APPELEN Ho I eN LEEUWENBURG SNEEK BRILLEN ©0^5.^ Meisjes. Opurol Jaeger flanel I 1 T De Etalages Reclamekolom tinna JOHs. TROMP, Sneek I G. J. AL TING Fiima JOHs HOMP-Sneek ■■■BB TJERKSTRA Firma Johs. Tromp zijn zoowel voor Dames als Hwerran bijzonder inieressaiH Westerhof F.OZIMGA - SMEER i RIJWIELHANDEL SIMGETL 4 - TELEF. 415 Horlogerie HENRI VAN ESCH brengt - 1- ST.EEDS T BESjTE Gerde blad Nieuwe Sneeker Courant Officiéél Gedeelte. I I I I NIEDWSTIJDINGEN. DRALSMA-vanVALKEhBURG'S c_i4' LAv^RT^AAh AUTO-VERHUUP •4 SIGAARTJES II No. 101 Zaterdag 21 September 1929. I I -I N.V. KLEDINGMAGAZIJN Mooiste Schijfjes Prima Schijfjes Prachtige Stukjes bij per pond 52 ct. 45 ct. 60 ct. 25 30 40 ct. ct. ct. Maatschappij tot nut van het Algemeen. Zaterdag is te Leeuwarden de openbare vergadering van het district Leeuwarden van de Maatschappij tot nut van het Algemeen gehouden waar de heer Metzlar heeft ge sproken overOp welke wijze kan het zang onderwijs op de lagere school verbeterd worden. Uit het verslag dat de L. C. van deze rede geeft citeeren wij De inenting op straat. Met een arrestantenauto der politie is Woensdag te Rotterdam een proef geno men om gelegenheid te geven zich ook op straat te laten enten. De proef is geslaagd. Er werden 275 vaccinaties verricht. De proef wordt voortgezet. Instrumentmaker - Opticien Engros Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale p r (j s l KLEINZAND 16 SNEEK. Groote keuze RIJWIELEN tegen de laagste prijzen. EERSTE KLAS REPAR. INLICHTING 'egen scherp concurreerende prijzen. Agent SER VA Rijwielen. W WHRING. moeilijkheden, omdat conducteurs en por tiers reizigers moeten waarschuwen. Men wil thans trachten door luidsprekers veranderingen in de treinenloop af te roe pen, zoodat het overal op de perrons kan worden gehoord. De genomen proef moet volgens inlich tingen geslaagd worden geacht. Een noodlottige prijs. Een spoorwegbeambte uit Warmuntowitz had een aandeel in de hoofdprijs van de Pruisische loterij en had een gedeelte van het gewonnen geld besteed aan den aan koop van een motorrijwiel. Hij maakte een proeftochtje, doch toen hij een kar met paard tegenkwam, verloor hij zijn stuur en kwam met zijn motorfiets onder den wagen terecht. De man wae op slag dood, terwijl de man, die zich op de duozitting bevond, ernstig werd gewond. «bffXVD Aanbevelend, mmMwnum s Ontaarde jongens. Voor de jury te Digne (Frankrijk) heb ben, de 18-jarige Ugnetto en de 16-jarige Mucha terecht gestaan wegens vijfvoudi- gen moord. Beide vrienden hadden een boe renfamilie, waar zij onderdak gevonden hadden, op beestachtige wijze vermoord. De boer en zijn vrouw schoten zij neer, ter wijl de kinderen met steenen werden dood geslagen. De vader van Ughetto, die als getuige gehoord werd, verklaarde, dat hij alles in het werk heeft gesteld om zijn zoon op het goede pad te houden, doch al les tevergeefs. Zich tot de jury wendende, zeide de vader: „Mijne heeren, ik ben een onteerde vader. Ik verzoek u mijn zoon ter dood te ver- oordeelen”. De jury veroordeelde Ughetto tot de doodstraf en Mucha tot twintig jaar tucht huisstraf. óók in rolletjes voor een dubbeltje. Eén soort pepermunt slechts kan de allerbeste zijn, en dat is de zuivere me dicinale Tusschen sigaar en sigaret in wenscht men nog iets anders, en daarvoor komen bijzonder in aanmerking doosjes van 10 stuks Ritmeester Bouquet Nero Ritmeester Junior NEEMT PROEF 1 Speciaal adres voor Proeven met luidsprekers op het Centraal Station te Amsterdam. Woensdagmiddag zijn op het Centraal station proeven genomen met luidsprekers. Wanneer een trein vertraging heeft of op een ander spoor vertrekt of binnenkomt, Staat c. q. behoort te brengen, aangezien I dan in de dienstregeling of op borden staat van sommige letters zeer moeilijk. Echter krjjgt men Dij aanlioujding resultaten, Som mige klinkers geven groote moeilijkheden, waarvan spreker frappante staaltjes geeft. Vooral dient het rhythme goed verzorgd en moet de bizondere belangstelling hebben, omdat het beteekenis en kracht aan het lied geeft. Hij hoopt door zijn praktische wen ken iets te hebben bijgedragen om den zang op hooger peil te brengen. Vooral is hierbij liefde en toewijding noodig en gaarne wil hij daartoe de onderwijzers opwekken, waardoor de kinderen bij het verlaten der school vrij zeker muziek en zang in eere houden en mede zullen werken om het lied een eereplaats te geven aan den huiselijker haard, wat spreker bovenal van groote be tekenis acht. Er volgde op deze rede discussie. Ver schillende schoolkoren hadden zich te voren laten hooren, o. a. trad de heer M. H. v. d. Werff op met 30 leerlingen der 5e en 6e klasse van school 4 alhier, wier zang door de Leeuwarder bladen uitstekend wordt be oordeeld. Een viertal zangkoren van ouderen liet zich later nog hooren. vexaptwoord sghjjpt eep vooi^igxtipg, djel ten behoeve van Drente een beroep doet op I het Rijk om de ontginning van den bodem krachtiger dan elders te bevorderen. Daarnevens heeft de gemeente Den Haag volkomen terecht een rijksgarantie -geëischt, dat de verplichtingen, welke de N. V. op zich neemt, behoorlijk zullen worden nage komen. Verwacht mag worden dat deze ga rantie van den Staat geen offers zal vergen Het ligt voor de hand, dat, als deze proei slaagt, de mogelijkheid bestaat, dat meer gemeenten onderhandelingen zullen aan- knoopen en dat dan ook in de toekomst nog andere deelen van ons land zullen kunnen profiteeren van de resultaten, die de arbeid der N. V. zal afwerpen. Vanzelfsprekend staat de regeering dan geheel vrij of ze in dergelijke gevallen al dan niet garantie zal geven. De leiding der N. V. zal al het mogelijke moeten doen om de exploitatie zoodanig te leiden, dat de bijdragen van den Staat zoo laag mogelijk worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de Staat het kapitaal ver strekt. Het lid der commissie, dr. Folmer, heeft omtrent dit schrijven advies uitgebracht, waarin hij zegt dat het aantal honden niet zoo groot is als de directeur der Stadsreini ging meent. Het nadeel voor de gezondheid, door honden-excrementen teweeg gebracht, is twijfelachtig. Nochtans moet het initia tief van den directeur worden toegejuicht. In den zin van dit advies zal den directeur der Stadsreiniging worden geantwoord. Het is te hopen, dat de Amsterdamsche honden goedleersch zullen blijken te zijn, en de wetten van het fatsoen naleven tot heil van ’s menschen gezondheid! -- Groote sorteering. Kruizobroederstraat. Tot vormen van de stem, werken samen de longen en stembanden. Het ademhalen heeft grooten invloed op een mooie stem- vorming. Stem en spraak zijn gebonden aan de ademhaling en de wijze waarop deze plaats heeft. Wij hebben in de animale ademhaling drie oogenblikken: in-ademen, uit-ademen en rusten. Bij het lied moet evenwel het tempo veranderd worden in in ademen, rust en uit-ademen. Hoe nu te ademen om zooveel mogelijk lucht te krij gen voor stemvorming. Dit kan verschillend zijn. Bijv, door ophaling van het sleu telbeen en uitzetting van de ribben, waar door meteen het borstbeen wordt uitgezet. De juiste ademhaling is die van het mid denrif met de ribben, omdat daarbij ook de onderste toppen der longen worden gevuld. Hoe dit nu op school te bereiken? Hier kan geen theoretische kennis gegeven wor den. Hiervoor is noodig een passende lichaamshouding, wat echter in de tegen woordige schoollokalen niet gemakkelijk gaat. Omdat meestal zittende gezongen moet worden. Rechtop zitten is hierbij noo dig. Vooral geen schouderademhaling, waardoor maar een deel van de motor ge vuld wordt. In het bijzonder niet hoorbaar ademhalen. De leerkrachten hebben hier een goed voorbeeld te geven. In de derde klasse zouden op het bord de plaatsen zijn aan te geven, waar ge ademd dient te worden. In de hoogere klas sen kan hieraan meer aandacht gewijd wor den. Nimmer mag midden in een woord adem gehaald, of daar waar de logische woordgroepeering verbroken wordt. De leesteekens zijn de plaatsen waar op nieuw adem kan worden geschept. Vooral dienen de kinder hierbij te worden aange- moedigd, door te zeggen dat het zingen best ging, maar dat men nog op het een of ander bijzonder moet letten. Ook is het wel eens goed den toon te laten uitzingen, om daardoor het juiste ademtype te leeren. Als de longen hun taak gedaan hebben, dan komen de stembanden aan de beurt. Dit zijn geen horizontale losliggende snaren, maar vezelen van eenige millimeters lengte, die in de puberteitsjaren zich tot de man men- of vrouwenstem ontwikkelen. Gedu rende die overgangsperiode moet van de stembanden niet te veel gevraagd worden. Vervolgens staat spreker stil op welke wij ze de stembanden gebruikt moeten worden om de verschillende toonvorming te krijgen. Bij het zingen is de zachte toon noodzake lijk. Daarna geeft spreker eenige praktische wenken ten einde aan te geven, hoe men den juisten toon verkrijgt en welke dienst het gehemelte, de tanden, de tong en de mondopening hierbij doen. Het zingen van klinkers veredelt den zangtoon. De goede mondstand is hier van groote beteekenis. Daarna vraagt spreker de aandacht voor het schoollied en de voordracht daarvan. Op de lagere school moeten vorm en inhoud het kind boeien en overeenstemmen met den stemomvang van het kind. Het beste is zich eerst te bepalen binnen de grenzen van het octaaf. Later breidt de omvang zich uit, tot ongeveer een octaaf en een kwart. Vaak zijn de nieuwe liederen voor het kind te moeilijk en vooral in het eerste leerjaar be- pale men zich tot, het eenvoudige, desnoods uit de liederenbundel uit de Oude Doos. Steeds zacht zingen is voorwaarde, hoog stens mezzo forto. Nimmer mag het zin gen schreeuwen worden. Schreeuwklassen mogen in de school niet geduld worden. Het is heel goed dat in de aanvangsklasse door een onderwijzeres zangles gegeven wordt. Moet een onderwijzer dit doen, dan nimmer uit volle borst. Dit leert de kinde ren schreeuwen. Zoo juist heeft het eerste koortje dat zong, doen hooren wat een on derwijzeres met het zachte zingen bij de kleinen bereiken kan. Het meezingen van het geheele lied door de leerkracht is niet aan te bevelen. De leerlingen moeten losgelaten worden en leeren, zich zelf te redden. De maat kan worden aangegeven door een zacht tikje. Het mechanisch voordragen moet voorko men worden door het lied in verhaalvorm te geven. In de 3e klas komt het muziekonderricht aan de beurt, waarbij op tal van dingen dient gelet. Maat, rhythme, enz., waarbij de kinderen zelf de maat onzichtbaar mee aan geven, bijv, de pols op tafel en de handen in beweging. Canons in de hoogere klassen zijn aan te bevelen. Het driestemmig lied in de hoogere klassen zal wel uitzondering blijven vanwege het toonverschil. Men is op de lagere school aangewezen op het couplettenlied. Door verschil in tem po kan men het lied doen leven. In de hoogste leerjaren kunnen het „forto” en „piano” doen afwisselen. Schoolzang moet geen kunstzang worden, wat voor een kind niet prettig is en geen ontspanning blijft. Steeds moet de juiste toon aangegeven door stemvork of fluitje. Algeheele oplet tendheid is noodig, evenals het gelijktijdig begin. Directie is niet enkel maatslag. Ook de gelaatsuitdrukking van de leerkracht zegt veel. Voor ons Friezen is de klankvorming Laat uw hondje in de goot uit! Dezer dagen heeft de Gezondheidscom missie van Amsterdam vergaderd. De directeur van de Stadsreiniging heeft de commissie een stuk gezonden, waarin hij opmerkt dat het zeer groote aantal honden, wel ongeveer vijftig duizend, dat in Amster dam woont, de trottoirs met hun uitwerp selen bevuilt, op een allerverschrikkelijkste manier, wat schadelijk voor de gezondheid is. Naar zijn meening zal het den honden eigenaars aan het verstand gebracht moeten worden dat ze nu voortaan hun honden in de goot moeten uitlaten instede van langs de woningstoepen en lantaarnpalen. In het buitenland treedt het euvel lang niet zoo sterk op; de Nederlanders zijn blijkbaar slechte hondenpaedagogen. De schrijver meent dat dit wel kan; honden bezitten veel intellect en hun is veel te leeren. Daarom wil de schrijver aan alle belastingbetalende Amsterdamsche hondeneigenaars een circu laire zenden, waarin hun op het hart ge drukt wordt, hun honden op te voeden over eenkomstig schrijvers wensch. Alastrim. De geneeskundige medewerker van de N. Rott. Crt. betoogt nog eens dat althans de ernstige Rotterdamsche gevallen van alas trim niet anders dan pokken zijn, maar geen Rotterdamsche medicus heeft deze diagnose nog gesteld en volgehouden. Wel heeft een Rotterdamsch medicus, dr. Kra mer, öp een overlijdensbewijs van een pa tiënt „zwarte pokken” aangegeven, maar in Den Haag heeft de hoofdinspecteur dr. Ter- burgh, zonder daartoe bevoegd te zijn, die doodsoorzaak doorgehaald en alastnm er voor in de plaats gesteld. Als echter de ern stige gevallen blijven aanhouden, zal men niet kunnen ontkomen de ziekte te noemen wat ze is, n.l pokken, en zal men met de handen in het haar zitten hoe alle lijders gedwongen of vrijwillig op te nemen en af te zonderen, de nieuwe besmettelijke ziekte wet wordt dan onuitvoerbaar. Wettelijke maatregelen zullen dus falen in de bestrijding en slechts verhooging van de onvatbaarheid der bevolking door vaccina tic en revaccinatie, daar waar men het pok kengevaar met recht grooter acht dan het encephalitis-gevaar, zal de ziekte kunnen stuiten. Het encephalitis-gevaar is bij eer ste vaccinatie het grootst, bij revaccinatie zeer zeldzaam. In Rotterdam kwamen op 25000 vaccinaties misschien 25 encephalitis- gevallen voor, en op de paar honderddui zend revaccinaties geen encephalitis-geval, Revaccinatie van ons geheele volk is dus noodig, vaccinatie, om het gevaar er aan verbonden, zij voorloopig alleen daar aan bevolen waar reeds direct alastrim (pok ken) besmettingsgevaar bestaat. Wie veel revaccineert, aldus den schrijver, bemerkt hoe zelden echte, mooie pokpuisten door deze kunstbewerking worden verwekt. Ook na 20 en 30 jaar, ja langer na de eerste inenting blijkt de onvatbaarheid nog niet geheel verloren gegaan te zijn. Dat ver klaart reeds de groote verschillen die de epidemiologie der ziekte in ons land in ver gelijking met die in Engeland vertoont. Onze ouden van dagen zelfs blijken heel wat min der vatbaar dan de Engelsche oudjes. Daar entegen wijst het feit dat in Engeland de kindersterfte aan alastrim (pokken) veel en veel geringer is dan in ons land weer ten duidelijkste er op, dat we hier met een an der ziektebeeld te doen hebben. Ook de Australische literatuur wijst in die richting. Daar toch telde men op 2500 gevallen in 4 jaar tijds op 3.500.000 inwoners slechts 4 sterfgevallen, waarvan nog drie een andere ernstige kwaal hadden. De thans in Neder land reeds enkele weken geldende sterfte van 5 a 10 pct. sluit practisch gesproken alastrim uit en maakt de diagnose pbkken onvermijdelijk (gezwegen van de bijzondere pokkenkenmerken der ernstige gevallen: dellen, secundaire koorts, mottigheid, het eenige wat gelukkig nog ontbreekt zijn ge vallen van blindheid). HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat op Woens dag 2 October e.k., des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aan belanghebbenden, te wier behoeve de hierna bedoelde voor waarden werden gesteld, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van be zwaren tegen inwilliging van het door G. J. DE VRIES, drukker, alhier, ingediende verzoek om de voorwaarden te herzien, welke gesteld zijn bij de aan hem en zijn rechtverkrijgenden bij hun besluit van 30 April 1929, no. 16, verleende ver gunning tot uitbreiding van de drukkerij op het perceel aan de Oude Koemarkt no. 12 en aan de Wijnkanstraat nos. 2 en 4, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, nos. 3884 en 2639, door verbouwing en door bijplaatsing van 8 electromotoren, met een totale capaciteit van 10 P.K., dienende voor het in werking brengen van div. rse werktuigen SNFF.K, 21 September 1929. II 'III Het Haagsche stadsvuil naar de Drentsche heide. Het lang verwachte wetsontwerp, waarbij de Staat gemachtigd wordt tot het mede- onderteekenen van de hoofdovereenkomst, welke wordt aangegaan tusschen de Ned. Spoorwegen, de gemeente ’s Gravenhage en de N. V. „Vuilafvoer-Maatschappij” (C. A. M.) inzake den afvoer van Haagsch vuil naar Drente, is thans verschenen. Allereerst wordt in deze memorie door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw opgemerkt, dat ’t bedrag van 60 a 70 duizend gulden dat de vuilafvoer aan de gemeente ’s Gravenhage meer zal kosten, dan vuilverbranding, een offer is dat de onder de gegeven omstandigheden ten volle vermeld, geeft dit vooral bij drukte nogal Meent gij heusch dat het zoo een leven is? Tengevolge van de alastrim is een kind van een half jaar, dat aan den Binnenweg te Rotterdam woonde en in het ziekenhuis aan den Coolsingel werd verpleegd, over leden. Uit hef officieel overzicht blijkt, dat zich tot dusver in de maand September 114 ge vallen van alastrim hebben voorgedaan met vijf sterfgevallen, terwijl in dien tijd zeven gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de Volks gezondheid zijn gebracht. Omtrent nieuwe gevallen, die zich heb ben voorgedaan, kan nog ’t volgende wor den gemeld: Te Pernis is het eerste geval van alastrim vastgesteld bij een 4-jarig jongentje. Te Maassluis is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een werkman, die in Delft werkzaam was. De patiënt is naar de gemeentelijke ziekenbarak overge bracht. Te IJmuiden is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een 2-jarig meisje. Het kind was in aanraking“geweest met drie kinderen uit Rotterdam, die te IJmuiden hebben gelogeerd. Het meisje en haar ouders zijn naar de barak aan ’t zeestrand overgebracht. In de gemeente Barneveld is het eerste geval van alastrim geconstateerd bij een jongen man in de buurtschap Zwartebroek. bij de INGEZONDEN MEDEDEEL1NUEN. R 5 I OFFICIAL FORD DEALER I Er is geen deugdelijker middel 5 voor het verkrijgen en behouden fel vaneen fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doozeo 50-60 co 90 ct. Tube 80 ct. Slciul V. *-|. l IV VI vilgv.ll, txcilIgtz. 1tlI I Will 111 VVV U1V11OV1 VgVllllg Vil V.V11V.V1I V.LUU1 ‘l Als gij de dagen dat gij pijn hadt of ongesteld waart, bij elkaar telt, zult gij versteld staan zoovelen als het er zijn. Waarschijnlijk hebt gij er geen 30 goeden op de 365 doorgebiacht Een leven dat voor negen tien den uit lijden bestaat, is niet vol te houden. En dan te denken dat gij misschien niet eens werkelijk ziek zijt. Uwe ongesteldheden, uwe kwaaltjes, uw maag die slecht werkt, uw spijsvertering die van streek is, al die narigheden komen meestal uit niets anders voort dan uit een zekere uitputting der zenuwen of uit een verarming van het bloed. Nu moet gij een proef met de Pink Pillen nemen en gij zult verwon derd zijn over het resultaat. Gij zult zien in hoe weinig tijds gij prettiger, opgewekter, actiever, levendiger gevoelt. De kuren van Uw maag houden op, Uw eetlust komt terug, gij wordt kalmer. Dat alles dankt gij aan de Pink Pillen die den rijkdom van Uw bloed hebben hersteld, uw zenuwen opnieuw sterk hebben gemaakt en de functies van Uw orga nisme hebben opgewekt. De Pink Pillen hebben een krachtige uitwerking bij alle aandoeningen die het gevolg zgn van verar ming van het bloeden verzwakking van het zenuwstelsel. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de fla con, f 9.de zes flacons. AoofddepötJacob Maris- plein 23 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Holland- sche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9