TABAK STAAT aan de SPITS CHOCOLADEREPEN OE VALSCHE CRflVIM d A HUIZIHG Vlitgtiïangeis TROMP SNFFK Officieel Orgaan der Gemeeiile W. Horlogerie HENRI VAN ESCH 1 Zeiss of Busch PRISMA KIJKER Xalerdng IT Augustus 19*0 NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON M Firma JOHs. TROMP NIEMEIJER’s Pruimster 10 cl. TAPUTED Firma Jobs. Tromp, Sneek Inporteurs. Nikkel 12 cl Op Reis en bij Watersport D. F. J. HOFSTEDE - Opticien GROOTZAND 18 - SNEEK - Telefoon 332 No. 91 Eerste blad 45e Jaargang Sneek Firma JOHs. TROMP I 0 a Ultga»e KlEZEBRINK Co. I SNEEK Telefoon No. 150 KZOXjOJVL waar genot! Voor den pijprooker een ENGROS F h Opgericht 1901. GROOTHANDEL IN TABAKSFABRIKATEN Vertrouwd adres. Steeds iets nieuws, nu vooral! Mike” te geheel hersteld HOOFDSTUK V. J I i SNEEK. Bij de gehouden examens der Mode vakschool-Ver. te Den Haag slaagden voor diploma Coupeuse de dames: IJ. Velsink en Tj. Westra, beiden te Sneek; M. Walinga te Heeg; A. de Boer te Scharnegoutum; L. Visser te Woudsend; S. Leentjes te Sloten; J. Bouma te Bolsward en J. Steginga te Nijemirdum, allen leerlingen der Mode-Vak- school van mej. Krijtenburg te Sneek. van Maastricht, die blijkbaar graag, onder het werk, nog even door een raampje de Verschijnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Oudste inwoner overleden. BAKHUIZEN, 13 Aug. Maandag overleed alhier de oudste ingezetene van onze plaats en tevens de oudste inwoner van Gaaster- land, de heer Durk Everts de Vries, onge huwd, in, den zeer hoogen ouderdom van ruim 99 jaren. Zijn ruim 96-jarige bij hem inwonende broeder geniet nog een goede gezondheid en maakt dagelijks een wande ling. L. N. Het tekort aan werklieden bij de Ned. mijnen. Onze mijnen lijden al jaren aan een tekort aan werkkrachten. Straks, als de mijnen op hun hoogtepunt staan, zou er nog wel voor eenige duizenden arbeiders een plaatsje zijn, schrijft ’t Hbl. Maar de Nederlanders, óók de Limburgers, houden niet van den mijnarbeid. Zij werken honderd maal liever bij Philips of in andere industrieele onder nemingen als ze maar niet in de donkere aarde behoeven af te dalen. Vandaar dat steeds meer vreemde arbeiders worden aan genomen. Ofschoon de Duitschers nog toenemen, komt toch vooral de Slavische vloed opzet ten. Polen, Tsjechen en Slovenen. Het zijn arbeiders zonder groote behoeften, niet af- keerig van duisternis en gevaarlijken arbeid in kolenstof en kolenmodder. Voor den Nederlander echter is het gaan werken in de mijnen vaak een wanhoops daad. Door hoogsten nood gedwongen gaat men de diepte in, met het vaste voornemen zoodra mogelijk te deserteeren. De hier te werk gestelde werkloozen uit Emmen trok ken zoodra mogelijk weg. En nu de loonen niet meer zoo hoog zijn, trekt het mijnwerk heelemaal niet meer. Ook de Limburgers willen er niet graag aan, tenminste niet in de „koel”. „Veer kinne nog lang genög in d’n eerd zitte”, zeggen de boeren en ze bedoelen ermee, nog lang genoeg in het graf te kunnen rusten. „Der zien gein vinsterkes in de koel”, meenen die Vóórliefde voor een bepaald merk Sigaren of Sigaretten hebben we allen, en zjj die pruimen, wenschen géén ander merk dan of tel, die haar van het hoofd tot de voeten be dekte stond open, ten einde de kostbare brokaatfluweelen japon te toonen, doch in dat oogenblik had Lois geen oogen voor de kleeding van de vrouw, noch voor haar snoeren paarlen, noch voor de juweelen, die aan haar ooren en vingers schitterden. Het was het gelaat dat haar aandacht geheel boeide. Breed, gebiedend, met iets drei gends, dat niet juist onder woorden te bren gen was. Zwarte wenkbrauwen ontmoetten elkander boven een machtigen neus; een paar oogen zóó donkerbruin, dat zij zwart leken. Het waren wat men noemt volle oogen; platter gezegd, ronde kraaloogen. Zij waren hardvochtig en helder en door boorden het meisje met hun blik. De mond was groot, de lippen waren dun, de kin was gevuld en krachtig. Lois betrapte zich er op dat zij haar leeftijd trachtte te raden. Of het aan kunstmiddeltjes te danken was of niet, haar haren waren gitzwart, zonder één grijs draadje; later zou zij bemerken dat het de natuurlijke kleur was. Wordt veivoigd. ten Veemarkt alhier is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma Joustra en Heeringa alhier. Het gewapend betonwerk benoodigd voor de te bouwen Ger. Kerk te Kampen is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma Joustra en Heeringa, gewa pend betonwerkers alhier. wenden. Voor het overige werd de verdere reis in een bijna volmaakt stilzwijgen vol bracht. Nu en dan zag hij haar van terzijde aan, en één maal wierp hij een blik op de verfrommelde papieren die zij vast in haar hand geklemd hield; de documenten, die door de cliënte van mijnheer Shaddles ge- teekend waren, en thans erger verkneukeld waren dan in den regel met officieele stuk ken het geval is. „Het is geloof ik, 179 Bedford Row, niet waar?” zeide hij, toen zij zich tusschen het gewoel van Holborn bewogen, en zij had zich voldoende hersteld om te kunnen ant woorden: „U behoorde het te weten, meen ik”. De eene zijde van zijn mond vertrok zich in een glimlach. „Ik ben in deze buurt vrijwel thuis”, merkte hij koeltjes op. En toen de wagen stilhield achter een grooten Rolls, die voor de deur van 179 stond: „U is buitengewoon vriendelijk voor mij geweest mijnheer Dorn. Ik ben u werkelijk zeer dankbaar”. „Wat hinderde u zoo?” vroeg hij. „In de gevangenis, bedoel ik?” Zij schudde het hoofd. „Niets alleen, het zien van zooveel vrouwen grijpt iemand nog al sterk aan”. Hij kneep zijn oogen halfdicht. „U heeft de vrouwen dus gezien, hè? Een eigenaardige verzameling niet waar?” Zij rilde. „Kent u de gevangenis? Is u er binnen geweest, bedoel ik?” vroeg zij. „Ja, ik ben er een of twee malen binnen geweest”, antwoordde hij. Opziende naar het venster waarachter haar kantoor gelegen was, ving zij een glimp op van een dikken mopsneus en een paar wijd geopende oogen, en, in weerwil van zichzelve, lachte zij verlegen. „Goeden dag, mijnheer Dorn”. Zij stak hem haar hand toe, die hij aan nam. „Ik ben bang dat ik u een verschrikke- lijken last bezorgd heb. Kunt gij uw wagen naar de stad laten overbrengen, of moet gij er voor naar Telsbury terugkeeren?” MIJNHARDT’s HooMpijn-Tabïetten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. StaaLTabletten 90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten heid van de drankweer friet meer inziet, zoo- dat de hieruit vóortkotnende vermindering van activiteit dreigt te 'leiden tot toeneming van de drinkgewoonten. En juist in dezen tijd is van het alcoholisme zooveel gevaar te duchten. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren ds. G. Horreus de Haas te Zwolle, J. J. Wepstér te Rotterdam en R. door EDGAR WALLACE. Uit het Engelsch vertaald door Jhr. R. G. NAHUYS. en alle andere artikelen op het gebied van chocolade en suikerwerken, banket en biscuits, nergens voordeeliger dan aan het van ouds bekende adres van grooten ontzet en steeds verschen aanvoer E. Wieringa te Utrecht. Herkozen werden de aftredende leden van den vereenigingsraad, de heeren ds. D. Bakker te Amsterdam, J. G. Jansonius te Huizum en H. van der Vlist te Utrecht. De afdeeling Rotterdam Noord had voor stellen ingediend tot het voeren van krach tige actie voor onthouding onder sportbe oefenaars. Het H.B. erkende de waarde hiervan en stelde voor deze aangelegenheid, voorzoover ze niet beter door plaatselijke organisaties kan worden behartigd, te stel len in handen van de sportcommissie uit de N. C. A. Aldus werd besloten. Ernstig ongeluk. Dinsdag heeft op den Dordtschen straat weg te Rotterdam ’n ernstig ongeluk plaats gehad. Een onbekende dame, die per fiets uit de richting Zwijndrecht kwam, is bij den Smeetlandschen dijk achterop-gereden door een motortram uit Zwijndrecht, die bestuurd werd door den 32-jarigen S. G. uit de Lely- straat. werpige auto met het beschadigde spatbord ergens tegen den gevangenismuur gepar keerd stond. „Ik zal dadelijk weer zijn verzette zij zich. „Niettemin zal ik u terugrijden naar de stad”, zeide hij, en zij liet verderen tegen stand varen. Buiten het Hotel de Leeuw hield hij lang genoeg stil om een gesprek te voeren met een klein mannetje, dat hem opgewacht scheen te hebben; toen stuurde hij den Ford met de beschadigde motorkap in de richting van Londen, en zij was hem hoogst dank baar dat hij geen pogingen in het werk stel de den toestand tot zijn voordeel aan te van het wereldberoemde merk f AEROXON T metpunaise zéér concurreerend bij „Maak u niet bekommerd over mijn wa gen”, zeide hij, met het hoofd een beweging in dè richting van het einde van den weg makende. Tot haar verbazing zag zij zijn zwart voertuig langzaam een zijweg nade ren en stilhouden. Zij was op het punt iets te zeggen, doch veranderde van gedachte, en, de trappen be klimmende, verdween zij door de duistere portalen, terwijl de man haar bleef nakijken tot zij uit het gezicht was. De wielrijdster zou volgens getuigenver klaringen geschrokken zijn van het signaal van de tram en daardoor een plotselinge zwenking hebben gemaakt, die haar voor den motorwagen deed vallen. Zij is onge veer 60 M. door de machine meegesleurd, voordat deze tot stilstand kon worden ge bracht. Haar linkerbeen werd afgereden, en voorts heeft zij verwondingen aan het hoofd en aan de heup opgeloopen. Door den genees kundigen dienst is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd; na korten tijd is zij daar overleden. Het was de 41-jarige mej. C. L. uit Kin derdijk. Het stadhuis te New Orleans bestormd. Op het stadhuis te New Orleans is het tot vechten gekomen, toen een arbeiders- comité een adres met handteekeningen van duizend burgers kwam overhandigen, met het verzoek de verordening, krachtens welke zij, gedurende de tramstaking, op. auto bussen geplaatst werden, in te trekken. De vechtpartij was het gevolg van opmerkingen aan het adres van de politie, die actief deel genomen hadden aan het onderdrukken van stakingsrelletjes. De politie schoot, waarbij eenige ordeverstoorders en omstanders ge wond werden. Met behulp van traangas heeft de politie tenslotte de orde hersteld. Autobus onder een trein. Zondagavond heeft te Dallas in den Am. staat Texas een vreeselijke botsing plaats gehad tusschen een trein en een autobus, waarin een aantal huiswaarts keerende dag- jesmenschen gezeten waren. Veertien personen werden hierbij gedood. Het ongeluk is des te tragischer omdat het meefendeel der slachtoffers slechts tot twee families behoort. De botsing geschiedde doordat de autobus, die voor een spoorweg overgang stilstond om den trein te laten voorbijgaan plotseling weer begon te rijden juist op het oogenblik dat de trein naderde. Met donderend geweld stortte de trein zich op de autobus, die bijna geheel verwoest werd. De Toeristenbond op de aanstaande Sneeker Zeilwedstrijden. De Toeristenbond voor Nederland, alge meen bekend als „A. N. W. B.”, zal op 21 Aug. a.s. op het feestterrein aan de Sneeker meer in een afzonderlijk daarvoor ingerichte tent een kleine uitstalling inrichten niet al leen van uitgaven en kaarten op het gebied van het Watertoerisme, maar daarbij tevens laten zien het een en ander van het vele dat hij doet ten behoeve van het Landtoerisme. Onder de laatste nieuwigheden mag mede gerekend worden de kaart der Groote Rivie ren in 4 deelen, een prachtig en op dit ge bied eenig stuk werk, voorzien van de jong ste verbeteringen en aanvullingen. Deze kaart bevat de g,roote scheepvaartwegen van af de grens tot aan de zee. Voor hen die trots het laatste propagan dawerk nog nalatig bleven zich als lid van den A. N. W. B. op te geven is hier thans gelegenheid dit verzuim te herstellen. De vlag met de bekende Bondskleuren Blauw, Wit, Blauw, zal zeker de aandacht van alle belangstellenden vestigen op deze tent waar een paar ijverige Bondsleden zullen gereed staan om elkeen met voorlich ting en raad van dienst te zijn. Het betonwerk voor de nieuw te stich- buitenwereld zien. Het Limburgsche mijnwezen geldt terecht als zeer modern. Met de Staatsmijnen voor op werd het bedrijf sterk ver-Amerikani- seerd. Ook de werkmethode, doch die is juist onder de mijnwerkers impopulair, mist de j gemoedelijkheid die het Limburgsche eigen is. Onder harde schudgootbazen schijnt ze wel eens in een jakkersysteem te ontaarden. Vandaar ook, dat het Nederlandsch ele ment onder de mijnwerkers jaar op jaar slinkt. Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Maandag is te Alkmaar de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken gehouden. Voorzitter was de heer P. van der Meu- len. Deze constateerde in zijn openings woord een voortdurenden teruggang in het ledental. Vervolgens werd het jaarverslag besproken. De voorzitter werd gecomplimenteerd en gehuldigd met het feit, dat hij op 15 Febru ari 20 jaren lid was van de vereeniging. De heer Ploeg, algemeen secretaris, hield vervolgens een rede óver het onderwerp: Toestand en toekomst der N. V. Spr. stelde vast, dat de drankbestrijding in de laatste jaren zoodanige vorderingen heeft gemaakt, dat men in breede kringen de noodzakelijk- per pakje Engros: De klerken waren vertrokken, slechts Lizzy Smith was gebleven. Die jonge dame vloog haar tegemoet, ratelende van opge wondenheid. „O, jij stiekemerd! Je liet hem onderweg instappen, niet waar? Waar haal je den moed vandaan, met hem tot vlak hier bij de deur te rijden? Als Shaddles je eens gezien had! Wat heb je met dien ongelukswagen uitgevoerd? Het spatscherm is geheel ver bogen. Lois, de gravin is hier! Zij is binnen bij den ouden Shaddles, en de Koningin van Sheba is niets, bij haar vergeleken! Ik wed dat de chinchilla bontmantel dien zij draagt duizend pond gekost heeft indien hij niet méér waard is. En ik, die geverfd vossen- 3 is het bezit van een prima I een genot. Ruime sorteering bij DEPOT VAN DE ZEISS PUNKTAL BRILLENGLAZEN. „Ik zal u brengen tot aan het Hotel de Leeuw, en daar om mijn wagen zenden”. zonder hem minstens één maal noemen?” Lois hing haar hoed en mantel op en ging loom op haar stoel zitten. Met hoog op getrokken wenkbrauwen, zag Juffrouw Smith haar aan. „Je ziet er niet bepaald vroolijk uit, beste meid’1, zeide zij. „Wat scheelt er aan?” „De gevangenis heeft op mijn zenuwen gewerkt”, antwoordde Lois. „Hoe lang is de gravin reeds hier?” „Je hebt toch geen ruzie met hem ge maakt, is het wel?” „Met hem wie? O, die man, bedoel je, Lizzy?” „Natuurlijk! Wie anders dan de man? Wie was er anders om ruzie mee te maken? In een vóór-oorlogschen Ford kan men niet over koetjes en kalfjes praten.” De verlegenheid met haar antwoord werd Lois bespaard, want in dat oogenblik werd er iets door een spreekbuis geroepen en Lizzy snelde als een pijl uit den boog naar het privé-kantoor van Shaddles, om weldra met een gekromden, wenkenden vinger weer te voorschijn te treden. „De gravin wil je zien!” riep zij stralend, „en dat ding dat aan haar rokken hangt is haar zoontje de graaf!” Lois begaf zich naar het vertrek en sloot de deur achter zich. Toen zij hem de ver kreukelde documenten overhandigde, keek mijnheer Shaddles van zijn lessenaar op. „Wat is daarmee gebeurd?” vroeg hij. J „Wij hadden een ongeluk met den auto,” 1 Verschijnselen die niet bedriegen. Abonnementper jaar f 2.50 ft. p post f 3.60. Adverteoti&n 9 cl. p. regel Ing zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllën worden tevens gratis ge ptMtot in de SNEEKER COURANT zeide Lois, weinig op haar gemak. Het jok ken ging haar niet best af. „Wij?” Wie zijn die „wij?” „Ik bedoel dat ik een aanrijding had met bont draag en blij ben het ïe hebben! Niet een anderen wagen,” zeide het meisje nog hetverlegener. Mijnheer Shaddles streek de verfrommel- j de papieren glad, bekeek de onderteekening, dat ik bepaald zweer bij chinchilla 1 zou mij in geen geval goed kleuren En i is Mike niet alleraardigst?” j w --a, „Mike?” vroeg Lois, daar niets van be-| en zeide: grijpende. „Dit is het meisje, uw Ladyschap.” „.Heeft hij je dan niet gezegd dat hij Mike k Voor de eerste maal werd Lois zich de heette?” vroeg Lizzy verachtelijk. „Natuur- 1 aanwezigheid van de vrouw bewust. „Ma lijk heet hij zoo. Michael Dorn. Je zult me| jestueus” is het juiste woord om de gravin toch niet willen wijsmaken dat je uren lang L van Moron te beschrijven. Zij was lang en een pleizierritje met hem gemaakt hebt, 1 forsch gebouwd. De lange chinchilla man- 7. ..Ik zal u brengen tot aan het Hotel Zij merkte werktuigelijk op dat de lang- j NIEMEIJEBs I i i i brengt STEEDS 'T BESTE -- -***- 1 en drogisten. WA4TCR5IHCEL GRQRINGIN --U -- -T|— NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYHiBRITSERADEEL Als men te dikwijls hoofdpijn of maagpijn heeft, als de eetlust, om zoo te zeggen niet meer bestaat en de spijsvertering pijnlijk is, is er geen twijfel moge lijk of men heeft te doen met een vertraging der levensfuncties, veroorzaakt door verarming van het bloed of verzwakking van het zenuwstelsel. Eenige doosjes Pink Pillen zijn dan noodig om de zaken weer in orde te brengen. Onder den invloed van dat krachtige middel verkrijgt het bloed weer spoedig zjjn rijkdom aan roode bolletjes, wordt het gezuiverd en herboren, terwijl de zenuwen worden gekalmeerd, versterkt en stevig gehard. De werking der Pink Pillen is zoo kernachtig mogelijk en brengt in wei nig tijd een volmaakt herstel der krachten tot stand. De Pink Pillen bezitten een buitengewone werk zaamheid tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, algemeene verzwakking, storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt, maagpijn, hoofd pijn, zenuwuitputting. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de fla con, f 9de zes flacons. Hoofddepót Jacob Maris- plein 23 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Holland- sche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. VUVV, til UUUl Ulll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1