H.BREHNINKMEIJERZOKEN GERO Z1LVS1 Fa. Johs. T romp SNEEK DE MOORDENDE STRAAL door „SAPPE R”. I 1 I I ■te PARAPLUIES j FirmaJOHs.TROMP-Sneek SCHAAF VROLIJK I I Kou, steek eens op! fl I Otliciëel Gedeelte. FEUILLETON. 2 Ponden - halve ponden - onsen halve onsen - in alle prijzen Wwté HENRI VAN ESCH brengt st;eeds 't beste ie Probeert U eens onze; 9t. Wicolaa»! RIJWIELHANDEL W. WURING Reclamekolom. DE ALLERBESTE 11 Het Beste Nieuwstijdingen. Standard Hl Oerde blad lieuwe Sneeker Courant IS DRA15MA-vanVALKlMBURG'S-- «e 21 ••lLEV£RTRAAln menóc/ienleefcycL ■■■lillIHMK No. II Woensdag 6 November 1929. VOOR DEN HANDEL B1J MAAR STEEDS «esfi&w van on- Aanbevelend, 16 ct. 15 ct. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. s l. X y Sneek. I GROOTZAND 50-56 SNEEK Sigaretten gaan altijd zoo geregeld omdat ze altijd even prima en lekker zijn. 9 En nog altijd is de Parker Duofold Vulpen de beste. Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpe- kamp, Tel. 195. l’Americaine kregen!” Eensklaps nam het gezoem van de mo toren toe, en het luchtschip begon zich te bewegen. Ik wierp een blik op Robin en hij stond zegevierend met het hoofd te knikken. „Ik wist wel dat er genoeg zou zijn,” riep hij. „Ga; ga; maak een einde aan die zinne- looze slachting.” Daar stond de arme kerel, dramatisch met zijn armen zwaaiende, terwijl het groote schip vaart vermeerderde en in een kring rondvloog. Toen wendde het den steven oostwaarts, en was vijf minuten daarna uit het gezicht. „Welnu, ik mag een boon zijn als ik er iets van begrijp,” mompelde Jerningham, die in het gras was gaan zitten, zich het hoofd krabbende. „Weet je zeker, dat het het luchtschip van Wilmot was?” vroeg Drummond. „Volkomen,” antwoordde Toby. „Alle ver gissing is uitgesloten.” 12 ct. 16 ct. 16 ct. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat zij bij be sluit van 29 October 1929, no. 17, vergun ning hebben verleend aan G. A. Posthuma en zijn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een verffabriek, waarin zullen worden geplaatst een electromotor met een vermo gen van 15 P.K., voor het in werking bren gen van 4 walsmolens, 3 verfmolens, 1 kol- lergang en 5 trechtermolens en een electro motor van 10 P.K. voor het in werking bren gen van 3 walsmolens en een mengmolen op het perceel aan den Oppenhuizerweg, ka dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2589. SNEEK, 6 November 1929. Engros: TROMP B (Wordt vervolgd). De echtgenoote van den ex-keizer gehoord. Op verzoek van de Duitsche justitie is vorige week voor den rechtercommissaris in strafzaken bij de Lltrechtsche rechtbank onder eede gehoord de echtgenoote van den gewezen Duitschen keizer, die daartoe van Doorn naar het Utrechtsche rechtsgebouw was gekomen. Het verzoek van de Duitsche justitie ge schiedde naar aanleiding van een strafzaak te Bonn, waar een Duitscher had terechtge staan, beschuldigd van oplichting,die meende datgene, waarvan bij beschuldigd werd straffeloos te mogen doen, op grond dat hij Adv. N.V. Kingma’s Bank 60 jaar. De N.V. Kingma’s Bank gedacht gisteren haar 60 jarig bestaan. In 1869 werd het bankbedrijf te Makkum opgericht, in 1896 een filiaal te Bolsward gesticht, in 1913 be gon men met een zitdag in Leeuwarden, en in 1916 werd daar een bankbedrijf be gonnen, daarna volgde in 1920 het filiaal te Sneek, in 1921 Gorredijk en Oosterwolde. Drie knaapjes door zand bedolven. Te Altfrauenhofen (Duitschland) werden drie knaapjes op den leeftijd van acht tot tien jaar, bij het spelen in een zandgroeve door vallend zand bedolven. Een vierde jon gen, die aan het gevaar ontsnapte, waar- reeds dood, haar had het schot in het groef waren de jongens reeds overleden. Ernstig bouwongeluk te Bodjonegoro. Te Bodjonegoro (Ned. Indië) is een in i aanbouw zijnde goedang (pakhuis) van de Bataafsche Petroleum Mij. ingestort, waar bij 4 inlandsche werklieden werden gedood en 6 zwaar gewond. (Aneta). Een sigaar of een goeie sigaret 'k Heb ook kleine sigaartjes. Goed, geef me dan zco’n kleintje. Dat stokje smaakt best zeg! Ja, en het kost maar 4 cent. Eenige keeren heb ik een doosje van 10 stuks gehad voor 40 cent, maar thans heb ik een kistje van 50 genomen voor twee gulden. Wat zitten ze er mooi in niet Ik wil ook zoo’n kistje hebben. Het merk Oh ja RITMEESTER JUNIOR. Leverancier TROMP - GEWONE EN DUURDERE KWALITEIT De revolver. Diep in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het hof van assiesen in het departement der Seine (Frankrijk) een vrouw, die haar man had neergeschoten, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Enkele uren daarna meldde, slechts in peignoir gekleed een vrouw van 44 jaar. zich aan het politie bureau te Boulogne bij Parijs, met de mede- deeling, dat zij op haar minnaar en op haar mededingster had geschoten. Een onderzoek wees de waarheid van deze bekentenis uit: de getroffen vrouw schUwde de omwonenden. Toen men ze uit was reeds dood, haar had het schot in het groef waren de jongens reeds overleden. Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster’s Maagpillen, die zeer zacht werken, f 0.65 per flacon. hart getroffen. De man leefde nog, maar in zeer ernstigen toestand, daar het schot hem door een der longen was gegaan. De drie menschen, tusschen wie zich dit drama had afgespeeld, woonden samen in één huls, dat van den thans in levensgevaar verkeerenden man. Beide vrouwen waren zijn minnares, maar de eene vond dat de andere er te veel was. Vandaar de greep naar de doodende revolver. De beurskrach te New York. Over de jongste beurs-krach van Wall street wordt thans de stand der verliezen bekend. Op het laagste punt bedroeg het koersverlies 60 milliard dollar. Nadat de koersen wederom waren opge- loopen, bleef toch nog een verlies geveer 35 milliard dallar over. De laatste week werden meer dan 43 millioen aandeelen omgezet. derverkoopers is vanaf 6 November tot en met 18 November a.s. gereed. Karel I, Velasques, Abonné, Erba, Ritmeester, Antonio, Gulden-Vlies, Huifkar enz. Heele-, halve- en kwart kistjes. Banderolle per kist en per stuk. Kleine verpakkingen. Aardigheden. Assortimentskistjes en -kisten. GEWELDIGE VOORRADEN. GEWELDIGE SORTEER1NG. Opgericht 1901. tel ons eens waarom je dat vergif in het luchtschip gepompt hebt.” „Om aan den oorlog een einde te maken,” klonk het vlugge antwoord. „Hef vliegt bo ven de plaats waar zij slag leveren en spuit de vloeistof naar omlaag. En iedereen, dien het vergif bestraalt, sterft.” „Dat klinkt nog al vroolijk,” merkte Drummond op. „En wat gebeurt er wanneer een granaat in het luchtschip springt, of een ontvlambare kogel?” Een plotselinge trek van omzichtigheid gleed over het gêlaat van Robin. „Dat zou geen uitwerking hebben,” ant woordde hij. „Een niet; zelfs twee niet. En een ontvlambare kogel doet in het geheel geen kwaad. Alleen de dood. Onverbidde lijke, oogenblikkelijke dood.” Hij liet zijn blik over de zee dwalen en Drummond haalde de schouders op, als zag hij van verder vragen af. „Of, zooals ik hen gezegd heb,” ging Ro- financieelen steun zou ontvangen hebben van de echtgenoote van den gewezen Duit schen keizer. De Duitsche justitie wilde weten of die bewering waar is. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Het gerechtshof te Den Bosch heef uit spraak gedaan in de meineedzaak tegen Nelis de Smale, arbeider te Buurmalsen, thans te Amsterdam, door de rechtbank te Tiel veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens meineed op 2 Mei 1927 gepleegd in de strafzaak tegen J. Vroege en Klaas Sweris verdacht van dubbele moord te Culem- borg gepleegd. Het hof concludeerde tot vernietiging van het vonnis van de recht bank te Tiel en van het arrest van het hof van Arnhem en veroordeelde, opnieuw recht doende, verdachte tot 2 jaar gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Tentoonstelling Kinderlectuur S. D. Vr.-Club. In de Harmonie had de Soc.-Dem. Vrou wenclub alhier een collectie kinderlectuur geëxposeerd. Men kan het niet anders dan toejuichen dat nu het tegen St. Nicolaas loopt deze organisatie voorlichting wenscht te geven omtrent kinderboeken, welke dan juist zooveel worden gekocht. Er was van alles in de collectie aanwezig, van het sprookjesboek tot het echte leesboek. Het valt alleen te betreuren dat deze nuttige ex positie betrekkelijk weinig bezoek heeft ge had, het initiatief van de club had beter ver diend. Sneek. „N ER O” kistjes van Van hier vertrekken, en de politie op de hoogte brengen. Zij zou met dien mijnheer Wilmot gaarne eens een woordje spreken, denk ik.” En toen keek hij ons plotseling met groote oogen aan. „Wilmot! Zou die Wilmot mogelijk zelf Peterson kunnen zijn?” Plotseling schudde hij zijn beide gebalde vuisten tegen de lucht. „O! Drong slechts één lichtstraal door dezen ondoorzichtbaren nevel heen! Wie wa ren gisterenavond daarginds? Wie gaf op zee die signalen af? Waarom hebben zij dat vergif ingeladen? Wat moest het luchtschip er mee doen? Ja, waarlijk, wat drommel is de beteekenis van dit alles? Hallo! Wat heeft Ted daar te pakken?” Jerningham trad op ons toe en zwaaide met eenige papieren die hij in de hand hield. „Ik ben even in een andere kamer wezen kijken,” riep hij, „,en vond dit. Ik heb ze nog niet ingekeken, doch misschien verschaffen bin droomerig voort, „een groote stad zou zij licht.” nog beter zijn. De moordende straal. Ga eens na! Als die in Londen neerviel „Lieve hemel!” Met dezen uitroep was Drummond eensklaps overeind gesprongen. „Man, wat zeg je daar? Wat bedoel je?” j „De regen des doods zal uit den hemel neervallen. Dat zou een einde maken aan den oorlog.” „Maar er is geen oorlog,” brulde Drum- 99 mond, en Robin deinsde verschrikt achteruit. II „Kalm aan, Drummond,” vermaande ik. II „Maak hem niet aan het schrikken. Wat II bedoel je, Robin? Gaat dat luchtschip Lon- 1 gf den met je vergif bespuiten?” £3 „Dat weet ik niet,” zeide hij. „Houdt de oorlog niet op, dan zal hij het misschien doen. Ik heb het hem verzocht.” Hij liep een paar schreden verder van ons weg, en Jerningham schudde het hoofd. „Een denkbeeld dat zijn waanzin hem in gegeven heeft,” zeide hij. „Maar, vervloekt, die Wilmot tracht een naamlooze vennoot schap op te richten.” „Dat is mij bekend,” zeide Drummond. „Doch waarvoor heeft hij dat vergif aan boord genomen?” „Mogelijk heeft hij dat gedaan om ’t over te brengen naar een vreemde Mogendheid aan welke hij ’t verkocht heeft,” opperde ik. „Waarom maken zij het dan niet in hun eigen land om al die moeite te sparen?” Tegen welk gezond oordeel niets in te brengen was. Ze hebben daar óók in doosjes van 10 en 50 stuks voor 3 cent. Die zijn óók vast meer dan hun geld waard. Ik tref heel veel menschen aan die ze rooken en met plezier, en ze anderen aanbevelen. Actie Bakkersgezellen. Het hoofdbestuur van de Nederl. bond v. Arbeiders in het bakkersbedrijf enz. bericht ons, dat in een Woensdag gehouden ver gadering der georganiseerde bakkersgezel len besloten is actie te gaan voeren voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden met name ten opzichte der loonen, van den ar beidstijd en de rechtspositie. 70 der ge zellen is georganiseerd. De bond acht door overleg niets te bereiken, nadat op advies der commissie uit de patroonsver., ingesteld om volgens toezegging der laatste, bespre kingen over een collectieve overeenkomst te voeren, deze de onderhandelingen had af gebroken zonder de bond te hooren. Thans is aan eenige patroons invoering der gestelde eischen gevraagd en anders een actie in ’t vooruitzicht gesteld. De medewerking van Sneeker en Chr. Bestuurdersbond, en de R.K. Werkliedenver., is eventueel gevraagd. hebben er niets van kunnen zien. Wie heeft al dat goedje opgepompt?” Hij slaakte een plotselingen uitroep. „Nu heb ik het! Werp mij een van allen een zakdoek toe. Ik zal deze twee boeken gebruiken.” Hij ging op de tafel zitten en bond een boek onder ieder van zijn schoenzolen. Toen liet hij zich voorzichtig op den grond zak ken. „Op mijn rug ieder van jelui beurte lings,” riep hij. Dit was de wijze waarop wij uit dat grie zelige vertrek ontsnapten, om terstond een schouwspel te zien, dat dadelijk al onze ge dachten in beslag nam. Boven het houten gebouw, zóó laag dat het ieder gezicht op den hemel afsloot, zweefde een kolossaal, zwart voorwerp. Het was het bestuurbare luchtschip van Wilmot. Robin Gaunt stond naast de tank waar van Helias gesproken had, en de slang, die de vloeistof uit de kamer gezogen had, le digde thans het hoofd-reservoir. „Genoeg; er zal genoeg zijn,” herhaalde hij aanhoudend. „En ditmaal zal het geluk ken. Er zal een einde komen aan den oorlog. Onverbiddelijke, oogenblikkelijke dood. En dat alles zal ik gedaan hebben.” „Doch er is in het geheel geen oorlog, Ro bin,” riep ik hem toe. Door de glazen van zijn helm heen, bleven zijn oogen wezenloos op mij rusten. „Onverbiddelijke, oogenblikkelijke dood,” schreeuwde hij nog eens. „Het is beter zoo genadiger.” Thans was het luchtschip tot in meerdere bizonderheden voor ons zichtbaar gewor den; wij konden de twee middelste gondels en de kiel, die de hoofdgang in het lucht schip vormde, onderscheiden. En één maal meende ik een man te zien, die van uit de hoogte naar ons keek een man, gestoken in een zelfde pak als door Robin gedragen ♦<tsSi«>«5Sa><fe^«SS5>^<asSS>«SS^<S!S«><O#S®>^a>« PER ONS Het onderzoek naar ’t cadeaustelsel. Naar de Tel. verneemt, is zeer spoedig het rapport te wachten van de commissie- Van Wijnbergen, die tot taak heeft een on derzoek in te stellen naar ’t cadeau-stelsel. Auto-ongelukken. Eenige weken geleden reed mej. E. A. de G., ambtenaresse op ’t Rijksarchief te Den Haag op den Leidschen weg in de richting van Marlot naar Den Haag Uit de richting Den Haag naar Leiden kwam met groote snelheid een auto, bestuurd door N. D. te Wassenaar. Hoewel de auto van mej. de G. den voorrang had, werd haar wagen gegrepen door de auto van D. De auto van mej. de O. sloeg over den kop en zij zelf werd over den weg geslingerd. Met inwendige kneuzingen is mej. de G. in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen, waar zij thans is overleden. Het lijk is voor gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Jhr. O. v. d. B. te Den Haag, die in gedachten verdiept uit de Scheveningsche boschjes kwam gewandeld, wilde zonder eerst uit te kijken de tramrails oversteken Juist passeerde de „blauwe tram”. De reeds bejaarde heer werd gegrepen en totaal vermorzeld. Onze St. Nicolaas-Etalage voor we- gj? SIMGEL 4 - TELEF. 415 Groote verscheidenheid in Eleotr. Lampen, Zaklampen en Batterijen. ZIE ETALAGE. ALLES GEPRIJSD Ruime winter-berging voor Rijwielen. 51. De straalpijp in de hand houdende, ging Gaunt van plek tot plek naar het vergif, waar zich op de oneffenheden van den vloer nog plassen vormden. Zijn eenige bezorgd heid was er zooveel mogelijk van te ver zamelen, doch eindelijk scheen hij voldaan. „Je kunt nog meer krijgen,” schreeuwde hij. „De tank is pas half vol.” Ook de gang zoog hij met de straalpijp schoon, en eenige oogenblikken later hoor den wij een plons. „Vooruit!” riep Gaunt. „Pomp op; er is nog meer.” „De drommel hale mij als ik er iets van begrijp,” zeide Drummond. „Wat is er gaan de? Zou het veilig zijn den vloer te betre den?” „Wees voorzichtig, kerel,” vermaande Jerningham. „Kunnen wij het niet beter een weinig laten opdrogen? Alles is nog klets nat.” „Dat weet ik. Doch wat gebeurt er? Wij „Zouden wij niets uit Gaunt kunnen ha len?” stelde Jerningham voor. „Waarheen zou hij gegaan zijn?” Doch juist verscheen hij weer. Hij had zich van zijn gummipak ontdaan, en ik slaakte een kreet van afgrijzen, zoodra ik zijn ge zicht gezien had. Van zijn kin tot aan zijn voorhoofd liep een breed, rood litteeken; de slag, waarvan dit het overblijfsel was, moest nagenoeg zijn hoofd gespleten hebben. Ter wijl wij op den grond zaten, trad hij op ons toe, doch een paar ellen van ons af hield hij halt en beschouwde ons nieuwsgierig. „Wie zijt gij?” vroeg hij. „Ik ken u niet.” „Ken je mij ook niet, Robin?” wendde ik mi] tot hem. „John Stockton.” Een oogenblik staarde hij mij met strakke van Wilmot’s beroemde Zes-Uren-Vluchten oogen aan; toen schudde hij het hoofd. I. n. *e^.e11 §?v,a hernam Drummond „het medemaakte en wij aan de lunch kreeft a „Nu, het is niet erg,” ging ik voort. „Ver- jls duidelijk, dat ons een ding te doen staat. Alastrim. Te Beverwijk heeft zich een geval van alastrim voorgedaan. Het patiëntje, een driejarig meisje, is. in de barak voor be smettelijke ziekten opgenomen. Haar toe stand baart geen zorg. Dit is het eerste geval in deze gemeente. Kr appertjes licht en broos Boterbiesjes Speculaas fijn gekruid Amandel Duo’s iets bijzonders Vanille Kransjes zeer licht Gember Taai Taai Kleinzand, Grootzand werd. „Hij is bezig het in een ballast-tank te pompen,” zeide Toby, naar de deur loopen- de. „Men kan het zien; zij laten water uit- strqomen naarmate dat goedje instroomt.’ Hij wees naar den achtersteven van het schip, en in de schemering was het zicht baar, dat een breede stroom vloeistof uit het luchtschip vloeide. „Wanneer ik bedenk”, ging hij verbijs terd voort, „dat ik tien dagen geleden een medemaakte en wij aan de lunch kreeft a NIEMEIJER’S EAm 41 I I 4 I I I wa*v« a*v^.aa aaa^zaa v<a«. =3 I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 7