Hl HE DE MOORDENDE STRAM P. F. KOOPMANS KLEINZAND. „Sneeker 1 Montessorischool’ SÏükgeioöpënZ FEUILLETON. D Garage S. HANENBURG, Singel 34 Sneek. Tel. 286. Adverlentiën. Montélimar O 1 sar* De SLAGERIJ van Gesloten zijn. AUT|O-VER!HUUR F.OZINGM- SMEEK Dl Baije Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Gevraagd personeel. De Heer en Mevrouw reddingspogingen aan naar „SAPPE R”. 29. de vrouw. Zij stond tegen de tafel geleund, j „Wie is hij?” vroeg Helias nieuwsgierig. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. na 9 Mark De Heer en Mevr. STORDIAU GORTER geven kennis van de geboorte van hun Zoon GRÉGOIRE. Den Haag, 16 Aug. 1929. Waterpoortsgracht No. 10 Beta Bea 2—4 Oor heel Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. STALHOUDKRU J. G BOKMA, 8at*fe Lammerwog 8, Te!al. no 24 Goedkoop »dres voor LIJKKOETS on VOLGRIJTUIGKN. *»nb.».l.nd Wordt vervolgd. H de 1 Trouwkaarten en Circulaires KIEZEBRINK Co- - Tel. 150 Kleimand 7 naast de heer J. v. d. Feer. W. I* door Een oude bekende, maarde kwaliteit van „Droste". rr DP/iic/ Vtë&XrtTL Zal HARDZEILDAG na 12 uur Billijke Tarieven. Aanbevelend, Ongeluk in een mijn, 16 slachtoffers. Bij een instorting in een mijn in de nabijheid van Kattowitz zijn 16 mijn werkers door vallend gesteente bedol ven. Allen zijn om het leven gekomen. tikelen van die wet, van toepassing wordt verklaard op de ziekte, genaamd alastrim. Daardoor staat thans voor den geneeskun digen dienst de verplichting vast, van elk alastrimgeval, dat hij waarneemt, kennis te geven aan de betrokken inspecteur van de volksgezondheid. Verder zal iedere gemeente moeten zorg dragen, een barak in te rich ten, waar alastrimlijders kunnen worden verpleegd. Bewoners van huizen, woon plaatsen of vaartuigen, waarin zich een ge val van alastrim heeft voorgedaan, mogen voorloopig de school niet bezoeken. De inspecteur van de volksgezondheid ontvangt ook de bijzondere bevoegdheid, zoo noo- dig woningen van ingezetenen binnen te treden. en in haar oogen stond diezelfde blik van doodelijken schrik, dien ik er eerder in ge lezen had. „Vermoord hen. Vermoord ze allen: da delijk zonder uitstel.” „Ónmogelijk, mevrouw,” maker (Dordrecht), opzichter (Zuthpen), plaatwerker (Amsterdam, Venray), rollen- gieter (Amsterdam), scheepmaker-ijzer- werkers (Schiedam), straatmakers. (Eind- zandvormer (Bergen op (Amsterdam), dienstboden (Amsterdam, Apeldoorn, Arn hem Dordrecht, Enschedé, ’s Gravenhage, Groningen, Hilversum, Tilburg, Venlo). - OFFICIAL FORD DEALER het spel staat is gewichtig genoeg, dat zij er de hand in hebben”. „Stockton, voor jou spreken wij in raad selen”, legde Drummond mij uit. „Doch het geen je gehoord en gezien hebt in aanmer king genomen, bestaat de mogelijkheid dat er iets zeer buitengewoons plaats gegrepen heeft... Au, die vervloekte nek!” Hij wreef zacht zijn hals, toen sprak hij voort. „Zoover ik weet is er op de geheele we reld slechts één vrouw, die mij als de duivel zelf kan beschouwen, en die vriendelijk ge noeg kan zijn om voor te stellen mij te ver moorden. En is het dieJongens, jongens wat een onverhoopt geluk”. „O, heerlijk!” riep ik uit. „Wat moet zij dolveel van je houden”. Doch hij sloeg op mijn sarcasme geen acht. „Is zij het dan is Helias o! bij mijn zieke tante! vertel mij niet dat dat begroei de duin Carl Peterson was”. „Ik weet van Carl Peterson niets af”, hernam ik. „Doch dat begroeide duin, zoo- als je hem noemt, weigerde botweg je te vermoorden en ons ook. En voorts, hij wist niet wie je was”. „Dan kan dat begroeide duin Carl ook niet geweest zijn. Maar de vrouwGroote góden! Zou zij het zijn? Stel Je die mop eens voor, dat het werkelijk Irma was. Niet vooruit wetende dat ik het was, hield zij nn misschien voor den onvervalschten neef uit Australië. Zij takelde zich zoodanig toe dat zij eenigszins op een Tante Amelia geleek, hield haar gezicht in het duister en ver trouwde verder op het geluk. Toen moet zij mij herkend, en ingezien hebben dat Ik even hard komedie speelde als zij, en dat wij haar in de kaart gekeken hadden”. H. nots. f waarm Notari roornt Auqi om 7 de Lit te ver! Een aan d< Snei met zi gebrul Het electri All kan ondi blij» Bi beva lever Vereeniging Mannen: Autogeenlasscher (Middel burg), betonwerkers (den Helder), drukker (Rotterdam), electricien (Assen, Breda, Helmond, ’s Hertogenbosch, Middelburg, Tilburg), fotograaf laborant (Hilversum), graveur (Amsterdam), hulp-keurmeester (Deventer), kantoorbedienden (Amsterdam, Tilburg), kapper (Enschedé, Roermond, Utrecht, Venlo), kleermaker (Enschedé), loodgieter (Enschedé, Groningen), meubel- Voorbereidend onderwijs kinderen van 3—6 jaar. Aangifte van kinderen voor de nieuwe school, die in September geopend zal worden, bij Mevrouw H. HALBERTSMA—EOLOMEY, Stationsstraat 16. Geopend: alle werkdagen van 1012 en van 24 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 58 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. Vrouwen: Inpaksters Zoom), Lingerie-naaisters P. J. KNORR, Sneek, Teletoon 162 Café - Stalhouderij en Autogarage Speciaal adres voor: ie klas Trouw partijen en Begrafenissen. Aanwealg e*n ie klas Statie Lijkkoets Nstts bediening. Beleefd aanbevelend. „Pak hem, Peter.” Het was de stem van Jerningham, gesmoord door ’t masker voor zijn gelaat en beiden sprongen op den dok ter toe. Doch het was een hopeloos werk van den beginne af. Twee tegen vijf: de kans was nul, vooral waar één man zoo sterk was als drie anderen. Het kon een halve minuut ge duurd hebben, doch zeker niet langer, alvo rens het kluwen worstelende mannen zich ontwarde en alweer twee bedwelmde, zwart gemaskerde gedaanten op den vloer uitge strekt lagen. Met een gevoel van onbeschrijfelijke wan hoop zag ik hoe de vrouw de peer van het licht weer inschroefde, en weldra was de duisternis opgeheven. Welk een oneervol slot van het werk van dien avond! En wat zou thans gebeuren? Wij waren volstrekt machteloos en vooroordeelen koesterden onze belagers niet. Reeds had Helias de maskers afgenomen ei: beschouwde hij de mannen op den grond met een woesten blik. „Waarvoor dient die misselijke poppen- kasterij?” bromde hij. „Wie zijn die jonge ezels, en waarom takelden zij zich zoo toe?” En’ toen viel mijn blik onwillekeurig op sprak Helias nadrukkelijk. „Het zou het domste zijn wat wij doen kunnen.” Woedend keerde zij zich tot hem. „Het domste wat wij doen kunnen is het niet te doen. Ik zeg je dat deze mannen on eindig en oneindig veel gevaarlijker zijn dan de geheele Engelsche politie.” „Nu, op het oogenblik zijn zij niet zoo bijster gevaarlijk,” merkte de ander gerust stellend op. „Denk eens na, mevrouw, denk eens even na. Wij hebben reeds ernstige moeilijkheden genoeg voor ons. En moeten wij die vermeerderen door zes jonge dom- ooren in koelen bloede te vermoorden?” „Ik zeg je nogmaals, ik ken die mannen,” gilde zij. „En die daar” zij wees naar Drummond „is de duivel in persoon.” „Ik kan er niets aan doen, mevrouw,” antwoordde de dokter op vasten toon. „Ik ken geen vooroordeelen, zooals gij weet, doch een dwaas ben ik niet. En deze man nen, of een van hen, te dooden, zou de han delwijze van een dwaas zijn. Wij moeten zoo snel mogelijk van hier gaan; wij zouden de lijken niet kunnen vervoeren. Vroeger of later zouden zij in dit huis ontdekt worden, en er zou een kreet van afgrijzen opgaan, hen allen in den kelder, en daar zullen wij i hen laten. Doch geen nuttelooze moord.” Ik dacht een oogenblik dat zij hem het punt wilde betwisten; doch met een ophalen van de schouders scheen zij van gedachten te veranderen. „Misschien hebt ge gelijk,” merkte zij op. „Maar liever had ik geheel Scotland Yard hier gezien dan deze enkele man.” „Zijn naam is Drummond,” antwoordde de vrouw. „Maak wat voort en breng hen naar beneden.” En in de duisternis van den kelder, waar heen zij ons braéhten, luisterde ik naar de geluiden van hun vertrek. Hoe lang het duurde tot ik den laatsten voetstap boven mijn hoofd hoorde, weet ik niet, doch einde lijk was het in huis stil. De snorkende adem haling van de bewustelooze mannen in mijn nabijheid was het eenige geluid, en weldra viel ik in een onrustige sluimering. Ik werd met een schrik wakker. Buiten rammelde een zware wagen voorbij, doch ’t was niet dit waf mij had doen schrikken: het was iets dichterbij. „Peter! Algyl” Het was de stem van Ted Jerningham, en bij wijze van antwoord liet ik tweemaal een gesmoord gekreun hooren. „Wie is daar?” Ik herhaalde nogmaals het gekreun en nu hoorde ik hem zeggen: „Ik zal een lucifer aanstrijken.” Het zwakke vlammetje flikkerde en hij slaakte een uitroep van verbazing. Languit op den. grond, juist op de plek waar men hen neergelegd had, lagen de anderen, en toen de lucifer voor het laatst opflikkerde en daarna uitging, kreunde Algy Longworth en wentelde hij zich op zijn andere zijde. „Wel verdraaidl” hoorde ik hem klagend zeggen, „ben ik nu door een autobus over- hetgeen ’t laatste is wat wij wenschen. Stop reden of niet?” Drummond zelf had het het érgste te kwaad. De monnikskappen hadden in het geval van de anderen de grootste kracht van de slagen gebroken, terwijl ik er bijna schotvrij afgekomen was. Doch Drummond, de arme kerel, had het het hardst te ver- antwoorden. Zijn aangezicht was door de ammoniak geschroeid en verbrand, en de geringste beweging met het hoofd veroor zaakte hem ondulbare pijnen. En het mocht Uit het dagboek van een ontvanger. Een kwartier geleden hadden we nog getelefoneerd met den deurwaarder die in de Elseneurstraat aan ’t beslagleggen was. „Maar niet doorgaan”, had ik gezegd. Toch kwam hij nu binnen en telde vijf tien gulden uit. „Hier is ’t geld", zei hij. „Maar Ik wou, dat ik een kleine lijfrente had, of ergens ’n klein boerderijtje, 't Is géén werk.” Hij beet op z’n dikken grijzen knevel. „Veel meubels hadden ze niet, alleen een oud kabinet, dat z’n geld waard was. Daar legde ik dus beslag op. De vrouw was woedendze goot met woorden. Ik moest op m’n stuk blijven staan: ze had al twee maal kwijtschelding gehad... er komteens een end. Dat ik zoo ijskoud bleef, maakte haar nog boozer. Ze nam den theepot van tafel en smeet dien voor m’n voeten In stukken. Ze nam een vaasje en met dat ding in haar handen zinkt ze ineens in mekaar als een leege zak. Geen comedie, ze viel werkelijk flauw. Er had een zoon van haar zoo stilletjes in een hoek gestaan, een mager klein kerel tje hij schoot uit, loopt naar ’t kabinet, haalt een tafelmes uit een la en stuift op me af. Ik kan net een stoel tusschen hem en mij schuiven. Een begrafenis na 14 jaar. In Juni 1915 stierf te Berlijn door een verkeersongeluk een 21-jarig Turksch student, afkomstig uit Konstantinopel. In opdracht der familie werd het lijk ge balsemd en in een zinken kist gelegd, om naar Turkije te worden vervoerd. De begrafeuis-onderneming die voor een en ander had gezorgd, heeft echter daarna de opdracht vergeten en zoo is het lijk al die jaren in de kelder der on derneming blijven staan. Dezer dagen is het daar, in volkomen gemummificeer- den toestand gevonden en door de zorgen van de overheid op het kerkhof te Mar- zahn ter aarde besteld. Ongelukken in de Zwitsersche bergen. Vrijdag hadden de twee zusters Ziess uit Freiburg M Breisgau met een gids en een bekend alpinist, dr. Beaurais, van Zermath uit den Matterhorn bestegen. Bij het afdalen zijn dr. Beaurais en een van de dames, die zich aan hetzelfde touw bevond, 200 meter in de diepte ge vallen en op slag gedood. Een reddings- colonne van twaalf man is uit Zermatt vertrokken, om de lijken te bergen. Intusschen worden uit Innsbruck nog enkele ernstige ongelukken gemeld' aan bergtoeristen overkomen. Zoo is de vrouw van den hoofdredacteur Miessner uit Berlijn, toen zij met haar man een uitstapje in het Etzdal maakte, op den Laengenfeld op een voetpad uitgegleden en van een 40 M. hooge rots gevallen. Zij bleef zwaar gewond liggen en overleed een half uur later. In het Karwendelgebergte is bij Stau- senjoch des avonds de heer Schuernagel uit Berlijn eveneens verongelukt. Na lang zoeken werd hij met talrijke ern stige verwondingen gevonden. Voorts is in het Wettersteingebergte een nog onbekende man van naar schat ting 30 tot 35 jaar verongelukt. Tot onze groote smart over leed na een korte ongesteld heid, onze eenigste lieveling en Kleinzoontje op de leeftijd van 3 jaar en 5 maanden. De diep bedroefde Ouders en Grootmoeder A. BOOMSMA A. BOOMSMA-KUIPERS R. BOOMSMN BERGSMA Pirgjum. Sneek, 18 Augustus 1929. Notar Sneek, Augui uur in aldaar, Het 1 aanm de H Wijde 3, te I tuin, gang n ter kad: 58 een heer H Aam Beta Lasti voor k Bezi 'snam. taling hoeve in No< ^oor deze betuigen wij onzen IJbesten dank voor de talrijke gelukwenschen ontvangen op ons 25-jarig Huwelijksfeest. G. OOMES—RAMPION en Kinderen. Sneek, Augustus 1929. ;e i a n a a r o e i a e r s si a k i n g m O.-G r o n 1 n g e n. Een zestig werkwilligen uit Beetsterzwaag en omgeving zijn gistermorgen te Winschoten aangekomen voor het verrichten van oogst- arbeld in Oostelijk Groningen. Zaterdagavond waren een dertig Friesche arbeiders, die in het stakingsgebied hadden gewerkt, vertrokken, om niet terug te kee- ren, en Zondagmorgen waren ook eenige Duitschers naar hun woonplaatsen terug gekeerd. Auto met 8 personen te water. Zondagmiddag geraakte een gesloten personenauto met 8 inzittenden uit Haarlem bij Overschei in de Schie, door een defect aan de stuurinrichting. De 56-jarige A. Z. kon niet meer uit de auto gebaald worden en verdronk, alle anderen werden gered. J. B. FEENSTRA-KOK geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter TINE. Sneek, 18 Aug. 1929. Ongelukken. Zondagmorgen is bij Hilversum aan den Bussumer Grintweg de 48-jarige D. L. uit de Eerste Laurierdwarsstraat te Amsterdam bij het oversteken van den weg gegrepen en enkele meters meegesleurd door een auto, bestuurd door den heer J. J. B. uit Hilver sum, die uit de richting Bussum kwam. Dr. Frank, uit Amsterdam, toevallig ter plaatse, verleende de eerste hulp. Het slacht offer is per auto van de Majella-stichting te Bussum naar het r.-k. ziekenhuis te Hil versum vervoerd. Bij aankomst aldaar, bleek de man reeds overleden. Hij laat elf kinderen na. De staking in het Zaansche houtbedrijf. De besprekingen die tusschen de ver tegenwoordigers van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaan dam en de arbeidersorganisaties in de Industrieele Club te Amsterdam gehou den zijn, hebben alweer geen resultaat op geleverd. Garage met 130 auto’s verbrand in de Fransche badplaats Chatelaillon in de nabijheid van La Rochelle brak Zondag nacht een brand uit, waardoor een auto- garage met 130 auto’s en drie autobussen een prooi der vlammen werd. Drie meisjes, die van een feestje naar huis keerden, ont dekten het vuur. De bewaker was inge slapen en werd gewekt door het ontploffen van een benzine-tank. Slechts met moeite kon hy zich in veiligheid brengen. Aange zien zich in de onmlddelijke nabijheid van de garage een groote benzine-opslagplaats bevindt, moest een eveneens in de nabijheid gelegen hotel in allerijl worden ontruimd. Spoorwegongeluk in de Ver. Staten. Bij de ontsporing van een passagiers- trein van den St. Louis and San Francisco- spoorweg bij Henriette (Oklahoma) zijn 14 menschen omgekomen, twaalf negers en twee blanken. Zij bezweken aan brand wonden, veroorzaakt door ontsnappenden stoom. werkelijk een zeer jammerlijk troepje heeten, dat zich te half zeven in den morgen boven verzamelde. Ieder van ons verlangde niets vuriger dan naar huis en naar bed te mo gen gaan ieder van ons, dat wil zeggen, behalve hij, die er het ergste aan toe was. Drummond wilde er niet van hooren. „Wij zijn nu eenmaal hier”, zeide hij kop pig, „en zelfs al was mijn nek gebroken, waar het, naar de pijn te oordeelen, veel op lijkt, ik wil toch zien of wij niet iets kunnen ontdekken dat ons een leiddraad in de hand geeft. Want al moest het mij vijf jaren kosten, ik wil mijn rekening veref fenen met dien vervloekten kerel, die er uit ziet als een weelderig begroeid duin”. „Ik geloof dat de dame nog erger het land aan ons had dan hij”, merkte ik op. Voornamelijk aan jou. Zij stelde maar even tjes voor ons allen te vermoorden”. „Deed zij dat waarachtig,gromde Drummond. „Zij kende je. Zij wist je naam. Ik ge loof dat zij u allen van aangezicht kende, doch Drummond kende zij bijzonder goed”. „Deed zij dat waarachtig”, gromde hij nog eens, en hij keek mij peinzend aan met het eene oog waaruit hij nog zien kon. „Ik weet het beslist zeker. Herinner je je nog dat zij de lamp uit haar hand liet val len, toen zij plotseling je gezicht zag? Ik ving den blik in haar oogen op, toen ik de lamp voor haar opraapte: zij was doodelijk geschrikt”. En nu werd ik het voorwerp van de on geveinsde verbazing van allen. „En ook nog”, ging ik voort, „zij sprak van Drummond ais van den duivel in per soon”. „Groote hemel!” zeide Drummond zacht, „het zou toch niet kunnenhet zou toch niet kunnen, dat..?’ „Er is géén reden waarom het niet zou kunnen”, viel Jerningham in. „Hetgeen op „Als je m’n moeder vermoordt!” hakkelde hij, „als je, als je... dan ga je d’r an.” De veldwachters (er waren er twee bij) namen hem zonder veel moeite ’t mes af. Toen kwam er een klein meisje een, jaar of tien. Ze kneep haar scherpe nageltjes In m’n hand. „Als moeder niet opstaat maak ik je dood 1” zei ze. Zoo’n kind, hé Komt er een metaalwerker binnen. „Wat is er te doen?” vraagt hij. De politie deed ’t uit de doeken. „En hoeveel moeten ze betalen?” „Vijftien gulden”. Hij telde ze voor me uit. „Daar!” zei hij. „En nou kan jij de hel loopen, en je baas ook!” Dat moet je dan maar opeten ’t Mooi ste is die metaalwerker betaalt zel| ook nooit. Altoos op den lijst der oninbare pos ten Maar dit kon hij niet aanzien Ja, hoor eens, ik wou dat zij de mini mumgrens van de inkomstenbelasting wat optilden. Met die kleine posten heb je de meeste narigheid. En de menschen betalen toch hun accijnzen (H.bl.) Alastrim. Dezer dagen is een Koninklijk besluit tot stand gekomen, waarbij de wet van 4 December 1872 (St.bl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, Te ver in zee. Op het Stille Strand te Scheveniugen hebben Zondagochtend weer eenige per sonen, die zich te ver in zee gewaagd hadden en door den stroom werden mee getrokken, in levensgevaar verkeerd. Zij konden echter door anderen, onder wie leden van de reddingsbrigade, gered worden. Hierbij zijn zoowel enkele drenkelingen als eenige der redders tegen een golfbreker geslagen, waardoor zij kneuzingen opliepen de geneeskundige dienst heeft hen op den centralen post behandeld. Een der drenke lingen is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Zondagavond omstreeks 7 uur is een 12-jarig meisje door den stroom meege trokken. Zij werd door haar vader gered. Beiden liepen, doordat zij met een golf breker in aanraking kwamen, schaafwonden op. Sinds Maandag j.l. was de Berlijnsche recherche druk in de weer om een elfjarig meisje, Hilde Zöpernick, de dochter van een ambtenaar van de rijksbank, te zoeken, die spoorloos verdwenen was. Den geheelen middag had zij met vriendinnetjes in de omgeving van haar woning aan den Sachsen- platz gespeeld en in- en uitgeloopen op een nabijgelegen bouwwerk, waar een groot winkelhuis wordt opgetrokken. Tevergeefs had de politie dit geheele gebouw doorzocht, nabijgelegen vijvers en vaarten afgedregd, met speurhonden gezocht. Het kind was en bleef zoek. Vrijdagmiddag betraden enkele arbeiders een nog niet afgewerkten kelder van het in aanbouw zijnde huis. Toevallig kwamen zij op een plek, waar het zand onder hun voeten meer meegaf dan elders. Zij gingen aan het graven en stootten weldra op een menschelijk lichaam, dat bleek het lijkje te zijn van het gezochte kind. Op welke wijze de moord begaan is, kon nog niet worden vastgesteld ook is nog geen spoor gevonden van den moorde naar. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardiging over deze gruwelijke mis daad. Drie vrouwen verdronken. Vrijdag zijn te Cuxhaven drie baad sters in zee verdronken, doordat zij in een diep gedeelte geraakten. Alle ter stond ondernomen bleven vruchteloos. (Amsterdam), hoven, Tilburg, Zwolle), (Utrecht). f Solie IVVII **11J«* MUU VillYVlV J11CU1, Schoolgebouw Aan\ Vei li AANOESCHAFT een 1ste klas LUK AUTO. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale pr(ja 1 He uitat Ziet toe. dat ge Drosles krijgtz j> l i Het riefe door stige druk ten, pracl gewei word kelhi «ion, het i toree doeli Het uit d Biljt A. M. OOMES voelen, verzachten geneest men met w PUROL Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2