TABAK STAAT aan de SPITS JODEMKOeKEII TÜTTI FRÜTTI merk Firma H. Westerhof I STERTABAK Is Qttcvzrtrcffen i Smetten, Doorzilt Stukloopen der Huid iÜPUROL i VERKADE's Sneek it iciecl Orgaan lier Gemeens M Verschijnt Horlogerie HENRI VAN ESCH - brengt STEEDS 'T BESTE Nieuwstijdingen,. SERVA W. WURING, Agent Serva Firma Jobs. Tromp, Sneek I SMEEK. F. OZINGA - SMEEK WEEKST R A’s de beste de lekkerste verpakt in luxe bussen die niet op rekening staan. Heele bussen 25 Halve 13 Firma JOHS. TROMP, SNEEK, Firma JOHs. TROMP per pondspak 50 cent AUTO"VERHUUR - annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERAOEEL Zaterdtt< WW No 93 Tweede blad. Uitgave KIEZEBRINK Go. 45e Jaargang Reclame kolom. GROOTHANDEL IN TABAKSFABRIKATEN SNEEK Teletoon No. 150 jaar be- verdachte. De vrouw had zich reeds op den I 1 1- pijprooker een waar genot! Voor den ENGROS Opgericht 1901. en ver I stuks ijk >m Deze individualiteit is te verkrijgen door het zich bewust worden zijner roeping, en Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagavond reed de heer S. Wessels, koopman te Rotterdam gedomicilieerd, met 4 schepelingen van het te Selzaete liggende Engelsche stoomschip Appleleaf, per auto met razende snelheid langs het kanaal Ter- neuzen-Gent. Op een gegeven oogenblik verloor hij de. macht over het stuur; hij botste tegen een zwaren paal van de lichtleiding welke af knapte, waardoor de auto kantelde en in het kanaal stortte. Door het inslaan van de ruiten wisten 3 Engelsche schepelingen zich zwemmende te redden. De auto, welke door een brandende lan taarn in de diepte zichtbaar was, is onge veer 4 uur later, om één uur ’s nachts, bo ven water gebracht met de laadboomen van twee schepen. In defi auto lag het lijk van Part. Harding, een omstreeks 30 jaar ouden stoker, afkomstig uit Portsmouth. Vermoe delijk is hij bij het ongeluk terstond be wusteloos geraakt. Het lijk is aan het hoofd verwond. De bestuurder, de heer Wessels, wordt nog vermist. Later is ook zijn Jijk gevonden. Arnhem door inbrekers geplaagd. In vacantietijd wagen inbrekers graag eens een kansje. In Arnhem is het tegen woordig bar zooveel kleinere en grootere inbraken daar gepleegd worden. Woensdag nacht werd in de Vijverwijk wel op zes ver schillende plaatsen ingebroken. Veel waarde gestolen is er intusschen niet. Ook in andere wijken is dien zelfden nacht inbrekersbezoek geweest, zoodat hi haast wel lijkt alsof er een bende aan het werk is. Bij een bewoonster aan de Stroo- laan werd, schrijft de Tel., f35 gestolen. legen villa, van waar haar hulp werd ver leend. De man bleek echter verdwenen met medeneming van een portmonnaie, inhou dende ruim veertig gulden. Zij werd later ledig op den weg teruggevonden. Louis van Tulder gehuldigd. De bekende kerk- en concertzanger Louis van Tulder, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius de Groote. Ongelukken. De heer P., werkzaam op het bureau ge meentewerken te Winterswijk, was Dinsdag avond op zijn motorfiets uitgereden en keerde niet terug. Woensdagochtend heeft een voorbijganger zijn lijk aan den kant van den grintweg naar Aalten gevonden. De mo torfiets lag er naast. Beschadigingen aan een boom wezen uit, dat hij daar tegen aan gereden was. de ij- as en :es ior rte :rs ?r, en te bij ze de DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS t. 1, e n it Steeds iets nieuws, nu vooralVertrouwd adres. ur, -lij 80 ot 45 40 r- 5- d g r- e ■3 n :t st Alastrim. Ook te Apeldoorn heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan, n.l. bij een on derwijzeres, die na een bezoek aan Rotter dam de ziekte kreeg. Zij is terstond in de barak van het ziekenhuis opgenomen. Het ziektegeval heeft tot nog toe een goedaardig verloop. Te Delft is het vierde geval geconsta teerd. Te Herveld (Betuwe) is ook een geval van Alastrim geconstateerd. Te Rotterdam worden per dag ongeveer 14.000 menschen ingeënt. Bij honderdtallen hebben de Hagenaars Dinsdag gebruik gemaakt van de eerste ge legenheid om zich tegen alastrim te laten inenten. In het Roode-Kruis-Ziekenhuis vervoegden zich in de ochtenduren ruim 500 personen, waarvan slechts de helft in den aangegeven tijd geholpen kon worden. Vrijdagmiddag zal de gelegenheid daar we der open staan. In ’t gebouwtje aan het Rijswijksche Plein meldden zich ongeveer 600 personen aan, waaronder vele kinderen waren. Ook hier konden niet alle liefhebbers geholpen worden. De teleurgestelden kunnen Zater dagmiddag terugkomen. Twee kinderen in gloeiende asch gevallen. Twee meisjes van negen jaar zijn te Keu len bij het oversteken van een aschbelt in een grooten kuil gevallen, gevuld met gloei ende asch. In zwaar gewonden toestand werden de kinderen te voorschijn gehaald; aan hun behoud wordt getwijfeld. De eisch luidde een gevangenisstraf van consolidatie, in het afgeloopen waarheid is geworden. Er valt over het geheele land een opleving Na de bestuursverkiezing kwam in be handeling het rapport over het resultaat eener enquête naar het al of niet bestaan van een „euvel der uitverkoopen”, bewerkt door A. Ingenool Jr., directeur van het Bu reau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer Ingenool concludeert, dat uit de ingekomen antwoorden blijkt, „dat zoowel omtrent het feit zelve, n.l. of er al of niet gesproken kan worden van het bestaan van een „euvel der uitverkoopen”, alsmede om trent de eventueele wijze waarop dat euvel bestreden zou moeten worden, de beoordee- lingen nog uiteenloopen”. Van het trekken eener definitieve conclusie ten deze opzichte meent hij zich dan ook te moeten onthouden. De heer R. J. Koopmeiners heeft namens het bestuur der Rotterdamsche Midden- standsvereeniging „Handel en Nijverheid” een prae-advies over hetzelfde onderwerp uitgegeven. De heer Koopmeiners komt in zijn prae-advies tot de volgende conclusies: le. Gefingeerde uitverkoopen, waaraan misleiding van het publiek ten grondslag ligt, behooren door wettelijke maatregelen te worden gekeerd; 2e. Dit kan geschieden door een strenge toepassing van art. 328 bis Wetboek van Strafrecht; 3e Deze strengere toepassing zal moeten worden betracht door de politie en justitie ten deze tot grootere activiteit te prikkelen; 4e De middenstandsorganisaties zullen de betreffende autoriteiten van elk door haar geconstateerd misdrijf op de hoogte stellen en op vervolging daarvan aandringen. Het 26e Nationaal Middenstandscongres ving aan met een openingsrede van den heer Ed. G. Schürmann, getiteld: „Eenheid”. Spr. begon met er op te wijzen, dat de te Alkmaar uitgesproken wensch dat de naaste toekomst van den Kon. Nederl. Middenst- bond zou komen te staan in het teeken der ROOKSTER Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.— a f 15.— goedkooper dan andere bekende merk-rijwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. SINGEL 4 - TELEF. 415 degelijke Hollanders rekening houdende met de nuchtere feiten, zich aan de zich snel wijzigende maatschappelijke toestanden weet aan te passen. Aan de fa. P. Koolstra en Zonen te Sneek werd opgedragen de levering van alle sanitair benoodigd in Hotel de Wijnberg te Bolsward en voor 3 Heerenhuizen te Steen- wijk. logica van de practijk, dat kapitaal, midden stand en arbeid een eenheid vormen, die door niets blijvend kan worden verbroken. Zoo er in 1929 nog van een krachtigen Gestadig wint de gedachte terrein, dat 1 het middel is om versnippering van Kraciueii, en aiuiuKKcnug ie vuuinuuicii. n.r zal evenwel in de naaste toekomst nog veel inspanning van de bondsleiding worden ge vergd om hen die tot op heden in gebreke bleven toe te treden, tot het juiste inzicht te brengen. Het gaat in de eerste plaats om in het be lang der geheele maatschappij een krach tigen, zelfstandigen, onafhankelijken mid denstand tot ontwikkeling te brengen, on danks de groote tegenwerking, welke van verschillende zijden nog steeds wordt on dervonden. Terwijl in theorie de middenstand over bodig wordt geacht, leert de onverbiddelijke niet bij de gratie van deze beide andere eco nomische groepen, doch door eigen kracht en energie van den middenstand zelf. Vrije concurrentie, waarbij de sterkste wint, zij het parool voor de toekomst. Tegenover de nivelleering der collectivi teit stelle de middenstand het wapen der Petroleum in een regenbak. Te Hontenisse is aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid de arbei der J. de K., die er van verdacht wordt in den regenbak van zijn buurman, met wien hij in onmin leefde, een fleschje met petro leum te hebben geworpen, na vroeger reeds daarmede te hebben gedreigd. Niettegen staande zijn ontkennen werd tot aanhou ding overgegaan, daar zijn kleeren op ver schillende plaatsen naar petroleum riekten. De nieuwe gezant der Vereenigde Staten. Tot gezant der Vereenigde Staten in Ne derland is benoemd de heer Gerrit John Diekema, uit Michigan. De nieuwe gezant is 70 jaar oud en bankier van beroep. Hij spreekt Nederlandsch en heeft langdurige studie gemaakt van de politieke aangelegen heden van Nederland, waar zijn ouders ge boren zijn. De heer Diekema werd 27 Maart 1895 te Holland, in Michigan, geboren, als de zoon van den heer W. Diekema en mevrouw H. DiekemaStegeman. In 1885 huwde hij met Mary E. Alcott te Holland, uit welk huwelijk twee dochters en twee zoons geboren wer den. In 1928 huwde hij voor de tweede maal, met mej. Leona M. Belser. In 1883 werd hij na volbrachte studie tot de balie toegelaten en sedert heeft hij te Holland de practijk uitgeoefend. Van 1901 tot 1911 was hij lid der firma Diekema en Kollen en sedert 1911 van de firma Diekema, Kollen en Ten Cate. Sinds 1902 is hij president van de First State Bank, terwijl hij eveneens het presi dentschap bekleedt van enkele andere in stellingen, zooals een suikermaatschappij en een levensverzekeringmaatschappij. Hij heeft voorts verschillende openbare functies bekleed. Zoo was hij van 18851891 lid van het Representantenhuis van Michigan (in 1889 speaker) en in 1895 burgemeester van Holland. In April 1907 werd hij bij een tus- schentijdsche verkiezing tot lid van het Con gres der V. S. gekozen en in 1909 herkozen. Hij had er zitting tot 1911. Familietragedie. Een 25-jarige ketelmaker uit de Palem- bangstraat te Amsterdam leefde sinds half April gescheiden van zijn jonge vrouw, die met haar twee kinderen bij haar moeder was ingetrokken in de woning aan de Re- sedastraat. Op den eersten Mei ging de ketelmaker naar de woning zijner schoon ouders om de kinderen te zien. Hij had dit al eerder gedaan, maar was nooit toege laten de kinderen werden hem getoond door een raampje. Zijn vrouw wilde niet hebben, dat hij de kinderen aanraakte. Op 1 Mei lokte de weigering tot toe lating een woordenwisseling uit tusschen den ketelmaker en diens vrouw en schoon moeder. De jongeman, die binnen was ge drongen, daar'de deur niet goed op slot was, ontstak in woede en trok een dolkmes, waarmee hij in het wilde om zich heen stak. Beide vrouwen kregen steken; de schoon moeder, die in den buik was getroffen, is later in het Binnengasthuis aan verbloeding overleden. De ketelmaker had zich Dinsdag voor de Amsterdamsche rechtbank te veranwoor- den. Twee medici, als deskundigen gehoord, zeiden dat de schoonmoeder aan bloedver lies is overleden. Er waren geen edele dee- len geraakt. Als de vrouw gezond was ge weest, was zij wellicht niet gestorven. Zij leed aan een nierkwaal en nierlijders zijn zeer gevoelig1, voor bloedverlies. Een reeks getuigen werd gehoord. Zij legden verklaringen af over het gebeurde en over de familieverhoudingen. Er bleek o.a. uit, dat verdachte blijkbaar de bedoe ling had gehad zijn dochtertje weg te halen, omdat hij zijn vrouw niet een geschikte op voedster achtte. De subst.-officier van justitie bracht hul de aan het slachtoffer, die haar dochter had willen verdedigen. Hij nam voor den verd. verzachtende omstandigheden aan; het ge drag van de vrouw had haar man geprik keld. Een olifant onder den trein. Tantor, een negenjarige olifant uit den dierentuin van Seebach bij Zürich, is in den nacht van Zaterdag op Zondag! losge broken. Na flink te hebben huisgehouden in omliggende tuin, waar hij verscheidene boomen omliep of uit den grond rukte, is hij op den spoorweg: Oerlikon-Klosen ter hoogte van het electrische onder-station 1 ’s ochtends om vijf uur door een trein ge grepen, die hem een meter of vijftig mee sleurde en vervolgens van den spoordijk wierp. Toen was Tantor dood. De electri sche locomotief had maar weinig schade beloopen. Middenstandsbond. Woensdag en Donderdag werden te En schede de algemeene vergadering van den Koninklijken Ned. Middenstandsbond en het 26ste Nationaal Middenstandscongres ge houden. Dinsdagavond werden het bestuur en de middenstand kan worden gesproken, is dat leden van het congres ten stadhuize door het gemeentebestuur van Enschede ontvan gen, waarna de ontvangende vereeniging „De Enschedesche Handelsvereenlging” ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan re cipieerde. Woensdagochtend werd de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Midden- individualiteit, standsbond door den bondsvoorzitter, den i Deze individualiteit is te verkrijgen door heer Ed. G. Schürmann, geopend. het zich bewust worden zijner roeping, en De verslagen over 1928 en de begrooting het zich onttrekken aan de gemeenplaatsen voor 1930 werden goedgekeurd. - der massa. Het individu, de denker, heeft Luxe Wagens :-t Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale pr(js OFFICIAL FORD DEALER - Kleine 25 ENGROS Biscuits, Banket, Chooolade- Suikerwerken enz. enz. vijf jaren. De verdediger, mr. Kokowsky, schetste in zijn pleidooi het droeve huwelijksleven van te constateeren op middenstandsgebied. verdachte. De vrouw had zich reeds op den Gestadig whii de gedaeine icucin, huwelijksdag aldus pleiter, uitgelaten meer centralisatie op middenstandsgebied te houden van haar zwager dan van haar eenige middel is om man. En in het huwelijk was de verhouding krachten, en afbrokkeling te voorkomen. Er niet beter geworden. Verd. hield dol veel van zijn kinderen; zijn - vrouw was met de kleinen weggeloopen. Hij B riep de hulp van de politie in om de kin deren terug te halen. De politie weigerde de hulp, welke zij had moeten verleenen. Dat maakte den man reeds overstuur. Hij wilde de kinderen zien en hij kreeg hen te zien achter een tralie. Dat was een geraffineerder marteling dan de kinderen geheel weg te houden. Dat was om den man dol te maken! Verd. ging op 1 Mei met een vriend naar de Resedastraat. Wie kwade bedoelingen heeft, neemt toch geen vriend mee! Hij wil de de kinderen zien; de oom hield hem tegen, drukte hem neer en toen heeft verd., in een niet te keeren drang tot zelfverdedi ging, een wapen gegrepen. Pleiter zeide ten slotte, dat verdachte tot 1 Mei van onbesproken levensgedrag was geweest. Wat gebeurd is, is een droeve sa menloop van omstandigheden, een gevolg van de groote liefde van verdachte voor zijn kinderen. Pleiter vertrouwde, dat de rechtbank een mild vonnis zal vellen. Abonnement per jaar f 2.50 Ir. p. post f 3.60. Advertentitn-. 0 cl. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenlltn worden tevens gratis ge- ohatol la de SNEEKER COURANT ARTIKELEN tegen fabrieksprijzen 0 voor wederverkoopers bij de wereld vooruitgeholpen. De massa profi teert ervan. Samenwerking der drie groote economi sche g'roepen is op den duur de eenige basis waarop ons geheele economische leven moet rusten. En deze samenwerking zal eerst dan duurzaam kunnen worden, wanneer gebro ken zal zijn met oude leuzen, die velen aan heffen, zonder er de ware beteekenis van te kennen, en zonder te beseffen, dat deze leuzen reeds lang hebben afgedaan. Men passe zich aan over de geheele linie. Het grootbedrijf, door niet door te gevoerde trustvorming der socialisatie der bedrijven te vergemakkelijken. De arbeiders, door zich rekenschap te geven, dat alles zijn grenzen heeft, en men het verkregene wel eens door overdreven eischen in de waagschaal kan stellen, met het oog! op buitenlandsche mededinging. De regeering door te regeeren en niet te worden geregeerd door partij-politiek, maar bij eiken maatregel het nationaal belang in het oog te houden. En ten slotte de middenstand, zoowel handeldrijvend als industrieel, door zich krachtig te organiseeren en hen, die zich uit slaafschheid van gewoonte, van organi satie afzijdig houden, te overtuigen van hun gebrek aan maatschappelijk inzicht, door hen te leeren inzien, dat in organisatie van den middenstand een der beste waarborgen van hun zelfstandig bestaan schuilt. Ondanks alle theorie ziet spr. de toekomst van den middenstand niet somber in, mits de middenstand blijve wat hij steeds is ge weest: een groote economische groep van nijvere en vakkundige ondernemers, die als Hunekamp”, op Schaesberg te Arnhem. De wezig te zijn geweest, in haar woning terug- keerde, was binnengeklommen. De vrouw ontstelde Een andere inbraak in deze woonwijk leverde een rijpe banaan op, die de dader rustig op de plaats van de vondst oppeu zelde. Een wandbordje met den tekst „Hoe later op den avond hoe schooner volk”, prij kend in een der gangen van het bezochte 1 huis, werd van den muur genomen en als, visitekaartje op de tafel gezet In de Klarenbeekstraat was ook onraad. Agenten gingen op zoek en ontdekten een gedaante, die groote haast scheen te heb ben. De dienaren der wet ondernamen een stormloop, doch groot was hun teleurstel ling, toen het een bezorgd huisvader bleek te zijn, op weg naar de vroedvrouw. ’s Middags is opnieuw een brutale in braak gepleegd, thans in de boerderij „De TI 1__— J) 0^1 1 X- A 1 r\-» bewoonster, die na enkele oogenblikken af- zag een man, die door een venste. hevig en snelde naar de in de nabijheid ge-- 7 i ’T’SSXJ NIEMEIJERs H I re’ id et na e- en le- ils tot le- [Lichte Geurige ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER NF GRONINGEN W I verzacht en geneest men met u* ,$J/ Dooien 30-60 en 90 et- Tube 80 ct. AP°,h- eo Dr°fl,sten NIEUWE SNEEKER COURANT 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5