NV NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK 51» PANDBRIEVEN a 100'k Dit No. bestaat uit 3 bladen RfSIRVES RUIM 1 3000 000.- ■tal Orgaan der tante Sneek. 45 3 Jaargang Eerste Blad 89 AhkiiMiis Per Telegraaf. NIEUWSTIJDINGEN Officiéél gedeelte. L i I 'i O o DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS 4'A PANDBRIEVEN a 9 37, uiig*»»Ki£.2iJLbKJJhA SN EEK - Telefoon No IM i een- De heer Snowden heeft gedreigd, dat als En geland in dezen z’n zin niet kreeg, het op alge- heele herziening der financieele verdragen zou moeten aandringen. (Dit laatste beteekent dat Engeland in dat geval grooter afbetalingen van Erankrijk op de schuld van dit land aan Engeland zou vragen, dan thans is bepaald. Red.) Geplaatst Kapitaal waarop gestort Hypotheken Pandbrieven 5.750.000.— 1.102 600.— De luister van het land. De Kampioen, het orgaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, be vat deze week een uitvoerige opgaaf van landgoederen, die voor het publiek zijn opengesteld. Dit houdt verband met de toepassing van de Natuurschoonwet, die verleden jaar in werking trad en die het mogelijk maakt, van landgoede- i fzati zd i zj m 11 n f-) n ti 111 re ph nnn zlinnrin 4-n XI V rl zi tl Verschijnt In de gistermiddag gehouden commissie-ver- gadering is wat de politieke conferentie betreft eenige vooruitgang gemaakt. Daar is nl. direct RADIO. Wat komen gaat. Nog ongeveer drie weken duurt het, eer wij, haast ongemerkt, beland zijn in de maand Sep tember. Het begin van het „radio-seizoen” is dus al heel dicht bij en in de groote laboratoria wer den nieuwe creaties ontworpen en wij meenen wel te mogen verklappen, dat de nieuwe toe stellen zoo goed als volmaakt zijn. Daar is in de eerste plaats het uiterlijk. Stemmig van kleur, sober maar harmonisch van lijn, past zich het moderne toestel aan bij I zuil plaats hebben. De deelnemers zijn voor nemens na afloop een betooging te houden in het centrum der stad. Te voet van de Groningsche kust naar Schiermonnikoog. Woensdagmiddag ongeveer half vijf zijn twee dames en vijf heeren van Hornhuizen, aan de Noordkust van Groningen, over de Wadden op weg gegaan naar Schiermon nikoog. De Wadden lagen geheel droog, wat in jaren niet is gebeurd. De tocht liep j uitstekend af, ongeveer 8 uur kwam het ge zelschap op het eiland aan, toegejuicht door eilanders, die dit sportief bezoek op prijs stelden. te heffen, berekend naar de zgn. bestemmings- waarde. Van landgoederen, welke naar ’t oor deel van de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën op voldoende wijze voor het publiek zijn opengesteld, wordt slechts voor de helft in de bestemmingswaarde belasting ge heven. Al aanstonds na het in werking treden van de Wet, kwamen vele aanvragen in om land goederen onder deze wet te stellen en in den loop van dit jaar steeg het aantal tot boven de honderd. (waarmede gefusioneerd de N V. EERSTE NED. HYP. BR1EF8ANK TE ’s GRAVENHAOE) OPGERICHT TE VEENDAM IN 1690 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL GOEDKEURING UITBREIDINGSPLAN. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 25 Juli 1929, no. 107, le afdeeling B, is goedge keurd het bij raadsbesluit van 1 Juni 1926, no. 9, gewijzigd bij raadsbesluit van 7 Ja nuari 1929, no. 13, vastgestelde uitbrei dingsplan dier gemeente. Het goedgekeurde plan is in uitvoerige kaarten voor een ieder op de secretarie, le afdeeling, ter inzage nedergelegd. SNEEK, 9 Augustus 1929. /o Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen f17. gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaal de belastingen. Concert Sneeker Muziekcorps in het Sportpark. Zondagavond geeft het Sneeker Muziekkorps weer een concert in het Sportpark. Men zie adv. Aankondigingen. Zondag 11 Augs. 8 uur. Concert Sneeker Mu ziekkorps in het Sportpark. Woensdag 14 Augs. Neptunus. Zwemwedstrij den. Zie adv. Dinsdag 20 Aug. Sportpark. Keuring v. Tuig- paarden, Harddraverij. Zie adv. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /i en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 8 Aug. 1929: hondenpenning; huissleutel; heerenrijwiel; zakmes. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 8 Aug. 1929: kinderschoentje, firma IJ. Bakker, Oosterdijk; gouden broche, A. Zandstra, 2e Oppenhuizer- dwarsstr. 1; vliegende Hollander, J. Smit, Klein- zand 76; mattenklopper, Schuil, 2e Oppenhuizer- dwarsstr. 21; rijwielbelastingmerk, Tichelaar, Sportpark, Leeuwarderweg; zwart poesje, Jon- gejans, Leeuwarderweg 10. Notaris Elema veilde gisterenavond, mede ten verzoeke van notaris Mulder in „Onder de Linden” publiek finaal 11 woningen aan ’t Zomerrak. Perceelen 1,2, 3, 7, 8 en 9 werden toegewezen aan Lutzen Nijdam te Sneek resp. voor f882, f801, f1008, f 730, f670 en f684; perc. 4 aan Ane Tinga te Sneek voor f 1131; perc. 5 A. Jaegerllng voor mej. Jeltje de Wilde voor f 1551 nerc. 6, onmiddellijk er naast, voor f 1261 voor rekening van Joh. van Akkeren alhier; perc. 10 en 11 werden toegewezen aan Hidde Zijlstra te Sneek voor f 776 en f731. Bioscoopnieuws. De Amicitia bioscoop heeft als hoofdnummer „Geheimen van het Oosten”, een van die weelderige Oostersche films, die het zoo goed doen, en welke ditmaal in de medewerking van Nikolai Kolin en Marcella Albani nog een bijzondere attractie heeft. Het nieuwe Ministerie. Prof. Woltjer geen minister. DEN HAAG, 9 Aug. Morgen zal er een extra Staatscourant verschijnen met de benoeming van het extra parlementair kabinet. De ministers ren, die om hun natuurschoon dienen te worden zijn degenen, die reeds gemeld zijn met uitzon behouden, een verminderde vermogensbelasting 1 dering van prof. Woltjer, die niet tot minister i van onderwijs benoemd is. In plaats van deze i komt aan het hoofd van dat departement mr. Terpstra, secretaris van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel. (De heer Terpstra is a.-r. Red.) in „Liefde onder Vriespunt” een vroolijk, gezellig blijspel naar Duitsche trant. Als men weet dat Maria Paudler de hocfdrol heeft, weet men eigenlijk genoeg. Immers deze charmante actrice geeft aan dergelijke films bijzondere luisterook nu werkt haar ongekunstelde vroolijkheid aanslekelijk Naast deze film gaat ook nog „De Brand weerman”. Natuurlijk een geheel ander genre. Hier ontmoeten we Buck Jones op z’n best in een sensationeele film van de Amerikaansche brandweer. In het bijprogramma o.a. een film van de Haagsche conferentieWel actueel dus. Zeilwedstrijd te Lemmer. LEMMER, 7 Augustus. Onder begunsti ging van fraai weer met een mooie bries, hield de zeilvereeniging „De Zevenwolden” heden haar jaarlijkschen zeilwedstrijd. Ofschoon de deelname bevredigend kon worden genoemd, is het toch jammer dat tot een groot getal zeilers, hetwelk gewoon lijk op andere wedstrijden geregeld ver schijnt om elkaar den prijs en de eer te bekampen, blijkbaar niet genoeg nog is doorgedrongen de belangrijkheid van dezen zeildag, vooral ook niet het groote genot dat een wedstrijd op zee den deelnemers verschaft. dat verd. Ier beschikking van de regeering zal worden gesteld en dat hij in het psychopath! n asyl zal worden opgenomen. De rechtbank zal op 22 Augustus uit spraak doen. Een vreeselijk drama. Woensdagavond is ontdekt dat in een landhuis te Den Hamert bij Arcen (Lim burg) een vreeselijk drama heeft plaatsge vonden. Sedert eenige dagen hadden de buren en kennissen de Duitsche familie Maurice, die daar woont niet meer gezien. De politie werd ervan in kennis gesteld en bij onderzoek bleek dat de bewoners dood te bed lagen. De heer A. M., die onge veer 50 jaar is, is het laatst gezien en heeft vermoedelijk zijn vrouw en zjjn zoon reeds de votige week om het leven ge bracht, vermoedelijk vergiftigd. De familie M. was zeer geacht in den omtrek. Men vermoedt dat de familie in finan cieele moeilijkheden is geraakt, door het verliezen van verschillende procedures met den Duitschen staat. Het parket Is ter plaatse gewees'. Nader meldt men De familie hield voor eenige maanden nog verblijf te Waldeck in Duitschland op het kasteel Fünnichhausen, waarna zij zich op de villa de Hamertjbij Arcen vestigde. De heer M. was groot grondbezitter. De dienstbode was verleden Vrijdag wegge zonden, omdat de familie naar zij zeide, ook ging vertrekken. Nadien schijnt de vreeselijke daad te hebben plaats gehad. De familie bestond uit man, vrouw en een 24-jarigen zoon. Men meldt nader, dat de moeder en de zoon van den heer A. M. in een landhuis te Arcen (Limburg) niet zijn vergiftigd, doch doodgeschoten op bed zijn gevonden. De heer M. heeft vermoedelijk zich zelf doodgeschoten. D iefsta 1. De rechtbank te Winschoten veroordeelde den gedetineerden Wubbo SI., 37 jaar, ar beider te Flnsterwolde, terzake van diefstal van rijwielen, die hij over de grens te gelde maakte, tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Droevig gevolg van een kin dertwist. Bij een onderlinge twist werd Zondag voormiddag de 9 jarige A. G., te Blesum, bij Delfzijl, door zijn speelmakkertje met een steen tegen het hoofd getroffen, met het ongelukkige gevo'g, dat het kind Maandag avond aan de gevolgen is overleden. Te veel bessen. Men meldt aan de N. Rt. Ct. dat sommige bessenkweekers in de omgeving van Schore (Zeeland), hebben besloten de roode bessen te laten hangen, daar de prijzen het plukloon niet goed maken. De overval op Willemstad. Uit een particuliere brief, waarvan de N. R.Crt. inzage had, blijkt dat de chef der militaire politie de eerste was die zich overgaf. De manschappen wilden vechten maar de officieren verbaden het. Het gebied der petroleummaatrchappij is daarentegen wel door het personeel verdedigd. De- Nederlandsche loods had de gouverneur nog aangeboden de Maracaibo op een rots et laten loopt n, maar daarvan wilde hij niets weten. van een der Abassiden, die een zeer schoone dochter heeft, welke verliefd is op Achmed, de gevangene haars vaders. Maar ook Sobeida de lievelingsvrouw van den Kalief heeft het oog op Achmed ge slagen. De feiten voor een romantische ontwikkeling van het verhaal zijn dus aan wezig en ze worden goed uitgebuit ook. Harem verwikkelingen, de geheime Ooster sche kunst en allerlei sensationeele gebeur tenissen te samen met een schitterend Oostersch milieu maken deze film tot een zeer aantrekkelijke. In het bijprogramma o.a. een reisje met de Rheingold van Hoek van Holland naar de Alpen. De bioscoop bij de Waag heeft f f f 73.000 000.— f 70.000.000.— en (tot een beperkt bedrag) GELDEN BESCHIKBAAR voor le hypotheek op billijke voorwaarden Het verhaal speelt onder de regeering j- de ontruiming van het Rijnland ter sprake ge bracht en daar voor het technische gedeelte daarvan een sub-commissie is ingesteld, mag men hieruit afleiden, dat Frankrijk geen onover komelijke bezwaren tegen deze ontruiming heeft te berde gebracht. Er zal echter nog wel heel wat moeten gebeuren voor alles in orde i-.. Op het oogenblik ligt echter het zwaartepunt in de financieele commissie, waar Snowden voor Engeland kortweg het ultimatum gesteld heeft dat de betalingen aan Engeland dienen te wor den verhoogd, zal het werk in deze commissie worden voortgezet. Oogenbi'kkelijk heeft Frankrijk een verlaging van het Fransche percentage afgewezen, wat zou moeten gebeuren als het Engelsche ver hoogd zou worden. Italië en België stonden aan Fransche zijde en de Engelschen spelen een uiterst gevaarlijk spel. Het gaat bij hen om wel is waar een aanmerkelijk bedrag misschien 400 millioen gulden maar Frankrijk heeft veel meer laten vallen en zal ook het Rijnland moeten ontruimen. Als het nu weer financieele offers moet brengen zal Briand niet er mee voor de reeds ontevreden Kamer kunnen komen. De Franschen zijn volstrekt niet happig op de ontruiming van het Rijnland, geeft Engeland ze een reden om in de financieele commissie de onderhandelingen af te breken, dan zijn ze met een van aie ontruiming af, dat zullen de Engel schen niet moeten vergeten. Het lijkt wat somber, daar in Den Haag. 3 personen verdronken bij Scheveningen. Gistermiddag omstreeks 1 uur is bij het baden in zee te Scheveningen, ter hoogte van het grqene huisje, verdronken de 25- jarige G. T. uit Krimpen a d. IJsel. Gistermiddag omstreeks 4 uur zijn bij het baden in zee aan het Noorder strand te Scheveningen twee negers, behoorende tot de neger-acrobdentroep, welke optreedt in het circus Hagenbeek op Scheveningen, verdronken. Vermoedelijk hebben zij zich 'e ver in zee gewaagd en zijn zij toen door den stroom meegetrokken. Hun lijken zijn nog niet aangespoeld. Ze zijn 17 en 18 jaar. Fen derde, tot de zelfde troep behoorende neger was bijna eveneens h t slachtoffer der zee geworden. Men heeft hem echter nog kunnen redden, Deze 20 jarige drenke ling, die het bewustzijn reeds had verloren, is overgeb acht naar h.t Roode Kruis zieken huis. Er is alle hoop op z>jn volledig herstel. Het nieuwe Ministerie. De correspondentie is gepubliceerd, ge voerd tusschen den formateur en de drie rechtscbe partijen over de vorming van een parlementair kabinet, welke vorming zooals men weet mislukte. Die correspondentie brengt niets nieuws, de houding der c.-h. was bekend. Het voornaamste is echter bij de publicatie vergeten, n.l. het pro gramma dat de formateur de partijen had voorgelegd en waarnaar we allen nieuws gierig zijn en blijven. De landarbeidersstaking in Oostelijk Groningen. De burgemeester van de gemeente Mee- den heeft een verbod van samenscholing uitgevaardigd, waarbij onder meer is be paald, dat ingezetenen van des avonds 10 uur tot des morgens 5 uur zich niet op den openbaren weg mogen bevinden. Naar aanleiding van dit verbod hebben vier van de zeven raadsleden een spoedeischende vergadering op vanavond aangevraagd. In de motiveering zeggen zij, dat aan de ge- heele bevolking een onnoodige vrijheids beperking is opgelegd, en dat de handel drijvende middenstand wordt geschaad. Het incident te Brussel De correspondent te Brussel meldt de N.R.Crt.: De fascistische Legion nationale belegt naar aanleiding van het bekende incident op h' t graf van den Belgischen onbekenden soldaat door middel van een in heftige be woordingen gestelden oprorp aan de leden, een „Cérémonie reparatrice” geheeten de monstratie. Deze zal a s. Zondag half elf Verd. hevig knippend met de oogen Ja. Dr. J. P. L. Hulst, getuige deskundige, die de sectie op het lijk van de vrouw had verricht, was tot de conclusie gekomen, dat verbloeding de doodsoorzaak was geweest. Dc vrouw moet echter door wurging in bewusteloozen toestand geb acht zijn, voordat de vrij onbeduidende -snede m den hals was toegebracht. Indien de zeer intensieve wurging van te voren niet had plaats gehad, zou de vrouw waarschijnlijk nog in staat geweest zijn hulp te halen. De deskundige Dr. Heidema achtte de man verminderd toerekeningsvatbaar Uit vragen, die de president den ver dachte stelde, bleek, dat deze zich nog wei ..._1 te herinneren wat voor en na den 1 moord gebeurd was, doch dat deze vreese- wever, zonder vaste woon- of verblijfplaats, **1^ gebtutenis zelf uit zijn geheugen was die op 25 Juli brand heeft gesticht in de bosschen van de N. V. Ontginningsmij. Hoenderlo te Ugchelen, op de Veiuwe, waardoor ongeveer 4 H.A. dennebosch en een groote oppervlakte heide zijn verbrand. Verdachte bekende en verklaarde, uit nijd te hebben gehandeld, omdat hij geen werk kon vinden. Het O. M. eischte tegen hem een jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de voorloo pige hechtenis. De uitslag van den wedstrijd, welke soms een zeer spannend verloop had, was als volgt: Open kiel- en middenzwaardjachten, lengte tot en met 7.10 meter: le prijs dr. W. B. van der Meer te Leeuwarden, met Li; 2e A. v. Gooi te Hommerts, met Corri; 3e J. N. Mulder te Grouw, met Kemphaan. Beurt- en vrachtschepen zonder onder scheid: le prijs S. Sietsma te Oostermeer, met Jonge Jan; 2e R. Zwaga te Langweer, met Twee Gebroeders; 3e L. Foekema te Bolsward, met Twee Gebroeders. Visschersvaartuigen zonder onderscheid met open beun: le prijs Jac. Thysling te Lemmer, met Jonge Douwe, L. E. 11; 2e G. Boptsma te Lemmer, met Elisabeth, L. E. 97; 3e firma P. de Rook te Lemmer, met Judith. Gemengde of invitatieklasse: le prijs firma Jan Pen te Lemmer, met Pijl; 2e prijs D. de Boer te Lemmer, met Regma. De wedstrijd werd opgeluisterd door de muziekvereeniging „Excelsior” alhier. L. Crt. HEERENVEEN, 8 Aug. In het naburige Bovenknijpe bleef het huis van mej. J. K. gesloten, waarom het heden opengebroken werd. Men vond haar lijk in de kamer. De bijzondere landbouwschool in Gaasterland. Naar de de L. Crt. verneemt, wordt de bijzondere landbouwschool in Gaasterland te Balk gevestigd. Besmettelijke veeziekten. In de maand Juli j.L zijn in deze provin cie de volgende besinettelijke veeziekten ge constateerd: Mond- en klauwzeer bij 5 veebeslagen in de gemeenten Leeuwarderadeel, Opsterland, Rauwerderhem (2) en Schoterland. Rotkreupel bij 65 schapen (toebehoorende aan 3 veehouders) in de gemeenten Leeu warden, Leeuwarderadeel, Weststelling- werf en Wymbritseradeel. Miltvuur bij 2 stuks vee van 2 eigenaren in de gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en Wymbritseradeel. De Haagsche conferentie 1929. DEN HAAG, 9 Aug. De Fransche delegatie verklaart nog eens nadrukkelijk dat zij geen ver* j dere verlaging van haar aandeel in de Duitsche Op het oogenblik is reeds voor 57 goederen betaling kan accepteeren. een gunstige beschikking genomen. In sommige gevallen wordt door de officieele openstelling voor het publiek een bestaande toestand besten digd; in andere gevallen daarentegen worden tot dusver voor het publiek gesloten goederen onder zekere voorwaarden opengesteld. Tot dusver zijn de volgende landgoederen opengesteld in Friesland: Landgoed van den heer Westra, 69 H.A., gem. Opsterland (bij Bak- keveen); Oranjewoud, 251 H.A., gem. Oranje woud en Mildam (De Pauwenburg). Sommige dezer landgoederen zijn zonder nadere voorwaarden voor het publiek openge steld, andere alleen voor houders van kaarten, of voor leden van den A.N.W.B., van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, de Natuur- Historische Ver. e. d., voor weer andere gelden beperkende bepalingen: geen toegang op Zon dag; het loopen buiten de wegen of voetpaden is verboden, evenals rooken, vuurtje stoken, bloemen plukken of meenemen. Meermalen is ook de bepaling gemaakt, dat auto’s motorfiet sen, rijwielen en honden niet worden toegelaten. Ongelukken. Doordat een paard voor een auto schrok, op een smallen boschweg onder Veere, is het op hol geslagen. De bestuurder, de land bouwer Klap uit Vrouwenpolder, is van den wagen gevallen en aan de opgeloopen hoofdwonden overleden. In het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal te ’s Gravenhage is op 31-jarigen leeftijd aan de gevolgen van het hem Za terdagmiddag bij het oversteken van het Spui overkomen ongeval overleden de heer G. A. van Vloten, inspecteur bij de Ba- taafsche Import-maatschappij. Op den straatweg Dinxperlo-Bocholt is de 3-jarige H. Baten door een vrachtauto overreden en gedood. Na aankomst Woensdagavond van de stoomboot Jeso is, naar aan de Telegr. wordt gemeld, op Texel een ernstig ongeluk ge beurd. Een dame uit Delft werd door een motorfietsrijder overreden. Hevig bloedend werd zij een café binnengedragen, waarde ontboden geneesheer vaststelde, dat haar beide beenen gebroken waren. Aan het ge laat had zij een diepe wonde. Na voorloopig verbonden le zijn, is de dame naar Den Helder vervoerd waar zij in het ziekenhuis is opgenomen. Een moordzaak. Gistermorgen heeft de Haarleuische recht bank behandeld de zaak tegen den 38 jarigen schilder R. F. K., wien ten laste was gelegd moord, subs, zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, gepleegd op zijn vrouw in den nacht van 28 op 29 April. Als eerste getuige werd gehoord G. H. W., agent van politie te Haarlem, die in den bewusten nacht dienst had aan het politie bureau en gewaarschuwd werd, dat op den Zomervaart een man zijn vrouw vermoord had. Hij is direct derwaarts gegaan en vond in perceel Zomervaart 223 een vrouw, die hevig bloedde uit een wonde in den hals. Hij heeft direct de noodige maatregelen genomen. President tot verd., een mes opnemend, dat op de tafel ligt. Is dit bet mes dat u 's^óchtends aan'dën voet vë'n'dë Congres- in uw won,nS had en is dit uw eigendom Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post I 3.60. Advezteotiën 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeellngên hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenliën worden tevens gratis ge staats! in de SNEEKER COURANT De Haagsche conferentie 1929. De 35e conferentie sedert 1918 gehouden om de oorlog te likwideeren, is in volle gang, wat niet tegelijk zeggen wil, dat het ook vlot gaat. Zooals reeds was te vreezen is er zoo weinig overleg tusschen de mogendheden geweest, dat zelfs de technische organisatie absoluut niet in orde was. Men kon het Maandagavond, toejuiog even gauw een’ candidaat voor een voorzitter gesteld zou worden, al direct niet eens worden, zoodat men nu bij toerbeurt presideert. Bij de algemeenee beschouwingen de Belg Jaspar, dan komt Stresemann, dan Briand enz. Het secretariaat was ook niet in orde; nauw keurige vertalingen van de eerst gehouden rede voeringen waren er niet, en die waren toch van veel gewicht, omdat Stresemann voor Duitsch land en Snowden voor Engeland al direct voor name punten hebben te berde gebracht en het juist op de formuleering daarvan aankomt. Zooals te verwachten was vroeg Duitschland behandeling van de politieke onderwerpen (ont- ruimingskwestie enz.) tegelijk met de financi eele, waarmee het bedoelt dat als het Rijnland niet wordt ontruimd het ook de financieele pres taties niet aanvaardt. Engeland vroeg een voordeeliger regeling voor zichzelf en enkele kleinere landen van de Duit sche betalingen. Uitteraard heeft Frankrijk nog niet veel uitgelaten, daar het zich in een ver dedigende positie bevindt, het heeft de Rijn landbezetting en wil het plan-Young onveran derd laten; moet het op deze beide punten wat toegeven, dan zal het zich die tegemoetkomin gen natuurlijk eerst in langdurige onderhande lingen laten afpingelen. Zoo gaat dat nu maal. Over het succes der conferentie is nog wei nig te zeggen, een maandje verder weet men allicht meer, als tenminste tevoren de conferentie niet mislukt is. Er zijn nu een aantal commissies gevormd en daarin worden de beslissende slagen geleverd. Een brandstichter. 1 wist Voor de rechtbank te Zutphen heeft te- I recht gestaan de 48-jarige C. G., van beroep j verdwenen. De ambtenaar van bet O. M. mr. Stam eischte 3 jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regeering. De verdediger mr. P. Tideman wees er op, dat verd geen redelijke reactie had kunnen vinden tegen het herhaald aandringen van zijn vrouw om te gaan werken. Van eenig opzet Is geen sprake geweest en deze is ook nergens uit gebleken. Pleiter hoopte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1