Bontwerk 8 Glastra -Kr.br.stf.53 Telefoon 118. NIEUWE SNEEKER COURANT J. II. ROOSENSTEH WESTERHOF V1LTH0EDEN in vele nieuwe kleuren. „Coliimbia" Melange één ct. per liter wordt verhoogd I. H. ROOSEMSÏÜN tnaar of DAMES!! Dure Roomboter, dit vervangt U door onze zeer fijne P. v. d. HEIJ WAS NIEUWSTIJDINGEN. ONTVANGEN Verhuisd i van Westersingel naar Regenboogstraat Leeuwarderweg 4bo»e" en Regenboogstraat. Vierde blad Smyrna Vijgen per pakje 20 ets. TJALLEM A HOUBAERILLOS AROMA SPECIAL SIGAREN OPEL Rijwiel Namens de Consumptie- melkveehoudersvereeniging. Hiermede maken wij bekend dat de melk met ingang van Maandag 7 October a.s. met Ko. 2 Zaterdag 5 October 1929. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en I te Wijckel 2e en Jotje’s Piet van H. B. van Dijk te Harich 3e. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hin- deloopen (toez.) door J. v. d. Heide, cand. te Amersfoort. Baptisten gemeente. Beroepen te Harlin gen J. van Dongen te Stavoren. Spoorwe- door den LAAT NU UW uw J. J. JONES Advocaat. nieuwe zaak Verhuizingen Onze adressen zijn nu SUUPMARKT 8 SNEEK HEEREN MODE MAGAZIJN een groote collectie van Nat. Boter bijna niet te onder- scheiden 75 centsp. pond bij MODERNISEEREN SPECIAAL ADRES 13: SUUPMARKT 8 - SNEEK HEERIN HOOf MAGAZIJN De Ver. van Oud-leerlingen heeft de offi- cieele herdenking voor een deel te Leeuwar den gehouden uit vrees dat naar Bolsward niet genoeg deelnemers zouden opfrekken. Het bestuur heeft dan ook niet met het Bolswardsche gemeentebestuur over eenige feestelijkheid overlegd, waarover het D. B. zeer teleurgesteld was, zooals burgemeester Praamsma zeide. Verder wilde hij over deze zaak, die voor rekening van de Ver. van Oud-leerlingen blijft, niet spreken. Deze en dergelijke uitingen schiepen bij deze herdenking een wat pijnlijke situatie. ma laria uitgemoord, zijn weer bewoonbaar ge worden. Daarom blijven we ook steeds hoop koesteren, dat een voortdurende, geconcen treerde strijd van al ons weten en kunnen ook tegen den kanker zal baten. Voor dergelijke onderzoekingen is ’t n'oo- dig, dat de menschen, die er hun leven aan wijden, rustig kunnen arbeiden, vrij van geldelijke zorgen, beschikkende over de vaak kostbare instrumenten, die voor hun onder zoekingen noodig zijn; dat de ongelukki- gen, die aan hun zorgen worden toever- Sinclair Lewis heeft daarop als volgt ge antwoord Mijn beste Jim, Met één ding slechts in je keurigen brief kon ik me niet heelemaal vereenigen hij was een beetje te vormelijk en te stijf. Het is wel waar, dat we elkaar nog nooit hebben ontmoet en ik heb zoo’n beetje het De strijd tegen den kanker. Bij de opening van het nieuwe Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam is er op gewezen, dat, ondanks de vooruitgang der wetenschap de kanker tegenwoordig nog meer slachtoffers maakt dan vroeger. Ondanks een groot aantal onderzoekin- De tocht van de Graf Zeppelin boven Nederland. Het weekblad „Het Leven” heeft uit Friedrichshafen van de Zeppelinmaatschap- pij bericht ontvangen dat de tocht .van de levensbeschrijving. Hoeveel kinderen hebt u en hoe heeten ze Bij voorbaat dank Bgenwas, stukken en geschaafd. Meubelwas, diverse kleuren. Linoleumwas, prima Merk „Speurder”. Wasbeitsen, in alle kleuren. Reinigingcrème, voor lichte schoenen enz. Terpentyn, zuivere Fransche, blank en rood. Voorts alles in Wry Partikels. Oude Koem. Suuptnarkl Tel. 146. Tel. 276. A. Edelmann, L. Schönbauer en W. Schloss die in de chirurgische kliniek te Weenen I van prof. Eiselsberg werken, zijn er in ge- I slaagd, uit kankergezwellen een stof te kweeken, die kankercellen op dezelfde wijze I oplost als de bacteriophaag van d’Herelle dit met bacteriën doet. In tegenstelling met kankerlijders bezit het bloed van den gezonde het vermogen kankercellen op te lossen (waarvan ook als waarschijnlijkheidsdiagnose voor kanker ge bruik wordt gemaakt). Toch is de kanker- oplossende kracht van de nu bereide stof veel grooter dan die van bloed. Controle proeven met andere stoffen gaven negatieve uitkomsten. De nog raadselachtige stof die zich in den kankerbouillon ontwikkelt en de kankercellen oplost, moet dus een specifieke uitwerking hebben. De onderzoekers beschouwen hun inte ressante onderzoekingen over het agens nog als voorloopige proeven. Maar men hoopt dat zij vrucht zullen dragen voor de behan deling van kanker. „Graf Zeppelin” op Donderdag 10 October langs de volgende route zal geschieden: Friedrichshafen, Keulen, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, ’s Her- togenbosch, Zwolle, Groningen, Friedrichs hafen. Echter kan wegens het weer nog al tijd deze route verandering ondergaan. In dit opzicht behoudt zich de leiding zelfs nog onderweg alle vrijheid voor. Er bestaat groote belangstelling'voor den Zeppelin-tocht boven ons land op 10 Octo ber a.s. Alle beschikbare passagiersplaat sen zijn reeds uitverkocht. Een arm afgerukt. Een klas schoolkinderen, uit Frankfort, bezocht Woensdag, onder geleide van een onderwijzeres, den dierentuin aldaar. Ge durende de wandeling door den tuin klom een 11-jarig jongetje over de afscheiding van het berenhok. Hij werd door een beer aangevallen die hem.een arm afrukte. Onder de kinderen ontstond een paniek, ’n Knaapje werd onmiddellijk onder geneeskundige be handeling gesteld. Zijn toestand is levens gevaarlijk. De nieuwsgierige vrijpostigheid van het publiek. Het Authors League Bulletin publiceert de volgende vermakelijke briefwisseling. Sinclair Lewis, de Amerikaansche roman schrijver, veel geplaagd door verzamelaars Ivan handttekeningen, ontving uit een stad in het Westen der Vereenigde Staten den volgenden brief Aan St. Clair Lewis p/a. Cosmopolitan Magazine. j - Beste Lewis Ik heb eenige van uw boeken gelezen en doe u nu een verzoek. Zend me alsje blieft een lijst van uw vertellingen, uw autograaf, uw portret en een brief met uw trouwd, behandeld kunnen worden met alle i middelen, die tot heden bekend zijn en ook met kostbare nieuwe middelen, die men tot hun genezing mocht willen aanwenden. Het Rijk geeft wel een ruime subsidie, maar zonder hu(p van particulieren zijn de noodwendig groote uitgaven van het Anthonie van Leeuwenhoekhuis niet te be strijden. Vandaar een oproep tot steun aan alle Nederlanders. Het minimum-bedrag voor het lidmaatschap is f10. Leden, die f250 in eens en begunstigers, die f 100 in cens betalen, zijn voor den duur van hun leven van verdere verplichting tot betaling vrijgesteld. Penningmeester is de heer J. Frederik Bangert, Amsterdam, postgiro no. 67416. in een democratisch land Dus schrijf ik Jim aan je en jij moogt me Dikkertje noemen of zoo'ets. Welnu, Jim, ik heb hier geen portret, maar ik zal naar de stad gaan en me laten fotografeeren. Een levensbeschrijving ben ik al voor je begonnen te schrijven, maar ik heb een tamelijk lang en slecht leven achter me en dus zal het wel een paar weken aanloopen, voordat ik er klaar mee ben. Maar ondertusschen Jim, zou ik almachtig graag wat over advocaten vernemen. Zend me je portret, foto’s van je huis en je kantoor, een lijst van je uitstaande gelden en verplichtingen, je gemiddeld maandelijksch [inkomen en een opgave van de boeken, die je sinds 1914 hebt gelezen, als je er tenminste hebt gelezen. Meld me eens, of je al eens alcohol smokkelaars of schrijvers hebt verdedigd en in welke zaken. Ik zou ook voor andere interessante ge gevens dankbaar zijn, omdat ik ze zou kun nen gebruiken bij het schrijven van ver halen. Kun je het goed met je vrouw vin den? Schrijf me uitvoerig alle bijzonder heden. Bij voorbaat dankend, blijf ik je toegenegen SINCLAIR LEWIS. Het bestuur van de Ned. vereen, van spoor- en tramwegpersoneel. Destijds bij het afscheid van Ir. Kalff, president-commissaris der Ned. gen, is de aftredende directeur heer P. Moltmaker, den voorzitter van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel, in hartelijke en zeer waardeerende bewoordingen gehuldigd. Van de zijde der leden van de Vereeniging kwam echter cri- tiek en op het dezer dagen gehouden con gres der vereeniging werd den heer Molt maker verweten, dat een bepaald artikel, dat hij over het aftreden van den heer Kalff had geschreven, gelijk stond met aanbid ding van den directeur. De heer Moltmaker kwam hier tegen op. Hij had niet anders gedaan dan ’t ware karakter van den heer Kalff in ’t licht stellen en hij wenschte, dat I vermoeder, dat het ook nooit zoover zal vele leden van de Ned. Vereeniging een komen. Maar leven wij dan_tenslotte niet dergelijk karakter hadden! Periodiek aan de beurt van aftreding werd de heer Moltmaker, met alleen Hil versum tegen, opnieuw tot voorzitter be noemd. Verder koos het congres zich tot dage- lijksche bestuursleden de heeren H. J. van Braambeek, A. Groenewoud, E. van Hinte, G. Joustra, F. Landskroon, N. Nathans en D. W. Peterse. Een herstemming zal moe ten plaats hebben tusschen de heeren Lous- berg en Van Delft. De grenswijziging van Haarlem. In de Dinsdag door vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal gehouden bijeenkomst zijn partijen tot elkaar gekomen inzake de scha devergoeding door Haarlem aan Bloemen daal te betalen. Beide partijen hebben zich neergelegd bij het bedrag door den Prov. accountant in zijn rapport genoemd, zoo- dat Haarlem aan Bloemendaal ruim f488.000 zal betalen. Hierbij is niet verrekend de vergoeding voor bedrijfsschade, waarover nog nader overleg zal worden gepleegd. EEN EERSTE KLASSE te Harich 3e en Geertje van M. B v. d. Goot te Wijckel 3e. Hokkelingen. Akke van Gebr. Prins te Wijckel le prijs; Koosje van Th. Boersma te Sloten le; Klaske van Gebrs. Prins te Wijckel 2e; De Winter van P. Postma te Rijs 2e en Mietje van Th. Boersma te Slo ten 3e. Stierkalveren, geb. vóór 1 Maart 1929. Rinkema’s Theo van P. Postma te Rijs 2e prijs en Durk van Douwe de Vries te Ha rich 3e. Stierkalveren, geb. 1 Maart en later. Jan van S. Falkena te Harich 2e prijs; Melis van denzelfde 3e en Tietelles van E. Koopmans te Harich 3e. Koekalveren, geb. vóór 1 Maart 1929. Mina van P. Postma te Rijs le prijs; Hitje van S. H. v. d. Gaast te Wijckel le; Sjoukje van Gebr. Prins te Wijckel 2e; Liesbeth van P. Postma te Rijs 3e; Fortuna van M. B. v. d. Goot te Wijckel 3e en eervol vermeld; Dina van Fedde Visser te Wijckel; Fetje 11 van M. B. v. d. Goot te Wijckel en Dina II van Th. Boersma te Sloten. Koekalveren, geb. 1 Maart en later. Sip- kje van Th. Boersma te Sloten le prijs en Romkje van W. Tijsma te Ruigahuizen 3e. Productiekoeien, boven de 200 K.G. boter. Industrie van E. Koopmans te Harich le prijs, boteropbrengst in vier jaar ruim 800 K.G.; Rinkema II van P. Postma te Rijs 2e, boteropbrengst 203 K.G. boter in 328 dagen, melkopbrengst 5215 K.G., vet 3.58 pet.; Jet- sche II van D. D. de Vries te Harich 2e a, opbrengst in 1928 aan melk 6596 K.G., 3.08 pet. vet, boter in 329 dagen 218 K.G., en Pietje II van F. Wierstra te Harich 3e, melk opbrengst in 1928 5184 K.G., 3.63 pet. vet, 204 K.G. boter in 322 dagen. Droogstaande kalve koeien. Krootjë IV van W. Tijsma te Ruigahuizen le prijs; Ali- da van E. Koopmans te Harich 2e en Befje II van D. D. de Vries te Harich 3e. De jury bestond uit de heeren H. G. A. Leignes Bakhoven te Leeuwarden, J. Speer- gen staan wij waarschijnlijk nog niet dicht stra te Heerenveen, J. Schaap te Spannen- bij de ontdekking van de oorzaak, en nog burg en M. Leenstra te Huizum. L. Ct. verder van een bestrijding der ziekte zelf, schrijft ’t Hbl. Een ziekte, waarvan men OUDEGA (W.) De minister van Justitie vermoedt, dat zij in het diepste wezen van heeft H. Alkema, veldwachter der gemeente de-cel huist en dat de geheimzinnige krach- Goudriaan, aangesteld tot rijksveldwach- ten, die den groei en de vorming der cel ter, met aanwijziging van de standplaats regelen, aan haar oorzaak niet vreemd zijn. alhier. Het is wel vreemd, er over na te denken, hoe het de wetenschap gelukt is, wapenen te vinden, die duizenden menschen in hun volle levenskracht kunnen dooden in een enkele seconde. Die wetenschap schrijdt voort, en de tijd is niet ver, dat zij met die middelen millioenen levens in een kort oogenblik zal kunnen vernietigen. Maar hier is de geheele menschheid met al haar 25-jarig bestaan Rijks Zuivelschool. wetenschap niet in staat de bedreiging van den dood van menschen in de kracht van Onder veel belangstelling is Dinsdag het hun leven met zekerheid af te weren. 25-jarig bestaan der Rijkszuivelschool te Toch wordt de moed niet opgegeven. Wij zien den schitterenden arbeid van Pasteur, die den schrik der hondsdolheid overwon; stelselmatige hygiëne banden pest en cho- want Gromalca lepels en vorken zijn absoluut vlekvrij, behouden hun glans en behoeven nooit gepoetst te worden. Volledige garantie van de Gerofabriek te Zeist, de fabrikanten van het bekende Gero-Zilver. Tafellepels ofvorken vanaf f 5.40 doz. Soeplepel 3.— stuk Sauslepel - 1,40 Groente- of Aardappellepel - 1.50 De Onderwijzersexamens 1929. Te Eindhoven, Zutphen, Den Haag, Am sterdam en Groningen, waar dit jaar de onderwijzers-examens werden gehouden, zijn in totaal opgekomen 313 m. candidaten, van wie 153 slaagden en 270 vr. candidaten, van wie 164 slaagden, dus resp. 48 en 60 In totaal slaagden 317 van 583 candida ten of 54 Ter 'vergelijking kiezen we uit een tabel der aantallen geslaagden uit vroegere ja- ren enkele gegevens: in 1900 slaagden 1776 van de 2830 candidaten of 63 in 1910: 1793 van, de 2716 of 66 in 1915 2567 van de 3766 of 68 in 1920: 1937 van de 2528 of 76 in 1925: 1058 van de 1865 of 56 Verschillende commissies klagen over ge brek aan juist gebruik der leesteekens, over gebrekkig schrijven van drukletters op het schoolbord, over spelfouten (de commissie te ’s Gravenhage haalt als voorbeeld aan: versprijd eischelijke vlauw onder- schijdde). Het valt weer op evenals vorige jaren dat vrijwel alle commissies er op wijzen dat taal en spelling in het schriftelijk werk zoo slecht verzorgd zijn. Als de onderwijzers hun eigen taal niet goed kennen, hoe zullen dan hun leerlingen behoorlijk leeren schrijven? verzucht het Hbl. Inenting. Morgen, Zaterdag, om 2 uur, is er in-het Gerechtsgebouw weer gelegenheid tot kos- telooze inenting en herinenting tegen pok ken. Volgnummers worden afgegeven. Kin deren ,die Zaterdag 28 Sept, voor de eerste maal zijn geënt, moeten ter verkrijging van een vaccinatiebewijs morgen worden ge toond. BALK, 2 October. Uitslag der heden door Bolsward herdacht. De ver. van oud-leer- de afdeeling „Gaasterland”, van de Frie- lingen heeft voor de school een tegeltableau sche Maatschappij van Landbouw gehouden aangeboden en den directeur, den heer W. keuring van fokvee. U Enterstieren. Julius van K. Dijkstra te ten opzichte van het onderwijs in de zuivel- Keestra, die buitengewone verdiensten heeft jera uit het Westen; wij zien sera vinden - v tegen diphteritis, typhus en dysenterie. De Harich le prijs, Pel Rinkema, van 1. I rinks bereiding, een schilderij van Ids Wiersma. I cholera, die een Jan Pietersz. Coen in en- On rt.-i ïrx+ia’c Piof vnn H R von Tnl van snrpVprQ hphhpn ynnwpl +p Rn1e_ 1 iua: ward als te Leeuwarden de viering had behoeft in Indië niet meer gevreesd te wor- le prijs; Pietje II van F. voerd; over de geheele herdenking lag ech- tegen diphteritis, typhus en dysenterie. De 1 al van sprekers hebben zoowel te Bols- 1 ]<e[e uren sloopte in zijn krachtigste jaren, Melke koeien. Nooitgedacht, van K. Dijk- in twee gedeelten plaats het woord ge- den. Groote districten, destijds door stra te Harich 1° Pip+ip II van F voerd: OVPr fip p’phpplp hprdpnLrino- lacr pph_ i-t Wierstra te Harich le; Industrie van E. ter eenigermate de schaduw dat men het niet Koopmans te Harich 2e; IJtje II van Th. eens is over de plaats van vestiging der Boersma te Sloten 3e; Jetsche II van D. D. school. Zooals bekend doen de Ver. van de Vries te Harich 3e en Janke van K. Dijk- oud-leerlingen en tal van autoriteiten uit de stra te Harich 3e. I zuivelwereld in het belang van het onder- Twenterrieren. Pietje van Th. Boetsma wijs hun best de school naar Leeuwarden te te Sloten le prijs; Anna van F. Wierstra te verplaatsen, doch heeft de regeering Bols- Harich 2e en Littlesik van E. Koopmans te ward de school gelaten. Ook in de herden- Harich 3e. j kingsredevoeringen maakten de leiders der Enterrieren. Rinkema VI van P. Postma pro-Leeuwarden-beweging gewag van hun te Rijs le prijs; Brechtje van J. W. de Jong teleurstelling over het regeeringsbesluit. B I Oarne I L. Ct. I stra te Harich Jc SOPU I I Kerknieuws. SOP LA voor Uwe gezondheid! 100% TABAK! sopla fabrieken F.M.Houbaar&.Co N V. Amersfoort bij beide per doosje van 1Ó st. 25 Ct. pet doosje van 10 stuks 30 Cent. per doosie van 5 stuks 25 Cent. In elk doosie een Rebus uit een 6ene van 25 verschillende Re bussen. Leest de aanwijzingen op de achterzijde der Rebus-Coupons. Elke inzender der complete serie Rebus-Coupons met goede oplos singen ontvangt gratis en franco met een jaar garantie Volledige uitrusting. Naar keuze voor of Heer Verkrijgbaar in alle goede zaken 93 HAMÓTRA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 11