De aanslag op Willemstad. Per Telegraaf. Sportrubriek. dwongen hieraan mee te helpen. BOEKAANKONDIGING. ATHLETIEK. De overrompeling. De eischen der opstandelingen. 200 De slachtoffers. po.i d L VOETBAL. Jeugd-Voetbal. Sneek ABlack Boys B 60. Black Boys Aan het Volk wordt nog uit Curasao ge- raffinaderij in de lucht te laten vliegen als Friesche athleten in de Nederlandsche ploeg tegen West-Duitschland. tenant Berger zich onmiddellijk naar het fort, doch vond alles reeds in handen van de Venezolanen. Zoo vlug was alles in zijn werk gegaan. Kapt. Borren werd onmiddel lijk opgebeld. Op het hooren dat er Vene zolanen het'fort binnen gevallen waren, be gaf deze zich, zonder nog in de verste verte te vermoeden wat er eigenlijk nog had plaats gehad, onmiddellijk per auto naar het fort. Hij was vergezeld van den heer Weit jes, lid van het Hof, die juist bij hem op bezoek was. In vliegende vaart kwam hij met zijn auto het fort binnenstormen, tot midden onder de Venezolanen. In een oogwenk zag hij Zich echter omringd door een twintigtal Heils, als stadgenoot van den overledene. Het tweede slachtoffer is de brigadier J. van Zuilen, die aan een schot in borst en rug Zondagavond in het St. Elisabethshos- pitaal overleed. Maandagmiddag verrichtte de Z. E. pas toor C. Gallé de Respons in de kapel van het hospitaal, waarbij ook Zijne Exc. gou verneur Fruytier en echtgenoote tegenwoor dig waren. Zijne Exc. en kapitein Borren, vertegenwoordigers van de geestelijkheid en de rechterlijke macht, vergezelden den over ledene naar zijn laatste rustplaats. Op het kerkhof voerden het woord kapt. Borren en de heer Van Vliet. Het derde slachtoffer, dat Dinsdagmor gen in het St. Elisabeths hospitaal overleed, was de sergeant Marcusse, die een zware sabelwonde aan het hoofd had opgeloopen. Pastoor Gallé verrichtte de Respons, waar bij wederom Zijne Exc. gouverneur en echt genoote tegenwoordig waren; terwijl Zijne Exc., kapt. Borren, de vertegenwoordigers der geestelijkheid en de rechterlijke macht, Personeel-voetbal. Zaterdagmiddag jl. speelden op het ter rein aan de Lemmerweg de personeel-elf- tallen van de N. V. N. J. Wouda’s Meel fabrieken en fa. Hoogeveen Koperindustrie. De uitslag Was 70 voor het personeel van eerstgenoemde firma. KAATSEN. Aan de Zondag jl. te Mantgum gehouden kaatspartij van afdeelingsparturen namen e :e 1 i n De S. G. V.’er Ras, die Zondag tweede was achter Heeg, maar hetzelfde lot onderging, is aangewezen als reserve. L. N. o 5 7 4 8—13 1 4— 32 0.00 40 - 8 - 50 28 14 40 18 „De Wandelaar” Zooeven verscheen bij den uitgever A. O. Schoonderbeek te Laren onder redactie van Rinke Tolman het zevende nummer van „De Wandelaar”, maandblad, gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. Na het inleidend artikel van Jan Veldman, waarin deze de lof zingt van het Veluwsche land in ’t lentegetij, zijn zoowel de redacteur als Jan P. Strijbos aan het woord. De eerste ontdekte in Soest een voor Nederland zeer zeldzamen broedvogel, den kleinen plevier, de laatste slaagde erin het fijne diertje, dat tevoren in Nederland nog nooit eerder was gefotografeerd, eenige keeren te kieken en de jongen eveneens op de plaat te krijgen. O. J. Klokman J. Azn., de kenner van den Achterhoek, vraagt ditmaal aandacht voor de bonte vlinderwereld, Inzonderheid voor den weerschijnvlinder. Van de bekoringen, die er uitgaan van de Vecht, vertelt mevrouw Brinkgreve-Entrop uitvoerig. Opnieuw maakt G. Wolda den lezers duidelijk hoe zwaar onze vogelwereld het in den afgeloopen winter te verduren heeft gehad. Dr. C. O. G. J. van Steenis geeft een verklaring van het feit, dat de lijn die de toppen der boomkruinen in ’t Nederlandsche landschap verbindt, wel-is-waar over 't alge meen horizontaal loopt, maar op bizondere plaatsen gebroken is door meer of minder gelijkmatige verhevenheden. Behalve de merkwaardige serie foto’s van den nog nimmer te voren in Nederland in beeld gebrachten kleinen plevier, bevat de aflevering nog tal van andere illustraties, die tot de verbeelding spreken. Vrijdagavond werd in het Sportpark al hier de competitie van de jeugd-voetballers voortgezet met de ontmoeting tusschen het L. S. C. B en Black Boys B-ElftaL De kleine witgekraagde blauwhemden wisten met eindstand 4O te winnen. DE KABINETSCRISIS. DEN HAAG, 9 Juli. H. M. de Koningin ontving heden op het Huis ten Bosch in ver band met de kabinets crisis de leiders der R.-K., A.-R. en C.-H. Kamerfracties, nl. mi nister van staat msgr. Nolens, minister van staat mr. Heemskerk en mr. Schokking. kenbaar te maken. De eisch was: zoo spoe dig mogelijk per scheepsgelegenheid „Ma racaibo” te vertrekken. Zoo niet, dan zou men de stad plunderen en de Isla in brand steken. Onmiddellijk stelde Z.E. zich in verbin ding met het loodskantoor en de firma Ma duro, agenten aan de Red D. Line. Want ofschoon men hem een Nederlandsche en ook een Duitsche boot, die op punt van ver trek stond, had aangeboden, wilde het hoofd der revolutionairen geen ander schip een verslag van de gebeurtenissen op den Zaterdagavond van 8 Juni. Toen de opstandelingen het fort, de wa penen en munitie, en ook kapt. Borren, in hun macht hadden, werd deze laatste naar den gouverneur gezonden, om hun eischen Als eerste slachtoffer van den overval viel de algemeen geachte sergeant-majoor Vaas, vader van drie kinderen. Zondag middag had onder groote belangstelling de begrafenis plaats, echter wegens de nog abnormale toestand, zonder militaire eer. De wnd. gouverneur, de heer H. E. G. H. J. Th. Boomgaart, bewees namens het bestuur de laatste eer aan den overledene, die ge vallen was op het veld van eer. Op het mili tair kerkhof voerden het woord ds. van de Pol, dokter Quadekker, off. van gezondheid, VEEMARKT SNEEK. wares 9 Juli *29 2/24 M., allen Quick Huizum. Hoogspringen m. a. 19 parturen van drie spelers deel. Hoewel de harde wind veel afbreuk deed aan ’t spel, werd er over het algemeen best ge kaatst. De le prijs f45 plus ver. med. werd ge wonnen door „Sneek” met de kaatsers A. Ferwerda, A. Rienstra en J. de Vries. De 2e prijs f 30 plus med. R. Palma, R. Terpstra en G. Hoen te Dronrijp. De 3e prijs f 18 plus med. A. Hiemstra, A. Feitsma en N. de Jong te Wommels. Het Sneeker partuur Jillings, Koopal, Pasma sneuvelde op de 5 met eindstand 5-5 en 6-4 tegen Ferwerda c. s. Zondag a.s. wordt de internationale ath- letiekwedstrijd HollandWest Duitschland gehouden, zoowel van dames als heeren. De dameswedstrijd wordt gehouden te Gouda, die voor heeren in het Stadion te Amsterdam. Voor het eerst sinds het bestaan van den F. A. B. zijn thans ook eenige Friezen in het nationale team gekozen. De Quick-dames mevr, de JongZonder- van, mej. G. Tolsma en mej. A. Sieswerda, zullen de Hollandsche kleuren in de 80 M. hordenloop vertegenwoordigen; mevr, de jongZondervan tevens in het vèrspringen m. a. Mej. Schoonhoven van Brinio verte genwoordigt ons land bij het kogelstooten. De Quick-man Heeg, die Zondag op de internationale wedstrijden van Pro Patria te Rotterdam, de 110 meter hordeu in 15.8 sec. won, maar door het meer dan twee hor den omverwerpen gedisqualificeerd werd, I Het was Zaterdagavond, 8 Juni, ongeveer kwart over negen, toen plotseling in vlie gende vaart drie groote trucks het Water- fort kwamen binnenvliegen. Binnen het fort kwamen uit deze trucks een tachtigtal met karabijnen en groote kap messen gewapende Venezolanen te voor schijn, die zich onmiddellijk in drie troepen verdeelden, en als een stormwind over ge heel het fort verspreidden. Een gedeelte vloog op de hoofdwacht af, waar op dat oogenblik slechts een drietal politie-militairen tegenwoordig waren. Na heldhaftigen tegenstand werd sergeant-ma joor Vaas neergesabeld. De twee Surinaam- sche politie-militairen Nelstein en Narain, die bij de poort stonden, schoten te hulp, om met gevaar van hun eigen leven hun makker en de wacht te verdedigen. Zij liepen daarbij zware verwondingen op. Een troep vloog op hetzelfde oogenblik de eetzaal binnen, waar een paar politie- militairen rustig zaten te eten, die eveneens zware verwondingen opliepen. O. a. de ser geant-majoor Marcusse, wiens schedel ge kloofd werd en die Dinsdagmorgen over leed. Weer een ander gedeelte vloog de slaapzaal op, waar enkele niets vermoe dende militairen rustig te slapen lagen. Op het geraas stoven allen op, om te za- men met de andere militairen die zich tot achter de cantine hadden teruggetrokken, voet voor voet het terrein te verdedigen. Zwaar werd er gestreden, en over en weer geschoten. Doch toen zij de patronen van hun revolvers verschoten hadden, waardoor zeker verscheidene Venezolanen gewond en gedood werden, en de Venezolanen, wier aantal ondertusschen voortdurend aangroei de, nog maar steeds bleven opdringen, was er geen weerstand meer mogelijk, en stelden verschillenden zich in veiligheid op ’t plein van de gevangenis, terwijl anderen langs den fortmuur zich in iée lieten vallen én zoo langs het strand ontkwamen. In de slaapzaal maakte de troep zich meester van alle in de rekken aanwezige geweren. Daar men de lichtleiding had doorgesneden, heeft men de bovenverdie ping der slaapzaal echter niet doorzocht. Ten slotte wist een laatste troep het mu nitiemagazijn binnen te dringen, waar men zich van zoo goed als alle geweren en ten deel der munitie meester maakte. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat er aan georgani- seerden weerstand niet te denken viel, te meer, daar de Venezolanen zoo goed, zelfs met enkele repeteergeweren, gewapend wa ren, waarmee maar voortdurend geschoten werd, terwijl daarentegen in het fort, zooals Zaterdags ’s avonds, wanneer een groot deel der politie-militairen op patrouille is, gewoonlijk het geval is, slechts de verplichte bezetting aanwezig was. Heel deze overrompeling, die zooals uit geheel het verloop der gebeurtenis blijkt, totaal onverwachts kwam, stond onder de leiding van den Venezolaanschen generaal Rafael Simon Urbina en kolonel Machado; de eerste, bekend uit de revolutiepogin- gen van Augustus 1.1., is hier toen na zijn vlucht van Venezuela naar Aruba, een week of drie geïnterneerd geweest, de tweede was hier eveneens goed bekend en meer malen hier geweest als tenniskampioen. Naar men vermoedt, is generaal Urbina hier Zaterdagmorgen met enkele manschap pen in het geheim of vermomd geland. dat dien middag was binnengekomen. Z.E. verzocht den heer Maduro last te geven, om de „Maracaibo”, die reeds door de Ve nezolanen bezet was, te laten vertrekken. Hoe eer hoe beter. Want zoolang de re volutionairen nog op Curasao waren, ge voelde men 'zich niet veilig. De kleinste on voorzichtigheid, of een onberaden stap van den een of ander, zou voldoende kunnen zijn om de lont in het kruitvat te steken en het begin kunnen vormen van een groot bloedbad, een wraakneming van de zijde der revolutionairen, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn. Een tijdje later verscheen Urbina zelf, vergezeld van kapt. Borren, den heer J. Sutherland, advokaat, die aan Urbina goed bekend was, en door dezen op straat was aangeklampt en verzocht om als tolk op te treden, benevens een zestal gewapende Venezolanen, ten paleize, met den zelfden eisch. Beneden had Urbina tot Sutherland ge zegd: Zeg hen, dat ik gekomen ben om wraak te nemen, omdat men mij op Aruba een paar dagen zonder eten gelaten en later geboeid naar hier gestuurd heeft. Urbina zeide zich daartoe gerechtigd te achten, omdat Curasao de slaaf is van Gomez en Gomez op Curasao beveelt. Het is niet mo gelijk, dat deze overal ter wereld de baas speelt. Boven aangekomen, herhaalde Urbina nogmaals zijn eisch, terwijl hij gelastte, dat de gouverneur mee naar beneden zou gaan, om het volk te toonen, dat hij tegen het volk van Curasao zelf niets kwaads in ’t zin had. Urbina moet ook nog gezegd hebben: U is verantwoordelijk voor alles wat er op heel het traject van hier naar Maracaibo voorvalt. Ik weet, dat u om een oorlogsboot gevraagd hebt. Als er ons iets overkomt, zal dat voor Curasao een ramp zijn, omdat ik dan heel Curasao in de lucht zal laten vlie gen. Nadat Z. E. in gezelschap van bovenge noemden op het gouvernementsplein was aangekomen, begaf men zich naar ’t loods kantoor. Terwijl Zijne Excellentie naar boven ging om een en ander met den havenmeester te regelen, zeide Urbina tot kapitein Borren: Wij zijn meester van Curasao en kunnen alles eischen wat wij willen. Doch wij doen het niet, omdat wij niet gekomen zijn om te plunderen. Om Curasao voor een algemeen bloedbad en God weet, hoeveel andere rampen nog waarvan de uitgestrektheid niet te overzien was te vrijwaren, verzocht Z. E. den loods 1 Op het hooren van het schieten begaf lui- racaibo” buiten te’brengen. Wel was er een aanbod van gekomen om hulp te bieden. Doch wegens het gering aantal wapenen, oordeelde Z. E. dat het doelloos zou zijn dit aanbod aan te nemen. Want wat zou men doen met slechts een 10-tal gewapenden tegen zulk een over macht? Wat zou er van de Isla zelf gewor den zijn met zijn kamp van Venezolanen in de onmiddellijke nabijheid, terwijl ook daar, vooral na twaalf uur middernacht, hevig gevochten en geschoten is, en de politie wacht van Rooi Canarie overrompeld en bijna totaal verwoest? Des morgens vond de rector van de St. Michaelskapel aldaar een gedooden Venezolaan voor de kerkdeur liggen. L. S. C. combinatieH. B. Z. 88. De toeschouwers hebben Vrijdagavond jL het Sportpark bij de wedstrijd L. S. C. combinatie en het elftal van H. Brennink- meijer en Zonen voor hun dubbeltje entrée een doelpuntenregen aanschouwd. Niet minder dan 16 doelpunten werden er in deze ontmoeting gescoord. Het was een wedstrijd, die op de lachspieren uitwerking had. De H. B. Z.-keeper heeft veel applaus geoogst, en toen vooral na uitstekend com- binatie-werk. van de H. B. Z. voorhoede, de 6-2 achterstand geleidelijk werd inge- tuavut, haald en de L. S. C.-achterspelers de vij- alsmede verschillende particulieren de be- andelijke aanvallers in de gelegenheid stel- den dit resultaat te bereiken, was het ap plaus niet van de lucht. Wel wist de L. S. C.-aanval in totaal achtmaal de H. B. Z.-keeper te laten vis- schen, doch ook Hartkamp van L. S. C. werd tenslotte achtmaal gepasseerd. Toen scheidsrechter Dijkhuis het einde aankondigde was de stand 88 doelpunten. Na afloop bleven de spelers nog eenige uurtjes gezellig bijeen in het restaurant-ge- bouw( van ’t Sportpark. L.S. C B Sneek A L.S.C. A Black Boys A Black Boys B Sneek B Uitgeloofd zijn 3 (vereenigings) medailles. Er zijn nu (Zondag) 17 van de 30 te spelen wedstrijden gespeeld. Het gezelschap keerde nu op het Gouver nementsplein terug, waar nog enkele moei lijkheden besproken werden met betrekking tot het verhalen van de „Maracaibo” naar de Pundazijde; en eindelijk werd besloten om over de brug naar de werf van de Red D. Line te gaan. De directie hield zich buiten de zaak, maar Urbina begaf zich aan boord, om voor organiseerde de verdediging van eigen ter- het inschepen van de troepen, wapenen en rein. De raffinaderij werd tijdelijk stop ge- munitie te zorgen. De militairen werden ge- zet. De briefschrijver beweert dat de con- dwongen hieraan mee te helpen. currente der Kon. Petr. Mij., de Standard Een troep gewapende Venezolanen kwam .Oil de hand had in de opstand in Venezuela van de Pundazijde over*de brug naar het j en dus ook in de gebeurtenissen op Cura sao. f0.89 f 0.44 - 0.43 -f 0.45 -0.45 fO.4b -0.50 f0.60 - 0.00 f0.00 Vette koeien Vette kalverea prysh. Graikalveren Friesche athletiek-kampioenschappen. De uitslag van de le helft van deze kamp is: 100 meter Heeren. Kampioen 1929 R. de Leeuw, F.T.C. Heerenveen, 11.5 sec., 2. A. Postma, Quick Huizum, 11.6 sec.; 3. K. Keuning, U. D. I. Drachten. 400 meter Heeren. Kampioen 1929 R. de Jong, Quick Huizum, 56 sec.; 2. J. Faber, Kon. Marechaussee Leeuwarden, 56.2 sec.; 3. J. Faber, U. D. 1. Drachten. 1500 m et e r H e e r e n. Kampioen 1929 W. Castelein, Quick Huizum, 4.41.5; 2. 1. Wierdsma, S. G. V. Sneek, 4.45.6; 3. D. de Groote, Kon. Marechaussee. 3'/2 K.M. Heeren. Kampioen 1929 W. Castelein, Quick Huizum, 12.54.6; 2. D. de Groote, Kon. Marechaussee, 12.56.2; 3. I. Wierdsma, S. G. V. Sneek. 800 meter Heeren (nieuwelingen). 1. M. Klazema, Hercules Drachten, 2.27.2; 2. J. Postma, Quick Huizum, 2.28.2; 3. B. Walstra F. T. C. Heerenveen. 80 meter Dames, Kampioene 1929 A. Ferwerda, Quick Huizum, 10.9 sec.; 2 M. v. d. Witte, Quick Huizum, 11.5 sec.; 3. A. Velde, Stanfries Gorredijk. 80 meter Horden Da mes. Kampi oene 1929 A, de JongZondervan, 14.2 sec.; 2. G. Tolsma, 14.4 sec.; 3. A. Sieswer da, 15.7 sec., allen van Quick Huizum. 100 meter Dames (nieuwelingen). 1. M. Broersma, Quick Huizum, 14.2 sec.; 2. T. .Zwart, Brinio Leeuwarden, 14.4 sec.; 3. Tj. Oosterhuis, Brinio, 15 sec, 4 X 100 M. Estafette Heeren. Estafette Heeren. Kampioenschap U. D. I. Drachten, 47 sec.; 2. Hercules Drachten; 3. Brinio Leeuwarden, Quick Huizum gedisqualificeerd. 4 X 80 M. Estafette D a me s. Kam. pioenschap Quick Huizum, 44.8 sec.; 2. Brinio Leeuwarden, 46.8. sec. Vèrspringen m. a. Heeren. Kam pioen 1929 A.. Schuite, Hercules Drachten, 6.54 AL; 2. J. Dijkstra, Kon. Mar. Leeuwar den, 6.40 M.; 3. K. Kenning, U. D. I. Drach ten 6.15 M. Polsvèrspringen Heeren. Kam pioen 1929 R. Jaarsma S. G. V. Sneek, 8.93 M.; 2. G. Tigchelaar, Olympia Franeker, 8 56 M.; 3. L. Drost, K. N. A. U., 8.17 M. Hoogspringen z. a. Heeren. Kampioen 1929 G. Tigchelaar, Olympia Franeker, 1.35 M.; 2. L. Drost, K. N. A. U., 1.35 M.; 3. C de Vries, Hercules Drachten, 1.30 M. Speerwerpen Heeren. Kampioen 1929 L. Drost, K. N. A. U., 47.80 M.; 2. C. Kramer, Kon. Marechaussee, 44.40 M.; 3. C. v. d. Geest, Sparta Dronrijp, 40.44 M. Kogelstooten Heeren. Kampioen 1929 L. Drost, K. N. A. U., 11 M.; 2. T. Luppens, Kon. Marechaussee, 10.90 M.; 3. WYMBRITSERADEEL, van 1—6 Juli. Geboren: Anne zv. Gerben Visser en Sijtske Koopmans, te Uitwellingerga; Epke Paulus zv. Douwe Zijlstra en Hittje Kloos terman, te Westhem; Gerben Petrus zv. Tjalling Brouwer en Fokje Dijkstra, te Westhem; Geertje dv. Douwe Visser en Antje Jellema, te Offingawier; Sipkje dv. Jelle Kamstra en Sieuwke Bruinsma, te Scharnegoutum; Jan zv. Steffen Koopmans en Maria de Jong, te Oosthem; Meine zv. Sijtze Verbeek en Dirkje de Jonge, te Oude- ga; Catharina dv. Hendrik van den Berg en Hotske Bleeker, te Oudega; Antje dv. Epeus Gerardus Jorritsma en Margje Ha- ringa, te Heeg. Gehuwd: Geene. Overleden: Geeske de Vries, 56 j., echt- gen. van Durk van Slageren, te Idzega; Sij- men I” Rollema, te Nijland; Emkje de Jong, 74 j.,1 wed. van Melle Michiel Visser, te IJsbrech- namen, van de richting Pietermaai, turn; Hidde Zwaagstra, 83 j., echtgen. van men zich blijkbaar had opgesteld, terwijl Jeltje Woudstra, te Nijland. spoedig daarna ook nog trucks met gewa pende Venezolanen, die zich, naar wij vernamen, in de buurt van Rust verzameld t hadden, in het fort arriveerden. Ter zelfder I tijd ongeveer rukten ook troepen gewa- pende Venezolanen op van Rooi Canarie naar de stad, zoodat al heel spoedig het aantal tot 500 a 600 was aangegroeid. De Breedestraat aan de Punda-zijde, Scharloo zoowel als de toegang tot de brug werden afgezet, om de burgers en de elders ver spreide politie te beletten tot het fort door te dringen. Met revolvervuur werden de burgers en militairen in bedwang gehouden. In de Breedestraat Punda werden een paar burgers in het been getroffen, n.l. de CuraQaoenaar V. Martin, en de Hollandsche werkman J. Prins. Aanslagen op burgers en hun eigendom men of zelfs wanordelijkheden tegenover - ihen vonden verder niet plaats. Blijkbaar De Amigoe di Curasao van 15 Juni e w het van deze overron]peling geen rlo frohoii rfon 1 cenn nn flPTI ander, dan zich meester te maken van de wapenen en de munitie. grafenis bijwoonden. Wederom voerde kapt. Borren het woord, waarbij hij tevens dank bracht aan Zijne Exc. voor de betoonde belangstelling. Ook de heer Van Vliet sprak een diepgevoeld woord. Telkenmale vergezelde een groote menig te langs den weg den treurigen stoet om zoo zijn belangstelling te doen blijken met deze onder zoo treurige omstandigheden geval len slachtoffers. Allen waren diep onder den indruk. Behalve deze drie slachtoffers, gevallen het door hém aangegeven stoomschip „Ma- °P het veld van eer, in dienst van dit gewest, werden nog gewond in het hospitaal ge- Emmastad bracht de twee Surinaamsche politie-mili tairen Nelstein en Narain, die beiden aan het hoofd met sabelhouwen gewond werden, gelukkig niet doodelijk; de Hollandsche po- litie-militair L. Jansen, die een lichte wond aan hand en lip opliep; en twee burgers: Victor Martis, een Cura?oenaar, wiens eene been door een schot geheel verbrijzeld is, zoodat de dokter het heeft moeten ampu- teeren, en de Hollandsche werkman J. Prins, die een kogel in zijn been kreeg. Stand Jeugdoompetitia. <3 5 5 0 5 1 3 0 1 0 0 0 zwaar gewapenden, die zijn auto beschoten en met kapmessen bewerkten. Reeds stond men op de treeplank. De ka pitein trachtte zich nog te verdedigen met zijn revolver, doch gaf zich ten slotte ge wonnen. De heer Weitjes had juist nog kun nen ontsnappen en een schuilplaats gevon den in de woning van den adjudant Loewen thal. Sergeant Waube wist met een mitrailleur langs den zeekant te ontkomen, terwijl de sergeants Wellen en van der Mark een tweede mitrailleur in veiligheid brachten. Nog moet gemeld, dat ook de cantine deerlijk geplunderd werd; reeds gaven en kelen zich aan drank over, toen zij door generaal Urbina daarin verhinderd werden. Dit geheele bedrijf, zoo treurig in zich zelf als in zijn gevolgen, heeft zich afge- Hiemstra, 49 j„ ëchtgén. van Trijntje speeld in ongeveer een kwartier tijds. De eerste trucks kwamen, naar wij ver- waar f 180 tot f 851 zal voor Holland in dit nummer uitkomen. 75 18 110 89 25 155 24 ie Veemarkt alhier «aagevoeri 98 Molk- ei Kalfkoeiea 42 Vette Koeien Stieren 18 Vette Kalveren 178 Nachteren Kalveren 60 Graikalveren 188 Benepen 196 Lammeren 505 Va. keni ea Vette Biggen- 64 Kleine Biggen 2 c-arden 5 mokken on Geiten Totaal 1306 itaki. Vette Varkem per Vette Zoutere Vette Koeien Vette Kalveren Biggen Londen flink prijth. Nuchter en kalveren flink prgih Schapenen Lamineren kalm. Varkeni en Zon ten hooger. Biggen duur. Vèrspringen z. a. Dames. Kam- schreven, dat de Venezolanen de Bataaf- Pe ^gevolgen bleven dan ook niet uit. Met^y^ 2, A. Sieswerda, 2.34 M.; 3. D. Donath, Dames. het personeel zich met de inval bemoeide. Deze raffinaderij is de grootste ter wereld met een productie van 2000 ton benzine per dag. Er zouden reeds 3 maanden brand bommen bij de tanks gereed hebben ge legen. De directie hield zich buiten de zaak, rein. De raffinaderij werd tijdelijk stop ge- j currente der Kon. Petr. Mij., de Standard van de Pundazijde oveffle Drug naar net’ Brionplein, blijkbaar om auto’s te requi- reeren voor het vervoer. Deze verdwenen echter in allerijl over de Rifbrug. Zijne Excellentie, kapt. Borren en kolonel Machado zouden in een auto gaan. Later is men te voet gegaan; voorop een troep ge wapende Venezolanen in het gelid, daar achter Zijne Exc., kapt. Borren en Machado, en eindelijk wederom enkele gewapende Venezolanen. Dit was omstreeks half twee in den nacht. Intusschen hadden gewapende Venezola nen het kantoor van den Radiodienst en Kabel bezet. Op de werf van de Red D. aangekomen, beval Machado den gouverneur en kapitein om mee aan boord te gaan. Zijne Exc. merkte op, dat dit tegen de af spraak was, daar hij slechts tot aan de werf zou meegaan; werd echter gedwongen om mee aan boord te gaan, en daarna om mee uit te gaan tot buiten de boei, om dan weer per loodsboot te kunnen terugkeeren, opdat er, zooals Machado zeide, bij het uit varen niet op ze zou geschoten worden. Daarna ging men aan boord, het schip gaf tien stooten met de stoomfluit en om streeks halfdrie uur voer het schip de haven uit, als gijzelaars medevoerende Zijne Exc. den gouverneur, kapt. Borren en een achttal politie-militairen. Het geschiedde echter niet zooals door Machado beloofd was. Onder voorwendsel van onderweg gevrijwaard te zullen zijn tegen een eventueelen aanval, werden allen als gijzelaars meegevoerd, inplaats van dat zij buiten de boei het schip weer zouden kunnen verlaten, zooals beloofd was. Wel gaf men Z. E. de verzekering van met de eerste gelegenheid te kunnen terugkeeren. In ’t geheel vertrokken ongeveer 260 Vene zolanen met de „Maracaibo”. Ook Perez, de moordenaar van Montene gro, dien men uit zijn cel gehaald had, werd meegenomen, tegelijk met nog enkele an dere Venezolaansche arrestanten, die men bevrijd had. Perez is daarna op Venezo- laansch grondgebied gefusileerd. Een 12-tal passagiers van de „Maracai bo”, waaronder ook vrouwen en kinderen, merkten eerst op zee tot hun grooten schrik, wat er met het schip gebeurd was. Het blad verhaalt dan verder hoe op Cu- dan het Amerikaansche s.s. „Maracaibo”, ratyao de heer Boomgaart, ondervoorzitter E. van de Raad van bestuur, de leiding nam, luitenant Berger zijn troepen verzamelde en allen wapende, want er waren nog wapens te over, en hoe Zondagsavonds de Mara caibo met gouverneur Fruijtier verlig bin nenliep. Gisterenavond speelden voor de jeugef- competitie in het Sportpark alhier de junio- I H ^Hoekstra, F. T. C. Heerenveen, 10.30 M. res-elftallen van Sneek A en Black Boys I Vèrspringen z. a. Dames. Kam- B. Laatstgenoemden waren zee:r onvolledig. pioene 1929 A. de JongZondervan, 2.38 sche Petroleum Mij. gedreigd hadden haar werden de zwartjes verslagen, raffinaderij in de lucht te laten vliegen als De stand is than® alsvolgt: I I n in Jl I i I n a kalm. 16 w 6 6 6 in n, a, je ;n J-, is es 3— 29 0.33 5 15-6 1.25 6 2 0 ■g C o* Goals voor tegen q 0 10 29—0 2.— 1 11 29—8 1.57 1 3 5 6 2 1 i ui, uMn.161 xuaus“'-‘, u“- gnuuuunu, Melk- en kalfkoeien en de heer Buwalda, off. van het Leger des Prij»h. 1-*z-»v.»/-»z4»-»4- zin z-»zim

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3