s der gemeente Sneek Officieel orgaan Zonnebrand Stukloopen. I i Purol bij Doorzitten annex Dit No. bestaat uit 2 bladen LI SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Moeders 45e Jaargang WoeiiMóHie «lult a Eerste Blad Abdij .siroop. Cv Al&ZiKtóKlNA 3sj De SNEEKER COURANT rs een sa aan ten ran tae le. 2e. 4. 5. nen wij nu reeds uit te moeteu maken, Schoolvereeniging pogingen aangewend,1 R.K. School te Roodhuis, die een 6 K.M. I waarschijnlijk 11 Are zijn, wellicht ook iets minder. De canon bedraagt f 7.—Kper Are. De gemeente zal dit jaarlijks af zonderlijk moeten vergoeden. Nu het schoolbestuur op een, ook naar ons oordeel, geschikt terrein beslag heeft kunnen leggen, heeft het bij schrijven dd. 6 Mei 1929, ingekomen 18 Juni 1929, verzocht „overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, zooals dat ar tikel is gewijzigd bij de wet van 16 Fe bruari 1923, Stbl. no. 38 en met overleg ging van de volgens artikel 73 dier wet vereischte stukken de voor de stichting overeenkomstig artikel 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeente kas te verstrekken, of beter dë bouw door de gemeente te doen plaats vinden.” Dit laatste is bij het mondeling over leg overeengekomen. De aanvraag voldoet aan de eischen 57 »r- Is: k- kioder-eo vbordcxV dadelLjk touj brengen, niet voor worden genomen. Samenwerking tus- s'chen gemeente en particulieren meen den Wij echter bij voorbaat in uitzicht te mogen stellgn. Een en ander resumeerend stellen wij U voor, volgend concept-besluit vast te stellen. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en van adressants woning tot de R.K. School te Sneek meer dan 4 K.M. Zcroals U bekend is, stelt artikel 13 der wet dien afstand als eisch, zal de in dat artikel bedoelde vergoeding kunnen worden verleend. Deswege bestaan dus tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren. Ook overigens zijn er geen redenen aanwezig om het verzoek af te wijzen. Wij stellen U derhalve voor het in den aanhef dezes vermelde verzoek in te wil- BESLUIT aan het Bestuur der Vereeniging tot Be vordering van Gereformeerd Schoolon derwijs te Scharnegoutum e.o. medewer king te verleenen tot de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. Aldus enz. De heer Atsma: Hieraan zal wel niets te doen zijn, maar was er geen terrein dat men kon koop en? De Voorz.: Men heeft veel moeite gedaan, doch dit leek het beste. De heer Atsma: Dit is duur. De heer C n o s s e n vindt de gekapitaliseerde M.2 prijs niet zoo hoog. Z. h. s. aangenomen. Verzoek van F. R. Hettinga te Tjal- huizum om eene vergoeding als be doeld bij artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: Bij schrijven dd. 20 Juni 1929.verzoekt de heer F. R. Hettinga te Tjalhuizum der bouwkosten zal zijn. Wij kunnen U echter wel de verzekering geven, dat enkel het hoogst noodzakelijke zal wor den toegestaan. Onze gemeente-opzichter en de Inspecteur van het Lager-Onder- wijs, zullen de plannen later met het Bestuur nader bespreken. Tijdens de raadsvergadering hopen wij U enkele cijfers te kunnen geven. Aangezien wij er van overtuigd zijn, dat op de eenvoudigste manier aan de minimum eischen zal worden voldaan, stellen wij U thans met vrijmoedigheid voor, de aanvraag in te willigen. Wij moeten hierbij toch ook niet vergeten, dat het onderwijs in de gymnastiek op het platteland dikwijls maar al te veel wordt verwaarloosd. De lagere school kan ook, zoo niet juist ten plattelande, veel doen om de lichamelijke ontwikke ling te bevorderen. Het is immers van algemeene bekendheid, dat het onderwijs aan het jonge kind eischen stelt, die de natuurlijke ontwikkeling in meerdere of mindere mate belemmeren. Ter neu- traliseering nu van die belemmering, moeten daartegenover nuttige invloeden in het werk worden gesteld. De sport kan in dezen nuttig werk doen. Deze geen gymnastieklokalen zullen worden vereischt, maar dat alsdan met open luchtterreinen kan worden volstaan. Het is natuurlijk moeilijk om te voor spellen, welke eischen in de toekomst zullen worden gesteld. Naar wij uit be voegde bron hebben vernomen, valt er echter niet op te rekenen, dat in 1936 de gymnastieklokalen kunnen worden ge mist. Wij meenen dat in dezen dan ook slechts rekening kan worden gehouden met de huidige wettelijke eischen. Onbe stemde verwachtingen mogen ons kom pas niet zijn. In dit verband willen wij U opmerken, dat het wel eigenaardig aandoet, dat het Bouwbesluit slechts terloops over ter reinen voor lichamelijke oefening spreekt, doch betrekkelijk uitvoerig over r" de gymnastieklokalen uitweidt. Wij vertrouwen hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat èn in het alge meen het onderwijs in lichamelijke oefe ning èn in het bijzonder het geven van dat onderwijs in een gymnastieklokaal, de normale eischen niet te boven gaat. Zooals wij boven hebben uiteengezet, kan dus op grond van de wet de aan vraag niet worden afgewezen. Bij de heden gehouden bespreking hebben wij het Bestuur de vraag gesteld of het zijn aanvraag handhaaft of dat het reden kan vinden deze tot 1 Januari 1936 in te trekken. Het Bestuur heeft ons opgemerkt, dat toch plannen moeten worden gemaakt om met 1 Januari 1936 klaar te zijn. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het hier de grootste school uit Wijmbrit- seradeel betreft en een viertal leer krachten reeds bevoegd zijn om het onderwijs in de lichamelijke oefening volgens het nieuwe programma te geven, meent het Bestuur, dat het niet onrede lijk geacht kan worden, dat het nu prijs zoowel ten aanzien van de leermiddelen als ten aanzien van de lokaliteit, met de minimum eischen genoegen nemen. Gymnastiekwerktuigen zullen zoo wei nig mogelijk worden aangeschaft en der halve kan het lokaal van de kleinst mogelijke afmetingen zijn. Tot onzen spijt kunnen wij nu nog niet schriftelijk mededeelen hoe groot, dit in aanmerking genomen, de raming lingen” zegt de wet in artikel 2, dat zij onder lager onderwijs begrijpt o. a. het onderwijs in lichamelijke oefening. Dit vak is een der verplichte vakken. De wet gever heeft evenwel voorzien, dat het wel niet mogelijk zou zijn, dit vak reeds dadelijk in te voeren en hij heeft dan ook in de overgangsbepalingen bij arti kel 195 een termijn gesteld, n.l. 1 Janu ari 1936, binnen welken de zaak geregeld moet zijn. Op genoemden datum is het onderwijs in lichamelijke oefening ver plicht voor alle openbare en bijzondere scholen. Het bijzonder onderwijs is tot dien datum nog geheel vrij, niet alzoo het openbaar onderwijs. Daarvoor be paalt het tweede lid van dat artikel, dat Gedeputeerde Staten, den Inspecteur ge hoord, voor een bepaalde openbare school telkens voor ten hoogste twee jaren vrijstelling kunnen verleenen. Nu kan een aanvraag als de thans be handelde om twee redenen worden afge wezen, n.l. le wegens onvolledigheid der stukken en 2e omdat men van oordeel kan zijn, dat hetgeen gevraagd wordt de normale eischen te boven gaat. Afwijzing wegerts de eerste reden is hier onmogelijk. De stukken voldoen ge heel aan de eischen der wet. Men kan ook niet zeggen, dat een gym nastieklokaal, in verband met de tot 1 Januari 1936 bestaande vrijstelling, de normale eischen te boven gaat. Volgens de wet toch staat de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voorop, en regelt zij in haar overgangsbepalingen de vrijstelling. Deze vrijstelling beteekent geen verbod tot het geven van onderwijs, maar schept enkel een gelegenheid om zich geleidelijk bij de verplichting aan te passen. Wij zouden dus kunnen.zeggen, dat het ab normaal is, als er geen onderwijs in lichamelijke oefening wordt gegeven. In ieder geval kan men niet beweren, dat op grond van artikel 195 der wet het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor den len Januari 1936, de normale eischen te boven gaat. Door enkelen Uwer is de verwachting dringt zoo langzamerhand door tot de kleinste plaatsen en gelukkig heeft men het ingezien, dat deze bevorderd moet worden met het oog op den algemeenen gezondheidstoestand en de algemeene karaktervorming. Men meene, wat het eerste betreft niet te gauw, dat het platteland de sport niet noodig heeft, omdat de menschen zooveel in de buiten lucht zijn. De statistieken van de keu ring voor den dienstplicht geven op dit punt voor den algemeenen gezondheids toestand van het platteland zeer sombere cijfers. De bevordering van de lichaams oefeningen, ook als training, als sport, kan niet anders dan zegenrijke gevolgen hebben. Het geld daarvoor uitgegeven, mag dan ook nuttig besteed heeten. Ook ten plattelande ziet men dit hoe langer hoe meer in. De ervaring elders opgedaan heeft n.l. geleerd, dat daar waar op de lagere scholen gymnastiek gegeven wordt de rijpere jeugd behoefte heeft het geleerde te onderhouden en verder te ont wikkelen. Gedachtig aan het gezegde „regeeren is vooruit zien”, hebben wij daarom aan het R.-K. Schoolbestuur te Westhem de vraag gesteld of het gymnastieklokaal in de toekomst wellicht tevens bestemd zal worden voor oefeningen van meer volwassenen. Dan toch zou het beter zijn een ietwat royaler lokaal te bouwen. De meerdere kosten zouden in dit geval echter door het Bestuur moeten worden vergoed. Het Bestuur heeft evenwel medegedeeld, dat het van de gemeente enkel een lokaal vraagt voor de leer lingen der lagere school. Wij brengen dit punt even speciaal is af gebrand en dat met machtiging van naar voren met het oog op later wellicht ons College de kinderen tijdelijk zijn Wethouders d.d. 1 Juli 1929, no. 3; BESLUIT: le. het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van den Heiligen Vitus te Westhem mede werking te verleenen tot de stichting en eer ste inrichting van een gymnastieklokaal bij de onder zijn bestuur staande R.-K. School te Westhem; 2e. de sub 1 dezes genoemde medewerking te verleenen door zelve tot den bouw over te gaan. Aldus enz. De Voorz. zegt dat de opzichter een gym nastieklokaal heeft ontworpen op 7>/2 X 15 M. De inspecteur de heer Dam adviseert echter een lokaal van 8 X 14>/2 M. te bouwen, dat dan f 10.000 zal kosten. De heer R e n g e r s acht het naar aanleiding van het debat in de le Kamer over de verplichte uitgaven beter dat een hooger instantie beslist of dit een verplichte uitgave is. Uit tactische overwegingen alleen zal spr. dus tegenstemmen. der wet,^ terwijl omtrent het terrein, De heer Landman: B. en W. Ihebben de zaak weergegeven zooals ze ter conferentie be handeld is en spr. dankt voor deze juiste weer gave. De heer N ij dam: Wanneer deze aanvrage gevolgd wordt door meerdere zal van de voor genomen bezuiniging in deze gemeente weinig BESLUIT aan het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs te Scharnegoutum e.o. medewerking te verleenen tot de stichting van een school voor ge woon lager onderwijs te Scharne goutum; de sub 1 dezes genoemde medewer king te verleenen door zelve tot den bouw over te gaan op perceel ka dastraal bekend gemeente Scharne goutum, Sectie A., no. 1200. Aldus enz. De Raad der gemeente Wymbritsera deel; Gelezen het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, dd. 29 Juni 1929, no. 4; E e NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contróle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. van andere schoolbesturen te ontvangen ondergebracht in het Vereenigingsge- hem eene vergoeding te verleenen als bedoeld bij artikel 13 der Lager Onder- terecht komen. Het praeadvies heeft spr. teleur gesteld; spr. meende dat de heer Landman een nadere bespreking met het bestuur zou hebben over beperking der uitgaven, daar blijkt hier niets van. B. en W. zijn blijkbaar verplicht dit verzoek in te willigen. Spr. had eerst gedacht tegen te zullen stemmen, doch nu de zaak zoo staat, dat alle scholen dit kunnen krijgen en op den duur het er toch toe zal komen, wil spr. dit verzoek inwilligen evenwel onder beding, dat de bouw goed en flink doch zoo goedkooo mo gelijk geschiedt. De Voorz.: „Te duidelijk maakt de zaak onduidelijk”, zoo is het blijkbaar met ons ad vies; de raad heeft slechts handopening te ver richten, de rest is aan inspecteur en B. en W. De heer Van Gooi: De raad kan ook de hand dicht houden. De heer Scihilstra; Over de kwestie der onderwijswet hebben wij niets te zeggen. Door den bouw van een leslokaal en een gymnastiek lokaal samen ontstaat er nog een voordeeltje. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor de leden Schilstra, Cnossen, v. d. Leij, Jellema, Gerbrandij, Nijdam, Landman, Rijpma, Abma, Bootsma en v. d. Werf; tegen de leden Gaastra, v. Gooi, Rengers en Atsma. Aangenomen met 114 st. Verzoek van het Bestuur der Ver eeniging tot Bevordering van Gere formeerd Schoolonderwijs te Schar negoutum en Omstreken om mede werking tot den bouw eener nieuwe school en de aanschaffing van nieu we leermiddelen, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: U zult zich herinneren, dat de oude Gereformeerde School te Scharnegoutum in den nacht van 24 op 25 Januari 1929 hebben H Ket weet. CuGCp KuuS aanvragen. Rekening houdend met de bouw *Elim” aldaar.bedoeld bij artikel 13 der Lager Onder- consequenties voor andere scholen mee- Sedertdien zijn door het Bestuur der wijswet 1920. Zijn kinderen bezoeken de dat de raad steeds met de geringste om een nieuw bouwterrein te verkrijgen.'van zijn woning is verwijderd. Hoewel eischen rekening zal houden. Mocht men Herbouw van de oude school, op hetzelf-de R.K. School te Sneek vanuit Tjalhui- lettend op de belangen van clubs e. d. de terrein dus, werd niet gewenscht. Wij zum eerder is te bereiken dan die te - - -hoogere eischen stellen, dan zullen de meenden, ons daarbij te moeten neerleg 'Roodhuis, is toch ook de afstand stelt op dit onderwijs. Het zal echter, hoogere kosten, welke deze eischen mede- gen. Het Bestuur heeft nu de beschik gemeenterekening king gekregen over een terrein, gelegen tegenover de plaats, waar vroeger de oude school stond. Dit terrein behoort tot de Ned. Herv. Pastoralia. De eigen dom hiervan kon niet worden verkregen. Derhalve zullen de totale kosten van de stichting ineens minder bedragen. Jaar lijks moet nu echter een bedrag van plm. f 77.aan erfpacht worden betaald. De I oppervlakte van het bouwterrein zal VERGADERING van den RAAD der gemeente WYMBRITSERADEEL op ZATERDAG 13 JULI 1929, ’s voorm. 9'/2 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is de orde: 1. Notulen der vergadering van 15 Juni 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Landman, Nijdam en Ren gers.) Zijn door de commissie nagezien en deze ad viseert bij monde van den heer Landman tot goedkeuring, waartoe z. h. s. wordt besloten. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten van Friesland d.d. 27 Juni 1929, 2e Afd. F., no. 25, houdende goedkeuring van het raads besluit dd. 15 Juni 1929, tot wijziging der genieentebegrooting, dienst 1928. b. Mededeeling van den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland betref fende herbenoeming, voor den tijd van vijf jaren, van verschillende leden van gezond- heidscommissiën. Bovengenoemde stukken worden aangenomen voor notificatie. c. Jaarverslag over 1928 van de Vereeni ging Openbare Leeszaal en bibliotheek te Sneek. Dit stuk wordt ter inzage gelegd voor de ledtn. d. Verzoek van den heer A. Reitsma te Op penhuizen om onderhandsche opdracht voor den bouw van de basculebrug te Oosthem. Dit stuk komt in besloten zitting aan de orde. Deze aan het eind der vergadering gehouden had tot resultaat dat het verzoek werd afge wezen en tot publieke aanbesteding besloten. e. Verzoek van F. de Jong e. a. om nog te mogen reclameeren tegen den aanslag in de we genbelasting 1928/1929. De Voorz.: De raad kan dit niet inwilligen, uitgesproken, dat met 1 Januari 1936 De heer Rengers: Laten de menschen zich wénden tot den Raad van Beroep. Afgewezen. f. Schrijven van den heer F. v. Dam te Heeg, waarin hij ontslag vraagt als lid der comm, van toezicht op ihet lager onderwijs. Dit ontslag wordt eervol verleend. g. Goedkeuring wijziging opcenten vermo gensbelasting. Aangenomen voor notificatie h. Verslag van het Prov. Elect. Bedrijf. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. 3. Verzoek van het Bestuur der R. K. School te Westhem om medewerking tot den bouw van een gymnastieklo kaal, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: Zooals U bekend is werd in Uwe ver gadering van 15 Juni 1929 de beslissing op het verzoek van het Bestuur der R.-K. School te Westhem, om mede werking te verleenen tot het bouwen van een gymnastieklokaal, uitgesteld, om eene nadere bespreking daarover met het schoolbestuur te houden. Deze bespreking heeft heden plaats gehad, in tegenwoordigheid van den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Sneek te Heerenveen en de heeren Raadsleden Landman en Rijpma. Blijkens ons voorstel dd. 11 Juni 1929, no. 7, meenden wij, dat eene oplossing zou kunnen worden gevonden door de gymnastieklessen te doen geven in een Vereenigingsgebouw, hetzij in het be staande, hetzij in een met steun der ge meente nieuw te stichten gebouw. De exploitatiekosten daarvan zouden dan èn voor het Bestuur èn voor de gemeente gemakkelijker te dragen zijn. Door het Bestuur is nu nader uiteen gezet, dat de in Westhem bestaande loka liteiten voor vergaderingen e. d. niet ge bruikt kunnen worden voor het onder wijs in de lichamelijke oefening. Zij zijn öf niet beschikbaar óf niet geschikt. Aangezien er voldoende lokaliteit voor vergaderingen e. d. bestaat, is er ook geen behoefte aan een nieuw vereeni gingsgebouw'. In verband met deze mededeelingen bleef dus' enkel over de aanvraag te be zien, zooals zij was ingezonden. Alvorens hierop nader in te gaan, achten wij het gewenscht in het kort mede te deelen, welke bepalingen de wet ten aanzien van het onderwijs in licha melijke oefening inhoudt. Onder den titel „Algemeene Bepa- «o. 82 waarop de nieuwe school zal verrijzen, overeenstemming is verkregen. Wij stellen U derhalve voor de noodige medewerking te verleenen en daartoe vast te stellen navolgend concept-besluit. Zie bijlage no. 4a. Bij schrijven van 27 Juni 1929 heeft het betrokken Bestuur verzocht medewer king te verleenen tot de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. In Uwe vergadering van 29 Januari 1929 werd reeds een gedeelte der nieuwe leermiddelen toegestaan. Ook tegen inwilliging van deze aan vraag bestaat bij ons geen bezwaar. Wij stellen U daarom voor op het ver zoek gunstig te beslissen en daartoe vast te stellen navolgend concept-besluit. De Raad der gemeente Wymbritsera deel; Gelezen het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, dd. 29 Juni 1929, no. 4; i. (Adv. in Blokschrift) l I NIEUWE SNEEKER COURANT JV wfc, vil tcu.llb V V11V1, Xl.Xk. kJVHVUl LC J-lVVUll 1113, ULXC UU11 V -LK.XYL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1