Xostelooze in- en herinenting. BERVOEIS t Firma H We^tgrhof TROMP SNEEK J! DE VALSCHE GRAVIN TUTTI PRUT TI merk Fiima JOHs. TBOMP, Sneek II 3 De Etalages Firma Johs. Tromp zijn zoowel voor Dames als Heercn bijzonder interessant! MIEMEIJER Reclamekolom PRUIMSTER NI EMEU ER icieel Orgaan der Gemeente teel Verschijnt per pondspak 50 cent NIEUWSTIJniNGEN, FEUILLETON I M- Kloosterbalsem Xatereag Sb October - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL OMDAT 46e Jaargang Tweede Blad No. 2 Offlciöel gedeelte. illiillliil»®! van per pakje 10 cent. Een genot voor den Pruimer is e A e SIGAARTJES geeft aan den inhoud een bijzonder cachet van vertrouwen. Grootste tabaksproductie in Nederland. Allerfijnste kwaliteiten. L£VjRTRAAM Elke verpakking, getooid niet den naam DRAl5tt1A-vANVALKEhBURG'S-' i Firma JGHs. TROMP - Soaek Uitgave: KIEZEBRINK Co. SN EEK - Telefoon No IM lilliililllliMlllllilill e f EDGAR WALLACE. Uit het Engelsch vertaald door Jhr. R. G. NAHUYS. 14. HOOFDSTUK IX. eens met mij uit nemen, niet waar, gravin? Goeden morgen, mijnheer Praye,” zeide omhoog trok, als was de man tegenover een van hen was. 4. KLEEDING NAAR MAAT s - 25 30 40 Encephalitis na inenting. In de week van 22 tot en met 28 Sept, werden 15 gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid gebracht. Kind aan encephalitis overleden. Te Delft is overleden een 6-jarig meisje, dat lijdende was aan encephalitis na inen ting. moeten gecontroleerd worden. De aflevering der waren moet solide zijn: goed papier en netjes, degelijk verpakt. Vooral op tijd af leveren is een eerste eisch. Spr. besluit met te waarschuwen tegen gemakzucht onder middenstandsmenschen; er wordt geklaagd over en gescholden op de toestanden en op anderen; overal wordt Ct Ct. Ct. DINSDAGS co VRIJDAGSAVONDS bij Engris: 'i' door om zich heen, tot hij gevonden had wat hij zocht. Een man, die geen bezigheden scheen te hebben stond met den rug naar den man met het hoogroode gelaat gekeerd, op den hoek van de straat. Na slechts één oogen- blik geaarzeld te hebben, stapte hij vastbe- TAriTAÖIf- UL5TED5 noarrnMt vanaf 42.- rAF1TA5lt- dcmi'ö '■.’dan maat ^onóf; QËÖEH- JA55EH naanmaat ssü vanaf. gezocht, alleen niet bij zichzelf. Spr. hoopt, dat allen hard voor hun zaak gaan werken en dat begrepen wordt, wat gepaste en doel matige reclame vermag te bereiken, want reclame is de uiting van de energie en de thermometer van zaakkundige bruikbaar heid. verzet kwam. Toen zij alleen waren, duurde het eenigen „Dat „smoren” vind ik ongepast, oude tijd alvorens lady Moron het woord nam. Tusschan sigaar en sigaret in wenscht men nog iets anders, en daarvoor komen bijzonder in aanmerking doosjes van 10 stuks Ritmeester Bouquet Nero Ritmeester Junior NEEMT PROEF! Lady Moron zette het gesprek voort. -„Een detective? Ik begrijp waarlijk niet, Chesney, waarom jij je iets van detectives zoudt aantrekken. Gij zijt, hoop ik, immers geen lid van de misdadige klasse?” „Natuurlijk ben ik dat niet”, gaf hij bijna ruw ten antwoord, „maar dien man haat ik. Zijn naam is Dorn Michael Dorn. Hij is de eenige particuliere detective in En- MM fl De venijnige steken van Spit in den rug overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker’s Kloosterbal- «m, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. „Geen goud zoo goed” Hoe moet het middenstandsbedrijf reclame maken? Over dit onderwerp heeft mr. Joh. H. Scheurer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gelder- sche Vallei, op een districts-congres dier Kamer te Nijkerk gesproken. Allereerst wijst spr. op de noodzakelijkheid van reclame maken, waaronder spr. alles verstaat, dat de zaak of het artikel aandient of propa geert. Een middenstandszaak moet zijn re- clame-ideaal eerst heel hoog stellen, om daarna uit te rekenen, hoe hoog hij met zijn beschikbare middelen naar dat ideaal kan reiken en dan valt het vaak mee. Spr. be schouwt de reclame in 3 deelen: le. als de aankondiging van het bestaan en de- qua- liteiten van zaak of artikel; 2e. in het laten zien ervan; 3e. bij den verkoop en de afle vering van het artikel. Ten opzichte van het onder 1 genoemde acht spr. het een besliste fout, als er over dreven voorstellingen worden gekweekt, omdat een teleurgestelde kooper bijna nooit meer terug komt, afgezien nog van het na deel dat zoo iemand den winkelier berok kent door zijn rondvertellen van de desillu sie, welke hij had. Spr. wijst in dit verband op de onmogelijke opsnijerijen bij de recla me in Japan, waar bv. een papierhandelaar annonceert, dat zijn schrijfpapier de solidi teit heeft van een olifantshuid. Een zaken man moet nooit in de laffe methode ver vallen, om een concurrent die succes heeft, te gaan naapen ter misleiding van het pu bliek. Het moet den zakenman niet onver schillig zijn, wat en hoe de aankondiging van zijn zaak is. Hij moet zich inspannen op de keus van woord of teekening; vooral de ruimte niet volproppen met woorden. Men neme een opvallende, smaakvolle verdeeling van witte en bedrukte vakken. Plakkaten mogen niet storend aangebracht worden en vooral mag een stil natuurschoon er niet door ontsierd worden, want dan ergert de plaat de bezoekers en dan is het ’t tegendeel van reclame. De advertentie moet gericht worden op het directe doel, dat men voor zijn verkoop heeft: of men uitverkoopt, of een nieuw artikel er in wil werken, dan wel een oud artikel tegen een nieuw wil hand haven, eischt telkens een andere advertentie. Reclame en zaak moeten één geheel vor men, aldus gaat spr. voort. De reclame moet blik in de oogen. „Verbeeldt gij u dat ik aan u hang?” „Het is geen verbeelding van mij ik weet het zeker,” hernam de ander, terwijl zijn gelaat een barsche uitdrukking aan nam. „Ik merkte je reeds op, toen ik van morgen mijn kamers in St. James Street ver liet, en hield het er voor dat gij* bij toeval daar waart. En een van je bloedhonden heeft zich naar de Limbo Club begeven, met het doel de kellners uit te hooren. Wat steekt daar achter?” „Nieuwsgierigheid,” sprak de ander zacht, „niets anders dan nieuwsgierigheid. Ik denk er over een boek te schrijven over den veel- zijdigen misdadiger, en natuurlijk zal ik een paar bladzijden wijden geheel alleen aan jou.” De oogen van Chesney Praye vernauwden zich tot spleten, toen hij den ander zachtjes op zijn vest trommelde. „Ik zal je eens een wenk geven, Dorn,” zeide hij. „Blijf met je vingers van mijn bord af, of je zult je branden!” „De eene goede wenk is de andere waard,” antwoordde Dorn. „Blijf met je vingers van mijn vest af, of je krijgt een pak slaag van belang!” Hij sprak op den meest vriendelijken toon, doch de verontwaardigde man wist dat hij ieder woord meende, en liet snel zijn hand zakken. Hij was zijn woede nog niet geheel meester toen Dorn vervolgde: Wordt vervolgd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wym- britseradeel vestigen er de aandacht op, dat er in de verschillende scholen ge legenheid bestaat tot koste- looze inenting en herin- enting. Met het oog op het dreigend pokkengevaar is volgens de deskundigen inenting en vooral herinenting zeer gewenscht. Sneek, 1 Oct. 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. M. TROMP, Burgem. H. M. MARTENS, Secr. 'Y\c een uitvloeisel zijn van systematische ver koopmethode. Van veel belang acht spr. de collectieve reclame: eet veel fruit;‘eet meer brood, enz. Een advertentie als: Laat ’s win ters uw huis schilderen, heeft al heel wat schilders door een slappen winter gehol pen. Over het kleureffect zegt spr., dat ’t verst leesbaar is een zwarte letter op geel papier; daarna volgen: groene letter op wit papier, roode letter op wit papier enz., met als on duidelijkste de roode letter op groen papier. Ten opzichte van brieven en circulaires wil spr. ook geen snoeverij: netjes en een voudig. Niet met de hand, maar met een schrijfmachine geschreven; een gezellige toon in de brieven, geen breedsprakigheid. Vooral moeten de circulaires of brieven niet maar luk raak gestuurd worden, er moet zaakkundige selectie plaats hebben. Een aankondiging van feestartikelen zendt men niet in een gezin, waar een sterfgeval is. Wie graag met boekjes werkt, zorge er voor, dat behalve de reclame, er ook andere waardevolle gegevens in staan, dan blijft het bewaard. Het toonen van een zaak en haar artike len, d. w. z. het voorkomen, moet in orde zijn. Een eerste eisch daarvoor is, dat de kennismaking niet mag tegenvallen. Wat geannonceerd is, moet aanwezig zijn. Een zeer groote rol speelt bij de winkels de éta lage. Rustige étalages met eenheid, een goe de onder- en achtergrond, netjes geprijsd, doen het beter dan drukke. Er moet rekening gehouden worden met de clientèle: een élite- zaak wekke voor zijn chique clientèle geen afkeer door populair gedoe. En vooral moe ten de winkeliers op de jeugd speculeeren. Door verlokkelijke étalages voor kinderen heeft het vleiend dwingen van de kleine reeds menig moederhart tot den koop over gehaald. Versieringen in étalages moeten spaarzaam en met zorg worden aange bracht. Bij de opening van een slagerswin kel moet het niet lijken, alsof tu^schen de bloemen hier en daar een stuk vleesch ligt. Het spiegelen der ruiten wordt voorko men door lichten achtergrond. De waren moeten met zorg opgesteld worden, terwijl de prijsaanduiding uniform moet zijn. Net heid moet wel nummer één zijn, ook van het personeel en onmiddellijk daaraan past cor rectheid. Zelfs de loopjongens op straat bij de Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand September 1929. Brieven. Binnenland. G. Gobelens, Am sterdam; mevr. T. Halbertsma, Apeldoorn; A. Tonkens, Groningen. DE ALASTRIM. Statistiek over September. In de week van 22 tot en 28 Sept, zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen vijf ziektegevallen en vier sterfgevallen. Van 1 Sept, af kwamen voor 77 ziekte- en 11 sterfgevallen. Sedert het eerste waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 283 ziekte- met 16 sterfgevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft werden gemeld 51 gevallen, zoodat het aan tal sedert 1 Sept, aldaar waargenomen ge vallen 183 bedraagt zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen in andere gemeenten waargeno men: Hilversum 1, Amersfoort 1, ’s Graven- hage 1, Hellevoetsluis 1, Hilligersberg 1, Noordwijk 1, Pijnacker 5, Rijswijk 2, Schie dam 1, Barneveld 1, totaal 15 ziektegeval len. Totaal-generaal voor de maand Septem ber 310 ziekte- en 11 sterfgevallen. Zeven nieuwe gevallen te Delft. Te Delft zijn zeven nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. De aflevering van entstof. In de week van 22 tot en met 28 Sept, werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 210.776 per sonen. Rotterdam voor 42.046 personen (waarvan 291 vaccinaties en 11.135 revac- cinaties in de koepokinrichting), Groningen voor 12.676 personen (waarvan 96 vacci naties en 366 revaccinaties in de koepok inrichting) totaal voor 265.498 personen. raden op den schijnbaar niets vermoedenden Michael Dorn af. „Draai je eens om, Dorn!” Dorn keerde zich langzaam op zijn hielen „Wat is je bedoeling dat je zoo aan mij I hangt?” Michael Dorn trok van verbazing zijn wenkbrauwen samen. „„Hangen?” O, je bedoelt dat ik je volg, vermoed ik? Ik ben van dat taaltje van de Londensche misdadigerswereld nog niet zoo goed op de hoogte. In Indië zouden wij het1 noemen1 „Hoe het in Indië genoemd wordt, komt er niet op aan,” viel de ander hem ruw in de rede. „Wat denkt ge er mee te bereiken?” Dorn zag hem aan met een peinzenden Voor den handel tegen fabrieksprijzen by Opgericht 1901. Groothandel in Tabaksfabrikaten. en Lois begon bijna te denken dat haar lady schap haar aanwezigheid vergeten was, tot zij aanving te spreken, zonder het hoofd in haar richting te wenden. „Er blijft vandaag niets voor u te doen over. Ik heb al mijn brieven reeds beant woord. Wij lunchen te half twee, en het spreekt van zelf dat u altijd bij ons zult aanzitten, behalve wanneer wij fasten heb ben. Wij dineeren te acht uur. Om den an deren middag moogt gij van vijf tot tien uur uitgaan, en gedurende alle weekends, die ik buiten de stad doorbreng, zijt gij uw eigen meesteres. Thans kunt gij gaan, juf frouw Reddle,” en na aldus haar afscheid gekregen te hebben, begaf Lois zich naar haar kamer, er over peinzende hoe zij den tijd tusschen de beide maaltijden zou door brengen. Na het huis in Chester Square verlaten te wonderde, dat hij zich niet in de lippen had hebben, keek Chesney Praye rechts en links gesneden. „U, jonge dame, hoop ik meermalen te ontmoeten,” zeide hij opgeruimd, toen hij Lois met onnoodige warmte de hand schud de, zijn glinsterende oogen geen oogenblik Abonnement per jaar f 2.50 (r. p post f 3.60. Advertentifin-. 0 ct. p. regel Ing. zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertenllën worden tevens gratis ge- Diastol In de SNEEKER COURANT ten minste, zoo’n verhaaltje heb ik mij laten vertellen”. Wat wilde hij eigenlijk zeggen met „smo ren”, vroeg zij zich af, en raadde dat hij er mede bedoelde dat „hij geen genade kende”. En wat voor soort van man was deze mijnheer Chesney Praye, dat hij der gelijke platte uitdrukkingen tegenover zijn adellijke beschermster durfde bezigen? Doch zij had wel eens gehoord van man nen en vrouwen, die zulk een onwankelbare positie in de behuizingen der aanzienlijken j op gemeenzamen voet om te gaan met die- dansen,” zeide Lois. genen die zij behoorden te eerbiedigen, en „Dan moet u mij kiezen,” rperkte de man, zij vermoedde dat mijnheer Chesney Praye die haar niet begrepen scheen te hebben, een van hen was. op, „want ik ben een echte spring-in-’t- Lord Moron was de man die er tegen in veld!” Toen zij alleen waren, duurde het eenigen heer”, zeide hij met trillende stem. „Dat is De oogen op het plein benedenwaarts ge- geen uitdrukking in het bijzijn van een jon-1 richt, stond zij met haar handen op den rug. naar onze Speciale tlaatafdeelin^? onze coupeurs en kleermakers minstens even bekwaam zijn ais die van welke speciaalzaak ook en wq door onze ^ecombtneepde tnkoopen eene keuze tegen ladere ppqzen kunnen voorleggen 0^- geland die iets waard is, Scotland Yard haalt hem overal bij; zij hebben daar een kolossalen dunk van hem. Hij was de man die den inval in de Limbo Club leidde, en hij trachtte een bekentenis uit mij te krijgen dat ik een van de eigenaars was, wat ik natuurlijk heette liegen”. Michael Dorn was thans uit het gezicht verdwenen, en het meisje was dankbaar dat de opmerkzaamheid van de anderen geheel door hem in beslag genomen was, zoodat men niet verder op haar gelet had, anders moest haar gezicht verraden heben dat zij den man kende. Een detective! Op dit oogenblik vulde mijnheer Chesney Praye zijn verdere be schrijving aan. „Die kerel is voor geen klein gerucht, zelfs voor den duivel niet bang”, zeide hij, eigenaardig genoeg dezelfde woorden als Lizzy Smith bezigende. „Hij is volkomen onkreukbaar, en zou zijn eigen ongetrouw de tante „smoren” om haar een bekentenis te ontwringen. Hij is Onder-Commissaris van Politie in Indië geweest, doch nam zijn ontslag om de zaak te kunnen behandelen van een Afrikaanschen millionnair, wien van de hare afwendende. „I1T mag haar wel men documenten ontstolen had, en die hem vorstelijk beloonde toen hij ze terugbracht Komt zij van het platteland?” „Juffrouw Reddle heeft reeds een aantal I jaren in de stad gewoond,” antwoordde lady Moron, en het verwijt in haar stem zou I om. de meeste menschen hebben doen bevriezen, ...Ij.---d- doch Chesney was geen man die zich af- hij, terwijl hij zijn wenkbrauwen een weinig snauwen liet. „In ieder geval zal zij niet de plaatsen ge- hem de laatste persoon in de wereld, dien zien hebben waar ik van plan ben haar te hij in dat oogenblik verwachtte te ontmoe- brengen. Misschien zal haar ladyschap uten. vergunnen op een avond in de club te komen i „Wat is je bedoeling dat je zoo aan mij dineeren. Danst gij?” hangt?” „Indien de keuze van mijn danseurs aan innamen, dat zij zich konden veroorloven mij overgelaten wordt, kan ik tamelijk goed genen die zij behoorden te eerbiedigen, en ge dame wat?” Zijn moeder doorboorde hem opnieuw met haar dreigende oogen. „Zij hindert mij niet, Selwyn, en ik heb geen reden aan te nemen dat mijn secreta resse zich er door geërgerd zal voelen”. Hij kromp onder dien blik ineen, mom pelde iets onsamenhangends en sloop als een schuldige uit de kamer. Lois zou hem dolgaarne gevolgd zijn, doch zij kon geen reden aanvoeren. In haar plaats, werd mijn heer Chesney Praye weggezonden. „Ga nu heen, Chesney”, sprak de gravin. „Ik wensch met’ juffrouw Reddle het een en ander te bepraten.” Met zijn eeuwigdurenden grijns nam Ches» ney op overdreven wijze afscheid van zijn gastvrouw en boog hij zich om de plompe blanke hand te kussen, die zóó met juweelen ringen bedekt was, dat Lois zich later ver- I I j r e e f F.l ‘Sl rT VOOP NIEUW ENEEKZR COURABT f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3