Fa. JOHs. TBOMP, Snaak t GRAUWE ERWTEN per pond 18 cent. N.H. BRUINE BOBBEN per pond 28 cent, bij Firma N. WESTERHOF Transpireerande Voeten Officieel Orgaan ter fiemeenln tat Verschijnt Horlogerie HENRI VAN ESCH brengt j - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Onderkleeding Bedden en Tapijten Tweede blad No. 79 45e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Heeren Pijprookers Reclamekolom PRUIMTABAK J Niemeijer’s Tabak is heerlijk Bovendien schitterende cadeaux Fa. Jobs. Tromp - Sneek Groothandel in Tabaksfabrikaten. Zaterdag 6 «full 199& BS AUTO-VERHUUR F. OZINGA - SNEEK I het i-ll. il er :erd, met I Manufacturen I Uitgave KIEZEBRINK Co. Contant 'one rste En nu? Op 29 Juni 1929, dus op den dag a auw het ring zijn rug NIKKEL 12 cent PRUIMSTER 10 cent Het ministerie. De leden van het zittende kabinet hebben bij brief van 1 Juli hun portefeuilles ter be schikking van de Koningin gesteld. De Koningin heeft in overweging geno men de onder dagteekening van 1 Juli inge diende ter-beschikking-stelling van de ge zamenlijke portefeuilles door de leden van het zittend Kabinet en hun verzocht, zich inmiddels te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken. zen-inrichting „Dono Redjo” te Klaten; m. f 4000 ten bate van de Jan Pietersz. Coen- stichting te Batavia; n. f3000 ten bate van de Leprozen-inrichting „Majella-stichting” in Suriname; o. f 3000 ten bate van de Le- prozen-stichting „Bethesda” in Suriname; p. f 1500 ten bate van het R.-K. Ziekenhuis op Curasao; r. f 1000 ten bate van ’t Groe ne Kruis Ziekenhuis op Curasao; s. f400 ten bate van Patiënten v. d. Gouvernements- Leprozerie Chatellon (Suriname)t. f 200 'en bate van Patiënten v. d. Gouvernements- Leprozerie op Curasao. en reeg. MIJNHARDT’s HooMpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletteu75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Voor den handel bij DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS 4 Let U er wel op, dat U reeds bij inleve* ring van slechts tien heele bons behoo- rende bij NIEMEIJER’s Tabak, een degelijke Tabakspijp verstrekt wordt F- Het pachtvraagstuk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht, zoomede een wetsontwerp betreffende instelling van pachtcommissies. In de toelichting wijzen de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw er op, dat het pachtvraagstuk een economische kwestie van algemeen belang is. Er is blijkens de landbouwlitera- tuur e. d. een duidelijke meerderheid aan te wijzen van hen, die, zij het in verschil lende richting, van hoogerhand een ingrijpen in de bestaande pachttoestanden bepleiten. Het overvloedig aantal gegadigden voor pachtgronden en het gebrek aan cultuur grond werken samen o n de pachtprijzen hoog te houden. Het opbieden bij openbare ver pachtingen ontketent bovendien oogenblik- kelijke hartstochten, waarvan de pachter later de nadeelige gevolgen moet onder- imel zal ver- el ijk i er zou een den een kele i de hier ipijt ing. op tten het af 7 maanden na het misdrijf, nadat de po litie op den avond van den moord en den dag er na, een „grondig” onderzoek had in gesteld in de gebouwen van de firma De Haas, komt plotseling ergens in een ver borgen hoekje van de fabriek een zwaar stuk ijzer voor den dag, dat vol bloedvlek ken zit! ’t Blad meent het onderzoek ter plaatse als buitengewoon slordig te moeten kwali- ficeeren. Eerste soort Eerste soort over* men bij de politie een geheimzinnig zwijgen bewaart? Is zij in het voor- of het nadeel van den 'verdachte Van Oudheusden? Met zekerheid valt hieromtrent thans nog niets te zeggen, te meer niet, omdat tusschen het tijdstip van den moord en het vinden van het stuk ijzer zulk een lange tijd verloopen is. Uitgemaakt zal nu moeten worden, in wiens bezit het geweest is voor den moord, als dit ten minste nu nog uit te zoeken is. De politie heeft het daarmede, zooals te begrijpen is, thans erg druk en er zal wel geruimen tijd mee heengaan voor de zaak opnieuw rijp is voor een openbare terechtzitting. Naar de N. Rt. Ct. van de zijde van den verdediger, mr. J. H. v. d. Meer, in de zaak van v. O., verneemt, zijn de bloedvlekken op het gevonden stuk ijzer door deskundigen onderzocht, die geconstateerd hebben, dat het gevonden bloed behoort tot de groep, waartoe het bloed van Lans behoorde. Naar mr. Van der Meer’s meening is hier een nieuw veld voor allerlei onderstellingen ge opend. Dat het gevonden bloed behoorde tot de groep van Lans zegt immers niet veel, daar tot deze bloedgroep het bloed van 2 a 3 millioen Nederlanders behoort. Luxe Wagens Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale prtys! ong rerd op een liter lien een Ik mij raai ilek een erp. zer- Vreeselijk auto-ongeval. Dinsdagmiddag is op den Wageningschen Berg de dertigjarige mevrouw A. H. van EekUittenbogaart, die met haar kinder wagen op het rijwielpad reed, door ’n auto, die bestuurd werd door mevr. jhr. Roëll uit Renkum, aangereden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. De kinderwagen werd geheel vernield. Het kind werd er uit geslingerd, doch bleef ongedeerd. Het ongeluk is ontstaan, door dat de kinderen, die bij mevr. Roëll in de auto zaten, haar aan haar hoed trokken, zoodat haar aandacht voor een oogenblik werd afgeleid en dientengevolge de auto s het rijwielpad opreed. beide soorten buitengewoon populair. Fabrikaat N IE MEIJER. Engros De moord op den heer Lans. Volgens een bericht in „Voorwaarts” heeft de politie thans in de fabriek van de firma De Haas, in een verborgen hoekje, een met bloed bevlekt stuk ijzer gevonden, waarmede vermoedelijk de moord op den heer Lans gepleegd zou zijn. Het Volk noemt dit een heel vreemde ont dekking. Zeven maanden lang, zegt ’t blad, hebben justitie en politie ijverig gespeurd en al wat men vond, was een boterhammen mesje en een wandelstok. Daarmee moest deze afschuwelijke moord, die tot de wreed ste van deze eeuw behoort, dan gepleegd zijn. De deskundigen hebben voor de recht bank geleerde betoogen gehouden over de mogelijkheid en waarschijnlijkheid, dat den heer Lans de hersens zouden zijn ingeslagen met een wandelstok. Het was inderdaad mogelijk, zeide de deskundige, maar toen hem op de zitting de toegetakelde hoed van het slachtoffer werd getoond tevoren had. men er nimmer aan gedacht, om den hoed aan de deskundigen te laten zien toen moest hij zijn theorie wel prijs geven. Gezondheidscommissies. De Commissaris der Koningin heeft be noemd voor den tijd van vijf jaren, ingaande den len Juli jl„ tot leden der Gezondheids- commissiën: Bolsward, den heer J. v. d. Velde te Harich; Sneek, de heeren dr. D. H. Posthumus te Sneek en A. J. v. d. Sluis te Sneek; Rauwerderhem, mr. W. T. v. d. Leij te Heerenveen. Hij heeft opnieuw aangewezen als voor zitter der gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel is gevestigd in de gemeente Sneek de heer dr. D. H. Posthumus, aftredend voor zitter der commissie. vinden. Het commercieele element in de pachtverhoudingen heeft in vele gevallen de overhand gekregen, waarbij de persoon lijke band tusschen pachter en verpachter verslapt is. Het risico van het bedrijf drukt op den pachter, terwijl hem bedrijfs- en bestaansonzekerheid steeds bedreigen. Dat de wetgever in staat zou zijn, de misstanden in het front aan te vallen, stelde men aldus de ministers zich niet voor. Zoodanige aanval is slechts in te leiden door vermeerdering van cultuurgrond door inpoldering, ontwatering en ontginning, voorts voorlichting door consulenten in het landbouwonderwijs, alsmede onderlinge organisatie. Daarnaast blijft echter voor den burger lijken wetgever een taak om betere ver houdingen te bevorderen. Het verslag van de staatscommissie voor het pachtvraagstuk, dat getuigt van diep gaande studie, heeft de regeering bij het ontwerpen van haar voorstellen tot leidraad gediend. Voorts is niet nagelaten, contact te zoeken met de practijk het regeerings- ontwerp wijkt in eenige opzichten van de voorstellen der commissie af. Dit ontwerp regelt: 1. de vergoeding voor verbeteringen2. het recht op remis sie en dat op verhooging van den pacht prijs 3. de continuatie van pacht4. ver schillende minder op den voorgrond tre dende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pacht overeenkomst, pacht als zakelijk recht e.a.; 5. de rechterlijke competentie in zaken be trekkelijk tot een pachtovereenkomst. Met afwijking van de hier gegeven volg orde zet de regeering eerst uiteen, waarom, hoewel bezwaren, aan een wettelijk conti- nuatierecht verbonden, de commissie in haar meerderheid hadden onthouden, een dergelijk recht in haar ontwerp op te nemen, toch een beperkt continuatierecht wordt voorgesteld. Dit recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wanneer dit van dien aard is, dat ’s pachters bedrijf in belangrijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der pacht overeenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehouden, om bij algemeenen maatregel van bestuur voor streken, waar het bestaan des pachters afhangt van ver pachtingen van gronden van geringer opper vlakte dan f 300 per jaar, het recht op continuatie te doen gelden. Provinciale Staten van Friesland. De zomerzitting is Dinsdagmiddag geo pend door den commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, die in zijn openingsrede zeide, dat Ged. Staten nog vóór de winterzitting in een bui tengewone zitting voorstellen inzake finan- cieele regeling van het wegenvraagstuk aan het oordeel der Staten hopen te onderwer pen. Onder de ingekomen stukken was een adres van de Nederl. Tramwegmij. betref fende de kwestie nopens beperking en even tueel latere staking van een deel van het goederenvervoer. De maatschappij vraagt aan de provincies Friesland, Drente, Gro ningen en Overijsel een renteloos voorschot van te zamen f 90.000, voor de aanschaffing van 5 locomotieven, te verdeelen naar ge lang van de lengte van het net, zoodat voor Friesland’s rekening f 54.000 zou komen. Het adres werd in handen van Ged. Sta ten gesteld om praeadvies; de voorzitter weigerde toe te zeggen, dat dat reeds in deze zitting zou afkomen. Schriftelijke vragen van de heeren Boe- lens (v.-d.) en Jansonius (s.-d.) over het zelfde onderwerp zal het lid van Gedepu teerde Staten Okma in de volgende verga dering beantwoorden. Ingekomen was nog een voorstel van den heer Bokma (plattel.) om aan eigenaren van boezemlanden met een zuiver inkomen be neden f 2000 de eventueele schade tenge volge van inpoldering te vergoeden, de schade te taxeeren door ’n commissie waar in partijen zijn vertegenwoordigd. Het zal in de volgende vergadering worden toege licht. De zitting werd verdaagd tot 16 Juli. De heer Jansonius, die jubileerde als Sta tenlid, en de heer Okma, die jubileerde als gedeputeerde, vonden bloemen op hun les senaar. von- ■f Onze bekende prima kwaliteiten tegen sterk verlaagde prijzen Veel RESTANTEN en COUPONS Geen Zichtzendingen Voorts komen alleen die opzeggingen, welke onredelijk zijn voor opheffing door den rechter in aanmerking. Het vrije ver keer in onroerende goederen, dat op ratio- neelen grondslag berust, wordt dus niet belemmerd. Op het punt van „vergoeding voor ver betering” is het ontwerp der staatscommissie gevolgd. Erkend wordt het beginsel, dat de pachter bij het einde der pachtovereenkomst tegenover den verpachter, een recht heeft op een billijke vergoeding voor de door hem aangebrachte verbeteringen, tenzij de verpachter zich duidelijk tegen voorgenomen verbeteringen heeft verzet. Wat het recht op remissie en op ver hooging van den pachtprijs betreft, In de ontworpen regeling zijn grondslagen gege ven, waarop een toepassing van zulk recht, geheel aan de eischen van billijkheid vol doende kan worden gebouwd. De overige voorgestelde wijzigingen en aanvullingen in het materieele recht treden in hun practische gevolgen minder op den voorgrond, doch evenzeer mag worden ver wacht, dat zij zullen medewerken om mis standen in de pachtverhoudingen te doen verdwijnen Ten aanzien van het mede ingediende ontwerp op de pachtcommissie (later zal een ontwerp volgen over de noodige wijzi gingen Ui de verdere wetgeving inzake de pacht, welke thans nog worden voorbe houden) wordt gezegd, dat aan de pacht commissie meer autoriteit moet worden toe gekend het onderhavige ontwerp komt daaraan tegemoet. Haar leden worden be noemd in overleg met de betrokken land bouworganisatie en zij zijn geen ambtenaren. De samenstelling der pachtcommissies is naar het beginsel van gelijke vertegenwoor diging van pachters en verpachtersde commissie wordt ingesteld bij koninklijk besluit. Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post 1 3.60. Ad ver ten tién: 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Adverttoliën worden tevens gratis ge ohatot in de SNEEKER COURANT Verdeeling jubileum-gelden. Aan de gelden, welke door het comité van de Vrouwen uit Nederland en uit het Bui tenland, alsmede uit Oost- en West-Indië s ter beschikking van H. M. de Koningin- Moeder zijn gesteld ter gelegenheid van H. M.’s jubileum, vermeerderd met de, na de ontvangst daarvan gekweekte rente, zal door Hare Majesteit de navolgende bestem ming worden gegeven. Ie. Het bedrag, door de Nederlandsche Vrouwen hier te lande en in het buitenland geschonken, zal door H. M. in zijn geheel worden besteed aan een door H. M. in het leven te roepen stichting voor verpleging en opleiding van-, alsmede onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Neder landsche nationaliteit. 2e. Wat het geldsbedrag betreft, door de Vrouwen uit Indië ter beschikking van Hare Majesteit gesteld, zoo heeft H. M. besloten om daarvan de navolgende schenkingen te I doen j a. f 25.000 ten bate van de Vereen, voor I Ziekenverpleging in N.-I. te Batavia; b. f 10.000 ten bate van de Centr. Ver. tot Be strijding van de Tuberculose in N.-I. (Sana torium Patjet); c. f 10.000 ten bate van Leprozen-inrichtingen van de samenwer kende zending op Sumatra; d. f 10.000 ten bate van den Philantr. en Maatsch. Arbeid v. d. R.-K. Missie op Borneo en Nieuw- Guinea; e. f 10.000 ten bate van den Phil, en Maatsch. Arbeid van het Leger des Heils in N.-I.; f 10.000 ten bate van het te stichten ziekenhuis en sanatorium in de Minahassa (Celebes); g. f 5000 ten bate van de Witte Kruiskolonie (mevr. Van Emmerik) te Sala- tiga; h. f 5000 ten bate van de Opvoedings gestichten Oranje Nassau (Pa. v. d. Steur) te Malang; .i. f 5000 ten bate van de Opvoe dingsgestichten v. d. zending te Soekaboe- mi; k. f 5000 ten bate van de vereeniging tot j verbetering van het Lot der Blinden te Wat bewijst deze nieuwe vondst, waar- Bandoeng; 1. f5000 ten bate van de Lepro- SN EEK Telefoon No. 1M UITVERKOOP 1. STEEDS 'T BESTE NIEUWE SnEKÊEGOmn OFFICIAL FORD DEALER en andere transpireerende lichaatnsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest af doende middel daarvoor. Purol- Voet,- Toilet- en Kinderpoeder in Bus sen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten TJERK8TRA slist tand slag i. lan- >lad. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5