der gemeente Sneek Officieel orgaan f I Uit onze Raadzaal. 3il Na. bestaat uit 4 bladen *2 November at»*» ^nnex HIEUWSTIJDINGEN. SNEEKER COURANT (73e Jaargang) I L 46e Jaargang Perste Rlad N 10 Perste Blad UhgaverKlEZEfiftlHK Ge. r* De SNEEKER COURANT een woningen, type D en D-tnax., woningen, type E, 34 woningen aan de Franekervaart lasten van ff ff ff A en B, type NMBN— lilINII WffimiillMIMl’IIHW ff ff 2. Onmiddellijk na het verstrijken van deze data moet opgave van het getal leerlingen aan Burgemeester en Wethouders geschieden. 3. Leerlingen, die, hoewel nog ingeschreven, niet meer of niet meer regelmatig de school bezoeken, mogen niet worden medegeteld. f 8.658.— - 6.416.205 - 2.241.79’ SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. In Uw vergadering van 5 Augustus 1929 werd onder no. 21 in onze handen om advies gesteld ter behandeling bij de gemeentebegrooting voor 1930 een adres van het comité, gevormd uit de plaatselijke muziekvereenigingen „Sympho- 2.085.20 3.068.— 982.80 Art. 8. Indien in den loop van een jaar in strijd met deze voor waarden wordt gehandeld, gaat het subsidie over het ge- heele jaar verloren. Art. 9. Deze regelen treden in werking op 1 Januari 1930. Aldus enz. f 106.614.— - 106.614.— - 2.137.51 - 117.751.85 -117.751.85 a. b. c. d. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Bij zijn schrijven van 19 Juni 1929 no. 24/C ten geleide van de opgaven voor de samenstelling der gemeente-be- grooting voor 1930, heeft de Commissaris van politie er opnieuw bij ons op aangedrongen U voor te stellen de verordening regelende de inrichting der politie zoodanig aan te vullen, dat daarin ook worde opgenomen de functie van klerk bij de politie, aan welke functie hij een belooning zoude willen verbinden van f 1200.— f 1400. Wij herinneren er aan, dat reeds bij ons voorstel van 7 September 1926 (bijlage no. 102) een voorstel is gedaan als thans opnieuw door den Commissaris wordt bepleit. Dit voorstel is in Uwe vergadering van 8 November 1926 verworpen. Het behoeft, waar wij op de in ons voorstel aangevoerde gronden ons toen reeds overtuigd toonden van de noodzakelijkheid van administratieve hulp op het bureau van politie, naar wij meenen geen betoog, dat wij thans, nu door de voortdurende uitbreiding der gemeente de taak der politie omvangrijker is geworden, opnieuw den wensch van den Commissaris van politie steunen. Wij ver oorloven ons naar ons aangehaald voorstel te verwijzen. Als nieuw argument kan nog aangevoerd worden, dat in den loop van dit jaar aan den derden hoofdagent van politie eervol ontslag is verleend, zoodat thans de sterkte van het politiecorps geheel beantwoordt aan het bij raads besluit van 16 October 1922, no. 21 II, bepaalde. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 September 1929, no. V 07(1); BESLUIT: I. de verordening, regelende de inrichting der politie aan te vullen in dien zin, dat: a. aan artikel 1 wordt toegevoegd: „c. een klerk”. b. aan artikel 2 wordt toegevoegd: „c. voor den klerk een minimum van f 1200.per jaar en een maximum van f 1400.per jaar, welk maximum wordt bereikt door toe kenning van twee verhoogingen van f 100.per jaar, telkens na twee jaar dienst”. II. te bepalen, dat deze wijziging in werking zal treden op 1 Januari 1930. pen ff ff - 12.144.60 - 13.694.25 - '1.549.65 - 6.188.— - 7.119.13 - 931.13 - 7.833.80 - 12.303.17 - 4.469.37 -11.440.— - 14.824.39 - 3.384.39 SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 14 van de Be- grootingsvoorschriften 1924, in verband met den inhoud van artikel 203 der Gemeentewet, bieden wij U hierbij aan No. II 07.352.11(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begroeting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uit gaven van het waterleidingbedrijf voor 1930. total aan baten van lasten van f 68.442.48 - 68.442.48 - 11.300.67 - 129.698.— - 129.698.— f 82.588.63 - 82.588.63 - 67.893.63 - 135.582.43 - 135.582.43 Art. 6. De lokalen en de speelplaats, waarin en waarop het on derwijs wordt gegeven, moeten voldoen aan door Burge meester en Wethouders te stellen eischen. Art. 7. Jaarlijks wordt aan den Raad een verslag omtrent elke gesubsidieerde school ingediend, waarin o.m. worden vermeld het getal der leerlingen; de namen der leerkrachten en hare bevoegdheden; de door de leerkrachten genoten belooning; de regeling van het schoolgeld en het totaal geheven bedrag. totaal baten lasten voordeelig saldo B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.851.11 B(l). Advies van Burgemeester en Wethouders betreffende subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs. No. 1.854.1(6). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het comité, gevormd uit de piaatselijke muziekvereenigingen „Sympho- nia”, „Sneeker Muziekcorps”, „Harmonie” en „Steun in den strijd”,, houdende verzoek om verhooging van het jaarlijksche subsidie van f 400.— tot f 800.—. Lj NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f’2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien buis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelüngerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdutn, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Ongelukken. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is op de tramlijn te Oud Gastel tusschen Kuivezand en Oudenbosch bij een scherpe bocht een onbékende man ernstig gewond en bewuste loos gevonden. Naast hem lag een geheel vernielde fiets. Eenige jongens zagen een auto hard wegrijden. Zij liepen den van Oudenbosch komende tram tegemoet en wis ten den machinist opmerkzaam te maken op den man. Het trampersoneel snelde ter hulp en de zwaargewonde man werd een nabij gelegen woning binnengedragen. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. Het ongeluk moet zich slechts eenige oogenblikken voordat men den man vond, hebben afgespeeld. De toestand van den man is zorgwekkend. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op den Sloterweg even voor Sloten een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 42-jarige C. E., woonachtig te Sloten en werkzaam bij een bierbrouwerij te Amsterdam, keerde per fiets huiswaarts. Hij reed naast een kame raad aan de rechterzijde van den weg. Een 150 M. voor Sloten nam hij afscheid van zijn metgezel en wilde naar links oversteken om zijn huis te bereiken. Op dat oogenblik na derde een Chevrolet-vrachtauto uit de rich ting Amsterdam. C. E. werd gegrepen; hij was bijna op slag dood. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn vader in, voor wien hij kostwinner was. De politie stelt een onder zoek in. Totaal aan kapitaalontvangsten uitgaven Millionairs op zee. De groote daling op de New Yorksche effectenbeurs, heeft geleid tot opmerkelijke scènes aan boord van een groot transatlan tisch stoomschip met vele Amerikanen aan boord. Toen de orkaan in Wallstreet los brak werden zij aan een paniek ten prooi. Iedereen wilde dadelijk door de marconisten aan boord worden geholpen met radio-tele- grammen aan zijn makelaar. Daar er drie a vierhonderd Amerikanen aan boord waren No. V 07(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordening, regelende de inrichting der politie. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Reeds sedert geruimen tijd is bij ons in overweging een adres van het R.-K. Parochiaal Armbestuur van den Hei ligen Martinus, houdende verzoek ten behoeve van het bijzonder voorbereidend onderwijs subsidie uit de gemeen tekas te verleenen. Meer dan een reden heeft er toe geleid dat eerst nu door ons een bepaald voorstel wordt gedaan. Daar is in de eerste plaats het feit, dat de mogelijkheid van het totstand komen eener wettelijke regeling nog steeds bestond en be staat. Nu het zich, na de intrekking van het wetsontwerp- De Visser, evenwel niet heel sterk laat aanzien, dat spoedig een algemeene, landelijke regeling is te verwachten, meenen wij, dat uit dién hoofde met het uitbrengen van een advies onzerzijds niet langer behoeft te worden gewacht. Een tweede reden van vertraging lag in de omstandig heid, dat aanvankelijk over den in te slanen weg in ons college geen algeheele eenstemmigheid bestond, terwijl ten slotte ook het financiëele bezwaar heeft gewogen. Wij zijn thans tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het voorstel dat wij U hieronder doen en waarin de volgende punten zijn verwerkt: a. een subsidie per leerling van f25.per jaar; b. de exploiteerende corporatie moet rechtspersoonlijk heid bezitten; c. de exploitatie eener school mag niet plaats hebben om winst te maken; d. er moeten althans twee leerjaren zijn; e. het minimum aantal kinderen moet 40 bedragen; de leerkrachten moeten wat getal en bevoegdheid aan gaat, aan bepaalde eischen voldoen; g. de lokalen moeten beantwoorden aan door ons te stellen eischen. Het bedrag van f 25.per leerling is ongeveer berekend naar het gemiddelde leerlingental en de gemiddelde kosten der gemeentelijke school, zooals deze, naar wij meenen, voortaan zal kunnen zijn nl. met drie leerkrachten, waarvan één hoofd en twee onderwijzeressen. De functie van 1ste onderwijzeres zal dan kunnen vervallen; een nieuw hoofd moet worden benoemd en een der leerkrachten, indien noo- dig, op wachtgeld worden gesteld. Er is op gerekend, dat de bevoegdheid van de bijzondere corporaties tot schoolgeld- heffing en tot regeling daarvan blijft bestaan, terwijl ten slotte niet meer vrijheidsbeperkingen zijn opgelegd dan strikt noodig moeten worden geacht. Zou de gemeente tot den laatsten cent de kosten van het bijzonder onderwijs dekken, dan zou zij, op den voet der Lager Onderwijswet 1920, ook meer zeggingsmacht over en toezicht op de be steding der verstrekte gelden moeten hebben. Wij stellen U, onder verwijzing naar de zich bij dii advies bevindende stukken, voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders van 25 September 1929, no. 1.851.11 B(l); BESLUIT: vast te stellen de volgende regelen betreffende de sub sidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs. Art. 1. In de gevallen en onder de voorwaarden in deze regelen vermeld verleent de gemeente Sneek ten behoeve van het bijzonder bewaarschoolonderwijs een subsidie van f25. per leerling en per jaar. Art. 2. 1. Subsidie wordt uitsluitend verleend aan vereenigingen en dergelijke, welke een school exploiteeren zonder eenig winstbejag. 2. De corporatie, die voor subsidieering in aanmerking wil komen, moet rechtspersoonlijkheid bezitten. Art. 3. 1. Het onderwijs moet omvatten ten minste twee achter eenvolgende leerjaren. 2. Het aantal kinderen boven den driejarigen leeftijd moet voor elke school in totaal ten minste veertig bedragen. 3. Terugloopen van het aantal leerlingen in den loop van het jaar, mits niet beneden dertig, doet het subsidie over dat jaar niet verloren gaan. Art. 4. 1. Zoolang het leerlingental niet meer bedraagt dan vijf tig moet er doorloopend ten minste één bevoegde leerkracht aanwezig zijn. 2. Bedraagt het leerlingental meer dan vijftig, doch min der dan honderd, dan moeten er doorlooperid ten minste twee leerkrachten aanwezig zijn, van wie althans één be voegd. 3. Bedraagt het leerlingental meer dan honderd, doch minder dan honderd vijftig, dan moeten er doorloopend ten minste drie leerkrachten aanwezig zijn, van wie althans twee bevoegd. 4. Bedraagt het leerlingental meer dan honderd vijftig, doch minder dan twee honderd dan moeten ten minste Ver. voor Chr. Schoolonderwijs. Naar wij vernemen zal in een dezer dagen door de Vereeniging voor Christelijk School onderwijs alhier te houden buitengewone ledenvergadering behandeld worden een voorstel om het Bestuur der vereeniging te machtigen de noodige stappen te doen tot oprichting van een derde school voor ge woon lager onderwijs. Gisteren slaagde te Groningen voor het le gedeelte arts-examen de heer D. Brou wer alhier. Miss Holland getrouwd. Woensdag is mej. Jo. Koopman te Zaan dam, beter bekend als Miss Holland, met den heer K. J. Breeuwer, bekend als voet baller, in het huwelijk getreden. Tegen het uur, dat bruid en bruidegom op het stadhuis werden verwacht, verdrong zich daar een groote schare nieuwsgierigen, die echter door uitgebreide politiemaat regelen op behoorlijken afstand werd ge houden. Het verkeer ondervond hierdoor echter eenige stagnatie. De fotopers was goed vertegenwoordigd. Ook een reden! Niet altijd is het verzoek van de aan de gemeentelijke werkverschaffing arbeidende werkloozen om vrij af voldoende gemoti veerd. Zoo in het geval van een arbeider te Amsterdam, afkomstig uit Veenwouden vermeld in de memorie van antwoord die verlof vroeg, om met zijn vader en stiefmoe der den dag’te vieren, waarop de vader vijf tig jaar gehuwd zou zijn geweest met zijn eerste (overleden) vrouw. Tragisch. In het gezin van W. Tiggelaar, op de grens van de gemeente Dedemsvaart wo nende, werd een nieuwe wereldburger ver wacht. De kinderen werden daarom naar de buren gestuurd. Toen men later deze weer wilde ophalen, bleek een der kleinen, een 7-jarig jongetje er niet bij te zijn. Na lang zoeken ontdekte men hem drijvende in de Hoofdwijk, waar hij vermoedelijk, door de duisternis misleid, was ingevallen. De levensgeesten bleken helaas geweken te zijn. Het lijkje is bij een der buren onder gebracht. No. 11 07.352411(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uit gaven van het gasbedrijf voor 1930. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 14 van de Be- grootingsvoorschriften 1924, in verband met den inhoud van artikel 203 der Gemeentewet, bieden wij U hierbij aan de begrooting van het waterleidingbedrijf voor 1930. Wij stellen U voor deze begrooting vast te stellen met: een ff No. IV 07.352.11(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uit gaven van het woningbedrijf voor 1930. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 14 van de Be- grootmgsvoorschriften 1924, in verband met den inhoud van artikel 203 der Gemeentewet, bieden wij U hierbij aan de begrooting van het woningbedrijf voor 1930. Wij stellen U voor deze begrooting alsvolgt vast te stel len: woningen, No. II 07.352.11(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uit gaven van het electriciteitsbedrijf voor 1930. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 14 van de Be- grooiingsvoorschriften 1924, in verband met den inhoud van artikel 203 der Gemeentewet, bieden wij U hierbij aan de begrooting van het electriciteitsbedrijf voor 1930. Wij stellen U voor deze begrooting vast te stellen met: een totaal aan baten van lasten van de begrooting van het gasbedrijf voor 1930. Wij stellen U voor deze begrooting vast te stellen mer: totaal aan baten vanf 274.029. lasten van- 274.029. - 13.600.75’ - 249.675.28’ - 249.675.28’ winst van totaal aan kapitaalsontvangsten van uitgaven van tekort van totaal aan kapitaalsinkomsten van uitgaven van No. 111 07.352.11(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders rot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uit gaven van de gemeente-reiniging voor 1930. SNEEK, 25 September 1929. Aan den Gemeenteraad. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 14 van de Be- grootingsvoorschriften 1924, in verband met den inhoud van artikel 203 der Gemeentewet, bieden wij U hierbij aan de begrooting voor de gemeente-reiniging voor 1930. Wij stellen U voor deze begrooting alsvolgt vast te stel len: een totaal aan baten van ff ff winst van totaal aan kapitaalsontvangsten van uitgaven van IIEUWÈ SNEEKER COURANT winst van totaal aan kapitaalsontvangsten van uitgaven van totaal baten lasten tekort totaal baten lasten tekort 66 woningen aan de Willem de Zwijgerstraat totaal baten lasten tekort totaal baten lasten tekort 10 woningen aan de Kapelstraat en 2e Steenklipstraat totaal baten lasten tekort -90.000.— -90.000.— woningen, type IS woningen, type IS vier leerkrachten aanwezig zijn, van wie althans drie be voegd. nia", „Sneeker Muziekcorps", „Harmonie" en „Steun in den Strijd”, waarin verzocht wordt het bij raadsbesluit van 8 November 1926, no. 27c, tot wederopzegging toegekende subsidie van f400.per jaar te verhoogen tot f800. per jaar. Het comité verklaart zich bereid, bij inwilliging van het verdrongen elkaar voor de cabine; er werd gedrongen en soms gevochten. Toen het schip te Havre aankwam Lagen er nog tal van onverzonden telegrammen bij de man nen in de cabine, die het werk heusch niet hadden afgekund. Art. 5. 1. Het leerlingental wordt berekend naar het gemid delde van het aantal dat werkelijk school gaat op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December. totaal baten - 6.068.40 lasten - 5.512.98 voordeelig saldo - 555.42 totaal baten - 3.224. lasten - 5.903.30 tekort - 2.679.30

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1