DPBU1MIN6 VAN EEHIGE MÖDELKAME8S STERTABAK DAMES, ["pindas Fiima Johs. Tromp, Snesk I WINTERJASSEN NAAR MAAT fSO.— - f72 22 - f85 Tjerkstra en FIRMA TROMP. 60. 72.22 J. A. HUIZINGA 85. f ■A 1l DE VRIES, ai>«ioiën KEPPEL NIEUWSTIJDINGEN. Reclamekolom. ETALAGES ZIET Zange/y ANDERS helpt het niet ANDERS smaakt het niet e Vierde blad NIEUWE SNEEKER COURANT voor verkoudheid: „Het was of een mes in mijn schouder sneed.” -Smeek. Leeuwarden De oplichting van een millioen. Kn. 10 Zaterdag 2 November 1929. BIJ I Tel. 118 Groningen Westersingel ingrijpen van den hoogsten justitieelen chef, den minister van justitie, niet achterwege kunnen blijven. De oplichterij op groote schaal van den directeur van de N. V. Damaraland te Am sterdam, den heer A. H„ waarover wij een en ander bericht hebben, blijkt een weinig fris- sche affaire te zijn en hoe verder het onder zoek vordert, aldus de Haagsche Crt., des te meer dingen komen aan het licht, die den indruk vestigen, dat hier een zeer handig en geraffineerd man aan ’t werk geweest is. Verwondering behoeft overigens het geval Meubelen beneden inkoopsprijs stormd, doch men kon niet anders doen dan de waarheid vertellen: het bankiershuis „Erdmann en Hethey” was volkomen ban kroet met een deficit van... ongeveer 14 millioen gulden. Talloos waren de gedu peerden. Eenigen tijd hoopte men nog, dat De heer Leenstra tot burgemeester van Wijhe benoemd. Het oud-Tweede Kamerlid, de heer H. A. Leenstra is met ingang van 1 Nov. a.s. be noemd tot burgemeester der gemeente Wijhe (Ov.). De heer Leenstra werd 22 April 1877 ge boren te Sijbrandaburen en ging na zijn schooljaren in de practische landbouw. Hij heeft thans nog zitting in verschillende landbouworganisaties. Van 19171923 was hij lid van den Raad van Haskerland en van 1919 tot heden was de heer Leenstra lid van de Provinciale Staten van Friesland. In 1923 kwam hij in de Kamer als opvol ger van den heer Colijn, die tot minister werd benoemd. Hoewel de heer Leenstra ook in 1925 niet werd herkozen, kon hij toch vrij spoedig weer zitting nemen, door het aanvaarden van de portefeuille van Waterstaat door den heer Van der Vegte. Naar wij vernemen zal de heer H. A. Leenstra als lid der Provinciale Staten wor den opgevolgd door den heer S. Sijtsma te Dokkum Fr. D. Voor deze jassen hebben wjj 3 mooie serie’s Engelsche en Schotsche stoffen uitgelegd van een zeer soepele, lichte en toch warme kwaliteit. De coupe en bewerking is de zuivere toepassing van het systeem, dat in de fjjne maatkleeding-zaken in West End, Londen, thans populair is. Deze coupe, technisch juist toegepast, vermag zelfs corpulente figuren nog slank te kleeden. Onze aldus vervaardigde Winterjassen zjjn meer waard dan de prjjs, die U er voor betaalt. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Processtukken verdwenen en „gevonden" na de vrijspraak van de verdachten? Het Volk heeft Woensdag de „onthullin gen” betreffende de Culemborgsche moord zaak voortgezet met een publicatie, waar aan wij het volgende ontleenen: De beide verdedigers, die in de Culem borgsche moordzaak voor de onschuldig verdachten, Sweeris en Vroege, zijn opge treden, mr. Roobol en mr. van der Goes van Naters, zijn op bepaalde oogenblikken tot de ontstellende ontdekking gekomen, dat een aantal belangrijke processtukken in het dossier ontbraken. niet te baren als men de geschiedenis van den thans voortvluchtigen „commissionair in effecten” kent. Het is namelijk niet de eerste maal, dat zijn naam genoemd wordt in een financieel schandaal. Menigeen herinnert zich misschien nog wel den geweldigen krach van het Nijmeeg- sche bankiershuis „Erdmann en Hethey” in de maand April van het jaar 1918. Het was een bankroet, dat groote opschudding ver wekte, op de beurs natuurlijk in de eerste plaats, maar ook te Nijmegen, waar talrijke firma’s geïnteresseerd waren in dit ban kierskantoor, terwijl tal van zakenmenschen groote vorderingen hadden op een der fir manten, den heer A. H., dezelfde, die thans voortvluchtig is, in verband met deze nieu we oplichtings-affaire. Genoemde heer leefde in de jaren 1916 tot 1918 als een koning in Beek bij Nijme gen. Verscheidene prachtige villa’s met uit gestrekte gronden waren daar door hem ge kocht en vele personen profiteerden van de vorstelijke wijze, waarop de heer H. zijn be zittingen liet bouwen, weer afbreken en op nieuw opbouwen, daarbij spottend met de duurte en de schaarschte der materialen. De meest fantastische verhalen deden de ronde omtrent de manieren, waarop letterlijk met geld gesmeten werd, terwijl anderen met ROOKSTER die de gelegenheid te baat nemen, om morgen (Zater dag) onzen winkel binnen te treden en daar even om zich heen te zien, zullen er géén spijt van hebben. nergens goedkooper E en vooral n er g e n s b eter dan bij Eigen electr. Pindatbranderij I Zorgt.dat U inderdaad □taliano ontvangt en let op de verpakking. er geen privé-faillissement van den heer H. werd. Een advocaat te Den Haag had bijna zou volgen, maar deze hoop bleek ijdel. Zeer velen hebben daardoor aanzienlijke verlie zen geleden. De wereld vergeet snel. Anders zou toch geen weldenkend mensch zijn lieve geldje toevertrouwd hebben aan iemand met der gelijke antecedenten. De heer H. was, na eenigen tijd in het buitenland te hebben ver toefd, weer in zijn oude branche terugge keerd. Het merkwaardige van de heele situ atie was echter, dat zijn faillissement nooit is opgeheven, zoodat diverse menschen za ken gedreven hebben met een gefailleerde. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk was, dat deze man zaken kon drijven, die tenslotte zoo’n omvang namen, dat er een verduistering van ruim 7 ton kon worden gepleegd. Waarschijnlijk kwam dat wel in de eerste plaats door het feit, dat hier een gewiekste kerel aan het werk was. Hij opereerde trouwens niet alleen, doch werd geholpen door een zekeren De B., die zoo’n beetje als lokvink fungeerde. Deze De B. zocht contact met menschen, die geld hadden en het wilden beleggen. Hij legde daarbij een uitgesproken voorkeur aan den dag voor oud-Indisch gasten. Aangezien De B. een innemende man was met een gezellig praatje, een, die onder het drinken van een aangenaam borreltje aardige transacties kon laten doorschemeren, vloog menigeen er in. Het had er den schijn van, of de N. V. „Damaraland” een flinke maatschappij was, die alle-beurszaken vlot en coulant afhan delde. In wezen was deze N. V. echter be huisd in een klein en nauw kantoortje, waar men het met verschillende dingen niet zoo nauw nam. De fraaie naam is vermoedelijk nog een overblijfsel uit den tijd van „Erd mann en Hethey”. Wellicht zal een of an dere rubberplantage zoo geheeten hebben Het valt niet met zekerheid te zeggen, op welke wijze de heeren H. en De B. hun zaken dreven. Het onderzoek dienaangaande verkeert nog in een beginstadium. De zaak Wij achten het in het belang van het on derzoek gewenscht, de processtukken, die op onnaspeurlijke wijze uit het dossier ver dwenen zijn, of daaruit langen tijd verdwe nen zijn geweest, hier te noemen en op de beteekenis dier stukken de aandacht te ves tigen. Wij hebben in ons vorig artikel reeds gewezen op het uiterst belangrijke proces verbaal, dat door den rijksrechercheur Hey- ting en den (vroegeren) agent van politie De Roode is opgemaakt van een verhoor, dat deze politiemannen hebben afgenomen aan mejuffrouw Hills, een nicht van de Collé’s. Dit proces-verbaal bevat, na aanvanke- Het bleek echter, dat het H. in den laat- sten tijd privé allesbehalve goed ging. Eenigen tijd geleden werd te Den Haag reeds een verkooping van zijn schilderijen gehouden en ook uit andere dingen blijkt, dat de schuldenlast iederen dag grooter beslag op den boedel laten leggen, doch in laatste instantie werd dit nog voorkomen. Intusschen is het huis nu volkomen leegge haald door H. zelf. Zooals wij gemeld hebben, was H. van Duitsche nationaliteit. Hij woonde echter reeds 22 jaar hier te lande en beweert vroe ger hier en elders in de allerbeste bankiers kantoren gewerkt te hebben. Uit dezen tijd naast veel, dat op verkwisting' leek, ook veel goeds deed en slechts weinigen tevergeefs een beroep deden op zijn financiëelen steun voor een nuttige of filantropische zaak. Me nig Nijmeegsch winkelier dankte zijn op komst en welvaart aan de, aan het ongeloo felijke grenzende, leveranties voor de vel schillende villa’s. Het bericht omtrent de catastrophe kwam aan de Amsterdamsche beurs als een don derslag bij helderen hemel. De informatie- bureaux en bankierskantoren werden be- Ongelukken. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is op het Vaiïlantplein in Den Haag het 5-jarige meisje S. uit de v. d. Neerstraat, doordat het onvoorzichtig den rijweg over stak, door een vrachtauto, bestuurd door R„ overreden. Het kind was onmiddellijk dood. lijk ontkennen, haar bekentenis, dat zij, na den moord te Culemborg, een geldkistje van de familie Collé in bewaring had gekregen, welk kistje na geruimen tijd weer aan de Collé’s was teruggegeven. Dit proces-verbaal was bij de stukken van het moord-dossier niet te vinden. Indertijd, toen te Tiel mr. Kortenbout van der Sluis als rechter-commissaris fungeer de, werd door dezen de heer G. Brey bij proces-verbaal gehoord. Het verhoor van den heer Brey in het kabinet van den rech ter-commissaris liep over het feit, dat het hem bekend zou zijn, dat zekere Cornelis van der Linden te Culemborg in dronken schap aan Auke Opdam (den intimus der Collé’s) heeft verweten, dat deze „er” ook bij zou zijn geweest. Dit proces-verbaal der instructie was bij de stukken'niet aanwezig. Een hoogst belangrijke verklaring is die, welke indertijd gerelateerd is in een door den agent van politie H. J. Vroege opge maakt proces-verbaal. Dit proces-verbaal betrof een gesprek, dat in tegenwoordigheid van zekeren Willem Kregten en Jelle van Baayen is gevoerd, uit welk gesprek zou zijn komen vast te staan, dat Cornelis van der Linden op den avond van den moord op de Van Wiggens, den ex-rechercheur Haveman en Auke Opdam over de rivier de Lek had geroeid. Dit proqes-verbaal van den agent Vroege, is na de inzending aan den officier van justitie, zoek geraakt. Het heeft althans zeer geruimen tijd aan het officieele dos sier ontbroken. Eerst eenigen tijd, nadat de moordzaak voor het Arnhemsche hof was behandeld en de verdachten Sweeris en Vroege waren vrijgesproken, is dit proces verbaal weder „gevonden”, zoodat het zich thans weder in het bezit der justitie be vindt. Er is nog een ander waardevol proces stuk spoorloos verdwenen. Door mr. M. S. Kalma te Assen, die destijds de raadsman was van de weduwe Haveman bij haar po gingen in het genot te worden gesteld van weduwenpensioen, was op 4 September 1926 tot den rechter-commissaris mr. Hof dijk een schrijven gericht. De weduwe Haveman was toen kroonge tuige in de Culemborgsche moordzaak (contra Sweeris en Vroege). In bedoelden brief deed mr. Kalma den rechter-commis saris mededeeling van zijn bevinding: „dat juffrouw Haveman hem in zeer overspan nen toestand, geheel eigener beweging was komen verklaren, dat zij telkens onjuiste verklaringen in de moordzaak had afgelegd en nog aflegde, daartoe gedwongen door de haar verhoerende rechercheurs en daar na door den rechter-commissaris; dat zij deze verklaringen wilde herroepen, doch door dreigementen gedwongen werd deze verklaringen te geven en dat zij zich in een zoodanigen toestand gevoelde, dat zij elke verklaring en eiken zin, welke men van haar in die omstandigheden zou eischen, zou afleggen”. Deze brief, d.d. 4 September 1926, was een jaar later bij de behandeling van de zaak tegen Sweeris en Vroege voor het ge rechtshof te Arnhem in het dossier, zooals dit den verdedigers vanwege het parket werd ter hand gesteld, niet aanwezig. Men moet zich eens indenken welk een groote beteekenis de aanwezigheid in het dossier van dit processtuk voor de verde digers zou hebben gehad. Zij toch hebben zich alle moeite gegeven om aan te toonen, dat de verklaringen van mejuffrouw Have man niet op normale wijze tot stand waren gekomen. De brief van mr. Kalma, waarvan de ver dedigers eerst maanden later n.l. in verband met de meineed-procedures Col lé’swed. Haveman hoorde, zou voor hen dus het belangrijkste processtuk zijn geweest. Van de drie eerstgenoemde feiten is in dertijd door de verdedigers mr. Van der Goes van Naters en mr. Roobol mededee ling gedaan, zoowel aan den officier van justitie te Tiel als aan den procureur-ge- neraal te Arnhem, waarbij zij opheldering nopens dit vreemde gebeuren hebben ge vraagd. Een verklaring hiervan hebben de verdedigers echter nimmer ontvangen. Men zal het kunnen beamen, aldus Het Volk, indien wij verklaren, dat het ons moeite kost te gelooven, dat het ontbreken van zoo vele en belangrijke stukken uit het officieele moord-dossier, geheel op toeval berust. Wij neigen veeleer tot de onderstelling, dat deze feiten moeten worden bezien en beoordeeld in het licht van het algemeene justitieele beleid in deze ernstige zaak. Dat dit beeld niet onaanvechtbaar is, zal niemand kunnen volhouden. Het zoekraken van belangrijke en voor verdachten ontlastende stukken is onbe twistbaar een reeds zoo ernstig feit, dat de oorzaak daarvan nader dient te worden onderzocht. En indien bij dit onderzoek zou blijken, dat dit „zoekraken” niet op toeval berust, dan zal, naar onze meening, een krachtig had hij dan ook vrij veel relaties. Beweerd wordt, dat hij in nauwe relatie stond met den, uit de zaak van de Portugeesche bank biljetten bekenden Marang van Ysselveere. Hoewel nog niet tot in détails vaststaat, op welke wijze de N. V. „Damaraland” zich zoo diep in de put gewerkt heeft, mag wel aangenomen worden, dat de meest eenvou dige transactie steeds die was, waarbij zoo genaamd aan een opdracht om effecten te koopen, werd voldaan. De kooper ontving dan een keurige nota: Voor UEd. gekocht.... maar in werkelijkheid bleef het geld in de zakken van den directeur en zijn helper(s). Men vraagt zich natuurlijk af, hoe het mogelijk was, dat zulke praktijken zoolang konden volgehouden worden zonder dat het uitlekte. Het zal echter hier wel net zoo ge gaan zijn als in soortgelijke gevallen, nl. dat een gat gestopt werd door een ander gat te maken. In den beginne stond ook niet vast, of de politie termen genoeg zou kun nen vinden om tot vervolging over te gaan, doch blijkens de oproeping in het Algemeen Politieblad is er grond genoeg om H. straf rechtelijk te vervolgen. De verschillende crediteuren in het fail lissement, waarvan er verscheidene te Den Haag woonachtig zijn, hebben zich bereids verbonden tot het voeren van een gezamen lijke actie. Interc. Telefoon 215, is a.«. Dinsdag 5 IS'ov. in ’t Hote1 LEEUWEN v/h SCHRAM te Smuk te ipzeken en te ontbieden voor de leverine r»n BRILLEN van 9 tot 3 snr. leede oogen aanzagen, dat vele prachtige is echter gesprongen door de houding van wandelingen tusschen Berg en Dal en Beek een Hagenaar, een oud-lndisch man, die achter prikkeldraad verdwenen. Intusschen aan de N. V. opdracht had gegeven, om een dient te worden erkend, dat de heer H. deel zijner effecten te verk’oopen en daar- I voor andere in te koopen. Door toevallige 1 omstandigheden veranderde echter de oud- 1 Indischman van gedachten en hij wilde maar weer liever zijn effecten terug ont- vangen. In een gesprek, dat hij hierover te Amsterdam met H. had bleek echter dat de effecten reeds verkocht waren en er was niets voor teruggekocht. H. bekende bij deze gelegenheid dat hij in moeilijkheden ver keerde, maar alles zou wel weer gauw in orde komen. Een paar weken daarna werd er, namens den oud-Indischman, nog eens met nadruk op gewezen, dat het geld of de effecten nu gauw op de proppen moesten komen, daar men anders maatregelen zou treffen. H. is blijkbaar hierdoor bang ge worden en hij nam ijlings de vlucht naar t buitenland. De thans voortvluchtige oplichter leefde te Den Haag in zijn mooie huis, aan een der deftigste lanen van het Bezuidenhoutkwar- tier, vrij royaal, doch hij betaalde alles con tant (zij het dan meestal van andermans geld) en voorkwam zoodoende, dat er in formaties op hem werden genomen, ’s Zo- mers trok hij naar een villatje aan de Ka- 1 ger- of Braassemermeren. en bij de leveran ciers had hij een goeden naam. LEEUWARDEN HSEUWESTAD Kru isebr. str. 26 - 2ö. Voorstreek 25 f Wybert-tabletten on- der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op- ^treden ter zuivering j van de stem. I 0 CUlHt xnru*4i SL 3taliano I» 2OCTS.PER ONS IOCTS.PER ROL Lichte ócdrige ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN Dit schreef ons mejuffrouw E. B., die verschrikke- aanvallen had van rheumatiek. „Men ried me aan KRUSCHEN SALTS te nemen j de eerste week voelde ik geen verlichting, daarna ver dwenen plotseling de pijnen”, ging zij voort. Deze brief ligt voer u ter inzage. Haar ondervinding is die van duizenden. KRUSCHEN SALTS helpt tegen rheumatiek eenvoudig door het bloed te zuiveren van de giftstoffen en scherpkantige urinezuurkristallen, die de pijnen veroorzaken. Deze stoffen zijn altijd schadelijk en ge vaarlijk. Wanneer U KRUSCHEN SALTS regelmatig, iederen morgen, gebruikt, zult gij U frisscher en opge wekter gaan voelen, stralend van energie en levenslust. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 per flacon. De groote flesch a f. 1.60 bevat 3 maal den inhoud van den kleinen flacon. GRATIS PROEFAANBOD Wanneer U nog nooit Kruschen geprobeerd hebt probeert het dan nu op onze kosten. Wij hebben onder de Apothekers en Drogisten 100.000 speciale „Groote Proef pakken” ge distribueerd, welke het gemakkelijk voor U maken om te •ndervindeu of de door ons gestelde eischen U voldoen. Vraagt Uw apotheker of drogist naar het nieuwe „Groote Proefpak”. Dit bestaat uit onze gewone flacon A f 1 60 met een aparte proef-flacon toereikend voor ongeveer een week. Open eerst de proefflacon. Onderwerp haar aan een proef. En wanneer U er dan niet volkomen van overtuigd Êjt, dat Kruschen al die eigenschappen bezit, welke wij tot eisch gesteld hebben, is de gewone flacon nog ongeschonden; breng deze terug. De apotheker of drogist zal U onmiddellijk en zonder omwegen Uw f i 60 teruggeven. U hebt Kruschen geprobeerd op onze kosten. Wat is royaler fs bakker

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 13