Officieel orgaan der gemeente Sneek ir annex Uit onze Raadzaal |W Oil No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen. 1 SNEEKER COURANT (73e Jaargang) Perste Blad Na 7 Woensdag S3 Oei^her ft 999 46e Jaargang UitgaveKiEZEBRINK Co. b EK iur Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f®2.50, naar bulten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT zs een op Hl ieis ter Ier eersterangs zaak zijn raad willen toezeggen, dat 7 V VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 21 OCTOBER 1929, ’s avonds 7% uur. Voorzitter: de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris: de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de hJh. De Groot en Potma. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 24 September 1929. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk schoolonderwijs, houdende verzoek om kostelooze be schikbaarstelling van lokalen der o. 1. school no. 3, ten behoeve van het bijzonder fröbelonderwijs. (Dossierno. 1.851.11 B(2)). Het bestuur heeft dit verzoek opgeschort. b. Adres van de „Provinsiale Underwysrie fen Fryslan”, houdende verzoek om kostelooze beschikbaarstelling van schoollokalen, ten behoeve van eventueel te geven cursus sen in de Friesche taal voor schoolkinderen. (Dossierno. 1.851.2.06.13 A(7)). Om advies gesteld in handen van B. en W. c. Adres van den Christelijken Besturenbond te Sneek, houdende verzoek om invoering van een algeheele Zon- dagssluiting van de bruggen, in onderhoud en beheer bij de gemeente Sneek, gedurende de maanden October tot en met Maart. (Dossierno. 1.811.122.5(2)). Alsvoren. d. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 7 October 1929. (Dossierno. X 07.352.651 (2)). Voor kennisgeving aangenomen. Punt 11a. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. (Bijlage no. 120; dossierno. 208). B. en W. adviseeren: Van de 3 vacatures aan de openbare school voor uit gebreid lager onderwijs, ontstaan door het vertrek van de heeren Peters, Van der Meulen en Jouwersma, zijn 2 weder vervuld door de benoeming van de heeren W. Mein- dersma en A. Terpstra. Ter voorziening in de 3e vacature bieden wij U thans de volgende, in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek opgemaakte, voordracht aan: 1. J. Doets, onderwijzer openbare school voor u. 1. o., IJmuiden; 2. B. C. Tijm, onderwijzer openbare school voor u. 1. o., West-Terschelling; 3. T. J. van Minnen, onderwijzer openbare school voor u. 1. o., Medemblik. Het omtrent de sollicitanten door het hoofd der school uitgebracht rapport leggen wij met het advies van den bedoelden inspecteur aan U over. Wij stellen U voor, de bepaling van het tijdstip van infunctietreding aan ons over te laten. Met alg. st wordt de heer J. Doets benoemd. Punt III. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van J. Volkers en andere bewoners van het Qrootzand, houdende verzoek om verschillende verbeterin gen aan die straat aan te brengen. (Bijlage 88; dossierno. 1.811.111.2(30)). De gewijzigde conclusie van B. en W. luidt: Ia. aan de adressanten mede te deelen, dat de Raad voor- toopig niet bereid is over te gaan tot den aanleg van trottoirs langs het Qrootzand; b. voorloopig niet over te gaan tot het maken van een over kluizing van den Singel bij de Kleine Palen; c. in beginsel te aanvaarden het plan tot overkluizing of ver breeding van den overgang van het Grootzand aan de Noord zijde en aan de Zuidzijde en aan Burgemeester en Wethouders op te dragen, bij het vernieuwen der wallen rekening te ihouden met deze plannen en overigens die maatregelen te treffen, die' de uitvoering dezer plannen kunnen voorbereiden. De heer D o k k u m heeft met genoegen van dit gewijzigde voorstel kennis genomen, waarin B. en W. eenigszins erkennen de bezwaren door de oppositie de vorige keer te berde gebracht en ook tegemoet komen aan de bezwaren, welke het amende ment Boeijenga-Dokkum beoogde op te heffen. Persoonlijk zou spr. misschien nog wel wat verder willen gaan dan het voorstel van B. en W., doch aan het voornaamste, de verbetering der toegangswegen tot het Grootzand, wordt tegemoet gekomen; de noodzakelijkheid voor ons amendement vervalt dus hiermede en spr. trekt mede namens den heer Boeijenga dit amendement in, doch dringt op spoedig aanpakken van de zaak aan, daar deze kwestie urgent is. Spr. voelt het bezwaar tegen trottoirs niet, doch als de verbeterde toestand aan de Z.Z. er is, zal door het toegenomen verkeer de noodzakelijkheid tot trottoir- aanleg wel blijken. De heer Breeuwsma kan zich nagenoeg geheel vereenigen met het gewijzigde advies, waarbij aan verschillende bezwaren is tegemoet gekomen. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat binnen niet te langen tijd tegemoet gekomen wordt aan de wenschen der bewoners, vooral wat betreft de zuidelijke toe gang. Spr. vreest echter eenigszins, dat, als er geen bijzondere aan drang op B. en W. uitgeoefend wordt, het nog geruimen tijd zal vorderen voor de zaak wordt aangepakt, wat spr. niet zou bevredigen. Verbetering van de zuidelijke toegangsweg is dringend noodig en behoeft om de kosten niet lang te worden uitgesteld. Spr. verwacht dan ook, dat, als dit voorstel aan genomen wordt, althans de verbetering van de zuidelijke toe gangsweg spoedig zal worden uitgevoerd. Aan de Noordzijde zit dit plan aan die betreffende Eierbrug en Wip vast, zoodat het mogelijk is dat daar deze kwestie nog niet op te lossen is, terwijl dit aan de Zuidzijde wel kan, ook wel met het oog op de kosten. Spr. hoopt dat B. en W. de raad willen toezeggen, dat zoo spoedig mogelijk de Zuidzijde 8* Verkoop bouwterrein. Burgemeester en Wethouders verkochten de volgende bouwterreinen: 296 M.2 aan de Jan van Nassaustraat, aan L. Beetstra, bouwondernemer alhier, voor den bouw van 3 woningen; 178 M2 aan de le Oosterkade, aan A. Ooms, timmerman alhier, voor den bouw van 1 woning; 178 M.2 aan de le Oosterkade, aan J. Lusthoff, timmerman alhier, voor den bouw van 1 woning. Vr ij zinnig Hervormden. Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal ds. W. Banning te Barchem a.s. Donderdagavond een lezing houden in „de Harmonie” alhier, voor de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Als onderwerp wordt aangekondigd „Het Heilige en ons Heil”. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adveitentie. De Kunsthandel Obbema, Qrootzand, exposeert dezer dagen een kleine maar mooie schilderijen collectie van den kunst schilder De Boer te Laren, o.a. enkele zeer geslaagde watergezichten uit onze om streken. Nieuwe kapperszaak. Aan de Kruizebroederstraat heeft thans de heer Joh. Hoekstra zijn nieuwe kappers zaak voor heet en en parfumeriewinkel voor dames en heeren geopend. De laatste be schikt over zeer ruime en mooie étalages, terwijl de kapperszaak zeer keurig en mo dern is Ingericht met bijv, al die electrische apparaten, welke tegenwoordig ook in een kapperszaak voor heeren niet kunnen wor den gemist. Het was voor den bouwer geen gemak kelijke taak een oplossing te vinden voor de scheeve gevel, maar knap is men daarin geslaagd, zoodat thans een pand is tot stand gekomen, deze waardig. Naar wij vernemen is het burgerhuis Kloosterstraat no. 15, v/h bewoond door den heer H. Hoekstra, onderhands aan gekocht door den heer Th. Potma, Schar- nestraat 13, alhier. Financieele mededeelingen. Door bemiddeling van De Friesche Bank zijn geplaatst de volgende leeningen; 4’/2 waterschap „De Duif”, groot f 40.000.—; 4% gemeente Ferwerderadeel, groot f 32.000.—. Radiorede afgebroken. De rede van den heer Vogt gisteravond voor de Avro-zender, betreffende de a.s. zendtijd verdeeling, is door het hoofdbestuur der P.T.T. afgebroken. De Culemborgsche moordzaak. Bij de behandeling van de meineedzaak tegen M. de S voor het gerechtshof te Den Bosch heeft de verdediger Mr. Roobol gezegd dat hij een jaar geleden een nieuw spoor in de Culemborgsche moordzaak ontdekt had, waarvan Dr. Hesselink van meening was dat de werkelijke daders er door zouden kunnen worden aan het licht gebracht. Fen jaar geleden heeft hij dit den officier van justitie te Tiel mede ge deeld doch er is niets meer van gehoord. Er zijn dingen, zeide spr. die hij niet durfde vertellen; als ze waar zijn, zouden ze verschrikkelijk zijn. De verloving van prinses Marie José van België met den Italiaanschen kroonprins. De italiaansche gezant te Brussel, mar kies Durazzo, heeft een prachtig bloemstuk aan prinses Marie José van België laten overhandigen. Ook wordt medegedeeld, dat prins Humbert van Italië Dinsdag of Woens dag te Brussel zal arriveeren. Maandag is het bericht omtrent de ver loving van prinses Marie José met prins Humbert eindelijk officieel bevestigd. De prins, die incognito reist maar toch verge zeld wordt van gevolg, zal Woensdag te Brussel aankomen. Den avond van dien dag heeft er een groot feest plaats ten paleize. De verloving zal Donderdag officieel wor den bekend gemaakt. zal worden verbeterd. Hieraan zit natuurlijk de berging der schepen op Dinsdag vast, zoodat het mogelijk is, dat het nu nog niet kan; maar zoodra de veemarkt verplaatst is, kan men de kaderuimte aan het Grootzand ontberen en dan kan men dit plan aanvatten. De Voorz.: Het verwijt eenigszins tot B. en W. gericht, dat zij de belangen van het Grootzand niet voldoende hebben behartigd, is niet op zijn plaats. Als de hoogere autoriteiten onze plannen hadden goedgekeurd, was de Noordelijke kant al ver beterd. Spr. heeft destijds in verband met de Wip-plannen voor den Raad van State reeds voor de belangen van het Grootzand als belangrijke winkelstraat gepleit. De Wip zal echter wel een twistappel blijven, doch met een verbreeding van den ingang van het Grootzand is reeds rekening gehouden bij de waiverbreeding. Het verdere werk wacht nu op de over kluizing der Eierbrug. Onze kaderuimte is zoo, dat wij nu geen stukje kunnen mis sen; als de nieuwe veemarkt er is krijgt men elders kaderuimte voor de schepen, die nu in het Grootzand plaats vinden. Daarop zal dus de verbetering der Zuidzijde moeten wachten. Maar daarop blijft onze aandacht gevestigd en de raad zal dan zoo spoedig mogelijk zelf over de uitvoering kunnen beslissen. Als de verandering tot stand komt hoopt spr. dat de bewoners van het Grootzand eensgezinder zullen zijn dan thans, nu een deel hunner wel, een ander deel niet de stoepen wil afstaan voor trotoiraanleg. De heer Zuiderbaan is destijds voorstander van over kluizing van het Achterom en demping van de Wip geweest, omdat de binnenstad een uitweg moest hebben naar de kaden, wat een algemeen belang was. Spr. heeft zich echter over de voorstellen betreffende het Grootzand de vorige vergadering nog niet uitgelaten, omdat hij eerst eens de meeningen wilde hooren. Z. i. betreft het hier minder een algemeen dan wel een belang van een bepaalde straat. Het algemeene verkeersvraag- stuk wordt z. i. hier niet door verlicht. Als de overkluizing er komt, wordt het verkeer op het Grootzand zelf echter wel veel beter. Maar één ding spijt spr., nl. dat de schepen uit het Grootzand zullen verdwijnen. Die geven juist fleur aan dat doode eind van het Grootzand en spr. vreest den eersten tijd voor een nog doodscher aanzien als thans het geval is; misschien zal later het passeerend verkeer daar weer wat meer leven bren gen. Laten de Grootzandbewoners niet vergeten dat het ook aan de soort zaken ligt dat het verkeer zich verlegt, dat blijkt ook elders wel. Wanneer nadere voorstellen bij den raad in komen, zal spr. er toe meewerken als de belangen van deze streek er mee gediend zijn, maar tot zoolang behoudt spr. zich zijn stem voor. De heer Smeding was destijds de eenige voorstander van algeheele demping van het Singel. Nu is spr. misschien de eenige, die het zou betreuren dat de stoepen aan het Grootzand verdwenen; spr. wil het Grootzand houden als het is, doch alleen de toegangswegen in het Zuiden verbeteren. De V o or z.Als een een stoep afstaat en een ander niet, wordt het toch niets met de trottoirs. Spr. hoopt het te mogen beleven dat de verbetering van den toegang in het Noorden ook tot stand komt. De heer D ok k u m zegt tot den heer Zuiderbaan, dat deze met voor te stemmen de Grootzandbewoners niet alleen een pleizier doet, doch dat het hier wel degelijk een algemeen be lang is. Dat was ook bij de verbetering van den Oosterdij; het geval. Sneek is een handelsplaats en heeft daaraan zijn welvaart te danken. Neemt het bestuur beletselen voor dien handel weg, dan is dit in het algemeen belang van Sneek. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de Ambtenaarsverordening. (Bijlage 97; dossierno. X 08.17(2)). B. en W. adviseeren: In de raadsvergadering van 10 November 1924 werd ingesteld de betrekking van vakonderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen. Bij de vaststelling van de bezoldiging, welke den 2den Februari 1925 volgde, werd onvoldoende aandacht geschonken aan den rechtstoestand van dezen amb tenaar. Wel zijn enkele bepalingen van de Lager- onderwijswet 1920 op de vakonderwijzers van toepas sing, doch ten opzichte van verschillende punten ont breekt een regeling. Nu de positie van de ambtenaren die in dienst der gemeente een dagtaak hebben te vervullen geheel is geregeld in de Ambtenaarsverordening, bestaat er geen reden voor den gymnastiekonderwijzer een uit zondering te maken. Wij stellen U voor, de bepalingen van de ambte naarsverordening ook op dezen functionaris van toe passing te verklaren, voor zoover dit althans in over- I eenstemming is met den aard zijner betrekking en j strookt met de Lager-onderwijswet 1920. Navolgend besluit bieden wij U ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders van 17 September 1929, no. X 08.17(2); BESLUIT: art. 3 der Ambtenaarsverordening aan te vullen met: „g. den vakonderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen zijn van toepassing de artikelen 4, 6, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21. 22, 23, 24, 25, 3e lid voorzooveel betreft een toeslag gedurende het aantal dagen, waarop de ambtenaren recht van vacantie hebben, 27, 44, 45, 46, 47, 48, 49 en 51 dezer verordening.” Z. h. s. aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland, gelegen aan de Leeuwarderdwarsstraat, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, no. 877 (ged.) aan IJ. de Jager. (Bijlage 98; dossierno. X 07.351.11(46)). Z. h. s. aangenomen. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van mej. H. Eijberts, wed. van i wezen fitter aan de t een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas te verleenen. (Bijlage 99; dossierno. 208). B. en W. adviseeren: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van mej. H. Eijberts, weduwe van H. de Jong, gewezen fitter aan de gasfabriek, houdende verzoek haar een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas te verleenen; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethou ders van 1 October 1928, no. 208; BESLUIT: a. het verzoek in te willigen; b. het bedrag der toelage te bepalen op f 305.50 en deze te doen ingaan op 1 October 1929, onder bepaling, dat adressante niet zal genieten den bijslag, bedoeld in het raadsbesluit van 7 December 1920, no. 15, ge wijzigd bij het raadsbesluit van 27 November 1922, no. 9. Z. h. s. aangenomen. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar verhuren van landerijen. (Bijlage 100; dossierno. X 07.351.32(13)). Z. h. s. aldus besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting van het recht van inning der gelden, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaaen en wallen in de gemeente Sneek. (Bijlage 101; dossierno. 1.813.12(2)). Z. h. s. hiertoe besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van gronden in het Sperkhem als bouwter rein en tot het bepalen van den verkoopprijs van dit terrein. (Bijlage 102; dossierno. 1.777.811(3)). B.'en W. adviseeren: Ook in den laatsten tijd vermindert het bouwen in de gemeente niet noemenswaard. Van de terreinen aan en bij den Leeuwarderweg zijn reeds een bevredi gend aantal perceelen uitgegeven, terwijl de vraag naar nieuwe terreinen daar ter plaatse geregeld blijft voortgaan. In het Kloosterhof en in het Sperk hem zijn geen bouwterreinen meer beschikbaar. Het laatstgenoemde stadsgedeelte bleeft evenwel de belangstelling der bouwondernemers behouden, ge tuige o.a. het verkoopeh bij raadsbesluit van 17 Juni 1929, no. 15, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 27 Juni 1929, no. 8, 2e afdeeling, van een gedeelte weiland, groot 2445 M2., gelegen aan den Oppenhuizerweg en de Willem de Zwijgerstraat aan A. Elzer, ten behoeve van den bouw van 18 woningen. Ook na dezen verkoop heeft aanvraag om beschik baarstelling van bouwterrein in het Sperkhem plaats gehad. In verband hiermede heeft de gemeente-architect zich op ons verzoek bezig gehouden met de vraag, op welke wijze in de behoefte aan bouwterrein ter plaatse zou kunnen worden voorzien en op welk bedrag de prijs van het in gereedheid te brengen bouwterrein zou moeten worden bepaald. In een uitvoerig schrijven, hetwelk met kostenbe- grootingen en een teekening hierbij is overgelegd, heeft de gemeente-architect over de genoemde vragen rapport uitgebracht. Op enkele punten, die in het rapport van den ar chitect ook reeds naar voren zijn gebracht, hebben wij nader onze speciale aandacht gevestigd. In de eerste plaats diende voor het definitief be palen van het totaal der kostenraming uitgemaakt te worden, hoe groot de oppervlakte zou zijn, die voor bouwterrein zal worden ingericht. Wij hebben een oogeublik overwogen de mogelijkheid, om alle wei landen, die zich thans tusschen den Oppenhuizerweg, de Willem de Zwijgerstraat, de Woud vaar tskade en de Sperkhemmer opvaart bevinden, in te richten als bouwterrein. De kosten hiervan, met inbegrip van die van het maken van een walmuur ter lengte van 426 M. aan het op het uitbreidingsplan geprojecteerde kanaal ter plaatse van de tegenwoordige Sperkhem mer opvaart, zouden f 182.000.bedragen. Op zich zelf is dit een zeer belangrijke som, doch in verhou ding tot de kosten van inrichting van terreinen op de wijze, als tot dusver plaats vond, is het kostenbedrag laag. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandig heid, dat er de voorkeur aan wordt gegeven, niet, zooals bij vorige uitbreidingen, het geheele in aan merking komende terrein onmiddellijk op te hoogen, doch alleen dat gedeelte ervan, dat voor den aanleg van straten bestemd is. Wij kunnen ons geheel vereenigen met de daarom trent in het rapport van den gemeente-architect ge geven motiveering, luidende alsvolgt: „Tot dusver werden de terreinen steeds eerst ge- rioleerd, opgespoten en in den regel voor een groot deel direct van bestratingen voorzien. Dit is zeer zeker de meest gewenschte uitvoering1, wanneer daar tegenover geen andere bezwaren staan. Het is gebleken, dat het noodzakelijk is de verdere bebouwing in het Sperkhem alleen op een (zij het dan ook lichte) paalfundeering toe te laten. Geschiedt dit niet, dan zijn gedurig teleurstellingen te verwachten. De gemeente mag niet toelaten, dat woningen worden gebouwd en verkocht, waarvan te verwachten is, dat zij zullen verzakken en scheuren. Teneinde nu het maken dezer fundeeringeu zoo gemakkelijk mogelijk te maken, is het gewenscht de bouwgronden zelf niet direct op te hoogen, doch dit over te laten aan de bouwers. Wel kunnen, en dit is ook met het oog op een gemakkelijke en voordeelige werkwijze gewenscht, de straten worden gerioleerd en opgehoogd. De begrooting nu voor het geheele nog restende terrein is op den basis van de hierboven geschetste j werkwijze opgezet. Daarbij komt nog het voordeel, van H. de Jong, gé- dat een kleiner bedrag aan renteverlies behoeft te gasfabriek, houdende verzoek haar I worden in rekening gebracht, omdat de aanlegkosten NIEUWE SNEEKER COURANT Le NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en T.' _"L-- --- L_.„. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsutn, Harich, Hemel urn, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudetnirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1