Officieel orjraan der remeente Sneek NIEMEUERi J FRIESCHE HEERENBAAI WW Dit No. bestaal uit 2 bladen NIEUWSTIJDINGEN. d van Effecten. VOOR. FIJNPROEVERS 15 ets pep half ons 12 els per half ons 18cts pep half ons Koop en Verkoop ff ons Utflciöel gedeelte. 50 Rood De SNEEKER COURANT Is een OUw r de 1. 2. „en 3. 4. 5. 6. haven 10. 8. 9. 1 i zij de <er- Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Verzoek van het Bestuur der R. K. Sch ool te Wes them om medewerking tot den bouw van een gymnastieklo kaal, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Verzoek van het Bestuur der Ver- eeniging tot Bevordering van Gere formeerd Schoolonderwijs te Schar- negoutum en Omstreken om mede werking tot den bouw eener nieuwe school en de aanschaffing van nieu we leermiddelen, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om gelden uit te trekken voor de uitdieping van vaarten in het Waterschap „Heeg”. Verzoek van den heer D. Rienstra te Scharnegoutum om eervol ontslag als armmeester. OROOTZAND 32 SMEEK Legaten. Wijlen de heer E. ten Cate Fennema te Velp heeft de volgende legaten besproken: f 3000 aan den kerkeraad der Doopsge zinde (gemeente te Sneek ten behoeve van de doopsgezinde armen aldaar; f 3000 ten behoeve van het predikanten fonds der Doopsgezinde gemeente te Sneek. De Mauretania. De Mauretania, van de Cunard-lijn is Zaterdag te Plymouth binnengevallen na de snelste reis over den Atlantischen ^Oceaan, die zij in jaren gedaan had. Haar gemiddelde snelheid bedroeg 25.47 knoop en op som mige dagen legde zij 593--600 mijl af. Eenige maanden geleden is het schip grondig nagekeken en zijn de machines ten deele vernieuwd. gen en ride lar- hoe zijn ijna van nde en nzie „en >che Het is door de politie geborgen. Nader on- derzoek wordt ingesteld. L. Ct. 1 De internationale 4-daagsche afstandsmarschen. De jaarlijksche afstandsmarschen van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die dit jaar, gelijk bekend,jvan 23 tot 26 Juli zullen worden gehouden, hebben veel belangstelling geoogst, zoowel hier te lande als buiten onze landsgrenzen. Ruim 1250 personen zullen er aan deel nemen. Het overgroote gedeelte bestaat natuurlijk uit landgenooten, zoowel burgers als militairen. Ook Engeland is vertegenwoordigd door burgers en wel door een groep deelnemers van de Road Walking Association. Zeer belangrijk is de Spaansche deelneming. Spanje komt n.I. met een detachement onder officieren van de militaire gymnastiekschool uit Toledo. Frankrijk zal er zijn met een groep deelne mers van „La Ligueparisienn e d’Athlétisme” Het regeeringscomité is er in geslaagd een aangename afwisseling te brengen in de marschroute. Men >heeft het kunnen doen doordat men in de gelegenheid was de nieuwe brug over de Maas bij Grave te kunnen gebruiken, zoodateen nieuw parcours thans door het oude stadje Grave voert. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den staat van oninbare posten, diensten 1928 en 1927. NATIONALE BANKVEREENIGING Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le afdeeling werd ontvangen f 54.40 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 16 graden. Valkenburg aangehoudende auto is in beslag genomen. ien, eine elen ven, iren iool rijn, :pje Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Juni 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 29.742.35 en terugbetaald -22.153.67 hij ikje ter- Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente- begrooting 1929. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7.588.68 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 26. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1300. Prijsverlaging stikstofmeststoffen. Omtrent de prijzen voor stikstof in het seizoen 1929'30 deelt het „Hdbl.” mede Deze prijzen der synthetische stikstof meststoffen voor verbruik in Nederland zijn met ingang van heden (6 Juli) met circa 6 pet. verlaagd. In cijfers uitgedrukt beteekent deze verlaging voor de Nederlandsche land bouwers, indien men in aanmerking neemt, dat in Nederland in het afgeloopen seizoen voor een bedrag van rond 27 millioen gulden aan stikstofmeststoffen werd verbruikt, |een besparing bij een gelijk verbruik van ongeveer 1.6 millioen gulden. Ongelukken. Toen Zondagochtend een Duitsch auto mobilist te Sassenheim den Warmonderweg wilde inrijden en daartoe behalve zijn rich tingaanwijzer ook zijn hand uitstak werd dit teeken niet opgemerkt door den motor rijder C. H. F. V. uit Rotterdam, die met zijn motor met groote snelheid tegen de auto opbotste. De motorrijder, zoowel als een dame, die op de duo-zitting zat, werd tegen den grond gesmakt. V. bekwam zoodanige verwondin gen, dat hij naar ’t St. Elizabeth Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht, waar hij kort na aankomst i/ overleden. De met gezellin kwam er goed af. Op het stationsemplacement te Enschede is een elfjarige jongen, die de paarden met een zweep ranselde, onder den wagen ge vallen. Hij was onmiddellijk dood. Zondagmiddag is te Geleen op rijksweg de 24-jarige vrachtrijder A. Raven, die daar fietste, door een auto, bestuurd door J. P. uit Sittard, overreden. R. werd naar het ziekenhuis te Sittard gebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. De Verzilvering van Coupons en Lossingen. alle werkdagen tusschen 11*6 en 12*/6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 8 en 9 Juli 1929: befje van een jongensjas. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 8 en 9 Le NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY te ’s Gravenhage om vergunning tot uitbreiding van de on- dergrondsche benzinebewaarplaats met bo- vengrondsche aftapinrichting op het perceel aan den Singel no. 34 en aan de Harinxma- kade, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. 3689, door bijplaatsing van een ketel met een inhoud van 6000 L.; dat op Woensdag den 24 Juli 1929, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip te,; se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 10 Juli 1929. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op Lijk herkend. Een bij Makkum aangespoeld lijk is her kend als te zijn van den 21-jarigen Pieter Hiemstra, knecht op de motorboot „Leeu- warden” van de stoomvaart-maatschappij „HollandFriesland”, die 23 Juni op de Zuiderzee over boord is gevallen. L. Ct. De Bremen. Na een proeftocht van enkele dagen, die volkomen aan de gestelde eischen be antwoordde heeft de directie van de Nord- deutsche Lloyd Zaterdag het nieuwe stoom schip Bremen (45,000 ton) van de Deschimag Weserwerft overgenomen. De immigratie naar de Ver. Staten. Op 1 Juli is de nieuwe immigratie-wet in de Ver. Staten in werking getreden. Het quotum van Nederland is belangrijk ver hoogd en wel van 1648 tot 3153 per jaar. btakingsreiietjes in de Ver. Staten. Te New Orleans zijn ernstige relletjes voorgekomen in verband met een staking bij de tram. De directie had gepoogd den dienst weer aan den gang te krijgen tot dat doel had zij wagenbestuurders en con ducteurs van elders laten komen. De sta kers kwamen In drommen opzetten en wis ten dit te beletten. De politie schoot en sloeg er op. Twee stakers werden neerge schoten ook waren er bebloede koppen. De politie sloeg er met den gummistok op in en de stakers wierpen met klinkers. Volgens een (V.D.) bericht over deze klop partij waren er twee dooden en honderd gewonden. De ruim 1000 man tellende menigte begaf zich hierop eenige straten verder, alwaar zij de trams aanhield, de werkwilligen en de ter bescherming mee rijdende politie er uit haalde en ontwapende. Hier waren in den aanvang de stakers in de meerderheid, totdat er versterking voor de politie aanrukte. De politie gaf nogmaals eenige scherpe salvo’s af en verdreef de belhamels ten slotte met den gummistok. Verscheidene honderden personen wer den gearresteerd. Het dansrecord. In het Berlijnsche Lunapark heeft een zekere Fernando 150 uur gedanst en hiermede het bestaande wereldrecord verbeterd. Hij begon Zaterdag 29 Juni om 7 uur’s avonds en danste tot Zondagochtend 7 Juli 1 uur. Eiken dag mocht hij drie uren rusten. Tijdens de 150 uur heeft hij met 1100 meisjes gedanst. otel Kinderlijkje gevonden. In de onmiddellijke nabijheid van Ak- krum, drijvende in de Boorn, is gevonden - - een kinderlijkje van het mannelijk geslacht. bestuurder van den auto ts s avonds te Verkoop bouwterrein. Burgemeester en Wethouders van Sneek verkochten onder beding van grondrente de volgende bouwterreinen: 162 M.2 aan de Boeierstraat aan L. Beet- stra voor den bouw van 1 woonhuis; 132 M.2 aan de Boeierstraat aan P. de Boer, voor den bouw van 1 woonhuis; 132 M.2 aan de Boeierstraat aam H. Klai- beda voor den bouw van 1 woonhuis; 578 M.2 aan de Regenboogstraat aan P. en J. Blok, bouwondernemers, voor den bouw van 3 woonhuizen; 2445 M.2 aan den Oppenhuizerweg en de Willem de Zwijgerstraat aan A. Elzer, bouwondernemer, voor den bouw van 18 woonhuizen. land, W. Noorderhorne 11; zakmes, H. Ek- kelboom, le Steenklipstr. 84; kindertaschje met inhoud, J. Baanstra, Verl. Westersingel 34; kindertaschje, J. Cambach, Bothniakade 46; jongensjas, W. Blauw, 2e Frittemaho- venstraat 3; medaillon, wed. H. Leeman, scheepsb., Prins Hendrikkade; hoes van een autoband, L. Konings, 2e Woudstraat 26; rijwielbelastingmerk, W. Hoekema, Neltjes- Derhalve meer in- dan afge schreven f 1300. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ou degaKolderwolde (H.O.N) ds. H. L. A. Feykes te Colijnsplaat. Programma Concert Sportpark van het „Sneeker Muziekcorps” Donderdag 11 Juli, ’s avonds 8*4 uur. 1. Marsch, 2. Ouverture: Berlin wie es weint und lacht,, A. Conradi. 3. Fantasie uit Opera „Martha”, Flotow. 4. Les Roses du Midi, wals, Joh. Strauss. 5. Potpourri Populaire. 6. Marsch. 7. Sous L’Ombrage, ouverture, Torelli. 8. Hyménée, wals, E. Wesly. 9. Fryske Grienmank (Potpourri van Frie- sche liederen) A. J. Wolters. 10. Finale. Door den bliksem gedood. In de veenderijen nabij Vriezenveen is Vrijdagmiddag de 49-jarige veenarbeider J. Kivits achter een turfhoop door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw met elf kinderen achter. Tijdens een kort onweder sloeg Vrijdag middag te Stokkum, gem. Bergh, de bliksem inde boerderij van den landbouwer Berendsen. De vrouw des huizes, die met een kind op schoot zat, werd door den straal ge troffen en gedood het kind bleef ongedeerd. De boerderij is geheel afgebrand. Eiland weer in de. golven verdwenen. Het tijdens de uitbarsting van den Kra katau in Januari j.i. ontstane vulkanische eiland, genaamd Anak Krakatau, dat 38 meter hoog boven den zeespiegel uitstak en 275 meter lang was, is Donderdag plotseling in zee verdwenen. Het eiland bestond uit los vulkaanzand, grind en vulkanische uit werpselen, en het heeft geen weerstand kunnen bieden aan de krachtige branding, die op de kust stond. Er hadden reeds eerder afstortingen plaatsgehad. Woensdag werd waargenomen, dat het eiland nog slechts een meter boven den zeespiegel uitrees en Donderdagmorgen werd het door de golven overspoeld. De auto met goud en briljanten. De Indisthe Locomotief vertelt Van Soerabaja vertrok dezer dagen naar zijn land terug de regent van Gianjar (Halt). Voor zijn vertrek kocht deze zelf- bestuurder te Soerabaja een Hudson en een Essex-auto, beide van het mooiste type. Maar vooral de Hudson is konink lijk van opzet. Er zal, hoewel de regent van Gianjar de. auto’s reeds gekocht heeft, nog wel eenigen tijd verstrijken voor en aleer hij de Hudson bij zich thuis zal hebben, want er moest aan dien auto nog zoo het een en ander gebeuren Verder zal de radiator- dop moeten plaats maken voor een veel kostbaardere, namelijk een in den vorm van een leeuw, vervaardigd van puur goud. Alsof dit nog niet mooi genoeg is, zal de leeuw nog briljanten oogen krijgen. Dan moet er op elk portier een wapen in goud den worden aangebracht en tenslotte zal de groote gouden kris, die steeds in den stoet van den regent wordt meegedragen en waarvan het gevest bezet is met de kost baarste edelsteenen, zoodanig in den auto worden bevestigd, dat er minstens de helft daarvan van buiten te zien zal zijn. VERGADERING van den RAAD der gemeente WYMBRITSERADEEL. op ZATERDAG 18 JULI 1929, des voor middag s te 91l2 uur. (N.T.) Punten van behandeling: Notulen der vergadering van 15 Juni 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Landman, Nijdam en Ren- gers.) Verzoek van F. R. Hettinga te Tjal- huizum om eene vergoeding als be- t,1I: mon? r> W „rükel 13 dér Onder- wijswet 1920, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Doodslag. Vrijdagmiddag ontstond tusschen twee zoons van den landbouwer J. L. te Wolphaartsdijk, n.I. den 17-jarigen F. L. en den 20-jarigen E. L. een twist, die van i voorbijgaanden aard scheen te zijn, doch ’s avonds bleek, dat er bij F. een wrok was I blijven zitten en bij het avondeten verscheen hij niet. De andere broers en zusters be gaven zich aan tafel. Plotseling verscheen F. met een flaubertgeweer in de deurope ning en loste een schot op zijn broer E. die getroffen werd en ineenzakte. De dader vluchtte naar buiten en keerde het wapen tegen zich zelf. Door het spoedig toesnellen van een anderen broer kon hij zich slechts aan het hoofd verwonden. E. L. is Zater dagmiddag aan de gevolgen overleden. F. is met toestemming van den geneeskundige gevankelijk naar Middelburg overgebracht JUIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1