I NIEUWE SNEEKER COURANT EET DAN Vruchten in Blik Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. :n r Firma lOHs. TROMP. Snoek Firma H. Westerhof -- Leeuwenburg - SECRETARIE. EET MEER CHOCOLADE KEEPEN 5 t Firma JOHs. TROMP 5 el Nieuwstijdingenj SERVA i DAMES! IS „DE BETUWE”, Tiel W. WURING, Agent Servs Tweede Blad INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. v&nste r*k end Officiéél Gedeelte. Reclame kolom. AUTO-VEHHUUR F. OZINGA - SNEES Non 91 van Zaterdag 17 Augustus1929 een- voors/ecfits KR. jer een ir. Califor nisch SNEEK Diverse Vruchten in Glas. De Secretarie der gemeente SNEEK is Woensdag 21 Augustus a.s. geopend van 8129 uur ’s voor- middags. Het drama in Zorgvliet op 27 dezer voor de rechtbank. De rechtbank te ’s Gravenhage zal 27 Aug. a.s. behandelen de zaak tegen den stu dent O. de C., die in Mei jl. in ’t Park Zorg vliet zijn meisje, mej. B., heeft doodgescho ten Alastrim. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Rotterdam meldt: In de week van 6 tot en met 12 Augustus deden zich 24 nieuwe gevallen van alastrim voor in de stad. Hiervan waren er 14 in reeds te voren besmette gezinnen, terwijl in Dinsdagmiddag heeft de Geneeskundige Dienst te Rotterdam een conferentie gehou den met den inspecteur van de Volksge zondheid, een vertegenwoordiger der Ge- zondheidscommisie en de directeuren der ziekenhuizen ter bespreking van de maat regelen, die, nu de openbare scholen Vrij dagmorgen weer zullen beginnen, genomen moeten worden ter voorkoming van de uit breiding van de alastrim. Nadat besloten was, niet te adviseeren tot het voorloopig gesloten houden van de scholen, werd de conferentie verder bijgewoond door den chef van het bureau onderwijs en ontwikke ling. Besloten is: Ongelukken. Op den weg naar Wijk aan Zee is de heer P. H., die met zijn dochtertje van zes jaar op de fiets reed, door een autobus aange reden. Het kind werd terstond gedood De heer H. werd gewond naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Omtrent het ongeluk bij Wijk aan Zee woidt nader gemeld: Di ijdagavond om kwart over zes wetd op den Zeeweg een driewielige bakfiets, waarmee de heer Henneman uit Heemskerk zijn vijf kinderen vervoerde, achterop gere den door een autobus van J. L. te Beverwijk. Er had een aanrijding plaats, waardoor de kinderen tegen de straat werden geslingerd. Een zesjarig meisje was onmiddellijk dood; de vier andere kinderen kregen lichte ver wondingen. De vader werd met een gebro ken sleutelbeen naar het Roode Kruis-zie- kenhuis te Beverwijk overgebracht. Het lijk van het dochtertje is naar de begraafplaats te Wijk-aan-Zee vervoerd. Woensdagochtend is in de Waal bij Nij megen verdronken het 2-jarige kind van schipper D. Het kind viel te water, toen de vader het aan de moeder wilde overreiken. der Zuidelijke vereeniging tot heden ge volgde gedragslijn goed en betuigt zij haar volle vertrouwen in het bestuur. Door een vingerafdruk gered. Zekere George Fratson werd onlangs we gens moord op een winkelier te Manchester ter dood veroordeeld. Het Hof van Appèl in Strafzaken verwierp veertien, dagen ge leden zijn beroep en Donderdag zou Fratson Het aantal van hen die sheds maar weer Standard Sigaretten wensohen en geen andere is zéér groot! Engros Van de fabriek Aardbeziën - Frambozen Kersen en Mirabellen. Een geval van Tetanus. Te Heemstede trapte eenige weken gele den een tienjarig Hongaarsch meisje in een spijker. Langzamerhand genas de wond, totdat zich dezer dagen plotseling zooge naamde stijfkramp voordeed. Het meisje moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht, waar het thans is overleden. De doctoren hebben bij haar geconstateerd een geval van tetanus, een ziekte, welke vooral bij den wereldoor log bekend is geworden. JkrachtI f-* DER I IECONOMIE I ZWITSERSCHE chocolade-fabriek STAVOREN, 12 Aug. In de alhier gehou den raadsvergadering was met kennisgeving afwezig de heer J. Bonga. Ingekomen was o. m. een adres van het dagelijksch bestuur der Friesche Vereeniging voor Christelijke verzorging en verpleging van krankzinnigen en zwakzinnigen, waarin werd verzocht om een bijdrage uit de gemeentekas van f 5. 'f Naar de meening van den voorzitter behoort dit verzoek te worden ingewilligd. Het da gelijksch bestuur overweegt de mogelijkheid B van oprichting van een idiotengesticht en van internaten met scholen voor confessio- nee! buitengewoon onderwijs voor groepen f van gemeenten in deze provincie. Dit on derzoek vraagt eenige uitgaven. Spreker - laat zich met waardeering uit over hetgeen ’t dagelijksch bestuur in deze richting doet. De heer De Boer zal niet meewerken aan het toekennen eener bijdrage. Het bestuur is J naar de meening van spreker bij de gemeen- teraden niet aan het goede kantoor, omdat I de vereeniging bedoelt de verpleging van patiënten van een bepaalde godsdienstige richting. De heer van der Werff meent dat deze vereeniging met hetzelfde recht om een bij drage kan aankloppen als een neutrale. Op het adres wordt afwijzend beschikt. Alleen de heer van der Werff verklaart zich voor het toekennen eener bijdrage. Gedep. Staten zal de aandacht worden gevestigd op de onvoldoende havenruimte j en de kleine schutsluis te Stavoren. Mede werking zal worden gevraagd om hierin spoedig verandering aan te brengen. Te Amersfoort is een geval van Alastrim geconstateerd bij de 27-jarige echtgenoote van den heer L. in de Aldegondestraat. Zij is eenige weken geleden in Rotterdam ge weest en heeft daar een winkel bezocht, waar de bewoners aan de ziekte leden. Ve len laten zich thans vaccineeren. De ge meente zal ruimschoots gelegenheid geven tot vaccinatie en her-vaccinatie. In het gar nizoen deden zich tot heden geen gevallen voor. Er wordt strenge controle uitgeoefend op de militairen. De toestand van mevrouw L. is niet ernstig. Het bioscoopconflict in het Zuiden. In de te Eindhoven gehouden vergade ring van de Zuidelijke vereeniging voor film-nakeuring is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat het door den heer Van Staveren op 22 Juli gedane bemiddelingsvoorstel al leen is een nadere preciseering van een reeds op 29 Juni door hem gedaan bemid delingsvoorstel, waartegen het bestuur van de Zuidelijke vereeniging reeds in een con ferentie van 4 Juli zijn bezwaren ter kennis had gebracht. Voorts, dat zoolang de Bioscoopbond, ondanks de geheel overeenkomstig de wet in hoogste instanties gevallen uitspraken, waarbij de Zuidelijke nakeuring als rechts geldig is erkend, blijft staan op zijn stand punt, het geen resultaat kan opleveren, over eenig voorstel met het hoofdbestuur van den bond te confereeren. Het bestuur van de Zuidelijke vereeniging blijft bereid, te over wegen elk voorstel, waarbij de gelegenhe: wordt geopend, alle films, welke in de bij de vereenging aangesloten gemeenten zul len worden vertoond, tevoren na te keuren, Beroepsinbrekers. Gedurende ongeveer een jaar zijn te Am sterdam tal van inbraken gepleegd. In ma gazijnen en winkels zijn gsoote partijen goe deren ontvreemd, zonder dat het aanvanke lijk gelukte de daders te achterhalen. Tot de politie in den nacht van 18 op 19 Juni suc ces had. Eenige rechercheurs van het bureau War- moesstraat waren onder leiding van inspec teur Joosten al eenige nachten op zoek ge weest en dien nacht zijn zij er in geslaagd de hand te leggen op drie beruchte recidi visten, die zij op heeterdaad betrapten, na dat zij ingebroken hadden in het magazijn van een in de Spuistraat gevestigden gros sier in schoenwerk. De overval door de politiemannen ge schiedde op het oogenblik, dat de buit, een groot aantal met schoenen volgepakte doe zen, in een auto werd opgeladen. Met een arrestatie van deze drie mannen bleek de politie ’n goede vangst te hebben gedaan, want van het oogenblik van hun aanhou ding af, kwamen veel minder inbraken voor. Dinsdag stond het drietal voor de recht bank. Rekening houdende met hun allesbe halve vlekkeloos verleden eischte het O. M. tegen elk der mannen 4 jaar gevangenis straf. C’ Hoe rijk is Den Haag? De Memorie van Toelichting bij de zoo juist verschenen Gemeentebegrooting voor het jaar 1930 geeft interessante cijfers over het inkomen en het vermogen der Hage naars. Het totaalbedrag van het zuiver inkomen liep van 1914 tot 1920 door de snelle stij-. ging der loonen op van f 147.424.000 tot f350.124.485. Per inwoner beteekent dit een stijging van f 488.40 tot f 973.65, zoodat het gemiddeld inkomen in de oorlogsjaren on geveer verdubbelde. Het hoogtepunt werd bereikt in het gou den jaar 1922, zegt de Res.bode, toen het totaal f 379.477.875 bedroeg of per inwoner f 1047.60 en per aangeslagene f3575.09. Sindsdien deed de malaise haar invloed gelden en daalde het totaal inkomen, niet tegenstaande de bevolking met bijna 50.000 zielen toenam, tot f 358.040.175 of per inwo ner f 873.38 en per aangeslagene f 3475.48 De invloed der malaise demonstreert zich vooral in het aantal aangeslagenen in de inkomstenbelasting. Terwijl dit in 1922 106.145 bedroeg kwamen in 1925/26 slechts 99.817 inwoners voor deze twijfelachtigë eer in aanmerking. Thans is dit cijfer echter weer gestegen tot 103.019. Ook in de cijfers van het belast vermo gen doet zich de invloed van de oorlogs jaren, toen zooveel O. W. gemaakt werd, niet weinig gelden. Terwijl in 1914/15 het totaal vermogen f 1.196.332.000 bedroeg, liep het op tot f 1.925.899.000 in 1920, een vermeerdering dus van 730 millioen! Door de malaise en zeker ook niet het minst door de vlucht van de kapitaalkrachtigen voor de hooge belas tingen daalde het weer tot f 1.551.780 in 1924/25. Sindsdien trad echter weer een scherpe stijging in, zoodat het totaal inko men in 1927/28 het cijfer van 1920 zelfs met 9 millioen overtrof! Per aangeslagene in de vermogensbelas ting bedroeg het gemiddeld vermogen in 1915 f120.593, in 1920/21 f 147.601 en in 1927/28 f 132.439. Dus nog altijd een res pectabel bedrag! ROODESTER Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.— a f 15.— goedkooper dan andere bekende tnerk-rijwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. SINGFL 4 - TELEF. 415 U wordt vriendelijk uitgenoodigd de etalages te bezichtigen, vooral IN den winkel bij: zien van andere daarvoor in aanmerking komende besmettelijke ziekten is voorge schreven; 2e. bij de wederopenstelling van de scho len gelegenheid te geven aan de ouders om hun kinderen, die nog niet zijn ingeënt, bij de komst op de school te doen inenten. Ter bespreking daarvan zal een der ouders of verzorgers worden uitgenoodigd daartoe Vrijdagmorgen op school te komen. Deze maatregel zal Vrijdagmorgen worden toe gepast op alle scholen bewesten de Delfs- havensche Schie en daarna zoo spoedig mo gelijk door de heele gemeente; 3e. aan alle ouders van de hoogere klas sen der lagere scholen een circulaire uit te reiken, waarin er op gewezen wordt, dat het wenschelijk is, hun kinderen opnieuw te laten inenten, en daartoe achtereenvolgens op alle scholen gelegenheid te geven. Bovenstaande maatregelen worden door burgemeester en wethouders getroffen voor de openbare scholen; aan de besturen der bijzondere scholen zal worden verzocht, hun toestemming te verleenen, dat ook op hun scholen op gelijke wijze wordt gehan deld. Een rechercheur in de kast! Gedurende geruimen tijd reeds miste een Haarlemsche begrafenisondernemer geld uit het kantoor. Men kon er niet achter komen, wie die diefstallen bedreef, tot de recherche in den arm werd genomen en een recher cheur zich den geheelen Zondag in een kan- toorkast opsloot. Tegen den avond zag hij, naar de Tel. meldt, dat een der bedienden van de zaak binnenkwam, een bureau open de er hieruit een biljet van honderd gulden pakte. Snel sprong de politiedienaar uit zijn schuilhoek te voorschijn en arresteerde den dader. Ontkennen kon natuurlijk niet baten en de dader is aan de Justitie over geleverd. Rattenvangst in een kippenhok. Bij een drijfjacht op ratten, welke plaats vond in het kippenhok van den fouragehan- delaar D. Venema te Twijzelerheide werden, naar het L. N. meldt, door een tweetal hon den niet minder dan 98 volwassen en 150 kleinere ratten gedood. Wel een vette buit. gen is zijn straf in levenslange gevangenis straf veranderd. Hij heeft dit te danken aaneen vingerafdruk, naar de Daily News weet te vertellen. Het hoofd van het bureau voor vingerafdrukken van Scotland Yard is er namelijk in geslaagd, de deskun digen van het departement van binnenland- sche z.aken te overtuigen, dat een vinger afdruk op een met bloed bevlekte boorden- doos in den winkel van den vermoorde, noch van Fratson noch van het slachtoffer af komstig is. Er worden thans stappen gedaan om de vrijlating van den veroordeelde te verkrij gen. Zijn verdediger had bij de behandeling der zaak in hooger beroep ook reeds de aandacht op dezen vingerafdruk gevestigd en toen den man van Scotland Yard als ge tuige doen dagvaarden. Bij de behandeling der zaak in eerste instantie was deze kar tonnen doos niet als stuk van overtuiging geproduceerd. Tegenover de politie had Fratson bekend den moord te hebben ge pleegd maar voor de rechtbank gaf hij te kennen dat dit slechts grootdoenerij was ge weest! Door onvoorzichtigheid gedood. Een arbeider te Gablonz, die thuis cellu loid verwerkte, stak daarbij een pijp op. De kop van den lucifer viel in het op zijn schoot liggend celluloid en een seconde later was de man een brandende fakkel. Zijn vrouw en twee buren, die op zijn geschreeuw ter hulp snelden, geraakten eveneens in brand, maar konden nog levend naar een zieken huis vervoerd worden. Het lijk van den ar beider werd door de brandweer geheel ver koold gevonden, ofschoon het brandje in de woning spoedig gebluscht was. T enorhonorarium. De beroemde tenor, Richard Crooks, kreeg eenige dagen geleden van een film- onderneming in Hollywood een aanbod van 200.000 gulden voor een medewerking ge durende drie weken. Dit honorarium is het hoogste, hetwelk een kunstenaar tot nu toe aangeboden werd en overtreft dat van Sjaljapin en Titta Ruffo, die medewerken aan den toonfilm, evenals dat van Chaplin, Jannings, Pickford, en Garbo. Desniettemin heeft Crooks het aanbod van de hand ge wezen, omdat de toonfilm zich niet met zijn artistieke overtuiging laat vereenigen. Vluigtuigongeluk in Japan. Een nieuw vliegtuig voor bommenstrooi- en, dat op het vliegveld Tasjikawa bij To kio met een aantal officieren van den ge- neralen staf voor een inspectiereis was opgestegen, is kort na het vertrek gevallen. Acht menschen hebben hierbij den dood ge vonden. Onder de omgekomenen zijn gene raal Ogawa, Kolonel Foejioko en majoor Abe. Van andere zijde meldt men aan de N. Rt. CL: De tweede „uitbarsting” van alastrim schijnt toch nog heviger aan te zijn geko men dan men aanvankelijk had gehoopt en ook uit officieuze mededeelingen viel op te maken, dat zij zou geschieden. Uit het com muniqué van den gemeentelijken geneeskun digen dienst blijkt reeds, dat in de periode van nog geen week na het vorige communi qué meer nieuwe gevallen zijn voorgekomen dan in de geheele periode daarvoor. De ziekte beperkt zich niet meer tot een. be paald stadsgedeelte Spangen maar heeft zich ook in een ander stadsdeel het Noorden genesteld. Wij vernemen, dat alleen Dinsdag nog weer zeven nieuwe pa tiënten, meest uit het Noordelijk stadsdeel, in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging zijn opgenomen. De toestand wordt dan ook momenteel lang niet meer zoo onschuldig opgevat als aanvankelijk het geval was. De leiders van den geneeskundi gen dienst hebben in een zeer langdurige conferentie de vraag overwogen of aan de gemeentelijke autoriteiten niet het advies moest worden gegeven de scholen voorloo pig gesloten té houden. Men is naar wij vernemen van dezen maatregel teruggeko men, op grond van het feit, dat de ziekte in Engeland maanden achtereen stand heeft gehouden en men toch moeilijk eventueel zoo langen tijd de scholen gesloten kon hou den. In de komende dagen zal echter blijken, of men veiligheidshalve toch niet tot dien maatregel zal moeten overgaan, zij het dan dat deze meer voorloopig is. Abrikozen - Perziken - Peren Ananas (schijven en stukjes). 8 tevoren niet besmette gezinnen 10 gevallen voorkwamen. Volgens mededeeling van den geneesheer- directeur van het ziekenhuis aan den Cool singel zijn er in deze periode 21 zusters, 1 dienstbode en 10 kinderen in genoemd zie kenhuis ziek geworden. In het hulpzieken- huis a. d. Hildegardisstraat bevinden zich thans 11 zieken. De ziekte breidt zich in de stad uit ook buiten Spangen, waar evenwel nog de meeste gevallen voorkomen. Men zij dus gewaarschuwd en late zich inenten of herinenten. Ie. ten aanzien van de niet-toelating tot mits bij die nakeuring de keuring in de scholen uit huizen, waar zich een geval traal verband behouden blijft. Ten slotte voorgedaan heeft, te handelen als ten aan- keurt de vergadering de door het bestuur I Aangeboden van den dienst 1928 is: de gemeenterekening gewone dienst, ont vangsten f 49.828.77ki, uitgaven f49.263.26. Batig slot f 565.51 */2. Kapitaaldienst: ont vangsten f 11.616.88, uitgaven f 11.313.38'^, voordeelig saldo f 303.49'/2. De rekening van het G. E. B.-, afdeeling I ontvangsten en uit gaven 19685.98. Afdeeling II ontvangsten en uitgaven f 5.066.10'/2. Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten f 1175.75, uitgaven f949.05. Batig saldo f 226.70'/2. De heeren J. H. de Boer, J. Last drager en J. Bonga werden benoemd om deze rekeningen na te zien. De begroeting vopr 1929 werd gewijzigd. Mej. A. Visser te Haskerdijken werd be noemd als onderwijzeres aan de openbare school. L. Ct. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale pr(js - OFFICIAL FORD DEALER - De bedrogen vinders. Iemand verloor te Rotterdam op den Lin- ker-Maasoever f 100. Het geld werd gevon- |er worden gebracht, doch dezer da den door drie jongens, die, toen zij een man ontmoetten, die hun vroeg, of zij altemet f 100 hadden gevonden, deze het bedrag ter hand stelden en van den man 45 ct. be- looning ontvingen. Deze man, die tot nu toe onbekend is ge bleven, heeft de f 100, welke hem niet toe hoorden, niet afgedragen. Ondanks de eer lijkheid der vinders, wacht de verliezer nog op zijn geld. *S morgens om 11 en *s middags om <4 uur, wanneer de maag begint te vragen, neemt de arbeidskracht af ind I 1 T~N.V.HOLLANDSCH i THEOOORUS NIEMEIJER GRONINGEN iMgawKWgwHswawiaHN VfyABL'nnwiiMgaamtBi'wii >in i,wu -jet-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5