lii ir I i S October oft annex BUITENLAND Dll No. bestaat uil 4 bladen. HIEUWSTIJOIHGEN. OOictol Orgaan to Gemeenle tel Verschijnt SHEERER OOURAHT WYMBRITSERADEEL 46 Jaargang &o. 2 E rsfe Blad 1 ü'xfcgav*KiliZ£dJbh.LhK D SNEEK I grootere bezorgdheid. Feestavond van we- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS N. Rt. Ct. Moord en zelfmoord. Woensdag op Donderdagnacht heeft zich op den Schiedamschen dijk te Rotterdam een drama afgespeeld, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. De aan leiding was ’t verbreken van een verloving. Het gebeurde heeft zich als volgt toege dragen: De 19-jarige E. W., een dochter van een kastelein van den Schiedamschen dijk, was eenigen tijd verloofd geweest met den 27- jarigen zeeman D. B., die een half jaar ge leden naar Amerika is vertrokken. Daar ontving hij een anoniemen brief, waarin werd medegedeeld, dat zijn meisje wel eens met een ander uitging. B. deserteerde van zijn schip en kwam als verstekeling naar Rotterdam terug, ’t Meisje deelde hem mee, dat zij de verloving wilde verbreken, omdat zij een ander had leeren kennen, om wien zij meer gaf dan om hem. B. trok zich dit erg aan. Woensdagavond is het meisje met haar nieuwen verloofde naar een feest van een biljartclub geweest, vanwaar zij omstreeks drie uur naar huis terugkeerden. Bij de Leu- vebrug zei het meisje, dat zij verder wel alleen zou gaan, omdat zij bang was, dat haar vroegere verloofde hen op zou wach ten en dat deze dan haar nieuwen vriend zou aanvallen. De nieuwe verloofde voldeed aan dit verzoek en ging naar huis. Het meisje is alleen verder gegaan. Waar zij toen B. heeft ontmoet is niet bekend, maar een Duitscher, die omstreeks dien tijd langs de woning van W. aan den Schiedamschen dijk is gekomen, heeft naderhand verklaard, gezien te hebben, dat voor de deur van deze een daad volbracht. Hij heeft tot zich zelf mogen zeggen, dat hij zijn Maandag 8V4 uur. Harmonie. Verg, afd. Seniores S. O. V. Bij de Woensdag gehouden herstem ming van 3 gemachtigden van ’t Water schap Wymbritseradeels Contributie Zee dijken, werden uitgebracht 1435 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Geldige stemmen alzoo 1432. Daarvan verkregen: P. v. d. Bank te Heeg 1132, J. H. Bootsma te Nij- land 1173, S. B. IJntema te Westhem 1114, G. H. tér Horst te Sneek 273, J. A. Visser te Heeg 280, N. J. Wouda te Sneek 260, K. Hettinga te Heeg 30, zoodat de drie eerst- genoemden zijn gekozen. Aan ’t stembureau te Sneek werd protest tegen de stemming ingediend door den heer B. Velsink alhier, op het motief dat van de stembus kiezers werden geweerd, die z. i. wel hun stemrecht mochten uitoefenen. Dit protest werd bij ’t proces-verbaal gevoegd. Einde Zomertijd. De zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag op Zondag. De klok wordt dan één uur teruggezet. Orgelconcert Jan Zwart. Op het concert dat de orgelist Jan Zwart hier Woensdagavond in de Groote Kerk gaf, maakte hij het zijn luisteraars niet moeilijk een oordeel te vormen omtrent zijn spelkwa- liteiten. Al spoedig bleek duidelijk dat hij een sterke voorliefde voor het virtuose heeft. Het beste is Zwart op dreef in snelle, stac cato passages, waarin hij zijn „Spielfreu- digkeit” kan botvieren, maar waar hij zich meest niet kan bedwingen om het tempo ge leidelijk op te voeren. Zijn niet geringe tech nische vaardigheid verdient alle bewonde ring. De lastige problemen weet hij met een zekere gemakkelijkheid te overwinnen. Door het virtuose kwam echter het artis tieke meermalen in de knel. Het valt niet te ontkennen, dat menig gedeelte fijner van uitvoering en registratie had kunnen zijn. In enkele nummers was zijn registerkeuze zeer goed getroffen, we kunnen haast zeggen van een zekere originaliteit. Het programma vermeldde werken van Bach, Dubois, Boëlmann en zes koraalbe- werkingen van eigen hand. In deze laatsten misten we een persoonlijk cachet. In door snee was hier alles te veel op het uiterlijke gebaseerd. Het concert werd door een vrij talrijk pu bliek bijgewoond. Nieuwe zaak. Morgen Zaterdagmiddag opent de heer K. v. d. Brug zijn nieuwe sigarenzaak in de Nauwe Noorderhorne 30a. Gevonden Voorwerpen Aanwezig aan het bureau van politie Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12’/? uur de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 14 Oct. 1929: tennisbal, twee hekken, sleutel, pakje inhoud theepot. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 14 Oct. 1929: zwarte beurs met inhoud, S. Jonk mans, Tranendal; boodschappentasch, E. Bruining, Geeuwkade 27; vulpen, G. Slob, Hoogend 12; beurs met inhoud, H. Kerk hoven. Veemarkt 9; kleine waschtobbe, E. Eijer, Prins Hendrikkade, schipper; spriet van een roeiboot, R. Spoelstra, Franeker- vaart 12; jongensbaret, A. de Graaf, 2e Zo- merrakbuurt 39; gummijas, H. Blauw, 2e was, hoorde hij eensklaps een kreet achter zich, maar toen hij omkeek zag hij niets. Hij heeft dit vrij verdacht gevonden en is terug gegaan. Bij het huis van W. gekomén zag hij niemand meer, maar plotseling hoorde hij uit het pand licht gekreun en hij hoorde een vrouw roepen: ze hebben mijn kind ver moord. Op het portaal van de eerste ver dieping vond hij het meisje vermoord liggen. Haar moeder was bij haar. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel deed vervoeren. Het bleek dat het meisje met een mes in de borst was ge stoken. Terwijl de inspecteur, de heer Hendriks, nog met zijn onderzoek in het pand aan den Schiedamschen dijk bezig was, troffen twee rijwielagenten op de Leuvehaven een man aan, die roerloos tegen een pand lag en op hun vragen niet reageerde. Zij hebben dezen man daarop naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg gebracht, waar bleek, dat de man een ernstige wond in den buik had. Men heeft hem op een ladder naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Onderweg is hij even bij kennis gekomen en heeft toen tegen de agenten gezegd: Ik heb een moord gepleegd. Dadelijk daarna heeft hij het bewustzijn weer verloren. Don- van den justitieelen dienst In de eerste af- reeds tijdens de Roercrisis steunde hij. een Augustus 1923 vormde Stresemann een ka- die hem tot sparen bracht, nooit de spaar- had geslagen. Toen hij een eindje verder penningen zal terugbetalen. Het scheidsge recht dient thans uit te maken of het con tract met Lamertz inderdaad wel zedelijk is. De heer Nieuwenhuis, de verdediger van den tweeden werkman, wijst erop, dat de woeker zoo welig tiert, omdat de loonen in het algemeen niet zoo hoog zijn, dat als in een huisgezin bijzondere uitgaven noo- dig zijn, hierin niet vooraf voorzien kan worden. Hij haalt voorts nog enkele voorbeelden aan, waaruit blijkt, hoe moeilijk 't vaak voor den gemeentewerkman is van de gemeente een voorschot te krijgen. Nederland is een van de weinige landen, waar de wet geen bepalingen kent ten op zichte van de rentevrijheid. Dat geeft den woekeraars vrij spel en een zeer groot deel van het gemeentepersoneel is in handen van de woekeraars. De heer Nieuwenhuis vraagt derhalve vrijspraak wegens onzedelijkheid der con tracten of een regeling, waarbij de betrok kenen van iedere strafvervolging worden ontslagen en als er een cessie is, de beta ling der schuld over een aantal jaren te doen plaats vinden. Nog noemde de laatste verdediger de heer Siebeling, eénige practijken, waarvan Lamertz zich bedient. Deze heeft o.a. naast zijn kantoor in de Huidekooperstraat een op de Prinsengracht, waar hij de cliënten, die in de Huidekooperstraat bij hem in het krijt staan, opnieuw geld verstrekt, dan echter zonder gedwongen spaarfonds. Na in raadkamer te zijn gegaan deed het scheidsgerecht uitspraak. Het voorwaarde lijk ontslag werd gehandhaafd, de proef tijd van twee jaar op één jaar terugge bracht. Het scheidsgerecht kan zich niet begeven in de vraag of de overeenkomst zedelijk of onzedelijk is, maar spreekt zijn sympathie uit met de actie tegen den woe ker. N. Rt. Ct. Alastrim. Vorige week is het personeel van alle zaken der firma C. A. Brenninkmeijer in Nederland op kosten der firma ingeënt. Ernstig motorfietsongeluk. Gistermorgen toen dr. Roelvink te Kruis land, gemeente Steenbergen, per motorfiets zijn patiënten zou gaan bezoeken, is hij op ongeveer 50 meter van zijn woning in bot sing gekomen met een uit de richting Steen bergen komenden melkvrachtwagen, van de fabriek Vacca te Oud-Gastel. Dr. Roelvink was op slag' dood. Waarschijnlijk is zijn motorfiets geslipt tengevolge van de glad heid. Annexatie van Rijswijk en Voorburg. Uit een gisteren door 4 gemeentebestuur van Rijswijk ontvangen brief van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland blijkt, dat dit college in beginsel besloten heeft, mede werking' te verleenen betreffende de veree- nigjng van Rijswijk en Voorburg met ’s Gravenhage. Het drama te Zundert. In de zaak van de weduwe van Meer Billet te Zundert, die van den Staat een- schadevergoeding van f50.000 heeft gevor derd in verband met het doodschieten van haar man door de marechaussees Coolen en Claasen in den nacht van 10 op 11 Jan. 1927 in zijn café, zijn thans de pleidooien voor de rechtbank bepaald op Donderdag 17 October des middags half drie. Een advocaat verdwenen. Men meldt ons, dat een Haagsche ad vocaat, H. F. plotseling uit de Residentie is verdwenen. Er schijnt een tekort te zijn van ten minste f 10.000, terwijl er nog an dere onregelmatigheden moeten zijn' ge pleegd. Mr. F. is vermoedelijk naar het bui tenland gevlucht. Ekkehard-Spieie. Een 35-tal Duitsche studenten, waarbij enkele dames, reizen al eenigen tijd door verschillende landen om daar bekendheid te geven aan de Duitsche volkskunst. Ze zijn nu ook in Nederland verschenen en komen Maandag a.s. in Amicitia. Hun zeer geva rieerd programma bevat volksliederen, oude muziek en volksdansen uit Oostenrijk, Zwe den en Duitschland. Een zeer succesvol nummer is daarbij de Doodendans. De be doeling is en dit maakt deze uitvoerin gen nog meer sympathiek, dat de netto op brengst zal dienen voor de oprichting van een school, waarop behalve voor de geeste lijke een grootere plaats wordt ingeruimd voor de lichamelijke opvoeding. Wij ver wachten voor deze uitvoering groote be langstelling. Friesch vee naar Mexico. De heer K. J. Kuperus, te Engelum, zal in het laatst van October wederom met 100 Abonnement per jaar f 2.50 fr p post I 3.60. AdvertenlIBn 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeellngen hooger. Abc» nemen t belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis gr olMtal in de SNEEKER COURANT in het laatst van October wederom een transport Friesch vee, ongeveer stuks, naar Mexico vertrekken. De gemeente Amsterdam en de actie tegen den woeker. Donderdag hebben zich voor het scheids gerecht voor werklieden te Amsterdam drie werklieden, verbonden aan den Gemeente lijken Reinigingsdienst, te verantwoorden gehad, wegens overtreding van art. 20 van het werkliedenreglement, waarbij het aan gemeentepersoneel verboden is hun loon te cedeeren. Aan deze werklieden was voor waardelijk ontslag gegeven: dientengevol ge diende Donderdag de zaak voor het scheidsgerecht. Een der drie werklieden had van een zekeren Lamertz, woonachtig aan de Huydekoperstraat f200 geleend om ver sterkende middelen te kunnen koopen voor zijn kinderen (de man heeft er zes, van 6 bedrag moest hij f 25Ó terugbetalen’ in ter- van die f 5. kwamen f4 in handen van Lamertz, fl irr va.. ..jw.t., ^en spaarfonds, waaraan degenen, die bij help; alpenmuts, H. Nijhuis, Galigastraat; Lamertz in het krijt stonden gedwongen - -waren deel te nemen. De man had twintig termijnen afbetaald, toen hem geruchten ter oore kwamen, dat het geld van het spaar fonds bij Lamertz allesbehalve veilig was. Hij won het oordeel van zijn organisatie in en kreeg het advies om niet verder te be talen. Een commissie uit de organisatie V. D. O. Z. begaf zich vervolgens naar Lamertz om inzake het Spaarfonds nadere .inlich tingen te verkrijgen. Deze verklaarde zich bereid tot een regeling en beloofde geen beslag op het loon te zullen leggen, voor die regeling met de commissie getroffen zou zijn. Hij moest over die regeling echter eerst met zijn directeuren spreken! En vlak daarop liet hij, in flagrante te genspraak met zijn belofte, beslag leggen op het loon van den man, wien hierop door B. en W voorwaardelijk ontslag werd aan gezegd. Zoo geschiedde ook met een tweeden werkman, die f 150 had geleend voor de begrafenis van zijn moeder. Een derde leen de f 100.hiervan kreeg hij echter slechts f 55 in handen, omdat hij een vroegere lee- ning nog niet had afbetaald. Geen van drie ën had voorschot bij de gemeente durven vragen, ook omdat ze opzagen tegen de vele vragen, die gesteld worden. Door het scheidsgerecht was Lamertz als getuige op geroepen, die echter telefonisch had be richt, niet aanwezig te kunnen zijn. Den vo- rigen dag, zoo zeide hij, had hij een schrif telijk bericht van verhindering gezonden; dit was echter nog niet in handen van het scheidsgerecht. Als verdediger trad het eerst op mr. P. Endt. Deze begon met de aandacht erop te vestigen, hoe een regeling, als door de ge meente Amsterdam is getroffen, waardoor de cessie van de loonvorming gevólgd wordt door bedreiging met ontslag voordeelig is voor de woekeraars. Immers zulk een rege ling geeft den woekeraar zekerheid, dat de hun verschuldigde gelden betaald zullen worden. Wat is nu een dergelijke cessie? Voor een cessie is allereerst noodig, dat er een over eenkomst voorafgaat.' Hieruit volgt, dat wanneer deze overeenkomst waardeloos is, ook de cessie nietig is. PI. stelt zich op het standpunt, dat het onderhavige contract waardeloos is, omdat het onzedelijk is. Dus kan geen straf volgen. PI. acht ’t contract niet onzedelijk, omdat ’t een woekerovereen- komst is, maar omdat er een gedwongen sparing aan verbonden is, welke op zich zelf een onzedelijke overeenkomst is, maar zeker in dit geval, waar de spaarder de innerlijke overtuiging koesterde, dat degeen, hoörd. Daarbij kon de man slechts met ge- den. Donderdagmorgen om half elf is B. in vormde hij een ander kabinet, was daarna minister van buitenlandsche zaken in de ka binetten Marx, Luther. Steeds voerde hij een verzoeningsgezinde politiek (Locarno), in 1926 kreeg hij met Briand en Chamberlain staande iepen door de iepziekte zijn aan- kabinet-Hermann Müller was hij weer de linden of eschdoorns worden vervangen. Een meteoorsteen gevonden. Een ingezetene van Borger, des avonds plan, niet meer mogen aanschouwen, zag plotseling in zijn onmiddellijke nabij- van verzoening, door Duitschland sedert Ua nnnirrn iornn ïnnrnloirl neden vallen. Dichterbij gekomen zag hij een gloeiende vuurbol op den grond liggen. Van een in de nabijheid zijnd plekje water werd gebruik gemaakt om hem af te koe ien en mede te nemen. Bij onderzoek bleek nu, dat het een meteoorsteen was, wegenae 300 grammen. De losse werkman B. is vergezeld van zijn vrouw, school D aan c_ onderwijzer te lijf gegaan, omdat deze een zien. Zijn staatkunde heeft zichzelf in de i -- - - - had opgelegd. Tegen den man is proces- >s hij gestorven. intriges, nijd, heimelijk en openlijk verzet heeft hij op zijn weg ontmoet. Hij was te gen alles opgewassen, want hij bezat in den top van zijn kleinen vinger meer talent dan in de hoofden van alle Hugenbergen en hun omgeving voorhanden is. Leider der Duitsche buitenlandsche politiek in een tijd perk van onmenschelijke moeilijkheden, lei der eener partij, waarin vaak de meeningen tegen elkander indruischten, strijder voor en vertegenwoordiger van Duitschland naar binnen en naar buiten: zijn smal geworden schouders moesten meer torsen dan zijn ge zondheid toeliet. Uit den Haag was hij doodmoe en uitgeput teruggekeerd. Gedu rende lange dagen moest hij telkens tot diep in den nacht met een laatste rest zijner krachten strijden voor de bevrijding van het Rijnland. Daarna moest hij naar Genève, moest hij* weer spreken, terwijl uit Duitsch land het gebrul tot hem doordrong van de mannen, die hem met krenkingen bedankten. Hij heeft voor de verwezenlijking zijner ideeën en het bereiken van zijn doel zich- woning een meisje stond te praten met een voor een onderzoek naar zijn geestvermo- gepleegd. Hij heeft Frittemahovenstraat 3; tompouce (zwart), L2- .x'1, fieleende P. Wagenmakers, Swartsbuurt 18; fantasie- doekje, W. L. Blom, 3e Zomerrakbuurt 18; [mjnen van f5 per week: sleutel, F. Sterk, v. d. Heijbuurt 18; pedaal fA van een rijwiel, T. v. Tuinen, Nieuwe Self- beursje met inhoud, M. Zwaga, 2e Zomer rakbuurt 34;Cypersch poesje, Th. de Jong, 4e Frittemahovenstraat 4;-gouden zegelrin- getje, J. v. d. Woude, scheepsboord, Sperk- hem. (Per. Tel.) Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde heden voor het can- didaatsexamen rechten de heer C. Wijtzes van Sneek. Onze vroegere plaatsgenoot de heei W. de Boer, thans agent van politie te ’s Hertogenbosch, is geslaagd voor het politie- diploma met aanteekening aan de R.-K. Po- litie-vakschool aldaar. Bioscoopnieuws. De Bioscoop bij de Waag brengt deze week het tweede deel van de sensatio- neele avonturenfilm Tarzan. De velen die het eerste deel zagen, zullen dit tweede niet willen missen. Als extra hoofdnummer gaat daarbij een oerkomische film getiteld: ,,Een gedwongen rustkuur”, waarin Reginald Denny de hoofdrol heeft en zijn beste been tje voorzet. De A m i c i t i a-B i o s c o o p geeft de eerste dagen „Man tegen Man”, een Harry Piel film, dus een sensationeel gebeuren. De charmante Zwitsersche vrouwelijke ho- tel-detective miss Norton ziet in den all round sportsman Harry Paulsen, die zelf ’n valsche muntersbende naspoort, een oplich ter en maakt het hem zoo lastig, dat hij het hotel ontvlucht. In een bank neemt Harry dan, in de vermomming van een roover, een massa valsch geld in beslag, doch wordt gearresteerd door politie, die in werkelijk heid handlangers van den leider der valsche munters, de hoofdkassier, zijn en die hem in het gebergte brengen, waar hij ontsnapt. Hij ontmoet miss Norton, die hij tweemaal redt uit handen van de bende en samen ont hullen zij te Bern het geheim van de val sche munters. Van Maandag af hier een herhaalde op voering vah de prachtfilm „Faust” met Jan- nings als Mephisto en Myrnau als regis seur. Aankondigingen. Zondag 6 Oct. 10 uur voorm. Harmonie. Ver. v. Rel. Jeugd samenkom sten. Spreker dr. H. de Vos. Zondag 6 October. Kaatsver. Sneek In de Harmonie. Aanvang 8 uur. Voordrachten, Muziek, Prijsultdee- Hng kaatscompetitie enz Bal. Maandag 8*/> uun Amicitia. Fkke- hard Spiele, Volkskunstavond. Stresemann. f Tot het laatst toe werkend voor het wel zijn van zijn land, is dr. Stresemann Don derdagmorgen aan een beroerte overleden. Reeds 2 jaér lang was deze gebeurtenis te wachten. Zijn doktoren hadden den minister dan ook dringend aanbevolen niet te hard te werken. Pas eenigszins hersteld van zijn nierziekte kreeg de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken het zware werk der Haagsche conferentie, terwijl hij nu geroe pen was het door hem aanvaarde Young- plan in de Rijksdag te verdedigen. De Woensdag was, hoewel Stresemann leed aan bronchitis, heengegaan aan allerlei conferenties, toen te 11 uur ’s avonds hem de beroerte trof, die hem eerst verlamde en daarna doodde. Een man van groote bekwaamheid en werkkracht is heengegaan, wiens invloed op de wereldpolitiek nog lang zal voelbaar blij ven, een man, die zijn laatste krachten aan de belangen van zijn vaderland gaf. Gustav Stresemann is 10 Mei 1878 in Berlijn geboren, kwam in 1907 voor ’t eerst in de rijksdag en was tijdens den oorlog een voorstander van annexatie. Na den oorlog heeft hij zijn inzichten echter in overeen- dêrdagmoTgen' vroeg heeft de"inspecteur stemming met de werkelijkheid gebracht en van den justitieelen dienst In de eerste af- reeds tijdens de Roercrisis steunde hij een deeling den man, die D. B. bleek te zijn, ge- vredelievende^ tegemoetkomende politiek. In hoórd. Daarbij kon de man slechts met ge- J baren op de hem gestelde vragen antwoor- binet, dat in October aftrad, in November l. J- het ziekenhuis overleden. Iepziekte. Bij een onderzoek is gebleken, dat ruim 250 van de langs de wegen te Wormerveer de NobelprijsJ voor den vrede. Öok in het staande iepen door de iepziekte zijn aan- kabinet-Hermann Müller was hij weer de getast. Zij zullen worden gerooid en door minister van buitenlandsche zaken. Hij heeft de volledige likwidatie van den oorlog, de inwerkingtreding van het Young- maar den kunstweg BorgerRolde passeerende, z>Jn naam blijft verbonden aan de politiek zag plotseling in zijn onmiddellijke nabij- van verzoening, door Duitschland sedert heid een groote vuurstraal snel naar be- eenige jaren ingeleid. De N. R. Crt. schrijft: Aan de hartelijke samenwerking van Stresemann en Briand is het te danken, dat thans eindelijk de laatste voor het Duitsche volk zoo hatelijke overblijfselen van den oorlogstoestand zullen verdwijnen en ook de laatste zone aan den Rijn in Juni ont ruimd zal worden. Bij zijn leven heeft Stre- osemann nog het doel, waarnaar hij zoo ge- de Marktstraat te duldig gestreefd had, de bevrijding van het Wormerveer binnen gedrongen en daar een Duitsche gebied, in tastbare nabijheid ge- -- _x-zi--£’-1 -ie kind van B. een zijns Inziens onbillijke straf uitkomst gerechtvaardigd-en triumfeerend verbaal”opgemaakt W>j moeten denken aan een uitlating van Bismarck: „Het vaderland dienende, sloop Nederland en België. jg mijzelf patriae inserviendo consumor. De correspondent der N. Rt. Ct. te Brus- De staatszorgen, het onafgebroken werk, sel meldt: de aanhoudende strijd tegen zijn tegenstan- Naar aanleiding van het van Belgische ders in zijn eigen land, het reizen en trek- zijde opgevatte plan, tot oprichting te Lau- Ren en confereeren knaagden aan zijn door sanne, van een monument der Belgische er- een kwaal ondermijnde krachten. Telkens kentclijkheid, ter herinnering aan de tijdens heeft het gerucht geloopen dat Stresemann, den oorlog in Zwitserland, aan Belgische om de wille van zijn gezondheid, het roer uitgewekenen, gewonden en geïnterneerden aan een ander zou moeten overgeven. Maar verleende gastvrijheid, stelt de Indépen- hij heeft volgehouden, evenals de man die dance beige, die plots tot betere gevoelens z00 lang als vinnig strijder in het andere ten opzichte van Nederland blijkt te zijn ge- kamp tegenover hem had gestaan: Poinca- komen, de vraag wanneer men er ook eens ré. Van dezen heeft minister Maginot pas aan gaat denken Nederland een tastbaar getuigd: „Toen hij voor het laatst de tri- bewijs te geven van den dank der Belgen bune verliet, na een bovenmenschelijke in voer de liefderijke behandeling welke de op spanning, deed hij mij denken aan den sol- zijn grondgebied gevluchte Belgische bur- daat die temidden van den strijd weggaat ,gers er mochten ondervinden. De onthulling en tracht te glimlachen om zijn makkers van dit monument zou dan het volgend jaar, niet te laten merken dat hij getroffen is”, ter gelegenheid mede van het Belgische Ook Stresemann was een getroffene, maar eeuwfeest, kunnen plaats hebben en het is hield den strijd nog vol, omdat hij het pian- zonder ongenoegen, dat de Indépendance Young eerst in veilige haven wilde loodsen, beige, naar zij althans beweert, in het co- Dit is hem niet vergund geweest. mité dat de noodige gelden zou inzamelen, Als de politieke hartstochten uitgewoed den Antwerpschen burgemeester van Cau- zijn, zal het geheele Duitsche volk eensge- welaert naast Louis Piérard, dr. Terwagne, zind aan de ontzaglijke verdiensten oud-minisetr Huysmans en Gallo (de Gustav Stresemann recht moeten laten anti-Nederlandsche redacteur van de Na- dervaren. tion Beige), zou zien zetelen. Theodor Wolff, de hoofdredacteur van Een petroleumbrand. het Berliner Tageblatt, schrijft: De brand in de petroleumbronnen te Mo- Wie dit strijdende, nooit rustende tem- reni (Roemenië), die thans 4'/2 maand perament heeft gekend, zal het nimmer kun- heeft geduurd, wekt in vakkringen steeds nen vergeten. Stresemann werd vervolgd, grootere bezorgdheid. De aanvankelijke beleedigd, gekrenkt en belasterd door de druk van 220 atmosfeer is thans gestegen handelingen van ontaarde tegenstanders, tot 260 en de erupties gaan niet meer door die het laatste gevoel van fatsoen met een de schachten alleen, maar hebben reeds on- mogelijkheid van het voeren van een strijd dergronds een weg gevonden en worden be- zonder gemeenheid hadden verloren. Ook geleid door onderaardsch gerommel. De vaklieden zijn volkomen radeloos, daar het blusschingswerk geheel en al zonder resul taat is gebleven. Tot dusverre heeft men twee tunnels naar de brandende schacht ge graven. Men is thans bezig aan een derden tunnel, doch het werk vordert slechts lang zaam. Men is 120 meter van de bron verwij derd. Een aantal vaklieden uit Amerika zijn te Moreni aangekomen. Tot dusver bedraagt de schade meer dan een milliard lei. Ter dood veroordeelde De rechtbank te Schneidemühl heeft den metselaar Victor Ewerth, die op het oogen- blik in een inrichting te Verlijn-Wittenau wordt verpleegd, wegens moord en roof onder bezwarende omstandigheden, ter dood veroordeeld met verlies van burger lijke eererechten. Hij heeft op 21 Augustus 1920 den koop man Ziebols uit Dresden doodgeschoten en van 5000 mark beroofd. De zaak is eerst thans voor de rechtbank behandeld, omdat Ewerth langen tijd in observatie is geweest zelf geofferd. Eiken dag heeft hij zelfmoord jongen man, die zijn arm om haar Schouder gens. It 164 »dsa II ,.„o NIEUWE SNEEZER COURANT Telefoon No IM) Een indringer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1