J. J. Nieuwe Sneeker Courant i j Dit No. bestaat uit 3 bladen NIEUWSTIJDINGEN. l Eerste blad Per Telegraaf. 1 Ko. 83 Zaterdag 20 Juli 1929. ?n. IR. M. U. L. O.-examens. i><5> de ChinaRusland. NANKING, 19 Juli. De Chineesche regeering heeft alle maatregelen tot tegenweer genomen, daar de Russen groote troepenmachten aan de grens van Mantsjoerije samentrekken. Tsjang Sjoe-liang wordt opperbevelhebber in Noord Mantsjoerije. Klersche en Semtsjonof, stafofficieren van het Czaristisch-Russische leger en aanvoerders der voormalige Witte troepen, hebben van de Chi neesche staf toestemming verkregen 12000 man Russen te werven om de Ooster spoorweg tegen de sowjet-Russen te verdedigen. De Southern Cross. AMSTERDAM, 19 Juli. De Southern Cross is heden vlot op Schiphol geland. Het driemotorig vliegtuig werd begeleid door een escadrille uit Soesterberg. radeel 166 143; Haskerland 86 74; Schoterland 139 119. Totaal 1879 en 1615. T. H H. Sj rs- i>*> I Weerbericht. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Ver anderlijke meest Z. wind; helder tot lichtbe- wolkt; warm of zeer warm; droog behoudens eenige kans op onweer. De staking te Zaandam. ZAANDAM, 19 Juli. Met 720 van de 770 st. hebben de stakers besloten het voorstel van den rijksbemiddelaar af te wijzen. De staking wordt dus voortgezet. De Kabinetscrisis. DEN HAAG, 19 Juli. H. M. de Koningin heeft heden op het Huis ten Bosch Jhr. Ruijsch de Beerenbrouck in conferentie ontvangen. Afscheid M. Wierstra. Woensdag nam de heer M. Wierstra, die zijn betrekking als leeraar in de lichamelijke oefe ning aan de R. H. B. S. alhier met pensioen gaat verlaten, afscheid van directeur, leeraren en leerlingen. Dit afscheid had plaats in het gymnastieklokaal der school, waar de directeur de heer F. W. C. d e H a a s het eerst het w.oord nam, er aan herinnerend dat de heer Wierstra in 1893 door den raad als leeraar aan de toen malige Gem. H. B. S. werd benoemd. Een be noeming, die geschiedde tegen het advies van den inspecteur, die den benoemde niet de ge schiktste achtte en waaromtrent ook in den raad en in de besturen van het dep. Sneek van het Nut en der NutSgymnastiekschool geen een stemmigheid heerschte. Het Nut benoemde even wel den heer Wierstra en daar de leeraar der NutSgymnastiekschool steeds ook leeraar aan de H. B. S. werd, benoemde ook de raad hem met 117 st. op een salaris van f400! Het doet spr. genoegen thans te kunnen constateeren dat het advies van den toenmaligen inspecteur van het M. O. onjuist is gebleken. De heer Wierstra heeft immers het gymnastiekonderwijs zoowel aan de Nutsschool als aan de H. B. S. tot groote bloei weten te brengen, zoo grooten bloei, dar de gemeente Sneek zelf de taak der Nutsschool heeft overgenomen. Door bijwoning der lessen aan de H. B. S. heeft spr. de indruk gekregen dat het onderwijs van den heer Wierstra op hoog peil stond, en hij niettegenstaande z’n 65 jaren met volle, ja met jeugdige ijver welke bleek bij het voordoen der oefeningen zijn taak behartigde. Namens de H. B. S. brengt spr. den heer Wierstra daarvoor dank, waarbij hij een persoonlijk woord van dank voegt voor de aangename verstandhouding. Spr.'hoopt dat de scheidende leeraar nog lange jaren aan de zijde van zijn vrouw, die hier niet aanwezig kon zijn, van z’n pensioen mag genieten; hij zal, daar hij in ieder geval voorloopig te Sneek blijft wonen, aan de H. B. S. steeds een gaarne ge ziene gast zijn. Namens de collega’s van den heer Wierstra sprak de heer Mr. A n d r e a e, die met genoe gen die taak op zich nam en wien dat paste, omdat wel niemand de ernst van dit heengaan zoo beseft als hij die den heer Wierstra in het nestoraat aan deze school opvolgt. Het treft spr. hoe de heer W., in tegenstelling met zijn collega’s, te benijden is geweest. Niet in de eerste plaats omdat hij meer dan eenig ander vakleeraar met den mensch in de leerlingen in aanraking kwam, maar om de verbazende ont wikkeling, welke het onderwijs in de gymnastiek tijdens den loopbaan van den heer W. door maakte. Een ontwikkelingsgang van veaheven aard, omdat in tegenstelling met het onderwijs in de andere vakken, het doel van dit gymnas tiekonderwijs zich naar hooger plan verplaatste. Was dit onderwijs vroeger meer mechanisch, werd het gegeven om de gymnastiek zelf, wa ren het vooral toesteloefeningen en vrije en orde oefeningen, het doel is nu geworden de mensch te brengen Op hooger peil van lichame lijke en geestelijke ontwikkeling. En waar gij naar Uw beste krachten die ontwikkeling hebt beleefd, kunnen wij ons voorstellen met hoe groote voldoening U op Uw loopbaan kunt terug zien. Om te verhinderen, dat de herinnering aan Uw collega’s spoedig verflauwt hebben zij ge meend U een stoffelijk aandenken te moeten aanbieden in de vorm van een ets, voorsrellende een gezicht op Grouw. Moge U bij de aanschou wing daarvan nog lange jaren ons gedenken. De heer S. P o s t m a sprak voor de leerlin gen en als voorzitter van Studiesport. Wij gun nen U gaarne Uw rust na een zoo> schitterende loopbaan, en wij danken U voor alles wat U daarin voor de leerlingen der H. B. S. hebt ge daan. Zij bieden U door mij een schemerlamp aan; moge deze in den avond van Uw leven een prachtig licht werpen. Als wij, ouder ge worden, aan onze H. B. S. terugdenken, zullen wij ook denken aan U, wien wij een verder voorspoedig leven wenschen. De heer Wierstra dankte mede namens zijn familie voor het feit dat men deze dag voor hem tot een zoo feestelijke had gemaakt. Het stemt weemoedig als men zijn loopbaan van lange jaren verlaat. Maar uit Uw wa^rdeering leid ik af dat ik mijn best heb gedaan en dat stemt tot vreugdg. De steun en de medewerking van den heer De Haas steeds ondervonden, stelt spr. zeer op prijs; moge hij nog vele jaren de belangen van het M. O. dienen. 36 jaar lang heeft spr. les gegeven aan de H. B. S. en daar bij steeds de medewerking der directeuren, vriendelijkheid van de leeraren ondervonden en in goede verstandhouding tot de leerlingen ge staan. Dat alles beschouwt spr. als een groot voorrecht. Lange jaren was spr. directeur der NutSgymnastiekschool. 25 jaar leeraar aan de Rijksnormaallessen, 11 jaar aan het gymnasium, voorts was hij directeur van vele vereenigingen en menige propagandatocht is in deze kwaliteit door hem gemaakt. Hartelijk dankt spr. voor aller medewerking, hartelijk ook voor de prachtige cadeaux, die hem een herinnering zullen zijn aan den tijd dat hij hier heeft mogen werken. Spr. wenscht allen 't beste in hun verdere leven. Daarna nam de heer Wierstra, die vergezeld was van een zijner zoons en diens echtgenoote, met een handdruk afscheid van alle aanwezigen. Wij herinneren er aan dat de heer Wierstra, die zoo buitengewoon veel voor de lichamelijke opvoeding in onze stad en daarbuiten heeft ge daan, en onder wiens leiding bijna ontelbare uit voeringen en demonstraties zijn gegeven en vele ver. zijn opgericht, 15 jaar lid is geweest der technische commissie en leider der voorturners- lessen in Friesland. Hij is bezitter van het eere- speldje van het K. N. G. V. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- Bevorderd van 11 naar lil de jongens: P. Amsterdam, P. v. d. Berg, J. Brouwer, B. Veenstra, B. de Vries, Tj. Fijlstra. Voorwaardelijk Th. Smeding. Niet bevorderd 7. Bevorderd van lil naar IV de meisjes J. v, d. Meer, C. Röfekamp, M. v. Veen, B. v. d. Vliet, B. Wielinga. Bevorderd van III naar IV de jongens K. Hoekstra, J. Hofmeester, J. de Jonge, D. Joustra, Tj. Ligthart, K. Marra. Niet bevorderd 2. de Boer en M. W. Kooijman te Midsland (Ter schelling), F. Lettinga en T. Spanjer te Hoorn Prijsvraag vlag Volkenbond. De Union van Volkenbondsvereenigingen heeft een prijsvraag voor het ontwerpen van een vlag voor den Volkenbond uitge schreven. Prijzen: f 1000, f500 en f250. inlichtingenseer. Ned. Ver. v. d. Volken bond J. van Nassaustraat 93 den Haag. De burgerwachten. Het Tweede Kamerlid, mr. J. E. W. Duys, heeft aan de Regeering o.m. de volgende vra gen gesteld: Is het aan den minister bekend dat in den nacht van Dinsdag 2 Juli op Woensdag 3 Juli j.l. in het plaatsje Nieuwerbrug, gemeente Waarden (Z.-H.) de burgerwacht, gewapend met geweren en scherpe patronen, zonder door eenige wettelijke bevoegde autoriteit daartoe te zijn opgeroepen, zich gereed heeft gehouden om eventueele propaganda der S. D. A. P. inzonder heid het aanplakken van biljetten met geweld te keeren?; dat patrouilles werden uitgezonden vanuit een daartoe ingesteld zoogenaamd hoofd kwartier dier burgerwacht, dat zich in een of ander café daar ter plaatse had geïnstalleerd; dat de burgemeester der gemeente daaraan een einde heeft gemaakt door geweren en scherpe patronen in beslag te laten nemen, doch dat in ieder geval dit eerst den volgenden dag kon geschieden, dus toen de grootste onheilen reeds hadden kunnen zijn aangericht? Zijn de ministers, indien deze feiten juist zijn, bereid mede te deelen; of niet ook dit feit we der ten duidelijkste bewijst het groote gevaar voor de rust en orde in onze samenleving, dat er schuilt in het feit van het bestaan van zulke gewapende benden in ons land?; of niet aldus weder op duidelijke wijze bewezen is, dat het instituut der burgerwachten, in schijn opgericht om zoo noodig de orde te helpen handhaven, in werkelijkheid slechts een politiek instrument is in dienst van zekere reactionnaire groepen van ons volk, om daarmede volkomen wettige da den van politiek hun onwelgevallige tegenstan ders zoo noodig met geweld te keeren?; of zij bereid zijn aan zulk soort bewapening van het eene deel der bevolking van ons land tegen het andere deel terstond een einde te maken door onmiddellijk over te gaan tot ontbinding dezer benden en de handhaving van het gezag en de orde in ons land uitsluitend te doen blijven in handen van de overheid zelf?; welke strafver volgingen zullen worden ingesteld tegen hen, die zich aan deze daden hebben schuldig ge maakt; of in Nieuwerbrug de kroegen den ge- heelen nacht voor het publiek geopend zijn; zoo niet, of dan de eigenaar der inrichting, waar zich het z.g. „Hoofdkwartier” had geïnstalleerd, vergunning had dit publiek in zijn localiteit aan wezig te hebben, om of, indien ook dit niet het geval is geweest, deze lieden, benevens de eige naar dier inrichting deswege zullen worden ver volgd; of zij, indien zij niet bereid zijn deze voor de rust en orde in onze samenleving scha delijke organisaties te ontbinden, dan althans maatregelen willen nemen, zoodat de wapens, waarvan deze lieden zich blijkbaar vrijelijk be dienen kunnen, niet langer in hun privé bezit worden gelaten; of, indien zij ook hiertoe niet bereid zijn, zij dan medewerking er toe wen schen te verleenen, dat ook op ’s Rijks kosten geweren en scherpe patronen enz. worden uit gereikt aan hen, die in het bijzonder door zulke georganiseerde, op ’s Rijks kosten gewapende politieke tegenstanders worden bedreigd, ook wanneer zij op volkomen wettige en geoor loofde wijze voor hunne beginselen propaganda wenschen te maken. sina te Ijlst opgedragen den bouw van een derde lokaal aan ihare school, voor f6900. L. Ct. Een school voor schippers kinderen te Sneek? Naar het Weekblad Schuttevaer meedeelt zijn bij B. en W. onzer gemeente plannen in overweging de klas voor schipperskin- 2e prijs G. v. Wijk en G. Schukking. Wanneer het nu het volgend jaar eens zoover mocht komen dat voor de lagere scholen het zwemmen als vak werd ingevoerd waarvoor het bestuur bereid Is bijzondere maatregelen ten opzichte der openstelling der inrichting enz. te treffen zouden we hier gaandeweg het ideaal nabij komen dat bijna iedere Sneeker kan zwemmen, en dus niet alleen z’n eigen leven beveiligen maar ook mee te kunnen werken dat van anderen te redden. Een jonge misdadiger. De Berlijnsche politie heeft Woensdagnacht zekeren Kurt Miowski gearresteerd, een jonge man van 18 jaar, die Zaterdagnacht in een plantsoen een anderen jongeman had doodge schoten en bovendien eenige dagen geleden in de Nürnbergerstrasse in het Westen van Berlijn een winkelierster en haar tachtigjarige moeder ihad aangerand, neergeslagen en beroofd. Miowski was ongeveer zes weken geleden ge vlucht uit de ouderlijke woning in Thuringen, na zich daar aan een aantal diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Miowski zegt den jongeman in 't park bij ongeluk te hebben gedood en tot de misdaad in de Nürnbergerstrasse te zijn aan gespoord door een vriend, die ook reeds in hechtenis is genomen. De overweg in het buitenland. Op een overweg bij het dorp Cambria (Ver. Staten) in de buurt van de water vallen van de Niagara, is een aulo aange reden door een locomotief. Vijf dooden. proefschrift Een voortvarend leerling-vliegen De Engelsche leerling vlieger Stanley Baldwin heeft voor de krijgsraad terecht- Lichting 1930. De Commissaris der Koningin heeft het door elke gemeente of groep van gemeenten te dra gen aandeel in de lichting 1930 bepaald als volgt: Gemeente Leeuwarden: getal ingeschrevenen waarnaar het aandeel is berekend 224, opgelegd aandeel 193; gem. Opsterland 95 82; gem. Weststelüngwerf 85 73; groep Lemsterland 111 95; Harlingen 131 113; Westdongeradeel 112 96; Dantumadeel 90 77; Wonseradeel 123 106; ,"cu u”u.‘ uc i Smallingerland 126 108; Achtkarspelen 147 126; Uppenhuizen,Franeker ^4 115; sneek jjq 95. Leeuwarde- pen, als gevonden aangegeven op 18 en 19 Juli 1929: zilveren dameshorloge, M. de Jong, H. Casimirstraat; bruin kinderschoentje, A. Faber, 2e Frittemahovenstraat; mes, H. Ruijkman, W. Lodewijkstraat 27; zadeldekje van rijwiel, S. Tuinstra, Kruizebroederstraat 75; heerenrijwiel, C. Kuipers, 2e Oosterkade; rijwielbelastingmerk, D. Fijlstra, Oosterdijk 40. R. H. B. S., Sneek. Toegelaten tot de le klasse: *J. G. Bakker, Sneek; *J. H. Boschma, Sneek; D. G. Dekker, Elim n.b. Hoogeveen; W. Faber, Sneek; E. van Ham, Sneek; F. S. Havinga, Sneek; R. Jorrit- sma, Bolsward; S. Joustra, Sneek; *G. Kaan, Sneek; S. Kiestra, Terzool; *T. E. Klijn, Schar negoutum;-*). Knossen, Scharnegoutum; M. G. Manak, Sneek; H. G. Oosten, Workum; *A. C. M. Oosterbaan, Bolsward; F. Osinga, Bolsward; L. Piers, Koudum; W. Posthuma, Sneek; J. C. Schiere, Deersum; W. J. Schuil, Sneek; C. Stof felsma, Sneek; P. Tiersma, Uitwellingerga; J. de Vries, Sneek; S. O. de Vries, Sneek; *W. P. de Witte, Heeg; O. IJntema, Workum; G. Zijl- stra, Sneek. 4 afgewezen, 3 toegelaten met herexamen. Zijn meisjes. deren aan school 3 om te zetten in een afzonderlijke school voor schipperskinderen. Burgemeester en Wethouders van Sneek hebben benoemd tot adj. commies ter secretarie de heer L. Rasterhoff te Sappemeer, en bevorderd tot Ambtenaar 2e klasse de heer H. T. Schreuder alhier. Bioscoopnieuws. Pauline Frederick, Laura La Plante en Malcolm Mc. Gregor hebben de hoofdrollen in de mooie speelfilm „De Vrouw van Veertig”, welke het programma van de Bioscoop bij de Waag siert. Ze be handelt het probleem of de vrouw van veertig te oud is om lief te hebben en Geslaagd te Leeuwarden voor diploma A: J. doet dit°P boeiende, en dank zij de boven genoemde artisten, schitterende wijze. Rex, het Duivelspaard is een 5 acter, en waarin dat prachtig gedresseerde dier weer aanspraak maakt op aller bewondering. De Amicitia bioscoop heeft als hoofdnummer „Cadettenliefde”, een ge schiedenis die aan die vermaarde Ameri- kaansche cadettenschool West-Point speelt. De verwende Brice Wayne is een cadet, die alleen om zijn goed rugbyvoetbalspei gezien is, overigens is hij een poen. Zijn verwaandheid kent geen grenzen, wat ten gevolge heeft, dat hij ondanks z’n goede spel, tenslotte in het reserve-elftal te land komt. Hij beleedigt de trainer en een eere- raad zal hem veroordcelen. Wel wil zijn goedige kamergenoot Tex Mac Neil trachten de eere-raad gunstig te stemmen, doch op weg er heen valt hij van de trap en moet naar het hospitaal gebracht worden. Het is dit vootval dat Brice tot inkeer brengt en hij verzoekt ontslag, doch de commati- deerende generaal weet hem dit verzoek te doen intrekken. Nu neemt Brice zich voor beter op te passen. Als de groote dag, de wedstrijd Leger tegen Vloot aan breekt, is hij nog reserve, doch als de vloot 3 punten voor is krijgt Brice bevel in te vallen, en ziet, zijn schitterend spel wint nu z’n populariteit onder z’n kameraden en verovert tevens de lieve Betty Channing, die hem alleen om z’n verwaandheid tot nu toe op een afstand hield. ZEVENWOUDEN, 18 Juli. In verschil lende plaatsen in Friesland is gezien dat een ooievaar op een erf kleine kiekentjes wegkaapt en meevoert naar het nest als voedsel voor zijn jongen. Men beweert dat door den strengen winter het aantal kikvorschen zoodanig is verminderd, dat de langbeenen naar ander voedsel moeten rondzien. OPPENHUIZEN, 17 Juli. De uitslag van den zeilwedstrijd van de zeilvereeniging Z. O. U. op het Sneekermeer luidt: 1. 7.10 klasse, 2 deelnemers, le prijs S. Z. C., van Joure. 2e klasse, Vrijbuiters, 8 deelnemers, le prijs Jet, van H. Wester te Akkrum; 2e prijs Lumey, van A. v. Dijk te Hommerts; 3e prijs Meerkdl, van U. v. Dijk te Sneek. 3e klasse. Tjotters 4.701.70. 10 deelnemers, le prijs Kabeljauw,-van D. Visser te Langweer; 2e, 3e en 4e prijs, nog niet uitgereikt wegens een protest. 4e klasse. Schouwen 4.751.42. 10 deelne mers. le prijs Wetterröt, van B. Grasso te Akkrum, die tevens den wisselbeker won, be- Nu de cursus aan de openbare U.L O. geëindigd is, mag er even aan herinnerd, schikbaar gesteld door den heer I. E. Dijkstra; dat op deze dag tevens de werkkring van de heeren Jouwersma, v. d. Meulen gjt Peters, onderwijzers aan die school, ge ëindigd is, daar zij in betrekkingen elders zijn benoemd. Niet alleen de leerlingen zullen deze verdienstelijke onderwijzers met spijt zien heengaan, ook de ouders die niet alleen de goede onderwijskrachten in hen waardeeren, maar ook het vele dat zij buiten school voor de kinderen en het openbaar onderwijs deden. In veler her innering zal hun werk alhier nog lang voortleven. Sneeker Zweminrichting. In deze maand van examens, neemt ook onze Sneeker Zwemschool haar proeven van bekwaamheid af. Woensdag is dat ge schied en alweer zijn er uitstekende resultaten behaald en zijn weer een groot aantal ouderen en jongeren volleerd afgeleverd. -. Het klein diploma 60 M. borstzwemmen, eenig'ngahier h^ft aan den heer Johs. Spijk- 20 M. rugzwemmen, werd behaald door 25 jongens en 41 meisjes. Het groot diploma, waarvoor de prestatie bestond uit gekleed springen van 3 M. hooge springplank en 60 M. gekleed zwemmen, verder in badcostuum 120 M. borst- en 60 M. rugzwemmen, werd behaald door 26 dames, 20 heeren en 11 jongens. De voorzitter, de heer Bakker, reikte de diploma’s met een gepast woord uit. Een aardig nummertje was de wedstrijd in tobbevaren. De le prijs werd gewonnen door de dames A. Muurling en D. I 2e prijs de Fjouwer Broerren’ van J. L. Zijlstra te Uitwellingerga; 3e prijs Meerkol, van F. Tr. Atsma te Oppenhuizen; 4e prijs Fryslan, van Joh. v. d. Meer te Broek bij Joure. 5e klasse. B. M. klasse. 7 deelnemers, le prijs Violet, van v. d. Weij en Olij te Sneek; 2e prijs Nova, van H. Molenaar te Sneek. 6e klasse. Larken. 8 deelnemers, le prijs Lie, van W. Marra te Sneek; 2e prijs Nünderke, 3e prijs Lietse Griene, van H. Kampman te Sneek. 7e klasse. Schouwen van 5.50. 4 deelnemers, le prijs Anna, van S. Valkena te Oudega (W.); 2e prijs Gêrsschouw, van G. A. Atsma te Uit wellingerga. 8e klasse. Groote Tjotters, le prijs Baars, van J. Nauta te Oudega (W.); 2e prijs Zwaantje, van G. Bruins te Heeg. De prijzen werden met een toepasselijk woord op het paviljoen uitgereikt door den heer H. H. Zijlstra. L. Ct. IJLST. Het bestuur van de Geref. schoolver- Hitte ten departemente. In verband met het warme weder is het aanvangsuur der werkzaamheden aan het departement van Defensie van heden af tijdelijk vervroegd en gesteld op 8 uur voormiddag. De werkzaamheden eindigen dan om 1 uur in den middag. N. R. Crt. Door de warmte bevangen. In de buurtschap Armhoede te Lochem is de 70-jarige landbouwer N. op het land door de warmte bevangen en aan de ge volgen overleden. Auto met oude menschen te water geraakt. Op de terugreis van een autotocht met ouden van dagen, uit Schagen, is een van de auto’s te water geraakt. Met groote moeite heeft men de oude menscheu uit de diepe vaart kunnen redden. De aardbeien. De aanvoer der aardbeien wordt met den dag kleiner en het laat zich aanzien, 1 dat de volgende week, de veilingen al niet veel meer te beteekenen zullen hebben, zoo dat de campagne dit jaar al heel spoedig is afgeloopen. Dinsdagavond bedroeg de totaal-aanvoer aan de gezamenlijke veilingen nog geen 100 000 K.G. De fabrieken zijn nog lang niet voorzien en de prijzen stijgen dan ook geregeld Dinsdagavond was de doorsneeprijs f 91 per 100 K.G. De verwachting, dat geen aardbeien in verschen toestand meer naar Engeland zou den worden verzonden en dat hierdoor de prijzen zouden dalen is niet bewaarheid ge worden, schrijft het „Volk”. Mooie partijen gaan nog altijd daarheen. Het grootste kwantum wordt echter voor de jamfabrie- ken opgekocht. Liebermann in hooger beroep. Naar wij vernemen is Liebermann, die in verband met de affaire der Veendammer Hy potheekbank door de Amsterdamsche rechtbank is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Ook de ambtenaar van het O. M., mr. Rei- lingh, heeft appèl aangeteekend. Bij dc nieuwe behandeling der zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof zullen mr. F. A. Kokosky te Amster dam en mr. J. E. W. Duys te ’s Gravenhage Lie bermann als raadslieden bijstaan. Bij de behandeling voor de rechtbank was Liebermann verdedigd door mr. D. Oiltay Veth. De staking in de Zaansche houtindustrie. De rijksbemiddelaar de heer H. A. van IJsselstein heeft partijen voorgesteld de loo nen der losse arbeiders met 50 ct. p. week te verhoogen en de tarieven dienovereen komstig op te voeren. Hij vroeg zonder discussie toe te laten uiterlijk 22 Juli een beslissing. Het wordt twijfelachtig genoemd of beide partijen dit voorstel zullen aan vaarden, nu 14 weken gestaakt is. Ongelukken. Woensdagmiddag is de 24-jarige P. Jennen uit Stadsbroek, gemeente Sittard, electricien bij de Limburgsche Tramwegmaatschappij, toen hij werkzaam was aan de bovenleiding nabij Hoens- broek, van den hoogen reparatiewagen geval len, doordat hij met den electrischen stroom in aanraking kwam. Met een hersenschudding is hij in het hospitaal te Heerlen opgenomen. Gis terochtend was hij nog steeds bewusteloos. Gistermorgen is A. van G. uit Veur op zijn motorfiets nabij de Wijker brug bij het uitwijken voor een kermiswagen en een auto met een van de beenen tusschen een paal en zijn motorfiets bekneld geraakt. Hij raakte daarbij zijn stuur kwijt en werd van den motor geslingerd, Hij is ernstig aan het rechterbeen verwond. Na ter piaatse door een van de brugwachters te zijn ver bonden, is de man naar St. Anthoniushove vervoerd, waar het been onmiddelijk geam puteerd moest worden. In den Oever is de 30-jarige W.B., af komstig uit Sliedrecht, verdronken. Het lijk is opgehaald. De heer Vlietstra, vertegenwoordiger van een basaltmij. te Harlingen is gisterochtend te Wijnaldum met zijn auto tegen een aan den weg staarden paal van het electrici- teitsbedrijf gereden. De paal knapte af; de auto sloeg over den kop en kwam in de sloot terecht. De heer Vlietstra kreeg eenige verwondingen van niet ernstigen aard. De auto is ernstig beschadigd. Een jubileum. Te Breedevoort kan de brandweer eind dezer maand het feit herdenken dat ze in 25 jaar geen dienst heeft behoeven te doen. Belangstelling voor de Zuiderzeewerken. Woensdag werden de Zuiderzeewerken op Wieringen door ongeveer 2000 bezoekers be zocht. De zetel der Margarine Unie naar Londen? Volgens de N. Rt. Ct. is er kans dat de groote combinatie Jurgens-van den Bergh haar zetel van Rotterdam naar Londen zal verplaatsen in verband met onderhandelingen over samenwer king met Lever Brothers (Sunlight). E c o n o m i sc h g eografische beschrijving van Brabant. In de gehouden vergadering van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant is besloten f2500 bij te dragen in de kosten van de uitgave van een economisch-geografische beschrij ving van de vijf districten der Noord-Bra- bantsehe Kamers, zijnde een van dr. W. J. de Vries, directeur van de r.-k. hoogere handelsschool te Waalwijk. (Tersch.), N. C. Wortel te Formerum (Tersch.), welke ook in dit programma voorkomt J. Wouda te Workum, F. Westerhuis, W. Vel- linga, A. F. Sanders, I. H. Bück en A? J. C. Schaaf te Leeuwarden, T. Reitsma te Marssum. Voor diploma B: P. S. Spanjer en K. Smit te Midsland (Tersch.), C. de Graaf te Baaidui- nen (Tersch.), A. Andringa te Wijnjeterp, S. Koopmans, Scharnegoutum, P. Gouma te Wol- vega, Th. A. v. d. Form te Leeuwarden, R. Con radi te Bolsward, J. Visser te Workum. Bevordering van de leerlingen aan de Openbare U. L. O. school te Sneek. Bevorderd van 1 A naar II de meisjes G. Dijkstra, M. Ferwerda, Tr. Haantjes, O. Hoeksema, G. de Jong, G. Kaan, T. Klijn, J. Knossen, Tj Kuiken, Tj. Veenstra, Fr. Wiersma. Bevorderd van 1 A naar II de jongens G. Asma, D. Bergsma, P. Bosma. H Dijkstra, H. Fijlstra, J. Geertsma, A. v. d. Heijde, G. Keulen, J. Koopmans, A. Meines, W. Posthuma, J. Schiere. Voorwaardelijk de jongens J. de Vries en H. Terpstra en de meisjesK. de Jong en F. Visser. Niet bevorderd 4. Bevorderd van IB naar II de meisjes: H. Bakker, M. Bokma, Tr. Boot, H. Ede), A. Nijdam, IJ. Ruardi, P. Silvius, G. brengt een 6 3 overwinning. Brice her- Swarts, B. Wuring. Bevorderd van 1B naar 11 de jongens: Tj. Bouman, C Feenstra, F. Havinga, S. Joustra, G. Manak, J. Olij, W. Schuil, C. Stoffelsma, C. Stockmann, J. de Vries, W. de Vries, G. Zijlstra. VoorwaardelijkAntje Koster, D. v. d Werf en Tootje Vreede. Niet bevorderd 5. Bevorderd van II naar III de meisjes: I. Anerna, T. Dourna, T. Haga, Kiezebrink, T. Manak, W. v. Roeden, de Roos, T. Sierdsma, M. Spoelstra, v. d. Zee, M. Hovinga, IJ. Huisman, Kool, G. Schijfsma, R. Smit, H. Tjerkstra, IJ. Volkers, P. v. Wieren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9