MIJHHA Oh Ne. bestaat uit l bladen. m—rrM—wagtgWMts.menr-ii^rr i11—rw Bflicieel Orgaan te Gemeente tak. Horlogerie HENRI VAN ESGH ■- brengt - NieuwstijSiugeB. 46e Jaarg&iig Woensta^è 1<b October 1H9 Eerste Blad Reelamekolom Officiéél (iedeeiie. b cl Lj siroop. RIJWIELHANDEL 3IHGFL 4 W. WDRING. IUTO-VERHUUB F'dOfti' SüEEflt K o, VERSTOPPIHG^ jfco. 5 c» TECEM I I tabletten C vUrr <u.i rr-, SCHILDERKUNST PLATEELKUNST HOUTSNIJKUNSTenz1: CHAHDeKA.BEW) Eloctr*. Lampen, Zaklampen era Batterijen. Ruime winter-berging voor Rijwielen. LiW ÖKgav.*; KLEZJSbiil^ik e SNEEK Teleioou Na. 150 van propaganda ter versterking der gelederen E3 Aanbevelend, i I alle voorzorgsmaatregelen werd overwonnen is een nieuw noodlot over de arbeidersklasse gekomen. Dat is de permanente werkloosheid, die hier in Nederland 60000 a 70.000 menschen treft, ’s winters wel 100.000. Ook in het verleden bestond er werkloosheid, doch nieuwe mogelijkheden namen die op, maar het permanent werkloos zijn van zoo groot aan tal bewijst dat de arbéidersklasse dit vraagstuk niet de baas is geworden. Er zijn menschen, die in geen 5, 6 jaar werk hebben gehad, dat beteekent moreele degeneratie. Deze werkloos heid, te wijten aan de voortschrijdende mecha nisatie van de productiemiddelen, is voor het socialisme van groote, beteekcnis, omdat onder het socialistisch georganiseerde proletariaat nu een onderproletariaat gevormd wordt, dat in de Ver. Staten reeds in onmenschelijke toestanden leeft en nu ook over Europa komt. Voor dit onderproletariaat beteekent het socialisme, dat het proletariaat van 1880 rijkdom in het leven gaf, niets, het wordt cjpor dat socialisme niet geheven uit geestelijke nood. Dat is het eerste probleem. lioenen menschen willens en wetens in den dood heeft gejaagd. Ook het Shearer-proces bewijst welke krachten aan ’t werk zijn om een nieuwe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS STEEDS 'T BESTE dat wij eenmaal het socialisme zullen brengen aan alle volken over heel de wereld. Na deze rédevoering kwam de film in 5 acten „De drie dieven”, waarna de voorzitter de bij eenkomst, welke zeer druk was bezocht, sloot. Bij Apoth en Drogisten 50 jaar geleden leefde het proletariaat, door het industrialisme uit den grond gestampt, onder een geweldige druk; deel van dat proletariaat te zijn beteekende lijden en ellende van de eerste ademtocht af, persoonlijk lijden, maar ook het lijden van een massa, vloekend tegen eenzelfde lot en in opstand komend, tegen dezelfde maat schappelijke krachten. In de jaren 188090 hebben de arbeiderskinderen op het Friesche platteland de honger gekend, niet één dag, maar dag in dag uit, jaar in jaar uit. Het zede lijk verzet tegen die toestanden van de zwaar ste armoede hier, terwijl de grootgrondbezitters in Den Haag het geld er door biachten, bracht Troelstra tot het socialisme. Het industrieele proletariaat in Maastricht, het havenproletariaat der groote steden was er even slecht aan toe en over geheel Europa drukte het lijden, dat het deel van proletariaat was, de massa. Het leefde in prmoede en volkomen rechteloosheid, poli tieke rechten had het toen niet, sociale zelfs nu nog niet vele. Vijftig jaar geleden was het voor de bourgeoisie een ontdekking dat de arbeider ook een mensch was; dat men dat nu heeft aanvaard is te danken aan de strijd der socia- eerste schrede is gezet, aller inspanning, kracht en offervaardigheid is noodig om na de periode ets Gevecht met een r ijk s-veldwac ti ter te Dokkume r-N i e u w e z ij 1 e n. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur, bevon den zich in het café van den heer Meirink te Dokkumer-Nieuwezijlen de gebroeders H. en A. Z. Daar het sluitingsuur nabij was, verzocht de caféhouder hen zich te verwijderen. Aan dit verzoek wenschten de beide gebroeders jchter niet te voldoen. Ook na herhaald verzoek, weigerden zij om het café te verlaten. Zij namen een dreigende houding aan. De messen wer den te voorschijn gehaald. Nogmaals trachtte Meirink hen naar bui ten te krijgen, daar hij anders de hulp van de politie zou inroepen. Doch alles bleef zonder gevolg. Daar de rijksveldwachter Mulder, van Engwierum, juist ter plaatse was, werd deze geroepen. De hygiënische waarde van ultraviolette s t r a 1 e n door latend vensterglas. De Utrechtsche Gemeentelijke genees kundige dienst heeft een onderzoek inge steld naar den invloed van het ultraviolette stralen doorlatende „Vita glas” op de leer lingen van een lagere school te Utrecht. De gemeentearts dr. R. E. Wieringa, die de controle der kinderen op zich nam wist niet welk locaal wel of niet van vita glas ruiten voorzien was en stond dus onbe vooroordeeld tegenover het onderzoek. Hij beschrijft thans de resultaten in het Tijd schrift voor Sociale Geneeskunde. Ge controleerd werden gewicht, lengte, borst- omvang, haemoglobinegeha'te en algemcene toestand, terwijl ook de kinderen dichtbij de ramen vergeleken zijn met die verder in het locaal zaten. De slotsom is vrijwel negatief en luidt als volgt 1. Zooals het vitaglas gebruikt is inde school in kwestie, met bestraling slechts van hoofd en handen, c.q. armen, is van een invloed ten goede op de kinderen geen duidelijk bewijs geleverd. Misschien heb ben de kinderen aan den raamkant er iets meer van geprofiteerd, dan zij die achter in de klas hebben gezeten. Het verdient aanbeveling de proef nog eens te herhalen met kinderen, die enkele bovenkleeding- stukken hebben afgelegd deze proef zal bezwaarlijk genomen kunnen worden, 2. In de gewone klassen verdient het aanbeveling de zwakke kinderen zoo dicht mogelijk bij de ramen te plaatsen.” Vergelijkende onderzoekingen bij een school met wegschuifbare glazen wand bracht volkomen gelijksoortige resultaten. Zoodat ook deze uitkomst zooals de schrij ver het uitdrukt „niet krachtig pleit voor uitbreiding der Vitaglasklassen in Utrecht”. Nekkramp. Te Wormerveer is een geval van nek kramp geconstateerd. De patiënt is naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd, Te Warffum (Gron is bij een tienjarig meisje nekkramp geconstateerd. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Wed. J. GEERTSEMA te Groningen, om vergunning voor het hebben van een be waarplaats voor buskruit, ter berging van een maximum hoeveelheid van 20 K.G. buskruit, waarvan ten hoogste 3 K.G. los kruit, 15 K.G. Flobertpatronen en voor het overige metaal- patronen. in het gebouw aan de Groote Kerk straat no. 810, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3675; dat op Woensdag, den 30 October 1929, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen ,n deze mondeling en schriftelijk toe te lich en en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun- i’en nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 16 October 1929. 30-jarig bestaan afd. Sneek S.D.A.P. Veel bloemen sierden het podium van de Har monie, waar Zondagavond dit jubileum werd herdacht. Nadat staande gemeenschappelijk het eerste couplet der Internationale was gezongen nam de voorzitter, de heer P. Sikkes, het woord om allen welkom te heeten, in het bijzonder de ver tegenwoordigers der organisaties, nl. de V.A. R.A., Inst. v. Arb. Ontw., A. J. C., Soc. Dem. Vr.club, Eig. Geb. Vereen., Morgenrood, Steun in den Strijd, Ned. Arb. Sportbond, afd. S.D. A. P. te Balk, Deersum, Leage Gean, Bolsward, Ijlst, Vakbeweging: Ned. Bond van Kleding industrie etc., Schildersgezellen, Spoor en Tram, Overheidspersoneel, C. N. A. B., Straatmakers, Fabrieksarbeiders, Litho, Foto- en Chemigr., Typografen, Meubelmakers, Metaalbewerkers, Bouwvakarbeiders, Transportarbeiders en Alg. B. v. H. en K. Bloemen zonden A. J. C., S. B. B., Soc. Dem. Vr.club, afd. Balk, Deersum, Bolsward, I. v. Arb. Ontw., V.A.R.A., N. V. Arbeiderspers, C. N. A. B., Transportarb., Spoor en Tram, Schilders. Ook zonder tastbaar bewijs van meeleven zou de S. D. A. P„ aldus spr., overtuigd zijn van de belangstelling van deze organisaties, maar bij een jubileum behooren nu eenmaal bloemen. Telegrammen van gelukwensch waren inge komen van de h.h. mr. Sannes, fam. Smit te Goor, de oud-voorzitter IJtsma en fam., de afd. Sneek van de arbeiderssportbond. Naast een aantal oude getrouwen als de S. B. B., het centrum van vakafdeelingen in Sneek, de Zangver., die zooveel jaren al de beweging steunt, zijn er andere die pas kort werken als het Instituut en de Arbeiderssportbond, die spr. ,an harte welkom heet. Het instituut heeft al wat gepresteerd en van de sportbond koestert men de beste verwachtingen. Bij een 30-jarig herdenkingsfeest ziet men natuurlijk terug en We constateeren met vreug de dat onze afdeeling nu is gegroeid tot 360 .jden, een aantal dat vergeleken met dat van afdeelingen op soortgelijke plaatsen een gunstig figuur maakt, en aantoont dat de afdeeling de groei der partij, die nu 50 a 60.000 leden telt, heeft meegemaakt. Geweldig is de groei in de oreedte geweest, gelukkig echter ook in de diepte. Groote veranderingen zijn door en in de beweging tot stand gekomen. Kunnen wij dus tevreden zijn? Ja en neen. Ja in zooverre de be weging een invloed in de wereld uitoefent als niemand te voren had voorzien; de positie der arbeidersklasse is door haar een geheel andere geworden dan 25 jaar geleden. Niet tevreden kunnen wij echter zijn over het feit dat de orga nisatie nog lang niet zoo is gegroeid als wel nad gekund en nog lang niet in de positie ver keert dat zij haar eigen stempel op de bescha ving drukt. In de nabije toekomst doemen vraagstukken voor ons op welker oplossing de .beweging de handen vol zal geven. Slechts de Groote verscheidenheid in ZIE ETALAGE. ALLES GEPRIJSD hoogbejaarden mr. A. W. Romkesadjunct- directeuren, leden van het personeel uit Groningen, Lemmer en Amsterdam, afge vaardigden van de Winschoter Fxpeditie- MaaLchappij, der Drentsche Stoomboot- Maatschappij, de Delfzijlster Schuitenvoer- dersondernemfng, de HollandFriesland Groningen lijn, de IJsvereeniging „Gronln- waarvan wijlen de heer Nieveen was, Het tweede is het vraagstuk de socialistische gedachtenwereld, het socialistische leven vorm en gestalte te geven tegenover dat van de bour geoisie. Instituut en A.' J. C. doen hier baan brekend werk. De laatste tracht tegenover de laffe vermaken der bourgeoisie een eigen jeugd leven te stellen gegrond op kameraadschap. Helaas is er ook in de arbeidersbeweging een tendenz zich aan te passen aan de burgerlijke «evensgewoonten en geesteshouding; het jagen naar baantjes, kenmerk van burgerlijke levens- waardeering, waarbij de mensch wordt afge meten naar het baantje dat hij bekleedt en het geld dat hij verdient, komt ook in onze rijen voor. Er zijn tal van menschen, hoofdonderwij zers, leeraren, doctoren uit de arbeidersklasse voortgekomen, die zich daarvoor schamen; ook dat is een belangrijk verschijnsel. Blijkbaar heeft de burgerlijke wereld voor hen meer be koring dan de socialistische. Het kan zijn dat ook wij hier schuld hebben, dat wij nl. het so cialistische leven niet zoo schitterend hebben gemaakt, dat de waan van het burgerlijke leven er bij in het niet zonk. Socialisme is meer dan een beweging, het dient beleefd ook in werk plaats, gezin, eigen hart, het beteekent: makker zijn, kameraad. Het verschijnsel der verburger lijking is een niet gering gevaar. Een derde verschijnsel is het ontwaken van het Oosten. Het koelie-proletariaat van China, Britsch Indië, Ned. Indië, sedert eenige eeuwen op onmenschelijke wijze door het Westersch kapitalisme uitgebuit, wordt zich bewust mensch te zijn, de millioenen, met wier leven is gespot, rammelen aan hun ketenen. Het kapitalisme is hierin het socialisme voor, dat het 50 jaar vroe ger de beteekenis van het Oosten als wereld macht heeft begrepen; wij die de broederschap der Europeesc'he naties, dus internationalisme predikten, zullen inter-continentaal moeten gaan denken en het Oostersch proletariaat in onze gedachtenwereld opnemen, wij moeten leeren het als een schande te voelen dat men in Ned. Indië menschen naar Digoel verbant. Indië moet los van Holland, we hebben geen recht dit volk in z’n streven naar zelfbestemming te beperken, en we hebben voor dat recht op te komen, ook al zal dat misschien tot schade zijn der Neder- iandsche arbeidersklasse, als Indië zijn katoen tjes niet meer uit Holland betrekt en werkloos heid hier daarvan het gevolg is. Wij vechten niet voor ons eigen belang, maar om de rechten van den mensch over geheel de wereld. Niet zonder zorg zien wij daarbij naar de nationalis tische beweging in Indië; moge zij beseffen, dat zij in het socialisme een bondgenoot kan heb ben en mogen wij onze bruine broeders de hand toereiken. De socialistische gedachte heeft op die bevolking niet die invloed welke wij wel zouden wenschen; het kan onze taak voor de eerste 25, 50 jaar zijn voor hen het licht van het socialisme te doen opgaan. Dan is er het vraagstuk van den oorlog. In listische arbeidersbeweging. Het proletariaat „Juli 1914” van Emil Ludwig wordt nog eens duidelijk onthuld het gedoe der konkelaars, de schavuiterij der geheime diplomatie, die mil- Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten t p er la 1 e prfjs! OFFICIAL FORD DEALER miiw» in mii iiii—i ■niiuinin i— D s. B a n n in g, de spreker op dezen feest avond, met applaus begroet, stelde de uitnoodi- ging hier op te treden zeer op prijs. Spr. wil van twee gedachten iets zeggen. Hij wil de rekening opmaken van de verloopen jaren en daarna stilstaan bij eenige vragen van ’t heden in verband met de socialistische verwachting van de toekomst. naar het vervoerd. De beide Z’s staan slecht bekend en zijn -eeds meermalen met de politie en justitie in aanraking geweest. L.C. Een verdacht ziektegeval te Leeuwarden, De L.C. schrijft: Zondag is in een gezin in de Dokkumerstraat een ziekte geconsta teerd, waarbij twijfel rees of hier ook alas- triin in het spel kon zijn. Na overleg, ook met den inspecteur voor de volksgezond heid te Groningen, meenen de medici te mogen aannemen, dat men hier niet me' dastrim te doen heeft. Niettemin is de patiënt in de barak opge- aomen. Er worden getroffen. iets gezien van den strijd der ouderen, 30 jaar lang hebben uw ouders en grootouders de vaan van het socialisme hier hoog gehouden, wij zijn gelukkig geweest met onze roode vanen en roode harten. Er komt een tijd dat de ouderen de kracht niet meer hebben voort te gaan, dan zult gij jongeren samen de vaan voort moeten dragen! Kweek in je jonge leven dan de kame raadschap, die U zal steunen in den komenden j strijd. Tot ouderen en jongeren samen zegt spr.: gen”, uit 30 jaar strijd hebben wij het geloof geput eerelid was, fabrikanten, vele vrienden en bekenden uit scheepvaart- en andere kringen. Aan de groeve voerden het woord de heeren mr. A. W. Romkes, H. Nieveen uit Sneek en H, J. Harkema. Ongelukken. Zaterdagmorgen is bij de tunnel van den Craailooschenweg bij Bussum door den sneltrein, die om 9.37 het station Bussum passeert, een ongeveer 25-jarige man over reden. Diens hoofd werd op de rails ge vonden. Een Poolsche mijnwerker is Zondagnacht In de mijn Julia te Eijgelshoven in een tusschenschacht gevallen en dood opgenomen De mijnwerker M. B. uit Herzogenrath is Zaterdag in de mijn Karl Alexander on der afvallend gesteente geraakt en aan de bekomen verwondingen overleden. Zondagmorgen vroeg is te IJmuiden bin nen gekomen de stroomtreiler IJM168van de Ver. Expl. Mij. van welk schip de op varende W. de Graaf uit Scheveningen tij dens de wisscherij door een stortzee over boord geslagen en verdronken is. De man laat een weduwe en vijf kinderen achter. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAEIEEL. Begrafenis H. Nieveen. Zaterdagnamiddag halféén is het stoffelijk overschot van den directeur der Naamlooze Vennootschap GroningenLemmer Stoom bootmaatschappij den heer H. Nieveen onder enorme belangstelling op de Zuider- oegraafpiaats te Groningen aan den schoot der aarde toevertrouwd. De kist w'as on der een schat van ktansen, palmtakken en bloemstukken bedolven. Fr waren evenwel rooveel van deze betuigingen van liefde, oulde of sympathie gezonden, dat een af zonderlijke baar noodig was, om ze alle traks op de groeve neer te leggen. In len langen stoet, die zich over het kerk hof naar de laatste rustplaats van den over ledene bewoog, merkte men behalve familie leden onder meer op commissarissen der maatschappij, onder wie den president, den dreigd met de messen, rog hen te overreden, doch in antwoord hierop kwamen zij op hem toe en pro beerden hem te steken. Daar de rijksveldwachter in een nauwen gang stond, die lager was gelegen dan de vloer, waarop de beide Z’s zich bevonden, was de positie van Mulder verre van roos kleurig en kon deze van geen ander wapen gebruik maken dan van den revolver. Tot het laatste toe trachtte hij de beide woestelingen te kalmeeren, doch zij dron gen met hun messen in de hand dichter op hem aan. Uit zelfverdediging loste Mulder ten slotte een schot ter waarschuwing, over beiden neenmaar ook dat hielp niet, waarna Vsulder zich genoodzaakt zag, weer te vuren. H. Z. kreeg een schot in hebbeen be neden de knie, terwijl A. Z. twee kogels n het dijbeen kreeg. Na vooraf verbonden te zijn door dr. filma, van Kollum, zijn zij later per auto Diaconessenhuis te Groningen Adv. in Blokschrift).’ - De caféhouder verzocht de heeren Z. Zaterdagavond is te Geldrop de 42-jarige nogmaals naar buiten te gaan, doch zonderongehuwde stucadoor H. G., die in dron- i-esultaat. Daarop gelastte de veldwachter ken toestand de Sluisstraat overstak, onder om te vertrekken. Toen de beide gebroe-‘een vrachtauto van den expediteur J. H. ders den politieman echter zagen, keerdegekomen. De man was op slag dood, hun toorn zich tegen hem en werd hij be-i Te Best Is Zondagavond de 40 jarige Ireigd met de messen. Mulder trachtte loodgieter S. aldaar, die te fiets was, door een auto bij het passeeren van een anderen auto aangereden en gedood. S. laat een groot gezin achter. van dien tijd doet denken aan een troep schuwe vogels,, die bij elkaar kruipen als een roofvogel hun uit de lucht bedreigt om straks neer te schieten en een paar hunner uit elkaar te scheu ren. Het roofdier, het kapitaal, heeft duizenden pioletariërs gegrepen en geknauwd naar lichaam en ziel. Er is sedert dien veel veranderd; voelde het proletariaat toen zijn lot als een vloek, het wonder is dat de massa haar noodlot heeft weten om te scheppen tot een nieuwe belofte voor de toekomst, de massa is van noodlots- massa geworden toekomstmassa, dank zij het socialisme, het heeft deel aan het geluk van het heden. Wie zich van deze massa losmaakt wordt of ontworteld of een parasiet, die teert op de vruchten door anderen veroverd. Er is gekomen een stuk vrije tijd dat de mo gelijkheid beteekent het eigen geestelijk leven te i oorlog te veroorzaken. Er is'sedert 19J4 veel versterken en te verruimen. De krotten zijn niet alle nog opgeruimd, ook niet hier, maar een feit is het dat men er niet meer iiwwil; dan is er de verhooging van het welvaartspeil, ook ge deeltelijk te danken aan de voortschrijdende mechanisatie van het productie-proces, de af neming van het alcoholisme. De arbeider is niet meer alleen werkdier in de fabriek, slaap- en eetdier thuis. Dat alles is de moeite van het strijden waard geweest. Dat is echter niet het belangrijkste, het allerbelangrijkste is dat de arbeidersklasse zich haar menschenwaarde be wust is geworden, zij is bereid die waarde te verdedigen, men kan niet meer alles met haar doen wat men wil. Dat is te danken aan het socialisme; de Duitsche katholieke professor Theodor Steinbüchel erkent onomwonden dat in de jaren dat het kapitalisme op de arbeiders drukte, ajleen het socialisme voor de menschen- waarde der proletariërs opkwam. Wanneer daarover aan onze zijde blijdschap kan bestaan, moeten we toch niet al te optimis tisch zijn. Want terwijl het oude stuk nood veranderd, maar het gesol en geïntrigeer en het onwaardig gedoe op conferenties gaat voort. Spr. heeft persoonlijk groot vertrouwen in Ram say MacDonald, die in 1914 met Keir Hardie het socialisme trouw bleef, maar ook hij kan niet alles, hij zal moeten geven en nemen. Spr. weet niet wat er gebeuren gaat, maar vast moet voor ons staan, dat wij socialisten tegenover ieder nieuw oorlogsgevaar staan met onze groeiende wil om de wapenen over onze knie te breken en de kanonnen te vernietigen. Hier zijn ook uwe kinderen, zegt spr. tot de moeders, welnu als over 10 jaar misschien een nieuwe oorlog mocht .losbreken, moet gij voor uw kinderen gaan staan en zeggen: „raak niet aan onze kinderen, dat is aan ons zelf, dat is aan de nienschheid”. Voor onze kinderen beteekent het socialisme precies zooveel als wij er in ons eigen leven van tot werkelijkheid maken. Het socialisme be teekent geluk voor de vrouwen, is de leus voor de vrouwenmaand. Maar geluk krijgen we niet cadeau, daarvoor moet gestreden, geleden, ge offerd in volle toewijding. Gij kinderen hebt I in die gelederen zelf het socialistisch besef te [wekken, noodig voor ombouw van de kapita- I listische maatschappij in een socialistische. De periode van propaganda naar buiten alleen is voorbij, ook die naar binnen moet nu een groote plaats innemen. Dan is er nog iets waarover men niet tevreden TEL£F415 kan zijn; afdeeling moge hier met 360 leden een goed figuur slaan, als we weten dat hier 2200 roode stemmen worden uitgebracht, en 1 millioen in het land, bij 55000 partijleden, blijkt dat de propaganda onder groepen die dicht bij ons staan in geestelijk opzicht en teren op de moderne arbeidersbeweging broodnoodig is. Deze groepen vraagt spr. nog eens rustig te overwegen, wat hun leven zou zijn zonder de geestelijke kern der moderne beweging; het imperialisme van het moderne kapitalisme en de oorlog, dreigen nog altijd en nog steeds mist de beweging er tegen hun steun. We zijn onge twijfeld vooruit gegaan, het is niet zoo duister meer als 25 jaar geleden, de duisternis van 10 uur ’s avonds heeft plaats gemaakt voor die van 2 uur ’s morgens, de dageraad naakt; de arbeidersklasse, die eens stond in het hoekje waar de slagen vielen, kan straks in de zon van den klaren dag haar vanen ontplooien, ondanks de lage bestrijding van de zijde van andere be wegingen, wier laatste stuiptrekkingen zich bij de gehouden verkiezingen in lage verdachtma king heeft geuit. Die bestrijdingswijs levert het beste bewijs dat er ook iri die kringen iets ver andert, dat we er invloed krijgen, welke men met alle mogelijke middelen tracht te keeren. Spr. stelt het bijzonder op prijs dat speciaal de vakbeweging hier zoo sterk vertegenwoordigd is, met welke hier in Sneek steeds op zoo vriendschappelijke wijze is samengewerkt. Moge die samenwerking in de komende jaren steeds nauwer worden. Abonnement per jaar f 2.50 (r. p post I 3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel Ing tonden mededeellngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge nlMfct in de SNÊEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1