de NIEUWE, Uw St Onderwijs in Typen en Stenografie N V. Erven JOH. W. MEIJER Lofodinsche Levertraan VERKADE’s In Bisti Adresll COMPLETEfi STOFFENS I jLBBLHNIHKMEIJtBZOHEN fi IRATE Zeer vergroot^ Reclamekolou NAOGEND LEEUWENBURG BB 7 De Pink Pillen Njpuwitijd’Rqen HENSTRA Vossen, Marters, Bont vellen, Voerings, losse Kragen en Manchetten Vertegenwoordigers of Agenten voor H E ER E N K L E E R M A K - R IJ in het fijne genre. Standard Werd* blad NIEUWE SHEEKER COURANT Officiéél Gedeelte. SMEEK 242 Telef. 486. Sneek. In het gebied van den honger. Een R.-K. missionaris, die werkzaam Geeft Uw kind in het koude jaargetijde MEIJER's N.V. KLEEDINGMAGftZIJN ons aardige ets. van over De landarbeidersstaking in Groningen. Naar de Tel. uit Winschoten verneemt zijn in de laatste zittingen van het kanton gerecht te Winschoten 525 personen ver oordeeld tot geldboeten van 50 cents tot f 10 wegens overtreding van het verbod van samenscholing gedurende de landarbeiders staking in Oostelijk Groningen. Gemakkelijke bijverdienste BON (te posten in open enveloppe, porto I-Leent) B. B R I N K S M A, LEEUW AHDERDW.bTKAAT 5 - SNEEK - TYP- en C0PIEËER1NRICHTING V ze moet wegruimen. En nu de hulp in dezen verschrikkelijken nood? Wanneer de vrien den in het vaderland niet helpen, zal in de aanstaande herfst zeker 70 procent der be volking zijn omgekomen”. met KiJf VRIJE CQMi^ajia. KQPERKUNST *4$ SCHILDERKUNST PLATEELKUNST HOUTSNIJKUNSTénz? Wanneer is men kostwinner? Door den Raad der Ongevallenwet te Rot terdam is een belangrijke uitspraak gedaa.i inzake het begrip kostwinner, schrijft Het Volk. Bij het Bureau voor Arbeidsrecht te Haarlem was nl. een zaak aanhangig ge maakt tegen het Bestuur der Rijksverzeke- ringsbank, waarbij door genoemde Bank aan de ouders van een door een doodelijl ongeval getroffen arbeider uitkeering werd geweigerd op grond, dat de bedoelde zoon niet als kostwinner in den zin der Wet was te beschouwen, daar ook de vader van den getroffene een wekelijksch inkomen genoot als visscher. Door den adviseur van het Bureau voor Arbeidsrecht, F. C. Gies, werd deze opvat ting bestreden op grond, dat de inkomsten van den vader zeer gering waren en dat de verdiensten van den zoon bijna geheel en al besteed werden voor kosten der huishou ding, zoodat al moge dan de overledene niet ten volle als kostwinner in den zin der wet kunnen worden aangemerkt, hij toch voor dat deel, wat noodig is voor het noodzake lijk levensonderhoud van het gezin als kost winner moet worden beschouwd. De Raad van Beroep overwoog in zijn vonnis, dat na onderzoek gebleken was, dat het inkomen van den vader slechts f 10 per week bedroeg en dat voor den raad vast stond de bewering, dat de overledene in de kosten van het noodzakelijk levensonder houd van het gezin bijdroeg tot een bedrag van f 19, f20 per week, waarvan ongeveer f 10 noodig was voor eigen kost, inwoning, bewassching, kleeding. De raad besliste derhalve, dat aan den klager en zijn echtgenoote een rente moet worden toegekend van f 1 per dag, zijnde f 6 per week, terwijl voorts de Raad bepaalde, dat hij in de omstandigheden en Uitbreiding Ambachtsschool Sneek. Vanwege ’t bestuur dezer inrichting ont vingen wij bericht dat de plannen voor uit breiding van onze ambachtsschool, ten be- i hoeve van de Zuiderzeevisschers, de aan- i vankelijke goedkeuring van de regeering hebben verkregen. Om te beginnen zal de afdeeling „Metaal bewerkers” met een volledig ingerichte werkplaats worden uitgebreid. Een vol doend aantal jeugdige visschers heeft zich aangemeld voor het ambacht smid-machine- bankwerker en ontvangt daarvoor steun vol gens de Zuiderzee-steunwet. Na afloop van den cursus, die 2/2 a 3 jaar zal duren, kan bij voldoende deelname verdere opleiding plaats hebben voor het voorloopig diploma A (machinist ter koopvaardij), auto-mon- teur en electricien, alles met bovenvermelde steun. Als nieuw vak zal de opleiding voor met selaars ter hand genomen worden. Van regeeringswege werd de keuze van dit am bacht bevorderd met het oog op de a.s. drooglegging van de Zuiderzee. De indee- ling van dit onderwijs zal zoodanig zijn, dat ieder die aan kennis of meerdere kennis van dat ambacht behoefte heeft, geholpen zal kunnen worden. Jongens, zóó van de lagere school komende, zullen een cursus van één jaar en twee of drie winters moeten volgen, ’s Zomers werken ze dan in de practijk. Timmerleerlingen uit het derde leerjaar der A. B. S. en soortgelijke leerlingen van de Avondteekenschool, die naast timmeren ook ’t metselen willen leeren, kunnen op een cur sus, die ’s Zaterdagsmiddags gegeven zal worden terecht, terwijl oud-leerlingen van de afdeeling timmeren der beide scholen tusschen deze en de wintercursus kunnen kiezen. Tevens kan die wintercursus dienen voor hen die reeds in de practijk werkzaam zijn en geen ambachtsschoolopleiding heb ben genoten, doch dan zonder het theorie- onderwijs. Om nu te weten te komen of voor het met- selonderwijs voldoende deelname zal zijn, is aan den Directeur opgedragen een proefin- schrijving te houden (zie de advertentie in dit blad). Zónder voldoende deelname komt de cursus niet tot stand. Vermoedelijk zou methet onderwijs in Januari a.s. begonnen kunnen worden. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan de N. V. Lank- horst Touwfabrieken te Sneek en haar recht verkrijgenden, tot uitbreiding van de Ma chinale Spinnerij, Touwslagerij en Visch- nettenfabriek op de perceelen aan de Prin sengracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2004, 2300 en 1866, door bijtrekking van de woning Lijnbaans- buurt no. 29, kadastraal bekend gemeente i Sneek, Sectie C, no. 2003. SNEEK, 16 November 1929. St. Nicolaas komt! Over 3 weken ruim is het groote feest voor Oud en Jong. Velen zitten nu reeds te denken wat ze weer moeten uitzoeken als geschenk. Het is niet moeilijk een geschikte surprise te koopen als ge even inloopt bij Boek- en Vulpenhandel Q. v. d. Pijpekamp, Kleimand 2, Sneek. De speciale St. Nico- laaskamer is gereed en U kunt rustig uit zoeken. Er is iets bij voor iedereen. Wij hebben gezorgd voor een voorraad zooal's U die elders vergeefs zoekt. Nu is het woord aan U. Komt en ziet Geen verplich ting tot koopen. Gekochte goederen kunnen na St. Nicolaas geruild worden. Adv. Een nieuw R.-K. Volksdagblad. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft meegedeeld, dat binnenkort te Amster dam zal verschijnen een nieuw groot R.-K. Volksdagblad met ochtend- en avond-edi- tie. Mevrouw Zoebkof. f Mevrouw Zoebkof, geb. prinses Victoria van Pruisen, is te Bonn overleden. Victoria Zoebkof werd op 12 April 1866 als dochter van den toenmaligen Duitschen kroonprins, den lateren Duitschen keizer Friedrich en van prinses Victoria, een doch ter van koningin Victoria van Engeland, geboren. In de jaren van tachtig gaf haar verloving met vorst Alexander van Bulga rije prins vón Battenberg aanleiding tot wrijving met de politiek van Bismarck, die van het voorgenomen huwelijk conflicten met Rusland vreesde, en die zich derhalve sterk tegen het huwelijk verzette. De ver loving werd in 1887 verbroken. Prinses Victoria trad toen op 1 Novem ber 1890 in het huwelijk met prins Adolf zu Schaumburg Lippe. Na het overlijden van haar gemaal in 1916 betrok zijn weduwe het paleis Schaumburg te Bonn, dat het eigen dom is van haar neef en vroegeren prins van Schaumburg Lippe. In het jaar 1927 maakte zij kennis met den 23-jarigen Rus- sischen vluchteling Alexander Zoebkof, die na de revolutie voor de bolsjewiki was ge vlucht en na een avontuurlijk leven in Bonn was aangeland. Het kwam tot een verloving en ondanks het verzet van den ex-keizer en het hoofd van het huis Schaumburg Lippe trad zij als 61-jarige op 21 November 1927 in het paleis Schaumburg te Bonn in het huwelijk met Zoebkof. Het huwelijk werd volgens Russische gebruiken voltrokken. De afloop van het huwelijk tusschen de 61-ja- rige prinses en den jongeman was te voor zien. Zoebkof bracht het vermogen van de prinses er door. Toen hij in het jaar 1928 als lastig vreemdeling uit Duitschland ge zet werd was het vermogen van de prinses, dat vroeger op 12 millioen geschat werd, verdwenen. Aan het echtscheidingsproces, ’t welk mevr. Zoebkof onlangs tegen haar man aanhangig had gemaakt, is nu door haar dood, een gevolg van longgriep, een einde gekomen. Alexander Zoebkoff, de echtgenoot van de Woensdag overleden vroegere prinses Victoria, is Woensdagavond, hoewel hij geen toestemming had naar Duitschland te gaan, naar Bonn gekomen en gaf het voor nemen te kennen naar Frankfurt a. M. en vandaar naar Kronberg te reizen, om aan de begrafenisplechtigheid van zijn vrouw deel te nemen. Toen Zoebkoff gistermorgen te Bonn in den trein wilde stappen werd hij door de politie wegens verboden verblijf in Duitsch land gearresteerd. te eten. Ten gevolge van een ziekte waren er juist veel van die cadavers. Het gevolg daarvan was natuurlijk dat de ziekte ook onder de menschen kwam en vele slachtof fers eischte. De bittere winterkoude, waar aan de armen waren blootgesteld, deed de sterfte nog toenemen. Soms waren er wel Of Zoebkoff onmiddellijk over de grenzen zal worden gezet of dat hem het deelnemen aan de begrafenisplechtigheid zal worden toegestaan, staat nog niet vast. Wild West in Weenen. In het centrum van Weenen is een 70-ja- rige wissellooper van een industrieele firma door een aantal mannen aangevallen en be roofd van zijn portefeuille met 15.000 schil ling. De roovers zagen kans in een gestolen auto ’s middags door de drukste straten der stad te ontkomen. Zij kwamen daarbij zelfs langs een plaats, waar een heele troep politie was samengetrokken in de buurt vande snijkamer, waar juist studentenrel letjes gaande waren. Hoewel de agenten trachtten den auto aan te houden mislukte dat en ontkwamen de roovers. Intusschen is de politie er toch achteraf in geslaagd de roovers aan te houden. Het zijn zes jongelieden van tusschen de zeven tien en twintig jaar, een karakteristiek feit voor de huidige moraal der groote steden. Het onderzoek van de politie bracht merk waardige dingen aan het licht. De zes jonge mannen, bijna allen werklooze halfwassen in verschillende vakken, hadden een club VOOR Ij j GROOTZAND 50-56 SNEEK van dien klager en zijne edugeaoöfe aan leiding vindt, om te bepalen, dat deze rente i hem tot den dood van den langstlevende toekomt. Deze uitspraak mag zeker als een zeer i belangrijke worden aangemerkt. Bevat zeer vele nÏGUWe en moderne artikelen. Belangrijke reductie in wupon aantallen. Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkomen. Alle aanvragen zullen in volgorde behandeld worden. Hoogste kwaliteit in Sigaretten en Cadeaux paarden-, kameel- en muildiercadavers, waarbij de uitgehongerden formeele veldsla gen leverden, zoodat er niet zelden meer inenschen- dan dierenbloed vloeide. De mandarijn deelde gedurende een maand dagelijks aan 600 tot 800 menschen een dunne soep uit. Maar hoe meer de lente naderde, des te grooter werd de ellende. Geheele families vielen uiteen. De vaders trokken weg naar andere streken, waar zij een beter bestaan hoopten te vinden. De ver laten moeders ontdeden zich van hare kin deren; brachten ze in de woestijn, wierpen ze in het water of legden ze bij mij voor de kerkdeur. Meisjes en jonge vrouwen werden voor één of twee Mk. aan handelaars ver sjacherd, die ze in de groote steden van het oosten weer verkochten. De jonge mannen worden straatroovers en plunderen de reizi gers uit. Geen handel en verkeer is meer mogelijk. Alle orde is verdwenen. Een ieder tracht aan den hongerdood te ontkomen en de verschrikkelijkste middelen worden niet ontzien.” Hierop volgt iets over kanibalisme, waar na de pater schrijft: Daarom kan ik ook geen school hou den, omdat de kinderen g;evaar loopen op weg naar sclhool te worden gedood en op gegeten. Ouder zulke omstandigheden eischt de dood dagelijks tallooze offers. Hoopen lijken worden eiken dag langs mijn woning weggebracht en voor den stads muur begraven. Dat is zoo ongeveer de eenige openbare arbeid, die er verricht wordt. Op het land blijven de lijken onbe graven. Daar doen de wolven en gieren het opruimingswerk. Waar ik reis, overal zie ik dooden op den weg ligge n. Dikwijls lig gen de lijken zoo hinderlijk, -dat ik eerst van mijn paard stijgen moet en :met mijn knecht Een R.-K. missionaris, die werkzaam is in het door hongersnood geteisterde gebie d Oost-Azië, schrijft in een Duitsch bla d de vreeselijke toestanden, welke aldaa r hebben geheerscht in het afgeloopen jaar. Daaraan is het volgende ontleend: „In groote troepen trekken de uitgehon gerden van het land naar de stad en zij vullen tot op heden dag en nacht de straten, bedelend, hongerend, stervend. Daar slechts i zeer weinigen in de gelegenheid of bereid d bepaalde, 1 zijn den hongerigen iets te geven, zijn dezen den leeftijd begonnen de lijken van de straathond en op Na. i* Zaterdag 16 November 1929. A 11 «ra Voor de verschillende steden en groote dorpen - in Friesland worden gevraagd - De vertegenwoordiger behoeft niet anders te doen' dan adressen op te geven? waar iets j noodig is. Cliënten worden daarop door eigen coupeurs bezocht. Voor hen die eenigen vrijen tijd hebben en genegen zijn, de meer gegoeden te bezoeken, n een mooie bijverdienste. Brieven fr. onder letter C. H. 744 WOUTERS’ Algem. Advert. Bureau, Leeuwratiien. mi - «bw» Sigaretten gaan altijd zoo geregeld omdat ze altijd' even prima en lekker zijn. Aan PIRATE—AMSTERDAM. Postbus 716. E n g r o s TROMP Drogisterij SNEEK PIRATE CATALOGUS 1930 De smaak is voortreffelijk, zoodat het zonder tegenzin wordt ingenomen Heerlijke FONDANT Borstplaat 18 ets. per Ook verkrijgbaar in verpakking a 90 bij Naam-- Adres ---- Stad: -- Gelieve mij gratis en franco uw aieuweit Pirate Catalogus te zenden Van éénzelfde adres wordt slechts één dezr- bons geaccepteerd. 5' I 5|" I K r. (HANDENARBEID) INGEZONDEN MEDEDEELINOEN U is ■efg^ira't. is afgemat, en het moet bekend worden, er is reden voor! Sedert vele weken vele maanden mis schien zijt gij in een slechten staat van gezond heid. Zonder eetlust, met een moeilijke spijsvertering, aan migraines lijdende, nauwelijks slapende, een nacht rust onderbroken door nachtmerries, hebt ge alles geprobeerd, ge hebt medicijn op medicijn genomen en Uw toestand verbetert zich niet! Ge hebt alles geprobeerd, zegt ge. Alles Zijt ge daar zeker van En de Pink Pillen Hebt ge daar niet aan gedacht? Denkt eraan en haast ze te nemen. Wie weet, helpen de Pink Pillen waar alles gefaald heeftEr zijn zoovele voorbeelden vanDe Pink Pillen ver- eenigen alle voordeelen, die U vertrouwen in kunnen boezemenhet is een geneesmiddel beproefd, sinds langen lijd, in alle landen, onder alle hemelsbreedten, en door alle personen met de meest verschillende ge aardheid. Altijd hebben de Pink Pillen beantwoord aan hetgeen me i van hen verwachtte, altijd in de gevallen dat men te maken heeft met als hoofdoor zaak bloedarmoede of verzwakking van het zenuw stelsel herstellen hei bloed, vcreterken de zenuwen, «ij vormen een geneesmiddel, dat sijn doeltrefiendheid heeft bewenen in alle gevallen van bloedarmoede, neuras thenie, algemeens vorswakking, stoornissen, veroorsaakt door don groei, of het koeren der jaren, maag pijnen, hoofdpijnen, senuwuitputting. D. prij» der Pink Pillen bedraagt f. 1.75 per flacon, f. 9 jxv m flecone. HoofddépötJacob Martsplein. 33. te Amsterdam. Eischt dit adree M de Hollandscho gebruiksaanwijzing, De Hak Pillen zijn eveneena te verkrijgen bij aio goede apotheken ea dregaUa

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 11