Fa. JOHs. T8ÖMP, Snaak NIEUWE SNEEKER COURANT I K1EZEBRINK Co. Tel. 150 Uw e W. WUR1NG, Agent Serve Hilsthe wortplaals SERVA Reclamekolom I ftOWSTIJDINSEN. PRUIMTABAK G. J. ALTING Derde Blad II: oF Kinkhoe^b. I I No» 81 won Zaterdag 13 Juli 1929 i Engros (Adv.) NIEUWE SNEEKER COURANT opgenomen, worden kosteloos overgenomsa iade andere ver- ophaalkooi borgen kan NIKKEL 12 cent PRUIMSTER 10 cent gelieve men ziek onmiddellijk rot ons boreas te wenden. toewijzing van een zetel plus een flink over schot volgde. De 100.000ste. Naar de N. Rt. Ct. meldt, werd Dinsdag de 100.000ste candidaat voor het afleggen van een rijproef voor het besturen van een auto opgeroepen. resp. voorzitter en administrateur van den Nederl. Bioscoopbond, alsmede door den heer F. L. D. Strengholt, vice-voorzitter der bedrijfsafdeeling filmverhuurders van dien bond. De bondsvoorzitter zal speciaal aan dacht vragen voor de besluiten van het In ternationaal Katholiek Bioscoopcongres te München, dat zich onvoorwaardelijk voor een Rijkskeuring, dus zonder een gemeente lijke nakeuring, heeft uitgesproken. De overval op Willemstad. De staat van beleg te Willemstad is op geheven. Hr. Ms. „Kortenaer” heeft Willemstad verlaten. Vliegtuigongeluk. Bij een oefening boven het vliegveld bij Montreal (Canada) zijn een instructeur en een leerling gedood. Het vliegtuig viel op den neus en vatte vlam. DB UITGEVERS. Aan niet-aboand'a: Met klachten over het niet geregeld oatvan- gea vaa de SNEEKER COURANT, Kleinzand 16 - SNEEK Trouwkaarten en Circulaires Speciaal adres voor le klas Optiek öandflüBS Steumolen volgens gipsafdruk I I te zijn overleden. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes is op den Haagweg nabij den Leiweg in Den Haag de 15-jarige J. H. uit de Pre- toriusstraat, die te fiets was, aangereden door een vrachtauto en zeer zwaar gewond. Tijdens het vervoer door den geneeskundi gen dienst naar het gemeentelijk ziekenhuis is hij overleden. De politie onderzoekt nu in hoeverre er van schuld bij den autobestuurder sprake kan zijn. Woensdagmiddag is op de steenfabriek Plintos te Geleen de 23-jarige ongehuwde H. Lange, uit Geleen, door een drijfriem van de persmachine gegrepen en verpletterd. De jongeman was sinds Maandag jl. op de fa briek werkzaam. overgegaan op aanstichting van het Groene Kruis wegens het veelvuldig heerschen van deze ziekte aldaar. Een 44-jarig paard loopt 700 K.M. In alle rust en stilte is een boer uit Oost- Pruisen met zijn paard vorige week te Ber lijn aangekomen. Dit feit op zich zelf zou niets bijzonders zijn, wanneer ’t paard niet den eerbiedwaardigen leeftijd van44 Ongelukken. Woensdagmiddag werd ’t 12-jarig meisje J. R„ wonende in de Joubertstraat te Rot terdam, bij het oversteken van den rijweg in de Rosenstraat door een autobus gegre pen en overreden. Het meisje is met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Een Japansch vlieger op een tocht om de wereld omgekomen. Men bevestigt dat het lijk van Goto, den Japanner, die een week geleden uit Los An geles is vertrokken om een vliegtocht om de wereld t? doen, in de buurt van Salt Lake City naast het vernielde toestel gevonden is. Het bioscoopconflict in het Zuiden. Het aantal bij het conflict in het Zuiden betrokken gemeenten is Woensdag weer met twee toegenomen. Te Roosendaal en ’s Hertogenbosch zijn dien avond alle bios- coopexploitaties stop gezet. In elf gemeen ten zijn nu in totaal 25 bioscopen met daar bij behoorende cabarets en maaksinrichtingen gesloten. Het ligt in het voornemen van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bioscoop bond, tegen Vrijdag 19 Juli in den Stads schouwburg te Tilburg een openbare ver gadering te beleggen, waarin de stand van het conflict zal worden uiteengezet door de door het neerstorten De overval op Willemstad. Op vragen van het Kamerlid Boon heeft de minister van Koloniën geantwoord dat de sterkte van het garnizoen te Willemstad voor den overval ongeveer 100 man be droeg, dat de kanonnen alleen geschikt zijn voor saluutschoten, zoodat er geen scherpe munitie was, en dat er wel eenige mitrail leurs zijn. De sterkte van de militaire be zetting wordt echter opgevoerd, er zal geen .oorlogsschip blijvend gestationneerd wor den, doch voor politietoezicht zal een gewa pend vaartuig worden aangewezen. Op vragen van mr. Duys antwoordde de minister dat het niet juist is dat de regee- ring aan de Venezolaansche regeering di rect deelneming heeft betuigd over de dood van den garnizoenscommandant te La Vele, doch dat de zaakgelastigde tijdens een me- dedeeling betreffende de overval die deel neming terloops heeft overgebracht. Aan de familie der op Curasao gedoode militairen is langs gebruikelijken weg via de burgemeesters kennis van het sneuve len gegeven. Een bewijs van deelneming van de zijde der regeering is niet gebruikelijk en bleef dus pok nu achterwege. De gesneu velde militairen rusten in Nederlandsche, zij het overzeesche bodem, zoodat het stof felijk overschot niet naar Nederland zal worden overgebracht. Pensioen en onder stand der familie wordt verleend volgens de voorschriften. Ontrouwe postbode. Te Gorcum is de besteller J. E. betrapt bij het stelen van brieven uit het postkantoor. - Uit de sorteerkamer had hij twee brieven overgebracht, waar zij tnj aankomst bleek meegenomen naar de W. C. Eén van die brieven heeft hij verscheurd en in de W. C. gegooid. D,e andere brief is bij zijn arresta tie op hem gevonden. De man heeft bekend dat hij al gedurende 1/2 jaar brieven met of zonder geldswaarde heeft weggenomen. Den laatsten tijd kwa men er geregeld klachten van vermissing van brieven, voornamelijk van die waarin geld was ingesloten. I Met klachten over het niet geregeld ontvan gen vaa de gelieve men zich oamiddellijk tot ons barean worden en de commandant is met zijn boo ten naar Pembroke teruggekeerd. Uit het voorloopig rapport van den gered den commandant is reeds gebleken, dat de L. 12 de H. 47 aan bakboordzijde getroffen heeft en met haar boeg een groot gat in den wand ter hoogte van de machinekamer ge maakt heeft. De H. 47 is binnen 20 secon den gezonken. De bemanning kan niet lan ger dan een paar minuten meer geleefd hebben. De gewonde matroos van de L. 12 is ook overleden, zoodat het aantal slachtoffers 24 ot 25 bedraagt. beide soorten buitengewoon populair. Fabrikaat N IE MEIJER. Banauvv'clkeiol. op de van kleine behandelt- cjy het hesl’ met AK<er^ roop. ge daar voor minstens 50 cent koopt, krijgt ge als prijs voor de sportprestatie door U verricht een boek cadeau. (Adv.) De gaskwestie te Doetinchem. Het Doetinchemsche raadslid de heer H. D. Muller heeft den burgemeester verzocht, van de raadsleden en den officieelen ver slaggever op hun ambtseed de mededeeling te vorderen, wie den officieelen verslagge ver inlichtingen over de gasfabriek uit het rapport der raadscommissie van onderzoek heeft verstrekt, zoodat de conclusies van dit rapport in de dagbladpers konden worden gepubliceerd. Inenting tegen diphterie. Dinsdagmiddag heeft te Rijssen in tegen woordigheid van dr. Bekenkamp, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, een prophylactische inenting tegen diphterie plaats gehad, voor welke kunstbehandeling ruim honderd kinderen waren aangegeven. Tot deze inenting, die verricht werd met assistentie van de Rijssensche medici, werd Een bende van boefjes. Enkele dagen geleden ontdekte een be woonster van het Noordelijk stadsgedeelte te Rotterdam, dat haar 10-jarig zoontje een doosje isolatieband verstopt had op den zolder. Het zoontje zei, het te hebben ge kregen van een 11-jarig kameraadje. De moeder, die dacht, dat de jongens niet eer lijk aan het doosje waren gekomen, waar schuwde de politie, die een onderzoek in stelde waarbij men al spoedig tot de ont dekking kwam, dat er in dat stadsgedeelte een heel complot van jongens van tien tot dertien jaar bestond, welke jongens her haaldelijk kleine diefstallen plegen en het gestolene onder elkaar verkwanselen. In den Zwaanhals ligt een pakhuis van den koopman M. uit ’s Gravenhage, die in dat pakhuis een groote partij artikelen van allerlei aard heeft opgeslagen. De jongens hadden het vooral op dit pakhuis voorzien. Geregeld wisten zij ongemerkt het pakhuis binnen te komen, waarna zij er van alles stalen. Zoo zijn er een schrijfmachine, rollen closetpapier, pakken schuurpapier, stapels vet vrij papier, zakken, mappen, rollen isolatieband e.d. gestolen. Er werd in deze artikelen druk handel gedreven en de prij zen waren afhankelijk van de grootte van den gestolen voorraad. Toen de politie het bestaan van het complot ontdekte, stond de koers van schuurlinnen op 10 knikkers per vel, rolletjes garen werden voor een cent per stuk verkocht en isolatieband werd verhandeld voor acht zuurballen per rol. Reeds is een zeer groot aantal jongens gehoord, maar het is nog niet mogelijk ge bleken, achter de geheele waarheid te ko men, doordat de jongens hardnekkig elkaar blijven beschuldigen en steeds weer nieuwe daders aanwijzen, welke op hun beurt weer andere namen noemen. Het onderzoek wordt voortgezet. De Kamerverkiezingen. We lezen in de „Zuid-Limburger”: Het moet opvallen dat de lijst van Floris Vos aanmerkelijk veel stemmen vergaarde. Niemand in deze streek zal dezen tollen- verdelger kennen en toch haalde hij te Kerk- rade 88, te Eygelshoven 12, in den Staten kieskring Heerlen 282, en in den geheelen rijkskieskring Limburg niet minder dan 1338 stemmen. Dit groote aantal is te meer opvallend, waar we in onze provincie geen tollen heb ben, en dus bij geen enkele automobilist bij zondere voorliefde voor den heer Vos zal bestaan. Wat is er nu gebeurd? Onze eenvoudige kiezers hebben zich angstvallig gehouden aan het parool: stemt nummer één van lijst 8. Toen ze in het stemhokje stonden, heb ben ze blijkbaar niet gekeken naar de lijst waarboven een 8 afgedrukt stond, doch ze begonnen van voren af te tellen, met den vinger op de lijst. Waar nu in onzen kieskring lijst 6 ont brak, telden ze lijst 7 voor zes, lijst 8 voor zeven en lijst 9 voor de geadviseerde acht. Lijst 9 was die van Floris Vos de een voudige kiezers hadden deze lijst voor 8 aangezien dus ging Floris Vos strijken met tal van stemmen, welke voor de katho lieke lijst waren bestemd. We hebben den indruk dat het in andere kieskringen evenzoo gegaan is, en dat de lijst van Floris Vos aldus een onverdiend hoog stemmenaantal verkreeg, waarop de Een nieuw sanatorium. Dinsdag heeft de R.-K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose Herwonnen Le venskracht, instelling van het R.-K. Werk liedenverbond, een voorloopige koopacte onderteekend betreffende den aankoop van een groot (complex bosschen onder de ge meente de Bilt, gelegen aan de Gezichtslaan te Bilthoven. De koopsom bedraagt f 180.000. De onderteekening van de definitieve koopacte zal plaats hebben na de vervulling eener voorwaarde, waarvoor de medewer king van de gemeente de Bilt noodig is. Deze bosschen zijn bestemd voor het bou wen van het definitieve sanatorium, dat in den nazomer van 1932 moet worden betrok ken. Zooals men weet, is het sanatorium Berg en Bosch thans gevestigd te Apeldoorn, een noodsanatorium geweest, dat door Herwon nen Levenskracht op verzoek van de regee- ring als een spoedvoorziening in de behoef te aan sanatoriumruimte in 1919 werd tot stand gebracht op terreinen die tot 1933 van de gemeente Apeldoorn gehuurd zijn. De Engelsche draadlooze dienst meldt: De schout bij nacht, die het bevel voert over de duikbooten, die van Pembroke zijn ver trokken naar de plaats, waar de H. 47 is gezonken, heeft een voorloopig rapport uit gebracht, waaruit blijkt, dat zoowel de H. 47 als de L. 12 aan de oppervlakte voeren, toen de aanvaring geschiedde. De L. 12 raakte de H. 47 aan bakboordzijde onder een rech ten hoek, juist bij de voorste stuurkamer. De steven van de L. 12 drong ongeveer 2 voet in de H. 47. Deze laatste zonk binnen enkele seconden, met den boeg omlaag in het 55 vadem diepe water. Men had nog order kunnen geven om de waterdichte schotten te sluiten en het schip te verlaten, maar uit het getuigenis van den ontkomen commandant en de andere twee overlevenden valt op te maken, dat het niet mogelijk geweest moet zijn dezen maatregel uit te voeren. De L. 12 werd ongeveer 40 voet mee om laag getrokken onder een hoek van 50 gra den met den boeg omlaag. De officieren en manschappen, die zich aan dek bevonden, geraakten te water en de L. 12 kreeg ook nog vrij veel water binnen, voor men er in slaagde de waterdichte schotten te sluiten. De schout bij nacht voegde er aan toe: Ik ben overtuigd, dat onmogelijk één lid van de bemanning van de H. 47 langer dan enkele minuten in leven kan zijn gebleven. De bekende diepzee-duiker Bell is van het slagschip Renown afgehaald en met een torpedobootvernieler naar de plaats des on- heils gebracht, maar de zee was Woensdag te ruw voor duikwerk. Het is in ieder geval nog een groote vraag, of de duiker in staat zal zijn het schip op deze groote diepte (55 vadem) te bereiken. De onderofficier Hicks, één van de drie overlevenden, werd door den schok van de aanvaring over boord geworpen. Terwijl hij omlaag zonk, greep hij den draad van de draadlooze installatie der L. 12. Hij ging met dat schip een eind mee naar beneden, maar hield vast en kwam zoo ook weer mee aan de oppervlakte. De telegrafist Cleburne, die eveneens ge red is, schijnt een goed gesternte te hebben. Sinds zijn 15e jaar dient hij bij de marine. In den slag bij Jutland was hij op de George V. Den eersten keer, dat hij op een duik boot voer, kwam deze in aanvaring: met een stoomschip, maar de onderzeeër wist de haven te bereiken. Vervolgens diende hij op de M. 1, die in 1924 bij Start Point is ge zonken en waarbij 68 menschen omkwamen. Zijn familie dacht toen, dat hij onder de slachtoffers behoorde, maar twee dagen te voren was hij juist op de L. 23 overge plaatst. De Koning heeft zijn deelneming aan de admiraliteit betuigd en zijn sympathie voor de nagelaten betrekkingen. ZORG VOOR EEN GENOTVOLLEN OUDEN DAG! jaar had bereikt. Per dag legde het gezel schap gemiddeld 25 K.M. af. De langste af stand die per dag afgelegd werd was 36 K.M. en het paard is in uitstekende conditie te Berlijn aangekomen, alwaar het enkele dagen gerfist heeft en toen weer per trein naar Oost-Pruisen is teruggezonden. Het is inderdaad een geweldige prestatie voor een paard van dien leeftijd. De Oostpruisische fokkerij mag met trots van deze verrichting gewag maken, want volgens de hippologen is dit feit in de geschiedenis der paarden sport en fokkerij geheel op zichzelf staand en zal ook niet zoo spoedig meer herhaald worden, omdat er nu eenmaal zeer weinig paarden een dergelijken hoogen leeftijd be reiken en dan nog krachtig voor zulke pres taties zijn. De eigenaar hoopt dat „Alter- chen” nog wel de vijftig zal halen een geeft hem van nu af aan het genadebrood. De Zuiderzeewerken. Thans is ook te Wieringen een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor het maken van den afsluitdijk naar Friesland, zoodat hieraan nu op drie plaatsen (bij de Friesche kust, op het Breezand en bij Wie ringen) wordt gewerkt. Bij het zwemmen verdronken. Woensdagavond is de 25-jarige onder wijzer J. Eykelenboom uit Schiedam bij het zwemmen in de Kralingsche Plas bij Rot terdam verdronken. SNEEKER COURANT, welk blad gratis bij niet abooné’s op da „Nieawe Sneeker Courant” aan kol* wordt materiaal is Woensdag ter plaatse, waar de bezorgd. Wij garandeeren dos een hjds-aan- H. 47 gezonken is, aangekomen, o. m. het huis-verspreiding van tóe advertenties voor nieuwste Duitsche duikerspak. Bovendien heeft een andere onderzeeboot op 30 M. Mijnongelukken in Engeland. Woensdagmorgen ongeveer 9 uur is op een mijn bij Blaenavon in Monmouthshire een mijngasontploffing voorgekomen, waar door zes mijnwerkers onmiddellijk gedood werden. Twee worden vermist en zijn waar schijnlijk weggeslingerd; twintig anderen zijn min of meer ernstig gewond. De oor zaak ligt vermoedelijk in zelfontbranding van mijngassen. Nader meldt Reuter dat er waarschijnlijk acht dooden zijn. Vier lijken zijn reeds ge borgen en er zijn nog vier menschen in de mijn, die vermoedelijk ook omgekomen zijn. De reddingspogingen zijn tot dusver verhin derd door giftige gassen. Men verneemt dat de ontploffing is ont staan door het ontbranden van mijngas. I ner is ue vraag, 01 ae duiker tot 05 vaam In een mijn te Bracedon in Somerset zijn zal kunnen afdalen en de boot althans ge- I._. van een ophaalkooi borgen kan worden. Woensdagmiddag! heeren D. Hamburger Jr. en A. de Hoop, drie mijnwerkers omgekomen. moest het werk wegeps slecht weer gestaakt Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.— f 15.— goedkooper dan andere bekende tnerk-rijwlelen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. SINGEL 4 - TELEF. 4IS De finale der groote sportwedstrijden nadert. Reeds werden vele prijzen in den vorm van boeken uitgereikt. Ook voor U is er nog kans gratis een boek te bekomen. Wandel slechts langs ons schoon strand, spring over een klein riviertje, loop over een wiebel- plank, dan nog een klein tochtje door een jong zandwoestijntje, even boegsprietloopen over een gasbuis en ge zijt bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpekamp. Kleinzand 2, Sneek, daar is de grootste keuze in boe ken, vulpennen, kantoorartikelen, etc. en als A a A b o a n «1 up de „Nieawe Sneeker Courant” Het bandietisme in New York. Wij hebben af en toe verteld van de ge heimzinnige, nog niet voldoende opgehel- derde moorden op twee bekende figuren uit de New Yorksche „onderwereld”, Rothstein en Marlow, gepleegd. De hoofdcommissaris van politie, Whalen, heeft het nu noodig ge acht zijn corps uit te breiden met 50 gehei me speurders, van wie hun relatie tot de politie slechts aan zeer enkelen van de hoogste politie-ambtenaren bekend zal zijn. Deze vijftig zullen nooit bij inhechtenisne mingen, razzia’s of getuigenverhooren ten tooneele verschijnen, doch zij moeten zelf in de „onderwereld” leven, en daar de gehei men ontraadselen en de gegevens onthullen, die in het bezit van de politieleiders het lot van de boeven en bandieten zullen bezegelen. De mannen, die dit corps van vijftig uitmaken zullen elkaar niet kennen en niet in het bezit zijn van politiepenning of ander legitimatiebewijs. N. Rt. Ct. Aan de gemeentelijke H. B. en Han delschool te Leeuwarden is bevorderd van klasse 3 naar 4 H. §tam van hier. Goedkoope trein Amsterdam. Bezoek Koloniaal Museum. Een goedkoope trein naar Amsterdam 2e en 3e klasse zal Donderdag 18 Juli loopen van Groningen via Leeuwarden, Sneek, Sta voren. Prijzen van Leeuwarden en Sneek heen en terug f 4.95 2e klas, f 3.60 3e kl. Vertrek Leeuwarden 7.01, Mantgum 7.15, Bozum 7.24, Sneek 7.35, Stavoren 8.18, aan komst Amsterdam 10.48. Vertrek Amster dam 19.02, aankomst Sneek 21.57, Bozum 22.07, Mantgum 22.16, Leeuwarden 22.31. te weadeo. Aan Adverteerdera: De advertenties In de NIEUWE SNEEKER COURANT Gezonken Engelsche duikboot. Een botsing tusschen twee Engelsche duik booten heeft plaats gevonden in het St. Qeorgeskanaal tusschen Groot-Brittannië en Ierland, vlak voor St. Davidstead. Eén on derzeeër zonk. Zoodra het bericht van de ramp te Ports mouth ontvangen werd, werden de sleep- booten „Grapper” en „Resolve” naar het tooneel van de ramp uitgestuurd met ber- gingsuitrustingen aan boord. Het schip lag op een diepte van pl. m. 100 meter. Er bestaat geen hoop, dat er nog een der opvarenden in leven is. De H 47 is een duikboot van de Holland- klasse, een oud, langzaam type, waarvan de eerste tien in den oorlog naar een Ameri- kaansch type door Vickers te Montreal wer den gebouwd, en vandaar op eigen kracht naar Engeland kwamen. Het zijn booten van 440 tot 500 ton en 170 voet lang en voor zien van vier duims torpedobuizen. Gevreesd wordt dat het lichten van de boot on mogelijk is. Het aantal slachtoffers van de duikboot- ramp bedraagt 24. Volgens de laatste mede- deelingen van de zijde der admiraliteit kon den van de H. 47 drie man, waaronder de bevelvoerende officier, gered worden. Eén en twintig man, waaronder de tweede offi- j cier, worden vermist. Van de L 12, waarmee de botsing plaats vond, worden twee man j vermist. Een derde opvarende dezer boot is aan de bij de botsing opgeloopen verwon- dingen bezweken. f Al ’t beschikbare reddings- en bergings- het huis-verspreidlng van tóe advertenties '7 deze bladen opgegevea Wjf verzoeken diepte draadlooze telegrafische signalen uit- dringesd vroegtijdige tnzea- gezonden, maar geen antwoord gekregen.ding van adverteatita. Het is de vraag, of de duiker tot 55 vaam Woensdagmiddag 1 (Adv. in Blokschrift). b ’4 i i INSTRUMENTMAKER—OPT1CIËN Kleinzand 7 naast de heer J. v. d. Feer. 1 Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Ve len voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan an deren van SO of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegene zeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegtAls gij uw nieren gezond heudt, houden deze u gezond”. En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere versterkende hulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteldhet ver sterkt de nieren en helpt deze om het bloed te fil- treeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 1.75 per flacon. 24 1 e nvvii Wil U11UVIV V/llVl VI z. VUUUU l 4Vk. wear

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9