is VERKADE’s nieuwste creatie P. POSTMA - Grootzand N.V NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK 5 °lo PANDBRIEVEN a 100'k 1» (tot een beperkt bedrag) GELDEN BESCHIKBAAR Officieel orjaan der gemeente Sneek Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mliohardi s Laxeertablelten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Dit No. beslaat alt 3 bladen RESERVES 13100 000.- Verkade's Artikelen flo, 93 Zaterdag 94 tiisrii.MtiiH ft 999 45a Jaargang NIEUWSTIJDINGEN 25 cent per ons Iets Nieuws Iets Aparts Iets Overheerlijks Fente Blad mtgara: K1EZEB1UNK l i NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in De SNEEKER COURANT is een Geplaatst Kapitaal waarop gestort Hypotheken Pandbrieven Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 22 en 23 Aug.: kinderbeursje met inhoud, C. Baarda, p.a. U. W. Zijlstra, Oude Koemarkt; com- binatietang, J. Tamminga, Leeuwardertrek- vaart 2. Inspecteur Mol was intusschen met de agenten Krul en van der Heyden naar de 2e etage gegaan, om te trachten daar den man te overmeesteren. De heer de Willigen en de agent Wolters begaven zich naar het dak en trachtten van daar af, zoo mogelijk met emmers water, den man tot kalmte te brengen. Toen deze echter de komst van den inspecteur en de agenten in de kamer meende waar te nemen de politieambte naren hadden zich veiligheidshalve verdekt opgesteldschoot Van R. op manshoogte een gat in den muur in de richting van waar De alastrim-gevallen. Te Hilversum doet zich ook een geval van alastrim voor, n.l. bij een 14-jarig meis je. Volgens verklaringen van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst heeft het kind de besmetting opgedaan in den trein van Den Haag naar Hilversum. Het meisje is dadelijk in de besmettelijke ziekte-barak geïsoleerd. De ziekte heeft een normaal verloop. van de Duitsche, ten einde in het drukke goederen- en kolenvervoer te voorzien, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen drie duizend open wagens besteld, waarvan de levering is opgedragen aan de wagen- bouw en machinefabrieken Werkspoor voor 1300 stuks; 400 bij de Westdeutsche Wa- genfabriken A. G. Dusseldorf; 600 bij de Hannoversche Wagenfabrik te Hannover; 500 bij Wagenfabriken te Keulen-Deutz en 200 te Mainz, allen met Kunze Knorr rem. Er zullen een duizend ingericht wor den met een laadvermogen van 20 ton en 1500 met 21'/2 ton, allen twee-assige voer tuigen. 47, Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 16 graden. Tot onderwijzeres (tijdel.) aan dt Dr. de Vlsserschool te Rotterdam, is be noemd met ingang van 1 Sept. Mej. A. K. van der Brug te Sneek, leerling der Chr. Kweekschool aldaar. StavorenEnkhuizen en CalaisDover. Zondag a.s. zal door 2 Nederlandsche zwemmers, Alex Bakker uit Bergen op Zoom en Martha Snel uit den Haag ge zwommen worden van Stavoren naar Enk huizen. Deze tocht wordt georganiseerd door het weekblad „Het Leven”. Van den uitslag zal afhangen, wie van deze beide bekende zwemmers zal worden in staat ge steld in September a.s. den grooten zwem tocht over het Kanaal (CalaisDover) te probeeren. Tot dusver is geen Nederlander daar nog in geslaagd. De start van den tocht over de Zuiderzee heeft Zondagmor gen te 6 uur te Stavoren plaats. gezicht open. Hierdoor ontstond bloedver giftiging en na enkele dagen ziekte is hij onder hevige pijnen aan de gevolgen over leden. Een zonderling heimwee. De chef-veldwachter te Aalten kreeg deze week bezoek van den 80 jarigen L. uit Amerika. L. wilde de cel nog eens zien, waarin hij in 1870 wegens een jachtover- treding zes dagen „gebromd” had. De 60- jarige zoon, die hem vergezelde, maakte een foto van zijn vader in de celVolgende maand gaat het tweetal weer naar Amerika terug. I i NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harlch, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De schietpartij te ’s Gravenhage. Er heeft een schietpartij plaats gehad op een 2e bovenhuis aan de Valkenbosch- laan no. 272 te Den Haag, bewoond door den 65-jarigen rentenier Van R., oud-chef werkmeester van een kaarsenfabriek te Gouda. Deze leefde tamelijk teruggetrok ken alleen met zijn vrouw en was reeds ge- ruimen tijd overspannen en lijdende aan vervolgingswaanzin. Familie-omstandighe- den en erfelijkheid speelden daarbij een rol van beteekenis. Een dag of tien geleden was zijn broer gestorven en sedert dien was de toestand van Van R, aanmerkelijk ver ergerd. Dinsdag op Woensdagnacht te 5 uur meende hij „vreemd volk” in huis te hoo- ren, hetgeen zijn vrouw hem tevergeefs uit het hoofd trachtte te praten. In den ochtend werd zijn optreden minder ongevaarlijk en tegen één uur begaf hij zich naar het bal- con aan de straatzijde en sloot de balcon- deuren achter zich dicht. Daarop heeft hij gedreigd, ieder te zullen neerschieten, die hem durfde naderen. Voorbijgangers waar schuwden de politie, terwijl inmiddels de inspecteur De Willigen, die er tegenover woont en die toevallig thuis was, naar bui ten kwam om, gewapend met zijn revolver, in te grijpen. De heer de Willigen is tevens instructeur voor de politiesportoefeningen en geeft ook les in schieten enz., zoodat hier wel de rechte man op de rechte plaats kwam. De agent van der Heyden, die even eens in de buurt woont, assisteerde hem. Intusschen kwamen van het politiebureau de inspecteur Mol en eenige agenten even eens ter plaatse. Van R. werd toen zoo drif tig, dat hij lukraak eenige schoten van het balcon af loste. Inspecteur De Willigen zag daarop kans van de straat af den waan zinnige in de palm van de hand te raken, doch van R. nam onmiddellijk met de an dere hand den revolver, dien hij op het bal con had laten vallen, weer op en schoot op nieuw. Een tweede schot van den heer de W. raakte hem in den onderarm. Van R. was echter nog geenszins buiten gevecht gesteld; hij opende de balcondeuren en nam een nieuwen geladen revolver bij het onderzoek bleek later, dat de man drie ge laden revolvers in huis had om opnieuw te gaan schieten. 5.750.000.— 1.102.600.— De film De Gevangenis. Men meldt uit Amsterdam: Wij vernemen dat het verbod voor de ver- tooning in het openbaar van de Sovjet film De Gevangenis nader door de Centrale Filmkeuring als volgt is gemotiveerd: De commissie heeft besloten deze film te verbieden voor openbare vertooning, om dat zij in strijd is met de openbare orde en gedeeltelijk ook met de goede zeden. Zij motiveert dat o.a. door het feit, dat de bewindvoerende personen, speciaal de directeur der gevangenis, op een belache lijke en liederlijke wijze zijn voorgesteld tegenover de nobele politieke gevangenen. In de 7de acte komt die liederlijkheid in hooge mate naar voren. Bovendien is er een bespotting van godsdienstige hande lingen. Ook bij deze Russische film komt de te genstelling van laagstaande machthebbers en hoogstaande onderdrukten weer to' uiting, hetgeen stelselmatig geschiedt. D; is een vervalsching van het wereldbeeld en aanwakkering van den klassehaat en als I zoodanig in strijd met de openbare orde Het is nog niet bekend of herkeuring zal worden aangevraagd. (De Centrale filmkeuring slaat dus een nieuwen weg in ten aanzien van Russische films, Red.) Bestellingen der Nederlandsche Spoorwegen. Ten einde te voorkomen dat zeer veel open goederenwagens door de Nederland- sche Spoorwegen moeten worden gehuurd' stervend. Talaf. 453 Het 26ste Middenstandscongres. Gistermorgen werd in de Tooneelzaal van het gebouw van hef Volkspark, het 26ste Nationaal Middenstandscongres van den Koninklijken Ned. Middenstandsbond voort gezet. Na heropening bracht de heer W. Wessel Bzn., voorzitter der Ned. Vereeniging van Werkgevers in het heerenkleedingbedrijf, een prae-advies uit over „Het wetsontwerp eener Huisarbeiderswet.” Vervolgens werd het prae-advies behan deld van den heer dr. E. J. Tobi, over „Georganiseerde Distributie een Algemeen Mlddenstandsbelang”. Na de sluiting van het congres werd des middags een autotocht gemaakt door de congressisten in en om Enschedé. Deze tocht was aangeboden door het gemeentebestuur van Enschedé. Een droevig sterfgeval. Een dienstplichtige van het 9e Regt. Inf- te Assen, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, krabde een puistje aan zijn (waarmede gefusioneerd de N.V. EERSTE NED. HYP. BRIEFdANK TE ’s GRAVENHAGE) Uit het Limburgsche mijnbedrijf. De totale netto-productie der gezamen lijke Limburgsche mijnen heeft in juli 1.024.178 ton bedragen. Dit is de eerste maal, dat de productie in een maand meer dan een millioen ton is. Het totaal aantal arbeiders der gezamen lijke Limburgsche mijnen op 1 Augustus was 24.538 ondergrondsche en 10.619 bo- vengrondsche. Gevaarlijk spel. Dinsdagavond werd er in een barak in het kamp van Waalsdorp gestoeid. Een der soldaten keerde voor de grap de krib van een kameraad om. De jongen kwam on gelukkig terecht, kreeg een wond aan zijn slaap en verloor het bewustzijn. Hij moest naar het militair ziekenhuis worden over gebracht, waar de officier van gezondheid een nog al ernstige hersenschudding con stateerde. De toestand van den jongen is niet ongevaarlijk. Een ernstig auto-ongeluk. Tengevolge van het springen van een van de banden is de auto van den 73-jarigen burgemeester van het dorp Aische (België), die tevens lid was van den provincialen raad van Namen, den heer Van Goidsen- hoven, te Forville in volle vaart op een boom te pletter geloopen. Van Goidsenho- ven kreeg een schedelbreuk en was onmid dellijk dood, evenals zijn chauffeur, de ge wezen Russische officier Savin. Een nicht van den burgemeester, Gravin van der Burch, werd het borstbeen ingedrukt. Zij is Kinderwagen door motorrijder overreden. De motorrijder K. E. slingerde in het Woordeinde te Oostzaan over den weg met een snelheid van 80 a 90 K.M. en botste op den gevaarlijken driesprong in de Haal tegen een kinderwagen. Door de groote snelheid kon hij de bocht In de richting Purmerend niet nemen, waardoor hij ge dwongen was een zijweg in te slaan. De echtgenoote van A. V. bevond zich daar met een kinderwagen, waarin twee kinde ren waren. Naar „de Tel.” meldt, werden beide uit de wagen geslingerd een meisje van drie jaar viel van de vier Meter hooge brug in het water. Een der toeschouwers slaagde er in het kind op het droge te brengen. Het andere kind viel op de brug en bekwam eenige ontvellingen. Tegen den onvoorzichtigen oestuurder is procesverbaal op opgemaakt. De salarissen der Friesche burgemeesters, secretarissen en ontvangers. In het najaar van 1928 deden Ged. Staten van Friesland aan de gemeenteraden van dat gewest ’t ontwerp eener nieuwe salarisregeling voor burgemeesters, secreta rissen en ontvangers toekomen, waarbij de salarissen dezer functionarissen belangrijk verhoogd werden. Vele gemeenteraden advi seerden niet tot invoering dezer regeling over te gaan. Ged. Staten evenwel zetten door en 1 Januari j 1. ging de nieuwe regeling in, waarop thans de Koninklijke goedkeuring verkregen is. H.M. de Ko n i n g i n-M o ed er naar Beetsterzwaag. Naar wij vernemen is H M. de Koningin- Moeder voornemens heden een bezoek te brengen aan de Cornelia-stichting voor gebrekkige kinderen te Beetsterzwaag. H.M. zal de heenreis per auto van Soestdijk ma ken en met den trein om 4.48 uur van Heerenveen naar Soestdijk terugkeeren. °/o Geconstateerd kan allereerst worden, dat dit nader onderzoek wel duidelijk aan het licht heeft gebracht, dat het eerste onder zoek zeer veel te wenschen heeft overgela ten. Inderdaad zijn er eenige bezwarende omstandigheden naar voren gekomen, maar daar tegenover staan weer eenigie verlich tende feiten voor den verdachte. Daarnaast vernam het blad nog een op zienbarend feit. Het onderzoek in deze ge ruchtmakende zaak is den laatsten tijd met ijver in verschillende richtingen voortgezet en de mogelijkheid, dat de procuratiehouder van Oudheusden niet de dader zou kunnen zijn, heeft zich hierbij naar voren gedron gen’ Men schijnt zelfs op ’t oogenblik een belangrijke aanwijzing te hebben, die in een gehèel andere richting, dan waarin politie en justitie tot nu toe voornamelijk zochten, wijst. Mocht deze aanwijzing, die in de richting, van een anderen persoon dan van Oudheusden gaat, juist blijken, dan zou van Oudheusden ook geen medeplichtigheid aan den móórd ten laste gelegd kunnen worden hij de nadering der politie meende te be speuren, om daarna weer naar het balcon te gaan. De pogingen van den heer De Willigen om met emmers water den man tot bedaring te brengen, hadden geen resultaat; van R. schudde als een hond het water van zich af en ging voort met het lossen van schoten. Twee schoten van den heer De W. stelden daarop den waanzinnige voorloopig buiten gevecht. Voorloopig, want toen onmiddel lijk daarna de inspecteur Mol en de agen ten iKrul en van der Heyden hem wilden overmeesteren, zag hij nog kans, den in specteur door een revolverschot in den arm te treffen. Daarna werd hij echter over mand en per auto van den Eerste-Hulp- dienst naar het ziekenhuis overgebracht, waar de noodige verbindingen op zijn hand en arm, waarin hij door vijf schoten was getroffen, werden verricht. De heer Mol werd daar eveneens verbonden; hij kon toen huiswaarts keeren. Hoofdcommissaris van ’t Sant woonde een gedeelte van de schietpartij bij. Com missaris Kramer leidde het onderzoek. Een geluk mag het worden genoemd, dat behalve de inspecteur niemand door de wil de schoten van den waanzinnige is gewond. Nog vernemen wij, dat van R. waarschijn lijk naar de Ramaer-kliniek zal worden vervoerd om daar verder te worden ver pleegd. N. R. Crt. De inbraken te Arnhem. De politie te Arnhem heeft Woensdag nacht vermoedelijk een goede vangst gedaan door de arrestatie van een 26-jarigen Duitscher, die waarschijnlijk de dader of althans een van de daders is van de in de laatste weken te Arnhem gepleegde inbraken. Omstreeks één uur bemerkten de bewoners van een woning aan de van Hogendorplaan dat iemand in huis was. Toen zij opstonden, bemerkten zij een man in de kamer, die oogenblikkelijk de vlucht nam Even later ontdekte een bewoner van de van der Duyn van Maasdamlaan, dat er een man om den hoek van de slaapkamer was. Toen hij opstond, vluchtte de man door het geopende raam. Inmiddels hadden de bewoners van eerstgenoemde woning de politie gealar meerd, die spoedig met een aantal man schappen ter plaatse was en die juist be merkten, dat de bedoelde persoon uit de woning in de van der Duyn van Maasdam- laan vluchtte.Hij werd gearresteerd, ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig willen maken, doch op weg te zijn naar een broeder, die in Velp woonde, waarbij hij verdwaald was. Hij heeft nog niet bekend. De roofmoord te Rotterdam. Dezer dagen citeerden wij uit de „Maas bode” een artikeltje over de moordzaak- Lans. De bizonderheden zouden echter, zoo verneemt het „Utr. Dgbl.” van welingelichte zijde, zeer eenzijdig zijn. Het blad is in staat o.a. de volgende bizonderheden mede te deelen: De Edison lichtweek te Amsterdam. Op 21 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Edison de practisch bruikbare gloeilamp uitvond. Naar aanleiding van dit gouden jubileum zal van 21 tot en met 27 October a.s. te Amsterdam een grootsch opgezette „Licht- week” worden gehouden. Tal van autoriteiten en vooraanstaande personen uit financieele- en handelskringen zijn aangezocht om zitting te nemen in de verschillende comité’s. Burgemeester de Vlugt heeft het eere-presidium aanvaard, terwijl dr. W. Lulofs de leiding van het uit voerend comité op zich genomen heeft. Een groot' aantal gebouwen, torens, bruggen, enz. zal op feeërieke wijze worden verlicht, zoodat gedurende de Lichtweek, waaraan vele attracties zullen worden ver bonden, Amsterdam een onvergetelijken aanblik zal bieden. PANDBRIEVEN a 937> en voor le hypotheek op billijke voorwaarden <1 I II miii mfels «L.t; riaci f f f 73.000.000.— f 70.000.000.— OPGERICHT TE VEENDAM IN 1B9O IIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1