KIEZEBR1NK Co. Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. IS lil @®b ALLE DRUKWERKEN TELEF. 150 - KLEIMAND 7 f te- pg| T VAN FINANTIEELE MEDEDEELINGEN. 1 i BURGERLIJKE STAND. e e d Het lijk in den koffer. Almazian, een kleermaker te Parijs wordt Weer een scheepsramp op het Michiganmeer. Uit Chicago wordt gemeld: De stoomboot De iepziekte. Te Wildervank zullen 350 iepenboomen, staande langs den weg aan het Westerdiep, worden gekapt, omdat ze alle door de iep ziekte zijn aangetast. Ook te Veendam wor den tal van boomen in het nieuwe uitbrei dingsplan gekapt om dezelfde reden. Onder deze zijn heel wat veredelde iepen. Te Noord Scharwoude worden 80 door iepziekte aangetaste iepenboomen gerooid. Naar Engeland opgebrachte visschersschepen. Men is thans bijna gereed gekomen met de regeling van de schadeloosstelling, welke Engeland uitkeert voor het opbrengen van Nederlandsche visschersschepen in de oor logsjaren. Voor de IJmuider visschersvloot betreft dit de stoomtreilers Balder Camelia, Een dracht II, Eveline, Hercules, Plutos en Wil helmina en de haringschepen Cornelis Bart, Goede Hoop I, Lisa, Louis Groen, Maria Johanna, Nora, Prosper, Vesta en Wilhel mina Klein. Zij, die op deze schepen hebben gevaren, kunnen zich vervoegen bij het Centraal administratiebureau, Middenha- venstraat 144, IJmuiden. Zij, die op opge brachte schepen van reederijen te Katwijk, Maassluis, Scheveningen, enz. hebben ge varen, moeten zich wenden tot het bestuur van de Reedersvereeniging in die plaatsen. De 4% leening der gemeente Tietjerk- steradeel groot f 65.000.is geplaatst door bemiddeling van De Friesche Bank. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) e n o e n n e k LEVERING Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn harte- lijken dank. Ingezetenen van Sneek. Gaarne wil on- dergeteekende even mededeeling doen van het resultaat van haar collecte in de afge- loopen week gehouden voor het Blinden-in- stituut „Bartimeus” te Zeist. Zij mocht het brengen tot de schitterende som van f251.75, waarvoor zij al de gevers en geef sters hartelijk dank zegt. F. VAN DER WERF, Kastanjelaan 6, MeppeL Een bijzondere uitvinding is gedaan bij den dienst der Amster- damsche gemeente-telefoon door den heer J. W. Dijk, chef van het verkeersbureau en hoofdinspecteur van den telefoondienst. Het is een zgn. gesprekkenteller, waarmee uitgebreide controle kan worden uitgeoefend. De postvluchten naar en van Indië. Gisterochtend 6.40 is het vijfde postvlieg tuig in geregelden dienst op Nederlandsch- Indië, de 3-motorige Fokker, genummerd PHAEZ, van Schiphol vertrokken. Dit is het vliegtuig, dat 14 dagen geleden uit Indië is teruggekomen. De bemanning bestaat thans uit Beek man, eerste bestuurder; Van Dijk, tweede bestuurder, en Buitenhuis, mecanicien. De PHAEZ heeft ongeveer 196 K.G. post aan boord. Het postvliegtuig op de terugreis, dat gisteren uit Konstantinopel zou vertrekken, wordt hedenmiddag op Schiphol verwacht. Door den commissaris der Koningin in Drente Mr. Linthorst Homan is het nieuwe electrisch bedrijf van de gemeente Hoogeveen geopend. De autoriteiten bij de opening. HEM. OLDEPH. c. a., van 25—31 Oct. Geboren: Harmke, dv. Hans Keulen en Antje Wiersma te Oudega; Baukje, dv. Geert de Leeuw en Rinske Mulder te He- melum; Jan, zv. Bauke Smid en Hielkje Mandemaker te Koudum. Gehuwd: Hendrik Visser, 29 j., en Ger- brig van der Veer, 26 j., te Koudum. en bracht de politie bij de woonschuit van een „parlevinker” (kruidenier te water). Deze man kon zijn alibi bewijzen: hij was ten tijde van den moord in een café te Cu- lemborg geweest. Over de roeiboot bestaat nu de volgende verklaringen van een zeke ren Koos van Dillen: „Op 24 December 1923 ging ik mijn bo<|t schoonmaken, omdat wij wilden gaan vis- schen. Mijn boot lag in het haventje naast de schuit van den parlevinker. Ik ontdekte in de boot modderige voetstappen. Het had in den afgeloopen nacht gesneeuwd en op de sneeuw, welke in het bootje was geval len, lagen kluiten modder. De riemen, welke ik altijd met behulp van een hangslot en ketting bevestigde, lagen los in het bootje; het slot was verbroken. Toen de politie hond bij het bootje kwam, was dit reeds schoongemaakt”. Als een dergenen, die zijn boot kende en er meer dan eens mede ge roeid had, noemde Van Dillen een zekeren C. van der Linden. In Culemborg deed na derhand het verhaal de ronde, dat deze v. d. Linden de moordenaars zou hebben over geroeid. Van der Linden en Auke Opdam hebben o.a. ter gelegenheid van Koninginne dag 1924 in een café in de Zandstraat ruzie gehad. De eerste was dronken en zei tegen Opdam aan het einde van een woorden wisseling: „Jij bent er ook bij geweest, net zoo goed als ik!” Opdam troonde toen ter stond den ander mee en samen zijn ze el ders gaan haring eten. De gemeentewerkman Cornelis de Kruyf heeft o.m. verklaard, dat de auto van de Collé’s op 23 December des avonds om streeks halfzes op den Oosterwal stond, waar het achterhuis van de toenmalige wo ning der familie Collé uitkwam. Arnoldus Collé was met de nummerplaat bezig; het kan zijn dat hij een ander nummer aan bracht, het is ook mogelijk, dat hij alleen het oorspronkelijk bordje eraf genomer heeft. Toen hij met zijn karweitje klaar was, stapten Haverman, Arnoldus Collé en nog iemand, dien Kruyf in het donker niet herkend heeft, in. Zijn vrouw en een zekere F. de Leeuw hebben dit ook gezien. Deze laatste heeft over het gebeurde nog zijn ver wondering uitgesproken, toen de moord be kend was geworden. Ongeveer halfnegen. aldus de Kruyf, kwam de auto weer terug; Haveman stapte het eerst uit en zei onder meer: „Kom. je gauw, Arnold?” Haveman droeg iets naar binnen; wat dit was heeft men niet kunnen onderscheiden. In dit verband herinneren wij er aan, dat het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat de moord waarschijnlijk des avonds vóór acht uur heeft plaats gevonden. Het lamp je, dat blijkbaar stuk gevallen was tijdens de worsteling met de indringers toonde aan, dat het donker was. De verslagenen had den zich nog niet voor de nachtrust ge kleed, de pap stond op de kachel, hun ma gen waren leeg. Vrouw de Kruyf heeft voorts, wat den auto betreft, verklaard, dat de Collé’s een paar dagen later bezig waren hun auto schoon te maken; de moquette-zittinger werden met een borstel en zeepwater ge reinigd. Arnold Collé zei tegen vrouw Dc Kruyf, dat de justitie zich zoo druk maakte over een auto, welke op den avond van den moord gezien zou zijn. Toen vrouw De Kruyf toen opmerkte, dat de Collé’s dien avond toch ook waren uitgereden, gaf Arnold geen antwoord en verwijderde zich. Sedert dien sprak hij niet meer tegen de fa milie De Kruyf. Nobelprijs 1929 voor geneeskunde. Naar het Zweedsch tel. agentschap gis teravond uit Stockholm meldde, is de No belprijs voor geneeskunde 1929 verdeeld tusschen prof. dr. C. Eykman te Utrecht en prof. Hopkins te Cambridge. De rechercheurs Heyting en agent De Roode hebben terstond na den moord een uitgebreid onderzoek in Culemborg inge steld, als gevolg waarvan Auke Opdam en C. van der Linden aangehouden zijn. Zon der gehoord te zijn, zijn dezen weer vrij ge laten en toen zij ’s avonds weer thuiskwa men, zetten zij het heele plaatsje op stelten. Zekere Blitterswijk kwam hen des nachts ongeveer twee uur tegen, in gezelschap van Johan Collé. Zij maakten ruzie met Blit terswijk en bedreigden hem. Herhaaldelijk riepen zij, naar deze laatste verklaard heeft: „Leve de moordenaars van Culemborg; ze krijgen ze nooit!” Voor de stoelenfabriek van den heer v. d. Stroom riepen zij dit weer. Het drietal begaf zich naar de woning van Johan Collé, Triowijk. Blitterswijk waarschuwde twee agenten van politie, die met hem zijn meegegaan. Gedrieën hebben zij zich toen achter het huis van Collé ver dekt opgesteld. Binnen bleek het feest te zijn; af en toe hoorden de luisteraars buiten, dat er over den moord werd gesproken. Iemand riep: „Ze dachten ons te meppen, die sufferds, maar daar zijn ze lang niet link genoeg voor. Leve de moordenaars!” klonk het toen weer in koor. Vergeetachtige menschen. In het tijdschrift voor het spoor- en tram wegwezen in Nederland en Indië, schrijft de heer M. Goud, onderafdeelingschef bij de Ned. Spoorwegen, een artikel over de voor werpen, „verloren in de wachtkamers, de rij tuigen of elders op spoorwegterrein”. Er zullen, aldus de heer Goud, zeer zeker weinigen zijn onder het reizend publiek, die weten, hoe groot de vergeetachtigheid der reizigers is. In 1928 werden 74.282 voor werpen als gevonden aangebracht. Onge veer 50 van de gevonden voorwerpen wordt door den rechtmatigen eigenaar niet opgevraagd. Dit is zeer goed te begrijpen o wat de bijna waardelooze voorwerpen be-1 storm.° Ook de lugubere rubriek der’zelf- pen, die vooral voor den eigenaar veel waarde hebben. Dat een kist waardevolle gereedschappen door een monteur, dat een sabel door een officier, dat een waardevolle mantel door een dame, of een splinternieuwe over- of regenjas door een heer, dat een kijker of fototoestel door een toerist, dat de groote trom door een muziekgezelschap, vergeten wordt, het is misschien te begrij pen, al gaat de vergeetachtigheid ver, maar dat al deze voorwerpen en vele andere niet worden opgevraagd, is onbegrijpelijk. Dat men zijn kunstgebit vergeet en niet opvraagt, wie zal het verklaren? En wat zegt men van den man, die zijn kunstbeen in den trein laat liggen en zijn verlies niet bemerkt, noch bij het uitstappen, noch la ter? vorm aangenomen dan ooit te voren. Tal van millionnairs zijn tot den bedelstaf ge bracht. Anderen zijn zoo zwaar getroffen, dat zij althans voorloopig hun rol in de def tige kringen niet zullen kunnen spelen. Naar de bladen melden, heeft ook de staatssecretaris van financiën Mellon het grootste gedeelte van zijn vermogen verlo ren. Een Canadeesch speculant moet zoowat een half milliard gulden hebben verloren, tamiii i i., In Oostenrijk. In de machinefabriek Heid in de Neder- Oostenrijksche stad Stockerau, op een half uur afstand van Weenen, weigerden de* so cialistische arbeiders met 3 arbeiders, die lid van de Heimwehr zijn, samen te werken. Zij mishandelden deze arbeiders en joegen ze de fabriek uit. De leiding van de Heim wehr alarmeerde daarop zijn leden uit de heele omgeving. Er werd een opmarsch naar Stockerau bevolen en de bezetting van de stad en de betrokken fabriek werd aange- kondigd. Daarop beval de leiding van de socialistische Schutzbund een tegen-op- marsch, waardoor de toestand kritiek werd. Intusschen waren troepen en gendarme rie ontboden, die wegen afzetten, waardoor botsingen vermeden werden. De’ Heimwehr heeft echter het plein voor de fabriek bezet. De Schutzbund heeft intusschen haar mobi lisatie afgelast. OVERZICHT. Melk- en kalfsvee, beste koeien redelpk, ove rigen iets flauwer. Vette koeien redelik goed en ongeveer prijih. Stieren inzet prg»h., afloop flauwer. Gratkalveren goede soort tamelijk goed. Overigens iets minder. Nuchtere» kalveren flauwer. Varkens iets vaster. Wolvee lui, prjsh. De schrik van Dusseldorf. De blijkbaar krankzinnige man, die nu reeds maanden Düsseldorf verontrust door zijn verraderlijke moordovervallen, is nog steeds niet door de politie gevonden. Verleden Vrijdagavond heeft hij een zeke re Frau Meuver, die van haar werk huis waarts keerde, levensgevaarlijk gewond. Tegen middernacht van denzelfden avond werd een andere vrouw door den man, die zich achter een boom verdekt had opgesteld, bewusteloos geslagen. Sinds begin Februari duurt de moorden- reeks te Düsseldorf nu reeds voort en blijk baar is steeds dezelfde man de aanvaller. De politie, geassisteerd door helpers uit Berlijn, kan het spoor van den misdadiger maar niet ontdekken. Op 3 Februari werd een 53-jarige vrouw in het donkei aangevallen en verscheidene malen met een mes gestoken. Een week later werd het lijk van een 6-jarig meisje, dat 13 messteken vertoonde, gevonden. Het was reeds half verkoold, toen het onder een brandenden hoop takken ontdekt werd. Volgens deskundigen was in beide geval len hetzelfde mes gebruikt. Vier dagen later werd het lijk van een werkman gevonden met 21 messteken in den rug. Het slachtoffer was niet beroofd. In April gebeurde het volgende: Een 16-jarig meisje hoorde in ’n donkere straat iemand achter haar fluiten. Vóór zij den tijd had, om zich om te keeren, werd er een lasso over haar hoofd geworpen. Zij werd op den grond geworpen door een man, die poogde haar te wurgen, doch die op de vlucht sloeg, toen hij andere menschen hoorde aankomen. Een paar dagen later werd een vrouw op gelijke wijze door een lassowerper aange vallen, doch zij weerde zich zóó dapper, dat haar aanrander op de vlucht sloeg. Op 30 Juni werd een vrouw in een hotel vermoord gevonden en in Augustus wer den binnen 20 minuten tijds een meisje, een vrouw en een man in den rug gestoken. Dit geschiedde in hetzelfde stadsdeel, waar de vroegere misdaden waren geschied. Twee dagen later werden de lijken van 2 meisjes in een veld gevonden. Van het eene kind, dat 5 jaar oud was, was het hoofd van den romp gesneden. Het andere, oud 14 jaar, was in de keel en in den rug gestoken. Op 30 September werd het lijk van een dienstbode nabij de rivier gevonden met 8 schedelkwetsuren en op 12 October werd ’n jonge vrouw in een ander deel der stad ge vonden met soortgelijke verwondingen. Zij stierf 2 dagen Jater, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Wat den persoon van den dader betreft, zijn sommigen van meening, dat men met iemand te doen heeft, wiens maatschappe lijke rang hem boven verdenking stelt, doch die van tijd tot tijd plotselinge aanvechtin gen tot moorden krijgt. De paniek op de New Yorksche effectenbeurs. De Amerikaanschebeurs herstelt zich thans eenigszins van de geweldige daling deze week daar voorgevallen, en welke ook in Nederland door hevige koersverliezen is gemerkt. Óm het vertrouwen te herstellen kondigen thans vele maatschappijen extra dividenden aan en geven de groote financiers o. a. de Rockefellers geruststellende verklaringen af. De gevolgen van de beurspaniek zijn echter ook in het dagelijksche leven in Ame rika duidelijk merkbaar. Sedert het begin van deze week staan alle bladen in de V. S. vol met advertenties van speculanten, die gedwongen zijn hun villa’s, auto’s, juweelen en andere dingen van waarde te verkoopen. Op de banken van leening in alle deelen van het land loopt het treft, maar er zijn toch ook tal van voorwer-j moorden heeft in de dagbladen ’n grooteren verdacht van den moord op den boekhou- Wolff meldt nader, dat besloten is dat drie arbeiders van de Heimwehr Zaterdag hun werk in de machinefabriek van Heid zullen hervatten. Indien de andere arbeiders zich daartegen verzetten, zal de directie ’s middags het bedrijf sluiten. De leden van de Heimwehr zijn intusschen ook weer naar hun haardsteden teruggekeerd. Volgens de autoriteiten is het te Stockerau rustig. N. Rt. Ct. der Rigaudin, wiens lijk in een koffer is gevonden. Almazian heeft nu aan den rechter van instructie verteld hoe de politie hem heeft behandeld. Zij heeft hem drie dagen en drie nachten achtereen zonder hem rust te laten ondervraagd. De politie-menschen wissel den daarbij elkaar af, zoodat er bijv, van slapen voor den verdachte niets kwam. Bovendien hebben geneeskundigen op het lichaam van Almazian allerlei blauwe plek ken en ontvellingen gevonden en hij zegt, dat ze afkomstig zijn van de slechte behan deling, die hij van de politie ondervond wanneer hij niet vlug genoeg antwoordde op vragen, die de inspecteurs hem stelden. ,,lk schreeuwde, zoo vertelde hij aan den «■echter van instructie, maar de inspecteurs namen daar geen notitie van. Ik heb nu een erge pijn aan mijn hart en de duim van mijn rechterhand is verlamd; tweemaal verloor ik het bewustzijn”. In verband met deze verklaringen van den verdachte worden de rapporten van de des kundigen, die o.m. bloedvlekken en Alma- zian’s handschrift onderzoeken, met groote belangstelling tegemoet gezien. Wanneer zij127 Stierea f 175 tot f 490. Onea f niet concludeerend zijn, zal men Almazian tot f 492 Vetti koeiea f 200 tot f 385 waarschijnlijk in vrijheid moeten stellen, i 1357 melke- ea kalvekoeiea f 160 tot f 395 Ook toen hij geconfronteerd werd met de 450 piakea f 100 tot f 170, 12 vette kalveren bloedvlekken in zijn winkel en op zijn broek, 1 40 tot f 90, 2240 Graikalverea f 40 tot ontkende Almazian, dat hij iets met de mis- 246 auchterea kalverea f 9 tot f 18 daad had uit te staan. Het schijnt, dat de 245 vette ichapea f 28 tot f43, 221 weide- es rechter van instructie geneigd is aan Al- ‘peB J, 20 f *28m“e,r’? mazian’s onschuld te gelooven en zelfs de (20 tot f33, 870 vette varkeai f58 tot f 135 schoonmoeder van den verdachte acht de zen niet in| staat een daad van geweld te plegen, aldus een buitenlandsch blad. Eiereamarkt pl.m. 6000 kilo’i kipeierea laagevoerd 8| tot lij ot. p. itak. Eeadeierea 300 K.G. 8| tot 9 ot. per itak. 1 Nov. 1929 belangstelling tegemoet gezien. Wanneer zij127 Stierea f 175 tot f 490. stellen. 1 1357 melke- ea kalvekoeiea f 160 tot f 395 ontkende Almazian, dat hij iets met de mis rechter van instructie geneigd is aan Al- “elke,c <apeB OL20 tot f 61 magere varkeel f 30 tot f58, 158 kleiai biggea f 15 tot f 20, vette biggea f tot f 52 bokkea ea geitea f tot i 58 paardea f tot f Te zsuaea 7009 itaki vee. Vette koeiea per K.G. 76—104 Vette Var keel per K.G. 72—79 ct. Zoeten p. kg. 73 - 74 Senator, die den dienst op het Michigan- meer onderhoudt is bij een aanvaring tijdens mist met een veerboot omgeslagen. De aan varing geschiedde op 20 mijl afstand van Port Washington in Wisconsin. Van de 30 menschen, die naar verluidt aan boord wa ren, zouden er slechts 2 gered zijn. r ataa I i I 4 I t CS3E» p r e w' LMUWA.BDKN, 1 Nov. 1929.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3