s der gemeente Sneek Officieel orgaan DE TROONREDE^ ann SNEEKER COURANT (72e J WoengiiMg IS September aMV el rgang) IF Per Telegraaf. Oil No. bestaat uit 2 bladen. Nieuwstijdingen. 0. S, £1 RIJWIELHANDEL W WURINS. 45$ Jaargang Eerste Blad Officiéél Gedeelte. £<O. 100 Uibg«v«; K.l£Zj£BftlMK it m De SNEEKER COURANT ts een lm Leden van de Staten Generaal! De moord te Giessen-Nieuwkerk. Aanbevelend, k. SNEEK, den 18 September 1929. L. Ct. 1 DEN HAAG, 17 September. H. M. de Ko ningin sprak heden in de vereenigde verga dering der beide Kamers de volgende troon rede uit: Geslaagd voor het politiediploma de heeren S. Kuipers en W. Hettema, alhier (de laatste met aanteekening), beiden leer ling der Model Politievakschool te Hilver sum. waarin de Jong vermeld had wat getuige Klein moest zeggen. Stamelend gaf de Jong toe, dat hij dit kladje misschien vergeten J 29 SINGEL 4 - TELEF. 415 Groote keuze RIJWIELEN tegen de laagste prijzen. EERSTE KLAS REPSR, INLICHTING tegen scherp concurreerende prijzen Agent SER VA Rijwielen. Verlaging posttarieven. Overwogen wordt om, zoo mogelijk met ingang van 1 November a.s., over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in het binneniandsch verkeer van 7'/i tot 6 cent, alsmede van het mini mumport voor monsters in het binneniandsch verkeer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlaging te vens toe te passen in het verkeer met Ne derlandsch-lndië, Suriname en Curasao, mits tijdig met de postbesturen van deze gewesten overeenstemming wordt verkre gen. Voorts wordt met de Nederlandoch- Indtsche postadministratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketten welke met de zeepost naar Nederlandsch-lndië worden verzonden. Bij het examen voor gediplomeerd coupeuse van de Modevakschool slaagden de dames G. Durkstra, Goënga en J. Sik- ma, Sneek, leerlingen van mej. R. Punter— Dijkstra, alhier. stede goede gelegenheid om dit in oogen- schouw te nemen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IP/z en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 16 en 17 Sept. 1929: kinder- beursje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 16 en 17 Sept. 1929: heerenhorloge, J. van Dijk, Nieuwbuurt 9; rijwielbelastingmerk, J. H. Jaspers, W. Lodewijkstraat 28; beursje, W. Kracht, 3e Zomerrakbuurt 3; medaillon met foto, W. van Dijk, IJsbrechtum; aantal moersleutels, H. v. Tuinen, Ijlst; zadeltasch, H. Hengeveld, Oosthem; schrijfétui, Wed. v, d. Bos, W. de Zwijgerstraat 74; beursje met inhoud, Kussendrager, Oppenhuizer- weg; broche, L. Metz, Grootzand 38. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. Bataafsche Petroleum-Maat- schappij, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot uitbreiding van de op slagplaats van aardolieproducten op de përceelen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 60 (deels), 696, 697 (deels) en 698 (deels), gelegen tusschen den Óppenhuizerweg en de Houkesloot, door het bijplaatsen van een Hardollpomp en een tank van 6000 L. inhoud; dat op Woensdag^ den 2 October 1929, Nadat Zaterdagmorgen zonneklaar uit de getuigenverhooren was gebleken, dat de beschuldiging tegen Teunissen en Klunder elke vaste basis miste en slechts gegrond op suggesties aan getuigen door recher cheur de Jong, heeft het Amsterdamsche Hof de beide onschuldig veroordeelden nog dienzelfden middag in vrijheid gesteld. Dui zenden personen hebben hen buiten opge wacht en later een ovatie gebracht, toen zij op het balcon van het American hotel ver schenen, ook hebben zij even voor de V. A. R. A. radio gesproken. Treffend is het we derzien geweest tusschen Teunissen en zijn vrouw, moeder en kinderen: Te Apeldoorn, waar mej. Teunissen woont, waren wel een 5000 menschen op de been, toen hij er aan kwam. De beide onschuldig veroordeelden heb ben recht op schadevergoeding van rijks wege, door den rechter naar billijkheid te bepalen. Intusschen wordt de zaak verder voort gezet, en meer en meer dreigend wordt zij voor rechercheur de Jong. In de Maandag gehouden zitting heeft de verdediger mr. Roobol, nadat de Jong herhaaldelijk ver klaard had geen der getuigen bewerkt te hebben, een briefje te voorschijn gehaald, Te midden van U, leden der Staten Ge neraal, voel ik mij gedrongen uiting te ge ven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over mijn dierbaar volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het rijk en zijne inwoners van eiken lancfaard, om hunne beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte ge heel van moederland en overzeesche ge westen. De betrekkingen, welke met de andere mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van in ternationale geschillen zal door mij krachtig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechts orde den weg zal helpen banen tot gelijk tijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op mijnen daadwerkelijken steun reke nen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw, dat een juister begrip van de wederzijdsche rechten en be hoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevor derlijk kon zijn, het bereiken van overeen stemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht stof tot dankbaar heid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voort brengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wettelijke 1 maatregelen ter bevordering van onzen uit voer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buitenland. Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voorzoo- ver zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewij zigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overi gens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werke loosheid zal worden voortgegaan. Naar ik vertrouw, zal het rapport der staatscommissie voor de herziening van de lager onderwijswet 1920 binnen niet te lan gen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstel len tot herziening van de lager onderwijswet 1920 aanhangig worden gemaakt. Het zal mijn ernstig streven zijn het fi- nancieele evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobering van ’s rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten op zichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op ’s lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzijdigheid en verdedi ging der onafhankelijkheid van den staat. Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet zal U worden voorgelegd. De verbetering der wegen en rivierover- gangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de publiek rechtelijke regeling der collectieve arbeids overeenkomsten zal worden ingediend. In voorbereiding is een wettelijke regeling omtrent de instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand genomen. In voorbereiding is een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der econo mische voorlichting van nijverheid en han del. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoe verre, zoolang het vrije ruilverkeer niet in ternationaal gehuldigd wordt, door een on- derhandelingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrechten zouden kunnen worden getemperd. Ten aanzien van den politieken toestand in Nederlandsch-lndië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbou wend werk der overheid, het algemeen be lang in waarheid wordt gediend. Het be drijfsleven in Nederlandsch-lndië ondervond den terugslag der voor sommige landbouw producten ongunstige verhoudingen op de wereldmarkt. De algemeene toestand kan niettemin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het ge bied van de ontvoogding van Nederlandsch Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur geen uitbrei ding worden gegeven, voor en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn be vestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuursherziening van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid worden gewerkt, zoo door uitbreiding over de ver dere deelen van den archipel, van het ge bied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door eene krachtige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suriname blijft ernstige aandacht vorderen. Tegen over eene voortgezette uitbreiding van de koffiecultuur en van de bauxiet-nijverheid staat een terugga-ng van de goud- en bala tawinning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voortschrijdende op bloei van Curasao. Op een duurzame ver sterking van de ter plaatse aanwezige ge- zagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft mijne aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God uw arbeid mildelijk moge zegenen, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. had. President en advocaat-generaal gaven te kennen, dat de geheele zaak zal worden nageplozen. Verder blijkt dan dat de loge menthouder Bessels te Deventer vanwege de commissaris in 1924 opdracht had gekre gen met zekere van Oosten Klunder, die daar toen verbleef, uit te hooren, door hem dronken te voeren. De Jong zat ook hier achter. Bessels beweert, dat, door dat hij niet genoeg mee heeft gewerkt, hij door de politie is tegengewerkt en zijn vergunning Klunder verklaarde over deze kwestie nog dat als ze met zijn drieën op stap waren, de beide anderen al onder de tafel lagen voor hij zelf dronken was. Van Oosten heeft f 100 van de Jong ge had. Een wilde jacht. Zaterdagavond deed een kleermaker te Leeuwarden bij de politie aangifte van een geval van oplichting. Bij hem was n.L een zich noemend zee-officier gekomen, pas met de „Kortenaer” teruggekeerd uit Cura <jao met verzoek onmiddellijk voor hem de uniform te maken van kapitein luitenant ter zee, daar hij vandaag weer in den Helder moest zijn. De kleermaker voldeed aan 't verzoek en leverde hem persoonlijk de kleeding af. Een overjas kon Zaterdagavond wel afge leverd worden aan een adres aan de Spoor straat. Toen de jas daar bezorgd werd, bleek dat de zee-officier niet bekend was. Boven dien bleek aan de politie, dat de zeeman ook nog een officierspet te Leeuwarden had gekocht. Ca NIEUWE SNEEKER COURANT Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f£2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke kortirg Het zilversmidsvak. Dezer dagen namen wij onder de rubriek Gemengd Nieuws een bericht op betreffen de de toestand in het Engelsche zilversmid- bedrijf. Men kon daarin lezen, dat het publiek weer de voorkeur begon te geven aan de producten van dit aloude handwerk boven het massafabricaat van het machinale be drijf, zoodat de Engelsche firma’s, die dit handwerk beoefenen met orders overstelpt waren. Dit bericht bracht ons op de gedachte ons licht ook eens op te steken hier bij zilver smeden in Sneek; onze plaats is immers eeuwen lang een centrum der zilversmede- rij geweest en ook nu zijn er nog eenige firma’s, die zich op dit handwerk met suc ces toeleggen. Is er ook hier, na de na-oor- iogsche malaise eene opleving, vroegen wij. Tot ons genoegen bleek dat het geval en de firma, die ons inlichtte, deelde ons ook de redenen mede waaraan het te danken was dat het publiek, voorzoover het het beste product wenscht, terugkeert tot het artikel van het handwerk. Voor een groot deel is dit het gevolg van de soliditeit en duurzaamheid van het handwerkproduct. Bij de machinale vervaardiging van een zilveren vork of lepel bijv, moet deze uit het staafje zilver geplet worden en daarna uitgekapt, voor welke bewerkingen het me taal zachter moet zijn dan voor het smeden van een dergelijke lepel of vork, zooals dat bij het handwerk geschiedt. Bij het smeden kan men het zilver zoo hard gebruiken als maar gewenscht is, van daar dus een grooter duurzaamheid van het product. Ongetwijfeld is de bewerking duurder, doch voor dezelfde soliditeit kan men bij het hardere metaal ook weer met minder zilver toe. Men kan bij het smeden ook beter daar het dikste zilver aanbrengen waar het om slijtage of zwakheid noodig is. Een lepel bijv, krijgt bij het smeden een boord, zoo dat het meest voor slijten in gevaar zijnde gedeelte daartegen beschermd is, wat bij het massaproduct der machinale fabricage niet het geval is. De tanden der vorken worden zoo hard gesmeed, dat er geen mogelijkheid is van doorbuigen of afbreken. Een ander groot voordeel van het hand werk is, dat men op aanvraag van ieder bestaand model weer kan naleveren, bij massaproductie is men daarentegen aan de op een gegeven oogenblik gevoerde mo dellen gebonden. Ziedaar een aantal voor- deelen van het handwerk, welke, gevoegd bij de bestaande algemeene tendenz om weer meer de voorkeur te geven aan pro ducten van het handwerk boven die van het tot het uiterste gemechaniseerde be drijf, de bedrijvigheid in de zilversmederij weder deden vermeerderen. We kwamen ook te spreken over het vraagstuk der werkkrachten. We hadden wel eens gehoord dat de personeelvoorzie- ning van deze bedrijven vrij moeilijk was. Inderdaad bleek dat, als in meerdere vak ken, waarin jonge werkkrachten een vrij lange oefenperiode moeten doormaken voor geschoold te zijn, ook hier het geval. In dergelijke vakken toch stijgt het loon met de verworven bekwaamheid geleidelijk; is men echter tenslotte voldoende ge schoold, dan is het loon daarmee ook in overeenstemming. De jongeren laten zich echter maar al te vaak verleiden door de hoogere loonen in vakken, waarvoor geen scholing noodig is, .om daarheen over te gaan. Te laat bemerken zij echter, eenmaal ouder geworden, dat hun loonen op het zelfde peil blijven, omdat voor hun arbeid geen speciale bekwaamheid wordt gevor derd en zij elk oogenblik door nieuwe jeug dige werkkrachten kunnen worden vervan gen. Een zaak, waarop ook wel eens de aandacht der ouders mag gevestigd, om dat zij vaak hun jongens in deze richting sturen en deze later daarvan de dupe wor den. Had men zich aanvankelijk met lager loon tevredengesteld en zich met ernst in een speciaal vak bekwaamd, dan had men later als gewaardeerd werkkracht een be hoorlijk loon genoten. Ook in het zilversmidsvak is, naar men ons verzekerde, voor den bekwame nog steeds een behoorlijke positie te verwerven, mede gelet op de tendenz bij het koop krachtige publiek, waarop wij hierboven reeds wezen, om weer meer de voorkeur te geven aan producten van het handwerk boven die van het massabedrijf. Voor wie belang stelt in dit oude en toch zoo belangrijke handwerk, is zeker hier ter Burgemeester en dokter. Voor de rechtbank te Winschoten werd Vrijdagmiddag behandeld de zaak tegen Lambert Frederik W., 60 jaar, arts te Nieuwolda, gedagvaard ter zake dat hij aldaar den 22 Juli j.l. Frederik Tjaberings, burgemeester dier gemeente heeft mishan deld, door hem opzettelijk een of meerma len te slaan, te stompen en te trappen. Verdachte is ook reeds eerder voor zoo danig feit veroordeeld. Na het getuigenverhoor werd het woord aan verdachte gegeven, die te kennen gaf, dat de burgemeester met zijn fiets tegen hem was aangereden, zoodat hij op den grond was gevallen, ’t welk hem pijn had gedaan, waarop hij in woede was ontsto ken. Verdachte ontkende de mishandeling niet, doch ontkende wel, dat met opzet is mishandeld. De officier van justitie achtte deze mishandeling wettig en overtuigend bewezen en vroeg veroordeeling tot een week gevangenisstraf. Te voren is verdachte gewaarschuwd om in ’t vervolg kalmer op te treden, ’t heeft niet geholpen. De verdediger van verdachte mr. Levie verzocht vrijspraak of ontslag van alle rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Zondagmiddag, zoo schrijft men uit War tena, keerde de commissaris van politie per is ingetrokken, auto naar Leeuwarden terug. Tusschen Ga rijp en Wartena gekomen zag de heer Wes- ser dat een zeeofficier met een dame nader den. De commissaris stopte en herkende in den officier een „goede bekende”, wien verzocht werd wel rechtsomkeert te maken en mee te loopen naar Wartena. De officier voldeed hieraan, terwijl de heer Wesser langzaam meereed. In Wartena gekomen, verliet de commissaris den wagen om den officier aan de politie ter plaatse te kunnen overleveren. Toen de heer Wes ser uit den wagen wilde stappen maakte de officier van deze gelegenheid gebruik om er vandoor te gaan. Een wilde jacht ontstond. De vluchteling rende den polder in en draaide planken over de slooten achter zich af. Een veld wachter, inmiddels geroepen, zette den man na en de heer Wesser slaagde er In op den smallen weg zijn wagen te di aaien om ook met een paar jonge mannen aan de achtervolging deel te nemen. Even vóór de brug over de Fonejacht ging hij langs een landpad nog 400 M. den polder in, in de richting van de Langemeer, waar men den „officier” eindelijk te pakken kreeg. Opnieuw werd de aangehoudene naar Wartena overgebracht en daar voorloopig opgeborgen in de veldwachterswoning. Later werd de aangehoudene door de recherche van hier afgehaald en ter beschikking van den commissaris gesteld. des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun- nen nemen. I De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. 53E! led -i. 4 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1