der gemeente Sneek .S.B. P.S.B. P.S.B. Officieel orgaan 2 MANTELS JAPONNEN HOEDEN Uit onze Raadzaal 101 “31 September H0f9 Dit Ho. bestaat uit 4 bladen. r LEEUWARDEN - NIEUWESTAD NA DE VERBOUWING en uitbreiding onzer afdeelingen hebben wij onze voorraden nog aanmerkelijk vergroot, terwijl ook de rustige en gezellige omgeving er toe meewerkt, om U de keuze gemakkelijk te maken Wij wachten U gaarne met onze veelomvattende en fijne collectie, die thans geheel compleet is Door de eno me inkoopen, die wij in aansluiting met Hollandsche huizen kunnen doen, zijn de prijzen voordeelig Eerste Blad 4&e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. ÖKgar»; KiüZKJöRlNK De SNEEKER COURANT is een De prijs van buizen. n PUNTEN VAN BEHANDELING. SNEEK, 10 September 1929. Aan den Gemeenteraad. SNEEK, 10 September 1929. Aan den Gemeenteraad. BESLUIT: Aldus enz. Burgemeester en Wethouders van Sneek, Tweede Religieus Socialistisch Congres. Het op 28 en 29 Sept. a.s. te Amsterdam te houden Religieus Socialistisch Congres heeft wel door het geheele land belangstel ling gewekt; er zijn dan ook nu reeds zoo veel opgaven van deelname ingekomen, dat twee-derde deel van de beschikbare plaat sen bezet is. Of deze belangstelling de inleiding van mevr. Henriëtte Roland Holst over „De Ze- F. BLOK, loco-Burgemeester. P. S1KKES, Secretaris. B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: SCHIPPERSSCHOOL. No. 1.851.26(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de schippersklasse, thans verbonden aan de openbare lagere school no. 3, om te zetten in een afzonderlijke schippersschool. No. X 07.351(7). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het instellen van beroep tegen het besluit van de Gedeputeerde Staten, waarbij afwij zend is beschikt op het verzoek om perceelen bouwterrein aan den Leeuwarderweg af te voeren van de liggers van het waterschap „De Sneeker Oudvaart”. delijke Factoren van het Socialisme” of de rede van Heinrich Mertens over „Het Ka tholiek Socialisme in Duitschland” betreft, is moeilijk na te gaan, daar beide inleidin gen de volle belangstelling verdienen. De secretaresse van het congres J. Har- tog, Fazantenweg 71, Amsterdam Noord, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929, ’s avonds 7% uur. Naar wij vernemen hoopt de heer Jan Zwart, bekend organist van Amsterdam, Woensdag 2 Oct. een orgelconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Men leze voor bijzonderheden de advertentie in een der volgende nummers. Modeshow jan Eringa. Een groote sorteering dameskleedij heb ben we mogen bewonderen bij de mode show in het voor deze gelegenheid fraai ge drapeerde en met groen fleurig versierde zaaltje van modemagazijn Jan Eringa. Da meskleedij van velerlei genre en voor alle leeftijden. In al die genres was er over vloedige keus, zoowel in eenvoudige klee- ding voor den dag als in avondtoiletten en zoowel wat stof als kleur betrof. Ook in mantels werd door de mannequins veel voorgedragen. We zien de japonnen weer neigen naar de klokvorm, de mantels ge tailleerd of met ingestikte plooien. Als laatste en zeer mooie moment van deze show een bruidspaar uit de vorige eeuw gesteld tegenover een dergelijk paar uit deze tijd gevolgd door een paar lieve bruidsmeisjes. Bij de diverse costuums werden de mooie hoedjes uit de voorraad dezer firma gedra gen. Het in grooten getale aanwezige pu bliek werden ververschingen aangeboden. Het gesprekkentarief. Aan de begroeting voor de P. T. T. is het volgende ontleend: Ten aanzien van de draadtelefonie wordt medegedeeld, dat als resultaat van gedane overwegingen thans de wenschelijkheid kan worden vastgesteld, dat het interlocale ta rief meer dan tot dusver worde gediffe rentieerd naar de afstanden, waarover de gesprekken worden afgewikkeld, terwijl hef locale tarief zoodanig worde ingericht, dat de ingevolge daarvan verschuldigde beta lingen afhankelijk zijn van de mate, waarin men aan het locale telefoonverkeer deel neemt, en zulks met ingang van 1 Januari 1930. Dienovereenkomstig zijn de volgende tarieven ontworpen. In het interlocale ver keer zal, in plaats van de thans verschuldig de bedragen van f 0.20 voor een gesprek Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en 'daar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /i en 12*/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1920 Sept. 1929: beursje met inhoud. Aanwezig en te.bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1920 Sept 1929: wolfskleur herdershond, Berg- sma, le Oosterkade 34; vulpen, L. Terpstra, Franekervaart 18; houten tabakspijp, N. Hoekstra, 4e Frittemahovenstr. 10; zwem broek en handdoek, J. Hettinga, Korte Vreugde 2; rijwielbelastingmerk in étui, Joh. Roffel, Oppenhuizerweg 9; diamanten? dasspeld, v. d. Meulen, boekhandel, Hoog- end. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen: ds. A. Altena te Rijnsburg, ds. P. de Bruyn te Driebergen, ds. G. Elzinga te ’s Graven- zande en ds. H. W. te Winkel te Sneek. Candidaat H. Bergsma, te Groningen, beroepen door de Gereformeerde Kerken in Friesland voor den zendingsarbeid te Ke- boemen (Java) werd Woensdag ingeleid door ds. G. M van Nennes, predikant van de Gereformeerde kerk van Heeg. Nadat de jonge zendeling zijn intrede had gedaan, werd hij toegesproken door ds. Van Rennes te Heeg, ds. Boersma namens de classis Workum en ds. Klaarhamer namens de classis Dokkum. L. Ct. onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten, tot opheffing der afzonderlijke schippersklasse, thans verbonden aan de openbare lagere school no. 3 en tot oprichting van een schippersschool voor gewoon lager onderwijs in één of meer der lokalen van het gebouw, waarin de genoemde openbare lagere school is gevestigd. Punt I. Notulen van de vergadering van 9 September 1929. Punt 11. Ingekomen stukken: Adres van het bestuur van het Sint Antonius Zieken- nuis te Sneek, houdende verzoek om verhooging der jaar- lijksche subsidie voor de barak voor besmettelijke ziekten. (1.774.5(2)). Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de schippersklasse, thans verbonden aan de openbare lagere school no. 3, om te zetten in een afzonderlijke schippersschool. (Bijlage 94; dossierno. 1.851.26(1)). Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het instellen van beroep tegen het besluit van de Gede puteerde Staten, waarbij afwijzend is beschikt op het ver zoek om perceelen bouwterrein aan den Leeuwarderweg af te voeren van de liggers van het waterschap „De Snee ker Oudvaart". (Bijlage 95; dossierno. X 07.351(7)). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het sluiten van een overeenkomst met D. Boomsma be treffende de afwatering van het perceel, Sectie C, no. 2588 en overneming van een gedeelte van de perceelen, Sectie C, nos. 2588 en 2507 aan den Oppenhuizerweg. (Bijlage 96; dosierno. X 07.351.11(49)). De gronden bij den Leeuwarderweg, welke tot bouw terrein zijn ingericht en waarop reeds een aantal huizen zijn verrezen, liggen binnen het rechtsgebied van het wa terschap „De Sneeker Oudvaart”. Toen deze gronden nog niet waren opgehoogd, loosden zij hun water op den boezem van dit waterschap, als ge volg waarvan zij voorkwamen op den bemalings- en op den algemeenen ligger van „De Sneeker Oudvaart”, terwijl enkele perceelen ook nog voorkwamen op den vaarten ligger. Deze plaatsing bracht mede een, op zich zelf geheel gerechtvaardigd, mededragen van de vrij zware water schapslasten. Nu evenwel de bedoelde gronden zijn opgehoogd en gerioleerd, en de gebouwde huizen, voor den afvoer van i water op de rioleering zijn aangesloten, wordt op den boezem van het waterschap „De Sneeker Oudvaart” in het geheel geen water meer geloosd, zoodat dit waterschap te dien opzichte geenerlei zorg meer heeft te dragen. De twee perceelen der gemeente, waarvan hierna nog in het bijzonder sprake zal zijn, komen niet alleen op den bema- lingsligger, maar ook op den vaartenligger voor. Deze perceelen hebben inderdaad belang gehad bij de vaarten die bij het waterschap in beheer en onderhoud zijn. Reeds sedert geruimen tijd is dat echter niet het geval meer, terwijl bovendien een deel van één dezer perceelen, dat nog niet een afzonderlijk kadastraal nummer draagt, als openbare straat in gebruik is genomen, waardoor het, volgens art. 82, 2de lid, sub 2e van het reglement voor het waterschap „De Sneeker Oudvaart” in een uitzonde ringspositie is geplaatst. Art. 93a van dit reglement luidt als volgt: „1. Voor het geval na het van kracht zijn van den ligger een perceel in het waterschap blijkt daarop ten onrechte niet te zijn aangebracht of daarin foutief of ten onrechte j te zijn ingedeeld, of een perceel in het waterschap belang krijgt bij de verplichting waarvoor de ligger geldt, of zijn 1 belang bij die verplichting verliest, of dat belang op eenige wijze verandert, brengt het dagelijksch bestuur, indien geen herziening van het in artikel 84 omschreven klassificatie-besluit vereischt wordt, de noodige wijziging in den ligger aan. Van de aangebrachte wijziging geeft het bestuur bij aangeteekenden brief, tegen ontvangbewijs, kennis aan den betrokken ingeland, die gedurende 14 dagen na ontvangst van die kennisgeving zijn bezwaren tegen de wijziging bij Gedeputeerde Staten kan indienen. 2. Gedeputeerde Staten beslissen op het bezwaarschrift na het bestuur te hebben gehoord. 3. Van de beslissing van Gedeputeerde Staten staat, ingevolge art. 19 in verband met art. 21 der wet, houdende algemeene regels omtrent het waterstaatsbestuur, beroep op den Koning open. 4. De wijziging van den ligger wordt van kracht, zoodra de termijn van 14 dagen, bedoeld in alinea 1, is verstreken en geen bezwaren bij Gedeputeerde Staten zijn ingediend, Sedert enkele jaren is aan de o. 1. school no. 3 een klasse verbonden, waarin de kinderen van schippers onderwijs I ontvangen. Uit den aard der zaak is het aantal leerlingen van deze klasse aan sterke wisselingen onderhevig. Nu eens is het getal groot, als bv. een strenge winter de schippers belet hun beroep uit te oefenen: dan weer is het getal gering, als bv. in den zomer de schippers her en der zitten en dikwijls niet meer dan een enkele dag op eenzelfde plaats vertoeven. Van de leerlingen, die de schippersklasse bezoeken, zijn er slechts enkele die ge durende een vrij langen aaneengesloten tijd, de klasse volgen. Het onderwijs moet, door de groote verschillen welke er tusschen de leerlingen bestaan, meerendeels hoofdelijk zijn. Dit alles maakt, dat de resultaten vaak niet zoo heel groot zijn, althans niet zoo groot als voor dit deel van het opkomende geslacht wel gewenscht mag worden ge acht. Het lid der Overijselsche Staten de heer H. J. van der Vecht, heeft aan Gedep. Sta ten de volgende vragen gesteld: 1. Is het Ged. Staten bekend, dat de bui- zen-fabrikanten een onderlinge prijsaf spraak hebben getroffen? 2. Mocht deze vraag ontkennend worden beantwoord, willen dan Ged. Staten daar naar een onderzoek instellen? 3. Mocht de onder 1 genoemde vraag be vestigend worden beantwoord, willen Ged. Staten dan. trachten de openbare bedrijven onafhankelijk van de buizen-fabrikanten te maken, hetzij door zelf in combinatie met andere gewestelijke en gemeentelijke water leidingbedrijven en gasfabrieken een of meer buizenfabrieken te stichten, hetzij door andere maatregelen, die tot dit doel kunnen leiden? In zijn toelichting merkt de heer Van der Vecht op, dat de provincie Overijsel beslo ten heeft, mede te werken tot oprichting van een naamlooze vennootschap, welke zich ten doel stelt den aanleg en de exploi tatie van een groep-waterleiding van Noord-Overijsel en aangrenzend gebied en daarbij z. i. moet worden voorkomen, dat de water- en gasverbruikers jaarlijks een cijns betalen aan de vereenigde buizenfabri- kanten. La NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f‘2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting over afstanden tot 15 K.M. en f0.50 voor een gesprek over afstanden daarboven, be taald moeten worden: f0.10 bij afstanden tot 10 K.M. f 0.15 bij afstanden tusschen 10 en 15 K.M. f 0.35 bij afstanden tusschen 15 en 35 K.M. en f 0.50 bij afstanden daarboven. Verder zullen de bezitters van locale aan sluitingen deswege per jaar een naar den kostprijs van de aansluitingen berekenden jaarlijkschen huurprijs moeten betalen en daarnevens voor elk door hen aangevraagd en gevoerd locaal gesprek 2*/2 ct verschul digd zijn. Het ligt in de bedoeling om, wan neer het aantal der door een aangeslotene aangevraagde en gevoerde gesprekken een zekere grens te boven, gaat wegens de ge sprekken verschuldigde bedragen als maat regel van overgang gedurende eenige jaren een reductieregeling toe te passen. Van ze kere netten zal de inwerkingstelling later dan 1 Januari 1930 moeten plaats vinden in verband met nog te treffen technische voor zieningen. Tot de wijziging van het locale tarief be hoort voorts nog een aanmerkelijke vermin dering van de vergoedingen voor eens voor de aanlegkosten van een aansluiting (de zgn. entree-gelden). Wij hebben over het schippersonderwijs in het algemeen en over de hier bestaande schippersklasse in het bijzonder, een bespreking gehad met den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart, die ons zijn medewerking heeft toegezegd om voor zooveel dit, met het oog op de soort van leerlingen mogelijk moet worden geacht, tot verbetering te geraken. Zal dit laatste geschieden, dan is voor alles noodig een vergrooting van het leerlingental, dat gedurende langeren tijd onafgebroken het onderwijs volgt, een versterking derhalve van het blijvende element. De steun van het Onderwijsfonds zou dan kunnen bestaan in het verleenen van een ondersteuning aan de ouders, die hun kinderen tijdelijk aan den wal plaatsen, opdat zij het onderwijs gedurende een zekeren tijd regelmatig kunnen volgen. Deze maatregel zal een toeneming van het aantal leer lingen, en vooral een toeneming van het aantal van de gedurende een langeren tijd blijvende leerlingen tengevolge hebben. Een commissie uit de burgerij zal dan moeten worden ingesteld voor zooveel noodig belast met de zorg voor en het toezicht op de huisvesting der leerlingen. Om betere aansluiting te verkrijgen met de andere in Nederland bestaande schippersscholen, zal geheel moeten worden gevolgd het eenheidsleerplan voor het lager onder wijs aan schipperskinderen van het onderwijsfonds voor de binnenvaart, waarvan een exemplaar bij dit voorstel is gevoegd en waarnaar thans reeds zoo goed als geheel wordt gewerkt. Komen de in dit voorstel genoemde maatregelen tot stand, dan zal het naar opze meening aan het welslagen ten goede komen, indien de schippersschool een zelf standig karakter krijgt en niet meer, gelijk thans, als een afzonderlijke klasse is verbonden aan de openbare lagere school no. 3. Dit belet niet de school gevestigd te houden in één of meer der thans bij deze openbare lagere school in gebruik zijnde lokalen. Wat de financieele zijde der zaak betreft, zij opge merkt, dat de bezoldiging van één onderwijzer geheel door het Rijk wordt vergoed zoolang het leerlingental, gerekend naar de vier teldata genoemd in art. 28 der Lager Onder wijswet 1920, minder dan 33 bedraagt, terwijl als het leerlingental daarboven stijgt, het Rijk de belooning van een tweede leerkracht vergoedt. De overige kosten komen, gelijk thans ook reeds het geval is, voor rekening der ge meente. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 10 September 1929, no. 1.851.26(1); De Vereen, van Leeraren in Stenogra fie en Machineschrijven nam Zaterdag 14 Sept. jl. examen af te Sneek, waarbij aan de volgende candidaten het diploma kon worden verstrekt: mej. A. v. d. Ark, Gro ningen, steno-typiste; mej. B. Lubberman, Groningen, steno Engelsch; mej. Vrolijk, Sneek, steno Nederl.; mej. N. E. Schut, Gro ningen, mej. J. Reitsma, Groningen, mej. B. Bouma, Hommerts, de heeren F. Branden burg, Bolsward, H. Cornel, Joure, IJ. Dijk stra, Joure, mej. K. Falkena, Bolsward, de heer’ C. Groen, Sneek en de heer A. Visser, Woudsend, allen praktisch kantoorty- pist(e). i. I S.BAKKER i l I s NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) p.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1