f f Zoo moet U het doen! I üliiciee! Orgaan der taeile M. SERVA WoenstfiMg 14 Augustus ttfW DU No. bestaat uit 2 bladen Nieuwstijdingen^ I I W. W DRING, Agent Serva Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. AUTO-VERHUUK F.OZIN6A - SNEEK Mu. 90 Barste blad 45b Jaargang Officiéél Gedeelte. b Ultgwe f'KIEZEBRINK 4 Co. SNEEK Telefoon No. 150 1. I Prikkelbaarheid door vol gas te geven nog over de rails te komen. De politie heeft tegen den chauffeur J. W. uit Vriezenveen proces-verbaal opge- maakt. zou de schade aan het op het veld staande gewas aangebracht, hoogstens 50 gulden bedragen. De Fran^aise is thans doende, den eigenaar vau het uienveld gerechtelijk aansprakelijk te stellen voor alle schade, die uit de in beslagneming van haar vliegtuig voortspruit. OPROEPING. De BURGEMEESTER van SNEEK roept op WIJTZE HEMPENIUS, dienstplichtige der lichting 1913 uit de gem. Menaldumadeel, wonende te Sneek, om op 19 Augustus 1929, voor 4 dagen in werke- lijken dienst te komen bij de 2e Schoolcom- pagnie van het 9e Reg. Inf. te Assen, op grond van art. 42, 2e lid der Dienstplicht wet. SNEEK, 13 Augustus 1929. Verschijn» DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS e- in na er re g. Dr. Aletta Jacobs, f Zaterdagmiddag is ten huize van mej. Rosa Manus te Baarn, in den ouderdom van 75 jaar, dr. Aletta Jacobs overleden. Aletta Jacobs, in 1854 te Sappemeer ge boren, werd in 1871 aan de universiteit te Groningen ingeschreven als de eerste vrou welijke student in de geneeskunde hier te lande. Zij deed in 1878 het artsexamen en promoveerde in 1879 te Groningen. Na eenigen tijd in hospitalen in Londen werk zaam geweest te zijn, vestigde zij zich als practiseerend arts te Amsterdam. Op maatschappelijk gebied deed zij zich kennen als voorvechtster van de rechten der vrouw. Jarenlang is zij voorzitster van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht geweest en zij is de oprichtster van de Internationale Vrouwenbeweging voor den Vrede. De verassching van haar stoffelijk over schot heeft Woensdagmiddag op Wester- veld plaats. Ongelukken. Een driejarig dochtertje uit het gezin V. te Zelhem is dezer dagen in een tobbe met heet water gevallen, ’t Kindje is overleden. De dure uien. Het Morane sportvliegtuig, waarmede de Fransche vliegster Maryse Hiltz einde Juni op een uienveld onder Halfweg een nood landing maakte, en hetgeen op Schiphol ge rechtelijk in beslag genomen werd, doordat de vliegster de gevraagde schadevergoeding van 2000 gulden geweigerd had te betalen Is nog steeds niet vrij gegeven. Naar later door deskundige taxateurs werd vastgesteld, I regeering thans, waar de verslagen zoovele Zenuwachtig, Overspannen en Stapeieos Mijnhardt’s Zenuwtabletten 1. het schuurlapje iets vochtig maken 2. wat Ata er op strooien 3. het voorwerp reinigen 4. zorgvuldig droog wrijven Enschede’s carillon. De grootste tien klokken van het Ensche- desche carillon zijn Vrijdagmorgen van Croydon ter plaatse aangekomen. Met de montage zal deze week worden begonnen. De grootste drie klokken dragen elk £en randschrift in Twentsch dialect, nl. „In vreugde, eernst en smarte. Verheft mien klank ow harte. Christine Friedrike van Heek, 13 Nov. 1920.” „Met klokkenklank roop ik, eernstig en kloar: Loat wèzen, dien léven, good en woar. Edwina van Heek.” „Ik roope de Tied de Tied rop di-j, Mi-j wèze ten zégen God zègene di-j. Bertha van Heek.” De andere klokken, die geen randschrift hebben, vermelden alle „het jaar onzes hee- ren 1929” en de namen der gieters, Gillet en Johnston, te Croydon, Engeland. De 32 kleinere klokken werden gisteren te Enschede verwacht. De plechtige inwij ding is thans definitief vastgesteld op Vrij dag 30 Augustus. In een bijeenkomst in de Groote Kerk zal het carillon door de schen kers, leden der familie Van Heek, aan het gemeentebestuur van Enschede worden overgedragen. Men is voornemens, de eerste bespeling des avonds van 9 tot 10 uur te doen houden. Ds. D. Zoete, f Zondagmiddag is te Leeuwarden in den ouderdom van 76 jaar overleden ds. D. Zoete, emeritus-predikant van de Lemmer. Ds. Zoete was een een der Friesche pre dikanten, die door zijn ijver en toewijding algemeen geacht en gezien was en speciaal zijn kerk, die hij lief had, met groote trouw heeft gediend. Geboren te Harlingen, den 23ste Decem ber 1852, was hij oorspronkelijk bestemd voor de architectuur en werd daarom in de bouwkundige vakken opgeleid. Echter ge voelde hij zich meer aangetrokken tot het predikambt en volgde zijn roeping. Den Isten Maart 1885 aanvaardde hij zijn ■dienstwerk in de gemeente TEngwierum bij Dokkum om op 18 Mei 1890 zijn arbeid al daar te eindigen en voort te zetten in de ge meenten Suawoude en Tietjerk. Vandaar werd hij in 1895 beroepen naar de Lemmer, alwaar hij op 24 November van dat jaar zijn jntrede deed. Ruim 30 jaar heeft hij deze gemeente mo gen dienen, en de hartelijke bewijzen van hefde en aanhankelijkheid, hem aldaar bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum door deze gemeenten geschonken, toonden hoe zijn arbeid gewaardeerd werd. Ook op an dere wijze bleek hoe men zijn gaven en ta lenten wist op prijs te stellen en te gebrui ken. Jarenlang was hij lid en vice-president van het Provinciaal Kerkbestuur, en van de algemeene Synode der Ned. Herv, kerk, in welke laatste functie ds. Zoete tevens vice- president van de algemeene Synodale com missie is geweest. Voorts bewoog hij zich op menigerlei 'terrein van den Christelijken arbeid en van het vereenigingsleven, en had bizondere diefde ook voor het Christelijk onderwijs. Van regeeringswege werden zijne ver diensten erkend, toen hij in 1924 het Offi cierskruis ontving der Oranje Nassau orde. Nadat hij 43 dienstjaren had, gevoelde ds. Zoete den tijd gekomen om den herders staf neer vragen. Als woonplaats werd Leeuwarden geko zen, waar hij nog een jaar als emeritus Verdronken. Zondagmiddag heeft zich een tragisch verdrinkingsongeval op het strand bij Kijk duin voorgedaan, dat een zwarte schaduw heeft geworpen op het vroolijke strandleven. Omstreeks twee uur baadden de heer en mevrouw S. uit Rotterdam nabij het strand- iioofd ten Zuiden van 't Kijkduinsche strand, dus buiten de officieele badgelegenheid. Op een gegeven moment dreef mevrouw S., die zich vrij ver in zee had begeven, af en werd door den vrij sterken stroom in Noordelijke richting gevoerd. De agent van politie Uit- tien, die op het strand surveilleerde, begaf zich terstond met een lijn om het middel te water. De heer S. hield de lijn vast en begaf zich een eindje in zee, terwijl ook andere menschen met lijnen aan de redding deel namen. Men slaagde er in de dame te red den, doch op hetzelfde moment werd de heer S. door een groote golf omgeslagen. De lijn, waaraan de agent zat, schoot den heer S. daarbij uit de handen. Waarschijnlijk is de agent toen in het touw verward geraakt; althans hij slaagde er niet in het strand te bereiken en verdronk jammerlijk onder het oog van duizenden. Zijn lijk spoelde ter stond aan en was toen zelfs nog warm. In de hoop, dat de levensgeesten nog zouden terugkeeren, werd langdurig kunstmatige ademhaling op hem toegepast, waarbij ook de G. G. D. zijn hulp verleende. Niets mocht echter meer baten. Cour. N. v. d. D. Explosie te Breda. Twee dooden en drie gewond. Zaterdagavond ongeveer 8 uur is bij de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda een tube met samengeperste lucht uit elkaar gesprongen, waarbij de 40-jarige arbeider De Jong en de 53-jarige bankwerker Bruy- ninge werden gedood, terwijl verschillende personen min of meer ernstig werden ge wond. De onderdirecteur van de fabriek, dr. Hermans, deelde aan de Courant het Nieuws van den Dag het volgende mede: Eenige werklieden waren bezig geweest met het herstellen van een pomp op de che mische afdeeling, waarbij een zuurstof-ap- paraat werd gebruikt. Toen dit was ver richt, sprong op een gegeven moment het apparaat met een knal, die tot ver in den omtrek kon worden gehoord, uit elkaar. Oogenblikkelijk snelden verschillende arbei ders uit aangrenzende afdeelingen te hulp, maar spoedig bleek, dat hier geen hulp meer kon baten. De arbeiders De Jong, gehuwd en wo nende te Breda, was letterlijk uit elkaar ge slagen: armen en beenen lagen verspreid door de fabriek. Hij is op slag gedood. De bankwerker Bruininge, gehuwd en wonende te Breda, heeft nog eenige oogenblikken ge leefd, doch voordat dr. Karthaus, die onmid dellijk gewaarschuwd was ter plaatse was, is hij ook gestorven. De overige drie arbei ders zijn als door ’n wonder gespaard geble ven en hebben slechts lichte kwetsuren op- geloopen. Zij waren echter van den door- gestanen schrik zoo ontdaan, dat zij eerst Zondag gehoord konden worden. Zij worden thuis verpleegd en hun toestand is thans redelijk goed. Het geweld, waarmede het apparaat uit elkaar is gesprongen, was ge weldig. Stalen poulies waren verwrongen als sardineblikjes, terwijl eer. betonnen steunpilaar geheel stuk was geslagen. De i deelneming met de slachtoffers is alge meen. De aanslag op Willemstad. De afgetreden minister van koloniën heeft onder dagteèkening van 5 Augustus jl. den volgenden brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer: „Ik heb de eer Uwer Excellentie in bijla gen dezes te doen toekomen afschriften van de verslagen van den Gouverneur van Cu rasao en van den troepencommandant al daar, betreffende den overval te Willemstad op 8/9 Juni jl., met verzoek bovenbedoelde bescheiden ter griffie neder te leggen ter kennisneming door de leden der Kamer. Publicatie van deze bescheiden acht de predikant heeft vertoefd, om evenwel, voor zoover zijne gezondheid dat toe liet, ook nog van daar uit de vacante gemeenten en evangelisaties te dienen. Na een kort ziek bed is hij in het vertrouwen op Gods genade in Christus ontslapen. De begrafenis zal plaats hebben op Don derdag 15 Augustus a.s., ’s nam. 2 uur, op de algemeene begraafplaats te Harlingen. Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.f 15.goedkooper dan andere bekende merk-rljwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. SINGEL 4 - TELEF. 415 Alles blijft als nieuw door SeI£SI&1 Zondag is te Nijmegen overleden de be kende pater dj. J. Kramer S. J., sedert 1902 leeraar aan het Canisiuscollege te Nijme gen. Hij was een bekende wis- en natuur kundige en doctoreerde in 1897 onder pro fessor Lorentz te Leiden. Pater Kramer was een autoriteit op het gebied der electro- techniek en was adviseur van groote in dustrieën in Nederland. Ook op het gebied der acoustiek was hij een bizonder geleerde, die alleen in Nederland en het buitenland meer dan 80 kerken van klankborden voor zag. Twee jonge menschen verdronken. Naar het „Hdbl.” verneemt kwam Zon dagavond 11 uur een jongeman bij de poli tie te Schiedam aangifte doen, dat zijn broer en een meisje met wie hij in een roei boot had gezeten, waarmee het drietal in de Schie tusschen Schiedam en Overschie pan het spelevaren was, jil stoeiende over boord geslagen en verdronken waren. De namen van de verdronkenen zijn H Schleebau, 27 jaar en M. Overdijk, 21 jaar, beiden afkomstig uit Schiedam. De Schiedamsche politie heeft naar de lijken gedregd en deze zijn gistermorgen om 2 uur opgehaald. Noodlottige vechtpartij. Zondagnacht is te Sint Willebrord onder de gemeente Etten de 34-jarige J. Roks, fabriekarbeider te Etten, het slachtoffer geworden van een vechtpartij met doode- lijken afloop. Genoemden Roks werd op het erf achter zijn woning dood gevonden met ernstige verwondingen in den hals en een in het ach terhoofd, door een mes toegebracht. De vermoedelijke daders, C. v. d. Es en vader en zoon B., allen uit Hoeven, zijn ge arresteerd. De oorzaak van de twist is mis bruik van sterken drank. Een rijk geschenk aan Barneveld. Naar wordt gemeld, heeft mevrouw baro nesse van Nagell-van Zuijlen van Nievelt van de Schaffelaar het haar toebehoorende prachtige wandelpark „Het Watermolensche Bosch” te Barneveld, aan de gemeente ten geschenke aangeboden. Hoe een zelf gemaakte motorboot verging. Een Haagsche verver, die veel van knut selen houdt, had zelf een motorbootje ge construeerd en zou daarmee gaan proef varen op de Vliet. Eenige kennissen, die hij voor een boottocht had uitgenoodigd, von den het te elfder ure maar beter, als toe- schouwers de demonstraties van den wal te leggen en emeritaat aan te af mee te maken en volgden met gespannen aandacht de bewegingen van den uitvinder in de boot. Het bleek alras, dat de construc tie niet bepaald deskundig was opgezet, want toen de motor na eenige moeite was aangezet, sloeg de as een groot gat in den achterkant van het bootje. OnmiddelEjk stroomde het water binnen en onder groote hilariteit van de kennissen en de vele wan delaars aan den kant, dook het pronkstuk met den kop onder water. De schilder met den technischer! aanleg wist niet anders te doen, dan door een koenen duiksprong zijn veege lijf te bergen. Onder gejuich kwam hij zwemmende aan den wal, waar zijn kennis sen hem met allerlei vriendelijke uitlatingen ontvingen. Het bootje was inmiddels onder water verdwenen en is later door vrienden handen gelicht. Onbewaakte overwegen. Zaterdagavond is op den onbewaakten overweg bij de gedenknaald bij Apeldoorn een autobus, waarin een zanggezelschap uit Vriezenveen zat, door den motortrein, die 7.20 uit Apeldoorn was vertrokken, aan gereden. y De overweg I’s vrij breed en biedt goed uitzicht. Twaalf personen werden licht gewond. De autobus is geheel vernield. De chauffeur zeide, dat hij den trein eerst zag, toen deze op een afstand van 7 meter was. Hij trachtte leemten bevatten, nog ongewenscht; eerst wanneer door het onderzoek van de ter zake ingestelde en op 21 Juli jl. naar Curasao vertrokken commissie licht zal zijn verschaftverbrande auto bleek een gestolen wagen omtrent talrijke thans nog duistere punten te zijn, die reeds eenigen tijd vermist werd, der verslagen, zal het mogelijk zijn om een I Van de daders is tot nu toe geen spoor te volledig en overzichtelijk relaas van de ge-1 bekennen. Courant N. v. d. D. Majoor Franco. Zooais wij gemeld hebben is de ver maarde Spaansche vlieger majoor Franco, die in Juni met drie metgezellen een hache lijk Oceaanvlucht-avontuur beleefde, door de marinerechtbank tot twee maanden ver banning naar een klein dorp veroordeeld, welke straf den majoor echter door Primo de Rivera werd kwijt gescholden. Franco blijkt het echter wat al te bont te hebben gemaakt. Op grond van het feit, dat hij een ernstige kritiek heeft uitgeoefend op de ma nier, waarop de Spaansche marine-autori teiten het zoeken naar zijn toen reeds als verloren beschouwde vliegboot leidden, is de majoor thans van zijn commando ont heven, en uit den dienst ontslagen. Brutale moord bij New York. Te New Jersey is een brutale moord ge pleegd. Een wandelaar zag in een eenzame streek bij Newark een auto in brand staan. Hij spoedde zich er heen en ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat zich in den brandenden wagen iemand bevond. Het vuur was zoo hevig, dat hij er echter machteloos tegen over stond. Hij waarschuwde de politie, die, nadat de auto totaal verbrand was, consta teerde, dat zich daarin het lijk had bevonden van een onbekend persoon, die door een re volverschot door het hoofd was gedood. De beurtenissen samen te stellen en eerst dan acht de regeering het oogenblik aangebro ken om tot openbaarmaking van zoodanig relaas over te gaan. Gratie. De gouverneur-generaal van Ned. Indië heeft gratie verleend aan den door den Landraad van Sawahloento wegens moor-d ‘op den spoorwegopzichter Leurs te Siloeng- kang tijdens de onlusten aldaar, begin Ja nuari 1927 ter dood veroordeelden beklaag de en veranderde die straf in levenslange gevangenisstraf. (Aneta). Auto-ongeluk te Berlijn. Op den Kaiserdamm te Berlijn zijn Za terdagavond een luxe-auto en een bus in zoo groote vaart op elkaar gereden, dat beide omsloegen en twee inzittenden gedood en vier zwaar gewond werden. De oorzaak van het ongeluk was, dat een levensmoede man zich voor de luxe-auto wierp. De chauffeur trachtte hem nog te mijden en gooide het stuur om met het ge volg, dat hij tegen de bus reed. De giftmengsters van Tiszakurt. Te Tiszakurt zijn thans opnieuw zeven vrouwen gearresteerd, onder beschuldiging haar familieleden door het toedienen van rattenkruit om het leven te hebben gebracht, teneinde zich in het bezit der erfenis te kun nen stellen. Alle gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een der vrou wen gaf toe niet minder dan tien bloedver wanten uit den weg te hebben geruimd. Met inbegrip van de vroeger reeds gear resteerden bevinden zich thans 22 gift mengsters achter slot en grendel. „üeeu nieuws in het Westen”. De bekende roman van Remarque „lm Westen nichts neues” wordt voor de film bewerkt. Het wordt iets reusachtigs. In de eerste plaats zou voor het recht om het boek te „verfilmen” meer dan f 230,000 zijn betaald. De film wordt gemaakt door de Universal Pictures Cy.er is trouwens al een begin mee gemaakt. Het wordt een „all-talkie super-film”, waaronder te ver staan valt, dat de filmsterren, hun rol niet alleen spelen, maar ook zeggen (of voor zich laten zeggen), terwijl ook alle andere geluiden geschreeuw, paardengehinnik, kanongebulder etc. behoorlijk uit den luid spreker komen, terwijl de film draait. Het scenario wordt gemaakt door dr. Maxwell Anderson, die ook een der voornaamste medewerkers was aan „What Price GIpry?” Het is nog niet bekend welke filmsterren zullen worden aangewezen voor de hoofd rollen. 1 Jbeltje met de katten, f BOVENKNIJPE, 8 Aug. Heden werd in hare woning levenloos op den vloer gevon den de 65-jarige IJbeltje Kingma, meer al gemeen bekend als „IJbeltje met de katten”. Ze was reeds een paar dagen ongesteld geweest, doch weigerde beslist de hulp van een geneeskundige. IJbeltje was ’n goedaardige vrouw, maar een zonderlinge. Ze leed aan verzamel woede. Heel haar huisje propte ze telkens vol met alles, wat ze maar machtig worden kon, bij voorkeur cartonnen doozen. Werd het te erg, dan greep het armbestuur in en werd er weer eens een finale opruiming ge houden, maar IJbeltje begon telkens op nieuw. Ze had vier witte katten, waaraan ze zeer was gehecht en die ze genoemd had naar de vier leden van ons Koninklijke Huis. Op de jaardagen van Koningin, Koningin-Moeder, Prins of Prinses, werden de katten rijkelijk met Oranje getooid. Nu, bij haar dood, wil de niemand de vier beestjes, die er niet „als door een ringetje’ uitzagen, overnemen. Men heeft ze toen maar afgemaakt. Met IJbeltje is een eigenaardige, maar toch sympathieke figuur heengegaan. L. N. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale prijs! Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post I 3.60. AdvertentiSn 9 ct. p. regel Ing zonden mededeclingen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentitn worden tevens gratis ge- niaalst in de SNEEKER COURANT n, I 1 In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichten voor Poster s Maagpillen, het laxeermiddel bl) uitnemendheid. Maagpillen^ Roste Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon.' en L. Ct. Eenig Importeur E. Oetermann Co'. Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkel Cia. A G., Dusseldorf Pater J. Kramer, f OFFICIAL FORD DEALER zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1