+l- 1+ i 1 Dt MOORDENDESTRAAL door „SAPPE R”. Avonturen van HIM en PUK e FEUILLETON. i s 5 1 °*2 H 0IÜ iv 3 3 1 H o. @77 77 O I I 4-4 7Ö 0-6 1-6 3-1 u 5 I Q I 5 7-5 ^77 II «v. 5-1,5-21 0-1 3-1 zzst Di om 2 uur de plaatselijke clubs Sneek II 10.1 It 1.1; II Clubi 2-3 0-5 2-6 2-3 2-1 Overzicht Reserve le Klasse. I 4-2 3-0 2-( 4-1 4-2 G.V.A.V. II 2-2 2-1 3e klas Friesl. II 4-1 Leeuw. II 12-2 4 0 Veto II co 2-5 Be-Quick II Frisia II 3-3 Alcides II Bl. Boys 1-0 9-0 3-4 3—3 3-4 Leeuw. HI O 2-3 H.Z.C. 3-2 H.’zand 0-4 Stadskan. 1-1 2-4 3-4 L.S.C. Il 3—3 I 4-6 1-3 4-2 Sneek II 2—0 7—0 Noordster 2-3 Forward C.A.B. 5-1 t 8-2 2 1 I Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G NAHLIYS. legden, beschaafde (Wordt vervolgd). 1 i I Upright Bato Sneek I M.S.C. I Drachten F.V.C. I L.S.C. I Heerenv, S.S.C. Rood-G. 4-3 6-1 3e klasse B. De Kooi—Lemmer; GorredijkSteenwijk. Namen van de Clubs Namen der Clubs. Namen van de clubs. Namen van de clubs. 3e klas A. L. S. C. II—Leeuwarden lil; H. Z. C.Frisia o u.' 10 8 8 7 5 0 0 Black BoysH. Z. C. 53. Aan de Lemmerweg speelden voor deze af- deeling de clubs Black Boys I van hier en H. Z. C. I van Harlingen. Zooals we verwachtten bleven de zwartjes overwinnaars. De Harlingers kregen een 53 nederlaag te slikken. 3e klas B. In Meppel speelden voor de 3e klasse B-com- petitie de clubs M. S. C. II aldaar en Gorredijk 1. M. S. C. II wist te winnen met 32 doelpunten. 0 0 l 1 2 0 0 1 o 2 2 4 2 0 10 8 3 3 2 0 0 Reserve le klasse. In Groningen speelden de reserve-elftallen van G. V. A. V. en Be Quick. De withemden sloegen hun blauwe stadgenooten met 14 doelpunten. Met dezelfde cijfers versloeg Leeuwarden II op Sonnenborgh de geelzwarte Alcidianen van Mep pel. 3e klasse C. Het Groninger Hellas sloeg S. V. A. van Hoo- gezand met 24. Zuidbroek en Achilles II speelden gelijk 11. Noordpool zette de com petitie goed in door W. V. V. II te slaan met 60 doelpunten. Veendam II beet geducht van zich af. Hier werd Appingedam het kind van de rekening. De eindstand was 8— 1 voor de geel zwarten. 3e klas C. AchiHes II—H. S. C. II; W. V. V. II—Hellas; S. V. A.Noordpool; AppingedamZuidbroek. 2e klas B. ForwardHoogezand; UprightG. V. V.; H. S. C.Bato; Gron. Boys—Noordster. le klasse. FrisiaBe-Quick; G. V. A. V.Alcides; Leeu wardenW. V. V.; VelocitasFriesland; Veen damAchilles. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. De off. mededeelingen van de N. V. B. voor Zondag 17 November a.s. vermelden de navol gende wedstrijden: 4-1 Q Oh 5 4 1 1 0 0 0 Q o 75 00 Clubs Sneek II Black-Boys Leeuw. III L8.0 ;I Frisia II H.Z.C. I C.A.B. o CQ 8 I 2 *Q 6 7 6 8 7 4 3 7 9 4 5 4 3 3 2 0 0 o CQ w 19—7 19—6 12—18 12—15 7—25 5—8 0—0 c co ■jj 9 0 2 2 3 3 1 3 7 2 o 03 <v X H.S.C. G.V.V. Gr. Boys 0-3 có X I i? es 2 0 0 2 1 1 0 0 1—6 0—2 i 1 5—3 I Overzicht Competitie. 2e klas N. V. B. afd. A (het Noorden). Overzicht Competitie. N. V. B. afd. A (het Noorden). Leeuwarden 111Frisia II 33. De te Leeuwarden gespeelde wedstrijd Leeu warden IIIFrisia II eindigde in een gelijk spel 3—3 doelpunten. Duitschland nagenoeg gereed was met den bouw van een bestuurbaren Zeppelin, die tot handelsdoeleinden gebruikt zou worden. Het zou het eerste schip worden van een vloot en de firma was bereid het luchtschip af te 2e klas A. L. S. C.Drachten; M. S. C.Rood-Geel; F. V. C.Heerenveen. F.V.C. I SNEEK I L. S.C. I ROOD-GEEL HEERENVEEN 1 M. 8. C. I 8.S.C. I DRACHTEN I 'ven z-iju iiiavui ging. ivn uvunu wvi mij - uuvjuLLii vuuui^, z-cjvj- tx wv louaüi iit-iu. o ui ic iaiub uij iiacni, uc- Het was in den zomer van 1924, toen voor als met dergelijke dingen zoo dikwijls het hoorden niet tot de taak van den rustbe- het eerst het denkbeeld bij mij opkwam, een geval is. Waarom zou ik het vergif niet ver-waarder over de wereld zooals Ik die op- waptn uit te vinden zóó verschikkelijk, dat mengen met een zelfstandigheid, die blaas- vatte. Doch overdag is een luchtschip ge reeds het bestaan daarvan alléén, den toe- jes veroorzaakte, die aldus de vereischte 1 makkelijk te treffen; en eenmaal getroffen, De nieuwe strafschopbepaling. In een Zondag te Genua gehouden zitting van de F. 1. F. A. is medegedeeld, dat het doorgaan van de wedstrijden om het wereld kampioenschap in 1930 in Montevideo verzekerd is, evenals deelneming van Europeesche landen. In de bestreden kwestie of de keeper bij het nemen van een penalty op de doellijn moet blijven stilstaan of zich mag bewegen, werd beslist, dat de keeper zich mag bewegen. Van groot belang der genomen besluiten is de verplichting van alle bij de F. I. F. A. aan- I gesloten organisaties, spelers, die de spelregels overschrijden, te straffen. Men wil hierdoor dè le klasse. Voor de le klas F. V. B. werd de wedstrijd Sneek IIIF. V. C. II uitgesteld wegens af keuring van 't Sportpark. In Drachten verloor L. S. C. Ill met 43 tegen Drachten II. 3e klasse D. De wedstrijd Lemmer IIBlack Boys III werd afgelast wegens onbespeelbaarheid van het ter rein te Lemmer. -o O <z> a 0-2 8-3 2-0 6-4fig 6-0 4-4 651. De koning liep zoo snel mogelijk naar een andere zaal van zijn paleis. Pimmarius zag hem nog juist verdwijnen. - Wat gaat gij doen, groote koning, riep hij. Jk ga in een andere zaal op mijn troon zitten, antwoordde de koning. Ik hou niet van draken. Toen verdween hij. Een oogenblik bleef Pimmarius alleen. Toen hoorde hij zachte voetstappen Wie zou dat zijn? Friesche Voetbalbond. De uitslagen van de voor de Friesche Voet- toenemende verruwing van de voetbalsport te- j halbond gespeelde wedstrijden zijn alsvolgt: i gengaan. 652. De voetstappen kwamen nader en toen zag Pimmarius de schoone prinses. Hij sprong op. O, edele held, ik ben zoo bang, fluisterde zij. Waarom zoudt gij vech ten tegen den draak? Hij zal u opeten! Brrr! Ik zal strijden voor u, zei de held dap per, omdat ik zooveel van u hou. Houdt u ook een beetje van mij? O, ja, fluisterde de prinses. Ze speelden dat zóó mooi, dat alle ko nijnen hen luid toejuichten. De twee bogen dankbaar voor die hulde. stand zou beheerschen. Reeds het feit, dat het bestond, zou de uitwerking hebben van de aanwezigheid van den hoofdonderwijzer in een schoollokaal vol kleine jongens. Eén onbedachtzame knaap behoefde slechts één maal een afrossing te ontvangen; daarna zou ieder geweten hebben waar het op stond. In den beginne scheen het een fan tastisch begrip, doch hoe meer ik er over nadacht, des te dieper wortelde het zich in mij. En geheel toevallig ontmoette ik in Juli van hetzelfde jaar, toen ik mij in Schot land ophield om golf te spelen, een man, David Ganton genaamd een Australiër wiens beide zonen bij Gallipoli gesneu veld waren. Hij was onmetelijk rijk mul- ti-millionnair, en toen ik op een avond mijn denkbeelden met hem besprak, toonde hij zich tot mijn verbazing vol geestdrift daar over. Voor hem was de oorlog even af schrikwekkend als voor mij, en evenals ik, verkeerde hij in twijfel over het nut van den Volkenbond. Hij stelde terstond een aan zienlijke som gelds te mijner beschikking leveren, mits met een behoorlijke winst. Zij maakten er geen geheim van: zij bouwden het schip voor eigen gebruik, en tenzij zij er een goeden prijs voor konden maken, wilden zij er geen afstand van doen. Ganton stemde toe. De juiste som die hij betaalde, ken ik niet doch zij was gewel dig. En zijn denkbeeld ook al door Wil mot ingegeven was, het luchtschip tot een tweeledig doel aan te wenden. Voor de we- rald zou het een handelsvaartuig zijn en tot dat doeleinde inderdaad ook gebruikt wor den. Doch daarenboven zou er een vermeer dering aangebracht worden in het aantal waterballast-tanks, waardoor die tanks ge vuld zouden kunnen worden met mijn ver gif, indien daartoe aanleiding bestond. De Engelsche regeering zou daarvan in kennis gesteld worden, en het luchtschip zou on derworpen worden aan iedere proefneming, die het Ministerie van Oorlog mocht verlan gen. Vervolgens zou het luchtschip een han delsvaartuig blijven, tot bij tijd en wijle de gelegenheid zou aanbreken, het tot zijn eigenlijke bestemming te gebruiken. Dit was het voorstel, dat ik den Oppersten Leger-Raad den 28sten April van dit jaar zou voorleggen. De afspraak daartoe was reeds gemaakt, en zulks werd door mij me degedeeld aan John Stockton, toen ik den avond vóór dien dag met hem bij Prince dineerde. Waarom heeft hij dit in zijn ver klaring voor den lijkschouwer verzwegen? ter beeld van de krachtsverhouding in het veld weergeven. Drachten speelde eerst voor de wind, ’t Spel gaat zeer snel op en neer. Het is een mooie wedstrijd. Beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar, doch de L. S. C. ach terhoede maakt een solieder indruk dan die der withemden. Ook de Sneeker halflinie is er goed in. Aan beide zijden worden kansen gemist, o.a. door de L. S. C.-rechtsbuiten, die voor ’t leege doel staande, keihard voor langs- schiet. Reeds denken wij dat rust met 00 zal ingaan, als de Drachten-voor- hoede de bal uit een goed genomen corner in het L. S. C.-doel werkt. Rust 10. Na rust weet de L. S. C.-voorhoede eenige keeren te profiteeren van ’t te ver opdrin gen der Dr.-backs en het niet al te klem*- vast zijn van v. d. Honingh. Hoekstra loopt twee keer goed door en het is 12, terwijl de derde goal ontstond uit een combinatie van DeldenCoehoorn. Er wordt nu een hevige druk op ’t L. S. C.-doel uitgeoefend en pl. m. 10 min. voor ’t einde wordt het 2-3. Drachten houdt vol, doch de L. S. C.-verde- diging weet van geen wijken. Einde 23. Een mooie wedstrijd. Drachten was vol ledig, evenals L. S. C., dat Siemer op de mid-voor-plaats had. Scheidsrechter De Jong goed, al was ’t spel hem soms wat te snel. 3-2 3e klas A. Sneek II-L. S. C. II 7-0. In het Sportpark speelden Zondagmiddag j om 2 uur de plaatselijke clubs Sneek II en L. S. C. II een wedstrijd voor de 3e klas A competitie. Sneek II had één invaller voor de linksback Visser, die wegens ziekte ab sent was. L. S. C. 11 verscheen met een zeer zwak elftal. De gevolgen daarvan zijn dan ook niet uitgebleven. Sneek II wist te winnen met 70 doelpunten. Onder leiding van scheidsrechter Bokma van Heerenveen doet L. S. C. II den aftrap. Sneek heeft den toss gewonnen en heeft het windvoordeel in den rug. De withemden zet ten direct flink van wal. Een fraai schot van Corbier wordt door Henstra uitstekend ge stopt. Bij Sneek vlot het samenspel uitste kend. Bij L. S. C. rammelt het geweldig. De L. S. C. halflinie krijgt het hard te verdu- ren. Telkens vallen de „Sneekers” onstuimig aan. De withemden dringen hunne stadge nooten op hun eigen helft Een doorbraak van L. S. C. volgt. We denken een doelpunt voor de witgekraagde blauwhemden te kun nen noteeren, doch de L. S. C.-midvoor schiet het leer naast. De eerste minuten ken merken zich door uitstekend samenspel van de withemden, waartegenover L. S. C. zich slechts verdedigend weet op te stellen. Een en ander doet een doelpunt voor Sneek II verwachten. Corbier zorgt daarvoor door een van rechts toegespeelde bal keurig in een doelpunt om te zetten. Stand 1—0 voor Sneek. L. S. C. II valt een hoekschop ten deel. De bal wordt goed voor de Sneek-goal geplaatst, doch De Ruiter zorgt voor op luchting. Slechts sporadisch zijn de aanval len van L. S. C. II. Keeper De Ree krijgt zeer weinig te doen. Als bij een Sneek-aan- val Rienstra met een rollertje de bal op het L. S. C.-doel schiet, grabbelt de L. S. C.- keeper over het leer heen en verdwijnt de bal in ’t L. S. C.-doel. Stand 20 voor Sneek II. L. S. C. II speelt een zeer zwakke partij voetbal, alleen de halflinie doet zoo nu en dan aardig werk. De withemden laten zich deze middag van hun goede kant zien. Wanneer Jillings een prachtkans voorbij laat gaan door de bal „hands” te maken, na een goedgeplaatste corner van Rienstra, gelukt het Corbier na een ingespeelde bal van keeper Henstra terug te hebben ontvan gen deze met een omhaal in ’t verlaten doel te plaatsen, waarmee Sneek II de stand op voert tot 30. Weer is het Reis die een prachtkans krijgt voor open doel als de Sneek backs missen, doch hij weet deze niet te benutten. Direct hierop klinkt het signaal voor de rust. Algemeen denkt men dat nu L. S. C. II de hevige wind in den rug heeft Sneek II de handen vol zal krijgen. Niets is echter minder waar. Wel krijgt de Sneek-verdedi- ging iets meer te doen, doch succes voor L. S. C. blijft uit. Het verband in het winnende elftal is buitengewoon best. De halflinie voedt de Sneek-aanval telkens. Deze vijf witte voorwaartsen domineeren het veld en maken het de L. S. C. verdediging erg lastig. Bijna kopt een der L. S. C.ers het leer in eigen doel. Als Jillings uit een corner het leer naast heeft gekopt en Corbier voor open doel op schier onbegrijpelijke wijze de bal naast deponeert, krijgt De Vries bij L. S. C. de kans van den dag. Doch ook zijn schot faalt. Sneek II komt thans geweldig in ’t offensief en meerdere doelpunten kunnen dan ook niet uitblijven. Nadat Henstra op ’t kantje af de bal nog corner heeft geslagen is het Schuil die voor Sneek II het vierde doelpunt scoort, weldra gevolgd door een vijfde, dat Rienstra inschoot, na goed spel van de linkervleugel. Corbier deponeerde no. 6 in de L. S. C.-touwen. L. S. C. II liet de moed zakken en Sneek werd overwegend sterker. In de laatste minuut liet Corbier de L. S. C.-keeper voor de zevende maal vis- schen., Sneek II won alzoo deze wedstrijd met 70 doelpunten. wachtten bleef de thuisclub in de meerder heid. De Winsohoters sloegen de Gronin gers met eindstand 31 doelpunten. Stadskanaal had bezoek van de Hooge- j zandsche club H. S. C. Smittenberg c. s. j wisten met 24 doelpunten de winst mee naar huis te nemen. was het goede; de moeilijkheid bestond ontvlambaar gas helium, slechts uit het vinden van een vloeistof, die 1 r- blaasjes veroorzaakte op de huid, en die, bij vermenging met het gif, daartegen che misch niet reageeren zou en zoodoende de doodelijkheid daarvan niet opheffen. In het kort, die vloeistof, en het gif, moesten, hoe wel onderling vermengd, ieder hun eigen karakter blijven behouden. In -December 1925 loste ik het vraagstuk op; in mijn laboratorium had ik zulk een volmaakt mengsel verkregen, dat twee of drie druppels daarvan, met de huid in aan raking gebracht, een oogenblikkelijken dood veroorzaakten. Toen kwam de tweede groote moeilijk heid aan de orde; de aanwending. Hoe af doende het tank-systeem geweest zou zijn zoo lang een oorlog woedde, in omstandig heden gelijk aan die, welke ik overwoog, was het van geen nut. Er moest iets veel meer plotselings, iets veel meer beweeglijks bedacht worden. Vliegtuigen hadden veel tegen. Hun draagvermogen was beperkt; zij konden niet lang boven dezelfde plek blijven; zij maak ten te veel leven. En toen schoot de zoogenaamde stille raid boven Londen tijdens den oorlog mij in de gedachten, toen een vloot Zeppelins, met den wind mede boven de hoofdstad zweefde, met stopgezette motoren. Was dat de oplossing? Doch er waren ook nadeelen aan ver bonden. Het eerste en het voornaamste kwetsbaarheid. Stille raids bij nacht, be valt het brandende te pletter. Hierop kon gemakkelijk iets gevonden 2...: helium. In plaats van het water stofgas zou het gevuld worden met het niet- Dit bracht de tweede moeilijkheid met zich de kosten. Waterstofgas kan op be trekkelijk goedkoope wijze verkregen wor den door electrolyse van water; helium daarentegen, is schaarsch en kostbaar. Ik ontmoette Ganton in het voorjaar van 1926 en deelde hem mijn denkbeelden mede. Zijn geestdrift kende geen grenzen; over de kwestie van de kosten behoefde ik mij vol strekt niet te bekommeren. „Gij hebt het uwe gedaan; ik zal de rest op mij nemen.” En alsof het de meest gewone zaak betrof, maakte hij kalm zijn voornemen bekend, dat hij een stijf bestuurbaar luchtschip zou laten bouwen naar het type Zeppelin. Vele maanden lang sprak ik hem geen enkelen keer, hoewel wij in drukke briefwis seling met elkaar stonden. Er hadden zich moeilijkheden voorgedaan, zooals door mij reeds voorzien was, doch met een man als Ganton versterkten alle tegenspoeden zijn voornemens des te meer. Daarop verscheen er een man ten tooneele indien men zoo iemand een man mag noemen wiens naam Wilmot was. Wat i de ware naam van den duivel is, weet ik niet; doch indien deze regels ooit gelezen worden, dan roep ik den lezer toe: „Ga en spoor dien Wilmot op, en dood hem, want zulk een monster als hij heeft niet het recht te leven.” Vanaf het eerste oogenblik viel de arme Ganton in zijn strikken. De eene brief na den anderen zong den lof van Wilmot. Ook hij was tot in het diepst van zijn ziel met af grijzen voor den oorlog vervuld; en, hetgeen van zeer groot belang was, hij kon met be trekking tot het luchtschip uitstekend van dienst zijn. Het scheen dat een firma in Jubileum-wedstrijden N. V. B. De uitslag van de Zondag jl. gehouden wed strijden ter gelegenheid van het jubileum van de Nederl. Voetbalbond, waaraan noordelijke clubs deelnamen is als volgt: le ronde: Hilversum: HilversumAlcides 10-3. 2e ronde: Den Haag: V. U. C.Leeuwarden 81. Groningen: Be Quick’t Gooi 23. Meppel: M. S. C.Noordster 33. Groningen: Gron. BoysHoogezand. 13. Nijmegen: N. E. C.F. V. C. 51. Steenwijk: SteenwijkDaventria STAND 2e KLASSE N. V. B. AFD. A. Goals g 10 22—11 24—7 20—15 20—19 11—21 11—10 6—13 8—27 STAND 3e KLASSE N. V. B. AFD Goals Gesp Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegeo 6 4 4 4 6 2 0 V T3 z openingen zouden maken? Opmeuw toog ik maanden achtereen aan. mciui den arbeid, doch ditmaal met hernieuwde' worden: hoop. Mijn nieuw denkbeeld, dat wist ik, 53. Dit alles evenwel is een oude geschiede nis. De Wapenstilstand werd geteekend; de oorlog was afgeloopen; een tijdperk van vrede en overvloed was aangebroken. Zoo dachten wij arme, misleide dwazen. Nog zes jaren daarna was Europa een gewapend legerkamp, en iedere natie stond bereid de andere naar de keel te vliegen. Militaire deskundigen schreven verhandelingen waar in zij hun denkbeelden op welke wijze de volgende oorlog gevoerd zou worden, bloot- voor de verdere verwezenlijking van mijn legden, beschaafde menschelijke wezensplannen, en deelde mij mede, dat zijn beurs schreven over het laten neerdalen van my-1 voor mij openstond, wat ik tot dat doel ook riaden ziektekiemen boven dichtbevolktemocht verlangen. centra en steden, alsof het niets was. Het Het was eenigszins verklaarbaar, dat het was afgrijselijk ongelooflijk; de mensch door mij uitgevonden vergif, van den be- had de wetenschap te hulp geroepen om zijn ginne af mijn uitgangspunt vormde. En de medemensch te vernietigen, en de weten- eerste te overwinnen moeilijkheid bestond schap gehoorzaamde hem doch eischte uit het vraagstuk, hoe de onderhuidsche in haar belooning. Deze was een prijs, waarop spuiting toe te passen. Alvorens het gif kon men niet gerekend had: het was een geval beginnen te werken, moest in de huid een van een tweede monster van Frankenstein, snede, of een opening gemaakt worden. Thans moest de mensch aan de wetenschap Maanden achtereen zat ik dit vraagstuk op gehoorzamen, en niet de wetenschap aan te lossen, tot ik er bijna wanhopig van werd, den mensch; deze had iets geschapen, dat En plotseling stond de oplossing op zeke- boven zijn macht ging. ren avond voor mij doodeenvoudig, zoo-- 2e klasse B. In Winschoten speelde Bato aldaar tegen de Groninger studenten. Zooals we ver- Ovsraioht Competitie. 2e klas N. V. B. afd. B (het Noorden). S -g 2 <z> föw ti 0-4 o *Öj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 4