Fa. JOHs. THOMP, Sneek APPELEN Firma H. WESÏEBHOF. t Fa. JOHs. THOMP, Sneek GRAUWE ERWTEN per p«b8 18 cent Eerste soort Hl BRUINE BOONEN per peid 28 cent, bij Firma H. WFSTFSHBf DÈRVOÉfc f Heeren Pijprookers NIEUWSTIJDINGEN. gtclamekolcm PINDAS I e Horlogerie HEHRI VAN ESCH brengt ■- iï-38.- «•38: Mei firgaao ta tart Sneek. £>EJ2i/0ET5 Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SprutoL Bij alle Drogisten. SERVA W. WUSING, Agent Serva e Wo. 78 Tweede Blad IVoeiiMtiag 3 Juli A&9S PRUIMTABAK Niemeijer’s Tabak is heerlijk 1 Bovendien schitterende cadeaux Fa. Johs. Tromp - Sneek Groothandel in Tabaksfabrikaten. MS.- FUROL og»! iNNNNMHMM 45e Jaargang AUTO-VERHUUR F.OZINGM- SNEEK Uitgave: KlfiZEBRlNK q» Engros een Mooie Stukjes bij J 3 Mooie Schijfjes Schijfjes No. 2 Voor den handel bij JOURE. Burgemeester en Wethouders van Haskerland stellen den Raad voor, aan den De radio in de school. Verschenen is het rapport van de Onder wijsraad over het gebruik van de radio in de school, waaromtrent de minister van Onderwijs, K. en W., den Raad advies had gevraagd. De Onderwijsraad komt in zijn rapport tot de conclusie: a. dat, mits de radio alleen beschouwd wordt als hulpmiddel bij het onderwijs, het luiste ren naar radio-uitzendingen voor het lager, talen brandstichter heeft weten aan te hou den. NIKKEL 12 cent PRUIMSTER 10 cent van uitgezocht schitterende kwaliteit, fijn electrisch ge brand, scherp concurresrend bij Dra&öt Prachtige Stukjes 1930 overblijven ongeveer 28.500, maar er moet dadelijk aan worden toegevoegd, dat hun getal ook wel 1000 hooger of 1000 lager kan zijn. Het contingent voor deze lichting bedroeg ruim 24,500 zijnde het in de wet genoemde getal van 19,500 ver- meerd met het getal afgevallenen van de voorvorige lichting. Van de 28.500 zullen er dan 86 percent noodig zijn om tot gewoon dienstplichtige bestemd te worden en 14 percent vrijloten of liever tot bui tengewoon dienstplichtige bestemd worden. Dit geldt niet alleen voor het geheele rijk, maar ook voor elke gemeente of groep van gemeenten. Enkele steekproeven wijzen uit, dat men voor de lichting 1930 beginnende bij den naam Morren (den uitgeloten naam), en alphabetisch doorgaande tot de met een Z beginnende namen en verder weer bij den eerstingeschrevene onder de A aan vangende, de 86 procent ongeveer bij de letter K. bereikt. Van de ingeschrevenen onder de K. zou dan nog een gedeelte vrij vallen. De vrijlotende ingeschrevenen zou men dan vinden in het laatste gedeelte van de K. de geheele letter L. en het gedeelte van de letter M. voorafgaande aan den naam Morren. Ook zij, die Morren heeten, maar wier voornamen alphabetisch vooraf gaan aan Wijnand Marie, zijn vrij. Zelfs wanneer er een ingeschrevene mocht zijn, die Wijnand Marie Morren heet, dan kan deze nog vrij zijn, als zijn geboortedatum voorafgaat aan 30 October. Sterker nog indien er meer van dezen naam zouden zijn, die allebei op 30 October geboren zijn, dan is er toch nog één van hen vrij. Voor al dergelijke gevallen bestaan vaste regelen. Nu de lichting 1931. Voor deze lichting is de schatting nog moeilijker dan voor de lichting 1931, omdat met betrekking tot de lichting 1931 nog zoo wat geen enkel gegeven bekend is. Maar persoonlijk neemt het getal ingeschrevenen van jaar tot jaar eenigszins toe het bedraagt de laatste jaren meer dan 70.000 en daarom kan men er van uitgaan, dat dit getal voor 1931 niet lager zal zijn dan voor 1930. Ook in andere opzichten is er reden om ons voor loopig te houden aan de schattingen voor 1930. weg HeerenveenJoure, behalve het oor spronkelijk geraamde bedrag ad f 10.600, voor 1929 nog f21.100 ten koste te leggen. Voorts stellen zij voor, aan Gedep. Staten machtiging te vragen, om met de gemeenten Schoterland en ZEngwirden een gemeen schappelijke regeling voor oprichting van een arbeidsbeurs te Heerenveen aan te gaan. Geslaagd aan de Technische Hooge- school te Delft voor het candidaatsexamen scheikundig ingenieur, mej. M. C. A. van Rossen, geboren alhier. vreemd, dat tot nu toe niemand dezen bru- (voorspellingen te doen. Niettemin stelt de welwillendheid van een deskundige ons in staat om enkele mededeelingen te doen, die eenig denkbeeld van de te verwachten uitkomsten kunnen geven. Volgens een ruwe schatting van het ge tal vrijstellingen, afkeuringen enz., zullen er van de ingeschrevenen voor de lichting Het trouwboekje der steun-behoeftigen. Het raadslid mevr. L. Tilanus heeft, naar i Het Volk meldt, de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. van Amsterdam ge richt: Is het aan B. en W. bekend, dat door ge huwden bij eerste aanvraag om steun bij de afdeeling Maatschappelijke Steun ’t trouw boekje moet worden overgelegd? Is het B. en W. bekend, dat het trouw boekje na onderzoek met het stempel M. S. wordt voorzien? Zijn B en W. bereid aan het gebruik, in de tweede vraag vervat, een einde te maken? „De meest hinderlijke kwaal voor mcnschen op leeftijd is verstopping. Foster s Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen fcrï aagj p S18 es r» Alom ve-krijgbaar A f 0 65 per flacon Eerste soort Een Amsterdamsche afgevaardigde be toogde, dat Amsterdam hetzelfde wil als Friesland, doch op andere wijze, b.v. door de verdeeling van de 10 pet. in 5 pet. op het rund- en 5 pet. op het varkensvleesch. Het hoofdbestuu’ heeft het standpunt ingenomen, dat men aan de actie tegen de Accijnswet geen bijzaken moet verbin den, doch dat men zich tot de hoofdzaak moet bepalen. Met dit standpunt heeft de vergadering zich vereenigd. De loting voor de dienstplicht. Men schrijft aan de N. R. Crt: Nu de loting voor de lichtingen 1930 en 1931 heeft plaats gehad, zijn er natuurlijk duizenden belanghebbenden, die gaarne wil len weten, waar zij aan toe zijn. Men moet echter in het oog houden, dat de uitslag van de loting wel aan tal van personen ze kerheid geeft omtrent hun later te wach ten bestemming, maar dat er bij de letters, waarbij men het einde van de „dienstplich tige” en het begin van de „vrije” nummers moet zoeken, toch onzekerheid blijft be staan, zoolang de wijziging van de Dienst plichtwet nog niet verder heeft doorgewerkt. Zoo is er ten aanzien van de vrijstelling wegens broederdienst nog al het een en andere gewijzigd, waardoor de uitkomsten van de nieuwe regeling wel belangrijk kun nen verschillen van die van de vroegere regeling. En als men er dan bij weet, dat het door elke gemeente of groep van ge meenten te leveren aandeel in de lichting wordt bepaald in evenredigheid tot het ge tal ingeschrevenen, na aftrek van vrijgestelden, afgekeurden, enz. en dat dit geschiedt naar den toestand op 1 Juli van het jaar vooraf gaande aan het jaar der lichting voor’de lichting 1930 dus naar den toestand op 1 Juli 1929 dan zal men begrijpen, dat het op dit oogenblik nog wat vroeg is om JJfdeeiïnö KlEED! NG MAAR MAAT Let U er wei op, dat U reeds bij inleve ring van slechts tien heele bons behoo- rende bij NIEMEIJER's Tabak, een degelijke Tabakspijp verstrekt wordt Van Colbert-Costumes naar maat vanaf Saniasiedemcs naar maat vanaf: Qepenjeuoen doch de onbekende scheen gemerkt te hebben, dat de politie een oogje in het zeil hield, en kwam niet opdagen. De recherche bemerkte evenwel een goeden bekende van de politie, die zich op ver dachte wijze nabij de Boschbrug ophield. Zij besloot tot zijn arrestatie over te gaan en inderdaad bleek, dat zij een goeden greep had gedaan, want de man, de 41-jarige J. van B., zonder vaste woonplaats, be kende spoedig den diefstal te hebben ge beide soorten buitengewoon populair. Fab ikaat N IE MEIJER. verscheidenheid van namen. De minister l heeft krachtens de voorschriften het register van de lichting 1929 aangewezen, maar had even goed een register van 10 of 20 jaren geleden kunnen aanwijzen. In beginsel zou men zelfs een register kunnen nemen, dat met den dienstplicht niets te maken heeft, b.v. een adresboek, een telefoongids of iets dergelijks. Tot hoever het contingent van de lichting 1930 zal loepen, zal ongeveer einde Juli a.s. bekend kunnen worden. Wellicht kan daarna ook iets naders worden voorspeld omtrent de lichting 1931. Mislukte afpersing. Dezer dagen werd uit de katholieke kerk aan den Boschkant te Den Haag een kost baar reliquie gestolen. Vrijdagmorgen ont ving pastoor Bulfers een anonieme briefkaart, waarin de afzender hem verzocht des middags om 12 uur bij de Boschbrug te komen, waar hij tegen een losprijs vaa f300 de reliquie kon terugkrijgen. Na de politie te hebben ingelicht, begaf pastoor Bulters zich naar de afgesproken plaatsj middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs geacht mag worden geen bezwaar te ontmoeten en bij het nijverheidsonderwijs zelfs wenschelijk te zijn b. dat de tegenwoordige wettelijke voor schriften, althans voorshands, voldoende ge legenheid bieden aan het schooltoezicht om eventueel tegen misbruiken te waken c. dat er derhalve geen aanleiding is, wijzigingen aan te brengen in de onder scheidene wetten of de daarop berustende uitvoeringsmaatregelen. De actie tegen de accijnswet. In de te Den Haag gehouden vergade ring van den Ned. Slagershond zijn o.a. behandeld het voorstel van de Amsterdamsche VIeeschhouwersvereeniging V.A.S., om er bij de regeering met klem op aan te dringen, dat de vleeschaccijns worde afgeschaft, sub sidiair dat het bedrag, hetwelk thans gemid deld jaarlijks aan accijns ontvangen wordt, worde verdeeld over alle vleesrhsoorten, en het voorstel van de Friesche Slagers hond om te trachten den accijns op het geslacht afgeschaft te krijgen, of. indien binnen afzienbaren tijd daartoe geen kans bestaat, althans het naderingssysteem uit de wet gelicht te krijgen. Namens den Frieschen Slagershond is erop gewezen, dat deze voorstellen geheel verschilllende zaken bedoelen. Amsterdam wil uitbreiding van de wet, Friesland wil inkrimping van de wet om tot afschaffing te komen. Om van den naam Keizer af 86 procent vol te maken, komt men volgens genomen steekproeven ongeveer terecht bij het begin van de H. Vrij zouden zijn de meesten wier naam met een H. begint, verder de Ingeschrevenen onder de I en J en dan het gedeelte van de K voorafgaande aan Johannes Petrus Keizer, geboren 22 Januari. Men moet deze voorspellingen ais zeer globaal aanvaarden. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat de definitieve uitkomsten belangrijk afwijken van het hier gegeven beeld. Reeds is gemeld, dat de beide personen, wier namen uitgeloot zijn, geboren zijn in 1909. Daar de ingeschrevenen voor de lichting 1930 voor het meerendeel geboren zijn in 1910 en de ingeschrevenen voor de lichting 1931 in 1911, is de vraag opge worpen, hoe dit moet worden verklaard. Het antwoord luidt, dat het geboortejaar van de bedoelde personen voor de zaak, waar het hier om gaat, geheel zonder be- teekenis is. Er staat in de voorschriften, die deze zaak regelen, ook uitdrukkelijk vermeld, dat hier onder geboortedatum het geboortejaar niet begrepen wordt. De loting is niet geschied aan de hand van een register van de lichting 1930 of van de lichting 1931, maar van het Amsterdamsche register voor de lichting 1929. Dit lijkt misschien wat vreemd, maar het is er bij de nieuwe manier van loten alleen om te Eindexamen Rijkszuivelschool te Boisward. Geslaagd voor het eindexamen van de Rijkszuivelschool te Boisward (met aantee- kening voor de handelscorrespondentie in de achter hun namen aangeduide vreemde talen): J. K. de Boer (E.), J. Boersma (F., D„ E.), IJ. Donker (F., D„ E.), F. Ferwerda (F., D„ E.), E. J. Heijer (F., E.), H. de Jong (F., D. E.), A. Lipschütz (E.), R. W. van der Molen (F., D., E.), J. Nauta (D., E.), C. van der Ploeg (F., D„ E.) M. J. Popma (F., D., E.), T. Struikmans (r., D., E.), G. Een overvloeiende schatkist. De Nizam van Hyderabad, de rijkste in- landsche vorst van Britsch Indië, heeft last gegeven 9 millioen gulden die renteloos in zijn eigen schatkamer liggen, bij de Rijks bank van Indië op deposito te zetten. De som bestaat geheel uit gouden en zilveren doen, een register te nemen meteen groote munfen en daarom zal eiken dag slechts een t_-sj twintigste deel overgebracht kunnen worden. Als reden wordt opgegeven dat het geld in zijn schatkist zich te sterk had opgehoopt, om behoorlijk gecontroleerd te kunnen wor den, maar misschien heeft hij ook ingezien dat het dwaas is zooveel geld renteloos te bewaren. Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.a f 15.goedkooper dan andere bekende merk-rijwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. SINGEL 4 TELEF. 415 per pond 50 ct. 48 ct. 70 ct. 58 ct. de Vries (F., D., E.). Afgewezen drie. De voortdurende branden te Rotterdam. Vrijdagavond is in Rotterdam weer op vijf verschillende plaatsen brand uitgebro ken. Het vermoeden, dat hier een brand stichter aan het werk is, is nu wel zekerheid geworden. De zakenmenschen in de binnen stad verkeeren voortdurend in ongerustheid en verscheidenen nemen extra veiligheids maatregelen. De eerste maal werd Vrijdagavond brand ontdekt op den zolder van een wagenma- kerij in De Baan. Gelukkig kon, zegt Het Volk, het vuur in den aanvang worden ge stuit. Drie kwartier later ontstond op een zolder van een schilderswerkplaats aan de Zalmhaven weer brand. Ook nu was de oor zaak onbekend. De derde maal, dat de brandweer werd gealarmeerd was het voor de Korte Hoog straat. Op een der bovenverdiepingen was brand in een kast op een der kamers uitge broken. Nauwelijks was dit voorbij of meer in het Oostelijk deel der stad, nl. aan het Vredenoordplein was bij een behanger brand ontstaan. Ten slotte, en dat was het meest frap pante geval van den avond, bemerkte per soneel van een firma van den Schiedam- schesingel, dat in een kleine kamer ook brand was gesticht. Werd in alle vorige gevallen het ontstaan van den brand toegeschreven aan den on bekenden brandstichter, aan den Schiedam- schesingel stond dit vast. Toen een der kan toorbedienden stappen op de trap hoorde, begaf hij zich daarheen en ontdekte, dat in de nabijheid van die trap op twee plaatsen brand was gesticht. Met emmers water werd dit gebluscht, maar toch bleef er rook hangen. Al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat het achter een gordijn ook lustig brand de. Ook hier wist men door snel ingrijpen erger te voorkomen. Het is buitengewoon pleegd. De reliquie had hij in een doek gewikkeld in het Haagsche Bosch verborgen. Op zijn aanwijzing werd het kleinood op gegraven en aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. De dader van den diefstal, die reeds vele malen voor soortgelijke feiten gevangenisstraf heeft ondergaan, is, naar de „Tel.” meldt, ter beschikking van de Justitie gesteld. Vader en zoon. Voor de Asser rechtbank stond terecht een landbouwer uit Ruinen, die onlangs poogde zijn vader te dooden, door hem met een zeis te slaan. De vader werd aan hoofd en handen gewond. Er werd tegen den zoon 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Ongedekt vervoer. De rechtbank te Groningen heeft J. v. d. L., chauffeur te Harkema-Opeinde, wegens vervoer van gedistilleerd, zonder dat accijns is betaald, veroordeeld tot 8 dagen gevang, met verbeurdverklaring der auto. Ernstig vliegtuigongeluk. Op het Bodenmeer is een ernstig vlieg tuigongeluk gebeurd. Een vliegtuig van de Aero Lloyd is in het meer gestort. De be stuurder wilde na een rondvlucht juist op het water dalen, toen even boven het wa ter een ontploffing werd gehoord en het toestel in het water stortte. Snel toege schoten hulp slaagde erin nog twee ernstig gewonde inzittende te redden. De andere 5 inzittenden kwamen om. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale prijs! e SN EEK Telefoon No, ISO near maat vanaf: Fosïe r’s Ll e STEEDS T BESTE Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS t Vraapt onz« Jtal»ncoll«lt£5 3pvcial' tarieven abonnementen Dit moet tlw eerste gedachte lijn hij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het weraescht en geneest SNEEK Wil Prijzen vanaf f 57.50. NIEUWE SHEERER GOÏÏRAHT annex SNEAKER COURANT en WTMBRITSERAD Abonnement t per jaar f 2.50 fr p. post I 3.60. Advertentiftn 9 ct. p. regel Ing zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenliën worden tevens gratis ge Dlaatel in de SNEEKER COURANT - OFFICIAL FORD DEALER - if 1 ƒ-■ F"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5