AJP^SS® Firma JOHs. TUONIP, Sneek WIJ N E N Firma H. WESTERHOF NIEMEIJER Firma lOHs. TROMP. Sneek uiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warm I water en Purolzeep; droog dan voor- izichtig Af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is^j PRUIMSTER MIEMEIJER fflttel fifjm to temle tal Verschijnt TROMP SNEEK Horlogerie HENRI VAH ESCH brengt - ITweeSe Blad No. WoeiifiHia* 9 October 1999 45e Jaargang Beclamekolom 1MMIB NIEUWSTIJDINGEN. van per pakje 10 cent. I Een genot voor den Pruimer is RIJWIELHANDEL SINGEL 4 TELEF. 415 TROMP - Snoek IUTO-VERHUÜR F.OZINGA SMEEK leeuwardeh-J geeft aan den inhoud een bijzonder cachet van vertrouwen. Grootste tabaksproductie in Nederland. Allerfijnste kwaliteiten. SIGAARTJES doosjes van 10 stuks Firma JOHs. Elke verpakking, getooid met den naam annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL UitgaveKlEZEBRINK Co. r t Aanbevelend, Mb MOD Zes kinderen levend verbrand. I Gevraagd personeel. 25 ct Het aantal van hen die steeds maar weer Standard Sigaretten wensohen en geen andere Is zeer groot I Het zoeken naar de „Italia”. Een bericht uit Oslo meldt, dat te Trond- hjem de Noorsche walvischvaarder „Heinen Sucai” is aangekomen met de Italiaansche expeditie aan boord van den ingenieur Al- bertini, die tevergeefs nog maanden lang ten N.O. van Spitsbergen en langs Nova Zembla heeft gezocht naar een spoor van het met de „Italia” verdwenen deel der bemanning. Het zoeken is thans dus opge geven. Te Danforth in den Amer. staat Maine zijn 6 kinderen van een tot acht jaar ver brand, terwijl de ouders aan ’t werk waren. akkers kunnen halen, dat te verkoopen was. Toch heeft men overal met insecten-doo- dende oplossingen gesproeid. De duizenden ponden, die er voor uitgegeven zijn, zijn weggeworpen. Tal van stadjes en dorpen zijn er slecht aan toe. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Engros Groothandel in Tabaksfabrikaten. Engrts: STEEDS 'T BESTE FERWEROA TIEMAN Depot voor Sneek - Telefoon No. 200 - ;e e Een oog uitgestoken. In den woonwagen van K. ten H. te Stootshorn stak een jongetje zijn zusje zoo diep met een etensvork in een oog, dat het zwaar gekwetst in het ziekenhuis te Gro ningen verwijderd moest worden. Deswege had de onderwijzer zich voor den politierechter mr. Servatius te Amster dam te verantwoorden. Hij erkende, aldus ’t Hbl., geslagen te hebben, bij de haren had hij den jongen echter niet getrokken. Mede naar aanleiding van dit feit, maar maar ook tengevolge van de omstandigheid, dat hij niet goed kon opschieten mét de commissie van toezicht en de onderwijzers, is de verdachte teruggesteld van hoofd tot onderwijzer en naar een andere school over geplaatst, wat hem f 500 a f 600 in zijn in komen scheelt. Mr. Servatius zei het verstandiger gevon den te hebben, als verdachte de schouders had opgehaald over wat de jongens onder elkaar zeiden. Als onderwijzers de leerlin gen niet door zedelijk overwicht op ’t goede pad kunnen houden, schieten zij te kort in hun taak. Bovendien was hier geen reden om te straffen. Onderwijzers hebben dik wijls een naam bij de leerlingen en toen zijn zoontje hem overbracht wat de leerling had gezegd, had hij er zich niet mee moeten in laten. Tot een tuchtiging, zooals hier werd toegediend, bestond allerminst reden. Hij gaf daarmee in paedagogisch opzicht een slecht voorbeeld aan de leerlingen en deed zoodoende meer kwaad dan goed. Die pae- dagogische fout heeft verdachte echter meer dan geboet door den maatregel, die op hem is toegepast. Mr. S. zei ten slotte zich te kunnen ver- eenigen met de meening van den officier van justitie, dat hier een lage boete kan worden opgelegd, maar zóó laag als de of ficier (deze eischte f3), verklaarde mr. S. Slaan op school. Terwijl een groep leerlingen eener r.-k. school te Amsterdam op de speelplaats stond, zei er een: „hij kijkt”, en hij voegde aan die woorden een minder elegant woord toe, waarmee het schoolhoofd aangeduid placht te worden. Het zoontje van ’t school hoofd hoorde dat en bracht het aan zijn vader over. Deze riep toen op zijn beurt den 13-jarigen leerling, die zich zoo oneerbiedig over hem had uitgelaten, ter verantwoor ding en diende hem een kastijding toe, die de grenzen wel wat overschreed. Werkzoekenden: Mannen: 1 boekbinder, 1 fotograaf, 1 glas in loodzetter, 9 grondwerkers, 1 kan toorbediende, 1 landarbeider, 1 meubelma ker, 4 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 2 schil ders, 1 smid, 2 timmerlieden, 1 tuinman, 30 zonder bepaalde vakkennis. Tusschen sigaar en sigaret in wenscht men nog iets anders, en daarvoor komen bijzonder in aanmerking Ritmeester Bouquet Het verbod van visschen met een hengel, geaasd met visch. Het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat het ver bod van visschen met een hengel, geaasd met visch, geldende van 1 Juni tot en met 31 October, voor bescherming van den snoek weinig of geen doel heeft, nu met in gang van 1 September de schakelvisscherjj is toegestaan en van 15 October af de zegenvisscherij wordt opengesteld, en aan deze vischtuigen geenerlei beperking is op gelegd? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, de ministerieele beschikking betreffende het verbod van visschen met een hengel, geaasd met visch, te wijzigen in dezen zin, dat de datum van 31 October veranderd worde in bv. 1 October, opdat althans zoo spoedig mogelijk het visschen met een hengel, ge aasd met visch, weder worde toegestaan? Voor den handel tegen fabrieksprijzen by Opgericht 1901. niet te kunnen. Legde hij zoo’n boete op, dan zou men daarin kunnen zien een zekere goedkeuring van verdachtes handeling. Dat wilde mr. S. voorkomen, want hij keurt wel degelijk het optreden van verdachte af. Daarom veroordeelde hij hem tot f 10 boete of één dag hechtenis. IDRAlSIfiAwAN-VALKÈriBURG'S-' [e A •:iLEV£RTRAM1 j NIJEZIJL. Geslaagd voor melkcontro- leur (diploma Mesdag) de heer K. Kuperus werkzaam aan de stoomzuivelfabriek te Nijezijl. De zaak Giessen-Nieuwkerk. „De Politiebode”, het orgaan van den Alg. Bond van Politiepersoneel, bespreekt de houding van rechercheur De Jong in het geruchtmakende proces GiessenNieuw- kerk. Het oordeel over dezen collega is allesbehalve malsch. Het blad schrijft: „In deze dagen kwam onomstootelijk vast te staan, dat het in Nederland mogelijk is, dat tegen twee geheel onschuldigen levens lang wordt geëischt, waarna dan een ver- oordeeling tot 15 jaar gevangenisstraf volgt, slechts op grond van materiaal, dat door een gewetenloos politieman is „ge maakt”. Het is bekend, dat deze politieman zijn weerzinwekkend bedrijf slechts kon uit oefe nen, doordat hij den steun had van voor hun taak volkomen onbekwame justitieele amb tenaren, waardoor deze dan ook mede de volle verantwoordelijkheid voor het aange richte kwaad hebben te dragen. Maar in onzen kring hebben wij af te rekenen met den man, die den goeden naam van het Nederlandsche politiepersoneel heeft geschaad op een wijze, als zonder weerga in de geschiedenis. Hem treffe de verachting van allen onder ons, die volkomen bereid zijn geheel hun plicht als ambtenaar van politie te vervul len, doch die dit slechts willen doen binnen de grenzen hunner wettelijke bevoegdheden en met inachtname van wat moreel toelaat baar kan worden geacht.” GiessenNieuwkerk op de film. Dezer dagen is door den heer Zwaluw, in De vader die zijn kinderen niet naar school zendt. De adjudant-onderofficier uit Leiden, die eenige malen terecht stond omdat hij zijn kinderen niet naar school wil zenden, wijl hij dit in strijd adit met Gods geboden, zou uit de vaderlijke macht worden ontzet, doch de Voogdijraad te Leiden vond daartoe geen aanleiding, omdat z. i. hier niet van „ver- waarloozing” kon worden gesproken. Thans heeft, naar ’t Hbl. meldt ,de offi cier van justitie bij de Haagsche rechtbank de zaak ambtshalve in onderzoek genomen, om te overwegen of er aanleiding bestaat, Geopend: alle werkdagen van 1012 en van 24 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 58 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. Postvluchten naar Indië. In het jongste nummer van „The Aero plane” komt een berichtje voor over onze postvluchten naar Indië. Het blad voegt daaraan toe: „De afstand is meer dan 8000 mijlen, zoodat onze hooggeroemde Indische Lucht lijn volkomen wordt overtroffen. Zelfs het einddoel is verder, want Singapore is niet het eind van den Hollandschen dienst, doch slechts een tusschenlandingsplaats op de route. „Tromp nearly swept us off the seas are we to be flown out of our skies?” (Tromp veegde ons bijna van de zeeën, wor den we nu ook uit de wolken gegooid?) dat hier door de rechterlijke macht wordt ingegrepen, in het belang der kinderen, die tot dusver in ’t geheel geen onderwijs heb ben genoten, doch volgens den wil van den vader de dagen met spelen moeten door- brengen. Een anonieme briefschrijfster ontmaskerd. De laatste twee jaren is de recherche te Groningen bezig geweest met het zoeken naar den schrijver van anonieme brieven en briefkaarten. Dezer dagen is het haar ge lukt klaarheid in de zaak te krijgen. Proces verbaal is opgemaakt tegen de 37-jarige naaister A. W. te Groningen, die bekend heeft al deze beleedigende schrifturen te hebben verzonden. Omdat deze epistels in zeer wijden kring verspreid werden en er zeer zeker nog men- schen zullen zijn, die dergelijke briefkaarten en brieven hebben ontvangen zonder daar van kennis te hebben gegeven, gaat de po litie op verzoek van belanghebbenden er toe over iets meer van deze zaak mede te deelen waardoor de schandelijk belasterde personen voor het oog van ieder gerehabi liteerd worden. Het is zeer merkwaardig, dat de schrijfster A. W. voor haar slacht offers geen menschen uit haar onmiddellij- ken kennissenkring koos, doch jonge man nen en vrouwen, die zij slechts van aanzien- kende. Dat daardoor het onderzoek zooveel inoeilijker werd valt te begrijpen. Eerst was het de agent van politie Hollé, dien zij dagelijks als verkeersagent op post zag staan, die het moest ontgelden. Een jaar lang kreeg hij wekelijks een of meer brieven en briefkaarten. Daarenboven werd ook geschreven aan zijn meisje, de familie van zijn meisje en allerlei kennissen, tot zelfs aan zijn chefs. De inhoud van die schrifturen is te schandelijk om hier weer te geven. De meest liederlijke taal werd ge bruikt om den agent en zijn meisje te be kladden en zwart te maken. Toen Hollé trouwde werd de toezending der anonieme brieven gestaakt. Het duurde echter niet lang of een ander slachtoffer was gevon den: de gróentenkweeker A. Kladder en diens meisje, genaamd Zeedijk. De vloed van brieven en open briefkaarten werd nog grooter, drie of vier per week was niet zeld zaam. Alle mogelijke menschen ontvingen van die brieven, waarin werd verteld welk slecht leven Kladder en zijn meisje geleid hadden en nog leidden, waarin allerlei on ware en ieugenachtige beschuldigingen ge- uit werden in een taal, die liederlijk en ge meen was. Toen het tweetal dezen zomer trouwde kwam er aan de toezending der brieven geen einde. Het geschrijf strekte zich zelfs uit tot de moeder der jonge vrouw, die in het Noorden van de provincie woont. En in de laatste weken ontvingen zelfs menschen, die de namen Kladder en Zeedijk nog nooit gehoord hadden, derge lijke vuile brieven. Vooral in Adorp kwamen ze, waar het jeugdige echtpaar eerstdaags zal gaan wonen. Het is begrijpelijk, dat nu dit geschrijf niet bij een of twee brieven bleef, maar zich uit- breidde tot een regelmatig weerkeeren, week na week, maand na maand, men daarbij niet koud kon blijven. Zulk lastergeschrijf brengt iemands zenuwen in de war. Het leed, dat deze juffrouw A. W., aan menschen, die haar nooit iets misdeden, met wie zij niets uitstaande had heeft aangedaan, is zeer groot geweest. Ten slotte mag er nog op gewezen wor den, dat alles wat zij over deze menschen geschreven heeft, alle beschuldigingen en verdachtmakingen, door haar uit de lucht gegrepen zijn en niets dan laster en leugens waren. De groote droogte in Engeland. De groote moestuin van Engeland voor wintergroenten, die door de Ouse gesproeid wordt en feitelijk de geheele oppervlakte van Bedfordshire en groote deelen van Noord-Hertfordshire, Cambridgeshire en Huntingdonshire beslaat, gaat in het voor uitzicht van gebrek en ontbering een winter zonder wedergade tegemoet. De ernstige toestand is het gevolg van de langdurige droogte. Myriaden insecten zijn op de groente- akkers neergestreken en hebben groote ver woestingen onder spruiten, savoye kool en andere koolsoorten aangericht. Er zijfi groo te uitgestrektheden, waar het gewas vrijwel vernietigd is. De warmoezeniers en hoveniers, zoo groote als kleine, de werklieden die zij gewoonlijk in dienst hebben, verkeeren in groote moei lijkheden, want in dit anders drukke seizoen is er niets te doen. De werklooze veldarbei- ders krijgen geen steun, en er is nu negen maanden lang geen kans voor hen om werk te doen. Honderden bij honderden gezinnen worden met broodsgebrek bedreigd. Een bijzondere medewerker van de Daily i Herald, die de meest geteisterde streek van Bedfordshire bezocht heeft, zegt dat de lange reeksen spruitkool- en andere kool- planten er uitzien als de gelederen van een verslagen leger. Hier en daar verrijst nog een reusachtige kool boven de rest, maar haar blaren hangen er in blauwachtig gele flarden bij, haar stronk is bedekt met de Lilliput-horden, die de levenssappen hebben opgezogen. De groente-velden verspreiden een on- dragelijken stank en tegen den avond ziet men de insecten bij myriaden opstijgen; dan krijgt men den indruk van een avonddauw of een fijnen regen. Mannen: bandagist (Amsterdam)bin ders (Assen, Zaandam); drukker-zetter (Hilversum); electricien (Amersfoort, Am sterdam, Bergen op Zoom, Breda, Dord recht, Eindhoven, Enschede, ’s Hertogen- bosch, Middelburg, Tilburg)gasfitter (Hoorn); glas in loodzetter (Zwolle); gra- nitolegger (Groningen); koperslagers (Dordrecht); leidekkers (’s Gravenhage, Helmond); loodgieter (Eindhoven); meubel makers (Amersfoort, Dordrecht, Gouda, Utrecht); opzichter (Sittard)plaatwerkers (Breda, Haarlem, Rotterdam); revolverklin- ker (Amsterdam, Apeldoorn, Bergen op Zoom)scheepmaker-ijzerwerkers (Amster dam, Haarlem); sloepmakers (Amsterdam); smid (Bergen op Zoom); wagenmaker (Haarlem, Zaandam). K; ERKUNbT SCHHDERKUNS. PIATFELKUNST HCUTSNIJKUNST tNZ. HA'NÜÉN ARBEID) Een oude misdaad opgehelderd. Naar uit Drossen (regeeringsdistrict Frankfurt a. d. O.) wordt gemeld, is thans na 10 jaren de destijds raadselachtige ver dwijning van den landbouwer Deikert te Grunow, opgehelderd. Nadat dezer dagen in een wei bij de boer derij een geraamte was gevonden, ’t welk, naar men vermoedde, van den verdwenen Deikert was, heeft de politie vrouw Deikert en haar drie zoons, wegens verdenking van moord, in hechtenis genomen. De vrouw van den gevangenbewaarder is er thans in geslaagd vrouw Deikert tot een bekentenis te krijgen. Zij verklaarde, dat zij op een Zondag in 1919 met haar man twist heeft gehad, waarbij hij haar bedreigde. Haar zoon Paul is toen zijn vadpr nagegaan en heeft hem in de schuur gewurgd. Vrouw Deikert heeft later haar bekente nis voor den rechter herhaald. Tijdens het verdere verhoor legde Paul tenslotte ook een bekentenis af, nadat hij voor het opgestelde geraamte van zijn vader was geplaatst. In hoeverre de andere zonen bij den moord betrokken zijn .geweest, is nog niet bekend. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. I opdracht van Kleinmann’s Filmfabrikatie, bij de Ned. Bioscooptrust gedeponeerd de titel van een film „De moordzaak Giessen- Nieuwkerk”. Deze film, die tot onderwerp heeft de ge ruchtmakende moordzaak, zal vervaardigd worden door Kleinmann’s Filmfabrikatie, onder leiding van den heer Kleinmann, die ook o. a. „Droomkoninkje” vervaardigde. Zoodra de aangekondigde film „Zeemans vrouwen”, naar Bouber’s bekende tooneel- stuk, zal’ zijn voltooid, dus waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar, zal met de opnamen voor deze film worden begonnen. Reeds heeft men met eenige bij het proces betrokken personen overleg gepleegd, waar door men de beschikking heeft gekregen over de meeste stukken en over uitvoerig feitenmateriaal, waarvoor door den heer Peterse ,een der bekende scenarioschrijvers van de U.F.A., het scenario zal worden sa mengesteld. 30 40 ct. ct. is alles op den brandstapel te gooien en de akkers opnieuw om te ploegen. Want geen regen kan het gewas nu meer redden, dat alleen aan zaad en arbeid honderdduizen den ponden gekost had. De verslaggever sprak met een man, die met zijn zoon 60 acres bebouwt Zij hadden gerekend op een opbrengst van f 300 tot f360 per acre. Maar zij hebben niets van de Nero Ritmeester Junior NEEMT PROEF! B i. w SNEEK Teletoon No IM It i I I i i i j DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS □rooie keuze RIJWIELEN tegen de laagste prijzen. EERSTE KLAS REPAR. INRICHTING tegen scherp concurreerende prijzen. Agent SER VA Rijwielen, W WURING. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale prjjst - OFFICIAL FORD DEALER - Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post I 160. Advertenties 9 ct. p. regel Ing zonden mcdedeeHngen hOoger, Abonnement belangrijke korting Advertenllën worden tevens gratis ge- Dl«t*l Ir de SNEEKER COURANT NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5