T EXTRA AANBIEDING DEKENS Wij ontvingen groote zendingen WOLLEK E» GEWATTEERDE DEKENS die we deze week speciaal op de voorgrond brengen fêog een klein restant licht beschadigde DEKENS tegen EXTRA LAGE PRIJS 'W SSHSW etalage *WKS TJERKSTR A ook voor /ai wii 1»19= PRUIMSTER FUROL NIEMEIJER w I van DAT Is Pruimtabak 11 10 cent per pakje Kloosterbalsem A VOG WYMBR I TSE R ADEEL z A OW Jongenskleedlng Jekkers Entré Wet Sneek 75 75 50 Ruwe Huid Ruwe Handen Daa ’s I Engtos: TROMP K a a boekl F. LI VERGADERING van den RAAD der gemeente De venijnige steken van Spit in den fUg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker’s Kloosterbal- sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. „Geen goud zoo goed" Z. II1 AMSTED I- 4.25 5.25 4.90 6.50 2.90 3.50 7.50 8.75 2.25 2.50 W11 G I Y 'O I I I (Zie vervolg elders in dit no.) O n Prima blauw Ratiné Manteltje, geheel gevoerd en m. goudan- Velpurs Faconné Mantel m. groote col v. echt bont (hlutriëtte)i op ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929, des voormiddags 9 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig alle (15) leden. Lief gegarn. Fant. Manteltje, lm. bont kraag en manchet; •- Degelijke Jongens Ulsters van Velours en Fantasies in div. tin ten en dessins,m. gewatteerd-zij- De heer Van Gooi stelt voor de door hem betwiste bepaling te schrappen. Dit-voorstel wordt niet gesteund. De heer A b m a wil nog een zwaarder boete bepaling bij te laat komen. Ook dit voorstel vindt geen steun. De heer A t s m a dringt aan op spoedige or ganisatie van de waarschuwingsdienst, die ook in orde moet nu de autospuit er is. De Voorz.: Alle stappen daarvoor zijn ge daan. Z. h. s. wordt de verordening alsnu aange nomen. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in „lichamelijke oefening" aan de o. I. scholen. B. en W. adviseeren: Ingevolge het bepaalde in het 2e lid van artikel 3 der Lager Onderwijswet 1920 moet het leerplan aan een school voor gewoon lager Leuk Manteltje van warme winterstof m. Pluchekraag. Div. tintenj v. 4 '/a laar Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt 1. Notulen vergadering 28 Septem ber 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Gaastra, Gerbrandij en Van Gooi.) Worden op voorstel der commissie goedge keurd. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Verzoek van het bestuur der Vereeniging tot' stichting en instandhouding eener school voor 1. o. op Geref. grondslag te Oudega, om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van een nieuwe kachel. b. Verzoek van Joh. Nicolai te Oppenhuizen om hem, wegens zijn benoeming tot Opzichter- Teekenaar bij den Dienst van Gemeentewerken te Groningen, eervol ontslag te verteenen als Assistent-Gemeente-opzichter. Beide verzoeken worden ingewilligd. c. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, d.d’. 7 October 1929. Ter inzage gelegd voor de leden. d. Schrijven, d.d. 18 October 1929, van C. Hettema te Oosterend, waarin, onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrouwen, wordt medegedeeld, dat hij de benoeming tot hoofd’ der o. 1. school te Woudsend aanneemt. e. Resolutie van Gedeputeerde Staten, dd. 9 October 1929, no. 32, 2e afd. F., houdende goed keuring van het raadsbesluit d.d. 28 September 1929, no. 4, tot wijziging der gemeentebegroo- ting 1929. f. Idem, d.d. 2 October 1929, no. 72, 2e afd. W., houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 28 September 1929 tot het aangaan van eene geldleening, groot f42.000.—, door bemid deling van Kingma’s Bank. opperbrandmeester bevelen kan geven aan de autospuit is ook niet goed; immers de brand meester van de autospuit zou de verantwoorde lijkheid voor die orders wel eens niet wenschen te dragen en dat geeft geharrewar. De heer Van Gooi betwist dat de man die aanvankelijk de leidirfg bij een brand heeft en die geheel op de hoogte is van het gevaar/ die leiding tijdens die brand moet overdragen aan de brandmeester van de gerequireerde autospuit als die verschijnt. De heer Van der Leij zegt dat er iets in die redeneering zit, maar dat de plaatselijke i. Verzoek, ingekomen 10 Mei 1929, van de Ver. van Stroom-Distributie-bedrijven in Neder land, om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Overeenkomstig het advies der Electriciteits- commissie wordt het verzoek afgewezen. j. Verzoek, d'.d. Augustus 1929, van de Cen trale Esperanto Commissie te Nijmegen, tot het invoeren van een gemeentelijke éénjarige Espe- ranto-cursus. 1 Afgewezen. k. Verzoek, ingekomen d.d. 20 Juli 1929, van Jac. J. de Jong te Idzega, om gedeeltelijke kwijt schelding van de huur voor de wegbermen der Oudegasterschatting. Over 1929 wordt 20 der pachtsom, zijnde f41.kwijtgescholden, dus f8.20; door de wegverbetering werd inderdaad schade geleden. l. Verzoek van gelijke strekking, ingekomen d.d. 28 Augustus 1929, van U. E. IJntema te Greonterp, betreffende den weg Blauwhuis Wolsum. Over 1929 wordt 20 van X de pacht som ad f 125.05 kwijtgescholden, dus f 18.75; niet het geheele perceel beliep schade door wegverbetering. m. Mededeeling van B. en W., dat het bou wen van een leslokaal en een gymnastieklokaal etc. bij de St. Gregoriusschool te Blauwhuis is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren W. Vellinga en G. de Boer te Heeg, voor de som van f15.090. n. Verzoekschrift, d.d. 11 October 1929 inge komen, van W. C. Zwaga e. a. te Heeg, om ver betering van den grindweg HeegGaastmeer. In handen van B. en W. gesteld om advies. De motie van Bolsward inzake de afschaffing tollen op den Macadamweg SneekBolsward wordt bij punt IX behandeld. Punt Ill. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de reorganisatie der brandweer. B. en W. adviseeren: Bij ons voorstel dd. 16 Februari 1929, no. 3 stelden wij U voor onder: 6. het brandspuithuisje te IJsbrechtum te be stemmen tot garage voor den chef-monteur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, zulks tegen een nader vast te stellen vergoeding en onder 7. het brandspuithuisje te Oppenhuizen te be stemmen tot bergplaats voor de teersproeima- chine. Heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeen te te Oppenhuizen, eigenaren van het spuit- huisje aldaar, wenschen echter daarover op nieuw de volledige beschikking te krijgen, zoo- dat aan ons aanvankelijk voornemen ten dezen geen uitvoering kan worden gegeven. Het spuithuisje te IJsbrechtum is voor garage te klein, waarom wij dit thans tot bergplaats van een der teersproeimachines zouden willen zien bestemd. Bij akte van 23 Maart 1897 is aan de ge meente door de Kerkvoogden der Hervormde gemeente van IJsbrechtum het recht van opstal verleend op het perceel, waarop thans het brandspuithuisje staat. Volgens deze akte is de grond in opstal uitgegeven met de bestemming om er een huisje op te stichten tot berging der brandspuit met alle daartoe behoorende goe deren. Heeren Kerkvoogden te IJsbrechtum heb ben er geen bezwaar tegen, dat het brandspuit huisje tot bergplaats voor een teersproeimachine wordt bestemd. Wij stellen U derhalve voor daaraan die bestemming te geven. Bij het in den aanhef dezes genoemd voorstel deelden wij U mede, dat wij ons tot Burgemees ter en Wethouders van Workum hadden ge- wend met het verzoek te willen berichten of, mocht er in Nijhuizum onverhoopt eens brand uitbreken, op hulp hunner brandweer kon wor den gerekend. Bij schrijven van 26 Februari 1929, no. 159, hebben zij ons een exemplaar van de verordening tot regeling der brandweer in Workum toegezonden, waaruit blijkt, dat bij eventueelen brand in Nijhuizum op de hulp van hun spuit kan worden gerekend, natuurlijk te gen vergoeding der kosten, als in de verorde ning is omschreven. Hoewel Nijhuizum in de organisatie onzer brandweer niet kon worden opgenomen, is het dus niet geheel van brand- blüschmiddelen verstoken. Wij meenden U hier mede in kennis te moeten stellen. Tenslotte hebben wij nog gevolg te geven aan de den 16en Februari jl. gedane toezegging, om t.z.t. een nieuwe verordening tot regeling dér brandweer aan U ter vaststelling over te leggen. Over een door'ons opgefnaakt ontwerp hebben wij de Colleges van Brandmeesters ge hoord De door hen uitgebrachte adviezen lig gen voor U ter secretarie ter inzage. Het hierbij aan U overgelegde concept behoeft o. i. geen nadere toelichting. Wij stellen U voor dit on- veianderd vast te stellen. De heer Van Gooi vraagt of de autospuit bij brand niet gaat naar plaatsen in de veror dening niet genoemd. De Voorz.: Als er ernstige brand is gaat zij overal heen. De heer Van Gooi vindt voorts dat men te ver gaat als men de leiding bij brand geeft aan de brandmeester van de autospuit als deze ter plaatse verschijnt. De Voorz.: U neemt dit wat strikt. Het is intusschen het best dat de brandmeester van de autospuit optreedt als leider, al is de burge meester eigenlijk daarvoor aangewezen. De heer Van Gooi: Bijzondere ervaring heeft Sneek ook niet bij brand, alleen de laatste tijd wel; bovendien is de opperbrandmeester niet plaatselijk bekend in de gemeente Wym- britseradeel, dat zijn toch nadeelen. Wij geven zoo alle macht uit handen. De Voorz.: Er moet toch van iemand de leiding uitgaan en is het dan niet het best de chef van de autospuit daarvoor te nemen? De heer V a n Gooi gaat daarmede niet accoord. Nog eens: we geven alle macht uit handen. De heer Nij dam: Daarvoor is iets te zeg gen, de brandmeesters uit Sneek zullen nu altijd de leiding hebben. Maar in de praktijk zal van zelf de leiding bij de autospuit komen, omdat de andere spuiten de brand niet meester kunnen worden. De heer C n o s s e n is het hiermede eens. Het is toch wel wat vreemd als de opperbrandmees ter van de plaatselijke brandweer zal comman- deeren over de gerequireerde autospuit; er kunnen ook geen twee kapiteins op één schip zijn. In de praktijk moet de opperbrandmeester van de autospuit de leiding hebben, omdat die het machtigste materiaal heeft. onderwijs o. a. omvatten het vak „lichamelijke oefening”. Tot 1 Januari 1936 kan echter van deze verplichting door Gedeputeerde Staten, den Inspecteur van het Lager Onderwijs ge hoord, voor een bepaalde openbare school tel kens voor ten hoogste twee jaren viijstelliing worden verleend onder voorwaarde, dat aan de school onderwijs wordt gegeven in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Op Uw ver zoek verleenden Gedeputeerde Staten bij reso lutie d.d. 4 Januari 1928, 2e afd. no. 17 tot 1 J Januari 1930 vrijstelling van de genoemde ver plichting ten aanzien van de openbare lagere scholen in de gemeente Wymbritseradeel. Wij meenen, dat het nog niet den tijd is om van de gelegenheid tot het verkrijgen van vrij stelling geen gebruik te maken. In afwachting van nadere plannen zouden wij de invoering van het onderwijs in „lichamelijke oefening” willen opschorten, zoo mogelijk tot 1 Januari 1936. I Wij stellen U daarom voor Gedeputeerde Sta- ten dezer provincie te verzoeken opnieuw voor den tijd van twee jaren voor de openbare lagere scholen in deze gemeente vrijstelling te verlee- nen van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening. De heer A t s m a vindt het eigenaardig, dat bijzondere scholen, die dit onderwijs willen in voeren, van de zijde der gemeente moeten ge holpen, terwijl de openbare vrijstelling vragen. De Voorz. voelt dat ook. •De heer van Gooi: Men zal straks plotse ling voor de invoering van dit onderwijs op de openbare scholen komen te staan De heer Cn ossen: De aanvragen van bij zondere scholen ook Woudsend komt al komen geleidelijk en waar zulke lokalen bij bijz. scholen komen, kan het openbaar onderwijs daar ook allicht gebruik van maken. Er moet een transactie plaats hebben en reeds is de vraag onder de oogen gezien of de gemeente niet in andere dorpen lokalen moet stichten, waar alle scholen kunnen oefenen. De Voorz.; Er wordt bij alle aanvragen getracht één lokaal per dorp te stichten. g. Schrijven d.d. 30 September 1929, Van B. v .d. Bosch te Eerbeek, waarin hij mededeelt, zijne benoeming tot hoofd der o. 1. school te Goënga niet aan te nemen. De stukken d. t/m g. worden aangenomen voor kennisgeving. h. Verzoekschrift, d.d. 4 October 1929, van Petrus de Jong te Osingahuizen, om hem een gemeentelijke tegemoetkoming van f 10.per maand te verleenen in de kosten van onderhoud, enz. van zijn opslagplaats aldaar. Wordt behandeld bij de gemeentebegrooting 1M0. Velours de Laine Manteltje m. garn. v. echt bont mes-tc (Nutriëtte); st Velours de Lalne Manteltjes ook voor Ratlné Manteltjes ook reeds v. slechts Fantasie Manteltjes reeds voor slechts Manteltjes In dit genre ook reeds voor Manteltjes in dit genre ook reeds v. ,.r Aardige Jekkers v. prima blauw Ratiné m. mooie, dichte krul en warm flanel gevoerd, ook met tres geboord, vanaf slechts

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 4