el. d Ifl. c. Jgl Bit No. bestaat uit 4 bladen NIEUWSTIJDINGEN. Vierde Blad Nieuwe Sneeker Courant I F" I I ad er ’op rd No. 91 Zaterdag 17 Augustus 1929. De luchtdienst naar Indië. rd) ber en Zondag 29 September te Amsterdam Het Ongelukken. Gistermorgen is bij het Tweede Religieus Socialistisch Congres te Amsterdam. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belas tingen enz. te Sneek, le afdeeling, werd ont vangen f9.83 gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde belastingen. Wegenbelasting. Men schrijft ons vanwege de adm. der Belastingen: Houders van motorrijtuigen, die tot heden hun motorrijtuigen niet onder ambtelijk toezicht lieten wegen, worden in hun belang aangeraden zulks vóór 16 September a.s. alsnog te laten doen. De weging moet schriftelijk worden verzocht aan den Inspec teur der Dir. Bel., in wiens dienstkring de weegbrug is gelegen en wel zoo tijdig, dat het verzoek minstens 24 uur voor den aan vang der weging in het bezit is van dien Inspecteur. Het verzoek moet inhouden datum en uur waarop weging wordt verlangd, alsmede alle kenmerken van het te wegen motorrij tuig, zooals die in de wegenbelastingkaar- ten staan vermeld. De weging kan alleen geschieden nadat van den Inspecteur een schriftelijke inwilliging van het verzoek is ontvangen. 15-jarig bestuurder! HEERENVEEN, 15 Aug. Bij onderzoek is gebleken dat de tractor, waardoor het zoontje van ds. Bouma aangereden werd, bestuurd werd door een jongen van... 15 jaar. Proces-verbaal is opgemaakt. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Het Tweede Religieus Socialistisch Con gres is vastgesteld op Zaterdag 28 Septem- Uit de laatste berichten blijkt, dat giste ren van het optimisme dat gekoesterd werd over het succes der conferentie onder de gedelegeerden niet veel is overgebleven. Engeland schijnt met de concessies der andere mogendheden geen genoegen te ne men. Mej. Leibbrand zwemt over het meer van Genève. eerstgenoemd nog altijd de Sneek, Bloemenstad. Zooajé reeds in het begin van den zomer werd medegedeeld heeft de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Sneek een zilveren, een vergulde en een bronzen medaille beschikbaar gesteld voor de mooiste gevelversiering door middel van bloembakken. Ongeveer 20 Aug. zal de daartoe aange wezen commissie de met bloemen getooide gevels bezichtigen en begin September wordt de uitslag bekend gemaakt. Boven dien stelt de Vereeniging een publieksprijs beschikbaar. leder die aan deze beoordeeling wil me dedoen kan vóór 31 Aug. a.s. een met naam en adres onderteekend briefje inleveren bij het Secretariaat van V. V. V., Kleinzand 2, waarin aangegeven aan wie men den pu blieksprijs zou wenschen te zien toegekend. Het zal de vereeniging veel genoegen doen als velen aan deze beoordeeling willen mee doen. Inbraak te Franeker. Tijdens afwezigheid van den heer Merckx, directeur van de meubelfabriek te Frane ker, die met zijn huisgenooten een vacantie- reis maakte, is in zijn woning ingebroken. Oogenblikkelijk heeft de politie den heer Merckx opgebeld en verzocht over te ko men, opdat kon worden vastgesteld of er, en wat er vermist werd. Bij thuiskomst van den heer Merckx heeft een onderzoek plaats gehad. Hierbij is gebleken, dat er verschil lende gouden en zilveren voorwerpen wor den vermist benevens een ijzeren geldkistje, waarin eenige oude papieren zonder waar de, correspondentie met de Amsterdamsche bank. Door het uitsnijden van een ruit kon de deur van een achterbovenvertrek worden geopend, waardoor de inbrekers zijn bin nengekomen. In verschillende vertrekken lag alles nog overhoop en hier en daar werden enkele halfverbrande lucifers ge vonden. De zaak wordt door de politie on derzocht. L. Ct. De Haagsche conferentie. Er is van deze conferentie weinig nieuws. Zaterdag schijnt een beslissende dag te zul len worden, daar Snowden geëischt heeft, dat dan de houding der andere mogend heden tegenover de Engelsche eischen zal zijn bepaald. Frankrijk en België schijnen op financieel, gebied iets te willen doen, maar het meeste zal van Italië moeten ko men, dat door het plan Young aanmerkelijk meer krijgt dan vroeger. En wij zijn niet optimistisch ten opzichte der toeschietelijk heid van de mannetjes van Mussolini. Eigenaardig is wel, dat men in Engeland een beetje bang schijnt geweest te zijn voor een Fransche taktiek, om door goudaan- koopen in Engeland, waardoor de Engel sche goudreserves zeer laag zouden wor den, Londen te dwingen van zware eischen ten opzichte van het Young-plan af te zien. Het lijkt ons wat ver gezocht, al is het feit dat het eenmaal zoo rijke Engeland zooiets ducht opmerkenswaard. Intusschen heeft de Engelsche bank, door zich een crediet van 650 millioen gulden te New York te laten openen, zich tegen moeilijkheden gedekt. Harddraverij Sportpark. Voor de Handicap draverij Dinsdag a.s. in het Sportpark te houden zijn tot heden 18 paarden aangegeven, waaronder zeer goede en bekende dravers, zooals uit het lijstje hieronder blijkt: Maimorgen v. Kralingen (725 M.), Quial Patrick (730 M.), Pretty Polly (740 M.), Romence (740 M.), Atletha A (740 M.), Rentinas (755 M), Queen Elizabeth (755 M.), Meleese (765 M.), Darling (765 M.), Prinses Bertha (770 M.), Hollandia (770 M.), Mari V (780 M.), Nap (785 M.), Pan dora (785 M.), Nevada B (790 M.), Nicky Henri (790 M.), Sally Harvester (795 M.), Ooststar (800 M.) bekende R. A. I. gebouw te Amsterdam, waar ieder jaar de gröote auto shows gehouden worden, ondergaat een gedaanteverwisseling. De oude voorgevel aan de zijde van de Ferdinand Bolstraat wordt afgebroken, om voor een nieuwe plaats te maken. Onze landgenoote mej. Leibbrand die Woensdagmorgen bij Lausanne te water ging heeft in 35 uur, 43 min. en 37Vs sec. het meer van Genève over een afstand van 37 mijl over de grootste breedte over gezwommen en is Donderdagmiddag ver kleumd maar nog tamelijk frisch bij Genè ve aan land gestapt. Het zwemmen over het meer, dat bekend is om zijn lage tempera tuur, heeft van oudsher als een zeer bijzon dere prestatie gegolden die slechts door enkele zwemmers volbracht is. Zoover wij op dit oogenblik kunnen nagaan is mej. Leibbrand de eerste vrouw, wie het geir is, zegt de N. R. Crt. Alas trim. Te Delft is bij een vrouw een geval van alastrim geconstateerd. De patiënte is ter verpleging opgenomen in de barak van het gasthuis. verladen van spoorstaven uit het in de Rijnhaven te Rot terdam liggende stoomschip City of Swan sea een staaf uit een hijsch geschoten en terecht gekomen op het hoofd van den ha zenarbeider J. H., uit de Nijverheidstraat. Met een schede’tractuu: is de man door tier: G. G. D. naar het ziekenhuis vervoerd, doch bij aankomst aldaar is hij aan de gevolgen overleden. Ook debioscoopbijdeWaag heeft voor een geweldige kermis-schlager ge zorgd. Gegeven wordt: Het schoonheidscon- cours van Cohen en Kelly, waarvan de eerste vertooningen in Nederland hier gaan. Cohen is George Sidney, de bekende Potasch en Cohen vertolker, Kelly is Mac Swain. Deze schitterende komieken voeren thans een voortdurende ruzie in Atlantic City, de grootste en een der meest mon daine badplaatsen van de Ver. Staten. Men krijgt wat te zien en te hooren, want de heer Miedema geeft explicatie, een at tractie op zich zelf. Ook het bijprogramma is mooi. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11J6 en 12>/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 15 Aug. 1929: damestaschje met inh., koperen dopje, vierwielig motor rijtuig. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 Aug. 1929: ledige portemonnaie, J. Schukking, Kloosterstraat 25; badmuts, W. Wester, Ubbo Emmiusstraat 11; kinderschoentje, K. Groenland, W. Noorderhorne 15; zwarte klomp met sok, G. Mulder, Smidsbuurt 10; rijwielbelastingmerk, H. Schuil, 2e Oppen- huizerdwarsstraat 21streng koralen,. W Blom, 2e Zomerrakbuurt 13; Zes woningen afgebrand. Dinsdagmiddag brak te Witmarsum door onbekende oorzaak brand uit in een gebou wencomplex van 14 arbeiderswoningen. Weldra stonden vier hiervan in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist 8 huizen te behouden. Zes brandden echter af. Deze woningen werden bewoond door de families van der Wilke, Broersma, de Vries, Blonksma, Kleinsma, van der Eems en Lemstra. De huizen en de inboe dels waren verzekerd. Uit V. V. V. Door V. V. V. werd bij de autoriteiten der Spoorwegen aangedrongen op verbete ring bij het station te Sneek voor wat be treft de plaats der toiletten, daar deze zich op het drukste punt van het station bevin den en veel last veroorzaken. Ook kreeg het Bestuur van het College van B. en W. antwoord op zijn verzoek tot verlichting der wijzerplaten van de St. Martinikerktoren; dit wordt om de hooge kosten nagelaten. Besloten werd om op verzoek van de K. Z. V. „Sneek” de dienst der Paviljoenboot zoodanig te veranderen dat ook het Kol- meersland op Hardzeildag wordt aange daan en dat zoo mogelijk de dienst dien dag wordt uitgebreid. Hedenmiddag is een auto geladen met vee voor een Sneeker slager, bij de Drie sprong op de Leeuwarderweg tegen een boom gereden. Vee noch bestuurder kregen letsel, doch de wagen, die niet verzekerd was, is vernield. Friesche Blindenkring. De jaarvergadering van de vereeniging Friesche Blindenkring werd Woensdag in de zalen Schaaf te Leeuwarden gehouden In de openingsrede herdacht de blinde voorzitter met warme woorden het over lijden van de 2e (ziende) penningm.sse. mej. B. Beucker Andreae. Een warm hart en een groote steun voor de blinden was heengegaan, haar vriendelijk zonnig per soontje moge niet meer op vergaderingen tegenwoordig zijn, moge dan wat ze deed voor de blinden een spoorslag zijn om voort te gaan en het groote doel te naderen: een steunfonds uit welks interest de Frie sche blinden kunnen geholpen worden als ze zelf niets meer kunnen verdienen. Mejuffr. M. Beucker Andreae zal nu de plaats van hare zuster innemen, hierin geholpen door mevr. Visser—Zetsema. Met de wensch dat de zienden zullen medewer ken naar vermogen, om dat mooie doel te bereiken, sloot de voorzitter zijn warme toe spraak. In Februari a.s. hoopt de Koninklijk goed gekeurde vereeniging haar 12/2-jarig be staan te herdenken. Zakkenrollers op een begraafplaats. Tijdens de groote drukte, welke Woens dag op „Nieuw Eik en Duinen” te Den Haag bij de begrafenis van den politieagent Uittien heerschte, hebben zakkenrollers hun slag pogen te slaan. Eenige personen tr het publiek bemerkten dit echter en zoo kon de politie een van de verdachte personen arresteeren. De ander zag aanvankelijk kans om te ontkomen, maar werd later ook gegrepen. Des avonds vervoerde een extra trein de feestgangers weer naar hun plaats van be stemming. Er heerschte dien avond op de beide stations een ongekende drukte. Veertigjarig priesterschap. Donderdag vierde pastoor J. IJntema te Workum zijn 40-jarig priesterjubileum. De jubilaris werd geboren te Roodhuis. Terstond na zijn priesterwijding in 1889 ging hij als missionaris naar Noorwegen, waar hij 5 jaar werkzaam was. Van 1894— 1901 was hij kapelaan te Oldenzaal, daarna te Utrecht tot 1904. Als pastoor viel hem de eer te beurt de parochie te Musselka- naal op te richten. Pastoor IJntema bleef daar tot 1912. Daarna werd hij pastoor te Vasse in Overijssel en in 1917 werd hem Workum als standplaats aangewezen. Als Fries is hij nu 12 jaar onder het Friesche volk werkzaam, hoogeëerd door de parochianen van de H. Werenfriduskerk, hooggeacht ook als eminent burger door alle andere gezindten. Donderdag was het 40 jaar geleden, dat de heer H. M. H. Terwindt, pastoor te Balk, tot priester werd gewijd. L. Ct. HEERENVEEN, 15 Aug. Op de jongste tentoonstelling van de Winkeliersvereeni- ging alhier, exposeerde ook de N.V. „Pluim- veevoederfabriek de Adelaar” van den heer L. Kooistra alhier. Deze gaf reclamebiljetten uit, waarop was vastgeplakt een gedeelte van een nag;e- maakt bankbiljet van vijf en twintig gulden. Op last van het bureau „de valsche geld- centrale” te Amsterdam is heden door de politie de nog aanwezige voorraad dier bil jetten bij den heer Kooistra in beslag ge nomen en op een drukkerij het voor de vervaardiging van het nagemaakte biljet benoodigde cliché. Uit den Indischen Volksraad. Bij de besprekingen inzake de begroo- tingsafdeeling Justitie in tweeden termijn in den Indischen Volksraad, merkte de heer Soangkoepon (P. E. B.) op, dat ervoor ge waakt moet worden, dat het in Deli hard tegen hard gaat. Spreker stelt voor, een plaquette te maken, waarop aan de eene zijde gegraveerd moeten worden de letters P. S„ terwijl deze plaquette aan de andere zijde moet dragen een zak goud, gedrenkt in bloed met het onderschrift: „Onschuldig”. De voorzitter laat op deze woorden her haalde malen den hamer heftig op de tafel neerkomen en zegt den heer Soankoepon, dat hij zulke beleedigingen niet kan toelaten. De heer Soankoepon, het woord her nemend, releveert de door den heer Van Baaien gestelde vraag, waar ter wereld men hospitalen en ziekenverpleging ais die ter Oostkust van Sumatra aantreft, waarop het antwoord van spreker luidt: „In de lands gevangenissen”. De voorzitter hamert wederom zeer heftig en ontneemt spreker het woord, aangezien zijn spreektijd verstreken is, waarop de heer Soangkoepon zegt, dat het in het geheel niet in zijn bedoeling lag langeren tijd in beslag te nemen, doch dat hij slechts een helder licht wilde werpen op de heerschende toestanden, waarin de voorzitter hem te genwerkt. De voorzitter ontkent dit en noodigt met een geweldigen hamerslag den heer Soang koepon uit, het podium te willen verlaten De heer Zuyderhoff (P. E. B.) opmer kend, dat de heer Soangkoepon verschillen de malen ongeoorloofde uitlatingen bezig de, waarbij spreker overweegt, dat de ver schillende vermaningen van den voorzitter geen uitwerking hadden, stelt voor, op dit lid artikel 47 sub vier toe te passen, waarop de voorzitter opmerkt, dat deze zaak alleen den voorzitter aangaat. „Zij is echter op het oogenblik niet aan de orde en ik wensch dus de discussie hierover te sluiten”. De heer Soangkoepon vraagt het woord. Nadat hem dit door den voorzitter verleend is, verklaart spreker, dat het niet in zijn bedoeling lag iemand te willen grieven. De oorzaak van dit misverstand was, zijn min der goed aanvoelen van de diepere betee- kenis en draagwijdte van sommige Neder- landsche woorden. Spreker biedt dan ook zijn verontschuldiging aan en trekt hierbij de grievende woorden in. Van alle zijden klinkt luid bravo-geroep. De voorzitter verklaart de woorden van den heer Soangkoepon zeer op prijs te stellen, en gaat voort met de mededeeling, dat een verzoek tot voorbehoud is binnengekomen van het onderwerp 55 van de ordonnantie op het mijnwezen. Hierover zal nader worden beslist. De heer Schmutzer bespreekt de door de heeren Bruineman en Fruin geoefende cri- tiek, waartegen spreker zich verdedigt. Spreker, voortgaande, laakt vervolgens de toestanden op de onderneming Parnobolon van de H. V. A. en citeert een brief, welke vermeldt, dat op Parnobolon instructie zou zijn ontvangen om ook na het ontslag van den administrateur niet te verslappen, maai de bestaande toestanden zoo te laten. De huizen moeten van tralies worden voorzien, ook de dames op de onderneming moeten gewapend worden. Klachten zijn niet jno- gelijk, omdat de employé’s vreezen nocfTter Oostkust, .noch ergens anders meer ge plaatst te worden. Spreker laat de juistheid van dit schrijven in het midden, doch ves tigt de aandacht der regeering hierop. Spre ker huldigt daarentegen andere concerns, waar wel voldoende aandacht wordt be steed aan een menschelijke behandeling en verklaart, dat in de suikerindustrie een mo derne arbeidsverhouding bestaat, welke zonder dwang, van de zijde der overheid tot stand gekomen is en welke preferable is, zelfs boven de patriarchale gesteld moet worden. De arbeider aldus gaat spreker Aankondigingen. Zaterdag 17 Aug. 1 uur. Kaatswedstrijd Nije Moed Ijlst. Zie adv. Zondag 18 Aug. 1 uur. Sportpark. Kaatswed strijd Kaatsver. Sneek. Maandag 19 en Woensdag 21 Aug. Anti-ker- misvergaderingen Ned. Jongelings Verbond. Maandag spr. ds. te Winkel. Aanvang 8 uur. Geb. v. Chr. Belangen. Dinsdag 20 Aug. Sportpark. Keuring v. Tuig- paarden, Harddraverij. Zie adv. Woensdag 21 en Donderdag 22 Aug. Groote Zeilwedstrijd Kon. Zeilver. Sneek. Bioscoop nieuws. Ook de bioscopen houden natuurlijk re kening met de kermisstemming, en brengen stukken, die daaraan tegemoetkomen. Een leuke film heeft de A m i c i t i a bioscoop in „Amateur detectives”, waarin Karl Dane, wiens humor hier nog welbekend is uit de Groote Parade en George K. Arthur hoofdrollen hebben, een tweetal dat trouwens met Kwattasoldaten ea Circus dilettanten duizenden menschen .over de geheele aarde deed schateren van lachen. Dane is de huis-detective, Arthur een liftjongen in een groot hotel in Chi cago, en beiden zijn zwaarverliefd op de stenotypiste Lois. De domme Dane begaat de dwaasheid een der gasten, dr. Orloff te vertellen dat hij speciaal de kostbare pa rels van mevrouw Winters moet bewaken. Orloff steelt de parels en Arthur verdenkt hem en verkleedt zich om hem te snappen als kamermeisje. Lois ontdekt, dat Orloff de parels in een electrische lantaarn heeft verstopt, en deze schelm sluit haar daarom in een mummiekist en voert die mee, met nog eenzelfde kist, waarin, zonder zijn me deweten, Arthur zit. Dane komt ook op Or- loff’s spoor in de woning van den ban diet beleeft het drietal avonturen, die ons tranen doen lachen. Tenslotte incasseert Arthur de belooning voor het vinden der parels en een trouwbelofte van z’n lieve Lois. Emigratie naar Canada. Jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van het Informatie-Bureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing”, schrijft aan het „Hbld.” Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek emigreerden uit Nederland naar Canada in de maanden Januari tot en met Juni van dit jaar slechts 788 personen, dat is bijna 200 personen min der dan in de overeenkomstige maanden van 1928. De totale emigratie uit ons land naar Ca nada bedroeg in 1928 slechts 1196 personen in de groote zaal van het A. M. V. J. ge bouw, Leidscheboschje. Het programma luidt: 28 September: ’s avonds 8 uur, opening door den voorzitter. Daarna inleiding van mevr. Henriëtte Roland Holst over: „De Zedelijke Factoren in het Socialisme”. 29 September: voormiddag, Wijdings- bijeenkomst onder leiding van J. van de Kieft. Namiddag: Inleiding van Heinrich Mertens over: „T" j r>i. i Por'Vi 1 o ti H Duitsch uitgesproken en daarna in het Ne- derlandsch vertaald. Inlichtingen worden’ gaarne verstrekt door de secretaresse Jet Hartog, Fazanten weg 71, Amsterdam, Noord. Velddag van het Leger des Heils. Op het landgoed van de Koningin-Moe- der hield het Leger des Heils Woensdag zijn 22en nationalen Velddag. Des morgens om 8 uur arriveerden aan de beide stations de feesttreinen, die duizenden feestgangers aanvoerden. Dezen trokken met muziek naar het Paardenbosch, hetwelk voor feestterrein was ingericht. Daar sprak om negen uur kolonel Westergaard een zegenbede uit. Met zeer veel plechtigheid werd ter plaat se de vlag geheschen, waarbij alle officieren en soldaten een eeresaluut brachten. Om tien uur kwamen op het terrein generaal Higgins met diens echtgenoote en com mandant B. Vlas met zijn echtgenoote. De aanwezigen zongen toen „Dat ’s Heeren ze gen op u daal”. Op het terrein waren o. a. aanwezig de intendant van de Koningin- Moeder en de burgemeester. De heiligingsbijeenkomst werd geleid door generaal en mevrouw Higgins. Des middags hadden op het terrein brigade- bijeenkomsten, een jongelieden-demonstra- tie en een heilsbijeenkomst plaats. Om vijf uur namen alle feestgangers deel aan een défilé langs het bordes van het paleis Soestdijk. In den optocht werden vaandels en banieren van de verschillende afdeelin- gen medegevoerd. Op het bordes had Ko ningin Emma met gevolg plaats genomen. Deze optocht duurde ongeveer een uur. Twee personen verdronken. Woensdagmorgen had te Bergum een ern stig ongeluk plaats, waarbij twee personen verdronken. Van de motortjalk van schipper A. Jas per, aldus de L. Crt., gedomicilieerd te Har lingen, varende van Leeuwarden in de rich ting Groningen, viel spelenderwijs te water in de Groningervaart het driejarig eenig dochtertje van genoemden schipper. De 21-jarige knecht van den schipper, P. de Boer, sprong gekleed de kleine na, greep haar, maar moest het kind weer loslaten, waarna beiden in de diepte verdwenen. N. U/2 uur dreggen slaagde men er in de slachtoffers op het droge te brengen. Dr. Brouwers van Bergum kon slechts den dood constateeren. De knecht was vol gens bekomen inlichtingen een goed zwem mer. Wat de oorzaak was, dat ook hij ver dronk, is onbekend. en zal dit jaar zeker beneden de duizend blijven. Gedurende de zes jaren 1923 t.m. 1928 emigreerden volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek uit Nederland naar de Vereenigde Staten 11522 en naar Canada slechts 7505 personen. Nu het jaarlijksche quotum voor toela ting in de Vereenigde Staten voor Neder landers gebracht is van .1648 op 3135, is Het Katholieke-Socialisme het niet onwaarschijnlijk, dat de emigratie in Duitschland”. Deze rede wordt in het naar Canada daardoor ongunstig zal wor den beïnvloed, aangezien land aan onze treklustigen beste kansen biedt. Op 12 September a.s. opent de Kon. Ned. Luchtvaartmaatschappij haar geregelden vliegdienst op Nederlandsch-lndië. Het is een veertiendaagsche dienst, alleen de beide eerste vliegtuigen vertrekken met een week tusschenruimte. Ziehier het programma met de namen der piloten, die de vluchten zullen ondernemen: 12 September: Smirnoff en Beekman. 19 September: Duimelaar en Tepas. 3 October: Frijns en Soer. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Beekman en Van Dijk. 14 November: Tepas en Hondong. 28 November: Soer en Wiersma. 12 December: Smirnoff en Sillevis. 28 December: Van Dijk en Pellius. 9 Januari: Hondong en Van Messel. De eerste vier vluchten zullen derhalve worden ondernomen door de vier bekende Indië-vliegers met een tweeden piloot, welke piloten daarna, ook met een helper de vol gende vluchten uitvoeren. Siska Kremer. Het gezelschap Nap de la Mar, dat Woensdagavond ter gelegenheid van de kermis te Hoorn een uitvoering van Me- rijntje Gijzens Jeugd gaf, heeft daar den 15en verjaardag van Siska Kremer gevierd, die er bijna voor den 200en keer de rol van Merijntje Gijzen speelde. In de pauze is zij toegesproken door den „spreker”, dr. Van der Hoog, die haar uit naam van het gezelschap bloemen aanbood. Daarna heeft Nap de la Mar een harte lijke toespraak tot haar gehouden, waar naar Merijntje ernstig luisterde. Hij heeft haar goede kwaliteiten naar voren gebracht, doch gezegd, dat zij niet ijdel mocht wor den maar daarvoor was hij bij deze be scheiden jongedame ook niet bang! want haar groote succes op het tooneel is iets, waarop ouderen en zeer begaafden ja- loersch kunnen zijn. Hij schonk Merijntje een mooi armbandhorloge, waarmede zij uitermate in haar schik was. Hij zeide nog, dat hij hoopte, dat zij nog heel lang samen zouden spelen, want binnenkort zullen zij samen optreden in het tweede deel van de Jong’s boek: Des Flierefluiters oponthoud. Het publiek in de tjokvolle zaal was zeer enthousiast in zijn bijvalsbetuigingen zoo wel tegenover Siska als Nap de la Mar. N. R. Crt L. Ct. r 11 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 13