De K1EZËBRINK Co. I 25 cis I I ,1 De 25 ots» direct bij inzen- ding der Adv. te voldoen. BUITENLAND. I ALLE DRUKWERKEN TELEF. 150 - KLE1NZAND 7 is de prijs van onze nummer van kleine &dver»teniiëns Met zoo’n kleine advertentie in de Nfouws Smker im Sm* kir Courant (huis aan huis verspreiding) verschaft gij U personeel of krijgt gij een be trekking, huurt of verhuurt gij Uw huis, koopt of verkoopt het, verkoopt of koopt gij alle soorten meubilair, pluimvee Plaats zoo’n kleine adv. in het 13 Juli voor 25 cis. de prijs van Het alliage LEVERING VAN BURGERLIJKE STAND. De een Zater gei via of hie pei he de Zi< DE ontvir band R.-K., nister staat He kwar gend tort Bii een t mess schiji verdt heel Ee waai polit held! joor sche die t met en d zwai Ee de e milij zwa gear kloo leed, slaa dene 0 men acht voet Z gese him zeke ged aan de, er g ven van den zoo 1 niti zicl dee zoc see mei me ren we: Zai dee gee be? 1 gel tot lei< Ra ter foi de we lijl zo ga te pl; foi jet be enkele groote exemplaren zijn geheel gebla- voorbijvliegen. Afschaffing van de Duitsche minislerpensloenen. De Duitsche regeering heeft bij de rijks raad een ontwerp ingediend dat o.a. afschaf fing van de pensioenen voor den rijks- kanselier en de ministers inhoudt. Behou dens bijzondere gevallen zullen de ministers voortaan bij ontslag slechts gedurende zekeren tijd wachtgeld krijgen. Door den bliksem gedood. Op het golfterrein te Rosemount (Montreal Canada) zijn drie menschen door den bliksem gedood, die de punt trof van de parapluie, waaronder het drietal schuil gegaan was. Ernstige brand te ’s-Oravendeel. Men seinde vannacht uit Dordrecht aan de N. R. Crt. Te ’s Gravendeel is even na twaalf uur brand uitgebroken. Op het oogenblik (om 1 uur) staan de pastorie en drie woonhuizen in lichte laaie. WYA Gebo Sijtske Paulus terman. Tjallin, Westhc Antje Jelle Scharn en Ma Sijtze 1 ga; C: en Ho Epeus ringa, Gehi Ove gen. v; men F Rollen wed. tuin Jeltje pleegster. Kort geleden kreeg zij hooge koorts en dezer dagen fluisterde zij „Ik wil aardappelen hebben”. Dat waren haar eerste woorden na zeven jaar. „Ofschoon de algemeene gezonheid van Z.i M. goed is, heeft de toestand van de fistel in de rechter-borstholte geen bevredigenden vooruitgang gemaakt. „Het vertrek naar Sandringham is voor korten tijd uitgesteld, opdat eerst een radio logisch onderzoek ingesteld kan worden.” Het bulletin was onderteekend door Sir Stanley Hewitt, Henry Martyn, Sir Hugh Rigby en Lord Dawson. Men verneemt dat de Koning niet het jed houdt. Lord Dawson heeft h.rn Zondagavond bezocht en toen werd tot radiologisch onderzoek besloten. De dokters wenschen er zich ter dege van te overtuigen dat het abces niet terug is gekomen. De temperatuur is niet boven normaal en men legt er nadruk dat men niet onge rust behoeft te zijn, aangezien het een zui ver plaatselijke aandoening geldt. Amanoella op Franschen bodem. Als een keurige meneer in een lichtgrijs reispak met een slappen grijzen hoed, zoo is de gewezen koning van Afganistan Zaterdag te Marseille aan wal gestapt. Er hadden geruchten geloopen, dat de afgetreden vorst in treurig-berooide omstandigheden verkeer de, ja, dat de f 72, waarmee hij zijn land had verlaten, zijn geheele vermogen uit maakte. Gelukkig heeft een van de secre tarissen van dezen koning-in-ballingschap een eind aan den fabel der vorstelijke armoede gemaakt. Z.M., zoo heeft de secretaris medegedeeld, bezit een particulier vermogen van 24 millioen gulden en een groote hoeveelheid juweelen. Tevens deelde de secretaris mede, dat Amanoella nog geen besluit genomen had omtrent de plaats, waar hij zich zou vestigen. Hij begon met r.aar Italië te gaan en reeds te Port Said had hij telegrammen ontvangen van den koning van Italië en van Mussolini, die hem de verzekering gaven dat hij in Italië welkom zou zijn. Toen Amanoella Zaterdag te Marseille aankwam, was hij vergezeld door zijn vrouw, de schoone koningin Souriya, zijn vijf dochters, zijn drie zoons, zijn zuster, zijn schoonmoeder. Een heel familietafereel dus. Verder secretarissen en andere onmisbaar heden ten getale van vier-en-twintig personen. Eenigen van de leden van dit gevolg droegen stalen valiezen met groote sloten erop. Waar schijnlijk zaten daar de koninklijke juweelen in Een der secretarissen heeft ook nog ver teld, dat Amanoella reusachtig groote be zittingen in Afganistan heeft en de hoop volstrekt niet heeft opgegeven ’t zij als koning, ’t zij dan maar als gewoon mensch naar zijn land terug te keeren. N. R. Ct. Er vandoor met 120 000 s c h i 11 i n g. Een procuratiehouder van de bankiers firma Bederlunger te Innsbruck, een zoon van bedrag van 120.000 schilling verdwenen. De firma is hierdoor in moeilijkheden ge raakt en heeft surséance van betaling moe ten aanvragen. De vader heeft een aanklacht tegen zijn zoon ingediend. Op den Montblanc omgekomen. Een officier en zijn oppasser, die de be klimming van den Montblanc hadden onder nomen, zijn onderweg door een hevigen sneeuwstorm overvallen en van koude om gekomen. Fransch vliegtuig omlaag gestort. De Fransche vliegers Coudouret en Maillaux hadden voorbereidingen getroffen om met het vliegtuig „France” een Oceaan- vlucht te maken, welke vlucht echter door het Fransche ministerie voor Luchtvaart verboden is. Zondag keerde het vliegtuig derhalve van Sevilla, waarheen het reeds vertrokken was, terug. Behalve de twee Fransche vliegers, bevonden zich ook twee Spaansche vliegers aan boord. Boven St. Angeau kreeg het vliegtuig een motorpanne, waardoor het een noodlanding moest maken. Daarbij raakte het een boom. Het sloeg over den kop en de vier inzittenden werden zwaar gewond. De vlieger Coudouret is inmiddels overleden. Hulpmaatregelen voor een Oceaanvlieger. Nadat het Amerikaansche vliegtuig Untin Ongelukken. Zaterdagavond is de 39-jarige vrouw S. te Renkum bij het naar bed brengen van de kinderen van de trap gevallen. Zij is Zondagnacht aan de gevolgen overleden. De vrouw laat een gezin met 8 kinderen achter. Sinds Donderdag werd te Hoorn de 20- jarige Plugboer, die bij een orgel liep, ver mist. Hij sliep in een schuit. Gisteren is zijn lijk uit de Vluchthaven opgehaald. Enge land. De Engelsche regeering heeft haar pro gramma, dat zeer gematigd is, reeds ont vouwd maar het komt er nu op aan of zij het zal kunnen uitvoeren, zoowel met be trekking tot de werkloosheid als de ontwa pening. Wat de laatste betreft, heeft de eerste Lord der Admiraliteit|reedt een rede voering gehouden, waarin gewaarschuwd werd tegen te groot optimisme. Er zijn menschen, zeide hij, die reeds komende week een algeheele ontwapening zouden willen. Wij Engelsch sprekende volken, die in alle deelen van de wereld hooge en ernstige verplichtingen hebben, dragen een zware verantwoordelijkheid, die niet met succes gehandhaafd kan worden, tenzij er een redelijke grond bestaat voor vertrouwen in een vast gevoel van veiligheid. Gij zult geen arbeidersregeering vinden, die zich overijld van alle bescherming zal ontdoen, voordat het betere middelen ervoor in de plaats kan stellen. Men ziet wel dat ook deze arbeiders regeering beseft een vloot noodig te heb ben ter verdediging ook van de overzeesche gewestenhet is juist deze laatste kwestie welke overeenstemming met de Ver. Staten inzake de vlootbeperking, zoo moeilijk zal maken. Wat het bezette gebied in Duitschland betreft, de Engelsche regeering schijnt van plan haar troepen daar terug te roepen, doch blijkbaar eerst na geslaagd overleg met Frankrijk en België. Een mooie schenking. Eenige leden van de familie van Heek Thérèse Raquin”. te Enschedé hebben aan die gemeente aan- SNEEK, van 18 Juli. Geboren: Alijda Mencoliena dv. Gerhar- dus Johannes Couperus en Alijda Wilhel mina Koopmans; Anne zv. Jan Vlietstra en Wubbina Vredenberg, wonende te Amster dam; Hendrik zv. Jacob van der Wal en Trijntje Taekema; Beitske dv. Jan Hottinga en Sjoerdtje Koopmans; Tjerkje Lutske dv. Andries Bouma en Sipkje de Haan; Wijtske dv. Abe Tjeerd Vleeshouwer en Minke Hoekstra. Ondertrouwd: Wieger Krikke, 26 j. en Fokeltje Kuperus, 21 j.; Klaas de Boer, 26 j. en Kornelia Kroles, 32 j.; Johannes Bok- ma, 31 j. en Lijkeltje Vormeer, 24 j.; Ruurd Sijbrandij, 22 j. en Wilhelmina Jacoba Mie- dema, 22 j. Gehuwd: Hielke Bootsma, 25 j. en Wie- gertje Blok, 24 j.; Piet Anne Slump, 23 j. en Willemke de Jong, 24 j. Overleden: Durk Boot, 27 j., echtgen. van Trijntje Steensma; Aaltje van der Meuten, 89 j., wed. van Jan Bakker; Sipkje Postma, 54 j., echtgen. van Hermanus Been; Saakje Toering, 12 dagen, dv. Willem Toering en Hendrika Bakker; Folkert de Jong, 52 echtgen. van Feikje Piersma; Antje Jans Kvindersma, 70 j., wed. van Pieter Annes Donia, wonende te Lutkewierum. Smokkelen van Zwitsersche horloges. Naar aanleiding van ingekomen klachten, dat er in New York Zwitsersche horloges worden verkocht voor de helft van den gewonen prijs, is er een vernuftig smok kelsysteem ontdekt. De Amerikaansche rechten op het uurwerk van horloges be dragen twee dollar, terwijl de Canadeesche rechten slechts 121/, cent bedragen. Daar entegen zijn de Canadeesche rechten op horlogekasten veel hooger dan in de Ver. Staten. Het onderzoek heeft nu uitgewe zen, dat een groep personen, die met het juweliersbedrijf in verbinding staat, groote hoeveelheden horlogekasten in de Ver. Sta ten en de daarbij behoorende uurwerken in Canada heeft ingevoerd. Daarna wer den de uurwerken over de grens de Ver. Staten binnengesmokkeld, verborgen in autobanden. Meer dan duizend personen zijn reeds gearresteerd. De smokkelhandel had een groote uitbreiding gekregen. Zeven jaar geslapen. Het Russische blad „Bednota” vertelt het volgende geval van langdurige letargie. Te Moskou viel in 1922 een 10-jirig meisje in een letargischen slaap. Het meisje be vindt zich sedert dien voortdurend onder medisch toezicht in een ziekenhuis. Dank zij de kunstmatige voeding, werkte haar organisme voort en de patiënte is gedu rende die zeven jaar gegroeid. In Januari den eigenaar der zaak, is met een van dit jaar begon zij teekenen van ont wakend leven te geven. Zij begon waar te nemen, wat er om haar heen gebeurde, en antwoordde met een nauwelijks merk baar hoofdknikje op de vragen van de ver- Moord op een ass i s t entsvrouw in Ned.-Indlë. MEDAN. Een inlandsche koelie van de onderneming Parnabolon, ter Oostkust van Sumatra, van de Handelsvereeniging Am sterdam, is de woning binnengedrongen van den assistent den heer Landzaat en heeft de 27-jarige mevrouw Landzaat geb. Van Rijnberk met een pisoblatti vermoord. De assistent Rogge snelde op het hulpge roep van mevrouw toe en schoot met een browning op den moordenaar, doch het wapen ketste, waarop de koelie hem een snede aan den pols toebracht, die echter niet ernstig bleek te zijn. De dader vluchtte het bosch in, maar werd door koelies nagezet en aangebracht. Mevrouw Landzaat laat een kindje van een jaar na. De reden tot den moord is een wraak neming. De gescheiden vrouw van den koelie was naar een andere afdeeling over geplaatst. De koelie verlangde haar terug, maar deze terugplaatsing geschiedde naar zijn meening niet snel genoeg. grens der stad en aansluitende aan het G. J. van Heek-sportpark. Door deze schenking zal dit park een oppervlakte verkrijgen van ongeveer 30 H.A. De waarde van den ge schonken grond mag zeker wel op een half millioen gulden geschat worden. Omstreeks 1860 verkreeg de gemeente uit handen van wijlen den heer H. J. van Heek het groote Volkspark, geheel inge richt met restauratie- en tooneelzaal ten geschenke omstreeks 1915 mocht de stad van wijlen den heer G. J. Sportpark met theehuis ontvangen, en thans wordt het oude buiten Van Lochemsbeek met zwaar opgaand hout ten gebruike van de gemeente gegeven. De klokken van het Leidsche Stadhuis. De correspondent der N.R.Ct. te Leiden schrijft Dag in dag uit is men onder leiding van den heer Voorbach thans ongeveer drie maanden bezig met het opruimen van puinhoopen van het Leidsche stadhuis, en eerst een dezer dagen was het mogelijk een afdoend antwoord te geven op de vraag wat is er van de prachtige, eeuwen- ou le klokken geworden Nimmer hebben wij zulk een sprekend beeld gekregen van de hevigheid, waarmee de brand gewoed heeft, dan toen wij dezer dagen gelegenheid hadden, de treurige res ten van dit klokkenspel te aanschouwen. Van een groot gedeelte is slechts een vormlooze massa over, die doet denken aan slakken, afkomstig van steenkool uit een verbrandingsovenvan andere toont slechts een klompje van een klepel de plaats waar eens een klok gehangen heeftweer andere zijn uit elkaar gebarsten en zeer kerd en door den val gescheurd. Om een bronzen klok van het als waaruit de Leidsche klokken bestonden te doen smelten heeft men een warmte noodig vanom en nabij 1100 graden Celsius. Ook de oudste klok van 1572 is vernield. Bioscoopnieuws. De Amicltiabioscoop heeft een verfilming van Zola’s Het is de navrante geschiedenis van Thérèse en Laurent die de echtgenoot van de eerste dooden om elkaar te huwen. Dan begint hun geweten hen te plagen en te martelen, zoodat zij tenslotte hun geheim aan vrouw Raquin, de moeder van Thérèse s eerste man, verraden. Deze wordt verlamd van schrik, zij is stom geworden en kan nude misdaad van het tweetal niet verraden. Maar de wroeging van het tweetal duurt voort, nu staan zij elkaar naar het leven, opdat de een den ander niet zal verraden. Tenslotte ontdekken zij eikaars wederzijdsche moordplannen, hun liefde herleeft en zij besluiten samen te sterven. In handen van den regisseur Jacques Feyder is deze film tot een kunstwerk ge worden, ook de spelers der hoofdrollen zijn niet beneden het peil der geheele film gebleven. Zelden is de vloek van de booze daad zoo beklemmend uitgebeeld als door Gina Manès en haar partner in deze film. De Bioscoop bij de Waag brengt ons George O’Brien, de Amerikaansche speler, die de wereld als stormenderhand veroverde. Hij is nu politie-agent in de spannende speurdersfilm Spoorloos ver dwenen, en zijn schitterend spel maken met de boeiende inhoud van deze sterke film, dit hoofdnummer van het programma tot een groote attractie. Autobus gekanteld. Eén der Inzittenden gedood. Gistermorgen te ongeveer half vijf, vond tegenover den ingang der Algemeene Be graafplaats aan de Spanjaardslaan te Leeu warden een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij één doode valt te betreuren. Leeuw. Nieuwsblad vertelt er van Twee autobussen van den ondernemer S. Valk van Bakkeveen, zouden als gewoon lijk een twintigtal arbeiders, werkzaam bij de Zuiderzeewerken te Zurich, uit den Oost hoek onzer provincie naar hun werk ver voeren. De chauffeur, die steeds met den heer Valk de bussen rijdt, was weggebleven en één der arbeiders, de 23-jarige Wietze Stobbe, wonende te de Wilp (gemeente Marum, Gr.) bood aan om te chauffeeren. Hij was wel eens eerder bij Valk in dienst geweest en is in het bezit van een rijbewijs. Men moest noodzakelijk weg, dus nam Stobbe de chauffeursplaats in. Hij vertrok met de voorste bus, waarin een viertal passagiers had plaats genomen, terwijl de achterste wagen door Valk zelf werd be stuurd en geheel vol zat. Stobbe was met den weg door Leeuwar den niet goed bekend en wijl men hem gezegd had, dat hij op de Spanjaardslaan links moest afslaan, was hij ter hoogte van de begraafplaats gekomen van plan om de Leauwerikstraat in te draaien. Zijn passa giers wisten dat dit verkeerd was en dat hij de laan moest houden, waarom geroe pen werd„Nee, links af, daar moeten we heen”. Stobbe trachtte nog het stuur om te gooien, om de Spanjaardslaan te nemen. Het stuurrad vloog echter met kracht terug, waardoor de bus zwenkte en opzij viel. Le ongeveer 25-jarige, voor eenige we- ken getrouwde Anne Linting uit Drachten, die naast Stobbe zat, zag het ongeluk aan komen en wilde door het zij-portier uit de autobus springen. Juist op dit moment sloeg de wagen om, met het gevolg, dat Linting er onder raakte en met zware in wendige kneuzingen werd opgenomen. De andere passagiers bekwamen zoo goed als geen letsel, evenmin als de chauffeur. De bus werd aan één kant ernstig beschadigd. Drie glasruiten versplinterden. Dadelijk na het ongeluk was de politie op het terrein aanwezig om de noodige maatregelen te treffen. Dr. Hoekstra, die in de nabijheid woont, dr. Uffelie, benevens dr. de Bloeme ver leenden direct geneeskundige hulp. Het slachtoffer Linting werd per brand card naar het diaconessenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds overleden. De autobus is door de politie in beslag genomen, terwijl de zaak verder door haar wordt onderzocht. De achterste bus kon haar weg vervolgen, terwijl de inzittenden van den omgeslagen wagen eerst later naar hun werk konden gaan, daar zij eerst ver hoord moesten worden. Dr. C. W. O. Mieremet uit Groningen zal de sectie op het lijk verrichten. De voorkeurstemmen. Onze kieswet is vrij ingewikkeld en zoo behoeft het geen verbazing te wekken, dat niet ieder wijs wordt uit de uitslagen. Vooral dat de voorkeurstemmen die de 15e candidaat der Christelijk-historische lijst mr. J. A. de Visser (8639 stemmen) niet heb ben geleid tot zijn verkiezing, verbaast menigeen. Toch is de toewijzing volkomen over eenkomstig de wet geschied, schrijft ’t Hbl. De beteekenis van de voorkeurstem men was aanvankelijk veel grooter dan nu, maar is vooral ten gevolge van sociaal- democratischen aandrang (een amendement- Albarda) zoover teruggedrongen, dat nu de volgorde van de lijst, zooals die Is Inge diend, feitelijk het eenige element van be teekenis is geworden bij de beoordeeling der vraag, wie gekozen zullen worden van een bepaalde lijst. Om met voorkeurstemmen te worden ge kozen moet thans een candidaat de helft van het aantal stemmen van den kiesdeelerSlavië 13, Hongarije 8, België 7.8, Neder-1 laag vliegen en had het te kampen met behaald hebben. Dus in dit geval 17.0001 land 7.6, Oostenrijk 6.5, Zweden 6, Grie-tegenwind. Men wordt echter nu oNgerust stemmen. van Heek het Ierland 4.2, Estland 4.1, Zwitserland 3.9, Finland 3.5, Denemarken 3.4, Noorwegen 2.7, Litauen 2.1, Letland 2, Europeesch geboden*TeVbultengöêd Van L^^^ Turkije 2, Albanië 0.8, Luxemburg 0.26 groot ongeveer 15 H.A., liggende op de millioen. De koning van Engeland opnieuw ongesteld. De Engelsche Koning was van plan ge weest, gistermiddag van het paleis van Buckingham naar Sandringham, in Norfolk, te vertrekken Dit vertrek is echter uitaesteld en Maan- kende oorzaak brand uil- Het vuur. dat in dagochtend gaf het paleis het volgende bulletin uit: Kinderen gedood bij een auto-ongeluk. Te Lockfort in den Canadeeschen staat Manitoba zijn Maandag bij een auto-ongeluk 4 kinderen gedood en 3 gewond. Brand In een renpaardenstal. Zondagnacht tegen half drie brak in een der stallen van de renbaan Farmsen bij Hamburg, waarin een groot aantal renpaarden I was ondergebracht, door tot nu toe onbe- Dit vertrek is echter uitgesteld en Maan-kende °°rzaak brand «et vuur, dat in u_* iden grooten voorraad fourage rijkelijk voedsel vond en doordat de bovenbouw van de „De plechtigheid van den dankstond heeft 'stal «it hout bestond snel om zich heen den Koning niet vermoeid. i £reeP- kon d°°r de zeer spoedig aanwezige - - - - f brandweer tot de vuurhaard beperkt worden. Het gelukte echter niet meer een van de in de stil ondergebrachte paarden te redden, zoodat 13 kostbare renpaarden in de vlammen omkwamen. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastgesteld. Weer een Oceaanvlucht. Roy Williams en Yancey, die tegelijk met Assolan en Lefèvre zouden zijn vertrokken, maar wier toestel toen te Old Orchard over den kop is geslagen, zijn gisteren in hun nieuwe vliegtuig Pathfinder uit dezelfde plaats naar Rome vertrokken. Het eerste bericht kwam van een Engelsch schip, dat hen ongeveer 175 mijl uit de kust had zien Bij de begrafenis te Siantar was er een overweldigende belangstelling uit planters- kringen. Dozijnen bloemstukken en kransen waren evenvele bewijzen van deelneming. Aan het graf spraken de vertegenwoordiger van de H.V.A., de heer Th. van der Laan, de administrateur van Parnabolon, de heer J. Beeckman, de president van de A. V.R.O.S., mr. J. A. F. M. Buffardt, en ds. A. Blanson Henkemans. De verslagenheid is afgrijzen algemeen. De bevolking Volgens het Daarvan Bowler Zaterdag vroeg vertrokken was van wonen in Azië 900 millioen, in Europa Great Whale naar Port Burwell bij Kaap 500, in Amerika 220, in Afrika 150 en in Australië met Oceanië 7 millioen. Van de Europeesche landen is de bevolking als volgt verdeeld Europeesch Rusland 115, Duitschland 62.5, Engeland 42.7, Italië 41, Frankrijk 39.5, Spanje 21.3, Polen 20, Roemenië 17, Tsjecho-Slowakije 13.6, Zuid- I kenland 6, Portugal 5,4, Bulgarije 4.5,1 over deze vliegers. zeer groot en het N. R. Crt. Internationaal Statistisch Instituut herbergt onze aarde thans onge veer 2 milliard (2000 millioen) menschen, tegenover 1600 millioen in 1910. Chidlew, heeft men geen nadere berichten meer van het vliegtuig ontvangen. De weg naar Burwell bedraagt slechts 800 K.M. en men acht het niet uitgesloten, dat de vliegers ditmaal een langer traject wilden afleggen. Het weer is in het algemeen gunstig doch na den start moest het vliegtuig I I wa ma li mee gev doo pin: 'i der aarde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2