■b om n nm en PUK. Avonturen NIEUWSTIJDINGEN. 1084, 893 1096, 1095, sr O. DIN? S zoo 1 >1 realisme t I BURGERLIJKE STAND. Een theeservies cadeau. De nieuwste manier om aan een theeser vies te komen wordt uit Midden-Java ge meld. Tusschen Semarang en Salatiga rij den verschillende autobus-ondernemingen, waaronder een verbitterde concurrentiestrijd woedt. De tarieven werden steeds lager en thans vraagt de leidende kongsi voor een ticket 1ste klasse SemarangSalatiga (48 647. Na de pauze begon het tweede bedrijf van het groote drama. Op een mooien troon zat de koning. Hij had de kroon op het hoofd en een prachti- gen mantel aan. Edele held, zei de koning tot Pimma- rius. Wij danken u zeer voor de dapperheid, waarmede gij onze dochter hebt verdedigd. De held boog diep. 648. Toen sprak hij: - Groote koning hier staat voor U een held, wiens hart van gloeiende liefde brandt. Hij verzoekt U om de hand van de prinses. Mag hij met haar trouwen? De koning trok een bedenkelijk gezicht. Nou, nou, zei hij. Trouwen? Kijk eens, held. lederen nacht dwaalt door het paleis een vreeselijke draak! Kunt gij die over winnen? Zondagmiddag werden drie personen, die op den spoorweg bij Schlerfling in Stier marken liepen, door een trein gegrepen en gedood. Door het hevige onweder hadden zij de signalen niet gehoord. De sprekende film. Uit Philadelphia wordt gemeld: De be kentenis van een jongmensch, beschuldigd van het vermoorden van een jong meisje, werd door de politie bij wijze van j^roef vastgelegd op een sprekende film. Indien deze proef slaagt, zal hierin, naar men ge looft, een geheele omwenteling worden te weeggebracht in het werk van de detectives. Een Siameesche tweeling. In een ziekenhuis te Aken werd een twee ling geboren, die aan het onderlijf te zamen gegroeid zijn en samen drie beenen hebben. Men verzekert, dat de beide kinderen zul len blijven leven. De ter c sluit van motorspuit aanrukte en de brand bluschte, reeds bleken te zijn overleden. Alle drie dokters waren ter plaatse, doch hun hulp mocht niet meer baten. De toestand der ouders laat zich denken. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand October jl. zijn in deze provincie de volgende besmettelijke veeziekten geconstateerd: schurft bij 28 stuks vee van 1 veehouder in Baarderadeel; miltvuur bij 1 beest van een veehouder in Idaarderadeel. Salarissen burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De raad der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde besloot in zijn vergadering van Zaterdag jl. een adres tot de regeering te rich ten met het verzoek, de Gemeentewet zoodanig te willen wijzigen, dat de vaststelling der sala rissen van burgemeester, secretaris en ontvanger voortaan door den raad kan geschieden. Aan alle gemeentebesturen in Friesland zal worden verzocht, adhaesie aan dit adres te wil len betuigen. Onbewaakte overwegen. Maandagmorgen omstreeks half-tien is de vrachtauto van den heer S. op den on- bewaakten overweg aan den Kranenburger- weg bij Groesbeek gegrepen. De auto werd geheel versplinterd en de heer S. op slag gedood. Het slachtoffer was ongeveer 50 jaar oud en laat een vrouw en 1 kind ach ter. broo bakk (lags ceel de r bero strek gesti ij accoord gaan, zoodat wij U voorstellen dien overeenkomstig te besluiten. Z. h. s. aldus besloten. Punt XIII. Benoeming Hoofd O. L. School te Goënga. De eenige sollicitant heeft zioh weer terug getrokken; er zal dus een nieuwe oproep plaats hebben. Punt XIV. Aanbieding gemeente-begroo- ting 1930. (Hierna behandeling in de sec ties.) Hierna sluiting. Het ontwerp-Drankwet. Naar de N. Rt. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van minister Verschuur, zeer binnenkort het ontwerp-Drankwet-Slotema- ker de Bruine, echter op verschillende pun ten gewijzigd, wederom in te dienen. Men weet, dat om technische redenen (af loop van vergunning e. d.) in elk geval in 1930 de Drankwet moet worden herzien. Een motorïietsrijder doodgeschoten. Zaterdagavond is bij de grens bij Wehr, nabij Sittard, een Nederlandsche motor- beslist, Sheldrake wordt opnieuw gearresteerd en met hem een aantal spoorwegbeambten die, zooals thans blijkt, de misdadigers door de tunnel in goederentreinen hielpen. Een boeiende geschiedenis. In „Nano”, het hoofdnummer dat thans in de bioscoop bij de Waag gaat, heeft de directie beslag gelegd op een prachtfilm van boeiende zoowel als leer rijke inhoud. Ze geeft een gedocumenteerde beschrijving van een poolexpeditie, en we maken kennis met de dierenwereld uit het land van sneeuw en ijso.a. is een wal- vischv angst met buitengewoon i weergegeven. Indische filmcyclus. Van Vrijdag a.s. af gaat in de Bioscoop b. d. Waag naast de tweede sprekende, zingende en musiceerende film Lucky Boy” het eerste deel van de Indische film cyclus, welke de bekwaamste Nederlandsche filmoperateur, de heer Willy Mullens heeft samengesteld. Kilometers film zijn gewijd aan Indië’s welvaart, geheele bedrijven werden opgenomen, maar Mullens heeft ook het Indië van kleuren en rijk gescha de} bestuur der Chr. ^eerd volksleven, de grootsche decoratieve natuur op de gevoelige plaat vastgelegd. En zoo voert deze filmcyclus eerst over mooie zeeën naar de tropen, dan lang'* Java’s mooie wegen, naar Soerakarta en de kraton, naar vulkanen, naar Tenggerland enz. waarna het leven van allen dag aan de beurt komt. In het volgend nr. komen we op het eerste gedeelte dezer film nog terug. Een fraaie foto van het auto-ongeluk aan de Oosterdijk maakte de heer B. Tromp, die deze reeds gisteravond in de étalage van de Centraal Drogisterij kon exposeeren. 2 kinderen door rook gestikt. De vrouw van A. Dijkstra te Bolsward had gisterenmorgen beddegoed bij de kachel gezet naar men zegt zelfs een kussen op de kachel en was daarna boodschappen gaan doen. Het beddegoed geraakte al spoedig in brand en zoo veel rook ontwikkelde zich dat 2 kinderen, een Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand October 1929. Brieven. Binnenland. J. v. d. Eerde, Am sterdam; *Min. van Financiën, Den Haag; /■Laboratorium Silvikrim, Rotterdam. Briefkaarten. Binnenland. J. v. d. Wal, R. Hamming, Zutphen. Hulppostkantoor Sloten (Fr.). Brief. Bui tenland. Andries Veldman, Duitschland. Geweigerd voor de port. Onze stadgenoot de heer J. Haaitsma is benoemd tot tijdelijk bouwkundig teeke- naar bij de N. V. Lijempf-fabrieken, Leeu warden. Het tweede retourvliegtuig is uit Indië behouden op Schiphol teruggekeerd. De aankomst van de P.H.A.E.N. boven het vliegveld. halt j K.M.) de somma van 32 cent. De con- curreerende bussen vragen nu ook 32 cents, maar stellen boyendien, naar de Ind. Ct. vernam, voor haar cliëntèle voor een „enkele reis”, van Semarang naar Salatiga een theekopje beschikbaar en voor hen, die een „retourbiljet” nemen, zelfs een trekpot! Vermiste leden eener mijnexpeditie gevonden. Kapitein Macalpine en zeven andere leden van de expeditie die mijnonderzoek ver richtte in Noord-Canada, en die reeds bijna twee maanden vermist werden zijn gevon den op de Victoria eilanden in de Poolzee. Vrijgesproken van doodslag op zijn moeder. De jonge Engelschman Richard Corbett, die in het voorjaar te Nice zijn moeder doodgescho ten heeft om de oude dame, die aan ongenees lijke kanker leed, uit haar verschrikkelijke pijnen te verlossen, is Maandag voor de Fransche rechter onder eenigszins eigenaardige omstan digheden vrijgesproken. Corbett deed een harts tochtelijk beroep op de jury om her „recht re dooden” te erkennen en 40.000 kankerlijders, die jaarlijks in Frankrijk onaer ondragelijke pijnen sterven, een straal van hoop te geven. Ter rechtvaardiging van de daad zelf zei hij, dat de dokters hem ingelicht hadden, dat zijn moeder nog slechts enkele dagen te leven had, maar dat in die dagen van doodstrijd de pijnen steeds erger zouden worden. De jury beraadslaagde drie uren en toen liet de voorzitter den rechter vragen, of Corbett ongestraft zou blijven als de jury hem schuldig sprak. Er waren enkele leden, die dezen uitweg gevonden hadden om toch het beginsel „gij zult niet dooden” te handhaven en tegelijk de uit edele motieven voortgesproten daad van den zoon straffeloosheid te verzekeren. De rechter zeide, dat hij in geen voorwaarden van welken aard dan ook kon treden en na de uitspraak der jury de wet zou toepassen, zooals het moest. De jury heeft na dit antwoord nog een uur beraadslaagd en daarna kwam de voor zitter terug en deelde mee, dat de jury Corbett onvoorwaardelijk vrij had gesproken. Het vonnis werd met gemengde gevoelens begroet. In de rechtzaal, die spoedig ontruimd werd, wogen applaus en gefluit tegen elkaar op; op straat voor den uitgang van het gerechtsgebouw werd Corbett hartelijk toegejuicht. Onder den trein. Zondagavond vond op het station Esbly, in de nabijheid van Meaux (Frankrijk) een ernstig ongeluk plaats, dat vier personen het leven kostte. Een aantal reizigers uit den trein uit Parijs was aan het station uit gestapt om over te stappen in een aanslui- tenden trein naar Creay-in-Brie. Op het zelfde oogenblik suisde de sneltrein uit Pa rijs langs het station en een vrouw en drie kinderen werden door den trein gegrepen en op slag gedood. Twee andere personen wer den zwaar gewond. SNEEK, van 28 Oct. t/m 4 Nov. 1929. Geboren: Frans zv Henderikus Uit Oude Groeneveld en Tjitske Hoekstra. Jelle zv Jacob Schuil en Lemke v. d. Schaaf. Lieuwe Johan zv Johan Christiaan Brameyer en Karstiena v. d. Meulen. Maria dv Wiert Corbée en Martha Helena Jorna. Rauke Dirk zv Rauke Kooiman en Diderika Margaretha Bottema. Geert Leonard zv Alle Dijkstra en Leonora C. W. A. Monhemius. Grietje dv Sjipke Weyma en Sibbeltje Rienstra. Gehuwd: Alle Wijtzes v. d. Sluis 58 j. en Maria Piso 46 j. Ondertrouwd: Evert Priester 27 j. en Catharina Geerttuida Haaitsma 25 j. Hendrik Pasma 25 j en Minke Hoekstra 26 j. Doede Smith 24 j en Hijlkje Miedema 22 j. Overleden: Antje Greelts de Vries 85 j wed v Sjoerd J. Langeraap. Ruurd For tuin 64 j ongeh. wonende te Heeg. Anna Weltema 90 j wed v Albert van Vugt. Wilko Dijkema 8 j zv Hendrik Dijkemaen Harmanna Pool. Arend Visser 18 mnd wo nende te Lemmer zv Rinze Visser en Nel- ligje Meester. Abele Brattinga 68 j echtgen. v Jantje Zalmstra. WYMBRITSERADEEL, van 28 Oct—2 Nov. Geboren: Trijntje dv. Hessel Reitsma en Joukje Weerstra, te Goënga; Riemke dv. Pieter van der Wa) en Trijntje Boekema, te Heeg; Anna Margaretha dv. Pieter Andringa en Jantje Altenburg, te Tirns. Gehuwd: Geene. Overleden: Tjeerd Wiersma, 84 j., wedr. van IJfke Hijlkema, te Oudega; Thomas Brouwer, 79 j., ongehuwd, te Woudsend. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 'fa en 12‘Z> uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 4 Nov. 1929: heerenrijwiel; porte- monnaie met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 4 Nov. 1929; te ontsluieren. Nu is de strijd spoedig kindermantelceintuur, J. Postma, Leeuwardei- dwarsstraat 11; geldstuk, A. Visser, 2e Woud- straat 17; paar sokken, H. Bijlsma, 3e Zomer- rakbuurt 17; beursje met inhoud, W. v. d. Meu- ien, Hoogend 6.. Mej. M. Velsink alhier komt voor als no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Gaanderen. De heer P. van Foeken alhier is benoemd tot concierge in het gemeentehuis te Langweer. Het glas- en verfwerk van het te Apeldoorn gebouwde Israëlietische krankzinnigengesticht is opgedragen aan de firma Boomsma alhier, die tevens de opdracht kreeg voor het verfwerk aan het station met bekapping te Hoek van Holland. Benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school te Woudsend de heer K. v. d. Schaaf, kweekeling met acte aan school no. 4 alhier. Chr. Schoolvereet. iging. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van bovengenoemde ver. is het be stuursvoorstel tot stichting van een derde Chr. school voor L.O. aan de orde gekomen. Naar het Fr. D. meldt heeft Ds. Dethmers zijn verwondering er over uitgesproken dat nu dit voorstel komt, terwijl het bestuur het overleg met L_. Kweekschool, dat had verzocht om mede te werken aan de tot standkoming van een derde lagere school, tevens lesschool voor de kweekschool, niet heeft voortgezet. Deze spr. wilde de beslissing opschorten om alsnog overleg te plegen. Dit voorstel Is verworpen, waarna Ds. Dethmers als lid bedankte. Het bestuursvoorstel is aangeno men, nadat er op voorstel van den heer F. K. Groeneveld in was opgenomen dat nader overleg met het bestuur der kweek school zal worden gepleegd. Stemming gemachtigden Kiescollege Ned. Herv. Gemeente. Bij deze stemming, gisteren gehouden, werden uitgebracht 2214 stemmen, van onwaarde 12, geldig 2202, volstrekte meer derheid 1101. Hiervan verwierven de can- didaten der rechtzinnigen W Boonstra 1107, K. Breeuwsma 1104, van 2 jaar en een van 10 maanden, toen de K. v. d. Brug 1102, K. Kracht 1103, H. M. Martens 1105, W. Nauta 1104, S. Plat 1104, A. S. Visser 1105, 8. S. Baarda 1102, J. Nota 1102 en de candidaten der Vrijzinnigen: Sj. de Boer 1094, J. 1 Izt H. J. Haijtink 1096, C. Karstkare A. Molenmaker 1090, G. Vrolijk 1092, M. Wierstra 1092, H Spoelstra Jz. D. Heemstra 1092, C. A. A. v. d. Voet 1093. Gekozen zijn dus alle rechtzinnige can didaten, die thans dus weder 10 leden in het kiescollege krijgen Het vorige jaar waren uitgebracht 2150 stemmen en wer den de Vrijzinnige candidaten met ruim 50 st. meerderheid gekozen. Ditmaal hebben 1322 vrouwen en mannen gestemd Notaris Bijlsma te Franeker verkocht heden in ’t café Hanenburg publiek finaal: De sate en landen (greidpla^ts) te Goënga- mieden, nabij Offingawier, groot 81.4 pdm. Ge veild in 17 perceelen. Perc. I, de stelphuizinge, kocht J. D. Swierstra te Oppenhuizen voor f5867. Perc. 2, 4.7 pdm. weiland, toegewezen aan F. de Zwart e. a. te Sneek voor f5461.40. Perc. 3, 7.1 pdm., aan Klaas Elzinga te Offinga wier voor f7746.10. Perc. 4, 4.8 pdm., aan Vrouwe M. J. v. Blom te Arnhem als echtge- noote van Jhr. E. W. J. de Beijer, voor f4881.60. Perc. 5, 3.2 pdm., aan KI. Elzinga voornoemd, voor f3174.40. Perc. 6, 8.5 pdm., aan K. P. Sin- nema te Leeuwarden e. a., voor f 7735. Perc. 7, I. 9 pdm., aan M. Kramer, Sneek, voor f 1915.20. Perc. 8, 8.4 pdm., aan J. D. Swierstra voorn., voor f9147. Perc. 9, 4.9 pdm., aan J. v. d. Zijl I te Sneek voor f 4865.70. Perc. 10, 4.5 pdm., aan J. v. d. Zijl voorn., voor f4518. Perc. 11, 6 pdm., aan Jacob Kramer te Wirdum voor f5190. Perc. 12, 2.7 pdm., aan Jacob Kramer voorn., voor f2853.90. Perc. 13, 3.2 pdm., aan B. Belksma en H. Meerstra beiden te Menaldum voor f3920. Perc. 14. 4.2 pdm. aan F. H. Boschma te Goën- gamieden voor f3078.60. Perc. 15, 9 pdm., aan fietsrijder, die op het geroep van van een Duitschen douanebeambte niet in hield, met een karabijn door het hoofd ge schoten. Hij was op slag dqod. Ongelukken. Zondagavond is de driejarige M. v. d. P. uit de Brielschelaan te Rotterdam, in die laan onder een motorfiets geraakt. Met een schedelbreuk is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen, waar het aan de gevolgen is overleden. De motor rijder is doorgereden. De motorfiets was vermoedelijk een roodgelakte Indian. Het vischrecht op het Wieringermeer. De Wieringermeer, die tot dusverre steeds door Zuiderzeevisschers bevischt werd, is door de geheele afsluiting een binnenmeer geworden, waardoor „Domeinen” rechtheb bende van het vischrecht is geworden. Kano omgeslagen. Een jongen verdronken. Zondagmiddag is op den Amstel te Am sterdam een kano omgeslagen, waarin zich 2 jongens bevonden, Een van hen kon wor den gered. De andere, de 20-jarige A.S., is in de diepte verdwenen. Spoorwegpersoneel. Naar het H.b.l. verneemt zal in verband met de gunstige bedrijfsresultaten onzer spoorwegen, op 11 November a.s. onder leiding van den personeelraad een vergade ring gehouden worden van de hoofdbestu ren der vijf erkende vakbonden teneinde besprekingen te houden over een te voeren actie voor een extra uitkeering aan het spoor wegpersoneel J. A. Fruytier. Naar het Vad. verneemt, staat het vast dat de heer Fruytier, de gouverneur, niet naar Curasao zal terugkeeren. Uit den trein gevallen. Op het traject ZwolleAmersfoort is tusschen Harderwijk en Hulshorst een 3-jarig meisje, dat door haar tante naar Amsterdam werd gebracht, uit den trein gevallen. Het kind speelde in de coupé en kwam in aanraking met de kruk, waardoor het portier open ging. Onmiddellijk werd aan de noodrem getrokken. Het kind werd dood naast den spoorlijn gevon den. Het lijkje is met den trein naar Amersfoort vervoerd. J. v. d. Zijl voorn., voor f6048. Perc. 16, 1.9 pdm., aan de Ned. Herv. Gem. te Offingawier voor f845.50. Perc. 17, 5.4 pdm., aan Gerke Piersma te Offingawier voor f 4320. Aankondigingen. Donderdag 7 Nov. 8 uur. Harmonie, Tweede opvoering „Hallo Sneek”, ten bate „Steun in den Strijd”. Donderdag 7 Nov. en volgende dagen. Chr. Belangen. 125 uur. Expositie schilderijen H. E. Knaake. Zaterdag 9 Nov. tot en met Woensdag 13 Nov. Leeuwarden. Harmonie. Bouwmeesters revue Wonder boven Wonder. 1 2 e n 1 3 N o v. 8 uur. Gebouw v. Chr. Belangen. Chr. Oratoriumver. Uitvoering „Die Schöpfung” van Haydn. Zie adv. Bioscoopnieuws. De Amicitla-Bioscoop beeft een heel mooie detective film in Huis No. 17, waarin Fritz Greiner de rol van den dia- mantendief Sheldrake en Carl de Vogt die van detective Barton heeft. De hoofdcom missaris en Barton besluiten Sheldrake de kans te geven uit de gevangenis te ont snappen, Barton zal hem volgen en trachten te weten te komen waar de dief de diamanten heeft verborgen. Zoo raakt Barton in No. 17 boven de Whitechapel- tunnel, het misdadigers kwartier, waar Shel drake de diamanten uit de kelder haalt. Brant, zijn medeplichtige is daar echter ook met een handlanger om zijn deel te krijgen, en Barton wo'dt na een verwoede strijd gebonden evenals z’n helper Ben, die echter ontsnapt en in den tunnel op de uitdrager Ackroyd stuit die met politie te hulp snelt. Deze Ackroyd woont reeds 2 jaar met z’n dochter Elsie in deze buurt, ook hij is de tective en belast om het geheim van no. 17

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2