I I NIEUWSTIJDINGEN. de vrucht van de af- Zijn gezinnen. Na tien minuten volgden de eerste klasse krijgt gedaan dat Rosa tijdens de verloving de brui aan I I doorverbinding naar Londen. Naar „I niet zoo als men verwacht had. Menig: toe, stel, dat in dienst is, vliegt met wenig pas van Willem de Zwijgerstraat 23 naar Bolsward, I Veen, 1.22.10; 3e „Bep-Hiek”, J. Kuipers, Wilhelminabuurt 7; Wilhelmina Doïnk, winkel- 1.22.26. juffrouw, van Schaapmarktplein 15 naar Barlo (Westfalen, Duitschland)Sietze Stallinga, tee- kenaar, van Parkbuurt 30 naar Elinkwijk, gem. Zuilen, Siemenstraat 3; Nieske Bijlsma, dienst bode, van Kleinzand 88 naar Bolsward, St. Jo- zefsbuurt; *Jochum Sijbesma, stationsambte- naar, van J. W. Frisostraat 35 naar Groningen, Sluiskade 2; Sjouke Sipkema, opzichter, van Grootzand 70 naar Scharnegoutum, no. 199 B; Janke Porte, wed. van J. J. Blesma, z. b., van Willem de Zwijgerstraat 71 naar Franeker, Leeuwarderend 6; Wilhelmina Catharina Witte brood, liefdezuster, van Stationsweg 3 naar Amsterdam, O. L. V. Gasthuis, Oosterparkstr.; Froukje Terpstra, z. b., van Kloosterstraat 19 naar Siegerswoude, p. a. J. Terpstra; Hendrik Bakker, zeilmaker, van Badhuisgracht 12 naar Stavoren, Smidstraat 25; Sjerp Hofstra, winkel bediende, van 3e Zomerrakbuurt 16 naar Amers foort, Breestraat 44; Theunis Spoelstra, tuin man, van Kleine Kerkstraat 19 naar Leeuwarden, 8e Vegelindwarsstraat 12; Afke Feenstra, echt- gen. van Wijbrandus Peper, z. b„ van aan boord naar Makkum C 70; *Jelmer v. d. Meulen, leer- aar Rijks Kweekschool, van Julianapark 15 naar Appingedam, Noordersingel B 74b; Minke van der Velde, dienstbode, van Pr. Hendrikkade 34 naar Leeuwarden, Achter Tulpenburg V 1; Minke IJmkje Groeneveld, echtgen. van Gerrit Helder, z. b., van Wijnkanstraat 6 naar Leeu warden, Waeze 46; Jochem Lourens, grond werker, van Boschstraat 9 naar Zurich, aan boord bij W. van Roeden; Baukje Koopmans, z. b., van Leeuwarderweg 26 naar Scharnegou tum no. 82; Hans Lecke, steendrukker, van Ma ria Louisestraat 23 naar Rotterdam, Meubelstr. 9; Maria Petronella Endt, huishoudster, van Leeuwenburg 13 naar Amsterdam, Paramaribo- plein 31(1); Jan Stokker, poelier, van Singel 69 naar Amsterdam, Kerkstraat 350; Jacob Gong grijp, kantoorbediende, van Nauwe Noorder- horne 22 naar Harlingen, Oosterstr. 63; Murkje Bleeker, huishoudster, van Singel 49 naar Hee- renveen, Stationsplein, p. a. den heer Vernim- men. Groningen. Behalve te Scheemda hebben ook te 't Vooral de Amerikanen blijven weg. Dat is 1 Waar, eveneens gemeente Scheemda, Maan dagochtend de landarbeiders het werk neer gelegd. In beide dorpen, zijn tezamen thans ongeveer 500 mannen en vrouwen in sta king gegaan. Te Scheemda bleven nog een aantal vaste arbeiders aan het werk. Ongelukken. De 56-jarige A. Ouwehand, echtgenoote van S. Z. C. Zondag a^s. houdt de S. Z. C. weer een Zeil wedstrijd. Men zie de adv. in dit nr. Ver. Sneeker Montessorischool. De aangifte voor het voorbereidend onder wijs aan kinderen van 3% tot 6 jaar is thans opengesteld. Men zie adv. in dit nr. Bioscoopnieu ws. De bioscoop bij de Waag heeft een van die films welke tot alle bioscoop bezoekers, zonder uitzondering, spreekt. Het is n.l. „Zonnestraaltje uit de Paradijssteeg”, een aangrijpend beeld uit het leven van een volkskind. Kenneth Mac Donald en Barbara Bedford geven er prachtig spel in, maar haar bijzondere bekoring ontleent deze film toch aan het optreden van de nieuwe jeugdige artist Boefje. Jackie Coogan uit z’n beste jaren herleeft hier weer voor on» op het witte doek. In het bijprogramma o.a. nogde opening van de Haagscbe Conferentie 1929. De Amicitia bioscoop heeft een verfilming van Pinero’s sterke speelstuk „Trelawney of te Wells”. Deze Trelawney is Rosa die in de zestiger jaren der 19e eeuw een gevierd actrice is aan het Wells theater te Londen. Zij raakt verliefd op Arthur Gower, een kleinzoon van den kanselier van de schatkist Sir William Gower, die natuurlijk niets met de verloving, als die er door komt Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 18 Nacht wedstrijd van de S. Z. C. 1011 Aug. H. schrijft ons naar aanleiding van deze wedstrijd: De mooie Zaterdagmiddag van 10 dezer deed verscheidene watersporters reeds vroegtijdig naar onze Meer gaan om te ge nieten van dat wat alleen de Sneeker meer kan geven en daar rustig af te wachten het nachtwaterfeest van S. Z. C. De weersom standigheden konden niet gunstiger zijn voor zoo’n eerste nachttocht: kalme wind en zoele lucht. De gesprekken aan Kol- meerèland waren allen over het ophanden zijnde waterfeest. De zon neigde ter kimme, een sikkeltje maan vertoonde zich in goud- rooden gloed, een stemmige avond alom. Daaar komt de sti-l-l-e aavond zetten een paar stemmen gevoelvol in, wat met ontroering werd mee geneuried, het gaf zoo juist weer wat we beleefden. Tegen negenen zakte de sikkel weg in nevelen en om half- tien was alles in dauw verzonken, alleen donkere boomkruinen onderbraken !t grijze waas. Een wondermooie sterrenhemel, zoo helder en bezaaid als zelden voorkomt. Geen wonder dat St. Laurentius van „een boom zoo vol belaan” kwistig met milde hand zijn sterren rondstrooide. Het was een ver heven gezicht. Gaandeweg vermeerderden, zich de jachten om Kolmeersland; het was een eenig gezicht, al die toplichten te zien branden en voortdurend vermeerderde zich het aantal. De Houkesloot was als geïllu mineerd. De uittocht van jachten duurde de geheele avond en toen het tegen twaalven ging, waren er zeker zoo’n honderd schepen aanwezig. Het verzamelpunt was bij ’t ba ken, daar was ook de start. Hier werd de regeling van de wedstrijd en de route den volke kond gedaan en allen op het hart ge- Gretha”, K. Vrojijk Fzn., 1.6.40; 2e klasse. Alsvoren. Ie prijs „Yum-Yum”, 1.13.15; 2e „Wilhelmina”, A. voor den dienst fnuikend. Het gevolg daar van is, dat de K. L. M. maatregelen heeft moeten nemen, die tot bezuiniging leidden. Tientallen leden van het personeel, zoowel administratief als technisch, zijn reeds ont slagen. Men spreekt van veertig man op het hoofdkantoor te ’s Gravenhage. Ook op Waalhaven en Schiphol werden heel wat werd niet vernomen en dat zegt nogal wat met de lage waterstand, zooals die nu is en dan in het donker. De reis werd met heel kalm weer gemaakt, zoodat ook de dames met genoegen aan de partij deelnamen. Eenig was het weer en vol spanning waren de bemanningen der jachten, want volgens tijdberekening moest ieder de reis zoo spoe dig mogelijk volbrengen. De sterrenpracht boven ons bleef schitterend den geheelen nacht, wat zeker de goede stem inspireerde tot het aanheffen van „Stille Nacht”. Een waardig feest is het geweest de nachtelijke tocht van de Sneeker Zeilclub. Met recht kon de voorzitter bij de prijsuitdeeling dit L ...3 er weer nachtelijke wedstrijd wordt uitge- be- dat 3e klasse. Ronde en platbodem vaartui gen. Ie prijs „Brasem”, P. v. d. Laan, 1.19.55; 2e „Stormvogel”, A. Wieringa, 1.22.5; 3e „Twirke”, G. de Boer, 1.22.22. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le afdeeling werd ontvangen f202.35 en f 162.09 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. Legaat. Wijlen de heer Enno ten Cate Fennema, gewoond hebbende te Velp, heeft aan de vereeniging „Hulp in Nood”, gevestigd te Sneek, de som van f 2000 vermaakt. Door de politie werd alhier iemand aangehouden, wiens opsporing door de po litie te ’s Gravenhage was verzocht, als ver dacht van heling van ruim f200. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 '/z en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1012 Aug. 1929: heeren- rijwiel; kinderbeursje met inh.stuk nieuw touw. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 10—12 Aug. 1929: pakje met inhoud, Th. Aukema, 3e Woudstraat 49; kinderbeursje met in houd, W. Poiesz, le Oosterkade 17; gouden broche, K. Hiemstra, Verl. Westersingel 17; bruin beursje met inhoud, L. Stilma, Maria Louisestraat 10; leeren portefeuille met in houd, S. v. d. Werf, Leeuwarderkade 2; Lipssleutel, J. H. Jaspers, Willem Lodewijk- straat 28; paar kinderkousen, P. de Groot, Kruizebroederstraat 39. Zondagmiddag zou op het Sneeker Meer De V. van Sneek zijn bootje afhouden om zoodoende een aanvaring met een groo- tere boot te voorkomen, hetgeen hem echter niet gelukte; hij gleed uit en geraakte met zijn arm tusschen beide vaartuigen bekneld met het gevolg dat hij zijn bovenarm brak. Per motorboot van de vischhandel Van der Horst werd hij naar Sneek vervoerd en in ’t St. Anthonius Ziekenhuis opgenomen, waar dr. Kingma heelkundige hulp verleende. Aankondigingen. Vrijdag 16 Aug. 8 uur. Harmonie. Ledenver gadering Ver. Oranje. Zaterdag 17 Aug. 1 uur. Kaatswedstrijd Nije Moed Ijlst. Zie adv. Zondag 18 Aug. 1 uur. Sportpark. Kaatswed strijd Kaatsver. Sneek. Dinsdag 20 Aug. Sportpark. Keuring v. Tuig- paarden, Harddraverij. Zie adv. Auto te water. Hedenmiddag geraakte een stilstaande vracht auto van Bok uit Echten, door ’t losraken van de handrem in het water bij de Prins Hendrik kade. Met behulp van de stoomboot van kapt. Kaspersma werd het voertuig spoedig gelicht, onder groote belangstelling van het publiek natuurlijk. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAAND JULI 1929. INGEKOMEN: Jan Westra, z. b., van Hilversum naar Galiga- straat 10; Jan Bonthuis, boerenknecht, van Joure naar Groot Tinga 7; Cornelisje Kroon, wed. v. M. Backer, z. b„ van Texel naar Bloemstraat 18; Fokke Huisman, los werkman, van Enschede naar IJlsterkade 49; Jannetje Beurmanjer, wed. van C. Breider, z. b., van Amsterdam naar Kleinzand 99; *Jentje Douma, kaashandelaar, van Ijlst naar Schoolstraat 12; Bertha Maria Ida Schmidt, z. b., van Bergen (N.-H.) naar Noor dersingel 3; *Douwe Bosma, boerenarbeider, v. Bozum naar Nieuwbuurt 27; Antje de Groot, echtgen. van S. Bosma, z. b„ van Schiermon nikoog naar Willen? de Zwijgerstraat 96; Aaltje Heegsma, echtgen. van Douwe Boersma, z. b., van Ijlst naar Woudvaartkade 5; Hijlkje Wip, z. b., van Leeuwarden naar Leeuwarderkade 1; Adriaan Hamersma, letterzetter, van Bolsward naar Salverdastraat 8; Antje Lap, huishoudster, van Munnekeburen naar Stationsstraat 28; Grietje Eekema, dienstbode, van Leeuwarden naar J. W. Frisostraat 15; Wijbren Talsma, z. b., van Zwolle naar Singel 33; Johannes Lam- bertus Telgenkamp, horlogemaker, van Olden- zaal naar Oosterdijk 23; Josephine Visser, echt gen. van Heere Schrijfsma, z. b., van Amster dam naar scheepsboord; Afke Piersma, echtgen. van Fokke Kooi, z. b., van Workum naar scheepsboord; *Anne Bosma, schilder, van Hui- zum naar Ubbo Emmiusstraat 17 inw.; Jozef Marie van der Linden, reiziger, van Leeuwarden naar Badhuisgracht 12; Jentje Hiemstra, arbei- der-telegrafist, van Bozum naar J. W. Frisostraat 35; Metje Schipper, echtgen. van Gerrit v. d. Linde, z. b., van Wolvega naar Oppenhuizer- weg 30; Albert Berghuis, leerling-monteur, van Dockum naar Grootzand 74; Trijntje van der Wijk, z. b., van Assen naar IJlsterkade 16; Saapke Bethlehem, dienstbode, van Scharnegou tum naar Schaapmarktplein 11IJbeltje Anneke Sikkes, z. b., van Arnhem naar Schoolstraat 48; Fokeltje Miedema, wed. van H. Schilstra, z. b., Haarlem naar Stationsweg 18; Sietze Meinsma, magazijnbediende, van Harlingen naar Leliestr. 4; Frans Menno de Jong, z. b., van Eindhoven naar Grootzand 48; *Willem Zeilstra, los werk man, van Wulfen (Duitschl.) naar Kleinzand 44; Luutske Douma, dienstb., van Tirns naar Verl. Westersingel 18; Pietje Douma, z. b., van Gro ningen naar Maria Louisestraat 9; Hendrik Ype Ringnalda, reiziger, van Franeker naar 2e Steen- klipstraat 67; Willem Frederik Westra, timmer knecht, van Vledder naar Jan van Nassaustraat 19; Wijtse Couperus, boerenarbeider, van Schar negoutum naar Singel 37; Willemke Wobma, echtgen. van Wijtse Couperus, z. b., van IJs- brechtum naar Singel 37; Anna Oberholzner, hulp in de huishouding, van Salzburg (Oosten rijk) naar Leeuwenburg 21; Johannes Anton Kruiderink, leerling-klerk N. T. M„ van Wester- meer naar Willem de Zwijgerstraat 42. VERTROKKEN: Ruurd Reitsma, onderwijzer, van Harinxma- kada 4a naar Exmorra, no. 59; Leendert Smidt, fabrieksarbeider, van Kloosterdwarsstraat 25 n. Leeuwarden, Spanjaardslaan 8a; Gooikjen Vis ser, z. b., van 2e Woudstraat 17 naar 's Her- togenbosch, gesticht „Mariënburg”, St. Jans- singel; Nicolaas Cornelis Silvius, metaalbewer ker, van le Badhuisbuurt 7 naar Hilversum, Lijsterweg 71Piet Anne Slump, goudsmid, van Priorstraat 22 naar Harlingen, Voorstraat 65; Willemke de Jong, echtgen. van Piet Anne Slump, z. b., van Kruizebroederstraat 79 naar Harlingen, Voorstraat 65; Hendrik Hijlkes Kra mer, z. b., van Leeuwarderweg 32 naar Zwolle, Blokstraat, p.a. H. Timmerman; *Jeltje Boon stra, echtgen. van Ulbe Noordenbos, z. b., van Kloosterdwasstraat 13 naar Enschede, Lombok- straat 67; Anna Schöttler, dienstbode, van Wil lem Frederikstraat 19 naar Nes (Ameland), hotel Hofker; *Wolter Bosscha, caféhouder, van Wijde Burgstraat 9 naar Oudeschoot 119h Antje Visser, onderwijzeres, van Julianapark 16 naar Haskerdijken; *Wijtske Grouwstra, wed. Joh. Giliams, z. b., van Kleine Kerkstraat 2 naar Groningen, Hoornsche diep 65; Luurtske Tromp, z. b., van Wijde Noorderhorne 3 naar Leeuwarden, Wijbrand de Geeststraat 21Mar- garethe Louise Dorothea Rettig, z. b., van Pa rallelweg 23 naar Hamburg (D.)Johan Frede rik Hennekes, kapper, van Oude Koemartk 73 naar Amsterdam, Spaarndammerstraat 125; Douwe Wierda, boerenknecht, van Oudvaart 3 naar Heeg, p.a. Haije Wind; Anna Catharfna Slippens, z. b„ van Prins Hendrikkade 19 naar *s Hertogenbosch, Mariënburg, St. Janssingel; *Berend Hermannus Albertus Peters, onderwij zer, van Schoolstraat 34 naar Huizum, Jacob Marisstraat 14; Sije Enne Koopmans, kok, van Bothniakade 55 naar Leeuwarden, Nieuwestad 16; Grietje de Haan, dienstbode, van Singel 33 naar Haskerdijken, p.a. D. Peetsma; *Homme Joseph Calf, schilder, van Frittemahovenstraat 8 naar Beverwijk, Jan Vermeienstraat 43a; Pieter Fokkens, schippersknecht, van aan boord naar Amsterdam aan boord, wal-adres Nieuwe Dijk 6; Johannes Molenaar, besteller, van Gend en Loos van 2e Frittemahovenstraat 8 naar Enschedé, Spelbergsweg 46; Hesseltje Spoelstra, wed. van Leonardos F. v. d. Brink, z. b., van 2e Steenklipstraat 6 naar Wijtgaard, p.a. H. Spoelstra; Sjoerd van der Werf, boekhouder, van Anjelierstraat 8 naar Bolsward, Kleinzand 4; Kornelis Dirks Dijkstra, z. b„ van Klooster dwarsstraat 27 naar Grand-Rapids, (Noord- Amerika)Abel Coens, boerenknecht, van Krui zebroederstraat 35 naar Canada, Chatham, Princestreet 72; Marie Theodor Germs, z. b„ van Koopmansgracht 34 naar Akkerwoude, p. a. Ds. F. H. Germs; Geert Feenema, agent eener wasscherij, van Pr. Hendrikkade 52 naar Leeu warden, Kruisstraat 35; *Lijkele Vogelsang, huisknecht, van Kruizebroederstraat 47 naar Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 34; Anne de Groot, machine-bankwerker, van Nieuwbuurt 4 naar Franeker, Lombok 55; *Fimkjen Hamstra, echt gen. van Klaas Knijpstra, z. b., van Nieuwbuurt 4 naar Franeker, Lombok 55; Aaltje Hoogen- berg, dienstbode, van Nauwe Noorderhorne 27 naar St. Nicolaasga, p. a. den heer Schaap; Fo keltje Kuperus, echtgen. van Wieger Krikke, z. b. , van Kleinzand 49 naar Heerenveen, aan boord; Martha de Vries, leerling-verpleegster, van Kleine Kerkstraat 23 naar Apeldoorn, „Het Apeldoornsche Bosch”; Neeltje Baanstra, huis houdster, van Verl. Westersingel 33 n. Weesp, Hoogstraat 60; Jantje Schuitemaker, z. b., van Badhuisgracht 14 naar Ermelo, Krankzinnigen zijn toestand is zorgwekkend. Onbewaakte overwegen. Gisteren is op den onbewaakten overweg aan de Wijmers onder Oostwoud (lijn Hoorn- Medemblik) een auto, bestuurd door iemand uit IJmuiden wiens naam onbekend is ge bleven, door een zandtrein gegrepen, met het gevolg, dat de auto pl.m. 3 0 meter i-iii i n. getuigen en zijn wensch, dat als eens een i schreven, dat er dan weer honderden langstellenden zullen optrekken naar feest net als nu, beamen wij gaarne. De uitslag luidde: Motorbooten. le prijs „Vischlust”, H. de Vries, tijd 53.49; 2e „Nana”, H. J. Volkers 50.5; 3e Toonstra, 39.46, le klasse. Open en overdekte kielbooten. le prijs Corry”, A. v. Gooi te Hommerts, 1.5.30; 2e „Gretha”, K. Vrolijk Fzn., 1.6.40; gest. „Veldwijk”; Doutje Lammertsma, dienst-i 3e „Waterzonnetje”, Johs. Zwart, 1.6.59. bode, van Noordersingel 6 naar Koudekerk, p. I a. Ds. Odé; *Nammen Zondervan, betonwerker, 1 J- Hofstra, In de voormiddags-godsdienstoefening trad als bevestiger op ds. E. Schouten te Amersfoort, die de gemeente en den aan staanden predikant bepaalde bij: hoe Johannes zijn discipelen leidde tot en wees op Jezus, naar aanleiding van de woorden uit Johannes 1 3537. Achtereenvolgens werd stilgestaan bij: de bedoeling daarvan, de wijze waarop dit plaats vond en de vrucht daarvan. Na de handoplegging werd den nieuwen leeraar staande toegezongen Psalm 134 3. Des namiddags verbond de nieuwe herder en leeraar zich aan zijn eerste gemeente met de woorden uit Johannes 15 5b: Zonder Mij kunt gij niets doen. Aan de hand daar van werd gesproken over: het wezen, de noodzakelijkheid en de vrucht van de af hankelijkheid. Na de prediking richtte ds. Hommes het woord tot wederzijdsche ouders; tot den be vestiger ds. Schouten; vervolgens tot ker- keraad en gemeente en daarna bijzonder tot de jeugdigen en kinderen in de gemeente; tot ds. Koopmans te Sneek, hoewel niet aan wezig, als consulent; tot ds. Jager te Hom merts; tot de afgevaardigden van de Geref. kerk te Oosthem en tot den burgemeester der gemeente Ijlst. Namens kerkeraad en gemeente sprak ouderling S. F. Cnossen een woord van wel kom tot den nieuwen leeraar en zijn jonge vrouw, waarna staande werd gezongen Psalm 20 1. Verder werd nog het woord gevoerd door ds. Jager te Hommerts namens de classis Sneek, door den burgemeester H. P. Fled- derus en door ouderling van der Veen na mens de Geref. kerk te Oosthem. L. Ct. HEERENVEEN, 12 Aug. Heden zou de arbeider J. Krist van den veehouder A. Vooi stra te Nieuweschoot een paard uit de weide halen. Plotseling sloeg een ander paard in dezelfde weide achteruit en trof K. tegen het lichaam. De slag werd opgevangen door een koperen tabaksdoos in de broekzak. MaarK. kon niet loopen, werd op me disch advies naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat ondanks de koperen doos, het dijbeen als een wortel doormidden ge broken was. Of er ook kracht zit in den ach terpoot van een paard! De Haagscbe conferentie 1929. Het heeft een oogenblik er naar geleken of de Haagsche conferentie 1929 was al heel spoe dig mislukt. In de financieete commissie had de Ehgelschman Snowden de gemoederen zijner tegenstanders wat erg geprikkeld door een ulti matum te stellen, eischende dat Engeland z’n zin zou krijgen inzake zekere tegemoetkomingen voor en aleer doorgewerkt zou kunnen worden. Hij had daarbij aan het adres van den Franschen minister Chéron ook eenige woorden gebruikt, ridiculous and grotesque, die de tolk woordelijk in het Fransch vertaalde en waardoor Chéron zich beleedigd gevoelde. Dit persoonlijke inci dent is uit de weg geholpen door de verzekering van Snowden, dat deze Engelsche woorden niet dezelfde strekking hebben als de Fransche en dat het zijn bedoeling niet was geweest Chéron te beleedigen. Nadat aldus de Engelsche woor den „ridiculous and grotesque” en de Fransche „ridicule et grotesque” een bevredigende con- ferentieele uitlegging hadden gevonden, zeide Snowden nog dat de Engelsche eischen wel bin nen de grenzen van het plan Young te verwe zenlijken waren, waarna besloten werd de zaak verder te behandelen. Wij zien echter niet in welk verschil het maakt of de Engelsche eischen binnen of buiten het plan vallen. Er zal door in williging altijd een andere mogendheid moeten bloeden, en aangezien die alle bloedarm zijn, zullen ze wel niet bereid zijn zich nog wat ten bate van Engeland te laten aftappen. Het En gelsche volk staat achter Snowden, maar zeker ook het Fransche achter Briand, Chéron en Lou- cheur. Objectief bezien zijn de Engelsche eischen niet onmatig, maar het is de kwestie, dat het Duitsche schaap slechts 4 pooten heeft en een vijfde alleen in staat zou zijn Engeland te be vredigen. In de Ver. Staten maakt men Enge land nu uit voor al wat leelijk is omdat het aan zijn eischen vasthoudt, maar te Washington zou men beter op eigen gebreken kunnen wijzen. Want juist de Ver. Staten stelden zulke eischen, dat ook Engeland, om niet het kind van de reke ning te worden, wel gedwongen is ook eens met z’n portemonnaie rekening te houden. Overigens moet gezegd dat de Engelsche diplomatie op ’t oogenblik niet gelukkig is. Pas komt weer het bericht binnen dat de onderhan- delingen met de Ver. Staten over vlootbeperking zijn mislukt. Bezuiniging bij de K. L. M. In betrekkelijk weinig jaren is de Ko ninklijke Luchtvaart-Maatschappij, onder de energieke leiding van den heer A. Ples- man, gegroeid tot een van de voornaamste luchtvaartmaatschappijen op het continent. De toestellen, die de K. L. M. gebruikt op haar lijnen, hebben zoo’n vermaardheid, dat vele vreemdelingen aan tk. boven andere ondernemingen, als groote gegrepen. De man 1$ ernstig aan het hoofd --U„. innert zich in dit verband de reizen van den Buinen, tot zijn dienstwerk alhier zou wor- I menschen aan den kant gezet. De uiterste den ingeleid. zuinigheid wordt betracht. Reeds wordt er aan gedacht, om den dienst op de luchtlijnen in te krimpen, om daardoor toestellen vrij te maken voor de Nederland-Indië-lijn. Geld voor den bouw van nieuwe machines behoeft dan niet uitgetrokken te worden. Arbeider met een scheermes de hals afgesneden. In ’t dorp Waddinxveen, in de buurt van l Gouda, is de onderlinge verstandhouding lang niet zooals die moet zijn. Ruzies zijn er J aan de orde van den dag, zoodat Waddinx veen bij de rechtbank al een zekere berucht heid heeft verworven. Wat een droevig ge volg deze oneenigheden, die meestal over futiliteiten loopen, kunnen hebben, is Za terdag gebleken. Toen heeft nl. een arbeider zijn buurman, met wien hij ruzie had gehad over een heg, met een scheermes vermoord. De verslagene, de 33-jarige T. Schotman, kwam met zijn zoontje aan de hand naar huis, toen zijn veertigjarige buurman A. Koster hem aansprak over de kwestie van de heg en de scheldpartijen, die daaruit wa ren voortgevloeid. Schotman’s vrouw stond voor ’t raam van hun huis en beduidde haar man op zijn hoede te zijn. Onverhoeds ech ter trok Koster een vlijmscherp mes en gaf zijn tegenstander twee krachtige steken in den hals. Schotman wankelde en viel in een naast den weg loopende sloot. Een voorbij ganger, die getuige was van ’t drama, haal de hem er uit, doch de arme man bleek reeds dood. De moordenaar stapte rustig zijn huis binnen en toen hem later door de justitie Schotman’s lijk werd getoond, bleef hij volmaakt onverschillig. Hij boog zich ge heel over zijn slachtoffer heen en zeide ijs koud: „Zoo, heb ik hem nog zoo goed ge raakt!” Uit zijn toon viel eerder voldoening dan spijt over zijn daad op te maken. Later toonde hij zich eenigszins bedroefd, toen men hem verontwaardigd op het beestach tige van zijn daad wees. Na de confrontatie werd Koster naar de plaats van de misdaad gebracht. Hij ver klaarde toen, dat hij in drift had gehandeld en niet de bedoeling had gehad zijn buur man te dooden. De verslagene was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij staat algemeen gun stig bekend. De moordenaar was eveneens gehuwd en vader van eenige kinderen. Het lijk zal naar Rotterdam worden overge bracht ter autopsie. De verdere verhooren vinden heden plaats. Verdronken. Toen Zondagnacht de 21-jarige J. Knol zich te Hoogkerk naar boord begaf en daar toe over een schip, dat naast dat zijner ouders in het dok bij „de Halm” lag moest passeeren, stapte hij door de duisternis mis leid mis en viel tusschen beide schepen te water en verdronk jammerlijk. Zijn lijk werd korten tijd later opgehaald. Poging tot doodslag. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen Jan Stevens te ’t Haantje (gem. Emmen), thans gedetineerd, wegens poging tot doodslag op zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde, één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Electrificatie der spoorwegen. In 1931 zal op de spoorweglijn Amsterdam— Alkmaar de electrische tractie zijn doorgevoerd. Lijkje gevonden. In een sloot bij de Groenteveiling heeft de Haagsche politie het lijk gevonden van een 7-jarig jongetje uit Loosduinen, dat reeds eenige dagen vermist werd. Ernstige ongelukken te Eindhoven. Zaterdagavond zijn te Eindhoven twee doodelijke ongelukken gebeurd. Het eerste gebeurde op den Boschdijk nabij het rijks- krankzinnigengesticht, waar een motorrijder, de electricien A. Waals uit Sint Oedenrode, met den heer L. Wanrooy, eveneens uit Sint Oedenrode op de duo-zitting, in volle volle vaart onder een boerenkar van den melkrijder Oevers reed. Den bestuurder van het motorrijwiel werd de borstkas ingedrukt. Kort daarna is de man overleden. De heer van Wanrooy had lichte verwondingen. In de Coreanderstraat, nabij de nieuwe gemeentewoningen te Stratum, zat een ver huiswagen, bestuurd door Koenen uit Helmond, in het zand vast. Eensklaps ge raakte 'de wagen los en reed achteruit tegen een muurtje, hetwelk vernield werd. Achter dit muurtje speelde het 6-jarig zoontje van Peters uit genoemde straat. Aanvankelijk liet de toestand van den kleine zich niet zoo ernstig aanzien, doch later werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Zondagavond heeft op den Boschdijk, ongeveer op dezelfde plaats, waar het ongeluk van Zaterdag is gebeurd, weer een motorongeluk plaats gehad. De Hongaar de Koninklijke Elbert uit Eindhoven zou den Boschdijk Luchtvaart-Maatschappij voorkeur geven 1 oversteken, toen hij door een auto werd boven andere ondernemingen, als groote gegrepen. De man is ernstig aan het hoofd vluchten gemaakt moeten worden. Men her- gewon(j naar het ziekenhuis overgebracht; innert zich in dit verband de reizen van den heer van Lear Black. Elk jaar sloeg de K. L.M. haar vleugels krachtiger uit en breidde haar lijnennet uit, en ieder seizoen bewees opnieuw, dat de directie goed had gezien,1 bij het in exploitatie nemen van de nieuwe lijnen. Het aantal passagiers steeg gesta dig. Ook dit jaar weer kwam er een lucht lijn bij, n.l. RotterdamBerlijn, met een „Het°Volk” thans verneemt, gaat is meegesleurd en totaal versplinterd. De het dit seizoen: bij de K. L. M. niet naar bestuurder is met een zware hersenschudding wensch. De toeloop van passagiers is lang opgenomen. Het I a n d a r b e i d e r sco n f I ic t te sagiers. Het schijnt, dat~ er dit jaar veel1 minder gereisd wordt dan in andere jaren. j drukt zich streng aan de bepalingen te hou den, omdat bij een nachttocht de regels extra dienen in het oog gehouden te worden en uitgevoerd. Eerst startten de motorboo ten en als snoeken schoten ze door de denk beeldige lijn en zetten koers naar Sijbesloot, welke niet te zien was; dan door de Goïn- garijpsterpoel, de Klok en Zoutpoel, door Enkelen 1J'zetten buitel* dl ‘koe^rindefelr°Phe^’ ZiJn k'einzoon is meerderjarig en deden dit met edele zwier kan dus doen wat hij wil, doch Sir william Na tien minuten volgden de eerste klasse krijgt gedaan dat Rosa tijdens de verloving zeiljachten, toen de tweede klas en als laat- ten huize der Gowers verblijft. De oude ste klas de derde van de vloot: de kleinere heer hoopt dat Arthur genoeg van haar zeiljachten. zal krijgen. De oude tiran plaagt haar zoo Er werd heel goed gestart. In de klassen dat zij het huis verlaat, en Arthur geeft er zeiljachten kon men al spoedig de oude rot- 'ook de brui aan en wordt in Bristol ten aan het roer herkennen, van „malheur” 1 tooneelsneler. Het Is Tommy Wrench, die Rosa zoo onbaatzuchtig liefheeft, die alles ten goede doet keeren. Hij weet Sir William zoo te beïnvloeden, dat deze een door Wrench geschreven stuk financieert, hij geeft Rosa de hoofdrol en zonder haar voorkennis de mannelijke hoofdrol aan Arthur. Bij de eerste repetitie ontmoeten de gelieven elkaar, bij de première is alles pais en vree. Een bijzonder aardig stuk, met prachtig «pel van Norma Shearer. Controle Wegenbelasting. In verband met daaromtrent gebleken noodzakelijkheid heeft de Minister van Fi nanciën de datum tot en met welke belang hebbenden desgewenscht in de gelegenheid zijn hunne motorrijtuigen voor de wegenbe lasting vrijwillig te doen wegen, nader ver anderd en vastgesteld op 16 September a.s. Zooals destijds is bericht was deze datum laatstelijk door den Minister vastgesteld op 15 Aug’s. a.s. Intrede ds. N. J. Hommes. IJLST. Na een vacature van bijna drie jaren in de Gereformeerde kerk te ijlst was Zondag de dag aangebroken, waarop aan die vacature een einde zou komen, daar de heer N. J. Hommes, candidaat te Nieuw- r I J tiokiGfOnfi n n lonk n r\r\« ir ZYZltrotl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2