I Zalm VERKADE’s Kruschen Salts k JOHs. TROMP, Snoek D.V. Eiven Joh. W. Meijer, Firma lohs. Tromp, Sneek Dun-Uitvallend Haar Firma H. WESTERHOF Firma H. WESTEBHOF BiSUWSTIJiiiilü£>L Heciamekolom e per kl. Haten per gr. flacon (3 x zooveel) 11.60 Bcieul flrgaab der Gemeente Sneek. Horlogerie RENRI VAN ESCR Prima kwaliteit Riod plat bl. 7i bl. 7» bl. W. W DRING, Asent Serva SINGEL 4 - TELEF. 415 Pink Zalm zeer smakelijk 55 Firma - mneek Miemeij 90 cent u AHANIA PAPMfEL per pekje 2i Cl. HOOMPUÜOING 15 El. SERVA X lOkkei Tweede Blad 45 ft Jaargang tO Juni $o. 76 »ME.£< I F. OZIHCM - Oames! BERICHT. £|Pruimater Uitgaf»; K1JEZJSBR1NK SN EEK - Telefoon No. 150 Diefstal van radio. De politie te Doetinchem heeft proces verbaal opgemaakt tegen L. T. aldaar, we gens clandestien aansluiten op het distri butienet der radio-centrale. Eng^os: Verkrijgbaar bij SMEEK Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGSAVONDS artikelen tegen officieele fabrieksprijzen, steeds versch voor wederver- koopers verkrijgbaar bij Groothandel Opger. 1901 instellingen stellen en verzocht zijn beiden nieuw verworven vrienden, die er betrouw baar uitzagen, hem hiermede een handje te helpen. Hij zou nu al vast een bedrag van 1000 pond naar hun adres overzenden met 100 pond extra als belooning voor de moeite, mits men zelf, dit als bewijs van goed vertrouwen, ook een bedrag insloot. Het totale bedrag zou men dan in zijn vaderland in ontvangst nemen. De jongste bleek dadelijk al zeer enthousiast te zijn, tooverde ineens een twee tal enveloppen te voorschijn en begon reeds een aangeteekenden brief in orde te maken. Gesuggereerd door deze blijmoedigheid en welwillendheid begaf ons slachtoffer (dit hij dit zou worden, blijkt straks) zich naar de bank, wisselde een chèque en sloot 84 pond in een aan te teekenen brief, de ou dere heer overhandigde hem,naar hij mede deelde, vermoedelijk een bundeltje bankpapier dat niet door hem nageteld of nagekeken werd, doch dat 1100 pond zou moeten zijn om eveneens in den brief te sluiten. Gezamenlijk ging men naar een post kantoor, waar de jonge Canadees aanbood, gelijk met zijn brief naar Berlijn, den brief naar Holland te verzenden. De vriendelijk heid werd dankbaar aanvaard, men bleef hierna nog eenigèn tijd bij elkaar en scheidde als de allerbeste vrienden. In de residentie aangekomen ging ons slachtoffer naar het postkantoor om de aangeteekende zending van 1134 pond af te halen. Deze zending was inderdaad gearriveerd, doch bleek niets dan closetpapier en een stuk van de „Daily Mail” van 13 Juni, den datum van verzen ding, te bevatten. Nu ging hem pas een licht op, dat hij bedrogen moest zijn, men hem 84 pond armer had gemaakt en hij Examens. Te Delft zijn geslaagd voor het pro- paedeutisch examen bouwkundig ingenieur S. Bakker, geboren te Woudsend en D. Klijn, geb. te Scharnegoutum. S t o r m. Zaterdagmiddag werd het ijzeren tjalk- schip Pax, schipper B. Boontje, van Sneek, geladen met lijnzaad en bestemd voor Ak- krum, voor de haven van Lemmer, door een stormbui overvallen. Het schip ge raakte hierdoor uit zijn koers en was niet in staat op eigen kracht binnen te komen. De noodvlag werd geheschen en visschers snelden te hulp. In samenwerking met de sleepboot Vooruit, kapitein Duiker, kon het schip later worden binnengebracht. het slachtoffer van een complotje was. De enveloppe van de zending was die, welke hij zelf geschreven had, dus moest de jonge Canadees bijzonder vingervlug geweest zijn, wilde hij zoo ongemerkt den inhoud daar van hebben kunnen verwisselen. De politie doet ijverig nasporing naar de heeren, die waarschijnlijk deel uitmaken van een internationale bende en vroeger al eens in ons land geopereerd moeten hebben. Men zij dus gewaarschuwd en zij vooral, voorzichtig met het aanknoopen van con necties of vriendschapsbanden met onbekende personen in het binnen- of buitenland. de heer E. B. Folkertsma teg‘nSen aan. waarop wij een voorloopig Leeuwarden. Het doel van dit Grootfriesch verbond is het versterken van de eenneia j tusschen de drie Frieslanden in Grootfriesch verband en het versterken van de Friesch- nationale beweging in Westerlauwersch Friesland, in Noord-Friesland en op Hel goland. Het Grootfriesch Strijdverbond gaat, le zen wij in de beginselverklaring, uit van de erkenning van het groote Friesland van verleden, heden en toekomst met een eigen nationaal bestaan erkenning van den groot- Frieschen strijd, cultureel, politiek en eco nomisch ondersteuning van het streven van de Friesch-nationale jeugd in Noord- Friesland en op Helgoland. Als middelen om dit te bereiken worden genoemd het leeren van elkanders Friesche talen het bestudeeren van elkanders uit gaven het bestudeeren van elkanders ge schiedenis briefwisseling reizen gemeen schappelijke samenkomsten propaganda in bladen en tijdschriften zoo mogelijk finan- cieele steun aan elkanders organisaties. De voertaal van het Grootfriesch Verbond zal het Friesch zijn. Soortgelijke organisaties op Helgoland en in Noord-Friesland zijn in voorbereiding. Groot-Friesch Verbond. in dien tusschentijd door de moeilijkheden Te Leeuwarden is dezer dagen opgericht zo° mogelijk heen slaat. het „Great-frysk Striidboun”, waarvan se-Het comité bracht de aangegeven wijzi- cretarls is de heer E. B. Folkertsma teg‘nSen aan. waarop wij een voorloopig juilcavd bestuur benoemden en dit de stukken ter eenheid inzage deden leggen. Den 27en Mei 1929 werd te Langweer de planvergadering gehouden. Tegen de oprichting van het waterschap werden daar geen bezwaren gemaakt, terwijl zij, die aan merkingen op het plan van inrichting maakten, grootendeels konden worden be vredigd. Het proces verbaal van het ver handelde ligt op de leeskamer ter inzage. Eén bezwaarschrift kwam in, waarin wordt verzocht het waterschap niet op te richten. In dit adres werd geen enkel zakelijk argu ment tegen de oprichting aangevoerd, ’t is in afdruk onder de bijlagen van dit voorstel opgenomen. Ged. Staten stellen voorte besluiten tot oprichting en reglementeering van het pl.m. 1057 hectare groote waterschap de Ver binding, in de gemeente Doniawerstal en vast te stellen het ontwerp-bizonder reglement voor dat waterschap. De Friesche Schoonheids commissie. De heer C. Wierda, architect te Heeren- veen, had op verzoek van het bestuur der vereeniging Het Groene Kruis te Bolsward een ontwerp van een eigen gebouwtje ge maakt. Aan de provinciale schoonheidscommissie werd een ontwerp in platbouw toegezonden, dat niet de goedkeuring van de commissie kon wegdragen. Zij gaf de voorkeur aan een schilddak. Het bestuur en de architect wendden zich daarop tot prof. Schoemaker, die meende, dat het schilddak al zeer weinig sprekend is en niet het karakter van het object weer geeft. Het plan met platbouw noemde hij niet ten volle geslaagd, maar voor verbete ring vatbaar. Het plan werd daarop naar de aanwij zingen van genoemden professor gewijzigd en opnieuw bij de schoonheidscommissie ingezonden. Deze keurde ook dit plan niet goed, op grond dat haar bezwaar, dat de hoofdvorm van het gebouw gezocht is en niet past in de buurt, waar het zal worden geplaatst, niet was weggenomen. Zij stelde het bestuur arbitrage voor, waarvoor het bestuur van de B. N. A. arbiters zou be noemen. Het bestuur van het Groene Kruis trad hier niet in en van meening, op grond van het oordeel van prof. Schoemaker, dat de zienswijze van de commissie wel eens niet juist kon zijn, wendde het zich tot de des kundigen dr. H. P. Berlage, prof. J. G. Wattjes en dr. J. Tuntler, inspecteur der volksgezondheid, om advies. Gebrek Hun adviezen over het laatste ontwerp met plat luidden onverdeeld gunstig. Zij noemden het, zoowel in architectonisch op zicht als voor het doel, waarvoor het ge bouwtje zal worden gebruikt, volkomen geslaagd. De commissie bleef op haar afwijzende standpunt staan. Naar aanleiding hiervan schrijft prof. Wattjes, dat het advies der commissie gebrek aan tact verraadt, o.m. omdat het algemeene prestige der schoonheidscommissie bij lee- ken ondermijnd wordt, indien blijkt dat door een dergelijke commissie kan worden afge keurd, wat door drie andere deskundigen van eenig gezag wordt goedgekeutd. Hi wijst er o.a. op, dat het argument van het niet-passen in de buurt weinig steekhoudend is, omdat de buurt nog onbebouwd is. Z.i. heeft de Friesche schoonheidscommissie ernstig nadeel toegebracht aan de bevorde ring van den welstand bij den huldigen nieuwen bouw. Hij spreekt de hoop uit, dat de gemeenteraad ondanks de afkeuring van de commissie het ingediende project alsnog zal goedkeuren. De Rijkspostspaarbank. In het „Orgaan” van de C.B.P.T.T., wordt er de aandacht op gevestigd dat de inschrijvingen op de Rijkspostspaarbank ge leidelijk verminderen. Ten voordeele van de particuliere spaarbanklnstellingen natuur lijk, waardoor de R. P. S. de leiding spoe dig aan deze banken zal moeten overdra gen, wanneer er geen verandering intreedt. Niettegenstaande het saldo tegoed der R. P. S. dit jaar nog ongeveer 2 millioen hooger was dan dat der particuliere ban ken, keerden deze laatste aan de inleggers ruim f 1.800.000 meer rente uit. Er is, zegt 't blad, slechts een middel tot verbe tering van den toestand, verhooging van den rentevoet. Geraffineerde oplichting. Een in een hotel te Den Haag verblij- houdende heer heeft bij de politie het volf gende relaas gedaan van hetgeen hem in zijn naïviteit is overkomen, waaruit blijkt, dat hij het slachtoffer is geworden van een truc, welke reeds enkele malen bij lichtge- loovige menschen met succes is toegepast. Genoemde heer vertoefde voor zijn ge noegen in Londen, maakte kennis met een charmant jongmensch, die de gedienstig heid zelve bleek te zijn, en amuseerde zich bovenmate met hem. Hij was een Canadees met familie te Berlijn en was eveneens druk bezig met „to do London”. Bij het Cleopatra monument gekomen, bleek het jongmensch een onweerstaanbaar ver langen te koesteren, deze schoone Egyptische aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Bij dit monument trof men, eveneens in extase een ouderen persoon aan, die zich bij het tweetal aansloot. Spoedig was men in een diepzinnig gesprek gewikkeld De oude heer had heel wat interessante bij zonderheden te vertellen. De meest interes sante bijzonderheid was wel, de mededee- ling, dat hij een erfenis van 600.000 pond sterling te wachten had. Het bewijs daar van trachtte hij met knipsels uit Ameri- kaansche kranten te staven. Beiden hechtten geloof aan het verhaal en waren nog meer verbaasd, toen de oude heer vertelde, dat hij nu geld te veel had en er zich zoo spoedig mogelijk van wenschte te ontdoen. Hij wilde het bedrag ter be schikking van een of meerdere liefdadige aan eetlust en al vast te beschermen tegen de verwachte Vragen Uwe aandacht voor Wij bestemmen een deel onzer jaarlijksche reclamekosten TEN VOORDEELE ONZER VERBRUIKERS door onze tabak te voorzien van BONNEN waarop de bekende leerrijke en fraaie REISALBUMS MET PLAATJES: „Reis naar de Mlddellandsche Zee”, „Reis naar Amerika”, „Nederlaudsch-Indië”, „Japan en China” (zeer interessant), of voor hen, die deze uitgaven reeds in hun bezit hebben PRACTISCHE ROOKERS-ARTIKELEN verkrijgbaar zijn, n.l. voor bonnen van: 5 POND TABAK een nikkelen tabaksdoos of luxe hicifersdoos, groot tafelmodel. 10 POND TABAK: een prima tabakspijp 15 POND TABAK: een im. oud-zilveren tabakstrommel 20 POND TABAK: een luxe patentpjjp of patent rubber tabaks zak of koperen pjjpenrekje. 25 POND TABAK: een koperen pjjpenstander of koperen asehbak met lueiferstander 30 POND TABAK: een tabakspot van bewerkt koper of meerschuim pijp. 1 pond tabak bevat */i bon ons tabak bevat */5 bon Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.a f 15.goedkooper dan andere bekende merk rijwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. De staking van landarbeiders in Oostelijk Groningen. In verband met den langen duur van het conflict heeft het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeidersbond na overleg met het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen besloten, met ingang van de loopende week de uitkeeritigen der sta- kendejlandarbeiders in Oostelijk Groningen met f’l per week te verhoogen. er wol KJao£>t~erlocil&ern op, ie» Lveb gew'onc gezegde cits zicA-, V-»e.efï gcsne hoogere standen van den boezem. Aan dit laatste verzoek werd gehoor gegeven en in de Winterzitting van 1928 werd het water schap de Bloksloot opgericht. Nadat de adviezen van de betrokken ge meentebesturen en van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat waren binnengekomen, en in eene conferentie met het comité van voorbereiding het plan voor de Verbinding was besproken, zonden Ged. Staten de stukken aan dit comité ter wijzi ging terug. Hierbij golden, wat de hoofd zaken betreft, de volgende overwegingen Het gebied van het opgerichte waterschap de Bloksloot moet van de Verbinding worden afgescheiden. De weg van Sneek naar Joure komt voor op het provinciaal wegenplan, en zal misschien geplaatst worden op het rijks- wegenplan. In het laatste geval zal hij ge heel worden bekostigd door het rijk, in het andere geval zal een groot deel der kosten komen uit het provinciaal aandeel in het wegenfonds en de provinciale kas, en zal het tekortkomende door de gemeenten kunnen worden opgebracht, en in geen geval is een dergelijke weg, die een hoofdverkeersweg zal worden, een object voor waterschaps- J bemoeiingen. Met dien hoofdweg zal het waterschap zich dus financieel niet moeten inlaten. Ook de zijtak naar Langweer is een weg voor doorgaand verkeer en behoort, zoo 't anders kan, niet bij een waterschap In onderhoud te zijn. Wel zal het water schap in de kosten van aanleg kunnen bij dragen en dan tot het bedrag dat de be trokken ingelanden zelf bepalen. Aangezien de zijtak naar Langweer, zoolang de hoofd weg niet gereed of in aanleg is, als ver keersweg geen beteekenis zou hebben, zal het waarschijnlijk nog wel eenigen tijd duren, eer die zijtak er komt. Het zou echter niet verstandig zijn, met de inpoldering der boezemlanden daarop te wachten. En hoewel het brengen van dit gebied in winterpolder, zonder dat gelijktijdig verkeerswegen worden geopend, bezwaren met zich brengt, schijnt de meest gewenschte oplossing toch deze te zijn, dat deze landen zoo gauw mogelijk in winterpoldering worden gebracht, dat men zooveel mogelijk tracht den aanleg der wegen door de daarvoor aangewezen lichamen te bespoedigen en dat men zich Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post i 3.60. Advertentiën 9 cl. p. regel Ing zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllën worden levens gratis ge plsafet in de SNEEKER COURANT Prov. Staten van Friesland Waterschap de Verbinding. Ged. St. adviseeren Omstreeks Maart 1928 bereikte Ged. Staten een adres van Y. P. Veldhuis te Sneek en 6 anderen, te zamen vormend een comité, dat zich ten doel had gesteld te bevorderen de oprichting van het sinds 1916 in voorbereiding zijnde waterschap de Ver binding, in welk adres, onder overlegging van de noodige stukken, verzocht werd de oprichting van het waterschap te bevorderen. In de toelichting, behoorende bij het plan van oprichting, wordt uitvoerig uiteengezet de voorgeschiedenis van dit ontworpen water schap. De strekking der diverse plannen is steeds geweest, te bevorderen dat het com plex boezemlanden, gelegen tusschen Joure en Uitwellingerga, werd ingepolderd en dat dit gebied gelijktijdig voorzien werd van de noodige verkeerswegen. Het plan dat omstreeks Maart 1928 werd ingediend, om vatte als hoofddoel, naast de inpoldering der boezemlanden, het bevorderen van den aanleg van een tweetal wegen, een hoofd weg van Sneek naar Joure, hoofdzakelijk langs de trambaan, en een zijweg van dien hoofdweg naar Langweer. Inmiddels was ook ingekomen een ver zoek om een deel der in het plan voor de Verbinding opgenomen boezemlanden te vereenigen in een waterschap de Bloksloot, Merk „Libby” Cross Blackwell 1.35 Merk „Silverbeauty” 90 - BBJ - Laeuwenburg. */2 pond tabak bevat ’/2 bon - */2 ons tabak bevat */io b°n De bonnen bevinden zich hetzij op het etiket, op den wikkel of los in den zak al naar gelang der soort. Gelieve Uwe bonnen onder opgave van hetgeen U verlangt te zenden aan onderstaand adres. Bij pijpen verzoeken wij op te geven groot of klein model en rechte of gebogen steel. N.V. STOOMTABAKSFABR1EK TH. NIEME1JER - Groningen Voor den handel bij Groothandel in Tabaksfabrikaten. <pO cent per pakje, 12 cent per pakje, T ;baide voor hun prijs niette over- treffen Pruimtabak fabrikaat een 1 ww? mm 1.15 40 ■■■HBMBBBBHBMMHBBMKHBHi 80 50 OFFICIAL FORD DEALER - -brengt STEEDS 'TBESTE Uw haar houdt op uit te vallen en wordt dikker en voller, indien gij des morgens slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft en overigens stevig door de haren uitstrijkt. F7 o s t e r’s Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon 1.20 juiiuuuuu waai van *-* NIEUWE sneeeer courant annex SHEERER OOURAHT an WYMBRITSERftOEEL slechte spijsvertering, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- N. stopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster s Maag- pillen. het tonische laxeermiddel IViaagpillen U. ïtictiugs-u „O.WOVIiaH MS M.VUSIMMI, Luxe Wagens Met en zonder chauftenr Groote ritten speciale prijs! ge&cV-»<-avv-,cL. Q'«a vericxcbt, zui v'e.rt er» geneed zonder I i tVee*\er»3 .A'LyJ’V Blokschd-tk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5