Firma lOHs. TROMP, Sneek DE VALSStit GRAVIN VERKADE’s pOSTER’Q i f PRUIMSTER NIEMEIJER Fa. Johs. Tromp - Sneek TABAK FEUILLETON DAT Is Pruimtabak!! van 10 cent per pakje EEN GROOT-BEDRIJF op een meest vcoruitstrevenden leest geschoeid, met alles in eigen lx heer en met jarenlang geschoold personeel naast hyper-moderne ma chines, geeft natuurlijk als product het allest HIEMEIJtrs ook de kroon! Officieel Orgaan der fierosenie tal Verschijnt SHEERER OOURAHT en WYMBRITSERAOEEL 1 RugpijnNieren Pillen Zn ter das November Tweede blad. flo. 10 annex INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. f NIEUWSTIJDINGEN. W aarschuwingen 46* Jaargang Uitgave KIEZEBRINK en Co. EDGAR WALLACE. Uit het Engelsch vertaald door Jhr. R. G. NAHUYS. HOOFDSTUK XI. Onder het vallen greep Lois in het wilde Wordt vervolgd. s t s s Sneek voor wederverkoopers tegen fabrieksprijzen bij Spookverschijnselen te Zwijndrecht. In den laatsten tijd wordt den bewoners van de Pietermanstraat te Zwijndrecht vrees aangejaagd door een spook. Het spook moet zich bevinden in een wit omhulsel en de vreemdste en angstigste verhalen worden ervan verteld. Een meisje, dat ’s avonds het spook ge zien heeft, bevindt zich in overspannen toe stand en moet het bed houden. Vele bewo ners zijn werkelijk bevreesd en durven zich des avonds niet op den weg te begeven. Dadrom spant Engr os TROMP ARTIKELEN, Stichting en Exploitatie van Chr. Vacantie- Koloniehuizen in Nederland, gevestigd te Groningen, waarvan R. Woldring en Dr. D. J. Jonkhoff, eveneens te Groningen, resp. voorzitter en secretaris zijn, een uitvoerige bespreking gehouden over de mogelijkheid om tot samenwerking te geraken. Hierin is men geslaagd. De beide vereenigingen blijven ieder af zonderlijk bestaan, maar zullen in het ver- volg op federatieve wijze samenwerken. De Vereeniging te Groningen gevestigd, heeft alleen in exploitatie een zeehuis, nl. „Elim” op Schiermonnikoog. Kinderen, bestemd voor een verpleging in een boschrijke omgeving, konden tot dus verre niet door deze Vereeniging worden geholpen. De Vereeniging te Nunspeet gevestigd, heeft wel gelegenheid voor boschverpleging, i nl. te Nunspeet, Seppe (N.-Br.) en Hel lendoorn en voor zeeverpleging te Egmond aan Zee; een zeehuis in de Noordelijke pro vincies heeft zij echter niet. Door de beide besturen werd overeenge- komen, dat kinderen, door één der beide vereenigingen uit te zenden uit één der noordelijke provincies en bestemd voor een boschverpleging, naar het boschhuis „De Reggeberg” te Hellendoorn zullen gaan, ter wijl zij, die van de zeelucht moeten profi- teeren, naar het zeehuis „Elim” op Schier monnikoog worden gezonden. Verder wer den de drie noordelijke provincies, nl. Gro ningen, Friesland en Drenthe toegewezen aan de Vereeniging, gevestigd te Groningen tot het voeren van propaganda en het heb ben en stichten van afdeelingen, terwijl de andere provincies voor dit doel werden toe gewezen aan de Vereeniging, gevestigd te Nunspeet. De moord te ’s Oravenhage. Mej. Fientje Holstein de huishoud ster van de 72-jarige mevrouw Odem, die op zoo gruwelijke wijze in haar woning aan het Bezuidenhout vermoord werd ver toeft nog steeds in het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Hoewel haar verwon dingen genezen zijn, heeft het vreeselijk drama haar dermate aangegrepen, dat zij daardoor als het ware grootendeels versuft is. Waar de huishoudster één der hoofd getuigen is in de strafzaak tegen den ver- moedelijken moordenaar, W. Kromhout van der Meer, zou deze omstandigheid, wanneer die versuftheid niet voldoende geneest, voor de instructie en bewijslevering groote moei lijkheden kunnen opleveren. Het is immers niet aan te nemen, zegt de H. Ct„ dat de rechters volle waarde zouden toekennen aan de getuigenis van iemand, die geheel of ge- Voor den handel bij Bekende Zaak Opgericht 1901 na te bootsen lichaamsdeel kan worden verwijderd, zonder te breken. Den aldus ver kregen vorm laat men nu volloopen met het door verwarming! vloeibaar gemaakte Ho- dat het u geen slapeloozen nacht bezorgen zal, juffrouw Reddle. Ik kan u niet zeggen, hoe ellendig ik het vind. Hoe werd u ge red?” Lois deed haar het verhaal en Lady Mo ron knikte. „Braime?” merkte zij op. „Maar wat deed hij op dat uur op de derde verdieping?” Zij wierp een scherp onderzoekenden blik op het meisje, en zonder verder een woord, verliet zij het vertrek. Eerst te twee uur in den morgen kon Lois den slaap vatten; en toen waren haar ze nuwen zoo van streek, dat zij bij ieder ge luid opschrikte. Er was iets dat haar wak ker hield iets dat zij zich te binnen trachtte te brengen. In haar onderbewust zijn was aanhoudend iets aan het werk, dat er naar worstelde aan de oppervlakte te komen. En zij draaide zich van de eene zij de op de andere, terwijl het bewustzijn van haar gedachtengang den slaap hoe langer hoe meer uit haar oogen verdreef. En toen zij haar bed weer opgezocht had, na een tweede wandeling naar de waschtafel om een glas water, stond het plotseling blik semsnel voor haar. „Houd uw deur op slot zelfs in het vorstelijk verblijf van de Gravin van Mo roni” Michael Dorn’s waarschuwende woorden! I Dat was het. Zij liep naar de deur en voelde naar den sleutel. Doch er was er geen, de gravin thuis, en begaf zich terstond naar evenmin als een knip. Zij draaide het licht i naar de deur en haakte de rugleuning in den deurknop. Daarna kroop zij weer in bed en sliep na weinige seconden. Bij haar ontwaken, den volgenden mor gen, stroomde de zon door een reet van de gordijnen binnen. Er werd zacht aan haar deur geklopt. Zij sprong uit bed en trok den stoel weg om haar kamenier binnen te laten. „Goeden morgen, juffrouw”, zeide het meisje opgeruimd, en zij toonde neiging, ’t voorval van den vorigen avond in den breede te bespreken, doch Lois verlangde niets liever dan het te vergeten. miniet. Deze stof vermengt zich in geen enkel opzicht met de Negocoll, maar neemt eveneens de fijnste afwijking op. Na afkoe ling is het mogelijk, het Negocoll-omhulsel voorzichtig af te pellen, waardoor men ten slotte het gewenschte lichaamsdeel in Ho- miniet overhoudt. Dit nu heeft de Haagsche politie gedaan met den wijsvinger van den verdachte Krom hout van der Meer, waaraan het op het scheermes gevonden stukje vel ontbrak. Zij heeft dit tevens zóó tijdig gedaan, dat het schampje nog tot in kleinigheden aanwezig was, zelfs nog vóórdat de genezing begon nen was. Vervolgens heeft men het op het scheer mes gevonden stukje vel geprepareerd en daarvan een foto gemaakt. Deze foto heeft men, evenals een foto van den nagemaakten vinger, met behulp van prisma-lenzen sterk vergroot. Legt men nu beide vergrootingen naast elkaar, dan blijkt, dat ieder lijntje, zelfs het fijnste haarlijntje van het gevonden stukje vel, volkomen past en aansluit op de over eenkomstige lijnen en lijntjes in den vinger van Kromhout v. d. Meer. Hiermede is op wetenschappelijke wijze onomstootelijk komen vast te staan, dat niemand anders dan de thans verdachte op den dag van den moord het scheermes heeft gehanteerd. Politie-deskundigen van internationale bekwaamheid hebben de betrokken Haag sche politie-ambtenaren - vooral de politie- fotograaf moet zeer verdienstelijk werk heb ben verricht gecomplimenteerd en geluk gewenscht met het schitterende resultaat. „Mevrouw de gravin is er zeer ontdaan van. Zij heeft vannacht geen oog dicht ge daan, juffrouw,” zeide Jean. „Zij vroeg mij of ik u voor dat balcon gewaarschuwd had. Natuurlijk zeide ik haar van ja, doch alleen voor overdag ik wist niet dat het niet betrouwbaar was. Ik ben hier pas veertien dagen. Tot zoo lang was mevrouw uit de stad.” Zij trok de gordijnen omhoog, en, naar de balcondeur gaande, keek Lois naar buiten. De afgebrokkelde rand van het bezweken balcon was daar om te bewijzen, hoe zij ter nauwernood ontsnapt was en zij huiverde bij de gedachte aan dat ontzettende oogenblik, waarin zij tusschen hemel en aarde gezweefd had. „Het was de schuld van den hofmeester,” zeide Jean kwaadaardig. „Het zou mij niet verwonderen indien hij weggejaagd werd.” „Ik heb het aan dien hofmeester te dan ken dat ik thans geen lijk ben.” „Het is aan dien hofmeester te wijten dat u in gevaar verkeerd heeft,” hield ’t meisje vol, en haar bewering bevatte eenige waar heid. „Mevrouw heeft mij gezegd dat ik van daag de kamer van zijn Lordschap, een ver dieping lager, voor u in orde moest bren gen.” j deeltelijk in een dergelijken toestand ver- I keert. De justitie beschikt evenwel, ook zonder de getuigenis van mej. Holstein, toch over voldoende gegevens, om het bewijs tegen den vermoedelijken dader te construeeren. De Haagsche politie heeft bij het onderzoek in deze geruchtmakende zaak niets over ’t hoofd gezien en wel degelijk met alle mo gelijkheden rekening gehouden, terwijl zij bovendien op zeer wetenschappelijke wijze te werk is gegaan. Daardoor is het mogelijk geweest eenige zeer sterke zgn. „stille getuigen” tegen den moordenaar in handen te krijgen, die voor de constructie van het overtuigend bewijs van zeer groot belang blijken te zijn. De politie heeft in één geval gebruik ge maakt van een uitvinding van den Ween- schen professor Polier, een uitvinding, die nog nimmer tevoren in Nederland is toe gepast. Het geval, waar bedoelde uitvinding in toepafcsing is gebracht, betreft het op het scheermes gevonden stukje vel, dat later bleek te passen in een schampje aan den wijsvinger van Kromhout van der Meer. Zoodra dit feit na minutieus onderzoek door de politie-deskundigen was vastgesteld, is men er op uit geweest, om deze belangrijke omstandigheid, behalve door de getuigen verklaringen, ook op andere, nog meer over- schen zich doen verzamelen, die op ieder uur van den dag en den nacht te Londen samenscholen vanwaar, weet men niet. Braime zag een politieagent de straat over steken, en, opstaande, stofte hij zijn knieën af, sloot de balcondeur en deed haar op slot. Hij zeide geen woord tot het meisje, doch verliet de kamer. Op het punt van te bezwijmen, lag Lois onbeweeglijk, zoo bleek als een doode. Doch haar angst en ontzetting waren niets, vergeleken bij die van Lizzy, die door het tragische voorval als het ware verlamd was, tot een gekreun van het meisje haar tot handelen dreef. Lois ontwaakte uit haar halve bezwijming met het gevoel alsof zij verdronken was, toen, als uit een nevel, het krijtwitte gelaat van Lizzy opdook. Zij droeg een karaf wa ter in de hand. „Dat was op het kantje af!” sprak Lizzy ademloos. Iets in deze woorden kwam haar bekend voor; Lois had ze meer gehoord. Toen scho ten haar als een bliksemstraal de woorden door het hoofd, door Michael Dorn geuit, nadat een auto haar bijna had overreden. Met moeite wrong zij zich in een zittende houding overeind, om tot de ontdekking te Samenwerking tusschen de Vereenigingen voor Christelijke Kinder Koloniehuizen in Nederland. Zaterdag 19 October jl. heeft het Bestuur van de Vereeniging voor Christ. Gezond heids- en Vacantie-Koloniën in Nederland, gevestigd te Nunspeet, waarvan. Ds. H. C. Hogerzeil te Naarden voorzitter is en Ds. C. J. van Paassen te Zutphen secretaris, met afgevaardigden van de Vereeniging tot komeu dat dat gevoel van verdronken te zijn niet geheel een voortbrengsel van haar verbeelding geweest was, want Lizzy was piet denl inhoud van de karaf water zeer royaal omgesprongen. Nauwelijks was zij weer op de been ge komen, (of er werd aan de deur geklopt, en, door een politieagent vergezeld, trad de hof meester binnen. „De agent wenscht het balcon te onder zoeken”, zeide Braime, die inmiddels de balcondeur weer ontsloot. Met behulp van zijn lantaarn stelde de agent een vluchtig onderzoek in en stak weldra zijn hoofd weer binnen de kamer. Hij zag naar Lois met een vreemdsoortigen blik. „U is nooit dichter bij den dood geweest dan zooeven, juffrouw”, zeide hij. „Er was een oude scheur in den bodem waarop gij zijt gaan staan, en de balustrade hield den steen in het geheel niet tegen. Ik zou die andere balcons ook wel eens willen inspec- teeren”, liet hij volgen, en verdween met Braime. Dit was het tweede ongeval binnen een paar dagen; zij huiverde bij dat denkbeeld. Welke kwade invloed achtervolgde haar? Voor de eerste maal wenschte zij zich terug naar haar nederig vertrekje in Charlotte Street, en met onmiskenbaar leedwezen liet zij Lizzy daarheen vertrekken. Kort na het vertrek van het meisje kwam I de kamer van Lois, waar deze bezig was op, droeg een van de kleinere leuningstoelen zich te ontkleeden. „Ik wist dat het balcon gevaarlijk was”, zeide zij, „en gaf dien stommen hofmeester den last, het hekje afgesloten te houden. Waar is het hekje?” „Vanmiddag was het er nog; eerst toen ik voor het diner naar beneden ging, zag ik dat het weggenomen was, Lady Moron”, zeide Lois. „Ik dacht dat het weggenomen was omdat anders de deur niet gesloten kon worden”. De gravin beet zich nadenkend op de lip. „Daar steekt méér in dan ik op het oogenblik gissen kan”, zeide zij. „Ik hoop Toen, de oogen naar boven slaande, zag Lois hoe het meisje met geweld achteruit getrokken werd. Zij zelve moest vallen; zij kon zich geen minuut langer vastklemmen. Zij begon een stekende, onuitstaanbare pijn in haar schouders te gevoelen en haar hoofd duizelde. Doch in hetzelfde oogenblik waarop haar vingers dreigden los te laten, omklemde een breede hand haar pols, en zij voelde hoe zij langzaam omhoog getrokken werd, tot een tweede hand om haar arm geschoven werd en haar verder de kamer introk. Zij sloeg de oogen op, en staarde in het on aangename gezicht van Braime, den hof meester. Hij plaatste haar op het bed; vervolgens liep hij naar de balcondeur, knielde en keek omlaag. Het neerkletteren van kalk en stee- enli'aTr^ïngers’kïéimien^zich aan een v'óör- ne,n had een van die kleine groepjes men- uitstekenden steenen richel van ongeveer een duim breed; de schok trok haar armen bijna uit het lid, doch voor het oogenblik hing zij in de lucht. Zij hoorde het ontstelde geschreeuw van Lizzy. „Ben je daar? O, om Godswil, houd je vast, Lois! Ik ga hulp halen!” Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van 2 stoffen, nl. van Negocoll en van Ho- miniet. De Negocoll is een taaie, kneedbare tuigende wijze, aan de rechtbank te kunnen stof, die op iets meer dan lichaamstempera- voorleggen. j tuur gebracht zijnde, stijf om ’t lichaams- Hiervoor nu heeft men het systeem van deel, waarvan men een afbeelding wenscht, professor Polier toegepast. Dit svsteem wordt gekneed. De stof is zóó elastisch, dat stelt den onderzoeker in staat, een tof in de zij in tegenstelling met gips, zelfs het aller kleinste bijzonderheid natuurgetrouwe na- j kleinste kenteeken opneemt. De Negocoll bootsing te krijgen van levende of doode verhardt bij afkoeling wel, maar blijft daar- lichaamsdeelen. Prof. Polier heeft van dit bij elastisch, zoodat zij gemakkelijk van het systeem voor het eerst in de na-oorlogsche jaren gebruik gemaakt bij het vervaardigen van kunstledematen, die volkomen op de echte gelijken. Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Bef roef zonder uitstel Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnea maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. SN EEK - Teletoon No. IM 18. i 1 1 door DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS csasaufXBi ■-s runex NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post i 3.60. AdvertentiSn 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertenllèn worden tevens gratis ge- olaatel in de SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5