Officieel orgaan der gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT WoensdiMs «5 September l»W Dit No. bestaat uit 3 bladen Eerste Blad 46e Jaargai g «o. 102 NIFUWSTIJDWN ÖBgav»: KlfiZEBEUNK Ca de stad f"2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Punten van behandeling: e n Kerkstraat 11. en Herdenking Jan Pieterz. Coen. De 300ste sterfdag van den stichter van Punt IV. Verzoek van J. L. Suierveld te Tirns om kwijtschelding pacht, met voorstel B. en W. Punt 1. Notulen der vergadering van 7 September 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Abma, Atsma en Bootsma.) Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hernieuwde opdracht van de exploitatie der reiniging aan de tegen woordige exploitanten. Punt VI. Benoeming Hoofd O. L. School Goënga en verhuur der onderwijzerswoning aldaar. Punt II. Ingekomen stukken en rnededee- lingen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie eener geldleening. Punt VII. Ontslag Hoofd O. L. School Woudsend. Punt VIII. Benoeming Hoofd O. L. School Woudsend en verhuur der onderwijzerswo ning aldaar (zoo mogelijk). over- en een Een gevaarlijke grap. Zaterdagavond had te Beetgumermolen een Donkerbroek, Oosterwolde), het Centraal vaarlijker voor de bemanning was dan dat ze nog een nacht op het schip bleef. Zondagmorgen vroeg het schip weer om hulp en toen is de reddingsboot weer uit gevaren en hebben kapitein Slis en zijn dapperen de Italianen gered, niet zonder gevaar voor eigen leven. Den neus afgebeten. Zaterdagavond raakten te Bergen op Zoom twee mannen, die te veel aan Bacchus had den geofferd, slaags. De twist liep zoo hoog, dat de een den neus van zijn tegenstander tusschen zijn tanden nam en daar een flink stuk afbeet. VERGADERINO van den RAAD der ge meente WYMBRITSERADEEL, op ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929, des voormiddags te 10 uur. Punt IX. Aanbieding gemeenterekening 1928. koorts en sterk ziektegevoel gepaard gaaf. Deze uitwerking kan voorkomen bij personen, waarbij een entstof is gebruikt, welke bij kinderen, die er een eerste inenting mee ondergaan, volstrekt niet tot abnormale sterke reacties aanleiding geeff. In hoeverre hier een individueele overgevoeligheid, wel licht van allergischen aard, aanwezig is wil ik in dit stukje, waarin ik mij van alle theoretische beschouwingen onthoud, niet nader bespreken. Niet onwaarschijnlijk is het, dat zij meestal kan worden vermeden door de inenting oppervlakkig, d.i. niet te diep in de huid, te verrichten. De directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen en gezondheidsdienst te A’dam deelt mee, dat hem na persoonlijk onderzoek gisteren ingesteld is gebleken, dat de ge vallen van alastrim te Rotterdam een steeds ernstiger karakter aannemen, dat er ver schillende patiënten zijn met den haemor- rhagischen vorm van de pokziekte, zoodat deze clinisch niet te onderscheiden is van echte pokken. Hij moet dan ook ernstig raden, zich te laten inenten. Een stranding en redding. Vrijdagavond is bij Hoek van Holland het Italiaansche stoomschip Disciplina ge strand. Al spoedig werd om hulp geseind, doch de reddingsboot Koningin Wilhelmina voer Zaterdag wel uit doch kapitein Slis achtte de toestand zoo dat de redding ge- door merg en been dringend gesnerp van een schril fluitje. Het stemmenmateriaal is zeer goed,de voordracht uitstekend verzorgd en de di verse détails nauwkeurig onder oogen ge zien, de zang der solisten echter te onbe- heerscht. We mogen verheugd zijn dat we door deze uitvoering Kennis hebben kunnen ma ken met Russische Volksmuziek; want lie deren als „Tchubariki”, Heer beziel mijn gebed, Kozakkenlied en anderen ademen een geheel eigen geest, waarin een zwaar moedige stemming vaak overheerschend is. Het is jammer ciat men zich nog te veel door het „vreemde” laat impcneemn, waar- Ez NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. dooi tekortkomingen over het hoofd wór den gezien, die bij andere gezelschappen niet door den beugel zouden kunnen. Dat men het b v. met de klankzuiverheid vaak niet zoo nauw nam werd grif geëxcuseerd. Den Kozakken viel bij herhaling een ova tie ten deel, zooals hier zelden voorkomt. Aan de bijvalsbetuigingen scheen gi-i ein de tc zullen komen. Strenge maatregelen. In verband met het feit, dat de directie van Scala te Den Haag geen voldoende maatregelen tegen brandgevaar heeft ge nomen, heeft de burgemeester dier gemeente die inrichting eenige dagen de vergunning voor uitvoeringen ontnomen. vriend E. W. Terwijl S. buiten stond voor totaal der zuivere inkomens van beide par- waarachter zijn vriend op een tijen te berekenen en dan naar verhouding - - -1 t -f - 1 grap een windbuks' waarmee hij" blijkbaar verdeelen. De Hooge Raad was evenals de bezig was geweest, op zijn kameraad. Plotseling ging de buks af en S. stortte, boven het linkeroog getroffen, bewusteloos neer. De in allerijl ontboden geneesheer achtte den toestand van den getroffene van dien aard, dat deze direct naar Leeuwarden moest worden vervoerd. Daar bleek dat de kogel tot in het achterhoofd was doorge drongen. De dader was radeloos van berouw over zijn onvoorzichtige daad. De toestand van den getroffene, die Zondagavond nog niet tot bewustzijn was gekomen, moet zeer ernstig zijn. Naar men beweert, worden er in dit dorp heimelijk meer van die gevaarlijke wapens ais een windbuks op na gehouden en gebruikt. L. C. Ongelukken. Zondagavond reed de motorrijder M. N. met mej. M. F. op de duo door de Rechtestraat te Eindhoven. Bij het passeeren van twee stilstaande auto’s reed de motorrijder een jongen man aan, die achter deze auto’s vandaan kwam. Hij werd licht gewond. De duorijdster werd van de motorfietsjgeslingerd en kreeg een schedelfractuur. Kort daarna is zij overleden. De motorrijder kreeg onbeduidende verwondingen. De alastrim. Zaterdag zijn te Delft veertien nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Officieel zijn er thans 131 gevallen bekend; 12 van deze patiënten zijn intusschen genezen De revaccinatie. Tal van malen hooren wij van collega’s en van patiënten dat de herinenting zonder gevolg is gebleven aldus schrijft dr. D. H. Koetsier, directeur der Koepokinricbting te Amsterdam, in het „Ned. Tijdschrift v. G.” In werkelijkheid komt dit echter bij een revaccinatie, verricht volgens de regelen der kunst met koepokstof van behoorlijke virulentie, slechts bij uitzondering voor. Doch wie uitgaat van de veronderstelling, dat men alleen van een geslaagde herenting mag spreken als zich duidelijk pokpuisten, veel gelijkend op die van een eerste inenting, hebben ontwikkeld, zal inderdaad als regel teleurgesteld worden. In de overgroote meerderheid der ge vallen blijft het bij een „vroege reactie”, n.l. binnen korten tijd, soms na luttele uren, ontwikkelt zich een kleine jeukende papel, Batavia, gouverneur generaal Jan Pieterz. die de eerste dagen iets grooter wordt en dan weer geleidelijk verdwijnt. Beziet de medicus de plaats der herinenting dus, zooals gewoonlijk geschiedt, eerst na een week, dan is vaak alleen door het feit dat er nog een zeer kleine verhevenheid of een rood, dikwijls iets verheven streepje op de plaats der entschrapjes aanwezig is, vast te stellen, dat er iets meer dan alleen een traumatische reactie heeft plaats gehad. Tusschen reactie” en vindt men Vier kinderen vergiftigd. Op het Groninger platteland zijn twee ernstige ongelukken gebeurd. Twee kinderen van den landbouwer Harm Boven te Over schild, onder de gemeente Slochteren, hadden op het veld zaadknoppen van aa dappelen geplukt en deze knoppen opgegeten. Des nachts werden beiden ongesteld. Hoewel zij nog naar school zijn gegaan, moest het oudste kind, een meisje van 6 jaar, naar hu’S terugkeeren en werd er gëneeskundige hulp ingeroepen. Het kleine meisje kon niet meer geholpen worden en overleed. Wat den toestand van ’t driejarig broertje betreft, deze is vrij goed, zoodat men alle hoop heeft hem in het leven te houden. Te Muntarscheveld gebeurde precies het zelfde. Twee jonge kinderen van den heer B. G. W. aten van vergiftigde planten of plantendeelen. Broertje overleed, maar het meisje, dat naar het Kinderziekenhuis te Groningen is gebracht, kan waarschijnlijk nog gered worden. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen U'/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 24 Sept. 1929: heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24 Sept. 1929: R.K. beeldje in etui, H. de Vries, 2e Steenklipstraat 20; haarkam in etui, J. Steiginga, Ged. Neltjeshaven 5; dynamo van een rijwiel, J. Wiatda, Lemmerweg 74; horloge met ketting, G. Lok, Priorstraat 13; beursje met inhoud, J. van Foeken, Groote Don Kozakkenkoor in Amicitia. Men behoeft zich waarlijk niet te verba zen dat het Kozakkenkoor „Piatoff” zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Immers dit waren „echte kozakken uit Rus land”, hetgeen voldoende is om aan het ge heel een sensationeel tintje te geven. Dat de prestaties van het gezelschap ge heel op sensatie zijn ihgesteld zouden we niet gaarne durven beweren, maar wel we ten we dat de wakkere leider N. Kostrjukoff door de samenstelling van zijn programma blijk gaf een goede kijk op het publiek te hebben, waarvan hij zeker was het stor menderhand te zullen veroveren. Willen we ’t gezelschap voor ’n oogenblik ontdoen van zijn internationale vermaard heid en het zuiver beoordeelen qua man nenkoor, dan ontdekken we dat we hier een koor beluisteren dat streng; disciplinair is opgevoed en dit voldoende naar buiten laat uitstralen. Van den leider gaat een onmis kenbare suggestie uit naar zangers en pu bliek. Door zijn bijzondere directie weet hij de medewerkenden te dwingen zoowel tot uiterst fijne pianissimo’s als tot de mach tigste fortissimo’s, waarbij echter sterk op effect wordt gespeculeerd, met een dadig gebruik van „bouche fermée”r„ - worden gehandhaafd, doch dat moet wor den gebroken met de gedachte, dat de ver betering van de wegen hoofdzakelijk wordt bekostigd uit het aandeel uit het wegen fonds: onderhoudsplichtigen en provincie zullen een belangrijker aandeel in de kosten moeten dragen, welk aandeel Ged. Staten bepaald willen zien voor ieder onder houdsplichtigen en provincie op 30 pro cent, zoodat uit het provinciaal aandeel uit het wegenfonds 40 pet. moet worden be taald. Indien dan de provincie jaarlijks ge middeld f 250.000 beschikbaar stelt, zal de wegenverbetering uiterlijk in 19 jaren kun nen zijn voltooid. In verband met genoemd jaarlijks bedrag van f250.000, dat voor de provincie een zeer zwaar financieel offer zal beteekenen, hebben Ged. Staten zich gewend tot de mi nisters van waterstaat, van financiën en van binnenl. zaken en landbouw, met het verzoek te bevorderen, dat of de wegenbe lasting wordt verhoogd (welke verhooging dan rechtstreeks aan de provinciën zou moeten worden uitgekeerd) of aan de pro vinciën de mogelijkheid wordt verschaft, op centen op de wegenbelasting te heffen. Kostelooze inenting herinenting. Door de Ver. Onderl. Ziekenfonds was aan B. en W. verzocht de gelegenheid te openen voor kostelooze vaccinatie in ver. band met de in Nederland optredende alastrim. Naar wij vernemen hebben B. en W. echter daartoe de gelegenheid reeds geopend en wel elke Woensdag en Zaterdag van 23 in een lokaal van het armhuis. Men zie adv. Kind verbrand. In een onbewaakt oogenblik wist een 1 V2- jarig kind van S. W. de B. te Langezwaag een brandend theelichtje van tafel bij zich in den kinderwagen te trekken, waardoor de dekens direct vlam vatten. In deerniswekkenden toestand werd de kleine naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, alwaar het Zaterdag aan de bekomen verwondingen is overleden. L. Ct. De Deventer inkomstenbelasting ongeldig. Een onlangs gewezen arrest van den H oogen Raad heeft tengevolge, dat de ge meentelijke verordening te Deventer betref fende de inkomstenbelasting, althans voor zoover aangaat den aanslag van personen, die onder huwelijksche voorwaarden zijn gehuwd, haar rechtskracht verliest. In be- doeld arrest toch werd aan de Haagsche verordening op de inkomstenbelasting bin dende kracht ontzegd, omdat volgens deze treurig ongeval plaats. De 20 jarige S. de aanslag voor ieder der betrokkenen be- W. bracht een bezoek aan zijn bedlegerigen rekend werd door den aanslag over het Raad van Beroep op de directe belastingen van oordeel, dat in geval van huwelijksche i voorwaarden de aanslag naar het vermogen van ieder der partijen afzonderlijk diende te worden berekend. Daar men te Deventer blijkens art. 3, sub 3 der desbetreffende ver ordening dezelfde methode volgt als in Den Haag, moet dus de aanslag in soortgelijke gevallen als onwettig, dus ongeldig worden beschouwd. Het r ec h t s t r e e k s c h vervoer der N. T. M. Maandag had te Leeuwarden een ver gadering plaats van het Centraal Comité tot herstel en behoud van het rechtstreeksch vervoer van de N.T.M. Dit Comité bestaat uit vertegenwoordigers van alle belang hebbenden bij landbouw,handelen nijverheid, voor welke het rechtstreeksch verkeer van de N.T.M. van beteekenis is in de streken, waar dit verkeer al reeds is stopgezet of in de naaste toekomst dreigt te worden stopgezet. Het Centraal Comité bestaat uit de volgende heeren, welke de belang hebbenden in de achter hun naam vermelde olaatsen vertegenwoordigen: IJ. van Asperen te Dragten (Dragten en Surhuisterveen), G. Brons te Gorredijk (Beetsterzwaag, Gorredijk, Hemrik, Jubbega, Langezwaag, Oudehorne, Terwispel, Tijnje, Ureterp en Wijnjeterp), A. L. van Dam te Leek (de gemeenten Leek, Marum, Peize en Roden), P. A. Hendriks te Noordwolde (Boyl, plsloo, Noordwolde, Oldeberkoop en steenwijk), J. S. van Tuinen te Berlikum (de Veilingvereenigingen te Beetgumermolen, derlikum en Menaldum), J. Wiarda te Donkerbroek (Appelscha, Haulerwijk, Makkinga en terwijl het secretariaat van Comité wordt waargenomen door Dr. G. J. Otten, secretaris der K. v. K. Het Centraal Comtté heeft de zijnerzijds te nemen maatregelen nader overwogen en heeft besloten bij de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten stappen te doen, teneinde den vroegeren toestand ten aanzien van het rechtstreeksch verkeer hersteld te krijgen, o.a. zal een adres worden gericht aan de Provinciale Staten van Friesland. dezen vorm van «vroegere de vol ontwikkelde pokpuist alle ovetgangen. Alleen in het geval, dat niets van dit alles zich heeft voorgedaan en men na ongeveer vijf dagen zelfs niet zien kan, dat er iets gebeurd is, dan, maar dan ook alleen mag men zeggen, I dat de herinenting geen succes heeft gehad en is het raadzaam, haar te herhalen. In het bijzonder moet er nog op worden gewezen, dat nu en dan na herinenting zich een uitgebreide roodheid en zwelling rond de entplaats vormt, die vaak met Coen, is Zaterdag in geheel Nederlandsch Oost-lndië herdacht. In de Oude Kerk te Batavia, die nog uit die dagen dagteekent, is een plechtige dienst gehouden, die grooten indruk maakte. Een groote betooging werd gehouden bij het standbeeld van Jan Pieterz. Coen, op het Waterlooplein Het standbeeld het plein waren fantastisch verlicht. Vertegenwoordigers van de regeering, van den handel en van tientallen vereeni- gingen plaatsten honderden kransen aan den voet van het standbeeld. De Engelsche consul generaal, sir Josiah Crosby legde, als deken van het consulaire corps, een schitterende krans neer. De landsarcbivaris, professor Godee Mols- bergen, hield een herdenkingsrede, waar aandachtig naar geluisterd werd door dui zenden belangstellenden uit alle kringen, ook door inheemschen, die er in geslaagd waren, een plaats te veroveren in de om ringende boomen en op de daken. Provinciale Staten van Friesland. Ged. Staten stellen voor een wijziging van de verordening, regelende de verdeeling van het aan de provincie Friesland toegewezen aandeel in de uitkeering, bedoeld in art. 37 der Wegenbelastingwet, ten behoeve van de op de provinciale wegenlijst voorkomende wegen. Volgens deze verordening wordt thans genoemd aandeel, na uitkeering van een bij drage voor onderhoud, gebruikt voor de ver betering van. de wegen, voorkomende op het provinciale wegenplan, en wel om in de kosten van die verbetering een bijdrage te verleenen van 80 procent, De provincie en de onderhoudplichtigen van de te verbeteren wegen betalen beide 10 procent. Bij de voorbereiding van deze verorde ning werd aangenomen, dat het aandeel der provincie Friesland in de opbrengst der wegenbelasting ongeveer f410.000 zou be dragen. Dit bedrag was genoemd in een door de ministers van financiën en van wa terstaat onderteekende nota der regeering naar aanleiding van het verslag van het af- deelingsonderzoek van het ontwerp der we genbelastingwet. Andere gegevens omtrent de hoegrootheid van dit aandeel waren niet beschikbaar. De eerste uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting, nl. die over 1927, bleef zeer beteekenend beneden het geraamde bedrag. Zij bedroeg slechts f257.161.04. Wel was de uitkeering over 1928 eenigszins hooger, nl. f291.224.33, maar deze verhooging was mede het gevolg van het feit, dat op den weg QuatrebrasDrachtenHeerenveen, welke op het Rijkswegenplan voorkomt, de tollen waren afgeschaft, waardoor deze niet bij het Rijk in onderhoud zijnde weg op de provinciale wegenlijst voor 1928 kon worden geplaatst. In elk geval bleef ook toen nog de uit keering meer dan f 100.000 beneden de eer ste raming. Het gevolg daarvan was, dat het bedrag, dat voor verbetering van de wegen van het provinciale wegenplan zou zijn be stemd, eveneens meer dan f 100.000 lager was dan waarop bij den opzet van de ver ordening was gerekend. Daarbij kwam, dat door de hoogere eischen, welke aan de we gen werden gesteld, de te ramen kosten voor de verbetering moesten worden ge steld op f 30.000 per K.M. in plaats van op f 20.000 per K.M., zooals door den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat was aangenomen in zijn toelichting behoo- rende bij het ontwerp van de thans geldende verordening. Hieruit blijkt, dat de verordening niet on gewijzigd kan blijven en dat met name de voor de onderhoudplichtigen zeer gunstige financieele regeling niet kan worden ge handhaafd. Op het provinciale wegenplan komen voor 425.5 K.M. bestaande wegen en 11.85 K.M. nieuw aan te leggen wegen. De kosten voor de verbetering en den aanleg daarvan kun nen globaal als volgt worden geraamd: 414 K.M. a f30.000 per K.M. f 12.420.000, weg BolswardWorkum pl m. 11.5 K.M. f639.000, 11.85 K.M. nieuwe weg a f60.000 per K.M. f711.000, samen f 13.770.000. Deze kosten staan gelijk met die van 459 K.M. weg van f 30.000 per K.M. Ter toelich ting van den eenheidsprijs van f30.000 per K.M. wordt medegedeeld, dat dit cijfer is bepaald als gemiddelde uit een vrij groot aantal uitgewerkte begrootingen. De vraag is, op welke wijze het bedrag van zeg 14 millioen moet worden gevonden. Na verschillende systemen te hebben overwogen, komen Ged. Staten tot de con clusie, dat het stelsel der verordening moet NIEUWE SNEEKER COURANT (72e Jaargang) i'Jlaai uci óuivLit. mrvvjiin.uo van ijliuv JJCH' het raam, waarachter zijn vriend op een tijen te berekenen en dan naar verhouding ledikant lag, richtte laatstgenoemde uit de van ieders aandeel in dit totaal over hen te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1