Gebreiden Kleeding WESTERHOF’s Roodzak Thee DE VALSCHE CRAVIÏ I Wen, Breukbanden en Buikjordels VERKADE’s ARTIKELEN, eens of twee maal per week versche aanvoer bij het speciaal adres voor wederverkoopers Fiima JOHs. TBOMP, Sneek TROMP SNEEK Nieuwstijdingen. PRUIMSTER ^lEMEIJER Officieel Oryaae der tawle M. Niemeyer*’* Tabak zit niet zoozeer in den naam, noch in de reclame, maar bovenal in de onberispelijke kwaliteit Fa. Johs. Tromp - Sneek Katerdaa 19 October 1999 N% 4 Voor groot en klein ENORME KEUZE IRT ZIET ETALAGE TJERKSTRA merk FEUILLETON Opticien D. F. J. HOFSTEDE - -U 46e Jaargang Tweede Blad het succes met van van per pakje 10 cent. u H per ons 34 et Een genot voor den Pruimer is GRÖOTZAND 18 - Telefoon 332 X Het geheim Sliqrn- of Kinkhoest. AK<ers AbdLjsiroofX Ultiave: KlEZEBHiNK Go. SN EEK Telefoon No. 150 ZEcHOL^IMIJE ZKZOTjOZMT Pullovers, Vesten, Deux-Pièces uitzonderingen, behoort misbruik van door EDGAR WALLACE. Uit het Engelsch vertaald door Jhr. R. G. NAHUYS. 15. Wordt vervolgd. I. - SNEEK t i „Je hebt een puik baantje, Praye zorg dat je het niet kwijt raakt. Ik heb begrepen dat je zooveel als financieel raadsman bent van een hoogadellijke dame niet bepaald kieskeurig, maar van adel. Ik verneem ook, dat je haar aangeraden hebt eenig kapitaal in een paar van die twijfelachtige onder nemingen van je te steken, of haar tracht over te halen een paar, van die speelholen te financieren, die je den laatsten tijd zoo’n zoet winstje afgeworpen hebben, en ik zal binnenkort genoodzaakt zijn je met een ech- Dorn knikte. „Ik was het doch wat ik vragen wilde, B ij een twist gedood. Maandagnamiddag is bij de politie te Soest kennis gegeven, dat zekere M. de B., wonende te Soest, dood was aangeboffen op het erf van den heer B., aandenWiek- sloterweg. Nadat het lijk door de politie geborgen was, bleek bij de lijkschouwing, dat het lijk een wonde aan het achterhoofd vertoonde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de dood onmiddellijk door een vechtpartij was voorafgegaan. Dinsdagavond laat is te Nijkerk zekere Doodelijk ongeval bij militaire oefeningen. Dinsdag heeft op het terrein Kijk in de Pot, bij Bergen-op-Zoom, sergeant J. de Korte, van het veertiende regiment infanterie, het ongeluk gehad door een terugvallende schraag van een kolonnebrug tusschen schraag en ^choeiing bekneld te raken, waarbij hij met den rug op een paal terecht kwam, die hem in het lichaam tot de hartstreek door drong en vermoedelijk het hart raakte. Na verbonden te zijn, keerde hij te voet naar zijn woning terug, maar des middags is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. e i, n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Verbetering van ’t kiesstelsel. Het dagelijkscb bestuur van de Ned. Vereen, tot Verbetering van het Kiesstelsel Een verschrikkelijke positie. Op het rangeeremplacement te Bromberg geraakte een rangeerder onder de wielen van een locomotief, die hem beide beenen verbrijzelde. De redding van den onge lukkige ging met groote moeilijkheden ge paard. Men moest een montagewagen laten komen en de locomotief demonteeren. Deze werkzaamheden namen 4 uren in beslag, gedurende welken tijd de ongelukkige ver schrikkelijke pijnen uitstond. Eindelijk kon men hem naar het ziekenhuis vervoeren, waar hem beide beenen geamputeerd wer den Zijn toestand is hopeloos. - IS - patt, voor het laatst gezien? Ik meende dat zocht had, een opdracht gegeven had. „Wills, hier bij deze stallen is een garage te huur. Ik verbeeld mij dat deze het eigen dom is van haar Ladyschap zij stalt haar eigen auto’s in de Belgravia garage. Vind uit wie de agenten zijn, zeg hun dat ge de garage wilt huren en neem de sleutels in ontvangst zoo mogelijk vanavond doch in ieder geval morgen”. Hij overhandigde den ander een stukje papier waarop hij het adres van de agenten geschreven had, en zonder een woord be gaf de stilzwijgende Wilis zich op pad. Hij deed nooit vragen hetgeen in de oogen van Michael Dorn zijn grootste verdienste was. Michael bereikte Chester Square van de tegenovergestelde zijde. Hij zag den groe ten Rolls van Lady Moron voor de portiek staan, en mocht weldra het geluk smaken haar Ladyschap in persoon te zien, die, D. K. als de vermoedelijke dader aange houden. Woensdagmorgen is hij ter beschik king gesteld van den officier van Justitie te Utrecht. Naweeder Zaandamsche - staking. Bij de lossing van een schip in de Am- sterdamsche houthaven werd Dinsdagmor gen een voorman tewerk gesteld, die gedu rende de staking te Zaandam daar steeds als voorman bij de lossing der schepen had gefungeerd. De arbeiders aan dit schip wei gerden met dezen man te werken en leg den den arbeid neer. Toen de betrokken firma niet van zins bleek den voorman heen te sturen, werd hun voorbeeld gevolgd door de lossers van alle andere schepen, zoodat reeds van Dinsdagmorgen tien uur af het lossingswerk in de houthaven geheel stil ligt. Later is het echter hervat. stelt de volgende veranderingen voor: Vermeerderde invloed der kiezers, waar door niet langer bijna uitsluitend de candi- daatstelling maar eenigermate ook de stem ming over de voorkeurvolgorde der candi- daten zal beslissen belangrijke vermindering van het thans ver over de honderdduizend loopende aan tal van de ten gevolge der partijenversnippe ring verloren gaande stemmen een band tusschen eiken afgevaardige en een bepaald landsdeel, gelijk vroeger onder het stelsel der honderd enkelvoudige kies districten bestaan heeft. breker zijn slag sloeg. Door verbreking van een glasruit had hij zich toegang verschaft en in ’t kantoor was alles overhoop gehaald. De geldkist, Inhoudende een bedrag van plm. f 30 werd vermist en later op ’t terrein der wasscherij open en ledig weergevonden. De dief, die blijk gaf een man van ’t vak te zijn, had geen enkel spoor achter gelaten, maar desondanks wist de Leeuwarder politie wel in welke richting ze moest zoeken, ’t Was toch bij de recherche bekend, dat een bekend inbreker zijn verblijf in onze stad had gevestigd en reeds had zij vanaf ’t oogenblik dat deze, de 40-jarige ovenbouwer G. Z., uit Amsterdam, zijn intrek nam in een logement in de oude stad, zijn gangen nagegaan, omdat vermoed werd, dat hij hier niet enkel voor zijn genoegen was. immers, ’t was bekend.dat hij in zijn bagage een vrij complete verzameling loopers mee voerde. Bij onderzoek bleek, dat Z. een paar maal een bezoek gebracht had aan ’t kantoor van „Ozon”, quasi om te vragen naar een wasch, en dat hij bij die gelegenheid voldoende tijd gehad had om zich op de hoogte te stellen van de situatie ter plaatse. Dat was een aanwijzing, doch bij gebreke aan meerdere bewijzen, kon de politie niet de hand leggen op den verdachte. Begin dezer maand van 2 op 3 October, verbleef Z. een nacht op ’t politiebureau, omdat hij dronken op straat was aangetrof fen. Bij fouilleering vond men op hem een aantal loopers en een vrij belangrijk bedrag aan geld. Dit laatste was zeer verdacht en de politie geloofde dus wel zeker dat Z. Voor den handel bij Groothandel in Tabaksfabrikaten. Opger. 1901. Tel. 208 door haar zoon vergezeld, in den auto plaats nam en wegreed. Zij ging winkelen en zou tegen de lunch naar huis terugkee- ren, vermoedde hij, terwijl hij de zijstraat inslenterde, zijn stap verlangzamende, zoo- dra hij tegenover het huis was gekomen. Er was niets van het meisje te bespeuren, doch Michael Dorn was een man met een onuitputtelijk geduld. Het was niet Lois, die hij verwachtte of verlangde te zien. De man, dien hij afwachtte, trad naar buiten, ongeveer tien minuten nadat de auto van Lady Moron Chester Square overgestoken was. Hij was een zwaar, breedgeschou derd man met een vrij onaangenaam ge zicht, en Michael Dorn kende hem als de hofmeester van Lady Moron. Hij volgde hem op een afstand, en ditmaal bevond Michael zich op een zeer leerzaam spoor. ten politieman op de hielen te zitten.” „Jij vervloekte amateur!” voer de ander uit. „Je hebt de zwakke plek in mijn wapen rusting getroffen.” Dorn was de bedaard heid zelve, en een ondeugend lachje ver scheen in zijn fraaie oogen. „Ik heb het land, een „amateur” genoemd te worden. Ik heb je gewaarschuwd.” „Wij zijn hier niet in Indië begon Chesney, doch, zag te laat in dat hij een flater gemaakt had. „Ik ben hier niet in Indië, en jij ook niet.” De stem, van Dorn klonk vriendelijk, bijna bloemzoet. „Zeven jaren geleden was ik in Indië te Delhi en daar woonde ook een zekere flinke, jonge Bestuursambtenaar, tevens finantieel raadsman van een paar regeeringslichamen, wiens boeken niet vol komen klopten. Hij had een tekort van on geveer twintigduizend pond. Het geld kwam nooit terecht. Men hield de finanti- eele specialiteit eerder voor een stomme ling dan voor een schurk, en, hoewel hij uit den dienst ontslagen werd, bleef een ge rechtelijke vervolging uit”. Chesney Praye bevochtigde zijn kurk droge lippen. „Wat mij betreft, ik adviseerde tot zijn gerechtelijke vervolging”, ging Dorn voort. „Het was mij namelijk zeer goed bekend dat het geld op den naam van een vrouwe lijke vriendin in een Bank te Bombay ge deponeerd was. De hooge oomes te Simla waren zóó doodsbenauwd voor een schan daal, dat aan den dief” hij hield op en zag den ander op zijn beenen wankelen „aan dien dief vergund werd zich met zijn misdadig vergaarde schatten naar Europa uit de voeten te maken. En zie! Daar ont moet ik hem opnieuw in de rol van finan cieel raadsman!” Chesney Praye had zijn stem hervonden. „In dit land bestaat een strafbepaling tegen smaad”, zeide hij. „Er bestaan verscheidene andere straf bepalingen, onder anderen een uitmuntend strafwetboek. En tot de daarin vermelde Engrst: Groot aantal sollicitanten. LANGWEER. Voor de betrekking van concierge in het gemeentehuis te Langweer, tevens gemeentebode, hebben zich 236 sol licitanten aangemeld. L. N. Een geroutineerde inbreker gesnapt. Ongeveer een maand geleden werd er ingebroken in de stoomwasscherij „Ozon”, aan den Westersingel bij ’t oude tramstation te Leeuwarden. 't Was in den nacht van 7 op 8 September, van Zaterdag op Zondag, dat daar een in- KOPERKUNST SCHILDERKUNST PLATEELKUNST HOUTSNIJKUNSTenzt (HANDENARBEID) Benou^ctkeid op de bor-d van Llw kleine bekandell gij Wel bed rnet te. Hij was bleeker geworden dan hij eerst was. „Ik had u niet met die zaak in verband zal ik je tretfen, en met joo eventjes ook! gebracht”, zeide hij. „Ik wist dat ik ergens achteraf een vijand had. En die waart gij, niet waar?” Michael Dorn keek neer op de hem toe gestoken hand, doch greep haar niet. „Indien ik de strijdbijl, welke ook, met Chesney Pray draaide 'zijn oogen eerst jou begraaf, Praye”, zeide hij, „bezorgt het den eenen kant uit en toen den anderen, totmij slechts de kosten van een nieuwe te hij eindelijk die van den detective ontmoet- I moeten koopen. Bewandel je eigen weg en - -laat deze zoo recht mogelijk zijn. Indien je i mij op eenigerlei wijze den voet dwars zet, I :i, AAI, I” Hij >zag den ziedenden haat in ’s mans oogen, doch sloeg de zijne geen oogenblik neer. Eensklaps keerde Chesney Praye zich om en wandelde weg. De detective wachtte tot de man uit het gezicht was, sloeg daarna de zijstraat in, liep naar de paardenstallen aan de achter zijde van Chester Garden en stelde een nauwkeurig onderzoek in naar de achter gebouwen van no. 307. De bijgebouwen en garages aan den anderen kant van de stal len schenen hem bizonder belang in te boe- j zemen, en hij was met zijn onderzoek nog j niet geheel gereed, toen hij een ontmoeting had met het kleine mannetje, dat hij dien waar is je losbandige kameraad, Dr. Tap- morgen, waarin Lois Reddle zijn flat be llij zich doodgedrónken had, doch ik ver- neem dat hij te Londen moet zijn een jaar geleden werd hij door jou voorgesteld aan de gravin. Heb je haar meteen verteld wat hij alzoo op zijn kerfstok heeft? Of is hij thans haar medische raadsman? Of heeft hij weer zoo’n clandestien gekkenhuis op gericht? Die kerel komt vroeger of later aan de galg”. Praye bleef het antwoord schuldig. Zijn aangezicht vertrok zich zenuwachtig; een seconde lang dreef de lust bij hem boven zijn kwelgeest een slag toe te brengen, doch hij bezon zich. Met eenigszins bedaardere stem zeide hij: „Ik zie niet in waarom wij zouden twis ten over iets dat gebeurd is. Je vergist je indien je denkt dat ik geld sloeg uit die zaak te Delhi, en ik heb Tappatt in geen maanden gesproken. Doch ik weet dat ik je de een of andere kraak had gepleegd, doch tevergeefs wachtte zij op een aangifte. En toen In den morgen van 3 October de arrestant zijn roes had uitgeslapen, moest men hem, na zijn geld te hebben terugge geven, laten gaan. Hij kocht een spoorkaartje naar Amsterdam en reisde via Stavoren daarheen. Pas 24 upr later, Vrijdagmorgen kwam er uit Witmarsum de mededeeling, dat daar was ingebroken en een bedrag van onge veer f 300 ontvreemd. De benadeelde was de lompen koopman S. R., en ’t spoor van den dader wees on verbiddellijk in de richting van Z. R. had te Leeuwarden, in ’t logement waar Z. domicilie had, met dezen kennis gemaakt en in ’t gesprek waren zij overeen gekomen dat zij wel samen een handeltje konden doen. Niet hier, zoo had R. zich uitgelaten, maar dan moet je meegaan naar Witmarsum, hier heb ik geen geld. Accoord had de Amsterdammer gezegd, maar dan moet je even hier wachten, ik moet eerst nog de stad in. Zoo was Z. verdwenen, hij had dat bleek later de sleutels uit de overjaszak van R. genomen en was rechtstreeks naar Witmarsum gegaan, waar ’t voor hem toen een kleine moeite was om al ’t opgespaarde geld van den alleenwonenden R. weg te nemen. Toen R. tenslotte tot de overtuiging kwam dat hij tevergeefs wachtte, en naar Witmar- sum ging, kwam hij tot de ervaring, dat hem geen cent was gelaten. Dat bracht hem er toe om, waar hij er anders niet van houdt om de politie in zijn zaken* te moeien, naar den veldwachter te gaan en aangifte te doen. Bij onderzoek bleek, dat Z. zich na zijn bezoek aan de woning van R. geen tijd gegund had om op de tram te wachten. Hij was per auto naar Harlingen gegaan, had daar tal van café’s bezocht, overal betalend met groot geld blijkbaar om dat verdachte kapitaal maar gauw kwijt te worden, en was verder ook per auto naar Leeuwarden gereisd. Als gezegd, bracht hij den nacht die volgde, op ’t politiebureau door. De Leeuwarder politie zou, toen ’t onder zoek zoover gevorderd was, graag nog eens met Z. spreken en op haar verzoek mocht het Dinsdag de Amsterdamsche politie geluk ken Z. In de hoofdstad des lands aan te houden. Dinsdag is hij naar Leeuwarden getransporteerd en Woensdag werd hij ter beschikking van de justitie gesteld. L. N. ver_ njef overtuigen kan. Laat ons de strijdbijl trouwen niet. Eén simpel berichtje in een begraven”. onafhankelijk dagblad en je draait de doos «muo»! in, het Indische Gouvernement moge het pleizierig vinden of niet”. den eenen kan?7uil en toen den anderen, tot i mij slechts de kosten van een nieuwe te Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Ad verten tién: 9 cl. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge ol*j»t»t in de SNEEKER COURANT Adv. in Blokschrift). i e NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERADEEI. A"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3