1 Oosterdijk 49 J. MARTENS Wzn. F Een mooie, passende hoed is een wonderlijk voorwerp. Hij maakt (1 vroolijk en opge ruimd, geeft U een gevoel van vertrou- wen, maakt, dat U overal welkom is. Zulke hoeden zijn' niet overal te koop. 11 vindt er echter vast en zeker naar Uwe r keuze bij: Uit onze Raadzaal. HEERENMOOES Onieieel Orgaan ter tante Sneek. Dit No. beslaat alt 4 bladen. t «'October - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Eerste Blad Officiéél ged *elte. Nieuwstijding™. t. 46e Jaar^r.» g 6 o» I i ek. I Een mooie hoed maakt alles goed. '"n diigAw; KiJGZ^a/UKA SN EEK Telefoon No. 150 i k onder Rauwerd en bij Loënga; toepassing van „Monastry hymn at f t. Inbraak in een kerk. lievende voorstel, ging- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS W HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen ver gunning is verleend aan: H. RINGNALDA en zijn rechtverkrijgenden tot het verplaatsen van den electromotor van 5 P.K., geplaatst in de timmerfabriek in de per- ceelen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sec tie B, nos. 912 en 3443, gelegen aan den Singel nos. 39 en 41. SNEEK, 19 October 1929. Bioscoopnieuws. De directie der bioscoop bij de Waag, die ons binnenkort de geluidsfilm J Seena en Jozef Schildkraut die de matroos speelt, prachtig spel geven. VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 21 OCTOBER 1929, 's avonds 7% uur. PUNTEN VAN BEHANDELING Punt I. Notulen van de vergadering van 24 September 1929. Punt 11. In gekomen stukken: a. Adres van het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk schoolonderwijs, houdende verzoek om kostelooze be schikbaarstelling van lokalen der o. 1. school no. 3, ten behoeve van het bijzonder fröbelonderwijs. (Dossierno. 1 851.11 B(2)). b. Adres van de „Provinsiale Underwysrie fen Fryslan”, houdende verzoek om kostelooze beschikbaarstelling van schoollokalen, ten behoeve van eventueel te geven cursus sen in de Friesche taal voor schoolkinderen. (Dossierno. I tij de te Leeuwarden gehouden Landdag voor Schoenmakers uit de Noor delijke provinc en is de uitslag van de ge houden wedstrijd bekend gemaakt. De 3e prijs burger- en fijnreparatle werd behaald door onzen stadgenoot den heer L. Canrinus matroos redt haar en aan boord van het schip waarmee hij vertrekt verstopt zij zich als blinde passagier. Als zij ontdekt wordt vervolgt de kapitein haar en de matroos tracht haar te verdedigen. I en orkaan steekt op, en bij de schipbreuk blijven alleen de matroos, de scheepskok en het meisje aan boord, om als het kalmer wordt te Porte Palmas te landen, het Zuid-Ame- rikaansche havenstadje. Hoe zich daar het drama verder afspeelt, waarbij ook de kapi tein weer een rol heeft, zien we dan ver der In deze zeer spannende film, waarin met de wijziging in de ziekte, die thans ook te 1.851.2.06.13 A(7)). c. Adres van den Christelijken Besturenbond te Sneek, voegd een"tweede lid' ïuïdendeV”,~Het bestuur legt .houdende verzoek om invoering van een algeheele Zon- Y- j de gemeente Sneek, gedurende de maanden October tot en met Maart. (Dossierno. 1.811.122.5(2)). d. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 7 October 1929. (Dossierno. X 07.352.651 (2)). Punt 111. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van J. Volkers en andere bewoners van het Grootzand, houdende verzoek om verschillende verbeterin gen aan die straat aan te brengen. (Bijlage 88; dossierno. 1.811.111.2(30)). (Een amendement Dokkum-Boeijenga en een gewijzigde conclusie van Burgemeester en Wethouders liggen bij de stukken). Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de Ambtenaarsverordening. (Bijlage 97; Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland, gelegen aan de Leeuwarderdwarsstraat, kadastraal bekend ge- üiCcidc Sneek, Sidle D, nu. 677 (ged.; aan ij. de jager. j (Bijlage 98; dossierno. X 07.351.11(46))- Tijdens de feesten ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Overschie ver kondigde op 6 September de groote luid spreker, die op het feestterrein was opge steld, dat een onverlaat in de R.-K. kerk had ingebroken en dat deze de offerblokken had geledigd. Als verdacht van dit misdrijf had zich de 25-jarige los werkman W. C. P. voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden, Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van mej. H. Eijberts, wed. van H. de Jong, ge wezen fitter aan de gasfabriek, houdende verzoek haar een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas te verleenen. (Bijlage 99; dossierno. 208). Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar verhuren van landerijen. (Bijlage 100; dossierno. X 07.351.32(13)). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting van het recht van inning der gelden, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaaen en wallen in de gemeente Sneek. (Bijlage 101dossierno. 1.813.12(2)). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van gronden in het Sperkhem als bouwter rein en tot het bepalen van den verkoopprijs van dit terrein (Bijlage 102; dossierno. 1.777.811(3)). Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar verhuren van het Oud-Tolhuis onder Loënga met bijhoorende landerijen. (Bijlage 103; dossierno. X 07.351.32 T(3)). Punt XI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur van het St. Antonius zieken huis om verhooging van de jaarlijksche vergoeding voor de barak voor besmettelijke ziekten. (Bijlage 104; dos sierno. 1.774.5(2)). Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van verlenging der concessie tot het heffen van rechten voor het draaien van de brug bij „De Dille’’ onder Rauwerd. (Bijlage 105; dossierno. X 07.351.5 T( 1 Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de wegtollen van den Trekweg bij „De Dille" onder Rauwerd en bij Loënga en tot onderhandsche verhuring van de opbrengst van den tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille"met gebruik van woning enz en van een perceel weiland, aan T. Walma. (Bijlage 106 dossierno. X 07.351.32 T(4)). Aanvang repetities Zangver. „Excelsior”. Woensdag 23 Oct. 8 uur. Hotel Hanenburg. Aandeelhoudersverg. Sneeker Zweminrichting. De Telefunkenwagen. De fa. Joh. Volkers had hier gisteren weer welke Aankondigingen. Maandag 21 O c t. 8 uur. Amicltia had beloofd, lost die belofte nu reeds in door ons van de tweede vertooning in Nederland van de „Lichten van Broadway” te laten genieten. Het is de nieuwste schlager der sprekende, zingende en musi- ceerende films, die eerst binnenkort bij Tuschinsky komt, en tot onderwerp heeft een roman uit het leven der variété artisten. De Broadway theaters met hun schitterende interieurs komen dus op het doek. Belle Benneth en Joe F. Brown hebben hoofdrollen en we zullen hun nu niet alleen zien spelen maar ook kunnen hooren. Ook hier zal het bioscoopbezoekend publiek ongetwijfeld kennis gaan nemen van dit nieuwste wonder op filmgebied. De A mie ilia Bioscoop heeft „De Schipbreuk”. Seena Owen is de jonge vrouw die een man doodt, welke haar belaagt. Zij springt in het water doch een B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.777.811(3) Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het inriehten van gronden in het Sperkhem als bouwterrein en tot het bepalen van den verkoopsprijs van dit terrein. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders van 1 October 1929, no. 1.777.811(3); BESLUIT: I. over te gaan tot het in gereedheid brengen als bouwterrein van de op de bij dit besluit behoorende teekening met een anjeering aangegeven gronden tusschen den Oppeuhuizerweg, de Willem de Zwijger- straat en de Woudvaartskade, overeenkomstig het advies van den gemeénte-architect van 4 Juni 1929, no. B 215, en de daarbij overgelegde begrooting van kosten; II. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verkoopen van bouwterreinen, gelegen tusschen den Oppenhuizerweg, de Willem de Zwijgerstraat en de Woudvaartskade, nader met een arceering aange-1 duid op de onder I bedoelde teekening tegen een prijs van f 6.per M2., of voorzooveel de verkoop plaats heeft onder beding van grondrente, tegen betaling van een jaarlijksche grondrente van f 0.30 per M2., en verder onder de door hen te stellen voorwaarden; III. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het doen uitvoeren van de werken, bedoeld in punt I van dit besluit. Aldus enz. De raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dossierno? X 08.17(2)) van 15 October 1929, no. X 07.351.351.32T (4); BESLUIT: I. met ingang van 12 Mei 1930 op te heffen, de weg tollen van den trekweg LeeuwardenSneek, bij „De Dille” meente Sneek, Sectie D, no. 877 (ged.) aan IJ. de jager. II. onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, aan Taede Walma te Rauwerd, onderhands te verpachten onder nader door Burgemeester en Wet houders te stellen voorwaarden; 1. voor het tijdvak van 12 Mei 1930 tot 12 Mei 1933 tegen een jaarlijksche pachtsom van f 325.de opbrengst van den tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rauwerd, met gebruik van de woning, staande in de nabijheid van genoemde brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176 en van den stal in de nabijheid van die woning staande, het genot van het grasgewas aan weerszijden van den grindweg en ten Zuiden van genoemde woning, zoomede dat van den Trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout, voor zoover en zoolang de gemeente rechthebbende van dien weg is; 2. voor het tijdvak van 1 November 1929 tot 1 November 1932 tegen een jaarlijksche huursom van f75.een per ceel land, gelegen bij „De Dille”, kadastraal bekend ge meente Rauwerd, Sectie B, no. 905, groot ongeveer 51 Are. Aldus enz. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 'A en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 17en 18 Oct. 1929: huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 17 en 18 Oct. 1929: autowieltje, J. H. v. d. Goot, Ijlst; moer sleutel, wed. Flapper, Ged. Neltjeshaven 9; wan delstok, W. Hoekstra, Wilhelminapark; regen scherm, D. Velds, Kruizebroederstraat 73. Hollandsch Vocaal-Kwartet. Men söhrijft ons: Het schoone ligt niet in ’t groote, maar het groote in ’t schoone. Nog immer bezit dit veelgebruikte citaat een kern van waarheid, die duidelijk aan het licht is getreden op het Kerkconcert dat, onder auspi ciën van de concertdirectie Johan Koning, door het Hollandsch Vocaal-Kwartet Donderdag in de Groote Kerk alhier is gegeven. De vier medewerkenden van dit kwartet mo gen ongetwijfeld aan den Nederlandsöhen zan- gershemel als sterren van de eerste grootte worden aangemerkt, daarom viel het des te meer op dat men zich bij de samenstelling van het programma tot het eenvoudige genre had be perkt. En juist nu, bij absentie van alle uiterlijken schijn, nu geen der liederen gelegenheid bood op het terrein der virtuositeit proeven van keel- vaardigheid te toonen, kon men de individueele stemkwaliteiten beter naar waarde beoordeelen. We behoeven over de capaciteiten van elk der leden van het kwartet niet in bijzonderheden te treden, want zoowel de kristalheldere sopraan- stem van Jo Vincent, het sonore altgeluid van Suze Luger als de fraaie stemmiddelen van Louis van Tulder en Jan Dekker zijn voldoende be kend, terwijl we meerdere malen in de gelegen heid waren hen hier op uitvoeringen of concer ten te bewonderen. De vier stemmen vormden tezamen een uit stekend geheel en pasten wat het timbre betreft zeer goed bij elkaar, ’t Is dan ook bijna vanzelf sprekend dat de weergave der liederen op een bijna vlekkelooze wijze geschiedde. Met groote voldoening luisterden we naar de oud-Hollandsche en -Vlaamsche liederen, naar eenige gedeelten uit de schoone cantates van J. S. Bach, terwijl we bijzondere waardeering had den voor het „Ave verum” van William Byrd en een zeer kunstzinnige bewerking van „Adeste fidelis” door V. Novello. Zeer bekoorlijk was ook „Er was een Maagdetje zuiver en net” voor sopraan en alt. Een belangrijk aandeel aan dit concert had de heer R. Beintema, die onderscheidene liederen met orgel begeleidde. Zijn accompagnement was zeer sober gehouden, waardoor dit steeds on dergeschikt aan den zang bleef. De orgelist bleek zich van zijn taak welbewust te zijn, hoe wel het soms zeer moeilijk is een dunne, ijle pianobegeleiding door de loggere orgelklanken te remplaceeren. Een groote deugd was hier wel het bescheiden spel. Ook solistisch mochten we den heer Beintema nog hooren met een Adagio, Aria en Allegro van Handel, benevens een Sunrise” van Wareing. Een flink gevuld kerkgebouw vormde het aandachtig gehoor. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Abbega de heer F. de Vries alhier. Symphonia opgeheven. Op de Dinsdag 15 Oct. 1.1. gehouden alge- meene vergadering der orkest-vereeniging „Symphonia” alhier, werd, gezien den sterken teruggang van het aantal werkende en kunst- leden, overeenkomstig een bestuurs- besloten tot ontbinding der vereeni- Q e e n alastrim maar pokken. Fe commissie beslaande uit de h.h. prof, dr. Ku-nen, dr. J. Kuiper en prof. dr. J. v. Loghcm welke is ingeste'd om aan den voorz. van den gezondheidsraad haar zienswijze bekend te maken over de aard van de epidem'e welke te Rotterdam en Delft alastrim wórdt genoemd, heeft baar rappo t uiigebracht. Zij acht eenstemmig tal van voorgekomen ziekteverschijnselen in strijd met de alastrim-diagnose o a. de sterfte en concludeert dat te Rotterdam echte pokken heerschen, terwijl aan de Oelftsche cijfers geen waarde wordt ge hecht daar talrijke z.g. alastrim patiënten niet aan die ziekte of pokken leden. Nu de twijfel aan de aard der ziekte is weggenomen, is ook elke twijfel aan de nuttige werking der vaccinatie tevens op- geheven. Indien er geen encephalitis post-vaccina- lis ware, zou e ke dienstige maatregel tot het verkiijgen van een goede vaccinatie- en revaccinatletoestand van het gezonde deel der Nederl. bevolking geoorloofd zijn. Uit de moeilijkheden, die de encephali tis opwerpt, bestaat geen veilige uitweg. Zonder vaccinatie en revaccinatie is de Nederl. bevolking ten prooi aan de pok ken met toepassing van dit voorbehoed middel heeft men eveneens een aantal sterf gevallen te betreuren. Het is aan de Com missie duidelijk dat onder deze omstandig heden van eenigerlei dwang geen sprake kan zijn. Een ieder moet hier zelf de keuze doen, voorgt licht door zijn arts. Ten behoeve der geneeskundigen, die de ver antwoordelijkheid van het afraden of aan raden van de vaccinatie hebben te dragen, zullen daarom geregeld en volledig nauw keurige inlichtingen over het beloop van de epidemie en van de vaccinatie moeten worden gepubliceerd. De commissip verklaart dat de ziekte die alastrim genoemd wordt, maar pokken is thuis hoort in groep A der besmeitelijke ziekten, zoodat elke lijder moet afgezon derd en verpleegd in een inrichting voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De meerderheid der commissie vreest echter dat in ons land nog niet voldoende van degelijke inrichtingen aanwezig zijn zoodat zij in h t algemeen de B-maatregelen wenscht te zien torgepast, o a. dus afzonde ring daar waar er gelegenheid toe is, doch daar waar het kan de A-bepalingen. De minderheid, dr. Kuiper, Is voor consekwente de A-maatregelen. In verband diagnose der Rotterdam erkend schijnt te worden als pokken, is daar besloten ten aanzien van elk nieuw geval de strengste maatregelen toe te passen, die de wet bij de ziekten der E5-gro“p toelaat, te weten verplichte ziekenhui opneming (tenzij onvervoerbaar), inenting of isolatie van alle contacten (de gemeente heeft reeds hulzen voor deze isolatie ge-eed gemaakt in afwachting van het gereedkomen van de barakken aan den Nieuw Terbregschen wrg), en geregelde contröle van de ingeente contacten. NIEUWE SNEEKER COURANT No. 1.744.5(2) Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van het bestuur van het St. Antonius-ziekenhuis om ver hooging van de jaarlijksche vergoeding voor de barak voor besmettelijke ziekten. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het advies van Burgemeester en Wethou ders van 24 September 1929, no. 1.774.5(2); BESLUIT: de vergoeding aan het St. Antoniusziekenhuis, be doeld in artikel 8 van de ter uitvoering van het raads-1 besluit van 30 December 1920, no. 16, op 1 Januari 1921 gesloten overeenkomst nopens de opneming en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daarvoor bestemde barak, te verhoogen tot drie dui zend gulden (f 3000.per jaar met ingang van den dag, waarop een nieuwe barak, gesticht volgens de ingediende plannen, in gebruik is genomen, en onder voorwaarde: a. dat in art. 2 der overeenkomst „drie bedden” de 1 elefunken demonstratiewagen, na?r radlomuziek gisteravond over heel de stad heeft doen hooren. Eerst was zijn standplaats het Stationsplein, maar we gens hinder voor de patiënten in het zie kenhuis trok men later naar het Sperkhem. Men bad natuurlijk veel bekijks. Auto over den kop geslag en. Te Zaamdam heeft gistermiddag nabij het po”tveer aan de Hembrug een ernstig aut^-ongeval plaats gehad, waarbij de heer A. H. Verkade, directeur van Verkade’s Fabrieken zwaar gewond werd. Kort voorbij de Hembrug schijnt de chauffeur voor een aankomende auto krachtig hebben moeten remmen, waardoor de wagen tengevolge van den slechten toestand, waarin de weg zich bevindt, over den kop is geslagen. Om den heer Verkade uit zijn benarde positie te bevrijden, moest de wagen worden epgevijzeid. Behalve de chauffeur bevond zich ook de heer F. Gebhard, directeur der N.V. Zwaardemakers handel en Industrie in den auto, die enkele lichte verwondingen opliepen. De toestand van den heer Verkade, die naar h< t ziekenhuis is overgebracht, Is niet zonder gevaar. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post I 3.60 Advertentièn -. 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting AdvertenHën worden tevens gratis ge olaaUl In de SNEEKER COURANT No. X 07.351132 T(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffit^ van de wegtollen van den trek weg bij „Lre Dille” onder Rauwerd en bij Loënga; en tot onderhandsche verhuring van de opbrengst van den tol van de brugi over de trekvaart bij „De Dille” met gebruik van woning enz. en van een perceel weiland, aan T. Walma. wordt vervangen door „zes bedden”; b. dat aan art. 8 der overeenkomst wordt toege jaarlijks vóór 1 April aan Burgemeester en Wethou- i dagssluiting van de bruggen, in onderhoud en beheer bij ders over een exploitatierekening van de barak over wmcpntp ShppL- aMnrpndP Hp maandpn OpmEp, tof het afgeloopen jaar.” Aldus enz.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1