CfiOCOLADEREEPEN SECRETARIE. TABAK STAAT AAN DESPITS Firma JOHs. TROMP, Sneek TROMP 1 f TROMP SNEEK Vliegenvangers van het wereldberoemde merk Oók in Tabaksfabrikaten. Officieel Orgaan Oer Geert Steel Verschijnt NIEMEIJER's t Firma Jobs. Tromp, Sneek Importeurs. Woensiia* 14 Augustus 45e Jaargang e» Officiéél gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. Sneek Firma JOHs. TROMP Firma JOHs. TROMP Horlenerie BEHR! VAN ESCR t Pruimster 10 ct. PURÖL er op 1 1 Nikkel 12 ct. per pakje Engros: BEKENDE NAAM BEKENDE ZAAK t t 11 $0. 90 Tweede Blad OiigaT.; K1EZJ5BR1NK e SN EEK Telefoon No. ISO sas alle pijprooker een waar genot! den Voor 496 gevallen f 430.918.41 ‘/a ENGROS Opgericht 1901. GROOTHANDEL IN TABAKSFABRIKATEN Vertrouwd adres. Steeds iets nieuws, nu vooral Bedrag der schade nog niet vastge- en alle andere artikelen op het gebied van chocolade en suikerwerken, banket en biscuits, nergens voordeeliger dan aan het van ouds bekende adres van grooten omzet en steeds verschen aanvoer Tragische dood. Bij een poging om het H. Sacrament uit De Se'cretarie der gemeente SNEEK is Woensdag 21 Augustus a.s. geopend'van 8V29 uur ’s voor- middags. SNEEK. Thans zóóveel aantrekkelijks aan te bieden, dat iedere wederver- kooper inderdaad verstandig doet, zich daarvan spoedigst op de hoogte te stellen. De gevallen van „alastrim”. Op de vragen van mevrouw De Vries Bruins betreffende het instellen van een on derzoek ter zake van het voorkomen en de frequentie van alastrim te Rotterdam en de maatregelen, ter voorkoming van de uitbrei ding dier ziekte te nemen, heeft de minister van Arbeid, H. en N., de heer Slotemaker de Bruine, geantwoord, dat een onderzoek reeds is ingesteld hoeveel van de patiënten vóór hun ziekte waren gevaccineerd en wan neer, en dat het wordt voortgezet, zoolang het optreden der alastrim daartoe aanleiding geeft. De stand van het onderzoek stelt den mi- ten einde uitbreiding der ziekte zóóveel mo gelijk te voorkomen. Voor zoover patiënten in eigen woning worden verpleegd, wordt isolatie en ontsmetting aanbevolen. Uit Weesp meldt men, dat onder Wees- perkarspel bij een familie, die vacantie.dagen te Rotterdam had doorgebracht, een licht geval van alastrim, bij de moeder en een halfjarig kind, is vastgesteld. De moeder is al weer hersteld. Te Weesp en Weesperkarspel wordt nu gelegenheid gegeven tot kostelooze inen ting. Het gebeurde te Brussel. Het Brusselsche parket verwacht thans eerst het dossier betreffende de ontwijding Vernielzuchtige inbrekers. Ongenoode gasten hebben een bezoek ge bracht aan de woning van de familie J. C., aan de Vlaggemanskade te Rotterdam. Daar de familie uitstedig is, hadden zij betrekke lijk vrij spel. Over de schutting aan de ach terzijde kwamen zij in den tuin, waarna zij door het verbreken van een keukenraam in de woning konden doordringen. Hun eerste werk was gewijd aan de verbetering van hun toilet. Zij verwisselden hun oude pan talons met betere uit de garderobe van den heer des huizes, maakten vervolgens eenige zilveren lepels, vorken en messen buit en sloegen daarna, waarschijnlijk uit woede over den schralen oogst, het geheele meubi lair kort en klein. Een koffer met goederen hebben de van dalen laten staan. Groote hitte in Japan. United Press meldt, dat als gevolg van de ongeëvenaarde hitte in Japan, verschei dene personen krankzinnig zijn geworden. Zes personen zijn verdronken en 46 worden vermist; het is velen onmogelijk te werken. Officieel werd als temperatuur 97.4 gr. ge registreerd, doch op straat bedraagt deze zelfs 120 gr. De gewassen verdorren; op vele plaatsen is sedert vijf weken geen regen gevallen. De zorg voor het gebit Op het te Utrecht gehouden congres voor mond-hygiëne, werden in de slotzitting de volgende resoluties aangenomen: Tandziekte is een der meest verspreide volksziekten. Vroegtijdige behandeling be oogt niet alleen het behoud van het gebit, doch is tevens van groot belang voor de gezondheid in het algemeen Door gestadige voorlichting kweeke men het besef, dat doelmatig gebruik en gere gelde verzorging van het gebit belangrijke middelen zijn tot wering en voorkoming van tandziekten. Doelmatige voeding van de zwangere en zoogende vrouw en van het kind, borstvoe ding voor den zuigeling bevorderen de ont wikkeling van een gebit, dat weerstand kan bieden aan tandziekten. De zorg voor het gebit is een der pijlers van de volksgezondheid. De schooltandver- zorging is daarvan een noodzakelijk onder deel. Het vraagstuk van kindertandverzor- ging voor en na den schoolplichtigen leef tijd dient evenzeer tot oplossing te worden gebracht. Overal waar de breede lagen van het volk recht hebben op ziekteverzorging in zieken fondsen of in industrieele ondernemingen, dient tandheelkundige behandeling daarvan een onafscheidelijk deel uit te maken. Een zoo groot mogelijk kauwvermogen komt de spijsvertering in hooge mate ten goede, mede daarom dient tandheelkundige verzorging in de eerste plaats te zijn ge richt op behoud van het gebit, niet op het 11.045.86’/2 10.467.08 4.807.24 1) 88.925.94 37.108.59 Opgericht 1901. Altijd mooi courant goed Standaardmerken Steeds het nieuwste Het aantal van hen die steeds maar weer Standard Sigaretten wenschen en geen andere is zéêr groot! Engros DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Justitie Financiën B. B. Onderwijs Landbouw B. O. W. Vóórliefde voor een bepaald merk Sigaren of Sigaretten hebben we allen, en zjj die pruimen, wenschen géén ander merk dan of SNEEK verwijderen van zieke tanden. Mondhygiëne, als deel der algemeene hy giëne, wordt ten onrechte in haar waarde onderschat; het congres beveelt aan te trachten met alle daartoe bevordelijke mid delen hierin verbetering brengen. In de barakken van het stadsziekenhuis te Utrecht is een jonge man, afkomstig uit Weesp, die tijdelijk vertoefde te Jutphaas, lijdende aan alastrim, opgenomen. Hij wordt daar reeds enkele dagen verpleegd en gaat goed vooruit. nister in de gelegenheid op dit oogenblik de volgende gegevens te verschaffen. Er waren 5 Augustus jl. 38 patiënten, waarvan 23 volwassenen en 15 kinderen. Ten aanzien van de 23 volwassenen staat van 20 vast, dat zij destijds zijn ingeënt en op jeugdigen leeftijd. Ten aanzien van de drie overige volwassenen bestaat de zeker heid. dat ze zijn ingeënt, niet. Van de 15 kinderen zijn 3 wel ingeënt en 12 niet. De minister bevordert de totstandkoming van een K. B., waardoor de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, met uitzondering van eenige artikelen van die wet, van toepassing wordt verklaard op de alastrim. Aan de geneeskundigen in Nederland is door den hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, in overleg met den Gezondheids raad en den minister, verzocht reeds thans van elk ziektegeval, dat wordt verondersteld een geval van alastrim te zijn, kennis te ge ven aan den desbetreffenden directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Tevens is onder de aandacht van de genees kundigen gebracht, dat het gewenscht is, dat in de omgeving van alastrimlijders tot vac cinatie en revaccinatie wordt overgegaan, verte zien, het regende n.l. Met een grooten boog keerde het luchtschip weer naar Frie drichshafen terug. Na een voorspoedigen tocht is de Graf Zeppelin om twee minuten over één geland. De reis heeft 55 uur ge duurd. Om half één was men met de voorberei dingen voor de landing gereed. Op het lan dingsterrein bevonden zich vele verslagge vers, genoodigden en familieleden van de bemanning of passagiers. Ook dr. Dürr, chef-constructeur van de werf, was reeds aanwezig. Om half één kwamen politie agenten in autobussen aangereden om het terrein af te zetten. In tegenstelling met verleden jaar, was thans geen publiek op de terreinen toege laten. De twee straten, die naar de werf leiden, waren vol met menschen en auto’s, die ge duldig op de aankomst van het luchtschip wachtten. Dr. Eckener heeft Zaterdag juist op den dag dat hij met de Graf Zeppelin van den tocht naar de Ver. Staten weer te Frie drichshafen is geland, zijn verjaardag ge vierd. De passagiers van het luchtschip hebben hem ’s ochtends verrast met den vol genden schriftelijken gelukwensch: „De ondergeteekenden, passagiers van het Duitsche luchtschip Graf Zeppelin, vlie gend boven den Atlantischen Oceaan en om de wereld, bieden ter gelegenheid van zijn verjaardag hun gewaardeerden com mandant en leider dr. Hugo Eckener, den beproefden lucht- en zeekapitein hun ge- lukwenschen aan. Zij wenschen hem met groote hartelijkheid steeds gelukkige vaart f 252.500.98'/2 f f f van het klooster Saint-Patrick op Hayling- eiland bij Portsmouth, omgekomen. Kort te voren had zij met 6 andere nonnen 58 kin deren van 6 tot 14 jaar, uit arme wijken van Londen afkomstig, uit het brandende kloos ter gered. Toen alle kinderen in veiligheid waren, haastte zij zich dwars door de vlam men naar de kapel, om het Sacrament te redden. Door rook bedwelmd en met zware brandwonden, zakte zij bij de deur in de kapel ineen en overleed kort daarop. Brand weerlieden vonden er haar lijk. De brand heeft de kapel onaangetast gelaten. Boven den Atlantischen Oceaan, 10 Aug. 1929. Volgden de handteekeningen van passagiers. Vooroefeningen. Men verzoekt ons even te verwijzen naar de adv. waarin de aandacht van jongelieden, geboren in 1911, en ouderen die voor bui tengewoon dienstplichtige bestemd zijn, ge vestigd wordt op de gelegenheid tot het aangaan van een vrijwillige verbintenis bij het instituut der vooroefeningen. Voor aan melding zie men die adv. Er is gelegenheid voor kaderopleiding. van het graf van den onbekenden soldaat, door den Nederlandschen student P. K., dat aan de Nederlandsche politie werd overge maakt, met verzoek P. K. over het hem ten laste gelegde feit te ondervragen, terug. De zaak komt dan voor de raadkamer, die ze, naar men verwacht, naar de boete-straffe- lijke rechtbank zal verzenden. Het blijkt, aat, bij spoedige terugzending van het dossier, de behandeling van deze zaak door de recht bank zal kunnen plaats hebben. Van andere zijde meldt men aan de N. Rt. Ct.: De student uit Wassenaar, die het graf van den onbekenden soldaat ontheiligd heeft, zal zijn studies aan de universiteit te Leiden verlaten en naar Indië vertrekken. De terugtocht van de Graf Zeppelin. De Graf Zeppelin werd Zaterdagmiddag om 12 uur 35 (M. E. t.) te Friedrichshafen in de verte gezien. Binnen enkele minuten was het luchtschip boven de stad. Het vloog laag met een groote snelheid boven de Zep- pelinwerf. Geestdriftig werd het door de bevolking begroet. Na boven de werf te hebben gevlogen, zette dr. Eckener koers naar het Bodenmeer. Slechts vaag kop men het luchtschip in de KERMIS SNEEK. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat gedurende de kermis voor goede straatmuziek een beperkt aantal vergunningen wordt gegeven op Zaterdag 17 Augustus 1929 der morgens om 9 uur en dat geen andere vertooningen of kunst verrichtingen noch verkapte bedelarij op den openbaren weg worden toegelaten en geen gelegenheid wordtgegeven voor loterij of hazardspel, terwijl door de Politie zeer streng op openbare dronkenschap zal wor den gelet. Het bioscoopconflict in het Zuiden. In de gehouden raadsvergadering van de gemeente Tilburg is op voorstel van het Raadslid van Rijzewijk, voorzitter der R. Kath. fractie, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de Raad zijn af keuring er over uitspreekt, dat het Bestuur der Zuidelijke keuringsvereeniging gewei gerd heeft aan de uitnoodiging van den heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale commissie voor de filmkeuring, ge volg te geven om in een conferentie met den Nederlandschen bioscoopbond op den basis van het bemiddelingsvoorstel van den bemiddelaar van Staveren tot oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden te ko men. Verder wordt in de motie het gemeen tebestuur opgedragen alsnog in de op Dins dag 13 Augustus te houden ledenvergade ring van de Zuidelijke keuringsvereeniging aan te dringen op onderhandelingen op den basis van het voorstel van Staveren. de vlammen te redden, is zuster Celestine, f de plaatsvervangster der moeder-overste *4 KERMIS SNEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat de kermis aldaar dit jaar begint Zaterdag 17 Augustus om te eindigen op Donderdag 22 Augustus d.a.v. en dat vóór 24 Augustus alle kramen, dis- schen, tenten enz. zullen moeten zijn afge broken en weggeruimd. De kramen op de Gedempte Pol worden- dit jaar wederom aan één zijde geplaatst en wel aan de westzijde. Tevens maken zij bekend, dat door hen in het belang van de goede orde is bepaald, dat de vaste ligplaatsen voor stoombooten en andere vaartuigen op Woensdag 21 Au gustus a.s. niet geldig zijn en dat de rege ling der ligplaatsen aan de Politie is opge dragen. en verder succes, opdat de naam Hugo Ec kener steeds een symbool van verstandig beleid en koenen durf ten dienste van de goede verstandhouding en de toenadering tusschen de continenten en volkeren zal zijn”. Heldhaftig optreden van een chauffeur. Uit Saarbrucken wordt gemeld: Van een autobus, waarin een gezelschap schoolkin deren gezeten was, weigerden bij een bocht in den weg nabij den tunnel van Mettlach plotseling de remmen. De wagen schoot met groote snelheid naar den ongeveer 50 M. diepen afgrond terzijde van den weg. Aan gezien de chauffeur geen kans meer zag den wagen tot staan te brengen, stuurde hij hem naar de andere zijde van den weg, waar de auto zoodanig kantelde, dat de kinderen er uit tuimelden. Slechts acht hunner liepen lichte verwondingen op. De wagen zelf werd geheel vernield en de chauffeur moest wor den uitgezaagd. De muiterij in het hospitaal te Los Angeles. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van een oproer in een staatszieken- huis te Los Angeles, in Californië. Het was er zoo’n verwarring dat de bewakers en ver plegers er aan te pas kwamen en dreigden, met hagel te schieten op de patiënten. In de verwarring waren zestien verpleegden ont snapt. Tot goed begrip van de situatie diene, dat deze zieken eigenlijk lieden wa ren, verslaafd aan het gebruik van opium, cocaïne e. d. middelen. De zucht om zich in de apotheek van de inrichting de begeerde bedwelmings- of opwekkingsmiddelen tc verschaffen, had tot de muiterij geleid. Het ziekenhuis was trouwens geen gewoon hos pitaal maar een inrichting, waar de ver pleegden ook tegelijk gedetineerden zijn en onder scherpe controle en strenge tucht staan. Van de zestien gedroste „zieken” zijn er vijf al weer gepakt. Een sombere statistiek. Het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1928 bevat een sombere statistiek over ambtelijke verduisteringen in Ned. Oost-In- Totaal Ten aanzien van de niet-comptabele landsdienaren werd gedurende het verslag jaar door de regeering in 68 gevallen eene schadevergoeding opgelegd; in 64 gevallen werd door haar beslist dat van schadever- p1Cic<_i wu uur. nci ccioic ouwl ucuucu ut haal wordt afgezien, terwijl in 37 andere I gevuurd. De regeering heeft steun aan de gevallen aan de schuldigen een ij dië. Het college kreeg kennis van gedurende het verslagjaar voorgekomen 496 gevallen van onregelmatigheden op het gebied van geldelijke en materiëel beheer, voor het mee- rendeel van frauduleuzen aard. De verdeeling daarvan over de verschil lende departementen was als volgt: 27 gevallen f 26.06271 */2 18! 59 14 25 4 Gouvern. bedr. 128 Oorlog 78 Abonnement t per jaar I 2.50 fr. p post f 160. Adverteotiën 9 ct. p. regel Ing zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Ad verte oliën worden tevens gratis ge olaatei in de SNEEKER COURANT De bloedige incidenten van Lupeny. Het Roemeensche kabinet heeft Zaterdag een zitting, die zes uur duurde, gewijd aan de bloedige incidenten van Lupeny. De cor respondent van het Berliner Tageblatt te Boekarest meldt, dat het rapport van de commissie van onderzoek weliswaar, nog niet bekend is, maar vermoedelijk zeer on gunstig voor den bevoegden prefect zal luiden. De sociaal-democratische partij heeft een eigen onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen dat de prefect, die zelf de onafhankelijke vakvereenigingen in het leven had geroepen, aansprakelijk voor het gebeurde moet worden geacht. De prefect zou ook het eerste schot hebben af- „.ooz. z. z.o zj i termijn I gezinnen der slachtoffers laten uitbetalen, werd gesteld voor de indiening van een schriftelijke verdediging. AEROXON met punaise zéér concurreerend bij 1 r K IEMEIJER’s -■ f f O steld. brengt t STEEDS T BESTE NIEUWE SNEEEER COURANT annex SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snij wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingeu Het verzacht en geneest A i t .-vy.’ J v i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5