W| Avonturwn van F1M an PUK. Sportruhriek. 4 fill c aange- lieer S. de Graaf,, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, mr. dr. L. N. Deckers, 850 5 po»4 Het wereldsnelheidsrecorcL te onlangs geleden nederlaag revanche te banderollen te vervalschen. van dijk, het een gaar idijk verd oofd icht t de een eeds rste t er inen vrij jeld oeft Een derde geval van alastrim in het Gein is geconstateerd bij een kind uit het be smette gezin. Een stoute Köpenickiade. C. de M., welke vrouw eenige dagen geleden van den zolder van haar woning te Katwijk is gevallen, is gisteren aan de daarbij opgeloopen verwondingen overleden. Het 5-jarig zoontje van den iheer C. Stoop te St. Maarten is te water geraakt en verdronken. der stakenden zijn bewusteloos, anderen lij den aan voortdurend overgeven van bloed. De onderwijzeres Chaja Lipitz uit Kisjenef is tot 29 K.O. afgevallen. De veroordeelden weigeren zoolang voedsel te nemen, tot er De nieuwe ministers van het kabinet Ruys de Beerenbrouck zijn Zaterdag door H. M. de Koningin beëedigd. Een foto genomen op het station te Utrecht. Van 1. n. r. de mr. 600. Daar liggen de sluwe politiemannen achter een walletje. Ze zien hoe de wreede roovers van Pimmio de rijke dame Puk aan een boom hebben gebonden. Dat eischt wraak, agenten, zei de in specteur der politiemannen. Zijt gij dapper? Ja, inspecteur, riepen ze alle. Vooruit dan! 80 18 95 40 28 150 26 reserve compe- weg om land ge' met leter De ding r de ver- deld uur- van jun- eens Het rge- >ren SNEEK, van 512 Aug. Geboren: Eeltje zv. Bindert van Breeden en Tjetje Straatsma; Friedrich zv. Hans de Bevolkingsachteruitgang in F r a n k r ij k Het bevolkingsvraagstuk, het ernstigste van de vraagstukken voor welke Frankrijk een oplossing heeft te zoeken, heeft vooral in Bourbonnais een beangstigend karakter aangenomen. In den jongsten tijd is de ont volking van dat gebied, het departement van de Allier, het onderwerp geweest van twee verhandelingen, kort geleden in tijd schriften verschenen. Het eene artikel is van Augustin Bernard, professor aan de Sorbonne, het andere van Mauve, leeraar aan de normaalschool voor onderwijzers te Moulins. De bevolking ven het Allier- departement is van 424.382 zielen in 1826 gedaald tot 354 693 in 1926. Naar aanleiding van dit onrustbarend ver schijnsel heeft een vertegenwoordiger van de Petit Parisien een onderhoud gehad met Joseph Viple, procureur van de Republiek te Moulins, die zich moeite geeft de wel vaart van Bourbonnais, een landbouwers gebied bjj uitnemendheid te bevorderen. Overal, zoo heeft de zegsman van het Parijsche blad betoogd, valt de achteruit gang van ons landelijk gebied waar te ne men. Niemand ontkent daarvan meer de beteekenls. Boerderijen staan leeg, dorpen en gehuchten hebben een nooddruftig be staan. De aanvankelijke kokette, riante dor pen van Bourbonnais, op de heuvels en in de dalen, in het vruchtbare Limagne of in het schilderachtige gebergte maken allemaal zonder uitzondering, sterk den indruk van verval en verlatenheid. De klokketorens zijn niet hecht meer, veel huizen zijn onbe woond en in sommige wonen alleen ouden van dagen. Over eenige jaren, over zeer enkele jaren, wanneer die oudjes verdwenen zullen zijn, zal de eenzaamheid haar wade over onzen bodem uitspreiden, in afwach ting, dat Italianen, Duitschers, jonge vol ken uit het oosten of het westen zich er van meester maken om hem tot [bloei te brengen. elite I len), I Islag efde, Te Friedrichshafen is men thans druk be zig het luchtschip Graf Zeppelin na den tocht naar Amerika grondig na te zien. Groote reparaties blijken niet noodzake lijk. Motoren en schroeven worden geïn specteerd en dan zal proef worden gedraaid. Het tijdroovendste werk is het nazien van het omhulsel. Passagiers die de groote reis te Lakehurst begonnen zijn, maken van de gelegenheid gebruik om zaken- of pleizier- reizen op het continent te doen. Zoo zijn verscheidene passagiers naar Berlijn of Pa rijs getrokken. Morgen zullen alle passa giers voor de eerste etappe Friedrichshafen Tokio weer aanwezig zijn. De toegang tot de werf is gedurende deze dagen ver boden. Of het vertrek reeds in de nacht van Dinsdag op Woensdag, of eerst den volgen den nacht zal geschieden, staat nog niet vast, en evenmin is de route die het lucht schip volgen zal, over Duitschland, Oost- Europa en Azië reeds bepaald. De afstand FriedrichshafenTokio, naar de reisroute, ongeveer 10 tot 12 dui zend kilometer bedragen, zoodat men met een reistijd van ongeveer 5 dagen rekening houdt. In opdracht van minister Stegerwald is staatssecretaris Gutbrod gisteren naar Friedrichshafen gegaan om dr. Eckener en zijn manschappen van de Zeppelin geluk te wenschen met de voorspoedig volbrachte vlucht naar Amerika en tevens de beste wenschen der regeering voor het welslagen van de wereldvlucht over te brengen. Naar wordt vernomen vertrekt de Zep pelin Donderdag. Zelfmoord van een gevangene. Uit Serajewo wordt gemeld dat de com munistische propagandist Finzi, die onlangs in hechtenis genomen was, gister, toen hij op weg was om verhoord te worden, uit een raam van de eerste verdieping van het huis van bewaring gesprongen is en dood is blijven liggen. Een brandweerauto over den kop geslagen. Een brandweerauto van de tabaksfabriek te Fürstenfeld is op den straatweg tusschen Olelchenberg en Feldbach over den kop ge slagen. Van de 18 inzittenden werd er één ge dood, 4 zijn ernstig en 13 licht gewond. De voedselweigering van de Roemeensche communisten. De Magyarsag meldt uit Kolozsvdr: De voedselweigering van de in de mili taire gevange is gehouden veroordeelde communisten duurt reeds 40 dagen. De po ging der artsen om kunstmatige voeding toe te passen, heeft fiasco geleden. Velen Boer en Alwine Louise Auguste Hilker; Eli sabeth Cornelia Alberta dv. Feike Faber en Antje Brons; Bouke Jan zv. Pieter Andrae en Klaaske Dijkstra. Ondertrouwd: Jetze Steensma, 24 j. en I men. Ditmaal moest het elftal van N. V. 1 N. J. Wouda het afleggen met 4—0 doel- punten. Voetbal en training. j 1 Vanwege de Nederl. Voetbalbond is de land wordt tweede., te ’t laan- teer- hans I sta- I nog zerk. f 180 tot f 840 200 den. van ting n er inx- cht- ge- 3ver Za- ider bad ord. nan, laar i K van wa- tond laar ech- gaf n in een rbij- aal- leek istig r de ileef f ge- ijs- ge- ning ater toen ach- f 0.88 f 0.43 -0.41 - f 0.42* -0.45 f0.49 -0.50 f0.60 -0.00 f0.00 Vette veroordeelden wordt gevraagd. De nieuwt termijn is op 10 dezer vastgesteld. Men vreest echter, dat de gevangenen die in het laatste stadium verkeeren, dien termijn niet meer zullen beleven. iwee erste j ijkt- ider, ode, i uit 1 /olie den van rukt, heer i. uwe ver uit ge- egen :hter van eiijk niet 1 bij kort (nol aar- jner oest zerd VOETBAL. Wedstrijden. Zaterdagmiddag jl. speelden op het ter rein aan de Lemmerweg de elftallen van de firma Tonnema en Co. en de N. V. N. J. Wouda. Eerstgenoemd elftal wist van de Pietje Hofmeester, 21 j.; Johannes Hoek- onlan«s gleden nederlaag revanche te ne stra, 32 j. en Trijntje Visser, 28 j. Gehuwd: Harmen Abma, 23 j. en Sjoukje Langeraap, 20 j. i Overleden: Jan Landman, 27 j., ongeh.; j leb Hengst, 85 j., wed. van Haentje Baar- 40 - 7 - 40 28 15 40 18 thur Krakauer, was niet aanwezig. Hij was in 1927 na het storten van een borgsom van 10.000 mark in voorloopige vrijheid gesteld en daarop naar Polen gevlucht. Twee andere beklaagden zijn eveneens over de grenzen ontkomen en bevinden zich in Canada en Brazilië. Krakauer zou het rijk een schade van 800.000 mark hebben be rokkend. Het begin van de zitting was uiterst ru moerig, daar zoowel de beklaagden als de verdedigers er tegen protesteerden, dat in de zaal foto’s werden gemaakt. De zitting moest zelfs worden geschorst en tijdens de pauze poogden de beklaagden een foto graaf zijn toestel te ontrukken. Na de her opening der zitting, ontkenden alle be klaagden de hun ten laste gelegde mis drijven. Een hunner beschuldigde zelfs het bestuur der accijnzen tijdens de inflatie zelf op lichtzinnige wijze met de banderol len te zijn omgegaan. Beklaagde had zelf een sigarettenfabriek. Andere fabrikanten hadden bij hem banderollen geleend en later weer teruggegeven. „U kunt niet ge- looven, mijnheer de voorzitter”, roept be klaagde uit, ,,wat alles in het slgaretten- bedrijf mogelijk isDe voorzitter„Ik acht alies mogelijk zelfs dat beklaagden de waarheid spreken”. Groote hilariteit. N. R. Crt. De autorenner Kaye Don heeft offi cieel het bericht bevestigd, dat hij een nieu wen race-auto laat bouwen, die f300.000 zal kosten en waarmee hij in Februari op ’t strand van Daytona een aanval op majoor Segravë’s wereldrecord zal ondernemen. kalfkoeien goede haadel. prj«h. Vette kalverea fliak prysh Am ie ••■gevoerd 225 Melk- ei Kalfkoeiea 35 Vette Koeiea Stierea 10 Vette Kalverea 148 Nachterea Kalverea 568 Graikalverea 90 Bokapea 140 Lammerea 878 Varkeaiea Vette Biggea - 117 Kleine Biggea 3 z* ardea okkea ca Geitel To aal 2219 stake, Vette Varkeae per Vette Zoutere Vette Koeiea Vette Kalverea Biggea Loadea Melk- en koeiea Graakalveren goed. Nuchterea kalverea prijih. Schapea en Lammeren behoorlijk. Varkene en Zoutere prjjih. Biggen duur. VEEMARKT SNEEK. Veemarkt alhier waren 18 Aug. ’29 599. Maar zoo veilig als ze wel meenen zijn Pimmio Konijnio en zijn wilde roovers niet! De politie is de brutale konijnen op het spoor. Ziet maar! Daar sluipen de slimme politiemannen tusschen de boomen van het bosch. Langzaam, langzaam en voorzichtig! Engelsche trainer Bob Glendenning aange wezen de clubs, aangesloten bij dit lichaam, onderricht te geven in de voetbalsport. Een viertal Zaterdagen komt hij thans ook in Sneek en traint hij de door de clubs aange wezen spelers. Deze oefeningen hebben plaats ’s mid dags van ongeveer half vijf tot kwart voor zes in het Sportpark. Zaterdag 3 Aug. is er een begin gemaakt. De navolgende spelers nemen hieraan deel: Jan Haga (L. S. C.), H. Kampen en D. v. Delden (Sneek), Joh. Koopmans (Black Boys), H. Gebben (Lemmer) en Tj. de Vries (De Kooi, Joure). Deze spelers hebben na afloop van deze oefeningen de laak op zich te nemen hun medeleden op de hoogte te brengen. Met groot genoegen hebben we Zaterdag j.l. de verrichting van trainer Glendenning ge volgd. Ook de spelers hadden voor zijn werk niets dan lof. Noordelijk Voetbalbelang. Zaterdagmiddag j.l. werd te Groningen in café Suisse de jaarver, gehouden van het Noordelijk Voetbalbelang. De jaarverslagen van secr. en penningm. werden onveranderd goedgekeurd. De hoofdschotel van deze ver gadering vormde het bestuursvoorstel, om tot liquidatie van deze organisatie over te gaan, daar in ’t Noorden een ver. bestaat van eerste klassers en deze het gras als het ware voor de voeten wegmaait van het N. V. B., waarom genoemd bestuur unaniem tot opheffing wilde adviseeren. Het bestuur had inmiddels ook nog met de N. E. K. ge confereerd, maar daarbij den indruk gekre gen dat deze organisatie zich niet terug zal trekken. Na een drukke discussie, waarbij enkele leden woorden van waardeering spraken voor de bestuursleden van het N. V. B. en pleitten voor het behoud, werd ten slotte een voorstel van mr. E. J. Bulder aangenomen om de zaak aan te houden en over 5 weken nogmaals een vergadering te beleggen. Ongeveer 5 uur werd deze bijeenkomst, die om 3 uur was aangevangen, gesloten. Jaarvergadering afd. V het Noorden. Te ongeveer half 6 werd in ’t zelfde café de vergadering gehouden van afd. V, het Noorden. De vergadering, die druk was bezocht, werd o.a. bijgewoond door de N. V. B hoofdconsul de heer L. Boeljon. Nadat ook hier de jaarverslagen waren voorgelezen en de Notulen zonder bemer king waren goedgekeurd, had de bestuurs verkiezing plaats. De heer de Vries werd herkozen, terwijl de heer G. de Weert na schriftelijke stemming met 186 van de 247 uitgebrachte stemmen werd herbenoemd. Het bestuur blijft dus zooals het was. Een voorstel van F. V. C. werd met groote meerderheid van stemmen nomen. Dit voorstel luidt alsvolgt: De elftallen niet meer op te nemen in tities van tweede klassers, maar hiervoor een afzonderlijke regeling te treffen. We krijgen dus, tenminste als de N. V. B. zich hiermede gaat vereenigen in het Noorden een reserve klasse, waarin zullen uitkomen zes clubs, n.L: Be-Quick II; Ve- locitas II; G. V. A. V. II; Leeuwarden 11; Friesland II en Alcides 11. De 2e klas A zal bestaan uit 8 vereeni- gingen, n.L: Sneek I; L. S. C. I; F. V. C. 1; M. S. C. I; S. S. C. 1; Heerenveen I; Rood Geel I en Drachten 1. De 2e klas B zal bestaan uit de Groninger 2e klasse met G. V. V. als degradatieclub. Ter vergadering werd het Bondsonder- scheidingsteeken uitgereikt aan de h.h. E. L. Wiersma, dr. Boschwijk en J. Haccou. Ter tafel werd verder de beschrijvings brief gebracht voor de Alg. Jaarvergade ring van de Nederl. Voetbalbond, die 25 Aug. a.s. in het American Hotel te Amster dam zal worden gehouden. De Groninger Dagblad-bekerwedStrijden. Naar men ons mededeelt zullen de wed strijden om bovengenoemde beker dit jaar wederom plaats hebben. Ingeschreven is er reeds door Achilles; W. V. V.; Be-Quick; G. V. A. V. en Veendam. De Groninger clubs Velocitas en G. V. V. zullen in tegen stelling met vorige jaren ditmaal niet van de partij zijn. Vermoedelijk zullen eenig;e Friesche clubs nog aangezocht worden. KAATSEN. Aan de groote jaarl. kaatspartij van 3 spelers in één partuur, door elkaar loten te Oosterlittens Zondag j.l. gehouden hebben 24 parturen deelgenomen. In de le, 2e en 3e prijs winnende parturen zaten Sneeker spelers, n.L le prijs f24.o.a. P. Bruining, 2e prijs f 18.K. Bosma en 3e prijs f9. L. Koopal en J. Pasma. De dames-athletiekwedstrijden te Brussel. Zondag zijn te Brussel de Internationale Athletiekwedstrijden voor dames gehouden. Deelgenomen werd door België, Engeland, Frankrijk en Nederland. Mevr. A. de JongZondervan uit Leeu warden nam deel aan het verspringen met aanloop en den 4 X 100 meter estafette loop, terwijl mej. G. Schoonhoven van Leeu warden, zich had opgegeven voor kogel- stooten. Tot teleurstelling van mej. Schoonhoven is het kogelstooten evenwel niet doorgegaan. Bij het hoogspringen is mevr, de Jong Zondervan ingevallen voor de Ned. Re- cordhoudster mej. Gisolf. Uitslagen: Verspringen met aanloop. 1. Cornell Gun, Engeland 5.62 M.; 2. A. de JongZonder van, Nederland 5.18 M.; 3. Jacobs, Frank rijk 4.95 Hoogspringen. 1. Stevens, België 1.50 M.; j 2. Bons, Frankrijk 1.45 M.; 3. A. de Jong-- Zondervan, Nederland, 1.40 M. De 4 X 100 M. estafetteloop. Voor dezen loop hebben zich vier ploegen opgegeven: Holland, België, Frankrijk en Engeland. Er wordt in een baan gelijk gestart. Annie de JongZondervan geeft Holla al dadelijk de leiding met eenige meters voorsprong. Deze wordt geleidelijk grooter. i Holland wordt eerste in 51.6 sec., Enge- Banderollenvervalschers. Te Berlijn Is het proces begonnen tegen een dertig personen, die het Duitsche rijk een nieuwe termijn voor de behandeling voor ruim een millioen mark hebben be-van hun zaak wordt vastgesteld. Op 7 de- drogen door op groote schaal sigaretten- zer werd een telegram met 2000 onder- De voornaam- teekeningen aan den minister-president Ma- ste schuldige in de zaak, de koopman Ar- nioe gezonden, waarin amnestie voor de da; Sipke Draaisma, 73 j., wedr. van Jikke Jansen. WYMBRITSERADEEL, van 5—10 Aug. Geboren: Pieter zv. Atze Thomas Bak ker en Froukje Reitsma, te Gauw; Dieuwke dv. Sipke Visser en Petronella Josephina de Koning, te Uitwellingerga; Geeske dv. Sij- men Jellema en Idske Bergsma, te Hom- merts; Jilkje dv. Freerk Wijnja en Akke Meesters, te Oppenhuizen; Pier zv. Gerben Brouwer en Hinke Hettinga, te Abbega; Klaaske dv. Gerben Jouwsma en Fokeltje Veilenga, te Uitwellingerga. Gehuwd: Siebe de Jong, 30 j., te Stompe- toren en Trijntje Eisma, 27 j., te Nijland. Overleden: Auke Walinga, 68 j., echtgen. van Oeke Buma, te Scharnegoutum; Feike Bijlsma, 93 j., wedr. van Hotske Visser, te Woudsend (overl. te Sneek). HEM. OLDEPH. c. a., van 2—8 Aug. Geboren: Sijbren zv. Pieter Jellema en Maria van der Bank te Warns; Geeske dv. Jacob de Jager en Jacoba Feenstra te Kou- dum; Annigje dv. Taeke van Dijk en Gees ke Smit te Warns. Gehuwd: Ruurd Jorritsma, 22 j., te Schoon hoven te Akke van Asperen, 22 j., te Kou- dum. Wij hadden, jaren geleden, gemakkelijk lachen toen schoenmaker Voigt te Köpenick zijn bru- talen oplichterstruc uithaalde met een afdeeling Duitsche militairen, die, gehoorzaam tot in den dood, de valsche uniform van Voigt volgden. In ons goede Indië, schrijft het Soer. Hbl., heeft men zelfs geen uniform noodig, hier gehoor zaamt men nu en danaan sarong en kabaja. Eenigen tijd geleden verscheen des avonds in een politiebureau te Buitenzorg een persoon, gestoken in sarong en vieze kabaja, die zich bij den wachtdoenden Europeeschen politieman pre senteerde als: Bekker, rechercheur der Bata- viasche politie. Hij verklaarde op zoek te zijn naar een moordenaar; een drietal Bataviasche commissarissen leidde deze jacht zoo ver telde Bekker verder doch deze heeren waren doorgegaan naar Soekaboemi. Hij Bekker was vermomd in sarong en kabaja aangekomen om niet te worden her kend; daar hij echter achter een gevaarlijken moordenaar zat, had hij wapens noodig; revol ver met 6 patronen, en een klewang. Zonder aarzelen gaf de wachtdoende Euro- peesche agent zijn revolver met patronen, en klewang; er is collegiale hulp, of zij is er niet. En met dezen eersten buit verdween Bekker. „Dieses war der erste Streich, Doch der zweite folgt sogleich”. Den volgenden dag kwam Bekker terug in datzelfde Buitenzorgsche politiebureau. Met hetzelfde verhaal wist hij een anderen Europee schen politieman te bewegen tot nieuwe hulp. Hij moest, zoo zei hij, nU de Vervolging van den moordenaar op andere wijze voortzetten en daarvoor deugde zijn Inlandsche vermom ming niet. Hij zou nl. zijn intrek nemen in Hotel Bellevue, en moest dus Europeesche kleeding hebben. De Europeesche politieagent was onmiddel lijk bereid hem aan een witte uniform met dienstpet te helpen. Dieses war der zweite Streich, Doch der dritte folgt sogleich. In Hotel Bellevue leefde Bekker zich uit. Hij nam het er van. Hij ging dikwijls uit... alle maal om den moordenaar te vangen. Intusschen had hij, kort na de tweede op lichting, opnieuw in het politiebureau, en aan weer een anderen Europeeschen politieman, ten spoedigste verstrekking gevraagd van een vol ledige uitrusting eener uniform van een opzie ner der veldpolitie, met de dienstrevolver. Een en ander werd hem subiet gegeven... Van Hotel Bellevue uit werd druk getoerd. Alleen aan autohuur maakte Bekker in ongeveer acht dagen een schuld van ongeveer f500! Hij ging nogal veel uit met complaisante vrou wen - Tot één der politiemannen te Buitenzorg een moment kreeg van zeldzame helderheid van geest en de recherche te Batavia opbelde In de 20ste eeuw heeft men telefoons! en vroeg: ot daar een rechercheur Bekker bekend was. Op het ontkennend antwoord barstte de Bui tenzorgsche politie los in een explosie van acti viteit, greep Bekker in den kraag deze bleek een zekere Heijermans te zijn, die al anderhalf jaar gevangenisstraf achter den rug had. Men hield de zaak nogal geheim. Maar het Sier. Hbl. is er achter gekomen. De zaak is in handen der Justitie. De wereldreis van de Graf Zeppelin. F S c I 1/ '1/). r~~ BURGERLIJKE STAND. 1 Alas trim. 9 >1 o im— >erd. I nis- f n te Jlll. 1111. <zll. l\u_yo VI ULCI V11U1 UUCIX, 1111. UI. 4-/. XI. l^vviwiu^ J. Terpstra en mr. T. J. Verschuur. De heer Reymers ontbreekt op deze foto.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3