Di II Sportrubriek. f 4849 - 4311 - 4395 - 4658 - 4595 - 4634 - 4150 - 4525 - 4040 - 4554 - 4155 - 4690 - 5142 - 4360 - 4273 - 5060 - 5138 - 4222 - 3965 - 4472 - 4945 - 3737 in f 150.— Wester te Ge een typeert deze opmerking het geheele betoog des heeren Dokkum. Hij looft het rapport van den architect, doch verwerpt ten slotte een der hoofdzaken er van: de stoepen. Die stoepen vormen niet maar een onderdeeltje van wat de Grootzand bewoners vragen. Wat het rijverkeer betreft: men kan aan de Zuidzijde het Grootzand daarvoor openen door overkluizing of een andere brugconstructie. B. en W. zien de noodzakelijk heid eener verandering in dezen in, maar er zijn verschillende wijzen waaruit gekozen moet als het zoover is. Wij doen echter, Derhalve meer in- dan afge schreven Reserve le klasse. G.V.A.V. II—Velocitas IIBe-Qulck II- Leeuwarden II. tijc gei spi ka Derde klas B. Lemmer—Steenwijk; De Kooi—M.S.C. II. 3e klasse C. W.V.V. II Achilles II; S.V.A.—Appin- gedam HellasZuidbroek Veendam II— H.S.C. II. won Wes Deik stool in d Rin^ aang voot Efdé linki vooi M het wed verb digi aan de stuv te schi spel reet Z aan Boy seiz De ’sW Get 2 sch lil wei dot C spei H. I gasl doe van vei Wc de je hit to< kl< so ro lie za du he du dt vo VS zij m dt G. Reitsma, Offingawier J. G. Dijkstra, Wommels Sijsllng, Uitwellingerga R. de Jong, Grouw S. de Boer, IJsbrechtum Ooms en Lusthoff Fa. J. Torenbeek, Harlingen J. Cuperus, Rauwerd J. Ringnalda, Sneek A. v. d. Zee, Sneek S. de Wolf, Sneek H. Dijkstra, Sneek J. Hoekstra, Sneek Gegund aan de laagste inschrijver de heer J. Hoekstra te Sneek. De onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg aan het Haantje te Delft is gisteravond omstreeks half acht de dertien jarige Jan Pols uit de Phoenixstraat te Delft door een locomotief van een sneltrein uit den Haag gegrepen. Hij was op slag dood. Bij het Oudhof heeft Zondag een jongmensch, dat bezig was riet uit te trekken, een gouden horloge met ketting gevonden. Het droeg de sporen reeds lang in het water gelegen te hebben en was door de lage waterstand thans op het droge ge komen. Bij de politie werd aangifte gedaan van deze vondst. Naar wij vernemen heeft zich iemand uit Bolsward aangemeld als de eigenaar. Eenige jaren terug deed deze een tochtje met de motorboot van den heer Wuring, waarbij een horloge verloren ging. en v. d. Meulen. 2e sectie: de leden Boonstra, Siemensma, Boeijenga, Dokkum, Oppenhuizen, Smeding. Punt XX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van O. A. Posthuma van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 1580, 1581 en 1582 aan de IJlsterkade en tot verkoop en verhuring aan firma IV. Bornemans Vernis- en verffabrieken van gedeelten van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C. no. 2589, aan den Oppenhuizerweg. (Bijlage 93; dos- sierno. X 07.351.12(54)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt het aangenomen. Hierna sluiting. Shearer bekende eveneens, dat hij ge holpen had om de vlootconferentie van de drie mogendheden te Genève in 1927 te laten mislukken, door gebruik te maken van I •officieele gegevens, die officieren van den Amerikaanschen spionnagedienst hem ver- strekt hadden. Borah heeft de senaatscommissie voor de marine verzocht een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van deze beweringen en president Hoover gaf te verstaan, dat men een diepgaand onderzoek moet instellen. hierb aanv: fraai Ali back door midv ders stig i Ak gaat passe het 1 Ferw slech Na verm Wesl geric schal ren beslc gaat. Ring Mi aan. Ni een voor Bij de f spel linie te hi het i 1-’ vern ren. Kars Snee wanl enth kunr vissc dig Gelok, 2e Carnissestraat, en de 23 jarige J. Vuyk uit Overschie, allen arbeiders bij de R.D.M. Van de bemanning van de VI- meira worden vermist de 32-jarige 1ste stuurman Bruce Steward uit Dundee en de 39-jarige Cyrill Bone uit Glasgow, 1ste machinist. In totaal zijn dit dus negen dooden. Voorts is Van Schalk gisteravond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De tanks van de Vime ra zijn zooveel mogelijk doorzocht, maar men heeft daarin geen der slachtoffers kunnen vinden. Aan genomen moet worden, dat alle zeven ver misten zijn verdronken. Van den Isten stuurman van het schip staat dit vast, om dat de kapitein hem over boord heeft zien springen. De rivierpolitie zou den geheelen nacht blijven dreggen. Naar men aan de N.R.Crt. van deskun dige zijde mededeelt, hebben alle oogge tuigen verklaard, dat het vuur van buiten naar het schip is toegekomen. Dit werkt het stellige vermoeden in de hand, dat op het water benzine heeft gedreven. Deze moet dan afkomstig zijn uit de tanks van de Vimeira. VermoedeJijk heeft men aan boord van een van de sleepbooten, die het schip zouden verhalen, asch gestort. Hier door zou de benzine vlam hebben gevat, waardoor het vuur zich snel over den water spiegel heeft voortgeplant. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Augustus 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 25.649.07 en terugbetaald - 17.874.03 volgende vergadering voor, waartoe z. h. s. Gevonden Voorwerpen Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11V2 en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 710 Sept. 1929: heerenrij- wiel en damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 710 Sept. 1929: zwarte gymnastiekschoenen, H. Doevendans, Singel 11zakkennaald, F. Hiddinga, Zuidend 28; bruin beursje met inh., K. Feenstra, Franekervaart 9; vulpen, J. de Ree, le Steenklipstraat 76; gouden heerenremontoir horloge met ketting, H. Dijkstra, le Zomerrakbuurt 21 rijwielbe- lastingmerk in étui, v. d. Kooi, Vesperstr. 39; armband met pareltjes, H. Ligthart, Brouwerssteeg 5; hondenhalsband, Vellin- ga, scheepsboord, 2e Oosterkade; koperen bel, A. Middelberg, le Steenklipstraat 72. Dit is op ’t Oudhof gevonden en heeft daar ,te oordeelen naar den toestand van het horloge, vrij zeker geruimen tijd gelegen. Bioscoopnieuws. De Amicltia bioscoop blijft „De Prins-Student van Heidelberg” geven, waarin Ramon Novarro de titelrol zeer mooi speelt, en ook de figuur van dr. Juttner prachtig wordt weergegeven. Norma Shearer is de kellnerin Kathi. De inhoud gaven we reeds Advies van Burgemeester en Wethouders van het dagelijksch bestuur der Friesche Vereeniging voor Christelijke verzorging en verpleging van krankzinnigen en zwakzinnigen, houdende verzoek aan die Vereeniging een bijdrage toe te kennen tot dekking van onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van een idiotengesticht en van internaten met scholen voor confessioneel buitengewoon onderwijs deze provincie. (Bijlage 90; dossierno. 1.842.3(2)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt XIX. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders van de gemeente-begrooting vobr 1930. (Bijlage 92; dossierno. x'07.352.11 (15)). Die secties worden alsvolgt getrokken: le. sectie de leden van Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 31. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 150. aan de Oosterdijk, waar het rijverkeer het voetverkeer naar de kanten drijft. De toestand kan echter anders worden op der duur. Spr. gelooft niet dat de plannen ten opzichte van het Grootzand zooveel haast hebben en tot zijn genoegen ziet spr., dat de voorstellers van het amendement dat inzien. Directe uitvoering is niet noodig, als er iets verbeterd wordt moet daar- medf echter in de richting gewerkt van het rapport van den architect en waar dit de strekking is van het eerste deel van het amendement kan spr. met dat deel meegaan, als men nauwkeurig omschrijft hoever dat gaat. Wil men nu zich ook al in beginsel voor verdere overkluizing van het Singel uit spreken bijv.? Men kan ook nog denken aan de verbetering van de brug bij Oude Koemarkt. Wat betreft de trottoirs, laten de Grootzandbewoners zelf trachten het daarover ééns te worden. I De heer Boeijenga zegt, dat feitelijk het voorstel van I B. en W. geheel afwijzend is en dat achtten we niet juist ten j r,p /let adres opzichte van dit belangrijke centrum in het Zuiden van de stad, dat een uitgangspoort naar het belangrijke Zuid-Westen onzer provincie is. Het is in het belang van de winkelstand daar en van de geheele burgerij, dat dit zuidelijk deel der stad Vriendschappelijke wedstrijd. Sneek IWest-Frisia. Om de Zuiderzee-beker. Zondag j.l. was de Hollandsche tweede klasser West-Frisia van Enkhuizen de gast van de Sneeker withemden in ’t Sportpark alhier. Het was de eerste wedstrijd voor de Zuiderzeebeker die door beide vereeni- gingen was aangekocht. Het weer was veel te warm voor voetballen. Sneek moest het zonder Daan van Delden stellen. Ge noemde speler was door de technische commissie van de N.V.B. aangewezen om deei te nemen aan de voorwedstrijden van de keurelftallen die Zondag j.l. te Deventer werden gehouden. Hij bezette n.l. de rechts- binnenplaats van ’t blauwe (3e elftal). Ook was R. Karsten niet van de partij wat voor Sneek een geduchte handicap was. De withemden brachten het navolgende elftal in ’t veld DoelJ. ten Cate. R.-A. D. de Ruiter. L.A.: F. Dantuma. R.H.1. Venema. Spil: J. de Vries. L.H. G. v.d. Werf. R. buiten: A. Akkerman. R. binnen: Tj. Efdé. Mid- voor M. Corbier. L. binnen A. Ferwerda. L. buiten L. Ringma. De opstelling van West-Frisia was als volgt Doel: O. v. d. Zei. AchterF. Oerle- mans en T. de Kroon. Midden G. Ram- kema, J Kofman en W. Krul. VoorA. Peereboom, J. Edelenbosch, G. Deikers, C. Stelling en Immersed. Onder leiding van scheidsrechter Koe hoorn van Leeuwarden doet Sneek de af trap. Een corner veroorzaakt door Dantuma is het eerste resultaat. De bal wordt mooi voor de Sneek-goal geplaatst doch gaat out. Door ontaktisch spel van De Ruiter krijgt de linksbinnen van West-Frisia een kans en deponeert de bal in ’t Sneek-net, doch de scheidsrechter annuleert dit punt wegens buitenspel. De gasten zijn het meest in den aanval. Hun spel valt direct bizonder op. De rood gelen blijken een goed getrainde ploeg te zijn en demonstreeren fraai driehoekspel. Algemeen is de verwachting dan ook dat Sneek een harde dobber zal krijgen. Ten Cate weet een fraai ingeschoten bal van Peereboom te stoppen. Het blijkt slechts uitstel van executie want Stelling weet kort hierop met een prachtschot zijn club de leiding te geven 01. Efdé krijgt een kans, doch door te treuzelen blijft het slechts le klasse. Friesiand-W.V.V.Frisia-G. V.A.V.I Be-Quick—Leeuwarden VelocitasVeen- f dam en Achilles—Alcides. 2e klasse A. L.S.C. Rood GeelS.S.C.—Sneek M. S.C.F.V.C. en HeerenveenDrachten. Tweede klasse B. H.S C. StadskanaalBatoHoogezand; G.V.V UprightNoordster—Gron. Boys. Derde klas A. Sneek 11 Leeuwarden III; Black Boys— Frisia 11. Door regenten van het O. B. W. is aanbesteed het bouwen van een bijschuur bij de sathe Wigledam. Architect de heer Hoekstra. Inschrijvers D. v. Meer, Murmerwoude Fa. Kampman, Sneek E. Metz, Sneek O. de Vries, Sneek K. Hiemstra, Sneek Fa. Beetstra en Co., Sneek J. Douma, Oppenhuizen W. de Boer, Óppenhuizen W. Koopmans, Goënga J. Andringa, Sneek zal men de winkeliers gaandeweg het'uitstallen op trottoirs gaan afnemen, dat is in de praktijk gevolg van het vervangen der stoepen door trottoirs. De heer de Groot: Drie Grootzandbewoners zijn nu aan het woord geweest en drie verschillende meeningen zijn geuit! In het voorstel van B. en W. wordt feitelijk afwijzend beschikt op het adres, doch dat was het idee der meerderheid der commissie voor openbare werken toch niet. Zij achtte het aan- door de wallen”reeds uit te zetten, stappen die "in de aange- brengen van trottoirs oogenblikkelijk niet zoo noodzakelijk ajs geven richting gaan, om de Grootzandbewoners tevreden te stellen. Wij wenschen met hen weer rijverkeer op het Groot zand, maar spr. vraagt zich af of de stoepen voor de handel drijvende burgerij er wel weg moeten. B. en W. betwijfelen dat. Een groot deel der Grootzandbewoners gaat met deze eisch niet mee, er zijn er zelfs absoluut tegen, zoodat zelfs als men B. en W. volgens het amendement opdroeg over de afstand van de stoepen te onderhandelen, dat wel eens kon mislukken. Volgens spr. moeten de Grootzandbewoners zelf in dezen maar trachten hun buren over te halen. Proefondervinde lijk kan men vaststellen dat in dezen bij het Grootzand moei lijkheden komen, immers -zelfs bij de Oosterdijk behielden tal van eigenaars van stoepen ’t hebben van ’t recht voor uitstal lingen op en zonneschermen boven de trottoirs voor en daar heeft men nu al moeilijkheden mee Nu was de Oosterdijk voor het rijverkeer noodig, zoodat men voor het uitwijken wel trottoirs noodig had. Dat behoeft echter nooit zoo te worden op het Grootzand, waar het ver keer nooit zoo intens wordt en de trottoirs dus niet noodig zijn. De stoep heeft nog wel degelijk zijn beteekenis in de nering. Sommigen kunnen alleen daar hun waren uitpakken en zullen eventueel hun trottoirs daarvoor gebruiken en ook voor de zonneschermen heeft de stoep beteekenis. Een der gewich tigste punten van het rapport van den architect roerde de heer Dokkum niet aan, n.l. de verdere overkluizing van het Singel. B. en W. wenschen in dezen nog .geen beginselverklaring af te leggen, de heer Dokkum schijnt het echter met de com missie voor openbare werken eens. In het algemeen zal overigens de financieele kwestie be langrijke invloed op de uitvoering der plannen hebben, daar over zijn we het wel allen eens, maar gaarne zou spr. van de voorstellers van het amendement weten, wat volgens hen het eerst dient aangepakt. De heer P o t m a zegt, dat het plan der Grootzandbewoners aanvankelijk zijn sympathie had. Doch het rapport van den architect heeft spr. tot de overtuiging gebracht, dat men eerst de zaak in zijn geheel moet kunnen overzien, voor men met de wenschen der Grootzandbewoners volledig rekening kan houden. Die wenschen zouden f40.000 eischen, het lijkt spr. veel beter dat men eerst de geheele zaak.overziet en dan eerst de demping van de Wip en overkluizing bij Leeuwenburg onder de oogen ziet en ook de Veemarkt en Slachthuis moeten gereed zijn voor in dezen verder te beslissen. Het plan van den archi tect is aantrekkelijk, dat voelen overigens ook B. en W. Spr. bewondert trottoirs niet, het rustige bezichtigen etalages vervalt, omdat de menschen elkaar wegdringen. Voorts het stadsbeeld zullen verslechteren, uitspreekt. Laat men zich van 1000 M. aan den duif te bevestigen en deze los te laten, daar hij anders ver moord zou worden. De heer Pattberg stelde de politie op de hoogte van de zaak. Men charterde een vliegtuig, dat de duif achterna ging, zoo- dra deze losgelaten was. De duif streek op een til te Homberg-Hochheide neer. De vlieger fotografeerde deze plek. De eige naar van den duiventil werd gearresteerd i en deze bekende den dreigbrief te hebben I geschreven. Bekentenissen Reuler mtldde gisteravond uit Washing ton, dat men daar in officieele kringen op gewonden was over de bekentenis van een hoog marine officier, Shearer, dat hij een betaald propagandist was voor een sterke j vloot en dat vier Amerikaansche admiraals hem aanmoedigden om propaganda te maken tegen de verkleining van de vloot. Wijman en Zuiderwier, Leeuwarden - 5880 - 3999.1 de vorige keer, deze is boeiend en zeer nu houden bij de wenschen der Grootzandbewoners. Deze zou spr. nog eens rustig willen beoordeelen aan de hand van het nu gehoorde. Daarom zou spr. prijs stellen op aanhouding tot de volgende vergadering. De V o o r z. gelooft toch dat men zich wel zal moeten uit spreken over meer dan wat de Grootzandbewoners vragen, eï moet nu eenmaal perspectief achter zulke plannen zitten. Maar B. en W. meenen de meeningen tot elkaar te kunnen brengen door hun voorstel alsvolgt te wijzigen: Ia. aan de adressanten mede te deelen, dat de Raad voor- loopig niet bereid is over te gaan tot den aanleg van trottoirs langs het Grootzand; b. voorloopig niet over te gaan tot het maken van een over kluizing van den Singel bij de Kleine Palen; c. in beginsel te aanvaarden het plan tot overkluizing of ver- breeding van den overgang van het Grootzand aan de Noord zijde en aan de Zuidzijde en aan1 Burgemeester en Wethouders op te dragen, bij het vernieuwen der wallen rekening te houden met deze plannen en' overigens die maatregelen te treffen, die de uitvoering dezer plannen kunnen voorbereiden. Waar spr. erkent dat dit een nieuw voorstel is stelt hij aan houding tot de wordt besloten. Punt XVlll. Hij was curator van de Geref. Gymnasia te Kampen en te Leeuwarden. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 11 Sept., ’s namiddags half twee. F. D. Zeilvereeniging Frisia. De zeilvereeniging Frisia te Grouw heeft Zondag haar wedstrijden gehouden. De uitslagen zijn Kiel- en middenzwaardjachten niet langer dan 7.10 M. 1. Meeuw van W. Geveke te Leeuwarden. 2. Li van dr. W. B. v. d. Meer te Leeuwarden. 3. Carmen van H. C. Geveke te Leeuwarden. 4. Kemphaan van J. N. Mulder te Grouw. Regenboogjachten1Swalker van M. Hendriks te Sneek. 2. Waterrot van S. Kuipers te Sneek. Invitatieklasse vrijbuiters: 1. Wetterfugel van H. J. Dijksira te Akkrum. 2. Snip van ir. G. Nieveen te Sneek. Vrijbuiters: 1. Jet van H. Akkrum. Tjotters, lengte 4.70 meter, breedte 1.70 meter. 1. Swealtsje van P. Huizinga te Akkrum. 2. Waldduvel van P. v. d. Meulen te Veenwouden. 3. Brasem van P. v. d. Laan te Sneek. 4. Eva v. J. de Wilde te Sneek. Schouwen niet grooter dan 4.75 bij 1.42 M. 1. Wetterrot van G. Grassoo te Akkrum. 2. De Jonge Jentje van H. Zeemans te Akkrum. 3. Trio van T. Molenaar te Grouw. 4. Swealtsje van R. G. Zwolle te Langweer. B M Klasse. 1. V.V.V. ,,’t Lot” te Grouw. 2. Spotvogel van T. v. d. Zee te Sneek. 3 Violet van J. Olij en L. v. d. Weij te Sneek. 4. Najade van A. Biesma te Opeinde. Brand aan boord van een tankschip. Gistermorgen zou te Rotterdam het Engelsche stoomschip Vimeira, een tankschip, dat bij Halifax ernstige schade had opge- loopen, ontgast worden ter voorbereiding van de opname in een dok der Rotterdamsche Droogdok Mij. Voor dat ontgassen wordt water ingelaten en later weer uitgepompt. Er waren met de bemanning 50 man van de Rotterdamsche Droogdok Mij. aan boord. Toen het schip gereed was naar het dok gebracht te worden ontstond in een pompkamer een ontploffing, de vlammen deelen zich mede aan het voorruim waar nog arbeiders werkten. Rook en vlammen belemmerden deze te vluchten en die ont kwamen sprongen te water. Het gevolg was dat enkelen hunner verbrandden en anderen verdronken. De echtgenoote van den kapitein van het schip heeft bij het in het water springen een been gebroken. Er zijn vermoedelijk 8 dooden te betreuren. Met 17 stralen is de brand aan boord door drijvende stoomspuiten gebluschttoen werden daar 2 totaal verkoolde lijken van arbeiders gevonden. Uit de officieele gegevens van de rivier politie blijkt, dat bij deze ramp tien men- schenlevens zijn te betreuren. Verbrand zijn de volgende arbeiders van de Rotterdamsche Droogdok MaatschappijP. de Haan, oud 22 jaar, gewoond hebbende aan den Wil- genweerd, en M. van Beuren, oud 28 jaar, gewoond hebbende Schimmelstraat te Hoek van Holland. De lijken van deze beide slacht offers zijn geborgen. Voorts worden vermist de 44-jarige J. v. d. Stoep, Mijdrechtstraat 4 de 39 jarige L. M. van Pelt uit de Maximi- liaanstraatde 31-jarige J. Hardenbol uit de Clementstraat 98de 23-jarige J. M, I Emil Timrott. f De 36-jarige acteur Emil Timrott van het gezelschap Bouber, d e Zondagavond nog te Amsterdam optrad, is plotseling overleden. De moord te Giessen Nieuwkerk Donderdag komt de revisie-zaak van Teunissen en Klunder voor het Amster- damsche gerechtshof. Men rekent op een langen duur, daar het aantal wederzijdsche getuigen ver over de 100 Is. Het Hof kan volgens de wet in dit geval nooit zwaarder straf opleggen dan gegeven is, dus thans 15 jaar. Het kan of het vonnis handhaven, of de straf verminderen, of vrijspreken. Na het spoorwegongeluk bij M e p p e 1. Het blijkt, nu de verongelukte locomotief weer uit het water is getrokken, dat het verkeer met Leeuwarden voorloopig wel een maand over enkel spoor moet plaats vinden. Eerst moet het afgebroken gedeelte van het bruggehoofd, voor het andere paar rails gelegen, nieuw worden opgemetseld en voldoende stevigheid verkrijgen. De machinist Langkamp uit Zwolle en de hoofdconducteur Hillinga te Meppel zijn beiden geschorst. Bedreiging per duif. Generaldirector Pattberg te Homberg ontving dezer dagen een postpakket, waar in zich een levende duif bevond en een brief, waarin hem aangeraden werd ’n briefje Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7.775.04 VOETBAL. Zooals we reeds in een vorig no. van dit blad hebben medegedeeld, begint de j competitie van de Nederl. Voetbalbond Zondag 5 Sept. a s. Voor het noordelijk district zijn volgens d“ Sportkroniek, het off. orgaan van de I N.V.B. ae ua o!g<*nde wedstrijden vastge-1 steld: -> aantrekkelijk voor de filmliefhebber, die er zijn zucht naar romantiek ten volle in bevredigd vindt. In de bioscoop bij de Waag nog eenige dagen „Het Legioen der Gedoem- den”, een film die, onder leiding van den regisseur van Vlammende Vleugels tot stand gekomen o.i. deze overtreft wat boeiende inhoud betreft, terwijl wat het sensationeele betreft ze er zeker niet voor onder doet. De spanning wordt in dit groote werk ten top gevoerd, wat men zal begrijpen als men weet dat het gegeven is de Fransche spionnage achter het Duit- sche front met behulp van vliegers, die behooren tot het legioen der Gedoemden, mannen die om een of andere reden den dood zoeken. Regie en spel zijn meesterlijk. Zangonderwijs lagere scholen. In de vergadering van het district Leeu warden der Mij. tot Nut van ’t Algemeen 14 Sept. a s. te houden, komt o.a. aan de orde een inleiding van den heer R. Metzlar, zangleeraar Rijkskweekschool en hoofd eener O. L. school te Leeuwarden, over het onderwerpOp welke wijze kan het zangonderwijs verbeterd worden. Ter de monstratie zullen 3 koren kinderzang geven, nl. dat van een r. k. school te Leeuwar den, van een o. 1. school aldaar en van een kinderkoor uit Sneek, leider de heer M. H. v. d. Werlf. ’s Middags zullen zich eenige zangkoren van ouderen doen hoo- ren, n.l. een gemengd R. K. Zangkoor, een Chr. Zangkoor en een neutraal zang koor. De commissie van voorbereiding bestond uit de h.h. Metzlar, Molenaar, Ferwerda (Leeuwarden) Riemersma Giekerk, Kalverda Hijum, Wesseling St. Jac. Parochie en Piccardt Sneek. Gemeentebesturen, besturen van bijzondere scholen en personeel van alle Frieiche scholen zijn ter bijwoning van deze vergadering uitgenoodigd. Mr. D. R. Okma. f LEEUWARDEN. Zondag is hier ter stede op 54-jarigen leeftijd overleden de heer mr. D. R. Okma, kantonrechter in de kantons Leeuwarden en Bergum. Dirk Ruurds Okma werd 14 Mei 1875 te Indijk onder Woudsend geboren, bezocht de Chr. Lagere school te Woudsend, studeerde aan het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij oefende de advocatuur uit te Sneek en Leeuwarden, waar hij ook kor ten tijd lid van de Provinciale Staten was. In Mei 1919 volgde zijn benoeming als voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, welke laatste funcie in September van het vorige jaar verwisseld werd voor die van Kantonrechter. 1 de kosten van een verruimd wordt, de architect ziet het nog breeder en wil dit heele stadsdeel verruimen. Het Grootzand kan nu eigenlijk niet bereikt worden met auto’s enz., er zijn heel wat men schen die er daarmee zouden willen komen, maar niet kunnen. Trottoirs maken een aangenamen indruk, het stadsbeeld lijdt 1 misschien iets, maar het belang der nering gaat daarboven. I De publieke opinie is aan de Oosterdijk gewonnen voor trot- J toiraanleg en spr. gelooft dat trottoiraanleg aan het Grootzand I de neringdoenden ten goede zou komen. In de toekomst moet I echter in de eerste plaats aan de Zuidzijde van het Grootzand Qr00^ Breeuwsma, Sijtema, Hoekstra, Zuiderbaan, Nieveen verruiming komen, en moet daar de brug-kwestie of overklui- zing onder de oogen gezien. Dat is het allerbelangrijkste. In j verband met de financiën kan alles niet direct uitgevoerd, maar 1 het doel is dat de raad zich uitspreekt voor een bepaalde rich- j ting, waarin gewerkt moet, de architect geeft die aan, en spr. I gelooft dat die een behoorlijke verruiming waarborgt. De heer S ij t e m a gelooft, dat de voorstellers van het amendement de zaak, waar het omgaat, zelf vertroebelen. Men vroeg dat ’t Grootzand bereikbaar zou worden voor rijverkeer van menschen die er moeten zijn, doch nu stellen zij de zaak op grooter basis, nu willen zij er het grootverkeer langs leiden. Spr. zou de overkluizing echter in dat geval niet op de voor gestelde plaats willen hebben, doch bij de Oude Koemarktbrug. Spr. acht het echter beter dat de raad zich niet direct over zoo groote plannen, waarvan de vraag is of zij niet noodeloos

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2