Handels-eoMarktoerkliten. Veemarkt te Leeuwarden. lp» ui m 1181! Avonturen van Fllfêt an FUK. go 1 IR 8 Pt TeiegFaaaif. Sportrubriek. Wil 'Wz'" x' IV fl1 .«<r W. V.V. II—Achilles II (W. V. V. II). K V (S VOETBAL. ei b li S: Gouverneur Fruytier naar Nederland. CURASAO (V. D.), 13 Sept. De commsisie 1 1 w v S V L. S. C. IV; C. A. B. II. vi w w st w ei w V V: u VI g d ri VI w Te Bodegraven is ter gelegenheid van de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschij. van Landbouw een groote kaastentoonstelling gehouden. Een overzicht van de Kaasmarkt. Z. Em. Kardinaal van Rossum bracht een bezoek aan zijn zuster, de eerw. zuster Gerulpha, die in het Klooster der Liefdezusters te Tilburg vertoeft, waar bij deze gelegenheid bovenstaande foto werd gemaakt. eerste succes voor de club van Dijkhuis c.s. zal zijn. Sneek gaat op bezoek bij S. S. C. te Steenwijk. Ook hier houden wij het op onze stadgenooten. Laten echter onze bei de Sneeker clubs het niet te kalm opnemen en bedenken dat de eerste winst, dubbele winst beteekent. De belangrijkste wedstrijd van deze afd. lijkt ons toe die van M. S. C.F. V. C. te Meppel. Sedert jaren twee geduchte tegen standers in deze afdeeling. Veel krachts verschil bestaat er niet, waarom we een draw verwachten. Misschien dat door het terreinvoordeel de evenaar overslaat naar de thuisclub. Verder spelen te Heerenveen de rood-witten aldaar en Drachten. Wij vermoeden dat het hier zal gaan spannen; een gelijk spel is mogelijk. 2e klasse B. Met deze afd., die voorloopig voor onze provincie nog niet veel te beteekenen heeft, zullen wè evenals vorige jaren volstaan door de vermoedelijke uitslag tusschen haakjes achter de namen van de clubs te vermelden. H. S. C.—Stadskanaal (H. S. C.) BatoHoogezand (gelijk). G. V. V.—Upright (G. V. V.) NoordsterGron.-Boys (gelijk). 3e klasse A. De A-afd. van de 3e klas N. V. B., afd. V, is zeer klein. Veel wedstrijden zijn hier niet noodig. Voor Zondag a.s. staan twee ontmoetingen genoteerd. De zwartjes aan de Lemmerweg zijn de gastheeren van het Leeuwarder Frisia II, terwijl Sneek II op visite gaat bij Leeuwarden II. Zou de eerste winst bij de Sneekers komen? Black Boys 3e klasse D. Black Boys III; Lemmer II; toestemming van den directeur der gevangenis inderdaad extra-cantinegeld heeft gekregen. •De president: Om te recapituleeren, recher cheur De jong. U hebt in deze zaak bij het af nemen van verhooren geen enkele pressie uit geoefend? Get. De Jong: Geen enkele. Er ontstaat nu een min of meer scherpe ge dachtenwisseling tusschen getuige en de ver dediging, waaraan de president een eind maakt met de opmerking: U weet toch wel welke trucs u bij verhooren gebruikt? En nu zult u mis schien ook wel begrijpen hoe gevaarlijk het is, als een rechter-commissaris het afnemen van verhooren aan een rechercheur opdraagt. Get. De Jong: Ik handelde in opdracht. Toen getuige De Jong vóór het afleggen van zijn verklaringen den eed moest afleggen, slikte hij een woord van het formulier in, waarop de verdediger mr. Den Hollander den president, die dit niet opgemerkt had, verzocht hem op nieuw: den eed af te nemen, wat geschied is. De zitting is verdaagd tot heden. N. Rt. Ct. AMSTERDAM, 13 Sept. Hedenmorgen zijn gehoord rechercheur De Jong, en de Kroons. Mr. Roobol vraagt daarna opening van een on derzoek wegens meineed tegen rechercheur De Jong en zijne onmiddellijke gevangenneming om de Kroons tegen verdere machinaties van zijn zijde te beschermen. De rechtbank zal over dit verzoek beslissen vanmiddag na het verhoor van Vermeer. Mr. Roobol zal alsdan tevens on- middellijke invrijheidstelling van K. en T. vra gen. Nadat hedenmiddag ook getuige Vermeer ge hoord is, treedt Mr. Roobol naar voren en doet onder ademlooze stilte het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling. Mr. Bauduin, advo- caat-generaal, maakt geen bezwaar tegen de invrijheidstelling. Het Hof ging in raadkamer. Mr. Jolles deelde daarna mede, dat het Hof in dezen stand van het geding de beslissing wenschte aan te houden, totdat alle getuigen gehoord zijn. f tot f Ta lamai 5440 itnki vee. Vette koeiei per K.G. 76—100 Vette Var ken per K.G. 72—82 ct. Zoaten p. kg. 70 - 72 O VEEZICHT. Melk- en kalfsvee grooter aaavoer, iet» min der. Vette koeien stug. Ie eoort ong. pryih. overigen» iets minder. Stieren kalm. Weinig aanvoer. Nuchtere» kalveren kalm. Varken» iet» minder. Wolvee redeljjk, doch niet hoo- ger. 617. Het was me een feest! De heele troep konijnekinderen liep knabbelend op de peentjes en de spruitjes door Wipstaarten dorp. We hebben fijn gespeeld gister, vond Pirn, ’t Was net echt. Weet je wat we moes ten doen? We moesten een stuk spelen op een tooneel in een tent! Dat was een prachtig plan. Laten we den burgemeester vragen, stelde een der kameraden voor, of we een tent mogen bouwen op het marktplein. 571 kilometer per uur. Bij de proefvluchten te Calshot (Enge land) heeft de eskaderleider Orlebar met zijn vliegtuig een snelheid bereikt van 571 K.M. per uur. Hierdoor is het record van majoor Bernhardi met 37 K.M. per uur ge broken. Orlebar bestuurde een Supermarine Rollsroyce Six. De onderhandeiingen tusschen de Ver. Staten en Engeland. Inzake de beperking der oorlogsvloten heeft Engeland thans z’n laatste voorstel aan de Ver. Staten gedaan, wat betreft het kritieke punt: de kruisers. Gezegd wordt dat de Engelsche regeering het eens is met zijn marinedeskundigen, dat Engeland 50 kruisers met totaal 340.000 ton inhoud moet hebben, en dat het Amerika 300.000 ton kruisers wil toestaan, dus 40.000 ton minder,. De Ver. Staten zouden van deze 300.000 ton o.a. 18 kruisers van 10.000 ton mogen bouwen, Engeland zou daarvan slechts 15 bouwen. De Ver. Staten hebben naar verluidt niet het plan genoegen te nemen met minder tonnage aan kruisers dan Engeland, hoe wel dat wel billijk- is, gezien het feit dat het Britsche wereldrijk voor zijn verbindin gen meer kruisers behoeft. Pikant worden de onderhandeiingen doordat Japan plan heeft er zich in te mengen als zooveel groote kruisers door Amerika mogen worden ge bouwd. Japan zou dan meedeelen ook een flink getal daarvan op stapel te willen zet ten. En daartegen zou dan Australië weer bezwaar hebben. Ramsay Macdonald zou eind van deze maand naar de Ver. Staten gaan als de on derhandeiingen kans boden op overeen stemming. Naar de laatste berichten willen is dat inderdaad zoo. Lmuwabdin, 13 Sept. 1929. Eiereamarkt pl.m. 28000 kilo’» kipeiere» aaagevoeri 6 tot 8 ot. p. itak. Eeadeiere» 300 K.G. 6 tot 7| ct. per itak. 13 Sept. 1929 195 Stierea f 160 tot f490. Oiiea f tot f 490 Vette koeiea f 210 tot f 370 1137melko- ea kalvekoeiea f 160 tot f 375. 124 piakea f 100 tot f 160, 20 vette kalverea t 35 tot f 95, 1107 Graikalverea f 30 tot f 90, 172 auchterea kalverea f 9 tut f 18 486 vette tchapea f 27 tot f40,205 weide- ea melkeichapea f 20 tot f 32, 398 lammere» f 16 tot f27,762 vette varkea» f 58 tot f 140 65 magere varkeel-f 30 tot 158, 234 kleiae biggea f 15 tot f 23, vatte biggea ftot f 37 bokkea ea geitea f tot i—8 paarde» waarin ook gerelateerd staat dat de Jong bij dat verhoor een gefingeerd briefje, het welk zoude zijn van vrouw Kroon aan haar man, heeft voorgelezen, waarin zij haar man waarschuwde om te zeggen dat de hamer van hen was, daar zij dit reeds verklaard zoude hebben. En hierop heeft toen Kroon gezegd, dat de hamer van hem was. Beschouwt u dit, vraagt de president, niet als een listige kunstgreep Neemt u ook op dergelijke wijze verhooren af? Mr. BentfortInderdaad niet. Mr. Jolles: Bij u is degrootebezwarende verklaring van het echtpaar Kroon tegen T. en K. afgelegd. Hebt gij niet getwijfeld, toen z(j vertelden dat T. en K., die goed hun geld verdienden, van het gezellige avondje bij het echtpaar Kroon waren heengegaan en daarna waren teruggekomen met de boodschap: We hebben den chef van Qiessen-Nieuwkerk de hersens ingeslagen en vijf gulden gestolen en den hamer bij het lijk laten liggen? Mr. Roobol JuistDat zijn de verkla ringen, die mij ertoe hebben gebracht om revisie aan te vragen. De president, mr. Jolles, wijst er dan ge tuige op, dat de rechercheur de Jong in zijn rapporten zeer gewaagde conclusies maakte. Hij zegt maar dat T. en K. tot alles in staat zijn, zonder daarvoor een enkel feit aan te voeren. Vondt u niets vreemds in die rapporten van de Jong Als er proces-verbaal van opgemaakt was, zoude de verdediging, die ze dan in het dossier gevonden had, er heel wat op aan te merken gehad hebben. Mr. B. v. V. Vreemd, vreemd, zóó vreemd waren die rapporten nu ook weer niet(Gelach). Het is maar de kwestie hoe men het opvat Pres. mr. Jolles vraagt den rechter-com missaris ook, of hij Vermeer, toen deze hem in de instructie verklaarde dat T. en K. „geruimen tijd” van het gezellige avondje weg waren geweest, ook gevraagd heeft was die tijd ruim genoeg om den moord te plegen Get. mr. B. v. V.: Neen. De presidentDat is dan wel heel jammer 1 Achteraf zult u het ook wel jammer vinden dat u het onderzoek niet geneel zelf geleid heöt. Dan zouden er niet zulke aperte punten van twijfel zijn gebleven. De heer Hoeksma, destijds adj.-directeur van het huis van Bewaring te Dordrecht, wordt daarna gehoord, die destijds een rapport over de verdachten heeft opgesteld. De president noemt dit ongunstig rapport een uiterst licht vaardig oordeel. De getuige zegt dat toch zijn indrukken zoo waren. Dan komt de clou van den dag. Het verhoor van den rijks-rechercheur De Jong. Gehoord wordt vervolgens de rijks-recher cheur De Jong, die van den officier van justitie te Dordrecht opdracht had gekregen om in deze zaak een onderzoek in te stellen. De rapporten stuurde hij naar mr. Kronenberg. Toen de zaak krachtens bevel van de rechtbank in handen van den rechter-commissaris was, ging get. met zijn verhooren door. President: Ik dacht dat rechercheur De Jong klaar zou geweest zijn zoodra de zaak in han den van den rechter-commissaris was. Get. De Jong: Behoudens nadere opdracht. Ik kreeg opdracht om naar het Huis van Be waring te gaan. Get. zegt voorts, dat vrouw Kroon bij een der verhooren den eigendom van den hamer erkend heeft, en gezegd heeft dat T. en K. 7 kwartier lang weg geweest waren, terwijl Kroon een en ander nog ontkende. President: Toen hebt u het beruchte briefje geschreven. Wat is dat voor methode? Get.: Ik deed het in het belang van de zaak. Het was de waarheid. President: Den eersten dag baatte het niet, maar eerst den volgenden dag zwichtte hij er voor. President: Wat deed u bij de verhooren door den rechter-commissaris? Get.: Vrouw Kroon—Koppelaar was bang voor T., vooral omdat zij dezen als den moor denaar aanwees. Verd. T. zegt dat, toen de rechercheur De Jong hem arresteerde, hij een cahier voor den dag haalde, waaruit hij voorlas een zgn. ver klaring van K., volgens welke T. de moordenaar zoude zijn. Get. De Jong: Meneer de president, mag ik u er even op opmerkzaam maken dat de ver dediger: „Vuile ploert” zegt! (Gelach.) De president: U hoort meer dan wij! Het in cident is gesloten. Get. De Jong deelt verder mede, dat vrouw Kroon voortdurend werd lastig gevallen door menschen die haar tot een andere verklaring wilden brengen. Zijn indruk is dat de intrekking van haar bezwarende verklaring het gevolg is geweest van contact met T. en K. in het Huis van Bewaring. Getuige is hierom nog boos ge weest op den directeur. President: Even vóór de zitting van het Hof te ’s Gravenhage hebt u overleg gepleegd met Kroon, over de vraag wat deze nu aan het Hof over den hamer moest mededeelen. U hebt toen aan Kroon een briefje geschreven waarin gij precies opgeeft wat zij zeggen moesten. Wat beteekent het, dat een rechercheur het geheu gen van getuigen wat moet opfrisschen? Er zijn duizenden leugens in de wereld, maar er is maar één waaHieid. Deze behoeft een recher cheur getuigen niet in het geheugen terug te roepen. Het is zeer merkwaardig en zeer raad selachtig. Als u schrijft: je kunt dit en dat ver klaren, beteekent het voor deze menschen: je moet dit en dat verklaren. De advocaat-generaal: het is een zeer ge vaarlijke methode. De president: U hebt de verklaring feitelijrc gedicteerd. Toen u dan voor het echtpaar Kroon een verklaring had opgemaakt die ongunstig was voor verdachte Getuige protesteert. President: Nu ja, laten we elkaar nu maar niet voor den gek houden! Toen heeft vrouw. Kroon extra cantinegeld gekregen, nietwaar? j Getuige gelooft, dat vrouw Kroon toen met geven. Zijn gezin gaat mede. en Sneek spelers zet de tanden eens op elkaar en toont eens wat ge kunt. 3e klasse B. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het Noordelijk bestuur om deze afd. bij de A-klasse in .te deelen, doch het N. V. B.- bestuur heeft anders beslist en wederom deze klas vastgesteld. Ook voor deze afd. staan slechts twee wedstrijden op het pro gramma. De sterkste club van deze afd. lijkt ons het groen-zwarte Lemmer. De Lemsters ontvangen het rood-witte Steen wijk, oftewel de club van de Bijkerks. Ver leden jaar bereikte Lemmer op een na de bovenste plaats met slechts één puntjg minder dan Alcides II, dat kampioen werd van deze afd. Onze verwachtingen zijn dat Lemmer dit jaar een goede worp zal doen naar de begeerde eeretitel, redenen waarom we voor Zondag a.s. een overwinning ver wachten voor de thuisclub. In Joure spelen De Kooi en AA. S. C. van Meppel. Ook hier houden we het op de ontvangende club. 3e klasse C. De 3e klasse C bestaat speciaal uit Gro ninger en Drentsche clubs. Ook hier zullen we slechts volstaan met de vermoedelijke uitslag tusschen haakjes te plaatsen. i W. V.<V. 11—Achilles II (W. V. V. II). S. V. A.Appingedam (gelijk). HellasZuidbroek (Hellas). Veendam IIH. S. C. II (Veendam 11). Reserve le klasse. Deze afd., die op voorstel van de Huizu- mer club F. V. C. tot stand gekomen is, is samengesteld uit eenige der reserve-elftal- len van de noordelijke le klassers. Twee wedstrijden zijn hiervoor vastgesteld nl. Be Quick IILeeuwarden II en G. V. A. V. II Friesland II. We voorspellen weinig suc ces voor de Friesche clubs en houden het op de thuisclubs. De Friesche Voetbalbond. De competitie van de Friesche Voetbal- band die Zondag 22 Sept. a.s. begint is o. a. als volgt ingedeeld: le klasse L. S. C. III; Sneek III; F. V. C. II; Leeu warden IV; Drachten II; De Kooi 11; Ak- krum 1 en Friesland III. Tweede klasse B. Heerenveen 11; Gorredijk 11; Sneek IV; Black Boys II; De Kooi III; Sneek IV; Makkum en C. A. B. III. KAATSEN. Volgens een adv. in dit blad zal de kaatsver. Sneek tot sluiting van het seizoen Zondag 22 Sept. a.s. een onderlinge ledenpartij houden in ’t Sportpark. Bij genoegzame deelname zal er in twee klassen gespeeld worden. De feestavond is bepaald op Zondag 6 October in de Harmo nie, waar de prijsuitdeeling dan tevens zal wor den gehouden van genoemde kaatspartij en competitie. De avond zal gevuld worden met voordrachten, zang, muziek enz. Tot slot bal. Men zie t. z. t. een desbetreffende adv. in dit blad. Nu Zondag a.s. ’t competitierad van de Nederl. Voetbalbond, en Zondag 22 Sept, dat van de F. V. B. weer begint te draaien, zullen we evenals vorige jaren in ons Vrij- dagno. het wekelijksch overzicht betreffen de de komende voetbalwedstrijden geven. Voor Zondag zijn voor de le klas N. V. B., afd. V, het volle getal (vijf) wedstrijden vastgesteld. Op Borniastate moet Fries land tegen W. V. V. strijden, terwijl op de Wilhelminabaan Frisia bezoek krijgt van de G. V. A. V. Het zou ons geenszins ver wonderen als geen der beide Leeuwarder clubs het tot een overwinning brachten. Pessimistisch zijn we echter gestemd voor Leeuwarden, dat op bezoek moet bij Be- Quick. Hier’ verwachten we een nederlaag voor Steentje c.s. Verder spelen in Gronin gen de kampioensclub Velocitas en de geel-zwarte Veendammers. Hier houden we het op de thuisclub. In Assen heeft het treffen plaats tus schen twee gelijkwaardige ploegen, n.l. Achilles en Alcides, waarom we hier een gelijk spel verwachten. 2e klas A. Voor deze afdeeling zijn vier ontmoetin- gen vastgesteld. Hoorweg is zoover gevorderd met haar onder- De beide Sneeker clubs L. S. C. en Sneek zoek, dat gouverneur Fruytier niet meer behoeft beginnen kalm. De witgekraagde blauw- te blijven. Hij vertrekt nu op wensch der regee- hemden ontvangen in ’t Sportpark het ver- ring naar Nederland om verdere inlichtingen te leden jaar gepromoveerde Rood-Geel. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het Ongelukken. In de Rhabarberstraat te ’s Gravenhage is het 6-jarige jongentje F. v. B., uit de Indigostraat, onder een motortractor ge* raakt. Toen de geneeskundige dienst ter plaatse kwam, was het kind reeds over leden. Woensdagavond omstreeks 11 uur, is de 53-jarige arbeider J. Heerkens, die van zijn werk op de fiets huiswaarts keerde, vermoedelijk door de duisternis misleid, in net Wilhelmina-kanaal te Oosterhout, ge reden. Gisterochtend is zijn lijk opgehaald. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Een marconist, die zijn plicht tot het einde toe vervulde. Bij de schipbreuk van de Dan, het ko lenschip, dat Zaterdagochtend op een mijn geloopen is, is het wederom bewezen, welk een zegening de radio voor de scheepvaart is. Voordat het schip geheel gezonken was, neeft de marconist nog kans gezien drie maal het SOS-signaal uit te zendepdeze drie signalen werden te Dantzig opgevan gen en bleken voldoende te zijn om de redding van den eenigen nog in leven zijnden schipbreukeling mogelijk te maken. De Duitsche boot Hessen is er Zondag morgen namelijk in gestaagd dezen schip- jreukeling te vinden. De Franschen in Marokko. Woensdag is de militaire post bij Boedenib overvallen. Naar thans wordt be richt, zijn daarbij in het geheel twee-en- twintig menschen omgekomen, onder wie twee,Franschen. Een van hen was onder officier. 618. Met elkaar holden ze terug naar ’t huis van den burgemeester. Voor de burge- meesterswoning werden Pim en Puk, de politie-inspecteur uit het spel aangewezen als „afgevaardigden”. Ze belden aan en vroegen Mina of ze den burgemeester mochten spreken. Een oogenblik later stonden ze in een deftige kamer, waar de dikke burgemeester achter een bureau zat. Zoo, kleintjes, zei hij, en wat is er?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2