der gemeente Sneek Officieel orgaan s n '1 I Woensdag 4 September iwO annex SNEEKER COURANT Dit No. bestaat alt 2 bladen Eerste Blad Vitgave: kiezebrink e« 45 e Jaargang Mo. 96 NIEUWSTUDlNötN. de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. ker Zweminrichting was heden 18 ■a wegens oplichting en verduistering. Hij had nco Oosting Afgewezen 20, gedeeltelijk wegens gebrek aan plaats. De A1 a s t r i m. Er hebben zich te Rotterdam drie nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. De pa tiënten zijn in het ziekenhuis opgenomen. Ook in de gemeente Dodewaard (Old.) komt een geval van alastrim voor. Wederom is een geval van alastrim ge constateerd en wel bij een leerling van de openbare school aan de Dorpstraat te Hille- gersberg. De wethouder van Onderwijs heeft het lokaaal doen ontsmetten en verschillend materiaal, zooals schriften [enz., laten ver nietigen. In totaal bedraagt het aantal gevallen 4 in de gemeente, hetgeen gezien de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam en het groote aan tal forensen, zeer gering is te noemen. cineerd. Mede met het oog op het voorkomen van enkele gevallen van alastrim in de on middellijke omgeving van Nijmegen, is van gemeentewege op verschillende plaatsen in de stad, o a. in de ziekenhuizen, de gelegen heid opengesteld tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. Een advocaat beschuldigd van oplichting en verduistering. Mr. S. van Menk, advocaat in de Kal- verstraat te Amsterdam is failliet verklaard. Zondagavond ongeveer half acht is de gemeenteontvanger van Halfweg, de heer Vlasveld bij het oversteken van den rijks- straatweg, op een moment, dat uit beide richtingen een auto naderde, door een uit Amsterdam komende auto gegrepen en op slag gedood. D rei Ongelukken. Op den in slechten toestand verkeeren den rijksstraatweg tusschen Laren en Eem- nes is eergisterochtend een motorrijdster tegen den scherpen rand van het rijwiel- Is weder tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier de heer R. A. Wiegman. vertrouwen en een schilderstuk ter waarde van f 30.000, welk schilderstuk de advocaat voor den cliënt zou verkoopen, en 't geld blijkt de advocaat te hebben opgemaakt.en ’t schilderstuk verpand. Mr. van Menk is vermoedelijk naar ’t buitenland vertrokken. Zweminrichting. het Spe| je beginnPn) eischte men een gul- De temperatuur van het water in de Snee- den voor elk nat pak. Honderden toeschou- Arbeidsbemiddeling. Aan het verslag der Gemeente-Arbeidsbeurs over het dienstjaar 1928 ontleenen wij het vol gende: Het aantal aanbiedingen van werkzoekenden bedroeg 1205 (v. j. 1064). Daarvan werden ge plaatst 367 (258). Gevraagd werden 389 (259) arbeidskrachten, waaraan met 366 (254) werk krachten werd voldaan. Deze cijfers zijn in het verslag uitvoerig in verschillende staten nader gespecificeerd. De economische situatie over 1928 ter plaatse wordt als vrij gunstig beschreven, terwijl cijfermateriaal duidelijk aantoont, dat het eco nomisch herstel over 1928 langzaam maar zeker is voortgeschreden. De arbeidsbeurs verrichtte bovendien allerlei nevenarbeid, hetwelk uitvoerig in het verslag is gememoreerd. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1929. Brieven. Binnenland. Arbeidsbeurs, Den Haag; mej. G. v. Rijtel, Nunspeet; Joh. Smith, Leeu warden; J. Uiterwijk, Winsum (Fr.), 2 stuks. Briefkaarten. Binnenland. W. Taaren, Assen; 4 briefkaarten zonder adres. Molkwerum, M. ning van den minister derhalve geen aan leiding een aanschrijving te dier zake tot het wers hadden zich op de Groote Breedeplaats opgesteld en wachtten tot het spel zou wor den opgevoerd. De commissie willigde den eisch in en menig deelnemer, die geen kans op een prijs had, liet de watermassa over zich heengaan. L. C. Het schrijven eindigt met den wensch een cliënt bewogen hem f 145.000 toe te „Dat u inmiddels de frissche ongedeerd heid, vergezeld van een uitstorting van godde lijke gunsten verleene, en behoude, de apos tolische zegen, dien wij u, onzen geliefden zoon, als getuige onzer vaderlijke toege negenheid uitterharte mededeelen”. zijne ondervinding, der kerke en den aposto- en wordt tevens gezocht (hij is voortvluchtig) lischen stoel van dienste moge zijn”. wegens oplichting en verduistering^ Hij had Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgetoopen maand werden uitgeleend 2435 banden en bedroeg het aantal bezoekers 1717. een schedeldak-breuk had vastgesteld, naar -de St. Jans'ichting te Laren overgebracht en daar onmiddellijk geopereerd. Haar toestand is vrijwel hopeloos. Volgens bij haar gevonden bescheiden is het de 22- jarige mej. Helene van Balen, kantoorbe diende te Amsterdam. K De SNEEKER COURANT fs eeo C» NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de kazerne van het 4e half-regiment huzaren te Deventer een bedrag van f 1200 gestolen. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Het ongeluk van Lady Heath. De toestand van de beroemde vliegster Lady Heath, die bij de vliegfeesten te Cleveland was gevallen en zwaar gekwetst was, is nog zeer ernstig. Ofschoon er nog kans is, dat zij er het leven afbrengt, vreest men dat zij blind zal blijven. Rijks Zuivelschool te Bolsward. Toegelaten tot de le klas A. Aaien te Winsum (Fr.), J. G. H. van Blascum te Wolvega, A. N. Blauw te Heer- stemming hebben verleend, dat op hun hugowaard, H. L. Boersma te Oudega (W.),scholen op gelijke wijze wordt gehandeld als W. Bokhoven te Gouda, H. van Dam te ten aanzien van de openbare scholen het Oorredijk, K. Damstra te Bolsward, B. v.geval is, alsmede in de circulaires aan de d. Hem te Jorwerd, H. E. Klaren te Ter- ouders, wordt slechts gewezen opdewen- band, J. Klaversma te Akkrum, R. Lubberink schelijkheid, de kinderen tejlaten vaccineeren te Havelte, C. Pais te Koudum, M. G M. of tevaccineeren, waartoe op de scholen de Som te Didam, V. Spanjer te Tzum, R. R. gelegenheid is opengesteld. Vaccinatie of Steil te Groningen, Joh. Sijtsema te Ger- revaccinatie heeft slechts plaats, indien de sloot, Jt. Sijtsema te Langezwaag, K. Veen- ouders zulks wenschen. Van eenige dwang baas te Jorwerd, B. P. de Vries te Korte- is geen sprake, dus er bestaat naar de mee- zwaag, J. Wesseiius te Wieringa te Oldeboorn. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11J6 en 12J4> uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2 en 3 Sept. 1929: moersleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2 en 3 Sept. 1929: huissleutel, J. D. de Jong, Oosterdijk 63; zonbeschermer, J. Paques, Kleinzand 29; ta bakspijp, O. Eizinga, Ged. Neltjeshaven 20; boodschaptasch, J. Oosten, Kloosterdwarsstraat 60; stempel met letter F, H. J. Kuipers, Kloos terhof; twee paar schoenen en hoed, S. Cam- bach, Salverdastraat 6; een paar schoenen en hoed, F. v. d. Veer, Smidsbuurt 22; beursje met inhoud, W. Ferwerda, Leeuwarderdwarsstr. 18. 1 Een bomaanslag te Nice. Twee dooden veertien gewonden. Zaterdagavond heeft voor een klein restaurant in de nabijheid van Nice, waar leden van het Nationaal Verbond van Italiaansche oorlogsstrijders met hun dames een feestmaaltijd hielden, een bomaanslag plaats gehad. Toen eenige deelnemers na den maaltijd voor het restaurant op een autobus wachtten, die hen naar Nice zou terugbrengen, werd over een nabijgelegen muur een bom geworpen, waardoor twee Italianen werden gedood en veertien gewond, van wie eenige levensgevaarlijk. Tot de ernstig gewonden behooren twee vrouwen en een kind van zeven jaar. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch tot nu toe heeft dit tot geen enkel resultaat gevoerd. Het zou evenwel vaststaan, dat men met een anti-fascistischen aanslag te doen heeft, daar de Italiaansche communisten te Nice zeer sterk zijn. Aan den feestmaalijd namen ook de beide vice consuls van Italië te Nice deel. Onder gelijke omstandigheden heeft twee jaar geleden te Antibes een anti-fascistische bomaanslag plaats gehad. gemeentebestuur te richten. De minister acht het, met het oog op de alastrimgevallen, die zich in den laatsten tijd voordoen, in het belang van de bevol king niet wenschelijk, om tegen de vaccinatie, in verband met de daarbij sporadisch voor- meisje den Zaterdagavond in Amsterdam komende ziektegevallen, te waarschuwen. Binnenkort moeten te Nijmegen voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen ongeveer 900 militairen, van wie plm. 85 pet. uit Rotterdam afkomstig zijn. In ver band met de te Rotterdam heerschende a,a*tHm heeft het gemeentebestuur stappen d7r6’ekckisch7 tram?'"’’” Terwijl hij met de reparatie bezig was, 1 een auto in vrij groote vaart. Bij de stilstaande auto gekomen, reed de bestuurder deze plotseling in de flank aan, met het noodlottig gevolg, dat de heer Balder tusschen de beide auto’s bekneld raakte. De heer Balder is tengevolge van deze aanrijding dermate verwond, dat de dood bijna onmiddellijk moet zijn ingetreden. De beide auto’s zijn zwaar beschadigd en hoewel de echtgenoote van het slacht offer en het meisje in de aangereden auto waren blijven zitten, zijn zij er zonder letsel af gekomen. Van de auto, waarmede de aanrijding geschiedde, is het geheele voorstel vernield. Degene, die den ongelukswagen bestuu de, een jongeman, is er dadelijk na de aanrij ding van door gegaan. Ongeveer een uur nadat de aanrijding had plaats gehad, hebben twee agenten op den Haarlemmerweg een jongeman aange houden, die zich, bij nadering der politie mannen, aan den kant van den weg aan hun aandacht trachtte te onttrekken. Hij bleek de bestuurder te zijn van de auto waarmede de noodlottige aanrijding heeft plaats gehad. In dit geval had deze aanhouding meer dan gewone beteekenis. In den voornacht was namelijk aan alle poiitiebureaux van wege het bureau Stadhouderskade te Amster dam, een telegram gezonden, waarin kennis werd gegeven van de ontvreemding van een zes-eylinder Chevrolet-auto van den openbaren weg, voor een perceel aan de Ruysdaelkade. Het was inmiddels gebleken, dat het deze gestolen auto was, waarmede de aanrijding is gebeurd. De aangehoudene, de 21-jarige St., een bewoner van de Gelderschekade, te Amster dam en iemand, die bij de politie niet heel gunstig bekend staat, bleek zich aan den diefstal van de auto te hebben schuldig ge maakt en door dit feit min of meer zenuw achtig, het stuur met niet al te vaste hand te hebben gehanteerd. Toen hij, op weg om de auto te gelde te maken, de aan den kant stilstaande auto als een belemmering Een gebeurtenis. Heden verscheen een nieuw boekwerk van A. M. de Jong, de schrijver van de boeken over Merijntje Gijzens Jeugd, getiteld Krui sende Wegen. Dit boek kost in prachtband f4.25 en is uit voorraad leverbaar bij Boek handel G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. (Adv.) Te Roosteren is Zondag de 16-jarige zoon van den heer Koldschelders uit Maes- eijck bij het baden in de Maas verdron ken. Te Noordwelle (Z.) zijn Zondag de 20- jarige tweelingbroeders Hage bij het baden in zee verdronken. De lijken zijn's avonds aangespoeld. Te Zoelmond is Zondag zekere P. bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is ge vonden. Hij laat een vrouw met kinderen achter. Kardinaal van Rossum. De katholieke bladen bevatten een pause lijk schrijven aan kardinaal van Rossum, middellijk door de militaire doctoren gevac- waarin de Paus zijn verheugenis er over uit, „dat de kardinaal de hemelsche gunst smaakt welke te smaken aan de meeste leden van den clerus niet gegeven wordt den vijftigsten verjaardag van zijn priester ambt te bereiken”. De Paus spreekt opnieuw zijn erkente lijkheid uit voor het werk van den kardi naal en voegt bij de door en door verdiende gelukwenschen. „welke hem van mede broeders, landgenooten en vrienden mogen bereiken” de zijne. De Paus spreekt de hoop uit, „dat de kardinaal nog lang, met de voorzichtigheid, die dezen kenmerkt en met kwijt en reed hij recht op den wagen in. Een tragische bijzonderheid is nog, dat het slachtoffer ruim drie maanden geleden gehuwd is en zich toen te Zandvoort vestigde, waar hij een zaak heeft gekocht. Verdronken. Ernstige brand in een Engelsche kazernewoning. Bij een brand in een kazernewoning te Smethwick bij Birmingham zijn zeven men- schen gedood. Een later bericht meldt, dat het aanlal dooden tot elf is gestegen, terwijl er een persoon vermist wordt. De dooden behooren tot drie gezinnen een gezin is geheel omgekomen Het vuur ontstond in een banketbakkers winkel en sloeg over op de boven den win kel gelegen verdiepingen. Drie meisjes, die nit het raam sprongen, werden ernstig gewond opgenomen. I De voortvluchtige advocaat. „Het Volk” meldt nog omtrent den 38- jarigen advocaat mr. v. M., dat deze in het hotel te Amsterdam, waar hij woonde, verblijf hield met zijn moeder, een bejaarde financiëel welgestelde dame, wier zaken hij ook geheel behandelde. Ook haar bezit schijnt mr. v. M. voor het allergrootste deel te hebben opgemaakt. De hotelrekening had hij bovendien laten oploopen tot een bedrag van ongeveer f 1300. Mevr. v. M. die door het gebeurde uiter aard diep geschokt is, heeft van de zijde der hoteldirectie de meest coulante behan deling ondervonden. Men heeft haar, aange zien zij zulks verlangde, ongemoeid naar familie laten vertrekken, na haar eerst nog te hebben aangeboden, althans voorloopig in het hotel te blijven wonen. Men is met haar overeengekomen, dat, als zij orde op haar zaken heeft gesteld, eventueel ook de hotelrekening geheel of gedeeltelijk vereffend kan worden. Intusschen is nog gebleken, dat mr. v. M., kort vóór dat hij het hotel voor goed verliet, van een der portiers nog f 400 heeft gelet nd. Ook van leden zijner fami lie zou hij in de laatste maanden min of meer groote bedragen hebben geleend. Vrij kort geleden heeft mr. v. M. een twee per soons-auto gekocht, n.l. een blauw gelakte Chandler cabriolet, gemerkt G. 24724. De ze auto is dezer dagen wel in Den Haag gesignaleerd, maar door de politie nog niet opgespoord. Op het schilderij, dat zich in den Kunst handel van Frans Buffa bevindt, heeft de politie beslag gelegd. Velen hadden uit het doen en laten van mr. v. M. den indruk gekregen, dat hij zeer welgesteld was. In het hotel waar hij woonde, had het de aandacht getrokken, dat hij zel den of nooit op zijn kantoor was, practisch geen advocatenpraktijk uitoefende, wel ech ter veel uit ging. Zooals men weet, bedraagt het verduis- terde bedrag f 175.000 ten nadeele van en is, dr. H. S. nadat een dokter een schedeibasis-breuk en Een tragisch auto-ongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks drie uur, heeft op den Haarlem merweg een tragisch auto ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. De omstan digheden, waaronder dit ongeluk gebeurde, zijn van een niet dagelijks voorkomenden aard. De 26-jarige hotelhouder J. Balder, wo nende aan het Stationsplein te Zandvoort, had met zijn echtgenoote en een kamer- Mej. A. Schurink van hier komt voor als no. 1 op de voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school te Balk. HEERENVEEN, 2 Sept. De heer B. de Vries alhier heeft van Mevr, te Wolvega de bekende harddraver Sally Harvester aangekocht. Ook kocht hij de harddraver Pretty Polly van den heer D. Olivier. De reis om wereld van de Graf Zeppelin. De Graf Zeppelin is alweer vertrokken en bevindt zich thans boven den Atlantischen Oceaan. Het gaat thans naar huis, naar Friedrichshafen. Het is met het vertrek niet zoo viot ge gaan. Er was tegenwind, die tot uitstel noopteen wat erger was er werd een gat in het omhulsel van het luchtschip geconstateerd, dat naar beweerd wordt op zijn weg ontmoette, raakte hij de kluts z°u z*ïn veroorzaakt door een kogel, op het gevaarte afgeschoten, toen het 00ven Texas vloog. Een vrij vage aanduiding overigens. Texas is een groote staat; en men zou willen weten waar precies de gemeene streek was uitgehaald en wie de dader is. Maar, hoe dit zij, het lek is gevonden en gedicht en de Zeppelin is thans boven den Oceaan. Doch met de werkzaamheden om de averij te herstellen en het wachten op gunstiger wind, was heel wat tijd verloren gegaan. Kapitein Lehmann,]de commandant van het litchtschip, verklaarde voor de start, dat hij den snelsten weg wilde volgen om een tijdrecord te vestigen. Aan boord bevinden zich 22 passagiers, 450 pond posten 1593 pond vracht. De weerberichten voor den West-Oostvlucht luidden gunstig. 11 I Een staking van kuipstekers. Onder de deelnemers aan kuipsteken bij de Volksspelen op Koninginnedag te Har lingen brak een staking uit. Alvorens met I Op vragen van den heer Kersten betref fende het waarschuwen tegen de vaccinatie, in verband met daarbij voorkomende ziekte gevallen, en het nemen van maatregelen ter voorkoming van het uitoefenen van dwang tot vaccinatie van schoolgaande kinderen, antwoordde de heer Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Het is den minister bekend, dat zich te Rotterdam in een paar gevallen, na vacci natie, ziekteverschijnselen hebben voorge daan, waarvan een enkel geval met doode lijken afloop. De minister is bereid, om, indien hem mocht blijken, dat door de Overheid dwang tot vaccinatie wordt uitgeoefend de betrok ken autoriteiten te wijzen op de geldende wettelijke bepalingen, die dwang tot vacci natie uitsluiten. Van eenigen dwang, door B. en W. van Rotterdam op schoolgaande kinderen uitgeoefend, is den minister intus- seben niets gebleken. In de circulaires, ge richt tot de hoofden van de openbare scho len en van de bijzondere scholen, voor zoover de besturen van laatstbedoelde scholen toe doorgebracht en reed nu in den nacht per auto naar zijn woonplaats. Op den Haarlemmerweg, ter hoogte van den Uitweg, kreeg hij echter een lekken band en teneinde dezen te repareeren, plaatste hij de auto aan den kant van den weg, tegen het afsluithek van de trambaan ondernomen, teneinde de opkomst van de ze militairen niet te doen plaats vinden. naderde uit de richti der stad Eenige dagen geleden zijn reeds een twin-L-._ r..-- tigtal Rotterdammers te Nijmegen onder de wapenen gekomen. Deze menschen zijn on-1 I I BEri I I *7., 1 z-» 4-urno Ti rl r» ♦-» IQ 1 J J J J z-*. 1 r 1 1 IIEUWE SNEEKER COURANT (72e Jaargang) I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1