Officieel orgaan der gemeente Sneek SNEEKER (72e J Uit onze Raadzaal. No. 98 W’oeiiNte* 11 September i»W COURANT rgang) nn Dit No. bestaat uit 2 bilden. 1 .Jl| 45s Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. I Eerate Blad vitgava: kbbhbiumk I NIEUWE SNEEKER COURANT I Ci NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.51, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een op I Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 17 Benoemd tot hoofd der O.L. schoei te Balk, de heer A. Vleer, in gelijke be trekking te Woudsend. Benoemd tot onderwijzer*® aan de O.L. school te Bal1*, riicj. A. Schurink, tijd, onderwijzer» O.L. school te Wijckei. Notarii J. A. Maseland verkocht gisteravond in „Onder de Linden” finaal het Heerenhuis met groote tuin aan d« Wijde Noorderhorne no. 3, bewoond door den Heer H. Tromp. Kooper werd de heer Dr. A. J. Kingtaa alhier voor f 11.133. De a 1 as t r i m. Te Delft zijn thans elf gevallen van alat- trim vastgesteld, tien bij kinderen. Vier pa tiënten zijn naar de barak van het gasthuis vervoerd. De moord te ’s Gravenhage. De directeur van de H. T. M., ir. Montijn, heeft ia zijn directiekamer de drie beambten ontvangen, die zich hebben onderscheiden door het verleenen van hulp aan de door den moordenaar van mevr. O. gewonde huishoudster van de vermoorde en door het aanhouden van den moordenaar. Ir. Montijn heeft deze beambten, de heer Beugen, be stuurder, en Meyer en v. d. Velde, conduc teurs, gecomplimenteerd met hun kranig gedrag en hun, een gratificatie overhan digd. De moordenaar is Kr. v. d. M. in 1884 in Doniawerstal geboren. Hij is als stations chef te Hoogeveen eenige jaren geleden ontslagen, had geen middelen van bestaan en woonde in bij B., een neef van de ver moorde mevrouw Oden. Deze neef moet v. d. M. wel eens verteld hebben dat mevr. O. nog al wat geld had. De dader blijft ont kennen, doch er zijn feitelijk afdoende be wijzen tegen hem. van het advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Raad der Gereformeerde kerk te Sneek, gemeente Sneek, Sectie B, no. 3132 (Noorderkerk), gelegen aan de Kerkgracht, ten einde een nader onderzoek in te stellen. Nader advies van Burgemeester en Wethouders betref fende vorenbedoelde aangelegenheid. (Bijlage 84; dos- sierno. 1.778.511(693)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Breeuwsma trekt zijn voorstel in. Practisch kwam door de staking der stemmen reeds uitstel, en in dien tijd is gevolg gegeven aan spr.’s wensch naar een advies van den schoolarts. Voorzoover er nog eenige twijfel bij spr. bestond is die door dat ingekomen advies weggenomen, in de tweede plaats heeft de raad der Geref. Kerk nog een concessie gedaan inzake het planten van boomen, zoodat spr. meegaat met het nader advies van B. en W., dat alsnu z. h. s. wordt aangenomen. Punt XVI. Voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening over 1928. (Bijlagen 85, 86 en 87; dossierno. X 07.352.18(5)). De rekening wordt z. h. s. voorloopig vastgesteld. De wet houders worden geacht niet aan deze beslissing te hebben meegewerkt. Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van J. Volkers en andere bewoners van het Grootzand, houdende verzoek om verschillende verbete ringen aan die straat aan te brengen. (Bijlage 88; dossier no. 1.811.111.2(30)). Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. IiYgekomen is nog het volgende stuk: De ondergeteekenden hebben de eer bijgaand amende ment voor te stellen op het voorstel van B. en W. van 27 Augustus 1929 onder bijlage no. 88 aan den raad aan geboden. SNEEK, 9 September 1929. zou zijn geschied door een vroegeren sta- j tionschef te Hoogeveen. Dat is niet het' geval. Wiebren Kremhout van der M. was hier jaren geleden klerk bij de Eerste Drent- sche Stoom-tramweg-Maatschappij, is later bevorderd tot chef te Emmen en in 1926 door de Arr. Rechtbank te Assen veroor deeld geworden wegens aldaar gepleegde malversaties. Daarna is hij, zoo het schijnt, bier en daar terecht gekomen en van kwaad tot erger geraakt. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aaa-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijeziji, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondei, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiê» worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs|9 cent, abonnementen belangrijke korting V. d. M. blijkt een juffrouw die hij heette te willen huwen voor f 100 te hebben op gelicht, evenals de neef van mevr. O. voor een bedrag. Gisterochtend is de verdachte in de gerucht makende moordzaak van het Bezuidenhout, W. Kr. v. d. M., van het hoofdbureau van politie naar het huis van bewaring overge bracht, en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent het verloop van het onderzoek in dezen moordzaak kan nog worden ge meld, dat aan het licht is gekomen, dat de verdachte Donderdagmiddag j.l. van half een tot half drie gezeten heeft op een bank in het Haagscbe Bosch nabij de Laan van Nieuw Oost-Indië. Hij heeft daar vol gens zijn eigen verklaring, zitten praten met een dame en een heer, over verschil lende familieomstandigheden. De commissaris van politie derafdeeling C. verzoekt bedoelden heer en dame, zich te willen vervoegen aan het hoofdbureau van politie. Voorts is gebleken, dat mevrouw O., Donderdagmiddag eenige familieleden op bezoek heeft gehad. Deze zijn bij haar gebleven tot ruim half vijf. Bij hun vertrek verkeerde mevr. O. nog in goeden welstand. Het drama moet zich dus dadelijk na het vertrek der bezoekers afgespeeld hebben, want reeds om kwart voor vijf werd de thans aangehoudene, door het trampersoneel gegrepen. Hij zou dus slecht» enkele minu ten gehad hebben om zijn daad te volvoeren. Uit Hoogeveen meldt man aan het N.v.h.N. Hoekstra, Siemensma, De Groot en Zuiderbaan; tegen de leden Gemeld is, dat de moord te den Haag Blok, Potmai en Oppenhuizen. Met 12 tegen 3 stemmen is dus tot aanhouding besloten. Punt XIII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de bewoners der Suupmarkt om aanleg i van trottoirs aan die straat. (Bijlage 82; dossierno 1.811. 111.2(19). I Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Van der Meulen is zeer verwonderd over dit advies. Reeds 27 Januari wendden de bewoners der Suupmarkt zich per adres tot den raad, dat echter nooit in den raad kwam; 30 April werd het behandeld in B. en W. en 1 Mei zond dit i houdende verzoek om medewerking tot het wijzigen van college de bewoners een antwoord, dat er zich met een van Leiden afmaakte. Spr. is verwonderd over de motiveering VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 9 SEPTEMBER 1920, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer F. Blok, loco-burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 5 Augustus 1929. Heben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Jaarverslag van de Huishoudschool over 1928. (1.851. 365(2)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 13 Augustus 1929. (X 07.352. 651(2)). Alsvoren. c. Begrooting van den Handelscursus van de Vereeni- ging „Middenstand” voor 1930. (1.851.35.07-2(1)). Alsvoren. d. Adres van het Bestuur der Sneeker Gymnastiek Ver- eeniging, houdende verzoek om verlaging van den huur prijs der gymnastieklokalen. Adhaesiebetuiging aan vorengenoemd adres van de Commissie voor lichamelijke opvoeding. (1.851.2.06.13 A (7)). Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Punt III. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de Strafverordeningen. (Dossierno. X 07.515). Aftredend de leden J. van der Meulen, J. de Groot en G. L. Dokkum. Voorzitter: de burgemeester. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt IV. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-reintging. (Dossierno. X 07.515). Aftredend de leden R. Nieveen, J. van der Meulen en U. Sijtema. Voorzitter: de heer F. Blok. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt V. Benoeming Van drie leden in de Commissie voor de openbare werken. (Dossierno. X 07.515). Aftredend de leden G. L. Dokkum, J. de Groot en W. Hoek stra. Voorzitter: de heer F. Blok. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt VI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (Dossierno. X 07.515). Atredenden de leden W. Boonstra, S. G. Siemensma en A. Smeding. Voorzitter: de Burgemeester. Benoemd de h.h. Boonstra, Oppenhuizen en Smeding met 15 st. Punt VII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor den gemeentelijken woningbouw (Dossierno. X 07. 515). Aftredenden de leden R. Nieveen, A. Smeding en F. Boeijenga. Voorzitter: de heer P. Th. Potma. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt VIII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-bedrijven. (Dossierno. X 07.515). Aftredenden de leden S. Breeuwsma, D. Zuiderbaan en W. Boonstra. Voorzitter; de heer P. Th. Potma. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt IX. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening (Dossier no. X 07.515). Aftredenden de leden S. Breeuwsma, W. Hoekstra en M. Oppenhuizen. Voorzitter: de heer F. Blok. Herbenoemd de aftredenden met 15 stemmen. Punt X. Benoeming van een Voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrootingen. (Dos sierno. X 07.515). Aftredenden de leden D. Zuiderbaan, voorzitter, U. Sijtema en M. Oppenhuizen. Benoemd de h.h. D. Zuiderbaan, voorzitter, U. Sijtema en S. Siemensma, allen met 15 st. Punt XI. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een leeraar in de lichamelijke oefe ning aan het Gymnasium, voor het schooljaar 1929/1930. (Bijlage 89; dossierno. 208). Aanbevolen worden de h.h. H. Jongkind, Groningen en F. Polak, Winschoten. De heer H. Jongkind wordt met alg. st. benoemd. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de opdracht aan de heeren H. Mendelson en A. van Griethuysen tot waarneming van lessen in de oude talen aan het Gymnasium. (Bijlage 91; dossierno. 208). De heer Dokkum stelt voor aanhouding van dit punt en verdaging der beslissing tot de volgende raadsvergadering. Voor dit voorstel stemmen de leden Nieveen, Boonstra, Sme ding, Breeuwsma, Sijtema, Dokkum, Van der Meulen, Boeijenga, G. L. DOKKUM. F. BOEIJENGA. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van J. Volkers en andere bewoners van het Grootzand, houdende verzoek om verschillende verbeteringéh aan die straat aan te brengen: Kennis genomen hebbende van een, over bovengenoemd adres uitgebracht rapport van den gemeente-architect, alsmede van het advies van de commissie voor openbare werken; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 27 Augustus 1929, no. 1.811.111.2(30); BESLUIT: Ia. In beginsel te aanvaarden de plannen, ontworpen door den gemeente-architect in bovengenoemd rapport. b. Uit hoofde van de financiëele bezwaren niet tot directe volledige uitvoering over te gaan, maar aan B. en W. op te dragen, bij het vernieuwen der wallen rekening te houden met deze plannen, en in het algemeen die maat regelen te treffen, die de uitvoering dezer plannen kunnen voorbereiden; waaronder ook verstaan wordt het voeren van onderhandelingen met die eigenaren, die voor het maken van de doorloopende trottoirs hun stoep niet of onder vsorbehoud beschikbaar stelden. II. enz. De heer Blok vindt dat het advies de meening van B. en W. duidelijk en mooi weergeeft en hunne bezwaren tegen het adres. Wat het amendement-Dokkum-Boeijenga betreft moet er mee rekening gehouden dat als men in beginsel meegaat met de planen van den architect, men ook beslist over de overkluizing naar de Kleine Palen. De architect wenscht in dezen gaarne een uitspraak opdat hij in het vervolg rekening kan houden met dit oordeel van den raad De heer Dokkum brengt gaarne hulde aan de opstelling van het voorstel van B. en W., doch het heeft hem niet geheel kunnen bevredigen, vandaar het amendement Boeijenga-Dok- kum. 57 bewoners van het Grootzand vragen een verbetering. Wij zijn het allen eens dat er verbetering moet komen, alleen over de grenzen er van verschilt men. Dat de architect schrijven kon dat er geen rijverkeer aan het Grootzand is typeert de toestand, het is daar een slop geworden waarin men moeilijk komt en waaruit men nog moeilijker wegkomt. Het rapport van den architect is een knap stuk werk, dat een afdoende en bevredigende oplossing aangeeft. En terwijl de architect zakelijk over de wenschen van de bewoners oordeelt, valt het op, dat B. en W. in het voorstel daarvan niet reppen, doch eigenlijk de zaak waar het om gaat, finaal afwijzen. Toch maakt de plaats, welke het Grootzand als winkelstraat met 60 winkels in onze stad inneemt, het noodzakelijk, dat er verbetering komt. Als 57 bewoners van de 80 verbetering vragen, en de architect een degelijk advies uitbrengt, moet de raad in de gelegenheid ge steld zich over dat rapport uit te spreken, te meer waar die hoofdambtenaar een uitspraak vraagt met het oog op komende werken. Ook wij voelen voor de financieele bezwaren, waarom ons amendement in dezen niet op onmiddellijke uitvoering aandringt. Spr. acht de oplossing, door den architect gegeven, een zeer gelukkige; als de vaste brug aan de Zuid-zijde van het Grootzand er komt, kan het rijverkeer er weer komen; met die brug kan nu reeds bij de uitzetting van de wallen rekening worden gehouden. Dan ontlast het gewone onder houdswerk de kosten van het plan. Wat de trottoirs betreft stelt de architect zich wat te veel op het standpunt van woon- straat, terwijl het Grootzand loopstraat moet zijn voor be zichtiging der etalages. Dat karakter wordt al bewezen door het feit, dat er bijna geen stoep meer is met een hek. Het stadsbeeld wordt niet verslechterd als men trottoirs aanlegt nu het idee „die stoep behoort bij dat huis” al verloren is door het verdwijnen der hekken. De architect zegt dat er geen rijverkeer is, dus geen trottoirs noodig zijn, maar dat verkeer moet er juist weer komen; reizigers met auto’s moeten toch heer S. Breeuwsma, tot aanhouding van de behandeling I bijv, de winkels kunnen bereiken. En als er autoverkeer is ont staat de behoefte aan trottoirs. Spr. hoopt dat de raad het voorstel van B. en W. zal aanvullen met dit amendement. nd dit i houdende verzoek om medewerking tot het wijzigen van De V o or z i 11 e r zegt, dat de heer Dokkum overdrijft als Jantje I de erfdienstbaarheid, betreffende het gedeeltelijk verbod hij zegt dat het Grootzand een slop is geworden. Weinig be- eeringvan bebouwing van het perceel, thans kadastraal bekend I woners van het Grootzand zullen hem dat nazeggen. Overigens van de voorgestelde afwijzing. Spr. weet dat de practische uitvoerbaarheid moeilijkheden oplevert, maar de rest van het advies vindt spr. van weinig waarde. Als die stoepen zoo bij de woningen passen, waarom dan trottoirs aangelegd aan Oos- terdijk en Galigastraat? De burgerij en de vreemdelingen waar- deeren die verbeteringen echter toch zeer. 1 Mei berichtten B. en W. de bewoners dat zij nog geen kijk hadden op den toestand aan de Suupmarkt. Dat is eigenaardig; zij beschikken i toch over voldoend deskundigen, die voorlichting kunnen geven hoe een toestand zal worden. Nu is het een schoonheids- i argument geworden. Spr. hoopt niet dat men Sneek een antiek stadje zal'willen laten, B. en W. moeten aansturen op aan passing aan den tegenwoordigen tijd en de bewoners in hun streven daarheen tegemoet komen. Als het adres tijdig in den raad geweest was, had er met meer vrucht over trottoiraanleg kunnen worden gesproken en was de aanleg ook goedkooper geweest. ,-Spr. weet dat adressanten nu niet veel voelen voor weer een verandering en zal zich daarom van stemming ont houden. De heer Dokkum zegt dat nu de straat op het aangenomen peil gebracht is, men geen trottoirs meer kan maken. Maar was de straat lager gelegd dan; had het misschien gekund. Is oij het bepalen van het peil rekening gehouden met mogelijke trottoir aanleg? Welke dringende redenen zijn er geweest de straat op dit peil te leggen, Vraagt spr. De Voorz., wethouder Blok: Het blijkt dat de heer Van der Meulen en zijn adviseurs een geheel andere kijk hebben dan B. en W. en hun adviseurs. De heer Van der Meulen heeft misschien betere adviseurs dan wij. De zaak is in de bijlage duidelijk uiteengezet. Inderdaad had de straat lager gelegd kunnen worden ook al waren de perceelen van verschillende hoogte, wat in een smalle straat hinderlijk is als een trottoir kwam. Wij hebben met onze beslissing niet gewacht tot de straat er was, do'ch tot de metselwerken gereed waren en toen wij toen de toestand in oogenschouw namen, bevonden wij dat de welstand niet gediend was met trottoirs en de uitgave er voor niet gewettigd was. De heer Boeijenga: En de klacht van den heer Van der Meulen dat het advies te laat bij den raad kwam? De Voorz.: Het adres is direct bij de stukken geweest en om advies in onze handen gesteld! Stemnvzn: U vergist zich daarin. De heer Van der Meulen: Het stuk is nooit in den raad geweest en ik interpelleerde daarover. De heer Boeijenga: De goede gang van zaken, die ook in overeenstemming is met de gemeentewet, is dat de raads leden tijdig kennis krijgen van de stukken, dan kunnen zij alvast voorloopig oordeelen en ook eens met adressanten spre ken. De Voorz.: Als regel komen de stukken direct bij den raad. In dit geval heb ik mij vergist, het stuk is direct naar den architect om advies gegaan, die het wat lang gehad heeft, doch ondanks dat feit wist de raad wel, dat het adres er was. Waar om heeft men nooit inlichtingen gevraagd? De heer Van der Meulen: Ik heb geïnterpelleerd. De Voorz.: En wat is U toen geantwoord. De heer Van der Meulen; Ook toen hebben B. en W. zich er met een Jantje van Leiden afgemaakt. De heer S ij te m a: Zelfs het recht van den raad om te be slissen is in dezen uit zijn handen genomen. Immers voor een zuivere beslissing had het adres bij den raad in behandeling moeten komen voor de straataanleg plaats gehad had. Als wij nu nog trottoirs willen aanleggen, zouden er heel wat bezwaren zijn te overwinnen. Spr. stelt niet alleen op tijdige mededeeling der adressen prijs, maar ook op tijdige adviezen daaromtrent. De Voorz. erkent dat B. en W. in dezen een fout gemaakt hebben, doch spr. was er zich niet van bewust. Als de heer Van der Meulen in zijn interpellatie wat scherper was geweest, waren B. en W. zich van hun fout allicht toen reeds bewust geworden. De heer Van der Meulen is overtuigd dat als B. en W. geen fout gemaakt hadden de trottoirs zouden zijn aangelegd. De heer Potma ontkent, dat de bewoners unaniem voor trottoiraanleg waren, er is hem zelfs gezegd dat men aan de Noordzijde bezwaren had. De heer Zuiderbaan: En in de stukken staat dat de eigenaars bijna allen voor overdracht waren. De Voorz:. Heeft niemand een voorstel of motie van af keuring? Niemand vraagt stemming, zoodat het voorstel van B. en W. z. h. s. is aangenomen, doch in de notulen wordt aangeteekend dat de heer Van der Meulen geacht wordt te hebben tegen gestemd. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening tot bescherming van de be langen Van derden, in verband met uitbreidingsplannen, bouwverboden en rooilijnen. (Bijlage 83; dossierno. 1.777. 811(2)). Het voorstel van B. en W. is opgenomen in ons vorig nr. De heer S ij te m a: Is het wel noodig deze zaak nog hier te behandelen, de Ged. St. hebben immers het uitbreidingsplan al goedgekeurd in de veronderstelling dat de raad de wijziging welke zij met B. en W. overeengekomen waren, wel zal slikken. We zitten hier vandaag nu al voor de derde keer als figuranten. De heer Blok: De goedkeuring van Ged. St. maakt het voorbehoud dat de raad de wijziging accepteert. De Secretaris deelt mede dat in de geheele correspon dentie met Ged. St. het recht van den raad om de eindbeslissing te nfemen is voorbehouden. De heer Sijtema: Dan hadden Ged. Staten in ieder geval hup goedkeuring wel na ’s raads beslissing kunnen nemen. De Secretaris: We hebben op die goedkeuring zelf aan gedrongen in het belang van eenige bouwplannen. Z. h. s. wordt de wijziging alsnu aangenomen. Punt XV. Nieuwe stemming over het voorstel van den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1