Kiezebrink& Co. - Kleimand 1 IM Ho ROUWBRIEVEN en KAARTEN desgewenscht van adressen voorzien. Jü., Ji. J. L DIN! en 1929 8. Idem van den toestand der provincie Fries land over 1928. De stukken 6 t.m. 8 ter inzage gelegd voor leden. te Jaarverslag Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland, over 1928. voor voor 1. 2. 1. 2. 3. Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel, verk fond gebr 5. Verzoek van de „Nederlandsche Vereeni ging, tot bevordering van den Arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten”, te Amsterdam, om ais lid dier vereeniging toe te treden. Behandeld bij de gemeente-begrooting voor 1980. 3. Resolutie van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Juli 1929, no. 64, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 13 Juli 1929, no. 2, tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1929. M club tevc wed* Vrij, loka N; bevo T< T< mels Snee Ti Meu T< dum Al Bi afge canc naast de heer J. v. d. Feer. VERGADERING van den RAAD der gemeente WYMBRITSERADEEL op Zaterdag 7 September, ’s voorin. 10l/a uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig bij de opening 14 leden. Af wezig de heer Abma die later ter verga dering komt. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt 1. Notulen der vergadering van 13 juli 1929. (De Commissie bestaat uit de leden Rijpma, Schilstra en van der Werf). De notulen worden op advies der com missie onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken en medee- tingen. Ingekomen stukken en mededeelingen. 1. Koninklijk Besluit d.d. 1Ü Juli 1929, no. 40, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 11 Mei 1929, tot wijziging van de veror dening op de keuring van waren. 13, Schrijven van het Bestuur van de Afd. Friesland van den Algemeenen Nederl. Politie bond, d.d. 12 Augustus 1929, houdende ver zoek verhooging jaarwedden van de Gemeente veldwachters of Dienaren van Politie. Het verzoek is afgewezen. 7. Idem van den Armenraad te Leeuwarden ever het jaar 1928. 15. Schrijven van het Bestuur der Vereeni ging voor Wettelijke Dierenbescherming, d.d. 15 Juli 1929, houdende verzoek in de Bouwveror dening bepalingen op te nemen, waaraan vee stallen fnoeten voldoen, ter voorkoming van omkoming der dieren bij brand. Te zijner tijd wordt met het schrijven reke ning gdhouden. (get.) JOH. CNOSSEN Jzn Burgemeester. (get.) H. M. MARTENS Secretaris. Nu de heer Rienstra 1 October a s. zijn functie als armmeester neer legt, stellen B. en W. overeenkomstig het advies der ar mencommissie voor den heer van der Goot, 2. Koninklijk Besluit d.d. 29 Juni 1929, no. 22, houdende goedkeuring der heffing en wij ziging van een plaatselijke belasting in de ge meente Wymbritseradeel (heffing secretarie- leges en wijziging wegenbelasting), vastgesteld bij raadsbesluit d.d. 11 Mei 1929. dan meteen worden ingetrokken. Wij doen U tot een en ander het voorstel. Z. h. st. aangenomen. Punt Vil. Verzoeken om verlenging ont ruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen, nog in gebruik bij wed. E. Al- berda, S. Zeilstra en A. Idsinga te Schar negoutum en Th. Nolles te Woudsend, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: Bij Uw besluit van 31 Januari 1929 zijn een vijftal woningen te Scharnegoutum, in eigendom toebehoorende aan J. W. Koopmans te Goënga onbewoonbaar verklaard, met last die wonin gen te ontruimen binnen zes maanden, te reke nen van den dag waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of in beroep is gehandhaafd. Tegen deze onbewoonbaarverklaring is door den eigenaar der woningen beroep ingesteld; doch het raadsbesluit is door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie bij hun besluit van 3 April 1929 gehandhaafd. De woningen moeten nu dus ontruimd zijn op 3 October a.s. Door de bewoners van de drie woningen die nog bewoond worden is een verzoek tot ver lenging van de ontruimingstermijn ingediend. Dit betreft de woningen nos. 151, 153 en 155, kadastraal bekend gemeente Scharnegoutum, Sectie B, nos. 559, 355 en 357, resp. bewoond door Wed. E. Alberda, Sijbren Zeilstra en Anne Idsinga. De gezondheidscommissie met den zetel Sneek, welke wij deze verzoeken om ddvies deden toekomen, adviseert tot inwilliging daar van. Zij dringt er echter op aan niet weer een verlenging van deze termijn toe te staan. In verband hiermede stellen wij U voor de ontruimingstermijn van bovenbedoelde wonin gen eenmaal met 6 maanden te verlengen, tot 3 April 1930 dus. armmeester te Hommerts,' de geheele bur gerlijke armenverzorging op te dragen voor f 2750 per jaar, onder voorwaarde, dat hij zelf de verplaatsingskosten betaalt en steeds tijdig aanwezig is. In Dantumadeel en Leeuwarderadeel voldoet de regeling met éér. armmeester goed. Men wil hier in Wijmbritseradeei eerst een proeftijd van één jaar stellen en Van der Goot toestaan alsdan de nevenbediening van kassier der boerenleenbank te blijven bedienen. De be zuiniging bij aanvaarding van dit voorstel bedraagt f 1050 per jaar. Van der Goot had nu f 1950 en f 100 verplaatsingskosten en Rienstra fl700 en’f50 verplaatsingskos ten, totaal f 3800. De heer van Gooi vraagt of de heer Rienstra nu steeds f 1700 cadeau gekregen heeft of dat de heer v. d. Goot voor een paar honderd gulden een heele betrekking er bij krijgt. De Voorz.: de heer Rienstra heeft vroeger te weinig salaris bij een moeilijken taak gehad, later was de belooning wat royaler en het werk lichter. Door de ouder domsrente enz. enz. heeft Rienstra het later gemakkelijk gehad. Het werk van Rienstra vergt nu niet meer de heele mensch en daarom kan het samengevoegd met dat van v. d. Goot. De heer Van Gooi is er tegen dat een ambtenaar een bijbetrekking heeft, om zijn salaris te drukken. De Voorz.: Het salaris is niet gedrukt in Leeuwarderadeel is het salaris van één armmeester f 2500. De heer Landman sprekend namens de commissie voor armenzaken, zegt dat toen Rienstra benoemd werd, hij veel meer te doen had dan nu, de armmeesters hadden het wel daarheen kunnen sturen dat er meer werk was gekomen dan vroeger, maar hulde aan hen, dat zij door contact met de diaconiën enz. de gemeentelijke armenzorg verbazend hebben ontlast, dat is hun werk, geweest. De voorz.: Tj. de Vries mag ook ge noemd. De heer Landman: Mij best De werkzaamheden van den armmeester zelf zijn nu zoo afgenomen dat men het gerust aan één man kan toevertrouwen. De man krijgt meer salaris, doch moet zelf zijn verplaatsingskosten betalen. Neemt men hem nu de bijbetrekking af en blijkt na een jaar de samenvoeging niet te gaan, dan mist hij die betrekking, die zeer weinig tijd vordert. Dan zou de man niet op deze proef kunnen ingaan. Daarom zijn we op alle punten zeer voorzichtig geweest. De heer Schilstra heeft niets tegen het voorstel en de nevenbetrekking. Maar de heer v. d. Goot heeft destijds op medisch advies de raad gekregen geen gebruik te maken van een rijwiel. Spr. wil hem dus de verplichting opleggen zich van autobussen enz. te bedienen. De Voorz. Hij moet zorgen voor een auto of zoo iets. (De heer Rengers verlaat de vergadering). De heer Abma sluit zich aan bij den heer Landman, de man zal een auto aan schaffen het advies van den dokter over hem is uitstekend en ’s avonds kan hij nog de bijbetrekking waarnemen. De heer van Gooi zou natuurlijk niet voor een proefjaar zijn als de nevenbe trekking verviel, welke v. d. Goot overigens heel graag houdt, zooals spr. weet. Dus die betrekking schijnt toch nog al aardig goed te verdienen. De heer L a n d m an De man houdt die betrekking alleen graag om als hij eens invalide werd dat achter de hand te hebben. Wij moeten de zon in het water kunnen zien schijnen. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. thans aangenomen. Hierna sluiting. In besloten zitting worden behandeld Punt XII. Verzoek van de Oudercommissie der O. L. School te Wolsum om aldaar een speelterrein te maken, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Punt XIII. Reclames. 615. De dikke konijnenburgemeester had plezier in de kleintjes, die daar zoo vroolijk voor zijn huis juichten. Hij liet het dienst meisje komen. Mina, zei hij, zie je daar al die kleintjes? Ja, burgemeester, zei Mina. Goed, tracteer ze dan eens lekker, hè? ’t Zijn zulke vroolijke kinders! VERORDENING, regelende het verhaal van pensioensbijdragen ingevolge art. 42, 3e lid, der Pensioenwet 1922 (Stbl. 240). Artikel 1. Van de bijdrage voor inkoop van na 1 Juli 1925 in dienst der gemeente doorgebrachten diensttijd, bedoeld in art. 40 der Pensioenwet 1922 (Stbl. 240) wordt zoodanig bedrag ver haald als wordt gevormd door het bedrag, het welk op den ambtenaar over den diensttijd, welke wordt ingekocht, zou zijn verhaald, indien hij toen pensioengerechtigd was geweest. Het te verhalen bedrag beloopt echter niet meer dan de helft van de door de gemeente verschuldigde inkoopsom. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking 15 Sep tember 1929; Aldus enz. Wij veroorloven ons dit concept aan U ter vaststelling over te leggen. De heer Gerbrandy acht het, waar de wet reeds bepaalt dat niet meer dan de helft mag verhaald, volkomen overbodig dat de verordening dat nog eens zegt, die bepaling kan er dus wel uit. Voor minder verhaal veelt spr. ook niet, laat ons dus voorschrijven dat 50 */o wordt verhaald. De Voorz.: dat kan niet, in vele ge vallen wordt ingevolge wettelijk voorschrift minder verhaald. De heer Rengers gelooft niet dat een bepaling als de heer Gerbrandy wil hoogere goedkeuring zou verwerven. Het voorstel Gerbrandy vindt geen steun. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt IX. Voorloopige vaststelling wijzi ging waterstaatslegger. (Verandering draaibrug Oosthem in bascule-brug). Z. h. s. aangenomen. De Voorz. deelt n®g mede dat bij de hedenmorgen gehouden aanbesteding van deze brug laagste inschrijver was M Can- rinus Oosthem met f 7099.- De gun ning zal Dinsdag geschieden. De heer Atsma. Hoe hoog was de raming De Voorz. f 6882.73. De heer Atsma. Dat was beter er bij dan met de school te Scharnegoutum. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente- begrooting 1929. Nadat de heer v. d. Werf een inlich ting van den Voorz. heeft gekregen over het opzicht bij den bouw van de school te Scharnegoutum wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XI. Benoeming leden raadscommis sies. B. en W. adviseeren: Voor Uw gemak leggen wij hierbij aan U over een overzicht van de huidige samenstel ling der raadscommissies, waarvan jaarlijks de leden moeten worden aangewezen. 16. Verzoek van het dagelijksch bestuur der Friesche Vereeniging voor Christelijke verzor ging en verpleging van krankzinnigen en zwak zinnigen, om een subsidie van f25.uit de gemeentekas in de kosten van onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van idiotenge stichten en van internaten met scholen confessioneel buitengewoon onderwijs groepen van gemeenten in Friesland. Voorstel B. en W.: De meerderheid: het ver zoek inwilligen. De minderheid: afwijzen, om dat bij inwilliging wellicht later verdere finan- cieele steun moeten worden verleend. De heer Gerbrandy stelt voor afwij zend op dit adres te beschikken, welk voor- 9. Verzoek van M. Brandsma te Oudega om te Nijhuizum een „opslagplaats” te maken. 10. Verzoek van J. de Jong te Oudega om vermindering pachtsom grasgewas bermen. De stukken 9 en 10 in handen van B. en W. om advies. I stel de heer Landman steunt. Men moet z. i. geen nieuwe vereenigingen subsldi- I eeren, terwijl vroegere subsidies ingetrok ken en niet hersteld zijn. Namens de meerderheid van B. en W. verdedigt de Voorz. het voorstel van die meerderheid. Het is in de praktijk soms moeilijk voor dit soort patiënten van het B. A onderdak te vinden, het dichtst bij Is Wagenborgen. Een onderzoek als voor gesteld wordt door deze commissie wordt dan ook nuttig geacht. De heer C n o s s e n (minderheid van B. en W.) zegt dat subsidie voor een onder zoek de consekwentie meebrengt van een belangrijk subsidie als men eventueel tot stichting overgaat. Spr. vond het ook beter dat men eerst eens met de groote landelijke ver. had overlegd, ook voor een lofwaardig doel moet maar niet iedereen ijveren. Voorts dient dit aan het particulier Initiatief over gelaten. De Voorz.: dat vaak tekort schiet. Het voorstel-Gerbrandy tot afwijzing wordt hierna aangenomen met 13 1 stem (die van den heer v. d. Ley). Ingekomen is nog een verzoek van A. IJntema te Greonterp om vermindering van de pacht van het grasgewas en van Suier- veld te Tirns om vermindering van brug- pacht. B. en W. zullen advies uitbrengen. Het gemeenteverslag 1928 zal bij de leden circuleeren. Op zijn verzoek wordt met ingang van 1 Nov. eervol ontslag verleend aan de hulpkeurmeester A. Bruinsma te Heeg, wegens zijne benoeming in ’t Bildt. Punt III. Verzoek van O. Gerringa om hem als chef-monteur bij het G. E. B. een vaste aanstelling te verleenen, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren1: De heer G. Gerringa, Chef-Monteur bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, heeft bij schrij ven d.d. 19 Juf 1929 verzocht hem, nu zijn proef tijd van een jaar verstreken is, een vaste aan stelling te geven. Blijkens haar rapport d.d. 31 juli 1929 heeft de Electriciteitscommissie tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar. Ook wij kunnen met een gunstige beslissing daarop accoord gaan. Wij stellen U derhalve voor het verzoek toe te staan en daartoe het volgend concept-besluit vasr te stellen. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders d.d. 3 Augustus 1929, no. 3; BESLUIT: gerekend met ingang van 16 Juli 1929 te be noemen tot Chef-Monteur bij het Electriciteits bedrijf G. Gerringa, tot gemelden datum op proeftijd als zoodanig werkzaam, zulks op eene jaarwedde van f 2200.en onder verband der bestaande en nader vast te stellen verordenin gen en instructiën. Z. h. s. aldus besloten. Punt IV. Aanbeveling der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs voor de benoeming van een lid, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Her vervulling der vacature in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ontstaan door het vertrek van den heer F. van Dam, heeft deze Commissie bij schrijven d.d. 16 Juli 1929 de volgende aanbeveling overgelegd: de heer L. Sieperda te Woudsend; de heerS. Bruinsma te Sandfirden. Wij stellen U voor uit deze aanbeveling tot de benoeming over te gaan. De heer L. Sieperda wordt benoemd met 13 st. de heer S. Bruinsma had 1 st. (De heer Abma komt ter vergadering) Punt V. Voordracht van het Bestuur der Woningstichting in Wymbritseradeel tot benoeming van een lid, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren1: Ter vervulling der vacature in het Bestuur van de „Woningstichting in de Gemeente Wym britseradeel”, ontstaan door het overlijden van den heer M. de Jager te Uitwellingerga, heeft dit Bestuur bij schrijven d.d. 6 Augustus de volgende voordracht overgelegd: de heer J. Walsweer te Nijland; de heer K. Vellinga te Nijland; de heer P. Kramer te Nijland. Wij stellen U voor uit deze voordracht tot de benoeming over te gaan. De heer Walsweer wordt benoemd met 9 st., de heer Vellinga had 1 st. en de heer Kramer 5 st. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de akte van aanstelling van G. de Wend en echtgenoote, als Vader en Moeder in het Armhuis te Heeg. B. en W. adviseeren1: Bij Uw besluit van 4 April 1928 werden met ingang van 1 Mei 1928, voorloopig voor den tijd van één jaar, bij wijze van proef, tot Vader en Moeder in het Armenhuis te Heeg benoemd de heer G. de Wend en echtgenoote te Dokkum. In verband met een pensioenkwestie achten wij het gewenscht, dat dit besluit wordt inge trokken en vervangen door een besluit, dat de benoeming is geschied met een proeftijd van één jaar. Dit toch lag ook in de bedoeling. Prac tise!) maakt het geen verschil of iemand wordt benoemd voor dan wel met een proeftijd. In beide gevallen immers wenscht men de moge lijkheid te openen om het dienstverband niet te bestendigen, wanneer de prestaties van den benoemde niet aan normale eischen voldoen. Het theoretische woordenspel is echter voor de bepaling van het karakter van den diensttijd volgens beslissing van den Pensioenraad wel van belang.. In verband hiermede achten wij het gewenscht het besluit van 6 April 1928 te wij zigen door voor de woorden „voorloopig voor den tijd van één jaar bij wijze van proef” te I lezen „met een proeftijd van één jaar”. Uw besluit van 6 April 1929- houdende defi- nitieve benoeming van belanghebbenden kan 11. Mededeeling B. en W.: Door onjuiste opmeting is bij de overdracht van den weg naar Indijk ten onrechte een gedeelte van het Staatsdomein in beslag genomen. Dit moet nog worden gekocht. Het betreffend perceel is thans kad. bekend als gemeente Woudsend, Sectie B, no. 507, gedeeltelijk, ter grootte van 1.30 Are. Besloten dit gedeelte van den Staat aan te koopen voor de overeengekomen som van f 20. 12. | Pfoces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, d.d. 7 Augustus 1929. Ter inzage gelegd voor -de leden. 4. Resolutie van Gedeputeerde Staten d.d. 25 Juli 1929, no. 20, 2e Afdeeling W, houdende definitieve vaststelling van een suppletoiren staat van de voor den openbaren tot den ge- raeenen dienst van allen bestemde waterstaats werken in de gemeente Wymbritseradeel, niet in onderhoud of beheer bij het rijk, de provin cie of bij waterschappen. Bovengenoemde stukken aangenomen voor notificatie. Commissie van voorbereiding voor de straf verordeningen: H. M. Tromp, Voorzitter, Dr. J. E. van Welderen Baron Rengers, G. F. Atsma, J. Rijpma. Allen leden. Commissie van bijstand voor het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf: G. W. van der Leij, Voorzitter, Dr. J. E. van Welderen Baron Rengers, W. R. Abma, D. W. Sohilstra. Allen leden. Commissie van bijstand voor den Reinigings dienst: J. Cnossen Jzn., Voorzitter, D. W. Schilstra, G. F. Atsma, A. van Gooi. Allen leden. Commissievan bijstand voor Armenzaken: H. M. Tromp, Voorzitter, W. R. Abma, Sj. Tj. Landman, J. H. Bootsma. Allen leden. Bij acclamatie samengesteld als hierboven vermeld. Van A. Th. Nolles te Oudega (H.O.N.) is een verzoek ingekomen, om de termijn van ontrui ming van de aan hem in eigendom toebehooren de woning, staande te Woudsend no. 210 en bewoond door zijn vader Th. Nolles, welke woning bij raadsbesluit van 21 Augustus 1926 onbewoonbaar werd verklaard en waarvan de ontruimingstermijn thans 27 Augustus a.s. ver strijkt, wederom met 6 maanden te verlengen Zooals U bekend is, is de ontruimingstermijn van deze woning al verschillende malen ver lengd en ook thans heeft de Gezondheidscom missie met den zetel Sneek, wien wij het ver zoek om advies deden toekomen, hiertegen geen bezwaar. Wij stellen U dan ook voor de termijn van ontruiming van bovenbedoelde woning, ten ka daster bekend als gemeente Woudsend, Sectie A, no. 350, wederom met 6 maanden te verlen gen, alzoo tot 27 Februari 1930. De heer Nijd am acht het beter dat de verlenging geschiedt tot 12 Mei. De V o o rz, Mag niet. De hcer^van Gooi begrijpt niet dat als een woning onbewoonbaar is zij wel bewoond mag. De Voorz. Er is in dit geval een compromis dat een bepaald alleenloopend persoon er wonen mag. De heer Landman. Het maakt groot verschil of één persoon of een gezin er woont. Doch laten B. en W. niet al te soepel zijn nu de woningen weer ruim zijn. Z h. st. aangenomeu. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een ,,verhaalsverordening” Pensioenwet 1922 (S. 240). B. en W. adviseeren: Volgens de Pensioenwet 1922 Stbl. 240 kan tijdelijke dienst doorgebracht na 1 Juli 1925, wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan, worden ingekocht. De gemeente moet dan voor haar ambtenaren, die van dit recht gebruik heb ben gemaakt, de inkoopspm betalen. Hiervan mag zij hoogstens de helft op den ambtenaar verhalen. Een verordening, welke dit verhaal regelt, bestaat tot dusver in onze gemeente niet. Het komt ons raadzaam voor deze in het leven te roepen. Als regel is vroeger door U aangeno men, dat nimmer meer wordt verhaald dan de belanghebbende zou hebben betaald, wanneer hij over den in te koopen tijd reeds ambtenaar was geweest. Dit beginsel hebben wij ook nu weer in het volgend concept-besluit in acht ge nomen. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dd. 10 Augustus 1929, no. 8; BESLUIT: vast te stellen de volgende 14. Verzoek van het Bestuur der Afd. Heeg van de Friesche Maatschappij van Landbouw om gratis beschikbaarstelling van de O. L. school te Hommerts voor het houden van land- Het verzoek is ingewilligd. 616. Mina deed met genoegen wat burge meester gezegd had. Ze liep vlug naar de keuken en een oogenblik later verscheen ze in de deur met een groote schotel, boorde vol geladen met spruitjes en worteltjes. De konijnekinderen juichten en vlogen op haar af. Het meisje verdeelde de tractatie eerlijk. Allemaal wat. Of ze smulden 1 n L-1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 4