Officieel orgaan SOP&A 'f der gemeente Sneek Dil No. bestaat uit 4 bladen. Koop en Verkoop van Effecten. Eerste blad Zaterdag Juni 19*9 45 e Jaargang (72e Jaargang) Reelamekolom NIEUWSTIJDINGEN. HH W -1 ,\i n No. 77 Verzilvering van Coupons en Lossingen. Uitgave KIEZEBRINK A Co. SMEEK H 100 pCt. tabak NATIONALE BANKVEREENIGIN6 de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT een Raadsvergadering Ijlst. 1925 ge- I re- Ill ver- Ik 10 zak aard- Een opgewonden generaal. Ml De staat tot f 53.000 schadevergoeding veroordeeld. om om Rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer v. d. Q o o t het wachthuisje van den brugwachter ter spra ke, dat in slechte toestand verkeert en dat ver nieuwd moet worden. De Voorz.: B. en W. hebben besloten dat tot vernieuwing zal worden overgegaan. De heer F ij 1 s t r a zegt, dat nog altijd de toezegging er is van een belanghebbende, die f 50 wil bijdragen voor de baggering van de Ee. Kan men die zaak nu bij dit lage water niet aanpakken? De Voorz.: De post is uitgeput, doch het is wel gewenscht die zaak ter hand te nemen. B. en W. worden gemachtigd een bedrag hiervoor uit te trekken. Hierna sluiting. Geslaagd voor het cand.-examen land bouwkundig ingenieur aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen onze vroegere stadgenoot de heer G. K. Dijkstra. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 16 graden. XVII XVIII Vil VIII IX X XI XIII XIV XV 202.328 186.719 210.434 188.799 293.187 229.587 185.313 249.511 401.656 177.545 195.295 129.761 199.529 210.251 248.566 198.371 101.008 216.643 (185.220) (173.661) (195.575) (177.991) (266.983) (211.777) (181.771) (234.219) (378.091) (169.038) (170.536) (122.883) (183.639) (202.567) (226.348) (188.047) 96.859) (196.745) GROOTZAND 32 M Voor Uwe gezondheid zonder papier Punt lil. Benoeming onderwijzeres aan de apenbare lagere school. De voordracht luidt: Mej. J. Boersma, Balk; mej. E. Bakker, Fol- lega; mej. A. Visser, Haskerdijken; mej. H. v. d. Zwaag, Langweer, tijd. Sneek. Mej. Boersma wordt met algemeene st. be noemd. Ca NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde), Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scbarnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. de openbare U. L. O. school alhier Meindersma, onderwijzer, v. d. Ploeg, onderwijzer, J. van Kuik, onderwijzer, andere kerken, waarna de gemeente op ver zoek van dr. Geelkerken ds. Vermeer toe zong het gade”. Nadat ds. Vermeer met een kort woord zijn dank had betuigd, is de dienst op de gebruikelijke wijze gesloten. Punt II. Onderzoek geloofsbrief C. Nauta Jzn. Punt VI. Begrootingswijzigingen. Deze begrootingswijzigingen worden z. h. s. aangenomen. Er blijkt uit de wijzigingen o.a. dat de sport- terreinaanleg belangrijk boven de raming is ge komen, wel bijna twee maal zoo ihoog. Mej. T. Wielinga, klerk bij de belas tingdienst alhier, is geslaagd voor het exa men van rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Voor den kantonrechter te Zutphen stond eergisteren terecht de gepensionneerde ge neraal J. C. C. Tonnet, wien was ten laste NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT „Vader sla hem steeds in liefde A Een commissie bestaande uit de h.h. Woud- stra, v. d. Goot en Fijlstra onderzoekt deze ge loofsbrieven. Bij monde van den Iheer v. d. Goot adviseert deze tot toelating, waartoe z. h. s. wordt besloten. Men zal zich herinneren, dat de officier- vlieger Coblijn indertijd een actie tot scha devergoeding tegen den Staat instelde, zulks in verband met een hem in 1918 over komen ongeluk bij een dienstvlucht, waarbij hij ernstig werd verminkt. Aanvankelijk was een regeling betreffende de schadevergoe ding met den staat getroffen voor den tijd van 5 jaren, waarbij tevens werd bepaald, dat na afloop van dien termijn het geval opnieuw onder de oogen zou wiorden gezien. Over de vaststelling van de nieuwe regeling ontstond echter verschil van meening en een procedure volgde. In deze procedure is op 3 April van het vorige jaar voor de Haag- sche rechtbank gepleit door mr. du Ry van Beest Holle voor eischer en mr. A. F. Tel- ders voor den staat. De rechtbank gelastte een deskundigen-onderzoek over de ver schillende grondslagen van den door eischer opgemaakten schadestaat. Thans heeft de rechtbank haar eindbe slissing in deze zaak gegeven. De Staat werd veroordeeld tot het betalen aan eischer - boven zijn pensioen van een schade vergoeding ten bedrage van f 53.000.—. Drie watervliegtuigen, de W 58, W 54 en W 70 die onder commando van It. G. E. Rotgans gisteren van uit de Mok een militaire oefening maakten, zijn hier ongeveer 12 uur op de Geeuw gedaald. Er was ontzaglijke belangstelling. Eenige uren later steeg een tweetal toestellen weer op, aan het derde haperde iets, zoodat dit eerst te half zes onze stad weer verliet. De voordracht voor een onderwijzer aan luidt: 1. W. Twello; 2. J. Wolvega3. Leeuwarden. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll>/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge- rl"" j o-, iQ zak aanj_ appelen^ Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 27 Juni 1929: rijwielbelastingmerk in étui, A. Kam- stra, Boschstraat 15; heerenrijwiel, H. de Wit, Singel 67; zakdoek met geldstuk, R. de Vries, Salverdastraat 5; kindertaschje, J. Cnossen, Kruizebroederstraat 45. Een prachtig aanbod. De heer B. J. Alkemade, die te Elten een stoeterij houdt, en waarvan dieren over geheel Europa bekend zijn de snelste dravers van het vaste land zagen daar het licht heeft van Russische zijde een aanbod ontvangen al zijn één-en tweejarige dieren, 60 stuks, benevens nog 30 te ver wachten veulens te verkoopen. Het aanbod kan moeilijk worden aanvaard, omdat dt stoeterij dan plotseling alle materiaal zou verliezen. Punt 1. Notulen, mededeelingen, ingeko men stukken. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld'. Eenige mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. De beer Woudstra voert het woord nog over een mededeeling van B. en W. naar aan leiding der afscheiding van de polderdijk tus schen de perceelen bij Popta in gebruik (ge- nieente-eigendoin) en die der fabriek Woudstra. Z. i. moet de polderdijk voor kippen afgesloten worden, die bederven haar door er kuilen in te graven. De heer Looijenga zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat de beide naastlegers samen moeten zorgen vor een betere toestand daar wat betreft de afscheiding. In de kippen zien zij niet zooveel gevaar. De heer W o udstra: De firma zal dan een nieuwe afscheiding maken, doch de heer Popta zal er dan geen hokken meer aan vast mogen maken. De heer v. d. Goot zegt, dat de toestand onvoldoende is en de heer Woudstra vreest blijkbaar verschil van meening met Popta. Maar laten we eerst eens afwachten of men elkaar niet kan vinden. De heer Woudstra zegt, dat de heer Popta vindt, dat, als de gemeente ihet hem niet verbiedt, de kippen de dijk wel kunnen weggra ven. Men behoeft elkaar toch niet bij de klad den te krijgen om hier een oplossing te krijgen. Laten B. en W. daartoe meewerken. Dit voorstel is absoluut mank. De heer Looijenga: Als de firma Woud stra een vernieuwing van het stek belooft, is er al veel bereikt. De heer Woudstra: Dat is het plan. De heer Looijenga: Eerst moet het stek er komen en dan kan men over de polderdijk praten. De heer Woudstra: Eerst de kippen er af. De heer de Vries vindt de oplossing ge- makkelijk als de fa. een nieuw stek plaatst en den heer Popta verbiedt daar zijn hokken aan te bevestigen. De heer Bakker vindt de eenden de groot ste boosdoeners, die sloopen de wal, daarom moet er een beschoeiing komen. De heer Woudstra vindt het net of de Wethouders, die een onderzoek ter plaatse in stelden, de boel willen vernielen met hun ad vies. De heer L o o ij e n ga: Als het stek vernieuwd wordt heb ik geen bezwaar Popta de ver plichting op te leggen een M. van dat stek af VERGADERING van den RAAD der gemeen te IJLST op DONDERDAG 27 JUNI 1929, ’s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Secretaris de heer R. Reitsma. Aanwezig, alle (6) leden. 1 vacature (A. Brens). Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt V. Benoeming leden hooibroeicom- missie. Benoemd worden de h.h. Schilstra en Vel- .linga. Ver. tot bevordering van Christelijke Belangen. Dinsdagavond jl. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in het Ge bouw. Na opening op de gebruikelijke wijze door ds. Te Winkel las de secretaris, de heer Hofstee, de notulen en het jaarverslag, welke onveranderd werden vastgesteld. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer Klaibeda, gaf ook ditmaal stof tot danken. Door den verkoop van een stuk grond aan het R.-K. Ziekenhuis was men in staat een belangrijk bedrag af te schrijven. De commissie tot nazien der rekening con cludeerde bij monde van den heer H. A Martens tot goedkeuring van die rekening. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Hofstee herkozen, terwijl in de vacature R. Posthuma gekozen werd de heer D. Nauta. Door den penningmeester van het Bouw fonds, den heer B. J. Deesker, werd verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat. dit fonds met vrucht werkzaam is. Voor het nazien der rekening voor het loopende jaar werden benoemd de heeren Potma, W. Nauta en Plat. Bij de rondvraag werd gevraagd waarom aan de R.-K. kiesvereeniging niet en aan de A.-R. kiesvereeniging het Gebouw wel was verhuurd. Het bestuur deelde mee, dat het op grond van de statuten aan de R.-K. kies vereeniging had medegedeeld, het Gebouw niet ter beschikking te kunnen stellen. Met de A.-R. kiesvereeniging was het geval an ders, waarom deze wel was toegelaten. Hierna sloot ds. Honders met dankgebed. Kerknieuws. Intrede ds. S. P. Vermeer, te Amsterdam. Leeuwarden, welke de provincie Friesland Ds. S. P. Vermeer, die Zondag beves tigd werd als predikant der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid (Hersteld Verband) heeft Woensdagavond in de Parkkerk zijn intrede gedaan in zijn nieuwe gemeente. Deze kerkdienst werd ook bijgewoond door den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt. Ds. Vermeer hield een predikatie over Rom. 12 1, „Ik bid u dan broeders door de ontiermingen Gods, dat gij uw lichaam stelt tot een levende, heilige, Gode welbe haaglijke offerande, welke is uw redelijke godsdienst”. Na de predikatie sprak ds. Vermeer een persoonlijk woord, waarin hij allereerst burgemeester De Vlugt dankte voor zijn ge waardeerde tegenwoordigheid, blijk van zijn belangstelling ook voor het geestelijk leven der burgerij, en hem Gods zegen toebad. Voorts richtte spr. zich tot zijn bevesti ger dr. J. G. Geelkerken, wien hij dankte voor de wijze, waarop deze hem tot zijn nieuwe gemeente heeft ingeleid, doch bovenal ook voor alles, wat dr. Geelkerken gedaan heeft om, als een anderen Mozes, de kerken uit het diensthuis uit te leiden. Daarbij voegde hij den wensch, dat dr. Geelkerken het murmureeren der uitgeleiden bespaard zal blijven. Hierna richtte ds. Vermeer zich tot zijn voorganger ds. Buskes, tot de collega’s van eigen en ander kerkverband, tot den kerke- raad en tot de gemeente. De heer Waafs sprak vervolgens ds. Ver meer toe namens den kerkeraad, ds. Ver maal deed dit namens de collega’s deJ De bovengenoemde toename met 266.553 kiezers en kiezeressen over het geheele land bedraagt 7.5 Aangenomen dus dat ongeveer hetzelfde percentage kiezers aan de stembus komt als in 1925, zal men dus eerst dan van vergrooting van den invloed van een partij onder het kiezersvolk kunnen spreken wanneer haar stemmenaantal meer dan 7.5 vergeleken bij dat van 1925 is ge stegen. In hetzelfde licht zal men stemmen verlies moeten zien. Gaat een partij bij deze verkiezing met 10 achteruit in stemmen vergeleken bij 1925, dan is in werkelijkheid het verlies aan invloed onder de kiezers sedert dat jaar veel grooter omdat zij ook de 7‘/2 normale groei inboette, haar wer kelijk verlies is’ dus 17’/2 Een en ander zal natuurlijk duidelijk blijken als de kies- deeler, die aanmerkelijk hooger zal zijn dan in 1925, gepubliceerd wordt, maar daar de uitslagen eerst geleidelijk bekend worden, zullen de politiek heetgebakerden, die al heel gauw gaan cijferen, goed doen met ho bovenstaande rekening te houden. We mo gen nog opmerken, dat voor de kieskring omvat, het normale groeipercent dat een partij moet toonen, belangrijk beneden bo vengenoemde 7'/2 ligt, het is ongeveer 3.8 In Sneek waren in 1925 7426 kiezers voor de Tweede Kamer, nu zijn er 7986 of 560 meer. De normale stemmentoename voor een partij zou hier ter stede dus ongeveer 7’/2 moeten zijn zooals gemiddeld over het geheele land het geval is. Thans de cijfers voor enkele der grootere partijen. In 1925 haalden de A.-R. te Sneek 1262 st., Chr.-Hist. 1086, R.-K. 853, S.D. A.P. 2022, Vr.-Dem. 550, Vrijheidsbond 448. In Wymbritseradeel haalden toen de A.-R. 1514, C.-H. 2449, R.-K. 716, S.D.A.P. 290 Vrijz.-Dem. 38, Vrijheidsbond 230 st. In geheel Friesland: A.-R. 41167, C.-H. 32788, R.-K. 11329 S.D.A.P. 50167, V.-D. 12714, V.-B. 13984'st. gelegd, dat hij niet gehoorzaamd had aan een bevel van een politie-beambte bij hel verlaten van de Buiten-Societeit, waar h Tweede Kamerlid de heer Albarda sprak, om het gebouw weer binnen te gaan. Het O. M. vorderde de maximum straf f 10.—. Het „Volk” geeft van de verdediging van den verdachte dit verslag: President tot verdachte: Hebt u nog iets tot uw: verdediging aan te voeren? Generaal Tonnet: Zeker. Verontwaardigd begon hij te spreken over het feit, dat van den kant van het O. M. hem aanvankelijk was aangeboden de maximum-boete te be talen. De ambtenaar antwoordde hierop, dat dit inderdaad geschied was, maar dat de ver dachte daarop niet was ingegaan. Gedurende dit antwoord stond de dachte met zijn rug naar de groene tafei verontwaardigd te snuiven. Generaal Tonnet tot den president: vraag, dat tegen een dergelijk optreden van het O. M. ernstige maatregelen worden ge nomen. President: U moet bedaard spreken. Generaal Tonnet: Waar staat dat in de wet? President: Als u het niet doet, loopt u het risiko, dat u uit de zaal wordt gezet. Generaal Tonnet: Ik wil mijn verdediging voeren. Ik eisch mijn recht, om mij te ver dedigen tegen de beschuldigingen van den ambtenaar. Ik zal uw raad opvolgen en be daard zijn. Op kalmen toon vertelt verdachte: „Ik ben op die vergadering met de beste bedoelingen gekomen. Ik heb tot de aan wezigen gezegd, dat ik het goed met hen voor heb (met verheffing van stem) maar de heer Albarda deed ’n verraderlijke aan val. O, ik moet met zachtheid spreken, maar ik ben razend. De kantonrechter hamert onophoudelijk. Generaal Tonnet (luid schreeuwend): Het is onwaarheid, dat ik gekomen ben om de vergadering te verstoren. Dat strookt niet met mijn gevoel van eer en recht. De heer Tonnet windt zich hoe langer hoe meer op en ten slotte breekt de rechter de onverkwikkelijke discussie af met de mede deeling dat verdachte wordt veroordeeld tot f 10 boete. De heer Tonnet protesteert nog luid, maar twee veldwachters hebben hem beet. Ter wijl hij wordt weggeleid, roept hij, in de richting van de groene tafel: Ik ga in hoo ger beroep, als u dat maar weet! Nog lang namopperend in de gang roept hij: „Wat een klassejustitie!” Punt IV. Advies van B. en W. betreffende het verzoek van het bestuur der gymnastiek- ver. Stanfries te Ijlst om aanbrenging van een springbak op het sportterrein. B. en W. ontraden dit hoewel de kosten gering zijn nl. f20 daar dan ook andere sportvereenigingen zullen vragen. Bovendien is de toestand van het terrein zoo, dat dit jaar voorgesteld wordt geen toestemming voor ge bruik te verleenen. Binnenkort zal een verorde ning worden ingediend regelende het gebruik. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. Punt Vil. Kasgeldleening. De grens der kasgeldleening wordt van f 10.000 op f20.000 gebracht. De Kamerverkiezingen. De dag van de groote veldslag om de 100 Kamerzetels nadert. De 37 meedingende partijen hebben in totaal 644 candidaten. Het aantal kiesgerechtigden, dat op 3 Juli aan de stemming voor de Kamerverkiezin gen zal kunnen deelnemen, bedraagt in to taal 3.828.503, tegen 3.561.950 in 1925, zoo dat het kiezerscorps in de afgeloopen vier jaar met 266.553 personen is toegenomen. In de onderscheidene kieskringen bedraagt thans het aantal kiesgerechtigden (tusschen haakjes zijn de getallen van plaatst) Kieskring ’s Hertogenbosch II Tilburg Arnhem IV Nijmegen V Rotterdam VI ’s Gravenhage Leiden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem XII Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle XVI Groningen Assen Maastricht de voorbereiding van de spoorwegaanleg over de afsluitdijk zoo spoedig mogelijk ter hand te doen nemen. B. en W. stellen voor die instemming te be tuigen, mede in het belang der industrie hier ter plaatse. De heer F ij 1 s t r a betwijfelt of onze plaats er wel belang bij heeft. De Voorz.: De industrie wel. De heer Bakker dacht dat het goederen vervoer gemakkelijker wordt via Leeuwarden en de dijk dan via de pont nu. De heer Woudstra zegt, dat we hier veel meer kilometers krijgen door het vervoer van Ijlst naar Harlingen. Het vrachtvervoer wordt dus eer duurder. Het personenvervoer gaat na tuurlijk iets vlugger en dat is wel een belang, mede gelet op eventueele stremming door ijs. Spr. gelooft dat alles wat ten Z. van Sneek ligt weinig belang heeft bij de dijk. Maar van al gemeen standpunt gezien is het gewenscht da*t adhaesie wordt betuigd. De heer de Vries ziet er geen plaatselijk, wel een provinciaal belang in, evenals de heer F ij 1 s t r a. Z. h. s. besloten adhaesie te betuigen. F. Kamstra verzoekt afkoop van een tributierecht voor een verbinding met de stads laan. B. en W. stellen voor de afkoop te bepalen op f 10.waartoe z. h. s. wordt besloten. Diverse verslagen zullen circuleeren bij de leden. alle werkdagen tusschen ll>/2 en 12'/2 uur, een afscheiding vo’or de kippen te maken, doch 1 deponeerd op 27 Juni 1929: de man zal dan eenige tegemoetkoming in de 1 huur moeten hebben. De zaak wordt ter afdoening aan B. en W. opgedragen. Ingekomen zijn processen-verbaal van kas verificatie bij ontvanger en secretaris-boekhou- der. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek K. v. Koophandel in Friesland adhaesie aan zijn adres aan den minister,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1