Officieel orgaan der gemeente Sneek il annex Dit No. bestaat alt 2 bladen i SHEERER COURANT (72e Jaargang) Woeustiam 94 Juli lift MEUWSTIJDIN8EN. k Abdij^i roop Mo. 84 Eerste Blad 45e Jaargang r\or t a de m i gb e i d v<^rdt Vitgave: K1EZEBRINK naar buiten fr. per post f 3.60. I Ie pr. zilv. med. Alie Vrolijk, na I oud. II Bij een jl. Zondag op het Pikmeer ge houden onderlinge zwemwedstrijd over 100 M. vrije slag, werd de le prijs, een luxe voorwerp, gewonnen door een oud-Sneeker, de heer R. Beetstra, te Rotterdam. gen. Het is een 27-jarige jonge man, lang 1.73 M„ icio.1 diep) □FljiK vein Hoofdacte-examen. Vrijdag en Zaterdag slaagden te Leeu warden voor het hoofdacte-examen de hee- ren J. Andringa te St. Jac. Parochie, J. van Veen te Boyl en M. Bus te Bolsward, A. G. J. Marinus te Heeg, N. de Vries te Lang weer en F. J. Ringnalda te Oosthem. Gister slaagde o. a. nog mej. A. M. v. d. Meulen te Joure. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ktr Zweminrichting was heden 20 Onze stadgenoot de 69-jarige heer R. Se- vensma heeft Zondag weer een kras staal tje van z’n zwemvermogen getoond door van het Kolmeergat over de Sneeker meer, door Sijbesloot naar het rechter baken aan de Goengarijpster Poelen te zwemmen. werd. Groote consternatie was ontstaan in een der kerken, toen het bericht van den brand daar midden onder den kerkdienst bekend werd. De leden .van de vrijwillige brand weercorpsen verlieten ijlings de kerk om zich naar de plaats des onheils te spoeden. Een gelukkige omstandigheid was, dat de brand niet gedurende den nacht ontstaan is, daar anders naar alle waarschijnlijkheid er persoonlijke ongelukken zouden zijn voorgekomen. Slechts een jeugdige Duitsche dienstbode, die bij een der families in dienstbetrekking was, moest zich redden door uit een vier meter hoog gelegen raam te springen. Zij bekwam eenige lichte ver wondingen. Het vee bevond zich geheel in de weide; van de diverse inboedels kon niets worden gered. Zelfs de kleedingstuk- ken gingen verloren. De brand is vermoedelijk door kortslui ting in het huis van de weduwe Voorsluys ontstaan. Behalve de hoeven en schuren ver brandde een groote hoeveelheid pas binnen gebracht hooi, dat men op 150 200.000 K.G. taxeert. De schade wordt geschat op ongeveer f 8Ó.000. De meeste bewoners wa ren laag verzekerd, zoodat voor de betrok kenen het gebeurde als een ramp moet wor den beschouwd. Courant (Nieuws v. d. Dag). De staking te Zaandam. De Hilversumsche Vrouwenclub heeft be disseld, dat de kinderen van de stakende arbeiders te Zaandam een weekje bij de arbeiders in deze mooie plaats mogen lo- geeren. In totaal zullen 150 kinderen profi- teeren. ’t Reisgeld wordt betaald door de stakingsleiding. SCHARNEGOUTUM. Ds. W. A. Dekker is voornemens 1 September e.k. afscheid te nemén van de Ned. Herv. Gemeente te Hol- landsche Veld (Elim) en 8 September in trede te doen te Scharnegoutum. Bevestiger ds. J Kooiman te Hollandsche Veld. F. D. eind en bemerkte tot zijn ontzetting, dat een groote stapel hooi vlam had gevat, terwijl kleine vlammetjes reeds aan de zware oude balken lekten. Onmiddellijk poogde hij met jeenige em mers water het vuur te dooven, doch weldra bleek dit een onmogelijke taak. Hij rende den dijk op en riep de buren bij elkaar om te trachten gezamenlijk met behulp van •eenige nabij gelegen brandkranen den brand te blusschen. Het vuur breidde zich echter met ongelooflijke snelheid uit en binnen een kwartier tijds stond de geheele kapitale boerenhofstede in lichte laaie. Aangewakkerd door den Westenwind sloeg het vuur over naar de groote hoeven van den landbouwer Jacob Boele, welke eveneens weldra in vollen gloed stond. Loeiend en sissend brandde het verder en een half uur na ’t ontstaart van den brand in de hofstede van de weduwe Voorsluys was reeds de derde hoeve aangetast. Binnen een uur tijds waren drie hoeven en vijf gedeelte lijk aangrenzende schuren door het vuur in asch gelegd. De droogte en de groote hoe veelheden juist binnengebracht hooi waren bevorderlijk voor de snelle uitbreiding van het vuur. Volkszangdag. Zaterdagmiddag is door de leerlingen der openbare lagere scholen, bij tropische hitte, de „Volkszangdag” gehouden. De heer M. H. v. d. Werff zwaaide de hem zoo goed toevertrouwde dirigeerstok, en het ging a capella, er was geen begeleiding. Toch brachten de kinderen het er maar best af en hun repertoire van 7 liedjes, waarvan 4 wer den herhaald, kwam heel goed tot z’n recht, zooals ook uit de waardeering van het pu bliek bleek. De dirigent en de personeelen der scholen alle lof voor hun ernstige po gingen den zang te verbeteren. Groote brand te Streefkerk. Zondagmorgen omstreeks half elf heeft op de grens van de gemeente Streefkerk een zeer felle brand gewoed, waardoor bin- j nen een uur tijds niet minder’ dan drie kapi tale boerenhoeven met vijf aangrenzende schuren en een arbeiderswoning totaal in vlammen zijn opgegaan. Een boerenzoon, die zich in een der schu- Z wem wedstrijden Leeuwarder Zwemclub. Bovengenoemde club hield Zaterdag in „De Groote Wielen” zwemwedstrijden, wel ke weer groot succes voor de Sneeker zwem sters en zwemmers (van de Zwem- en Polo club Neptunus alhier namen een 20-tal da mes en heeren deel) hebben opgeleverd, zooals uit de uitslagen hieronder blijkt. Er waren totaal 70 deelnemers. 10O M. vrije slag. Heeren: le pr. verg, zilv. med., aangeb. door de Leeuw. Courant, F. P. Piersma, Neptunus, Sneek, 1 min. 31 sec., 2e prijs zilv. med., Siebe van der Sluis, G. Z. C., Gorredijk, 1 min. 33 sec. Dames: le pr. verg. zilv. med., W. Over- eem, Nannewijd, Oudehaske, 1 min. 31.2 sec.; 2e pr. zilv. med. Alie Vrolijk, Neptu nus, Sneek, 1. m. 48 sec. 50 M. Schoolslag dames, le pr. verg. zilv. med., W. Boschma, Neptunus, Sneek, 48 sec.; 2e pr. zilv. med. D. Óppenhuizen, Nep tunus, Sneek, 48.4 sec. en A. Vrolijk, Nep tunus, Sneek, 48.4 sec., beide laatsten in dezelfde tijd, waarvoor nog een medaille werd bijgevoegd. 50 M. rugslag (Dames en Heeren). Uit slag heeren: le pr. groot zilv. med. aangeb doorj-eeuw. Nieuwsblad, J. Hotho, L. Z. C., Leeuwarden, 40.2 sec.; 2e pr. groote bron zen med., R. Hemkes, G. Z. C., Gorredijk, 45 sec. Dames: Neptunus, Sneek, 52 sec. 4 X 50 M. Estafette wisselslag (school slag, rugslag, zijslag en vrije slag). Door 5 ploegen was ingeschreven, waaronder de damesploeg van Neptunus. le pr. zilv. lauwertak, wisselprijs en groot bronzen herinneringsmedaille, L. Z. C„ Leeuwarden in 2 min. 48.4 sec. (de heeren v. Brummelen, Zeilinga, Hotho en Douma). 2e pr. Neptunus (heeren) Sneek, 3 m. 1.5 sec. (de heeren S. Jorritsma, F. Piersma, Tj. Stam en D. Steenhuizen). Aan de damesploeg Neptunus, die de maakte van 3 m. 27 sec., werd voor deze zeer goede prestatie een herinneringsme daille toegezegd. 200 M. Schoolslag (dames). Kampioen schap Friesche Zwembond. le pr. verg. zilv. med., aangeb. dobr Mr. D. van Welderen baron Rengers, Alie Vro lijk, Neptunus, Sneek, in 3 min 56.4 sec.; 2e pr. zilv. med., B. Wisman, Nannewijd, Oude haske, in 4 min. 11 sec. Mej. Vrolijk is dus Friesch kampioene geworden; ze had niet minder dan 14 sec. voorsprong op nr. 2. 50 M. vrije slag (heeren). Kampioenschap Leeuwarden. le pr. wisselbeker en zilv. herinnerings medaille, J. Douma, L. Z C., Leeuwarden, 34 sec.; 2e pr. zilv. med. C. Steenbergen, Groote Wielen, Leeuwarden, 40 sec.; 3e pr. bronzen med., K. Westerbaan, L. Z. C„ Leeuwarden, 42 sec. 50 M. gekleed zwemmen (dames en hee ren). Prijzen luxe voorwerpen. Heeren: le pr. D. Visser, Neptunus, Ijlst, 57 sec.; 2e pr. S. Goedemoed, L. Z. C., Leeuwarden, 66.2 sec. Dames: le pr. P. Wisman, Nannewijd, Oudehaske in 1 min. 4.2 sec. Aan het nummer 50 M. hardzwemmen, dames en heeren boven 35 jaar, namen 7 heeren deel, waaronder het complete be stuur der Sneeker Zweminrichting. le pr. E. Bouma, Nannewijd, Oudehaske, 47 sec.; 2e pr. J. Deelstra, L. Z. C., Leeu warden, 50 sec., Polo demonstratie-wedstrijd tusschen de zeventallen van L. Z. C, Leeuwarden en Neptunus, Sneek. Deze kamp eindigde met een 12 overwinning voor de Sneekers. De voorzitter van de Leeuwarder Zwem club de heer Veldkamp, reikte de prijzen met een toepasselijk woord uit. De moord op mevrouw Landzaat. Tot de doodstraf veroordeeld. De landraad te Siantar heeft den koeli, die mevrouw Landzaat vermoord heeft, tot de doodstraf veroordeeld. Door den bliksem gedood. Te Hengelo werd Zondagmiddag onder Driene, tijdens een onweer, de 73-jarige landbouwer Wergerink door den bliksem getroffen en gedood. Verdronken. Bij het baden is te Nes op Ameland J. Hooft, ongehuwd, verdronken. In de Waalhaven te Rotterdam is zekere Bezemer verdronken. De M. T. S. Hoe hoog de hier in April jl. opgeheven M. T. School voor Burger- en Waterbouw kunde stond aangeschreven blijkt wel uit een thans verschenen rapport over de jl. ge houden eindexamens van de M. T. S. te Sneek. Dit rapport luidt: Ondergeteekende, Ir. J. A. Mulock Hou wer te Groningen, gefungeerd hebbende als gecommitteerde voor Z.Exc. den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, bij de in April jl. gehouden eindexamens aan de M. T. S. te Sneek, ingevolge besluit van genoemden d.d. 3 April 1929, verklaart, dat de gunstige indruk van de resultaten van ’t onderwijs aan de school gegeven, bij vorige gelegenheden opgedaan, bij deze ge legenheid andermaal bevestigd is. Hij heeft mogen constateeren, dat zonder bezwaar aan alle candidaten ’t diploma kon worden uitgereikt en dat ook allen over de parate kennis beschikken, die hen reeds ter stond geschikt maken, als waardevolle krachten op te treden. Nu de school hiermede is opgeheven mag toch worden gehoopt, dat de ervaring met deze inrichting opgedaan, later nog haar nut mag doen, als 't mocht komen tot eenige herziening der regeling van ’t onderwijs, als thans aan de andere technische scholen ge bruikelijk. De SNEEKER COURANT is een Cs NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en door nog de aandacht niet op hem geves- werd, dat hij neerviel. Hij was echter nog tigd, doch het is voorgekomen, dat hij zie 1 ?r'r' Kii -•-* aanbood hulp te verleenen bij een brand, Jat een jonge kérel, die een geweer iti die onmogelijk vanaf de straat koiT worden hand had, uit het bosch op hen toetrad waargenomen. Toen kreeg men dus vat op hen begon te piunderen< hem. j - Zijn gangen werden geruimen tijd nage gaan en Vrijdag heeft de Centrale Recherche aanleiding gevonden, hem te arresteeren. Er is n.l. geconstateerd, dat hij het pand Kruiskade 2, waar Dinsdagavond een on- beteekenend brandje plaats vond, was bin nengegaan. Kort nadat hij het pand had verlaten, brak de brand uit. Zijn signale ment komt geheel overeen met dat, hetwelk men van verschillende personen, bij wie hij zich na het ontstaan van een brand aan-1 bood, om hulp te verleenen, heeft ontvan- donkerblond met gladgeschoren ;ieer Hummel gelaat. Zijn uiterlijk is niet onsympathiek. ouch De Rotterdamsche brandstichter. De Courant, Het Nieuws v. d. Dag is thans in de gelegenheid, nadere bijzonder heden te geven over de arrestatie van den vermoedelijken brandstichter te Rotterdam, den 27-jarigen boekdrukker W. F. K. De politie stond bij de reeks raadselach tige branden van het laatste half jaar overal voor een raadsel. Onder leiding van com missaris C. v. d. Pol heeft de centrale recherche de zaak met kracht aangevat en heeft de zeer spaarzame gegevens verza meld. Deze beschikte dus slechts over zeer nietige aanwijzigingen en het bleek schier onmogelijk, een goed signalement te krijgen van den man, die bij de verschillende bran den in de buurt gezien was. Hieruit blijkt, hoe moeilijk het is, een goed signalement te geven van iemand, die men slechts vluch tig waarneemt. Cs NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, i..» Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harlch, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle Op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9'cent, abonnementen belangrijke korting Grafsteen Ds. H. Biesma. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Groningen heeft een commissie benoemd ren te slapen had gelegd, ontdekte, dat in voor het plaatsen van een gedenksteen op de woning zijner moeder, de weduwe Voor liet graf van wijlen ds. H. Biesma. i sluys, brand ontstaan was. Hij sprong over- Dubbele roofmoord. In het plaatsje Brandenberg waar zomers veel pensiongasten vertoeven, heeft een - - - welke Aan het hoofdbestuur der Posterijen is bevorderd tot referendaris onze vroegere stadgenoot de heer A. Visscher. De muziekvereniging „Steun in den Strijd” zal Donderdag 25 Juli a.s. een con cert geven op het Schaapmarktplein. Onze stadgenoot de heer P. v. d. Wal slaagde gisteren voor het examen stenogra fie en machineschrijven. Te Groningen slaagde voor het exa men kantoorstenograaf Duitsche Taal de heer W. Schurer van hier. Geslaagd te Groningen voor het exa men Nuttige Handwerken, de dames: A. Lok en T. Muurling, Sneek; D. Bijlsma, Mak- kum; A. Feenstra, Molkwerum; A. Drost, Joure; M. Dijkstra, Oudega (H.Ö.N.); J. de Boer, Balk; allen leerlingen van mej. A. Dijkstra, alhier. Vloedgolf langs de Engel- schekust. Behalve te Hastings hebben ook in ver schillende plaatsen aan de Oostkust van Engeland, vloedgolven, in verband staande met electrische geladenheid in de lucht, ongelukken veroorzaakt. Van Yarmouth tot Worthing deden deze verschijnselen zich voor, en een paniek onder de duizenden vacantiegangers was er het gevolg van. In sommige plaatsen kwam, naar de menschen vertellen, een „muur van water” van 10 meter hoog op de kust af. Te Folkestone werd een jongen, die op de rotsen zat te visschen, door de vloed golf in zee geworpen, waarbij hij verdronk. Fe Shoreham wordt een boot met twee jongens vermist. Te Londen sloeg op twee plaatsen de bliksem in. Eén persoon werd gedood. Door een wolkbreuk werden kelders onder water gezet, terwijl honderden motorrijwielen op Je overstroomde straten niet verder konden. Ook buiten Londen was de regen op sommige plaatsen zoo hevig, dat de wegen diep onder water stonden. Te Richmond is een deel van den spoorweg door den regen beschadigd. De Centrale Recherche verzoekt thans per sonen, die zich nu dergelijke gevallen herin neren, n.l., dat kort na het ontstaan van een brand een man, die aan het signalement van den verdachte beantwoordt, zich bij hen aanmeldde om hulp te verleenen, zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie, Haagscheveer, te Rotterdam. De man is reeds verschillende malen aan een nauwgezet verhoor onderworpen. Tot dusverre blijft hij alle schuld ontkennen, doch de aanwijzingen, die de politie heeft, zijn van voldoende aard, om hem in voor- loopige hechtenis te houden. Hij zal dan ook binnenkort naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. Inmiddels wordt het onderzoek met kracht voortgezet. sticht, heeft de man zich aangemeld in het L.r bij de blussching. Aanvankelijk werd daar- gedood, terwijl haar man zoo zwaar gewond - ..«s zoo bij bewustzijn, dat hij kon waarnemen, 4_4 j-een geweer in de I, en De heer Hummel was te zwak om zich te weer te stellen of om hulp te roepen en moest toezien, dat de ellendeling alle voorwerpen van waarde bij zich stak en zich daarop uit de voeten maakte. Kort daarop kwamen voorbijgangers, die 't echtpaar vonden. De heer Hummel kon nog vertellen, wat er was geschied, doch ook hij stierf voordat geneeskundige hulp kon worden verleend, aan de bekomen zware verwondingen. Hoewel terstond een onderzoek werd in- Tjesteld is de dader nog niet gevonden. De -*J- 1 was 71, zijn vrouw 68 jaar Inmiddels heeft de inspecteur, de heer J. Melies van de centrale recherche bij alle branden een nauwkeurig onderzoek inge steld en daarbij is het volgende gebleken: Verschillende eigenaardigheden deden zich bij al deze branden voor. Ten eerste hadden zij alle in de binnenstad plaats. In de tweede plaats had de brandstichting slechts in panden plaats, waarvan de bui tendeur openstond. In de derde plaats were geconstateerd, dat bijna steeds de branc werd gesticht in kantoren of pakhuizen, niet in woningen, terwijl in de vierde plaat kon worden vastgesteld, dat alle verdachte branden in hoofdzaak in den namiddag tus schen 4 en 6 uur plaats hadden. Nu gebeurt het in een groote stad als Rotterdam zeer dikwijls, dat branden in onbekende oorzaak plaats vinden, zonder dat men daarbij met een verdacht geval heeft te maken en ook in de statistieken der misdaad komt een reeks van brandstichtin gen door een en dezelfden dader, zeer spo radisch voor. Doch hier wist men langza merhand een vaste lijn vast te stellen. Steeds was de brand ontstaan in lich brandbare stoffen, zooals emballage, pa pier en houtwol. Ook kon men op den duur vaststellen, dat de verdachte branden alle langs een min of meer bepaalde route plaats kon behouden blijven. Men kon niet voor- daaraan had men niets, want zij waren van i feit heeft de man zich ten slotte blootgege- onder de bevolking groote opwinding heeft 'ven. Hij had n.l. de volgende tactiek. Een veroorzaakt. F1*' open pand liep hij binnen, doch wanneer hoofd Ludwig Hummel uit Holtstettè'n er niets brandbaars gevonden werd, verliet Neder-Oostenrijk was daar met zijn hij dit weer, zonder brand te stichten. Wel [n pension en was V.LÜa werd de brand gesticht in een open embal- I een wandeling te maken lage kamer, waarbij hu dan trachtte onge- i - - merkt te verdwijnen. Eenige keeren, dat ““u^gs ongeveer vijf uur er op een dergelijke wijze brand werd ge- s<\ wandelden, werden plotseling sticht, heeft de man zich aangemeld in het een hinderlaag drie schoten op het echt- brandende perceel om behulpzaam te zijn ?aar ge*os‘- Mevrouw Hummel werd terstond Inmiddels had men de brandspuiten van de nabijgelegen gemeenten Streefkerk, Lek- kerkerk en Groot-Ammers gealarmeerd, die spoedig met haar motorspuiten uitrukten en naar de plaats des onheils reden. Tegenover de onmetelijke vuurzee bleken de spuiten echter machteloos en de hoeveelheden water, die in den vuurpoel werden geworpen, ver dampten sissend, terwijl het geknetter van het door het vuur aangetaste hout tot op verren afstand hoorbaar was. Een groote vonkenregen werd door den Westenwind meegevoerd en veroorzaakte niet weinig ge vaar. Wat welhaast tot de onmogelijkheden scheen te behooren, geschiedde tot grooten schrik van alle aanwezigen; plotseling vatte door vonken van het rieten dak van de bran dende perceelen de arbeiderswoning, welke op 100 M. van de hoeve van Boele is gele gen, vlam. Hoewel de gezamenlijke brand spuiten onmiddellijk alle krachten concen treerden op deze woning slaagde men er niet in dit huis te behouden en brandde het tot den grond toe af. Een daarneven staande groote boerenhof stede geraakte eveneens in brand, doch de brandspuiten van Groot-Ammers en Lekker- kerk, die onder de grootste spanning werk ten, mochten de voldoening smaken deze te behouden. Ook een belendend huis, waar eveneens een begin van brand werd ontdekt, hadden. Men kreeg veel signalementen, doch komen,, dat het tamelijk zwaar gehavend zeer uiteenloopende aard. Doch door één uubbele roofmoord plaats gehad. ven. Hij had n.l. de volgende tactiek? Een veroorzaakt. Het gepensioneerde sdiooL was daar met zijn vrouw en was Vrijdag uitgegaan om Toen zij des middags ongeveer vijf n een bosch v J -- uit een hinderlaag drie schoten op het echt- i (Adv in Blokschrift) I I 1 1 t 5 IIEUWE SNEEKER COURANT Kerknieuws. I io wii ^i jcui^v mem, imi£^ t t V’VIIWIIU Wil MVh.Hl «LA1* •-»> VAKVA L- 4 VA I --<25 <2»-7- I Z.VC1 LUltVlUVVpVllUt VI. VJVVJI Wil - WC1KC KOn DenOUUen Olijven. JVien KOH mei VÜOr- uddiaau nau men mvio, wam. z-ij waicu van - - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1