I! NIEMEIJERI SlDDiHVErvErii, Ehein. ItaMi FaJ. L BAKKES, Sneek. I i I L DAMES FANTASIE SCHOENTJES met hooge en lage hakken Nieuwe modellen I RIEUWF SNEEKER CDURAWT STER-TABAK Fn. JOHs. TftOMP - Sneek. SrJr Ml VOLKOMEN TEVREDEN JEc. H’OXjA.M’-K kolom v WZ JfenftL Officiéél gedeelte. MfcUWSTlJDlNÖEH e& In Peau de Suède en Lakschoenen '■’""’.Derde Blad W' Kamer zitting nemen de heer H. Amelink, te met de woorden: „deze dag zij een dies ater, Utrecht secretaris van het Chr. Nat. Vak- 1 doch tevens een diës irae”, en verzocht een verbond. Dit geheele bericht blijkt echter minuut stilte om de nagedachtenis van wlm een verzinsel. Is Ia VS fisl ^•5 K. No» 83 van Zaterdag 20 Juli 1929 college worden ingebracht. SNEEK, 20 Juli 1929. H. Colijn. Naar verluidt, moet het in de bedoeling van den leider der anti-rev. partij, den heer H. Colijn, liggen, geen zitting te nemen in de Tweedé Kamer, maar lid te blijven van de Eerste Kamer. Als zijn opvolger zou dan in de Tweede 300 a 400 M. verder ontdekte men weer brand, midden in het bosch. Het was ge lukkig, dat men er spoedig bij was, anders zou hier wellicht een groot stuk bosch in vlammen zijn opgegaan. Nu kon men het vuur spoedig dooven. Houtvester Mulder verzekerde, dat hier kwaadwilligheid in het spel moest zijn. Waarschijnlijk worden er lonten uitgelegd. Terstond is men met man en macht, geas sisteerd nog door een dertig marechaussees, het terrein gaan doorzoeken. Het zal voor- loopig, voor zoover dit mogelijk is, onder strenge bewaking blijven. Een vlugge leerling. Bij het eindexamen van de R. H. B. S. te Zwolle slaagde dezer dagen een leerling, die eerst den 15-jarigen leeftijd had bereikt. Hij had voor het mondeling examen vrijstelling voor drie vakken en heeft dus wel vlug en met succes gewerkt, zegt de Zw. Ct. Ongelukken. Op de Koninginnegracht nabij de Laan Co pes van Cattenburch te ’s Gravenhage, heeft Dinsdagmiddag omstreeks halfzes een on geluk met doodelijken afloop plaats gehad. De daar fietsende heer H. G. K., wonende in de Billitonstraat, is aangereden door een auto, waardoor hij tegen den grond gewor pen en zeer ernstig verwond werd. Bij aan komst in een ziekenhuis bleek hij reeds over leden te zijn. Woensdagmorgen is de 37-jarige schilder M. L. de J. uit Ammerstol, die bezig was met het teeren van een gashouder aan de Lust- hofstraat te Rotterdam, van de stelling ge vallen. Hij is eerst met het hoofd terecht ge komen op een 10 meter lager gelegen stee nen rand; daarna is hij in de waterput, on der den houder gevallen. Hij is verdronken. Zaterdag is te Aalten de ongehuwde werk man G. J. F. op het stationsemplacement tusschen de buffers van twee rangeerende wagons bekneld geraakt. F. werd daarbij zeer ernstig gewond en is Dinsdag over leden. Dinsdagavond is het 15-jarige meisje A. de B. te ’s Heer Arendskerke, dat van een vrachtauto was gesprongen, door een ande ren auto overreden en spoedig daarna over leden. De veiligheid der assistenten-families. Op de vergadering van de planters, welke te Medan werd gehouden, waren meer dan duizend aanwezigen. Onder hen bevond zich ook de gouverneur van Sumatra’s Oost kust, de heer L. H. W. van Sandick. Dr. van Rooyen leidde de vergadering in Een redding door een kroonprinselijk paar. Zaterdagavond stond er een zeer krach tige wind in het Oslofjord, waardoor twee jongelui hun zeilbootje niet meer konden be sturen, hetwelk naar den wal dreef, waar het ongetwijfeld tegen de rotsen zou wor den kapot geslagen. Dit geschiedde juist in de nabijheid van een zomervilla, welke door kroonprins Olav en kroonprinses Martha van Noorwegen be woond wordt. Samen roeiden zij naar de schipbreukelingen toe. De kroonprins han teerde de riemen, en kroonprinses Martha stond voor in de boot met een vanglijn. Handig wierp zij deze naar de schipbreuke lingen toe, waarna het prins Olav gelukte hun met hun bootje door de branding te sleepen, en behouden aan wal te brengen. Advertenties van alcoholhoudende dranken in Engeland. Lees Smith, de Engelsche postmeester-gene- raal, zeide in het parlement dat'hij besloten had de contracten van firma’s die alcoholische dran ken produceerden en die advertenties in open bare postgebouwen hadden geplaatst, niet te vernieuwen, omdat deze adverteerders aan mil joenen burgers aanstoot gaven. zult LJ zijn, indien U uwe goe deren laat Stoomen of Verven in BARKER'S Stoomververij en Chemische Wasscherij te Sneek. Alle bij ons bewerkte goederen worden afgeleverd met een on berispelijk frisch cachet; terwijl de aflevering steeds in enkele da gen, voor haast- of rouwgoederen binnen 24 uur geschiedt. Onze prijzen zijn zeer laag gesteld. Conditiën zend en wij U gaarne op aanvraag toe. „MALTA” zingen van een gemeenschappelijk .Wilhel mus”. laten "om het gevoel van ongerustheid, dat thans bij het publiek heerscht, weg te nemen. De droogte in Engeland. Woensdag heeft de Engelsche minister van volksgezondheid het aangekondigde beroep tot de burgemeesters van de ge meenten gericht, om de burgerij tot strikte zuinigheid bij het gebruik van water te ver manen. Maand in maand uit is nu al niet meer regen dan de helft van de normale hoeveelheid gevallen. Het ministerie van landbouw blijft noch tans optimistisch. Het beschouwt den toe stand voor de boeren als niet zoo hachelijk, omdat de buitjes die veertien dagen geleden gevallen zijn, goed gedaan hebben. Dit moge in sommige streken het geval geweest zijn, in vele andere is het droevig gesteld. Twee vliegers gedood. Bij een vliegongeluk te Skipsea in Yorkshire (Engeland) zijn twee vliegers omgekomen. besteedt ALLE zorg aan de tabak, en geeft bovendien voor de bons zéér aantrekkelijke cadeaux. Hoe gemakkelijk het is die bons in een cadeau om te zetten, blijkt wel hieruit, dat men reeds by inlevering van tien heele bons een mooie TABAKSPIJP ter beschikking krijgt. Wel de moeite waard, Heeren Rookers! Vraagt dus Uw winkelier tabak van NIEMEIJER in ponden, halve ponden,-onsen of halve onsen. Voor den handel tegen fabrieksprijzen bij Opgericht 1901. Eerste hands adres op het gebied van tabaksfabrikaten. otroepen te laten patrouilleeren. De gouver- Duizend vaderlanders betuigen Uwe Ma- neur, de heer Van Sandick, heeft geant- Voor het examen costumière St. Boni- facius vakschool slaagden deze week de dames M. Ringnalda, M. Boschma en G. 1 Graafsma, allen alhier. Nieuwe boschbrand bij Apeldoorn. Maandagmiddag heeft weer een bosch brand gewoed in de omgeving van Apel doorn. De grenshoek van het Orderbosch, tegen de Asselsche bosschen gelegen, is in vlammen opgegaan. Gelukkig stuitte de brand op een 10 M. breede brandgang. On geveer 5 H.A. grof dennenbosch, in eigen dom toebehoorend aan het kroondomein, ging verloren. Nauwelijks was men het vuur meester of tuigd, dat aan de leuze „Je maintiendrai” gestand zal worden gedaan.” De volgende spreker, de heer J. C. Groe- nenberg, inspecteur van het Nederlandsch- tndische Landsyndicaat, deelde mede, dat de verbittering algemeen was, en dat een gevaarlijke grens bereikt was. De geëm ployeerden der cultures verkeeren in een bitteren gemoedstoestand, en heffen hunne oogen op naar de regeering om hulp en bijstand vragend. Spreker ging vervolgens na de toestanden in Deli van vroeger en in Deli van thans. Indertijd heerschte er ver bittering onder de koelies wegens bestaande misstanden, welke nu zijn weggenomen. Thans heerscht er verbittering onder de planters, die om bescherming vragen. De stelling „rassengelijkheid” slaat in de on derste lagen der inheemsche bevolking velen uit het lood. Verdere factoren, welke oor zaak zijn van den tegenwoordigen toestand zijn: de activiteit door Moskou betoond; de geringe straffen, opgelegd bij strafbare fei ten en de trage wijze waarop de straffen worden ten uitvoer gelegd. Wij, de planters, hebben het onze gedaan voor betere huis vesting, benevens goede medische verzor ging van ons personeel, terwijl de „klap” teruggebracht werd tot uiterst sporadische gevallen. Thans is het de beurt der regee ring om te zorgen voor voldoende bescher ming van den Europeaan. Spreker houdt een pleidooi voor strenge selectie bij het re-engageeren van contrac tanten. De geëmployeerden der cultures moeten blijven streven naar een waardig optreden hunnerzijds. Hij stelt voor het vol- gende telegram aan den gouverneur-gene- i raad, den Volksraad en de Staten-Generaal te zenden: I „De planters in Deli, benevens vele be langstellenden uit den handel, de scheep vaart, enz., verkeerende onder den indruk van het afgrijselijk gebeuren in het Siantar- sche, dringen aan met spoed maatregelen te beramen, ten einde aan de voortwoekerende vergiftiging van de geesten der koelies paal en perk te stellen.” I De vergadering had een zeer waardig ver loop. De presentielijst vermeldde 2100 na men, terwijl 2400 telegrammen met adhae- sie- en sympathiebetuigingen uit Atjeh, Ta- panoeli en Sumatra’s Westkust waren ont vangen. De vergadering werd besloten onder het De edelgesteenten van den ex-Sjah. Een commissie van Fransche en Neder- landsche juweliers heeft de edelgesteenten getaxeerd, die de ex-sjah van Perzië, uit zijn land meegevoerd had naar Parijs. De collectie werd geschat op een waarde van vijfhonderd millioen gulden. Daarbij is niet de waarde begrepen van de Daria-i-Noor, die van te groote afmetingen en te hooge qualiteit is om te kunnen worden geschat. De steen is waard wat een milliardair er voor geven wil. De beroemde troon, nog afkomstig uit de dagen van de Mogol’s te Delhi werd door de experts geschat op 120.000.000 gulden. In de Midlands bijvoorbeeld is het veel te droog geweest. De boeren zijn ook algemeen van mee- ning dat door het gebrek aan regen in het begin van het jaar de wateraderen onder den grond niet behoorlijk gevoed zijn en dat men daarvan nu de gevolgen waarneemt. Vele wellen hebben een heel laag peil of zijn opgedroogd. Te Huil staat het water in de welputten ongeveer 7 M. beneden het gewone peil. Op de sportterreinen in de openbare parken mag tot nader order niet gespoten of ge sproeid worden. Te Maidstone moet men het water voor huiselijk gebruik en voor de boerderij van ver aanvoeren. Manchester heeft nog maar voor een maand water. Nog nooit is de voorraad zoo gering geweest. In Norfolk- verwacht men de volgende maand melkschaarschte, als het gras niet spoedig van overvloedige regens bijkomt. In Essex verschroeit het aardappelloof, de suikerbieten beloven een armzalig beschot. In Worcestershire zijn de boeren beducht voor een ernstig gebrek aan stroo in den komenden winter. In. Yorkshire zijn de vijvers bijna droog en is het gras verzengd. Bond van Veehandelaren. De Ned. Bond van Veehandelaren verga derde te Utrecht. De heer A. Trompetter, te Hoogeveen, werd als voorzitter gekozen. Tot lid van het Centraal bestuur werd o. m. aangewezen de heer J. Wiersma te Wieu- werd. ROODE-STER Naar buiten in de heerlijke frissche natuur! Bedenk, dat slechts Persil Uw zomerkleed een schoone frissche tint geeft! Provinciale Staten van Friesland. In de Dinsdag gehouden vergadering der Prov. Staten werd de heer J. H. Fricke (c.- h.) met 26 van de 44 uitgebrachte stemmen gekozen tot suppletoir lid van het college van Ged. Staten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie van de Ned. vereeniging Land verhuizing, Aangenomen werden voorstellen van Ged. Staten tot verruiming van het Tjongerka- naal (kosten f 95.000)tot bijdragen aan de zeewerende waterschappen en tot oprichting van eenige nieuwe waterschappen. Daarna werd een uitvoerige discussie ge houden over de zaak van de Nederl. Tram weg Mij. De heeren Jansonius en Boelens hadden in de vorige vergadering eenige vra gen dienaangaande tot Ged. Staten gericht. Ged. Staten hadden in antwoord hierop een mededeeling aan de Staten gezonden, die niet voor publicatie bestemd was. De heer Jansonius beschouwde de uiteenzetting als een antwoord op zijn vragen, de heer Boe lens wenschte nog nader antwoord, dat hem gegeven werd. Daaruit bleek, dat Ged. Sta ten zich hebben aangesloten bij de stappen van de Friesche Kamer van Koophandel bij den minister van waterstaat gedaan, en voor het overige het rapport van de staatscom missie willen afwachten. Vele leden drongen er op aan, eerder een beslissing te nemen op het verzoek van de Tramwegmij. om een voorschot, voor Fries land f 54.000 bedragende ,om locomotieven te koopen, ten einde den dienst gaande te kunnen houden. De voorzitter verzette zich tegen dezen „provincialen handel in loco motieven”. De Staten waren door het adres van de Tramwegmij. in een zijns inziens overbodige paniekstemming gebracht. Diefstal aan het strand. Een heer, die Dinsdagmiddag aan het strand te Zandvoort van een badkoets uit was gaan baden, kwam daarna tot de ont dekking, dat tijdens zijn afwezigheid een onbevoegde zijn badkoets had betreden en deze weer had verlaten met medeneming van een portefeuille, inhoudende 300 a f 400 aan bankpapier, een chéqué, groot f 2000, een Nederlandsch paspoort en een portemonnaie met vreemde munten. Vermoedelijk heeft men hier met een in sluiper van internationale reputatie te doen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. j mevr. Lantzaat te herdenken. Spreker bracht I vervolgens hulde aan de eenvoudige inland- I sche vrouw, nwr Schoenen magazijnen, «Jaw SNEEK ^c/a’G^ levensgevaar uit de handen van den moor- ruststelling van de Europeesche bevolking denaar redde. Hij stelt voor het navolgend niet wenschelijk zou zijn, korten tijd door telegram aan de Koningin te zenden: troepen te laten patrouilleeren. De gouver- „Duizend vaderlanders betuigen Uwe Ma- neur, de heer Van Sandick, heeft geant- jesteit hun diepsten eerbied en spreken hun woord, dat zijns inziens de algemeene vei- vaste vertrouwen uit, dat Uwer Majesteits ligheid in het gewest geen enkel oogenblik regeering rust en orde zal weten te verzeke- gevaar liep. Hij is echter van oordeel, dat ren tot ontwikkeling der Indische gewesten hij de suggestie van de regeering moet op en tot heil aller volksgroepen. Zij zijn over- volgen, daar hij geen middel onbeproefd wil om f 54.000 hem te lang uitblijft. De vergadering werd verdaagd tot a.s. binnen 2 weken schriftelijk bezwaren bij hun Dinsdag. De heer Gerbrandy (ged., a.-r.) sprak van een „truc van de Nederlandsche Spoor wegen”, waarvan de tram geheel afhankelijk is, en die met hun plotseling staken van ondersteuning de provipcie schijnen te wil len intimideeren. Er werd geen besluit genomen, maar de heer Falkena (v.-d.) gaf als zijn voornemen te kennen, eventueel met een initiatiefvoor- stel te komen, indien het advies van Ged. zaal,"de achtërz’aVfèn de het Staten^ pjiet adres van de Tramwegmij. perceel Kleinzand no. 36. Tegen het verleenen van dit verlof kunnen DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van SIMON ZWART aldaar, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank respectievelijk in de groote Naar Aneta verneemt, verzocht de regee ring aan den gouverneur van de Oostkust die het kindje Lantzaat met van Sumatra te overwegen of het ter ge- De laatste loodjes zijn het zwaarst. Deze week eindigt ons aanbod van gratis boeken. Nu kunt U nog bij mij koopen en krijgt bij aankoop van minstens voor 50 cent een boek cadeau om dat U de moeite hebt genomen over de zandhoopen te klauteren. Komt, klauter en koop. Nooit was het voordeeliger. Denkt U er eens aan of U ook een nieuwe vulpen noodig hebt, of een boekje voor het inmaken van vruchten, groenten, enz. Wij heb ben van alles. Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. (adv.) <6 —Wh I l®i K I Lkhteöeurige ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN Eenig Importeur E. Ostermann Co’s Handel Mij., Amsterdam. Fabrikante; Henkel Cie. A G., Düsseldorf <0 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5