WOI FUROL tij. KIEZEBRINfi Co. c DE MOORDENDE STRAAL UIZIHGi Voor allen die Sukkelen PUROL s FEUILLETON S 12 Mjnhanli s Laxeartableiten ffl r DRUKWERK J n Gsen dsgelijkEi Sint Nicolaas-Cadeaux dan: NI DETIHHERINCEN w ^'"1 it 1 I Het eerste wat de jeugdige N. Rt. Ct. TEL. 150 Jhr. R. H. G. NAHUYS. 54. O, wat stelde die duivel Wilmot een be- 1 Aanbevelend, hoek een zwaar beladen melkwagen aange reden, waaronder het kind terecht kwam. Een der wielen ging haar over het hoofd. Het kind was onmiddellijk dood. Fietsen met richtingwijzers komen thans in Duitschland druk in gebruik. Het mechanisme kan zeer gemakkelijk bediend worden. Doch het uiterlijk van dien Helias maakte mij voor een oogenblik sprakeloos. Zulk een Ruwe Huid Ruwe Handen. voor 60 G. v. d. (Adv.) Wi voor Tong Ge ons E per pi Ra te Si 25 avond Leeuv Sneek autori I. 1 Bur flinl straat, huur I Riens voor begre II. onder m-sr won stra 2e I 10, 1 e.a., I jaar de F 14, 1 fam. voor begr.) Blij te i BOEKDRUKKERIJ Fc I a.s. Ou door „SAPPE R”. tot vaststelling van de begroeting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het waterleiding bedrijf voor 1930. (Bijlage 110; dossierno. II 07.352.11 (3)). Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woningbedrijf voor 1930. (Bijlage 111; dossierno. IV 07.352.11(1)). Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeentereiniging voor 1930. (Bijlage 112; dossierno. III 07.352.11(1)). Punt XVI. Behandeling van de gemeentebegrooting voor 1930. (De rapporten van de le en 2e Sectie en de Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders zijn op genomen onder de nummers 125, 126 en 127 der bijlagen, dossierno. X 07.352.11(16)), met de daarbij behoorende voorstellen en adviezen, zijnde: Volgno. der begrooting. 233. Punt XVJa. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de ver ordening, regelende de inrichting der politie. (Bijlage 113; dossierno. V 07(1)). Volgno. der begrooting. 439. Punt XVlb. Advies van Burgemeester en Wethouders betreffende subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs. (Bijlage 119; dossierno. 1.851.11B (1)). Volgno. der begrooting. 472. Punt XVlc. Advies van Burgemeester en W ethouders op het adres van het comité, gevormd uit de plaatselijke muziekvereenigingen „Sympho- nia”, „Sneeker Muizekcorps”„Harmonie” en „Steun in den strijd”, houdende verzoek om verhooging van het jaar- lijksche subsidie van f400.tot f800.—. (Bijlage 114; dossierno. 1.854.1(6)). Volgno. der begrooting. 483. Punt XVId. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake het onderzoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1930. (Bijlage 115; dossierno. VI 07.352.1(1)). Volgnos. 608 en 645. Punt XVle. Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende opneming en belegging van kasgeld. (Bijlage 116; dossierno. X 07.352.626(1)). Zooals de lezer zich herinneren zal, had er in den avond van den 27sten April in mijn kamers in Kensington een tragisch voorval plaats een voorval, waarvan men als één man de schuld op mij geworpen heeft. Dat is mij bekend ik heb het in de Pers gelezen. Zij verklaren mij voor een krankzinnige, voor een moordenaar in koe len bloede, voor ’n super-vivisector. Zij lie gen, ik vervloek hen, het zijn leugenaars. (In ’t oorspronkelijke document was dui delijk te zien met welk een hevige verbitte ring de laatste volzin neergeschreven was.) Hier en thans wil ik de ware toedracht verhalen van hetgeen dien avond in mijn kamers geschiedde. Men moet bedenken dat ik Wilmot nooit gezien had, doch ik wist dat hij met Ganton zou overkomen om de doende bescherming opleverden, demonstratie bij te wonen. Dit had Ganton C, lang in dat tegengif! Vervolgens toonde ik hun de verschillende spuitjes en reservoirs, waarvan ik ontwer pen gemaakt had, méér uit nieuwsgierig heid dan uit iets anders, want onze voor nemens hielden geen bepaald werk-pro- gramma in. En ook daarin bovenal in deze stelde die duivel Wilmot een ongeveinsd belang. van 1 November 1929 bedankt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. (1.851.2.02.72(1)). e. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van He- melumer Oldephaert en Noordwolde, houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente tot de regeering gericht verzoek om een zoodanige wijzi ging der Gemeentewet te bevorderen, dat de regeling van de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger voortaan aan den gemeenteraad zal zijn opgedragen. (X 07.53(2)). monsters bestonden. Nu de politie zijn sig nalement over de geheele wereld verspreid heeft, zijn de massa’s haren die zijn gezicht bedekten door hem. afgeschoren, doch niets kan ooit de massa lage duivelachtigheid verwijderen, waarmede zijn zwarte ziel be dekt is. Doch om tot dat oogenblik terug te kee- ren. Ik hoorde een plotselingen kreet achter mij, en zag hoe Ganton in een wanhopige worsteling met Wilmot gewikkeld was. Wil mot hield een buisje, met het vergif gevuld, in de hand, en hij brulde als een verscheu rend dier. Een seconde lang stond ik als aan den grond genageld; toen scheen het mij dat allen voorwaarts sprongen ik tot hulp van Ganton, de beide anderen tot bijstand van Wilmot. En daarna is niets mij meer dui delijk. Ik weet dat ik als een wanhopige ge worsteld heb met den tweeden man, terwijl ik van terzijde Wilmot, Helias en Ganton als een kluwen door de geopende deur zag tuimelen. „Telefoneer Stockton”. Het was Ganton die het zeide, en ik vond mijn weg naar het toestel. Ik was sterker dan mijn tegenstander, en ik slingerde hem tegen den grond, waardoor hij half verdoofd werd. Het nummer van Stockton schoot mij onmiddellijk in het hoofd, en ik verkreeg aansluiting met hem. Uit de couranten ver nam ik dat hij mij verstaan had, want hij begaf zich terstond tot mij; doch wat mij betreft, herinner ik mij niets meer. Nog zie ik Helias, toen hij door de deuropening op mij toesprong met iets glinsterends in zijn hand; daarop ontving ik een ontzettenden slag in het aangezicht. Verder is alles in nevelen gehuld. Eerst later vernam ik dat mijn kleine terrier Joe, blaffende op Wilmot toegesprongen was, zoodra deze in de ka mer terugkeerde, en dat het arme dier ge dood werd met hetgeen er overgebleven was van het vergif, nadat Ganton in de aan grenzende kamer er mede vermoord was. (Wordt vervolgd),, va;i autobandieten gesticht, een idee, waar op hen de bioscoop gebracht had. De club was een echte vereeniging, met een voor zitter en een penningmeester. De voornaam ste bedoeling van de club was geld te ver- dienen op misdadige wijze, waarbij de leden derj:lub men weet nog niet of de club niet meer leden telde dan dit zestal zich ook door heel gezonde oeconomische be ginselen lieten leiden. De statuten bepaal den n.l. wel, dat het financieele resultaat van eiken rooftocht in hoofdzaak tusschen de deelnemers daaraan verdeeld moest wor den, maar tevens dat er in de clubkas eer reserve werd gevormd, die diende tot het dubbele doel van ook een kleinigheid te schenken aan leden, die aan den betrokken tocht geen deel genomen hadden en van het hebben van een fonds voor onvoorziene om standigheden. Toen onderwierp ik twee marmotten aan de proef. Ik doodde de eerste met het ver gif; de tweede werd met tegengif behan deld, en stierf niet. En later las ik in de couranten dat zoo’n stommeling gezegd had dat ik krankzinnig geweest moest zijn, om dat ik in die kamer iets levends had achter gelaten 1 „Buitengewoon belangwekkend”, merkte" Wilmot op. Hij liep naar het raam en schoof 11V, VillKWg. .lUCUI Cl rVIC.IL IV1 1.VI1UO „UC.CI IVCICI, w pe lucht aan'”, ging hij voort, zich een dere zag ik nooit weer, tot hij dood in den oogenblik uit het raam buigende. Toen werd kelder gedragen werd, waarheen zij ook mij het weer door hem gesloten en keerde hij gebracht hadden, terug: hij had zijn mede-duivelen daarbui- ten een teeken gegeven, en wij hadden er niets van bemerkt. En hoe konden wij ook? afschuwelijken kerel heb ik nooit gezien; Wij koesterden niet den geringsten arg- nooit had ik kunnen droomen dat er zulke waan jegens hem. „En morgen houdt gij een demonstratie in het Ministerie van Oorlog,” zeide hij. „Ik heb te half elf een afspraak met hen gemaakt,” antwoordde ik. „En daarvan weet niemand iets, behalve wij drieën”? „Niemand,” zeide ik. „En zelfs aan geen van u beiden is de samenstelling van het vergif of van het tegengif bekend.” „Doch aangenomen dat er monsters van bestaan, zouden beide vermoedelijk gemak kelijk te ontleden zijn.” „Het tegengif ja; het vergif neen,” hernam ik. „Het geheim van het vergif is alleen aan mij bekend, hoewel ik mij natuur lijk voorgenomen heb, het u te laten weten. Ik neem aan, dat er tusschen ons drieën geen geheimen behoeven te bestaan?” ,,Ik hoop van neen,” antwoordde hij. „Wij streven allen hetzelfde grootsche doel na.” Toen hoorde ik buiten de kamer een stoel kraken. Nu wist ik, dat juffrouw Rogers beneden sliep, en dat zij op dat uur zelden of nooit boven kwam. En dus bijna onwille keurig en zeker niets vermoedende liep ik naar de deur en opende haar. Het geen toen geschiedde, vormt nog steeds een leegte ia mijn brein, doch zoover ik mij her inneren kan, zal ik trachten het te verhalen. Vlak bij de deur stonden twee mannen. Een van hen was hij, dien ik later als Doc- het omhoog. ,,Maar er kleeft een zeer scher- tor Helias’nader zou leeren, kennen; de an- Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! Een monster-vliegtuig. Het Volk publiceert een sensationeel be richt van de British United Press, volgens hetwelk een Jules Verne-achtig vliegtuig, dat 500 passagiers en een bemanning van 104 koppen zou kunnen vervoeren, binnen kort te Newhaven in Connecticut zal worden gebouwd. De plannen zijn reeds gereed. Duitsche ingenieurs worden geraadpleegd. De machine zal 12 motoren hebben, elk van 1000 P.K. De kosten zullen een millioen pond bedragen. Het vliegtuig zou een reus achtige snelheid krijgen. mij geschreven, zoodat ik beiden verwacht te. Wilmot bleek een lang, forSch gebouwd man te zijn, gladgeschoren, de haren aan de slapen een weinig grijzende. Zijn oogen waren strak en gebiedend; en waarlijk, vanaf het eerste oogenblik waarin men hem zag, gevoelde men een overheerschende per soonlijkheid tegenover zich te hebben. Ik liet beiden persoonlijk binnen juf frouw Rogers, mijn hospita, is stokdoof en bracht hen terstond naar mijn kamer. Ik was destijds de eenige kamerbewoner in het huis, en thans terugdenkende, vraag ik mij af wat die duivel gedaan zou hebben, in dien er nog anderen geweest waren. In ieder geval zou hij er niet minder om ge slaagd zijn; hij is iemand, die geen misluk king duldt. Doch het zou de dingen inge wikkelder voor hem gemaakt hebben. Hij wendde de grootste belangstelling voor en zeide het als een eer te beschouwen dat het hem veroorloofd was getuige te zijn van zulk een wereldschokkende gebeurtenis. Toen vertelde ik in het kort hoe de zaken stonden. Nadat het vergif door mij volmaakt was, had ik mijn tijd besteed aan het zoe ken naar een tegengif; een maand geleden, had ik er een ontdekt. Het was geen tegen gif in den eigenlijken zin van het woord, in zooverre, dat het geen tegengif was, in dien het na de aanwending van het vergif gebruikt werd. Het bestond uit een zalf, die een zelfstandigheid bevatte, welke niet het vergif, doch de blaasjes neutraliseert. Zoo danig dus, dat wanneer de zalf op de huid gewreven werd, vóór de aanwending van het vergif, er geen blaasjes ontstonden, waardoor het gif, als niet onderhuidsch aangebracht zijnde, onschadelijk gemaakt werd. Ik wees er op, dat het slechts voor de meerdere zekerheid was, aangezien de bij zondere gummihandschoenen en kleding stukken, die ik vervaardigd had, reeds vol- De voorzitter van de club was een jong- mensch van twintig jaar oud, magazijnbe diende bij een zaak in de stad. De club had reeds verschillende plannen in studie gehad, zooals de berooving van een juwelierswin- kel in de Karntner Strasse, de voornaamste winkelstraat van Weenen, en van een Weensch bankiershuis. Ten slotte had men besloten, bij wijze van proef en om aan de noodige gelden te komen voor verder strek- kende plannen, met een eenvoudigen straat roof te beginnen en daarbij gebruik te ma-i ken van een gestolen auto. De aanval slaagde, doch bij de aanhouding werd het grootste deel van den buit nog op de mo vers gevonden. Men vond zelfs meer geld bij hen, dan den beroofden wissellooper ontnomen was, waaruit' men afleidt, dat dit niet de eerste „proef” van de bende was. t Krocht, die door de Kapucijners behoed Met name verdenkt men de heeren van een wordt, eigendom is gebleven van de familie aanval met berooving in een tabakshandel. Habsburg. Men zegt nu, dat de jonge roo- roovers ’svers hoopten de kist van den hertog van avonds na hun aanslag deden, was geza- Reichstadt te stelen en aan de Fransche re menlijk een bioscoop bezoeken, waarmee l geering te leveren tegen een groote beloo- zij klaarblijkelijk de plaats, waaraan zij hei ning. Ondanks hun jonge jaren en hun ge- denkbeeld van hun club dankten, hun dank- ringe ontwikkeling waren deze opgeschoten baarheid wilden betuigen. knapen dus goed met geschiedenis en po- litiek op de hoogte. Of zou ook hierbij d Uen °f andere film als intermediair gediend 1 hebben? VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 18 NOVEMBER 1929, des voormiddags 10 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Punt 1. Notulen van de vergadering van 21 October 1929. Punt II. Ingekomen stukken. Adres van K. Algra, vrachtrijder te Witmarsum en anderen, houdende verzoek aan de gemeenteraden W W U R I N G I Gistermiddag is het 13-jarig zoontje van den turfschipper Bootsman te Zuidhorn, dat met een wïendje op den straatweg aldaar fietste, toen hij zijn vriend wilde vastgrijpen, De politie gaat thans na of met de aan-van ^ets geva len en door een vracht- houding van dit zestal jongens de zaak als auto overreden. Deerlijk gewond Is de jon afgeloopen te beschouwen is, of dat er nog! gen opgenomen en kort daarop is hij over- verdere verrassingen te verwachten zijn. De Meden. heeren hadden het met hun club hoogst ern- Woensdagavond omstreeks half acht is te stig gemeend. De sta uten bepaalden o.a. j (Smallingerland) de 20-jarige mejul- dat verraad van de clubgeheimen met den y K 1 6 dood door den kogel gestraft zou worden, i ^rouw T. Deelstra door een tram va de Een van de leden had een fantastisch plan Nederlandsche Tramweg Maatschappij over opgesteld tot berooving van de Kapucijner! reden en gedood. Krocht, de historische begraafplaats van de Gistermiddag omstreeks 12 uur haalde Habsburgers sinds Karel V. Hier kwam ookde heer Huizing te Borculo zijn 6 jarig nog een pohtiek kantje voor den dag, waar. dochtertje en een vriendinnetje per fiets °P d. Oroe.ua den hertog van Reichstadt d?n zoon van sche .Iraat slipte ztln l.eis, waardoor hel Napoleon I, wiens stoffelijk overschot de| rap*sJe °P straat viei.^ Juist kwam om den Franschen al sinds jaren opeischen. De - Habsburgers hebben dit steeds geweigerd en die weigering is ook na den val van de Habsburgers gehandhaafd, omdat de Punt 111. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 124; dossierno. 1.842.73(16)). Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethoudérs om hen te machtigen tot het verhuren van woningen in de Smidsbuurt. (Bijlage 121; dossierno. X 07.351.11(45)). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van drie perceelen water met jachthuizen aan de Koopmansgracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 774 en 775 en C no. 1264, onderscheidenlijk toebehoorende aan F. v. d. Meer en W. T. Stam. (Bijlage 122; dossierno. X 07.351.11(50)). Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel land, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 743, liggende tusschen de Houkesloot en de’Oudvaart van H. E. Baarda. (Bijlage 123, dossier no. X 07.351.11 (51)). Punt Vil Nader voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende waarneming van lessen in de oude talen aan het gymnasium door de heeren H. Mendelson en A. van Griethuijsen. (Bijlage 128; dossierno. 208). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1929. (Bij lage 107; dossierno. X 07.352.11(15)). Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders be treffende het weder invoeren van een vacantiebijslag. (Bij lage 117; dossierno. X 08.741(8)). Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oiaanuc ic uaiiunawu. v r,ur ri«.«..vzv7opheffing van de bijzondere reservefondsen bij de gemeen- d. Mededeeling van A. Visser Pzn., dat hij met ingang tebedrijven en tot instelling van een algemeen gemeentelijk reservefonds. (Bijlage 118; dossierno. X 07.352.627(1)). Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vastelling van de begrooting van baten en lasten eh van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electriciteitsbe- drijf voor 1930. (Bijlage 108; dossierno. 11 07.352.11(4)). Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1930. (Bijlage 109; dossierno. II 07.352.11(2)). Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders van Sneek, Bolsward, Wymbritseradeel en Wonseradeel, om gezamenlijk te besluiten tot afschaffing van de tollen op den Mac-adamweg. SneekBolsward. (1.811.111(4)). Mededeeling door Burgemeester en Wethouders van Bolsward van een door den raad dier gemeente aange nomen motie betreffende afschaffing van vorenbedoelde tollen. (1.811.111(4)). b. Adres van Mevr, de weduwe Reinouts van Haga, houdende verzoek ook na de stichting der nieuwe vee markt het recht van uitgang te mogen hebben van den achterkant van perceel Stationsstraat 20 over het desbe- -• treffend terrein naar de Stationsstraat. (X 07.351.23(1)). c. Adres van D. A. Kaan, administrateur der fabriek Sneek der Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrie ken, houdende verzoek om niet in te gaan op het adres van den Chr. Besturenbond te Sneek, houdende verzoek j om invoering van een algeheele Zondagssluiting van de bruggen, in onderhoud en beheer bij de gemeente Sneek, gedurende de maanden October tot en met Maart, doch de bestaande regeling te handhaven. (1.811.122.5(2)). j Laat de kleuters St. Nicolaasliedjes zingen, thuis en op school. Een aardig boekje met 17 liedjes op muziek voor slechts 35 cent. Dezelfde met pianobegeleiding cent. Verkrijgbaar bij Boekhandel Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. a. ALS I ENZ ENZ PROEFDRUK EN PRIJSOPGAAF OP AANVRAAG gaat Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Twee >1 >1 >1 In origin, doozen 45 en 65 ets. jj Aei SINGEL 4 H H Eei de Fi voor Aai Bet Las kcope Bea ’s nan Spt P. J Cité Spech partij i Mn 1< badldi vanaf f 57.50 -10— - 3.- - 2.— - 2.25 - 2.50 - 2.— - 2 25 - 3.50 I STATEN IN ALLE GEWENSCHTE LINIATUREN, nota’s, wissels, kwitantiën, reglk MENTEN, VKRKOOPBOEKJES, BESTEKKEN, VISITEKAARTEN, VERLOVINGSKAARTEN, TROUW- EN ROUWBRIEVEN, PROGRAMMA’S, TEKSTBOEKJES, MENUS, met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. SERVA Rijwielen Electr. Rijwiellampen Carbidlampen Kaarslampen Batterij Reflectors Lichtdempers Handbeschermers Jasbeschermers Schaatsen BATTERIJEN, LAMPJES enz. P.S. Ieder kooper ontvangt een Surprise. Ongelukken. A* AA A Al R/>nfcman te 7liiHhnrn flat - TELEF. 415. SPOEDIGE LEVERING VAN ALLE SOORTEN .-«.s VERKOOPKAaRTEN, MUZIEKSTUKKEN, GROOTE AANPLAK- EN VERKOOPBILJETTEN, 1 f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 12